Jump to content

Speedtest μετρησεις wifi Και data


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν είδα κάτι παρόμοιο Στο φορουμ και Ανοίγω αυτό το τοπικ για να ποταρουμε τις μετρήσεις που κάνουμε για την ταχύτητα του ίντερνετ που χρησιμοποιούμε (είτε του wifi όπου είναι συνδεδεμένο το κινητό είτε των data, 3g,4g που χρησιμοποιούμε ) μέσω του κινητού μας με την εφαρμογή speedtest η με καπια παρόμοια που κάνει την ίδια δουλεια, Και να συζητάμε πάνω σε αυτά η να συγκρίνουμε τις μετρησεις της ταχύτητας μας ανα πάροχο και ανα περιοχη! Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]58352[/ATTACH] Χαλάνδρι, Αθήνα! μέτρηση με οικιακό wifi ote connx. Χάλι μαύρο......

Μπαίνουμε άνετα για απλή περιήγηση στο ίντερνετ, 2 κινητά και 2 λάπτοπ ταυτόχρονα. Αλλά αν.χρειαστεί να κατεβάσω από το λάπτοπ μια ταινία η ένα παιχνίδι ας πούμε γονατίζουν όλα και μπορεί να κάνει και μιάμιση βδομάδα να ολοκληρωθεί το κατέβασμα κ εννοείτε ότι όταν κατεβάζω δεν μπορεί να μπει κανείς άλλος στο ίντερνετ.

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Το πληρώνεις κιόλας αυτό το αποτέλεσμα?:lol:

Άστα να πάνε! Τους ρώτησα και Υποστηρίζουν μέχρι 24mbps λεει αλλα δινουν για οικιακή χρήση μόνο μεχρι 4mbps...... Και 4 δεν έχω πιάσει ποτέ!

Δεν ήξερα ότι πρέπει να ανοίξω εμπορικό πολυκατάστημα για να μου δώσουν τα 24...... λολ!

Αυτα τα ποσοστα Μου τα βγάζει το ρουτερ που μου έχει δώσει Δωρεάν ο ΟΤΕ Όταν Πρώτο έβαλα κονεξ Πριν 5 χρονια. Είναι παλιό το τουτερ. Λες αν πάω να αγοράσω ένα δικό μου να μου δίνει μεγαλύτερες ταχύτητες (4mbps) Η τζάμπα λεφτά θα πεταξω?

Άμα ζητήσω καινούριο ρουτερ Από τον οτε? Ρώτησα και δίνουν. Θα δω λες καμία αλλαγή έστω κ μικρη? Λογικά τα τωρινά ρουτερακια του ΟΤΕ θα είναι λίγο πιο εξελιγμένα υποτίθεται

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]58352[/ATTACH] Χαλάνδρι, Αθήνα! μέτρηση με οικιακό wifi ote connx. Χάλι μαύρο......

Μπαίνουμε άνετα για απλή περιήγηση στο ίντερνετ, 2 κινητά και 2 λάπτοπ ταυτόχρονα. Αλλά αν.χρειαστεί να κατεβάσω από το λάπτοπ μια ταινία η ένα παιχνίδι ας πούμε γονατίζουν όλα και μπορεί να κάνει και μιάμιση βδομάδα να ολοκληρωθεί το κατέβασμα κ εννοείτε ότι όταν κατεβάζω δεν μπορεί να μπει κανείς άλλος στο ίντερνετ.

 

 

Καμία σχέση το speedtest, και μάλιστα ασύρματα από την πραγματική δυνατότητα της γραμμής σου. Μην δίνετε βάση στα speedtest, ή αν ντε και καλά θέλετε να δίνετε, τότε θα βεβαιωθείτε ότι το wifi είναι σωστά ρυθμισμένο, και στην τελική μέτρηση θα δίνετε ένα +20-30%. Πάντα, και σε όλες τις μετρήσεις, όλων των speedtests υπάρχει απώλεια, γιατί απλά έτσι δουλεύει.

