Jump to content

Ταινίες/σειρές που ψάχνετε και δεν ξέρετε τον τίτλο


ckck20
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ψάχνω ένα παιδικό εδώ και 20 χρόνια. Δεν θυμάμαι που το έβλεπα αλλά νομίζω έπαιζε βράδυ. Στην εισαγωγή βλέπαμε τον νυχτερινό ουρανό μέσα από ένα ανοιχτό παράθυρο και στην συνέχεια έμπαινε μέσα σένα ένα παιδικό δωμάτιο γεμάτο παιχνίδια και κούκλες που ζωντάνευαν. Στην συνέχεια βλέπαμε ιστορίες και παραμύθια μάλλον σε κάποιο είδος κουκλοθέατρο. Να προσθέσω πως στην εισαγωγή ακουγόταν και κάτι σαν εμβατήριο, νομίζω το cavalry charge αν το ψάξετε στο YouTube.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Γεια σας. Ψάχνω ταινία με δίδυμο κατά συρροή δολοφόνων, άντρες και οι δύο, σκότωναν κοπέλες. Είναι βασισμένο σε αληθινή ιστορία στην Αμερική. Πρέπει να είναι γυρισμένο από τέλη 70ς ως αρχές 90ς. Ο ένας από τους δύο μάλλον είχε μουστάκι και ήταν πιο σωματώδης από τον άλλο που ήταν ψιλοκοντός και κάτι είχαν να κάνουν με συνεργείο αυτοκινήτων νομίζω. Πρέπει να χρησιμοποιούσαν και βανάκι. Δεν είναι πάντως το "Henry- Portrait of a serial killer". Είναι πιο b-movie.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια σας παιδιά ψάχνω μια παλιά ταινία με έναν αγόρι ο οποίος είχε για μάνα μια μάγισσα με κάτι γάτες και το αγόρι οπότε έστελνε κοπέλα σπίτι της σκότωνε η μάνα του ...και θυμάμαι ότι προς το τέλος τον κυνηγάνε οι αστυνομικοί και αυτός εξαφανιζόταν άλλαζε στο αμάξι του χρώμα .είχε ένα Φορντ από ότι θυμάμαι ...

Όποιος γνωρίζειι πως την λέγαν την ταινία ας απαντήσει ... ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Μηπως θυμαται καποιος-α τον τιτλο της σειρας γουεστερν που εδειχνε το μεγκα τα πρωτα χρονια του, 89-90 περιπου, κυριακη μετα τα μεσανυχτα νομιζω. Ενα saloon- ξενοδοχειο ηταν το κεντρικο μερος που συνεβαιναν τα περισσοτερα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Μηπως θυμαται καποιος-α τον τιτλο της σειρας γουεστερν που εδειχνε το μεγκα τα πρωτα χρονια του, 89-90 περιπου, κυριακη μετα τα μεσανυχτα νομιζω. Ενα saloon- ξενοδοχειο ηταν το κεντρικο μερος που συνεβαιναν τα περισσοτερα.

μηπως το Μποναντζα;

Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ψάχνω αυτήν την ταινία Με την κοπέλα ΜΟΥ χρόνια τώρα.

Είναι η ιστορία μίας κοπέλας που τά έχει Με ένα παλικάρι αυτήν ερωτεύεται τον θείο του πατέρα του δεν θυμάμαι αλλά καί εκείνος τό κάνουν αρκετές φορές.στην συνέχεια φεύγει πιάνει δουλειά σν σερβιτόρα ερωτεύεται έναν ρόκα τό κάνουν και όλα τέτοια κάνει αυτήν

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά ψάχνω μια παλιά ταινία με έναν αγόρι ο οποίος είχε για μάνα μια μάγισσα με κάτι γάτες και το αγόρι οπότε έστελνε κοπέλα σπίτι της σκότωνε η μάνα του ...και θυμάμαι ότι προς το τέλος τον κυνηγάνε οι αστυνομικοί και αυτός εξαφανιζόταν άλλαζε στο αμάξι του χρώμα .είχε ένα Φορντ από ότι θυμάμαι ...

