Jump to content

onDSL by Otenet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Eγώ σήμερα έκανα την αίτηση από pstn σε Adsl και μου είπαν σε 3 μέρες θα είναι εντάξει και να τους πάρω τηλέφωνο να μου την συνδέσουν γιά να μην ξεμείνω,θα δούμε εάν ισχύη!!!!

Μιά ερώτηση,μου πρότεινε να συνδέσω το μόντεμ (sagem) και μόλις γίνει πράσινο το λαμπάκι της Adsl θα είναι εντάξει και τότε να τους πάρω τηλέφωνο γιά να την ενεργοποιήσουν καλώς μέχρι εδώ το θέμα είναι ότι μόνο με την line δέν ανάβει τίποτα (power) πρέπει να κάνω όλη την εγκατάσταση;

 

 

εγκατέστησε το modem απο το Cd που το συνοδεύει πρώτα.

 

Μετά το συνδέεις και βλέπεις πότε θα γίνει πράσινο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

εγκατέστησε το modem απο το Cd που το συνοδεύει πρώτα.

 

Μετά το συνδέεις και βλέπεις πότε θα γίνει πράσινο

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν εχει ξανασυζητηθει...σημερα με πηραν τηλεφωνο απ'τον οτε στην αλλη γραμμη απ'αυτη που εχω το dsl (εχουμε 2 γραμμες) & μου ειπαν οτι κερδισα (!) 6 μηνες δωρεαν dsl με την conn-x.Φυσικα,δεν εχω λογο ν'αλλαξω τη φορθνετ,αλλα μου φανηκε περιεργο...ειναι πραγματικο "δωρο" ή μηπως αλλος ενας τροπος για ν'αρπαξουν πελατες?Εχει συμβει σε κανεναν αλλον?:worry:

 

Και σε εμενα πηραν τηλ πριν καμμια 10αρια μερες μου ειπαν τα ιδια και οταν τους ρωτησα τι θα μου στοιχιζε μου ειπαν οτι θα πληρωνα μονο τα μεταφορικα και την εγκατασταση, τους ειπα οτι εχω ηδη Ondsl αλλα αυτοι επιμεναν οτι το connex ειναι καλυτερο κΑι οτι θα ειναι φθηνοτερο και και και.......και ΕΡΩΤΩ και τα δυο του ΟΤΕ δεν ειναι??????:wacko: :wacko: δηλ συναγωνιζεται η εταιρεια μεσα στην εταιρεια τον ΜΠΑΜΠΑ ΟΤΕ?????:X :cry: :ninja:

Proud Owner of:PS1,GB,NES,GbASP,Sega Saturn,Sega DC,PS2,Xbox,Wii,XBOX360(phat),PSP(J)v1.50,(2x)PSP(E),PS3, PSP-Go,(2X)ΧΒΟΧ360SLIM,PS Vita,PS4 Batman Collectors Edition,Wii U,X-ONE,N3DS,X-ONE S,mini NES,Switch,mini PS1,Switch PIKACHU Edition,PS4 Days of Play,XBOX ONE Gears of War 4 Limited Edition 2TB,Xbox One X Cyberpunk 2077 Limited Edition 1TB,XBOX Series S, Series X

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμενα πηραν τηλ πριν καμμια 10αρια μερες μου ειπαν τα ιδια και οταν τους ρωτησα τι θα μου στοιχιζε μου ειπαν οτι θα πληρωνα μονο τα μεταφορικα και την εγκατασταση, τους ειπα οτι εχω ηδη Ondsl αλλα αυτοι επιμεναν οτι το connex ειναι καλυτερο κΑι οτι θα ειναι φθηνοτερο και και και.......και ΕΡΩΤΩ και τα δυο του ΟΤΕ δεν ειναι??????:wacko: :wacko: δηλ συναγωνιζεται η εταιρεια μεσα στην εταιρεια τον ΜΠΑΜΠΑ ΟΤΕ?????:X :cry: :ninja:

Συγνώμη ρε παιδιά ,εάν αγοράσεις το Con-X κωδικούς από ποιόν θα ζητήσεις ;

Από την Otenet ;

Ουνα φάτσα ,ουνα ράτσα δηλαδή...