 

Αν θες σοβαρή, πραγματική, αξιόπιστη μέτρηση, τα κλείνεις όλα, κουμπώνεις καλώδιο, και μπαίνεις εδώ και κατεβάζεις.

http://www.nvidia.co.uk/content/DriverDownload-March2009/confirmation.php?url=/Windows/347.88/347.88-desktop-win8-win7-winvista-64bit-international-whql.exe&lang=uk&type=GeForce

 

Αν κλειδώνεις στα 4Mbps, τότε θα πρέπει να κατεβάζεις με 400KBps. Για κάθε megabit συγχρονισμού, υπολογίζεις 100 kilobytes σε download. Όλα τα άλλα είναι φρου-φρου.

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα άλλα είναι φρου-φρου.

 

Καθόλου φρου φρου...

 

Εγώ 17Mbps μου λέει το speedtest με 1.7Mb κατεβάζω στο μαγαζί.

 

Και στο σπίτι λέει 15Mbps και κατεβάζω με 1.5Mb

 

Οπότε κρίνεται πολύ σωστό στις μετρήσεις του...;):cool:

Link to comment
Share on other sites

Άστα να πάνε! Τους ρώτησα και Υποστηρίζουν μέχρι 24mbps λεει αλλα δινουν για οικιακή χρήση μόνο μεχρι 4mbps...... Και 4 δεν έχω πιάσει ποτέ!

Δεν ήξερα ότι πρέπει να ανοίξω εμπορικό πολυκατάστημα για να μου δώσουν τα 24...... λολ!

Αυτα τα ποσοστα Μου τα βγάζει το ρουτερ που μου έχει δώσει Δωρεάν ο ΟΤΕ Όταν Πρώτο έβαλα κονεξ Πριν 5 χρονια. Είναι παλιό το τουτερ. Λες αν πάω να αγοράσω ένα δικό μου να μου δίνει μεγαλύτερες ταχύτητες (4mbps) Η τζάμπα λεφτά θα πεταξω?

Άμα ζητήσω καινούριο ρουτερ Από τον οτε? Ρώτησα και δίνουν. Θα δω λες καμία αλλαγή έστω κ μικρη? Λογικά τα τωρινά ρουτερακια του ΟΤΕ θα είναι λίγο πιο εξελιγμένα υποτίθεται

Όλα προφέρονται. Ανάλογα όμως τι θέλει ο πελάτης ΑΛΛΑ και τι μπορεί να έχει λόγω της απόστασης!! (που δεν αναφέρεται)

Έχω φίλο που έκανε συμβόλαιο με εταιρεία ως 24Μ και μένει σε απόσταση 4,5 χλμ. Τους πίστεψε, δε πιάνει πάνω από 700-800 kbps !!

 

Παίζουν πολλά ρόλο... όπως κατάσταση δικτύου...

Άς μη γελιόμαστε... το Δίκτυο είναι ΕΝΑ. Και σε αυτό είναι ΟΛΟΙ (πάροχοι). Προσωπικά να αναβαθμίζουμε το δίκτυο του χώρου μας & αυτοί τον δικό τους.

Με Εκτίμηση...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες και χρόνια πολλά :) φρέσκο υλικό από το xperia Z ultra :D

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες και χρόνια πολλά :) φρέσκο υλικό από το xperia Z ultra :D

Αυτό με wifi? Μας το δανείζεις λίγο να δούμε κατι??? :P

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με wifi? Μας το δανείζεις λίγο να δούμε κατι??? :P

 

Από το οικιακό δίκτυο είναι, στην μέτρηση με το θηρίο έχει αυτό το δείγμα, ο ΟΤΕ λέει για καθαρή 50αρα.....:rolleyes:

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Από το οικιακό δίκτυο είναι, στην μέτρηση με το θηρίο έχει αυτό το δείγμα, ο ΟΤΕ λέει για καθαρή 50αρα.....:rolleyes:

Εγω πιανω 2,49 με οικιακο οτε. Μονο!

