Jump to content

Lenovo K3 Note


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 10,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μπορώ να βάλω αυτήν την κάρτα ?

 

ναι :happy:

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μπράβο πάντως στο k3 και στους developer. 2 χρόνια μετά την κυκλοφορία του και πήρε και Android 7.1.2 έστω custom rom. Άντε να συνεχίσει έτσι να πάρει και Android O 8.0

 

Είναι φοβερό τηλέφωνο, από τα λίγα που έχω κρατήσει σχεδόν 2 χρόνια και δε μου πάει η καρδιά να το αλλάξω!

Θα ήταν κρίμα να το παρατήσουν το έχει πολύ κόσμος ακόμα! Εγώ είμαι ακόμα με androium αλλά θα πάω σε 7.1.2

Link to comment
Share on other sites

Θα ξαναρωτήσω ..με την μνήμη τι γίνεται και με μεταφορά σε εξωτερική κάρτα των εφαρμογών και μια νέα Ρομ να περάσω στην έκδοση 7 τουλάχιστον...
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτή είναι,νομίζω υπάρχει και βίντεο στο youtube αλλά είναι πολύ απλό, έτσι το έχω κάνει ρουτ και εγώ, μόνο πρέπει να έχεις κάνει εγκατάσταση τους drivers.

 

Προσπαθώ να κάνω root με την μέθοδο. Κολλάει στο 18% και δεν συνεχίζει, τι κάνω λάθος?

Edited by fiwi
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, έχει κανείς αυτή τη θήκη να μου πει εντυπώσεις;https://www.amazon.com/gp/aw/d/B00WM4JTSQ/ref=ox_sc_saved_image_1?ie=UTF8&psc=1&smid=A31G27LGX7BJU3

Lenovo K3 Note

Samsung Note3 MagMa UX9.5 gugu0das

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξερει κάποιος πώς αλλάζω σε handcent ως default sms?Είμαι με τη τελευταία vibe ui αλλά όταν πάω να ανοίξω πχ επαφή ή να πάρω τηλ το αλλάζει μόνο του και δεν γίνεται δουλειά.Βασικά να στέλνω sms με 160 χαρακτήρες θέλω
Link to comment
Share on other sites

Είναι πλήρης και γρήγορη.Η row ήταν κομπλέ από χαρακτηρθστικά αλλά σερνόταν..Λέω να πάω σε nougat αλλά όλα και υπάρχουν θέματα βλέπω
Link to comment
Share on other sites

εβαλα την 7.1.2. απο aim rom και τρεχει φοβερα

https://forum.xda-developers.com/k3-note/orig-development/rom-aim-rom-t3615312

 

Το Fingerprint keystore unlock που λέει στο xda τι εννοεί?

Link to comment
Share on other sites

Το Fingerprint keystore unlock που λέει στο xda τι εννοεί?

 

Τα Patches που λέει στο xda τι είναι και πώς τα βάζω; Επίσης δώστε λινκς για και οδηγίες φλασαρίσματος

Link to comment
Share on other sites

έβαλα την ν 7.1.2. απο aim rom και δε μου αρέσει . Συνέβει όμως να χάσω το ρουτ. Δεν έχω windows λειτουργικό να το βάλω με σκάτερ συνεπώς αν υπάρχει καμία εφαρμογή να το επαναφέρω. Το kingroot δε δουλεύει..
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δοκίμασα την aosp extended,γρήγορη και με πολλά features.Έχει κάποια θεματάκια που τα παραβλέπεις,αλλά η μπαταρία μειώνεται με τραγικούς ρυθμούς με χρήση,καμία σχέση με τη vibe που είχα. Ξέρει κανείς καμιά καλύτερη ή καμιά λύση;Όλα τα nougat roms το έχουν;
Link to comment
Share on other sites

Την έχω flashάρει και την δοκιμάζω.