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμενα πηραν τηλ πριν καμμια 10αρια μερες μου ειπαν τα ιδια και οταν τους ρωτησα τι θα μου στοιχιζε μου ειπαν οτι θα πληρωνα μονο τα μεταφορικα και την εγκατασταση, τους ειπα οτι εχω ηδη Ondsl αλλα αυτοι επιμεναν οτι το connex ειναι καλυτερο κΑι οτι θα ειναι φθηνοτερο και και και.......και ΕΡΩΤΩ και τα δυο του ΟΤΕ δεν ειναι??????:wacko: :wacko: δηλ συναγωνιζεται η εταιρεια μεσα στην εταιρεια τον ΜΠΑΜΠΑ ΟΤΕ?????:X :cry: :ninja:

 

 

Ο ΟΤΕ δεσμέυεται να μη μπορεί να κάνει προσφορές εξαιτίας του ότι θα πρέπει μετά να παρέχει χαμηλές τιμές και για τους παρόχους-ανταγωνιστές του. Μέσω της οτενετ όμως μπορεί να κάνει αυτό χωρίς πρόβλημα.

 

 

Εγώ πάντως θα προτιμήσω το κονεξ, τουλάχιστον συγκριτικά με το κιτ της οτενετ εφόσον:

 

1) Η γραμμή είναι στο όνομα σου και άρα αν συμβεί κάτι (π.χ. διακοπή, χαμηλές ταχύτητες προσωρινα) μπορείς να παρεις απευθείας πληροφορίες από ΟΤΕ, αλλιώς θα πρέπει να απευθύνεσαι στον πάροχο που έχεις τη γραμμή και μετά να περιμένεις πότε θα δεηθεί να ενημερώσει τον ΟΤΕ. Η προσωπική μου εμπειρία επι του θέματος από την οτενετ είναι αρνητικότατη

 

2) Μπορείς να ζητήσεις αναβάθμιση της γραμμής σου και το αίτημα να διεκπεραιωθεί αμέσως χωρίς μεσάζοντες που καθυστερούν-χάνουν την αίτηση σου κλπ (μου έχει συμβεί...)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη για να καταλαβω το CONNX εινα του ΟΤΕ ενω το ONDSL της ΟΤΕΝΕΤ που λογικα ειναι εταιρεια του ΟΤΕ αλλα στην ουσια ειναι διαφορετικες εταιρειες??:wacko:

Proud Owner of:PS1,GB,NES,GbASP,Sega Saturn,Sega DC,PS2,Xbox,Wii,XBOX360(phat),PSP(J)v1.50,(2x)PSP(E),PS3, PSP-Go,(2X)ΧΒΟΧ360SLIM,PS Vita,PS4 Batman Collectors Edition,Wii U,X-ONE,N3DS,X-ONE S,mini NES,Switch,mini PS1,Switch PIKACHU Edition,PS4 Days of Play,XBOX ONE Gears of War 4 Limited Edition 2TB,Xbox One X Cyberpunk 2077 Limited Edition 1TB,XBOX Series S, Series X

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη για να καταλαβω το CONNX εινα του ΟΤΕ ενω το ONDSL της ΟΤΕΝΕΤ που λογικα ειναι εταιρεια του ΟΤΕ αλλα στην ουσια ειναι διαφορετικες εταιρειες??:wacko:

 

Ο βασικός μέτοχος της OTENET είναι ο ΟΤΕ με ποσοστό 90,2%. ;)

Link to comment
Share on other sites

από της 16 Μαρτίου έκανα την αίτηση στό Γραφείο του ΟΤΕ και μέχρι τώρα δέν έχει έρθει σήμα στήν μπρίζα:(
Link to comment
Share on other sites

Eσύ τα θές όλα δικά σου... :P , 5 μέρες περασαν.