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιανω 2,49 με οικιακο οτε. Μονο!

 

Στην ίδια μοίρα ήμουν φίλε για χρόνια :(:( από τον Μάρτιο του 14 ενεργοποιηθηκαν οι καμπίνες στην περιοχή και τελείωσε η ταλαιπωρία :):)

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με κοντράρει κανείς;Forthnet εν έτει 2015!Άλιμος,Αθήνα

Τους πληρώνουμε κιόλας! Αυτό που το πας....? :/

Link to comment
Share on other sites

WIND ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ ΑΘΗΝΑ

 

http://www.speedtest.net/result/4250394451.png

Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Με κοντράρει κανείς;Forthnet εν έτει 2015!Άλιμος,Αθήνα

 

2μιση μηνες μετα αλλαξε κατι η αλλαξες παροχο ? χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Το σφάλμα απόκλισης ΟΛΩΝ των speedtests (έχοντας φυσικά σιγουρέψει 100% ότι έχουμε όλο μας το bandwidth διαθέσιμο προς έλεγχο, άρα τα πάντα κλειστά και κατά προτίμηση μέτρηση με καλώδιο), κυμαίνεται στο 20-25%.

Αν κατεβάζεις λοιπόν με 1.6MBps, σημαίνει ότι συγχρονίζεις στα 16Mbps, και άρα τα 12.5Mbps μέτρησης του speedtest είναι σωστή μέτρηση συνυπολογίζοντας και την απόκλιση του σφάλματος. Αν προσθέσεις το σφάλμα, έχεις λοιπόν τα 16Mbps της γραμμής σου.

12.35 * 1.25 = 15.5Mbps, όσο περίπου δηλαδή συγχρονίζεις, αφού κατεβάζεις με 1.5-1.6MBps.

 

Όσο αυξάνει η ταχύτητα, αυξάνεται φυσικά και το σφάλμα. Αν πας δηλαδή να μετρήσεις 50άρι vDSL, θα πάρεις μέτρηση γύρω στα 40-42Mbps. Αν όμως μετρήσεις γραμμή που συγχρονίζει 1Mbps, θα πάρεις μέτρηση για 0.8Mbps. Στην πρώτη περίπτωση έχεις απόλυτο σφάλμα 8Mbps, στην 2η μόλις 0.2Mbps. Και στις 2 περιπτώσεις το ποσοστό σφάλματος όμως θα είναι το ίδιο, 20-25% της πραγματικής ταχύτητας. Έτσι δουλεύουν όλα τα speedtests, για αυτό και είναι όντως τέρμα αναξιόπιστα.

 

Ενημερωτικά, για κάθε 1 Megabit συγχρονισμού έχουμε 100KBytes ταχύτητα λήψης. 16Megabits sync = 1.6MBytes download.

 

Και φυσικά, ποτέ δεν βασίζουμε τις μετρήσεις του speedtest για έλεγχο δυνατοτήτων της γραμμής μας. Μόνο ένα real time download από direct server θα μας δώσει την εκάστοτε πραγματική μας ταχύτητα. Παράδειγμα ο ftp server του Μετσόβιου Πολυτεχνείου, ftp://ftp.ntua.gr/

Edited by Stavros_595
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις άδικο άλλα ο απέναντι πιάνει 21mbps και στο speedtest τον βγάζει πιο χαμηλά απο μένα.

Φυσικά με τα πάντα κλειστά και εννοείται πως κατεβάζει με 2 στο χαλαρό..

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει και το ΥΠΕΡΙΩΝ απο την Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων (ΕΕΤΤ)

χρειάζετε ενεργοποίηση java για να τρέξει

http://hyperiontest.gr/?v=tools&action=dashboard

Link to comment
Share on other sites

Forthnet.η ταχύτητα μου είναι απλός τέλεια.

 

Ν ΔΡΑΜΑΣ.

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...