Όποιος γνωρίζειι πως την λέγαν την ταινία ας απαντήσει ... ευχαριστώ..

 

Sleepwalkers λογικά αυτή είναι η ταινία

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας! Είμαι καινούργια στο φόρουμ και ψάχνω απεγνωσμένα δύο ταινίες. Όπου κι αν έχω ψάξει στο ίντερνετ δεν έχω καταφέρει να τις βρω. Δυστυχώς δεν θυμάμαι και πολλές λεπτομέρειες αλλά θυμάμαι την ουσία τους οπότε πιστεύω ότι θα βοηθήσει. Είναι σίγουρα γυρισμένες μετα το 2000 (πρέπει να παίχτηκαν στην tv από το 2005-2015). Δεν νομίζω ότι ήταν ούτε αργότερα ούτε νωρίτερα.

1) Συγκεκριμένα η πρώτη ταινία είχε να κάνει με ζόμπι/μολυσμένους ανθρώπους. Μια γυναίκα (νομίζω ήταν στις αρχές μιας εγκυμοσύνης) κι ο άντρας της είχαν κλειστεί μέσα σ' ένα εξοχικό ξύλινο σπιτάκι (θυμάμαι ήταν παραθαλάσσιο, κοντά σε μια ακτή με βράχια) και προσπαθούσαν να προφυλαχτούν από τα ζόμπι. Κάποια στιγμή εμφανίζεται ένας τραυματισμένος επιζών και τους χτυπά την πόρτα για να τον βοηθήσουν. Αυτοί ήταν πολύ διστακτικοί παρόλα αυτά του άνοιξαν να μπει. Στην συνέχεια θυμάμαι ότι τον έδεσαν και ότι περίμεναν να δουν αν θα εμφανίσει συμπώματα της ασθένειας μόλις περάσουν 28 μέρες(?). Αυτός ισχυρίζονταν ότι δεν είναι μολύσμένος ενώ τελικά ήταν. Προς το τέλος της ταινίας ακολούθησε κλασικά πάλη αλλά δεν θυμάμαι τι έγινε τελικά. Νομίζω ότι σώθηκαν. Την συγκεκριμένη ταινία την έβαζε στο Star. Ήταν κατά κύριο λόγο γυρισμένη το βράδυ. Τα ζόμπι επιτείθονταν μόνο τότε.

2) Την δεύτερη ταινία δυστυχώς θυμάμαι μόνο το τέλος. Μια οικογένεια (μαμά-μπαμπάς-παιδί ή παιδιά) προσπαθούν να ξεφύγουν από μια πανδημία. Με το αυτοκίνητο διασχίζουν την χώρα. Τελικά την γλιτώνουν και καταφέρνουν να διαφύγουν. Στην τελευταία σκηνή δείχνει ένα σκύλο (που πρέπει να ήταν δικός τους και να τους το έσκασε) που βρίσκει ένα μολυσμένο ζώο πάνω στο δρόμο και πάει να το φάει/επιτεθεί. Μετά μια άλλη οικογένεια βρίσκει τον σκύλο και αποφασίζει να τον υιοθετήσει αφήνοντας να εννοηθεί ότι η ασθένεια μεταδόθηκε σε αυτούς. Θυμάμαι ότι αρχικά έλεγαν ότι τα συμπώματα μοιάζουν με της λύσσας. Αυτό το έργο το έβαζε στο Mega.

Προσπάθησα να σας να αναλύσω όσο καλύτερα γινόταν. Ελπίζω να μην έχει επηρεαστεί η μνήμη μου από άλλες ταινίες και σας μπερδέψω. Θα σας ήμουν ευγνώμων αν θα μπορούσε κάποιος από εσάς να βρει το ξένο ή εστω τον ελληνικό τίτλο και την χρονολογία. Θα ήθελα πάρα πολύ να τις ξαναδώ παρόλο που δεν μπορεί να πει κανείς ότι ήταν και υπερπαραγωγές!