Όταν γίνουν 15 τότε βάλε παραπονιάρικα smileys. :)

http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

από της 16 Μαρτίου έκανα την αίτηση στό Γραφείο του ΟΤΕ και μέχρι τώρα δέν έχει έρθει σήμα στήν μπρίζα:(

κανε λιγο υπομονη φιλε esykas, αργουν, δυστυχως...:)

Link to comment
Share on other sites

από της 16 Μαρτίου έκανα την αίτηση στό Γραφείο του ΟΤΕ και μέχρι τώρα δέν έχει έρθει σήμα στήν μπρίζα:(

Φίλε μου, δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά στο κέντρο του Πειραιά, από 14/1/2006, που πήραν αίτηση μέσω OTEnet, το λαμπάκι στο router άναψε στις 28/2!!! Οπλίσου με υπομονή και μακάρι να μη χρειαστεί να περιμένεις τόσο κι εσύ...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σήμερα που κοίταξα ήρθε :)

Αλλά δέν έχω τον κωδικό πελάτη διότι δέν το πήρα με curier και πρέπει να πάρω αύριο στό Γραφείο του υποκαταστήματος να το προχωρήσω σε αλλαγή σύνδεσης.Η πλάκα είναι στήν συσκευή του τηλεφώνου δέν έχω βάλει ακόμη το φίλτρο και περίμενα από εκεί να πάρω χαμπάρι αλλά το επιβεβαίωσα και από το 1214 :X αν θυμάμε καλά το νούμερο για ADSL.

Link to comment
Share on other sites

αν καταλαβα δεν εχεις username και pass, σωστα; παρε ενα demo μεχρι να τα δωσουν, αν και αυριο θα στα δωσουν λογικα :)
Link to comment
Share on other sites

αν καταλαβα δεν εχεις username και pass, σωστα; παρε ενα demo μεχρι να τα δωσουν, αν και αυριο θα στα δωσουν λογικα :)

 

εντάξει μου έδωσαν το o***t@otenet.grκλπ κλπ και έκανα την εγραφή με τα στοιχεία μου :) βέβαια άλλα έχω δώσει (usser) και με τα παλιά μπαίνω :!:

 

Μπαίνω με 393.2Kbt/δευτ.καλά δέν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Θέλει υπομονή και αυτοσυγκράτηση τελικά με όσους έμπλεξαν με το OnDSL kit.

Η αίτηση έγινε 23 Φεβρουαρίου (κέντρο Θεσ/νίκης) και μετά από αρκετά τηλέφωνα, γκρίνιες και επίσκεψη και στον ΟΤΕ για να βγάλω άκρη, συνδέθηκα 24 Μαρτίου.

Εκτός από password, μου έδωσαν και User name επειδή ξέχασα να το συμπληρώσω στην αίτηση. Όσοι "συνάδελφοι" βρεθούν σ'αυτή τη θέση, να μην σπάσουν το κεφάλι τους να βρουν username διότι θα σε φορτώσουν αυτοί ότι θέλουν. (Μπορεί νομίζω να αλλάξει, αλλά με νέα αίτηση κλπ)

Επίσης, η εγκατάσταση του security έχει μία διαδικασία που προβλέπεται μόνο για 1 pc και πρέπει να βγάλεις το Norton, McAfee ή ότι άλλο. Για το 2ο pc πληρώνεις extra.

Η σύμβαση είναι αορίστου χρόνου και θέλει προσοχή σε όποιους πήραν το 2+2, για να καταφέρουν να την κόψουν έγκαιρα, και να περιορίσουν όσο μπορούν την μόνιμη πλέον τακτική των ΟΤΕ, cosmote και otenet για συνέχιση των χρεώσεων.

Ελπίζω να βοήθησα κι εγώ κάπως.

Link to comment
Share on other sites

εντάξει μου έδωσαν το o***t@otenet.grκλπ κλπ και έκανα την εγραφή με τα στοιχεία μου :) βέβαια άλλα έχω δώσει (usser) και με τα παλιά μπαίνω :!:

 

Μπαίνω με 393.2Kbt/δευτ.καλά δέν είναι;

μια χαρα ειναι :)

κανε κι ενα τεστακι απο ftp.ntua.gr να δεις πως παει ;)

