Jump to content

Lenovo K3 Note


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συγνώμη ρε παιδιά που επαναλαμβάνομαι, αλλά έχω το εξής πρόβλημα:

Εγώ έχω εγκαταστήσει την VIBEUI_V3.5_1629_DEV. Όλα δουλεύουν ομαλά με εξαίρεση την ελληνική γραμματοσειρά (δεν μου εμφανίζει τα τονισμένα γράμματα κτλ).

Υπάρχει τρόπος να αλλάξω μόνο τη γραμματοσειρά γιατί γενικότερα από τη Rom είμαι ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Συγνώμη ρε παιδιά που επαναλαμβάνομαι, αλλά έχω το εξής πρόβλημα:

Εγώ έχω εγκαταστήσει την VIBEUI_V3.5_1629_DEV. Όλα δουλεύουν ομαλά με εξαίρεση την ελληνική γραμματοσειρά (δεν μου εμφανίζει τα τονισμένα γράμματα κτλ).

Υπάρχει τρόπος να αλλάξω μόνο τη γραμματοσειρά γιατί γενικότερα από τη Rom είμαι ευχαριστημένος.

 

Θα σου προτείνω να πας στη διεθνή ROW, αλλά αν θες να κρατήσεις την κινέζικη, κατεβάζεις το roboto-regular font που θα βρεις στο google, και απ το theme center πας στα fonts και το επιλέγεις

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Εδω και λιγο καιρο εχω παραλαβει το τηλεφωνο και ειμαι με την ρομ που ειχε προεγκατεστηεμενη το vichmail.

Ηθελα να ρωτησω τι χαρακτηριστικο σημα σας βγαζει στο σημα της κεραιας οταν ειστε συνδεδεμενοι με 4G?

Σε εμενα δειχνει E,H και H+

Σε φιλους σε αλλες συσκευες δειχνει LTE αλλα με τον ιδιο παροχο (wind).

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Εδω και λιγο καιρο εχω παραλαβει το τηλεφωνο και ειμαι με την ρομ που ειχε προεγκατεστηεμενη το vichmail.

Ηθελα να ρωτησω τι χαρακτηριστικο σημα σας βγαζει στο σημα της κεραιας οταν ειστε συνδεδεμενοι με 4G?

Σε εμενα δειχνει E,H και H+

Σε φιλους σε αλλες συσκευες δειχνει LTE αλλα με τον ιδιο παροχο (wind).

Ευχαριστω

 

Ισως θέλει αλλαγή η sim ή ενεργοποίηση απο τον πάροχο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Μήπως μπορεί κάποιος να μου πει ποια είναι η πιο σταθερή ελληνική ρομ για να φορέσω στο κινητό, δεν επείγομαι για ροοτ.. υπάρχουν τόσες πολλές που έχω χάσει τη μπάλα..

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Μήπως μπορεί κάποιος να μου πει ποια είναι η πιο σταθερή ελληνική ρομ για να φορέσω στο κινητό, δεν επείγομαι για ροοτ.. υπάρχουν τόσες πολλές που έχω χάσει τη μπάλα..

 

Ευχαριστώ!

την επίσημη row

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχει οδηγό. Υπάρχουν οδηγίες και στο xda εδώ k στο needrom .

 

http://forum.xda-developers.com/k3-note/general/organized-thread-lenovo-k3-note-k50-t3158522

 

 

 

http://www.needrom.com/category/lenovo/serial-k/k-50

 

Ευχαριστώ!

Παρέλαβα το Τ3 και είναι αλήθεια πως δεν πιάνει 4g!

Από την άλλη ήρθε με μία ρομ καταπληκτική (κάποια row είναι δεν συγκράτησα την έκδοση, αν χρειαστεί θα την ποστάρω αλλά είναι για Τ3 μόνο) και σχεδόν "καθαρή" από κινεζιές + το γεγονός ότι είναι android 6!

Πραγματικά διστάζω να του περάσω του Τ5, αλλά θα αναγκαστώ αφού χρειάζομαι το 4G είναι μονόδρομος.

Ξέρετε ποια είναι η αντίστοιχη για Τ5 & android 6 γιατί έχω χαθεί με τόσες που κυκλοφορούν!

Επίσης ΔΕΝ το σύνδεσα με λογαριασμό (για να μην έχω πρόβλημα στην εγκατάσταση άλλης ρομ) και ΔΕΝ είναι ρουτ.