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο νομίζω ότι το βρήκα μόλις τώρα! Πρέπει να είναι το Retreat του 2011 (https://www.imdb.com/title/tt1410051/)... Από το τρέιλερ μου θύμισε κάτι το οικείο η ατμόσφαιρα, το σπίτι, η κοπέλα... Σαν περίληψη μοιάζει αρκετά έως πολύ. Μια φορά το είδα και ήμουν μικρή τότε. Και επειδή ήταν αργά το έβλεπα νυσταγμένη γι' αυτό και δεν το θυμάμαι ξεκάθαρα! Θα δείξει. Πάντως το "28 μέρες μετά" δεν μου θυμίζει κάτι από το τρέιλερ... Σας ευχαριστώ παρόλα αυτά που ασχοληθήκατε μαζί μου! Τώρα μένει να βρει κάποιος το δεύτερο που το θυμάμαι ακόμα πιο αόριστα. Εγώ εν τω μεταξύ θα συνεχίσω να ψάχνω κι αν το βρω θα σας ενημερώσω να μην ταλαιπωρείστε άδικα!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα

 

Ψαχνω για μια καταπληκτικη σειρα λιγων επεισοδιων που κυκλοφορησε σε βιντεοκασσετες στα 80ς

Τρεις φιλες . Η μια μενει εγκυος , γεννα μυστικα και δινουν το παιδι σε ιδρυμα νομιζω και οι 3 μαζι χωρις να πουν ποιας ειναι.

Το παιδι-κοριτσακι- οταν μεγαλωνει ψαχνει να βρει τη μητερα του. Τις εντοπιζει , στην αρχη αρνουνται ολες , αλλα τελικα η μια το παραδεχεται.

Μετα ξεκινα ενα μαραθωνιο να βρει τον πατερα της μεταξυ τριων τους οποιους υποδεικνυει η μητερα της χωρις ομως να ειναι σιγουρη ποιανου ειναι.

Τους εντοπιζει και με τα πολλα κατορθωνει να καταλαβει ποιος ειναι.

Ο ενας απο αυτους ειναι παμπλουτος πριγκηπας σε Αραβικο κρατιδιο στη Μεση Ανατολη

Θα ειμαι υποχρεωμενος σε οποιον/οποια βρει τον τιτλο

Ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλησπέρα σας!

Ψάχνω μια ταινία όπου κάτι εξωγήινα όντα (σαν αυτά του πάκμαν) έρχονται από μακριά και τρώνε τη Γη.

Οι ήρωες είναι παγιδευμένοι σε ένα αεροδρόμιο, αν θυμάμαι καλά.

Δε λέω τα κρίτερς πάντως.

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Ψάχνω μια ταινία όπου κάτι εξωγήινα όντα (σαν αυτά του πάκμαν) έρχονται από μακριά και τρώνε τη Γη.

Οι ήρωες είναι παγιδευμένοι σε ένα αεροδρόμιο, αν θυμάμαι καλά.

Δε λέω τα κρίτερς πάντως.

Σας ευχαριστώ!

The Langoliers

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, είδα οτι γενικά κάνετε εξαιρετική δουλειά και ήρθε η ώρα μου να ρωτήσω και εγώ σχετικά με 4 ταινίες:

 

1. Θρίλερ το οποιο είχα δεί σε βιντεοκασέτα κάπου το 2001. Πρόκειται για παλαιότερη παραγωγη (τουλάχιστον έτσι μου έχει μείνει στο μυαλο.. θα λεγα 80ς). Η ιστορια είχε να κάνει με ενα στοιχειωμένο σπίτι στο οποιο ειχε μετακομίσει μια οικογένεια. Ο πατέρας ειχε εναν εφηβο γιο απο προηγούμενο γάμο και ειχε ξαναπαντρευτει μια γυναικά με την οποια ειχε ενα μικροτερο παιδι. Μετα σταδιακα στην ταινια αρχισαν να συμβαινουν διαφορα και οι πρωταγωνιστες αρχισαν να εχουν παραισθησεις κτλ (πχ ο πατέρας ειχε αρχισει να πιστευει πως η γυναικα τα εχει με τον εφηβο γιο). Αυτο που περιγράφω μοιαζει με το Amityville Horror αλλα δεν ειναι... Τουλάχιστον δεν ειναι κάποιο απ την βασική σειρα, δεν γνωριζω αν ειναι κάποιο sequel βασισμενο στην γενική ιδεα της κλασικής ταινίας...