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω το έξης πρόβλημα και θέλω λίγη βοήθεια:Μου βγάζει το εξής μήνυμα όταν πάω να συνδεθώ:<<Σφαλμα 721 Ο απομακρυσμένος υπολογιστής δεν αποκρίθηκε>>.Αυτό συμβαίνει από την Τρίτη 28 Μαρτίου μέχρι σήμερα. Έχω βάλει σωστά το username και το password.Είναι η πρώτη φορά που συνδέομαι,χρειάζεται να κάνω τίποτα άλλο εκτός από να βάλω username και password???Περίμενα 1 μισι μήνα για την ενεργοποίηση,αφου οι πόρτες στο DSLAM της Ν. Σμύρνης είχαν τελειώσει.Καμμιά ιδέα τι συμβαίνει???
Όταν η ζωή σου είναι γεμάτη ποιήση , τότε η ποίηση θα σου δώσει ζωή όταν την χρειαστείς.
Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω το έξης πρόβλημα και θέλω λίγη βοήθεια:Μου βγάζει το εξής μήνυμα όταν πάω να συνδεθώ:<<Σφαλμα 721 Ο απομακρυσμένος υπολογιστής δεν αποκρίθηκε>>.Αυτό συμβαίνει από την Τρίτη 28 Μαρτίου μέχρι σήμερα. Έχω βάλει σωστά το username και το password.Είναι η πρώτη φορά που συνδέομαι,χρειάζεται να κάνω τίποτα άλλο εκτός από να βάλω username και password???Περίμενα 1 μισι μήνα για την ενεργοποίηση,αφου οι πόρτες στο DSLAM της Ν. Σμύρνης είχαν τελειώσει.Καμμιά ιδέα τι συμβαίνει???

 

Εμένα μου έβγαζε 691 που ήταν λάθος usser και τους πήρα αμέσως τηλέφωνο να το διορθώσουν με κάποιο άλλο που τους έδωσα από το τηλέφωνο,μου είπαν περίμενε 20 λεπτά και μετά μπές περίμενα και τίποτα,μετά λέω δέν βάζεις το παλιό από την pstn και :).Στά λέω όλα αυτά διότι μόνο από το τηλέφωνο θα μπορέσεις να βρείς άκρη αλλιώς http://my.otenet.gr/ αλλαγή των στοιχείων,η τσεκάρισε βήμα βήμα την σύνδεσή σου.

Η παραπάνω διεύθυνση βάζωντας την σκέτη σε βγάζει αμέσως στήν σελίδα με οποιαδήποτε σύνδεση.

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω το έξης πρόβλημα και θέλω λίγη βοήθεια:Μου βγάζει το εξής μήνυμα όταν πάω να συνδεθώ:<<Σφαλμα 721 Ο απομακρυσμένος υπολογιστής δεν αποκρίθηκε>>.Αυτό συμβαίνει από την Τρίτη 28 Μαρτίου μέχρι σήμερα. Έχω βάλει σωστά το username και το password.Είναι η πρώτη φορά που συνδέομαι,χρειάζεται να κάνω τίποτα άλλο εκτός από να βάλω username και password???Περίμενα 1 μισι μήνα για την ενεργοποίηση,αφου οι πόρτες στο DSLAM της Ν. Σμύρνης είχαν τελειώσει.Καμμιά ιδέα τι συμβαίνει???

 

 

Δοκίμασε με user=otenet, pass=otenet. Αν δουλέψει σημαίνει ότι φταίνε οι κωδικοί σου. Με τους κωδικούς που σου έδωσα μπορείς να μπεις μόνο στο site της otenet( και στο my.otenet.gr)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πήρα το πακέτο On Dsl Kit 384 στις 5.4.06.

Την ίδια μέρα στέλνω το fax στην otenet.

 

Επικοινωνώ με την otenet και μου λένε οτι προώθησαν τήν αίτηση μου στον ΟΤΕ στις 7.4.06.

 

Επικοινωνώ με τον ΟΤΕ (1242) και μου λένε πως δεν έχουν κανένα αίτημα adsl για τη γραμμή μου!!!

 

Ξανά τηλεφωνώ στην otenet και επιμένουν πως έχουν κάνει το αίτημα στον ΟΤΕ...

 

Ο ΟΤΕ μου λέει πως δεν εχει γίνει κανένα αίτημα και πως αν γινόταν θα το έβλεπαν...