Επίσης είναι βέβαιο πως θα πιάνει 4G με την εγκατάσταση ρομ για Τ5 ή έιναι hardware το θέμα και θα το "χαλάσω" άδικα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρω και ζητώ συγνώμη εάν κούρασα :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!

Παρέλαβα το Τ3 και είναι αλήθεια πως δεν πιάνει 4g!

Από την άλλη ήρθε με μία ρομ καταπληκτική (κάποια row είναι δεν συγκράτησα την έκδοση, αν χρειαστεί θα την ποστάρω αλλά είναι για Τ3 μόνο) και σχεδόν "καθαρή" από κινεζιές + το γεγονός ότι είναι android 6!

Πραγματικά διστάζω να του περάσω του Τ5, αλλά θα αναγκαστώ αφού χρειάζομαι το 4G είναι μονόδρομος.

Ξέρετε ποια είναι η αντίστοιχη για Τ5 & android 6 γιατί έχω χαθεί με τόσες που κυκλοφορούν!

Επίσης ΔΕΝ το σύνδεσα με λογαριασμό (για να μην έχω πρόβλημα στην εγκατάσταση άλλης ρομ) και ΔΕΝ είναι ρουτ.

Επίσης είναι βέβαιο πως θα πιάνει 4G με την εγκατάσταση ρομ για Τ5 ή έιναι hardware το θέμα και θα το "χαλάσω" άδικα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρω και ζητώ συγνώμη εάν κούρασα :)

 

Το 4g δεν είναι θέμα κινητού. Εκτός αν έχεις wind και στην περιοχή που είσαι χρησιμοποιεί την μπάντα των 800 MHz που δεν υποστηρίζει το κινητό. Αλλιώς θα πρέπει να ενεργοποιήσεις το 4g από τον παροχο σου, ή να αλλάξεις κάρτα sim αν είναι παλιά.

Link to comment
Share on other sites

Να διαφωνήσω εδώ!

Είναι θέμα κινητού καθαρά.

Έχω Κοσμοτέ με ενεργοποιημένο 4G. Η ίδια σιμ σε Ρ8 πιάνει 4G και στο Κ3 μόνο 3G (στο ίδιο σημείο πάντα) οπότε...

 

υ.γ. Να επαναλάβω αυτό που παρέλαβα είναι το Κ3 ΝΟΤΕ Τ3s με τις λιγότερες μπάντες για 4g και όχι το Τ5 που κάνει και για ευρωπαικές μπάντες

Edited by atmistis
Link to comment
Share on other sites

Να διαφωνήσω εδώ!

Είναι θέμα κινητού καθαρά.

Έχω Κοσμοτέ με ενεργοποιημένο 4G. Η ίδια σιμ σε Ρ8 πιάνει 4G και στο Κ3 μόνο 3G (στο ίδιο σημείο πάντα) οπότε...

 

υ.γ. Να επαναλάβω αυτό που παρέλαβα είναι το Κ3 ΝΟΤΕ Τ3s με τις λιγότερες μπάντες για 4g και όχι το Τ5 που κάνει και για ευρωπαικές μπάντες

 

 

Εδώ θα διαφωνήσω και εγώ. Οι μπάντες δεν υποστηρίζονται από το λογισμικό. Μόλις βάλεις την ευρωπαϊκή row παίζει κομπλέ. Δεν ξέρω τι άλλο να σου πω. Εσύ μας έλεγες για wind πάντως. Αυτό με τις μπάντες μπορείς να το τσεκάρεις με το engineer mode.

Link to comment
Share on other sites

Για wind συγκεκριμένα δεν μίλησα, εξάλλου δεν έχω θέμα με καμία ιδιαίτερα, αφού παίζω με όλες :)

Θα δοκιμάσω αυτό που λες με την ευρωπαϊκή, ελπίζω να είναι το ίδιο καλή και αντροϊντ 6!

Ευχαριστώ πολύ όπως και να 'χει :)

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς την VIBEUI_V3.1_1622_5.440.1_ST_K50-T5_WC6B265104.zip? Αυτήν είδα στο xda

 

Για wind συγκεκριμένα δεν μίλησα, εξάλλου δεν έχω θέμα με καμία ιδιαίτερα, αφού παίζω με όλες :)

Θα δοκιμάσω αυτό που λες με την ευρωπαϊκή, ελπίζω να είναι το ίδιο καλή και αντροϊντ 6!