 

2. Θρίλερ το οποιο ειχα δει στην τηλεόραση και μάλλον στο mega κάπου το 1997 (ενα χρόνο πάνω ή κάτω). Η υπόθεση ειχε να κανει με μια στοιχεωμενη κουκλα (οχι τον Τσάκι) η οποι ηταν πορσελάνινη και μιλούσε / κουνιόταν. Θυμάμαι μόνο πως η ταινια τελειωνε με μια τεραστια φωτια σε μια επαυλη στην οποια υποτίθεται πως η κούκλα κάηκε.

 

3. Θρίλερ το οποιο -δεν- είχα δει σε βιντεοκασέτα. Δεν ειχα καταφέρει να το δω ολόλκληρο γιατι η κασέτα ήταν ταλαιπωρημένη με αποτέλεσμα να λείπουν αρκετά σημεία. Θυμάμαι μόνο οτι ήταν αρκετά παλιό, ενδεχομενως 70ς η αρχές 80ς. Η υπόθεση αφορούσε ενα νησί στο οποιο κάπως ειχαν φτάσει κάποιοι νομιζω ενα ζευγαρι μονο του η με κάποιους φιλους και στο νησι αυτό υπηρχε μια αιρεση. Γενικα θυμαμαι οτι ηταν αρκετα κακη η ποιότητα της εικόνας και τα περισότερα σημεία ηταν αρκετά σκοτεινά.

 

4. Δράμα / κοινωνικό το οποιο ειχα δει στην Ερτ κάπου το 1995-6. Θεωρω πως ηταν μάλλον κάποια ανεξαρτητη παραγωγή, ας πουμε απο τα "ποιοτικά" της ΕΡΤ.

Η υπόθεση αφορούσε μια πολυ φτωχη οικογένεια η οποια εμενε σε καλυβα σε κάτι αγρούς. Υπηρχαν καποια ξανθα παιδακια τα οποια ηταν αδερφάκια και ετρωγαν μόνο καρπουζια. Στην συνέχεια θυμάμαι οτι η μητέρα τους πέθανε και αυτά χωρίστηκαν και ενα απ αυτα κατέληξε με μια θεια ή μητρια η οποια το κακομεταχειριζόταν. Στο τέλος αν θυμαμαι καλά εβαλε φωτία και εκαψε το σπίτι στο οποιο εμενε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, ψάχνω μια ταινία εδώ και χρόνια. Την είχα δει πολύ παλιά, ούτε θυμάμαι που. Πρέπει να είναι δεκαετίας 80'-90' και είναι ψυχολογικό θρίλερ. Η υπόθεση έχει να κάνει με μια κοπέλα η οποία μετά από πολλές προσπάθειες μένει έγκυος και λόγω κάποιων δυσκολιών μένει στο νοσοκομείο (νομίζω), εκεί μια psycho νοσοκόμα την απαγάγει θέλοντας να της πάρει το παιδί όταν γεννήσει και την κρατά στο υπόγειο της σε ένα απομονωμένο σπίτι. Καθ' όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης την κακοποιεί, ο άντρας της τη βιάζει κλπ. Το psycho σκοτώνει και τεμαχίζει τον άντρα της. Ο άντρας της κοπέλας σε μια προσπάθειά του να τη βρει εντοπίζει ίχνη της και φτάνει στο σπίτι της νοσοκόμας που και αυτόν τον κάνει τόπι στο ξύλο και στο τέλος νομίζω η κοπέλα στη φάση που είναι να γεννήσει αυτήν την σκοτώνει στραγγαλιζοντας την. Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να την βρω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, είδα οτι γενικά κάνετε εξαιρετική δουλειά και ήρθε η ώρα μου να ρωτήσω και εγώ σχετικά με 4 ταινίες:

 