 

Eχω πάρει 100 τηλέφωνα και στους μεν και στους δε..... χωρίς καμία όμως λύση!

Ο καθένας λέει τα δικά του...

 

Τι συμβαίνει....;;

Fiat justitia et pereat mundus.
Link to comment
Share on other sites

Πήρα το πακέτο On Dsl Kit 384 στις 5.4.06.

Την ίδια μέρα στέλνω το fax στην otenet.

 

Επικοινωνώ με την otenet και μου λένε οτι προώθησαν τήν αίτηση μου στον ΟΤΕ στις 7.4.06.

 

Επικοινωνώ με τον ΟΤΕ (1242) και μου λένε πως δεν έχουν κανένα αίτημα adsl για τη γραμμή μου!!!

 

Ξανά τηλεφωνώ στην otenet και επιμένουν πως έχουν κάνει το αίτημα στον ΟΤΕ...

 

Ο ΟΤΕ μου λέει πως δεν εχει γίνει κανένα αίτημα και πως αν γινόταν θα το έβλεπαν...

 

Eχω πάρει 100 τηλέφωνα και στους μεν και στους δε..... χωρίς καμία όμως λύση!

Ο καθένας λέει τα δικά του...

 

Τι συμβαίνει....;;

΅

 

Εδώ αγόρι μου είναι Βαλακάνια , δεν είναι παίξε γέλασε.

 

Welcome to Greece!

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το πακέτο On Dsl Kit 384 στις 5.4.06.

Την ίδια μέρα στέλνω το fax στην otenet.

 

Επικοινωνώ με την otenet και μου λένε οτι προώθησαν τήν αίτηση μου στον ΟΤΕ στις 7.4.06.

 

Επικοινωνώ με τον ΟΤΕ (1242) και μου λένε πως δεν έχουν κανένα αίτημα adsl για τη γραμμή μου!!!

 

Ξανά τηλεφωνώ στην otenet και επιμένουν πως έχουν κάνει το αίτημα στον ΟΤΕ...

 

Ο ΟΤΕ μου λέει πως δεν εχει γίνει κανένα αίτημα και πως αν γινόταν θα το έβλεπαν...

 

Eχω πάρει 100 τηλέφωνα και στους μεν και στους δε..... χωρίς καμία όμως λύση!

Ο καθένας λέει τα δικά του...

 

Τι συμβαίνει....;;

 

Και γιατί δεν το ξαναστέλνουν από την Otenet;

Link to comment
Share on other sites

To έχουν στείλει λένε και στο σύστημα τους φαίνεται πως έχει σταλεί και αυτά γίνονται ηλεκτρονικά και δεν υπάρχει περίπτωση λάθους και ......και.....και.....και ο ΟΤΕ δεν έλαβε τιποτα!
Fiat justitia et pereat mundus.
Link to comment
Share on other sites

Πήρα το πακέτο On Dsl Kit 384 στις 5.4.06.

Την ίδια μέρα στέλνω το fax στην otenet.

 

Επικοινωνώ με την otenet και μου λένε οτι προώθησαν τήν αίτηση μου στον ΟΤΕ στις 7.4.06.

 

Επικοινωνώ με τον ΟΤΕ (1242) και μου λένε πως δεν έχουν κανένα αίτημα adsl για τη γραμμή μου!!!

 

Ξανά τηλεφωνώ στην otenet και επιμένουν πως έχουν κάνει το αίτημα στον ΟΤΕ...

 

Ο ΟΤΕ μου λέει πως δεν εχει γίνει κανένα αίτημα και πως αν γινόταν θα το έβλεπαν...

 

Eχω πάρει 100 τηλέφωνα και στους μεν και στους δε..... χωρίς καμία όμως λύση!

Ο καθένας λέει τα δικά του...

 

Τι συμβαίνει....;;

 

Κάτι αντίστοιχο συνέβη και σε μένα. Ο ένας έλεγε το έστειλε (οτενετ) και ο άλλος δεν το έλαβε (ΟΤΕ). Τελικά το είδε το αίτημα ο ΟΤΕ μετά 2 μέρες. Περίεργο. Ισως από φόρτο αιτήσεων να γίνονται όλα αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...