Υπάρχει και η απλή, την είχα φλασάρει χθες, αλλά είχα θέμα με το data partition και αναγκαστικά ξαναπέρασα s433 official. Με βλέπω να την ξαναφλασάρω όμως...

Lenovo K3 Note

Samsung Note3 MagMa UX9.5 gugu0das

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την ν 7.1.2. αλλά δε έχει ελληνικά στο σύστημα. Από μπαταρία κλπ καλή μου φαίνεται . Να τη δούμε όμως καμία βδομάδα ακόμη

Ελληνικά πώς βάζω;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, την δοκίμασα και είπα να γράψω εντυπώσεις για όποιον θέλει να δοκιμάσει

@ipnakas @matrix7

 

 

Την έχω flashάρει και την δοκιμάζω.

Υπάρχει και η [ROM][ 7.1 | 7.1.2 ][19/06/2017] RESURRECTION REMIX v5.8.3 -UNOFFICIAL for K3 Note by GSandeep, την είχα φλασάρει προχθές, αλλά είχα θέμα με το data partition και αναγκαστικά ξαναπέρασα s433 official. Με βλέπω να την ξαναφλασάρω όμως...

 

Τη χρησιμοποιείς,είναι οκ από μπαταρία;Στη aosp πέφτει 1% κάθε δίλεπτο. Σε stand by είναι οκ

 

Λοιπόν επειδή απογοητεύτηκα και σήμερα θα τη σουτάρω για να δοκιμάσω AOSP ή την Resurrection Remix 5.8.3, έχουμε και λέμε:

 

Όμορφη rom, γρήγορη, με πολλές λειτουργίες, μου τρώει μπαταρία όμως (όχι σε τραγικό σημείο, αλλά τρώει), περισσότερη από την S205 ROW (η οποία έχει πολλή καλή αυτονομία, αλλά δεν μπορούσα να εγκαταστήσω με τίποτα viber και Chrome και κάποιες άλλες κατά καιρούς, που δεν τις θυμάμαι. Ή δεν με άφηνε να κάνω update σε κάποιες).

 

Δεν απενεργοποιούνται οι SIM.

 

Δεν κατάφερα να εγκαταστήσω titanium pro (οποιαδήποτε έκδοση), παρά μόνο την free έκδοση, στην οποία δεν υπάρχει πουθενά το menu για να επιλέξω τον folder με τα backuped applications μου ή το maximum backup history, για να μην χάσω τα backup που έχω πάρει...

 

Το fm radio λειτουργεί κανονικά με ακουστικά φυσικά.

 

Έχω αναβαθμίσει το Magisk sthn 13.2 χωρίς να έχω περάσει το SafetyNet, και στην εφαρμογή της τράπεζας έχω κανονικά πρόσβαση, αφού μου βγάλει το μήνυμα πως είμαι root. Αυτό βέβαια μου το εμφάνιζε και με την S205.

 

Έχω 2 SIM, αλλά σε κλήση δοκίμασα μόνο την 1η και αυτός που με κάλεσε έχει πρόβλημα στην συσκευή του και δεν μπορώ να πω με σιγουριά για την καθαρότητα της φωνής. Το σήμα μου πάντως (2G) παραμένει δυνατό (αν και μάλλον πλασματικό, λόγω της περιοχής που μένω. Η Cosmote δεν έχει στάλα, σε σημείο που μου έχει κλείσει και η γραμμή πολλές φορές!!!!). Το 3g 1-2 γραμμές, όσο είχε δηλαδή.

 

Νομίζω αυτά μέχρι στιγμής.

Το μεσημεράκι-απόγευμα θα φλασάρω άλλη, επειδή θέλω να κάνω τράμπα την κάρτα από το Note3 που χρησιμοποιώ κανονικά, για να φλασάρω και σ' εκείνο την αναβάθμιση της MagMa (UX9).