1. Θρίλερ το οποιο είχα δεί σε βιντεοκασέτα κάπου το 2001. Πρόκειται για παλαιότερη παραγωγη (τουλάχιστον έτσι μου έχει μείνει στο μυαλο.. θα λεγα 80ς). Η ιστορια είχε να κάνει με ενα στοιχειωμένο σπίτι στο οποιο ειχε μετακομίσει μια οικογένεια. Ο πατέρας ειχε εναν εφηβο γιο απο προηγούμενο γάμο και ειχε ξαναπαντρευτει μια γυναικά με την οποια ειχε ενα μικροτερο παιδι. Μετα σταδιακα στην ταινια αρχισαν να συμβαινουν διαφορα και οι πρωταγωνιστες αρχισαν να εχουν παραισθησεις κτλ (πχ ο πατέρας ειχε αρχισει να πιστευει πως η γυναικα τα εχει με τον εφηβο γιο). Αυτο που περιγράφω μοιαζει με το Amityville Horror αλλα δεν ειναι... Τουλάχιστον δεν ειναι κάποιο απ την βασική σειρα, δεν γνωριζω αν ειναι κάποιο sequel βασισμενο στην γενική ιδεα της κλασικής ταινίας...

 

2. Θρίλερ το οποιο ειχα δει στην τηλεόραση και μάλλον στο mega κάπου το 1997 (ενα χρόνο πάνω ή κάτω). Η υπόθεση ειχε να κανει με μια στοιχεωμενη κουκλα (οχι τον Τσάκι) η οποι ηταν πορσελάνινη και μιλούσε / κουνιόταν. Θυμάμαι μόνο πως η ταινια τελειωνε με μια τεραστια φωτια σε μια επαυλη στην οποια υποτίθεται πως η κούκλα κάηκε.

 

3. Θρίλερ το οποιο -δεν- είχα δει σε βιντεοκασέτα. Δεν ειχα καταφέρει να το δω ολόλκληρο γιατι η κασέτα ήταν ταλαιπωρημένη με αποτέλεσμα να λείπουν αρκετά σημεία. Θυμάμαι μόνο οτι ήταν αρκετά παλιό, ενδεχομενως 70ς η αρχές 80ς. Η υπόθεση αφορούσε ενα νησί στο οποιο κάπως ειχαν φτάσει κάποιοι νομιζω ενα ζευγαρι μονο του η με κάποιους φιλους και στο νησι αυτό υπηρχε μια αιρεση. Γενικα θυμαμαι οτι ηταν αρκετα κακη η ποιότητα της εικόνας και τα περισότερα σημεία ηταν αρκετά σκοτεινά.

 

4. Δράμα / κοινωνικό το οποιο ειχα δει στην Ερτ κάπου το 1995-6. Θεωρω πως ηταν μάλλον κάποια ανεξαρτητη παραγωγή, ας πουμε απο τα "ποιοτικά" της ΕΡΤ.

Η υπόθεση αφορούσε μια πολυ φτωχη οικογένεια η οποια εμενε σε καλυβα σε κάτι αγρούς. Υπηρχαν καποια ξανθα παιδακια τα οποια ηταν αδερφάκια και ετρωγαν μόνο καρπουζια. Στην συνέχεια θυμάμαι οτι η μητέρα τους πέθανε και αυτά χωρίστηκαν και ενα απ αυτα κατέληξε με μια θεια ή μητρια η οποια το κακομεταχειριζόταν. Στο τέλος αν θυμαμαι καλά εβαλε φωτία και εκαψε το σπίτι στο οποιο εμενε.

 

Καλησπέρα. Σχετικά με την ταινία που αναζητάτε στην παράγραφο 2 οι μόνες που μπόρεσα να βρω να ταιριάζει το τέλος με αυτό που περιγράφετε είναι αυτές:

α) Amityville Dollhouse (1996) https://en.wikipedia.org/wiki/Amityville_Dollhouse και

β) Dolly Dearest (1991) https://en.wikipedia.org/wiki/Dolly_Dearest

Τελειώνουν και οι δύο με φωτιά. Ελπίζω να είναι κάποια από αυτές.