Ευχαριστώ πολύ όπως και να 'χει :)

Η τελευταία επίσημη διεθνής Android 6.0

https://cloud.mail.ru/public/Cco5/JYk3ytrW1

Link to comment
Share on other sites

Έχω πρόβλημα με τα notification στο Viber, τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω για να λαμβάνω ενημέρωση όταν έχω μηνύματα η κλήσεις? Αυτήν την στιγμή δεν λαμβάνω τίποτα πρέπει να ανοίξω το Viber και μόνο τότε βλέπω τα μηνύματα.
Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία επίσημη διεθνής Android 6.0

https://cloud.mail.ru/public/Cco5/JYk3ytrW1

Θα την δω και αυτή, ευχαριστώ :)

Μια που είμαι ακόμα με στοκ android 6, θα μπορούσα άραγε να κατεβάσω και να μετονομάσω σε update.zip το αρχείο, να την βάλω στην κάρτα μνήμης για άμεση αναβάθμιση από τη στοκ ρικοβερι του κινητού?

Εχω αμφιβολίες γιατί όπως προείπα έχω το τ3s και θέλω να γίνει t5 με όλα τα καλούδια στις μπάντες 4g

Μπορώ και αλλιώς αλλά η ευκολία είναι ευπρόσδεκτη πάντα

 

Υ.Γ. Παραθέτω και τα στοιχεία της ρομ - κινητού

 

Λοιπόν έχει την

BASEBAND VERSION

AIO.5M.NEWPA.LWG.M.V12, 2016/03/17

BUILD NUMBER

K50-t3s_s427_160518_ROW

 

Τώρα το πρόσεξα στις επιλογές έχει και VR mode όταν πας να το κλείσεις (virtual reality?)

Edited by atmistis
Link to comment
Share on other sites

Χμ... Νόμιζα ότι υποστηρίζει και την 800 από την στιγμή που έχει ROW ρομ.

Τώρα μπερδεύτηκα εντελώς...

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Θα την δω και αυτή, ευχαριστώ :)

Μια που είμαι ακόμα με στοκ android 6, θα μπορούσα άραγε να κατεβάσω και να μετονομάσω σε update.zip το αρχείο, να την βάλω στην κάρτα μνήμης για άμεση αναβάθμιση από τη στοκ ρικοβερι του κινητού?

Εχω αμφιβολίες γιατί όπως προείπα έχω το τ3s και θέλω να γίνει t5 με όλα τα καλούδια στις μπάντες 4g

Μπορώ και αλλιώς αλλά η ευκολία είναι ευπρόσδεκτη πάντα

 

Υ.Γ. Παραθέτω και τα στοιχεία της ρομ - κινητού

 

Λοιπόν έχει την

BASEBAND VERSION

AIO.5M.NEWPA.LWG.M.V12, 2016/03/17

BUILD NUMBER

K50-t3s_s427_160518_ROW

 

Τώρα το πρόσεξα στις επιλογές έχει και VR mode όταν πας να το κλείσεις (virtual reality?)

H rom που δωσα είναι για φλασάρισμα από υπολογιστή με το flash tool και μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά :)

Την έβαλα Σταύρο οκ, αλλά στις πληροφορίες δείχνει πλέον πως η συσκευή είναι η lenovo K50a40 και όχι Κ50t5 γιατί?

Έτσι πρέπει? Αυτό δεν είναι το μοντέλο για την Ινδία ή κάνω λάθος?

Πάντως από 4G δεν πιάνει και πάλι μονο Η ή Η+

 

Υ.Γ. ..και από 4G είναι οκ τελικά.

Απλά επιβεβαιώθηκε πως το P8 έχει καλύτερο δέκτη από το K3 και σε οριακές περιοχές πιάνει 4G ενώ το Κ3 όχι.

Δεν με πειράζει πλέον που αναφέρεται ως άλλη συσκευή.