 

Κάτι κάτι άλλο, επίσης σημαντικό, είναι ότι δεν αφήνει να επιλέξω να εναλλάσει τα δίκτυα (gsm/3g/4g). Κάτι που συμβαίνει και στην [ROM][7.1.2_r24][OFFICIAL][sTABLE] AospExtended ROM V4.4 [OMS/DUI] by blitzfire3 που φλάσαρα πριν λίγο.

 

Η official aosp δεν μου ξεκλείδωσε με 3 προσπάθειες την 2η sim, οπότε αναγκάστηκα να την βγάλω για να ανοίξει το κινητό...

 

Γνωρίζει κάποιος πώς μπορώ να εγκαταστήσω οποιαδήποτε pro έκδοση του Titanium Backup? Έχω εγκαταστήσει την free (είμαι root), αλλά δεν υπάρχει μενού επιλογών μέσα για να επιλέξω το folder των backuped εφαρμογών μου και τον maximum αριθμό backup ανά εφαρμογή. Πρώτη φορά το συναντάω αυτό..

Edited by Vassilis_u8800
feedback update

Lenovo K3 Note

Samsung Note3 MagMa UX9.5 gugu0das

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα οι κάρτες το ίδιο κάνουν σε aosp extended.Γενικά είναι πάρα πολύ γρήγορη,το notification led θέλει λίγο μαγείρεμα για να δουλεύει,το proximity sensor τρώει ένα κόλλημα και δεν ανάβει η οθόνη μόνο όταν έχεις πατήσει κάποιο αριθμητικό πλήκτρο. Μικροπροβλήματα που τα ξεπερνάς. Επίσης χρειάζεται περισσότερη μνήμη σε σύγκριση με vibe.

 

Όπως έγραψα και πιο πάνω το μόνο θέμα που με χαλάει είναι η χρήση μπαταρίας,σε σύγκριση με vibe είναι πολύ μεγαλύτερη

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα οι κάρτες το ίδιο κάνουν σε aosp extended.Γενικά είναι πάρα πολύ γρήγορη,το notification led θέλει λίγο μαγείρεμα για να δουλεύει,το proximity sensor τρώει ένα κόλλημα και δεν ανάβει η οθόνη μόνο όταν έχεις πατήσει κάποιο αριθμητικό πλήκτρο. Μικροπροβλήματα που τα ξεπερνάς. Επίσης χρειάζεται περισσότερη μνήμη σε σύγκριση με vibe.

 

Όπως έγραψα και πιο πάνω το μόνο θέμα που με χαλάει είναι η χρήση μπαταρίας,σε σύγκριση με vibe είναι πολύ μεγαλύτερη

Έβαλα δοκιμαστικά την AOSP official, απλά για να επιβεβαιώσω ότι δεν λειτουργούν συγκεκριμένα πράγματα.

Το ψάχνω τώρα στο needrom και μάλλον θα καταλήξω σε AOSP 6.0, επειδή η CM 13 δεν μου άρεσε και τόσο πολύ, αν όμως μου δουλέψουν όλα όσα θέλω θα το κρατήσω μέχρι να φτιάξουν οι προγραμματιστές stable την 7.1.2.

Το titanium backup το θέλω οπωσδήποτε και αυτή τη στιγμή στο 7.1.2 δεν δουλεύει σωστά.

Lenovo K3 Note

Samsung Note3 MagMa UX9.5 gugu0das

Link to comment
Share on other sites

είμαι εδώ και 2-3 εβδομάδες με την Resurrection Remix 5.8.3

στην αρχή είχα βάλει την τελευταία που βρήκα στο needrom αλλά υπήρχαν κάποια θεματάκια

και βρήκα στο xda ότι είχαν βγει και πιο πρόσφατες Resurrection Remix 5.8.3

όταν έκανα καθαρή εγκατάσταση την τελευταία (με wipe cash-dalvik cache-system-data μέσα από τη recovery) Resurrection Remix 5.8.3 -Stable 4 https://forum.xda-developers.com/k3-note/orig-development/rom-resurrection-remix-v5-8-1-lenovo-k3-t3561785