Επίσης βρήκα και μια λίστα με ταινίες που σχετίζονται με κούκλες. Ρίξτε και εδώ μια ματια μήπως βοηθηθείτε.

https://en.wikipedia.org/wiki/Killer_toy

Edited by anastkyr
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Σχετικά με την ταινία που αναζητάτε στην παράγραφο 2 οι μόνες που μπόρεσα να βρω να ταιριάζει το τέλος με αυτό που περιγράφετε είναι αυτές:

α) Amityville Dollhouse (1996) https://en.wikipedia.org/wiki/Amityville_Dollhouse και

β) Dolly Dearest (1991) https://en.wikipedia.org/wiki/Dolly_Dearest

Τελειώνουν και οι δύο με φωτιά. Ελπίζω να είναι κάποια από αυτές.

Επίσης βρήκα και μια λίστα με ταινίες που σχετίζονται με κούκλες. Ρίξτε και εδώ μια ματια μήπως βοηθηθείτε.

https://en.wikipedia.org/wiki/Killer_toy

 

Καλημέρα και σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου και την προθυμία να βοηθήσεις.

Δυστυχώς δεν είναι σίγουρα το Dolly Dearest γιατί από το τρέιλερ είδα ότι η κούκλα δεν είναι όπως εκείνη που θυμάμαι. Επιπλέον το Amityville το είχα πετύχει και εγώ σε μια αναζήτηση αλλά δεν είναι γιατί όλο το concept στηρίζεται στο κουκλοσπιτο.

 

Η λίστα που έδωσες ήταν αρκετά βοηθητική καθώς τώρα πλέον νομίζω πως ήταν κάποια b-movie ή κάποιο επεισόδιο από σειρά ίσως πάντως δεν είναι κάτι γνωστό γιατί δεν μπόρεσα να βρω καμία ταινία στην λίστα που να ταιριάζει.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια! Καθόλου κόπος δεν ήταν για μένα. Είπα έτσι για να περάσει η ώρα μου να ψάξω μήπως μπορέσω και βοηθήσω κάποιον. Εξάλλου ακούγεται ενδιαφέρουσα ταινία και θα με ενδιέφερε κι εμένα αν την έβρισκα. Κρίμα πάντως που δεν είναι μια από αυτές. Επιπλέον η χρονολογία που αναφέρετε είναι πολύ πιθανό να μας παραπλανεί. Δηλαδή αν είδατε την ταινία στο Μέγκα το 1997 σημαίνει πως γυρίστηκε κάπου στις αρχές του '90. Κι εγώ πριν από λίγο καιρό έψαχνα δυο έργα που θυμόμουν μόνο το τέλος του ενός (συγκεκριμένα την τελευταία σκηνή) και από το άλλο ήξερα την υπόθεση αλλά την περιέγραψα αρκετά διαφορετικά και κανένας δεν μπόρεσε να με βοηθήσει. Θυμόμουν μόνο σε ποιο κανάλι παίχτηκαν και περίπου πότε (με μια απόκλιση 5 χρόνων!). Παρόλα αυτά τα κατάφερα και τις βρήκα. Αναφορικά σας λέω ότι μπορείτε να ψάξετε για ταινίες τρόμου εδώ: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_horror_films_of_1990. Αυτή η λίστα με βοήθησε κι εμένα να βρω αυτό που έψαχνα. Είναι λίγο χρονοβόρα υπόθεση το να διαβάζεις την περίληψη της κάθε ταινίας του Hollywood αλλά στο τέλος συνήθως ανταμείβει! Επίσης, αν τα πηγαίνετε καλά με τα αγγλικά, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και αυτήν εδώ τη σελίδα: http://whatismymovie.com/. Γράφετε στην αναζήτηση μια απλή περιγραφή της ταινίας στα αγγλικά και σας βγάζει αποτελέσματα. Εγώ θα συνεχίσω να την ψάχνω παρόλα αυτά και αν πετύχω κάτι θα σας ενημερώσω! Καλή συνέχεια! Edited by anastkyr
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια! Καθόλου κόπος δεν ήταν για μένα. Είπα έτσι για να περάσει η ώρα μου να ψάξω μήπως μπορέσω και βοηθήσω κάποιον. Εξάλλου ακούγεται ενδιαφέρουσα ταινία και θα με ενδιέφερε κι εμένα αν την έβρισκα. Κρίμα πάντως που δεν είναι μια από αυτές. Επιπλέον η χρονολογία που αναφέρετε είναι πολύ πιθανό να μας παραπλανεί. Δηλαδή αν είδατε την ταινία στο Μέγκα το 1997 σημαίνει πως γυρίστηκε κάπου στις αρχές του '90. Κι εγώ πριν από λίγο καιρό έψαχνα δυο έργα που θυμόμουν μόνο το τέλος του ενός (συγκεκριμένα την τελευταία σκηνή) και από το άλλο ήξερα την υπόθεση αλλά την περιέγραψα αρκετά διαφορετικά και κανένας δεν μπόρεσε να με βοηθήσει. Θυμόμουν μόνο σε ποιο κανάλι παίχτηκαν και περίπου πότε (με μια απόκλιση 5 χρόνων!). Παρόλα αυτά τα κατάφερα και τις βρήκα. Αναφορικά σας λέω ότι μπορείτε να ψάξετε για ταινίες τρόμου εδώ: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_horror_films_of_1990. Αυτή η λίστα με βοήθησε κι εμένα να βρω αυτό που έψαχνα. Είναι λίγο χρονοβόρα υπόθεση το να διαβάζεις την περίληψη της κάθε ταινίας του Hollywood αλλά στο τέλος συνήθως ανταμείβει! Επίσης, αν τα πηγαίνετε καλά με τα αγγλικά, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και αυτήν εδώ τη σελίδα: http://whatismymovie.com/. Γράφετε στην αναζήτηση μια απλή περιγραφή της ταινίας στα αγγλικά και σας βγάζει αποτελέσματα. Εγώ θα συνεχίσω να την ψάχνω παρόλα αυτά και αν πετύχω κάτι θα σας ενημερώσω! Καλή συνέχεια!