Ευχαριστημένος από την αγορά του :)

Edited by atmistis
Link to comment
Share on other sites

Ίδια συσκευή είναι, ο αριθμός μοντέλου αλλάζει ανάλογα το firmware. Πλέον θα δέχεσαι τις επίσημες row ενημερώσεις χωρίς πρόβλημα όπως το A7000 turbo που πωλείται ευρώπη κι είναι ακριβώς το ίδιο.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

υπάρχει κάποια VIBE rom αψεγάδιαστη?να μην έχει κάποιο θέμα κάι να δούλευουν όλα όπως πρέπει?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Το κινητό το έχω από πέρσι τον Ιούνιο. Ήδη από το εξάμηνο είχε αρχίσει να έχει λίγα προβληματάκια η οθόνη, αλλά όταν την έσβηνα και την ξαναάνοιγα, ήμουν κομπλέ. Τις τελευταίες μέρες όμως το πρόβλημα έχει μεγαλώσει. Όταν έχω ανοιχτή την οθόνη, μου πατάει τυχαία όπου να ναι, γεγονός που ειδικά όταν θέλω να στείλω μήνυμα, να λέω τον δεσπότη Παναγιώτη. Το κινητό τις έχει φάει τις σαβουρίτσες του, με αποτέλεσμα να έχει ραγίσει η οθόνη, αλλά δεδομένου ότι αυτά τα ραγίσματα έγιναν αρκετά πριν εμφανιστεί το πρόβλημα, δε νομίζω ότι ευθύνονται άμεσα. Το πρόβλημά μου όμως είναι θέμα hardware ή υπάρχει λύση;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Το κινητό το έχω από πέρσι τον Ιούνιο. Ήδη από το εξάμηνο είχε αρχίσει να έχει λίγα προβληματάκια η οθόνη, αλλά όταν την έσβηνα και την ξαναάνοιγα, ήμουν κομπλέ. Τις τελευταίες μέρες όμως το πρόβλημα έχει μεγαλώσει. Όταν έχω ανοιχτή την οθόνη, μου πατάει τυχαία όπου να ναι, γεγονός που ειδικά όταν θέλω να στείλω μήνυμα, να λέω τον δεσπότη Παναγιώτη. Το κινητό τις έχει φάει τις σαβουρίτσες του, με αποτέλεσμα να έχει ραγίσει η οθόνη, αλλά δεδομένου ότι αυτά τα ραγίσματα έγιναν αρκετά πριν εμφανιστεί το πρόβλημα, δε νομίζω ότι ευθύνονται άμεσα. Το πρόβλημά μου όμως είναι θέμα hardware ή υπάρχει λύση;
Το πρόβλημά σου είναι συνηθισμένο στο συγκεκριμένο μοντέλο. Αλλάζεις οθόνη, 40€ από Ελλάδα μ εργασία.

 

Καλημέρα,

υπάρχει κάποια VIBE rom αψεγάδιαστη?να μην έχει κάποιο θέμα κάι να δούλευουν όλα όπως πρέπει?

Η row που πόσταρα παραπάνω.
Link to comment
Share on other sites

Να συμβάλω κι εγώ με κάποιο τρόπο στη συζήτηση:

Στο xda εδώ υπάρχουν οι δεσμοί για κατέβασμα καθώς και οδηγίες για εγκατάστασή της με TWRP 3.0.2-6 απευθείας από την εσωτερική μνήμη του κινητού της τελευταίας επίσημης ρομ -> OFFICIAL BUILD Lenovo K3 Note K50a40_6.0_S433 Stock ROM .

Υποθέτω ότι φλασάροντας απευθείας την ενημερωμένη ρομ S433 αξιοποιείται το TWRP και δεν χρειάζεται αλλαγή του σε stock recovery, unroot κλπ.

 

update:

Διαβάζοντας, ωστόσο, προσεκτικά ολόκληρο το νήμα στο xda διαπιστώνω ότι η εν λόγω ρομ δεν μπορεί να φλασαριστεί με TWRP παρά μόνον με flash tool.

Ας ελπίσουμε ότι σύντομα θα κυκλοφορήσει και σε TWRP flashable έκδοση.

Edited by momozo
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Να σας ρωτήσω κάτι. Έχω βάλει την SLICK s427 ROW και τις τελευταίες μέρες μου ήρθε αναβάθμιση για K3 Note K50a40_6.0_S433. Μπορώ να την κάνω χρησιμοποιώντας την TWRP v3.0.0.3 με την οποιία είχα βάλει την 427 ή πρέπει να φλασάρω την TWRP Version 3.0.2-6 για να περάσω την 433;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...