το πρώτο πράγμα που ξεχώρισε ήταν η αυτονομία (προς το καλύτερο εννοείται, η μπαταρία κρατάει πολύ περισσότερο σε κατάσταση ηρεμίας, όταν δεν παίζω με το κινητό)

δεν μπορώ να δοκιμάσω titanium pro

όσοι έχετε θέμα με το πλήκτρο menu μπορείτε να περάσετε το menu_key_fix.zip από εδώ http://adambelamri.eu/?dir=K3%20Note%20Stuff

μέσα από τη recovery όπως φλασάρατε και τη ρομ

Link to comment
Share on other sites

@necrokiller σ' ευχαριστώ για τα link!! «Κάηκα» 15 & 16 ώρες το ΣΚ που πέρασε και λύση, δεν έφτασα ως εκεί για να βρω...

Μου άρεσε πολύ η rom και ήταν το μόνο, νομίζω που με «χάλασε»! (δεν θυμάμαι αν υπάρχει η επιλογή για απενεργοποίηση οποιασδήποτε από τις 2 sim).

 

Την Τρίτη φλάσαρα την CM13 με twrp

Πολύ γρήγορη. Από αυτονομία (αυτή τη στιγμή δεν είναι η κύρια συσκευή μου), σε σύγκριση με την S205 που είχα πριν (με την ίδια χρήση, δευτερεύουσα συσκευή), είναι λίγο πιο ενεργοβόρα. Με την S205 είχα ~4,5 ώρες οθόνη. Άφηνα όλο το βράδυ να κάνει streaming το tunein και έβρισκα και μπαταρία το πρωί...

 

Δεν έχει dt2w (αν υπάρχει κανένα patch να ποστάρει κάποιος, είναι πολύ ευπρόσδεκτο!!), το οποίο βολεύει πάρα πολύ. Έχει volume rocker (κλασική CM). Δεν απενεργοποιούνται οι sim. Έχει λειτουργία για 2G,3G,3G auto, 3G/4G only, 4G, 4G auto. Δεν ξέρω όμως πώς (κι αν γίνεται να έχω διαφανές ή χρωματιστό notification bar και να έχω χρώματα στις κεραίες των δικτύων). Επίσης δεν βρίσκω κάπου την ρύθμιση για να βλέπω live data traffic of wifi & 3g/4g.

 

Πέρασα titanium pro 8.0.0.1 κανονικά με μενού.

 

Έχει dt2s στην notification bar.

 

Με τα προγράμματα που έχω εγκαταστήσει μου τελείωσε ο χώρος "insufficient storage". Δεν μπορώ ούτε να αναβαθμίσω εφαρμογή...

 

BUG: Ανοίγοντας τον messenger για να στείλω photo δεν εναλλάσεται η camera, με αφήνει να τραβήξω μόνο selfie και επίσης ο φακός μία δείχνει εμένα μία ασπρίζει... ---> Διέγραψα εφαρμογές, έκανα χώρο, έκανα αναβάθμιση και παίζει κι αυτό.

Στο viber «παίζει» κανονικά.

Edited by Vassilis_u8800
bug

Lenovo K3 Note

Samsung Note3 MagMa UX9.5 gugu0das

Link to comment
Share on other sites

Έχω τα εξής προβλήματα με το Κ3:

1) κολλάει το τηλέφωνο, κάνω επαναφορά εργοστασιακών ριθμύσεων. αλλά το πρόβλημα δεν διορθώνεται

2) κάνει εγκατάσταση άσχετων εφαρμογών ενώ έχω απενεργοποιήσει το κουμπί για τις άγνωστες πηγές.

επίσης τα άλλα μικρότερα προβλήματα είναι υπερθέρμανση σε κάποιες εφαρμογές (ανέβασμα βίντεο), αδύναμο wifi κτλ κτλ

Τι πιστεύετε ότι φταίει, μήπως πρέπει να βάλω κάποια άλλη rom;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...