 

Λοιπόν, έγινε κάτι πολύ ενδιαφέρον εχθές. Ξαναείδα κάποια extended trailers μήπως και μου διεφυγε κάτι. Τελικά το Amityville Dollhouse ήταν μια απο τις ταινίες αλλα οχι αυτη που περιγράφω στο 2 αλλα αυτή στο 1.

Εντυπωσιακό είναι οτι πρόκειται για παραγωγή 1996 και οτι όντως λόγω βιντεοκασέτας και πολύ κακής εικόνας δεν θα μου πήγαινε ποτέ το μυαλό οτι ήταν κάτι τόσο νεότερο!

Και πάλι ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μπράβο! Χαίρομαι που είναι κάποια από αυτές που ψάχνετε! Το αστείο είναι πως κι εγώ όταν είδα το trailer μπερδεύτηκα και δεν ήμουν σίγουρη αν αφορούσε την 1η ή την 2η που αναφέρατε. Επίσης έχω την εντύπωση ότι την έχω ψιλοδει την συγκεκριμένη ταινία. Δηλ. θυμόμουν αμυδρά κάτι με το κουκλόσπιτο και τα παιδάκια. Πρέπει να την είχε βάλει στο Μεγκα αλλά τότε ήμουν πολύ μικρή και απέφευγα να βλέπω θρίλερ. Τελικά είδα την φωτιά στο τέλος και προσανατολίστηκα προς την δεύτερη. Οπότε πάει η μια και μένουν άλλες τρεις!

Και κάτι που ξέχασα να αναφέρω... Αν υποψιάζεστε ότι βρήκατε μια ταινία μπορείτε να γράψετε στο google (στην ενότητα βίντεο) πχ Amitiville Dollhouse 1996 full movie. Αν είστε τυχερός/η θα την βρείτε ολόκληρη και έτσι θα μπορείτε να βεβαιωθείτε πιο εύκολα αν είναι όντως αυτή που θέλετε. Είναι χαρά μου που βοήθησα τόσο εσάς όσο και άλλους που μπορεί να έχουν διαβάσει το θέμα. Να είστε καλά και καλή επιτυχία στο ψάξιμο! Είστε στο σωστό δρόμο!

Edited by anastkyr
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...