Jump to content

DSLnet by Vivodi


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γύρισα Αθήνα!

Όπως το άφησα πάει.

Κατεβάζω με 10 από το eMule και σερφάρω σχετικά άνετα.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πάντως με proxy κάπως καλύτερα τα πράγματα... Για δοκιμάστε κι εσείς.

proxy.vivodi.gr:8080

Εγκαταλείψτε την ελπίδα για ένα καλύτερο παρελθόν!
Link to comment
Share on other sites

τα ίδια χάλια είναι, απλά αν κάνεις χρήση του proxy server της βελτιώνεται αισθητά το surfing αλλά download κλπ τα χουμε βάψει μαύρα...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ipparxos ( 4 Ιαν. 2005 , 21:30)

 

Πάντως με proxy κάπως καλύτερα τα πράγματα... Για δοκιμάστε κι εσείς.

proxy.vivodi.gr:8080

 

Mήπως μπορείτε να μας εξηγήσετε πού και πώς περνιέται αυτή η ρύθμιση...(step by step, pls.... :whistle: )

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος christ-k (10 Ιαν. 2005 , 18:37)

 

Mήπως μπορείτε να μας εξηγήσετε πού και πώς περνιέται αυτή η ρύθμιση...(step by step, pls.... :whistle: )

 

 

Στον (προφανως :D ) ανοιχτο Internet Explorer σου πηγαινε Tools --> Internet Options, επελεξε το tab Connections και επειτα Lan settings. Tickare το use a proxy server for your lan και το bypass proxy server for local adresses. Στο Adress βαλε proxy.vivodi.gr και στο port 8080. Μετα πατας ΟΚ και ξανα ΟΚ και εισαι ετοιμος :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος christ-k (10 Ιαν. 2005 , 18:37)

 

Mήπως μπορείτε να μας εξηγήσετε πού και πώς περνιέται αυτή η ρύθμιση...(step by step, pls.... :whistle: )

 

 

Αν έχεις firefox tools->options->General->Connection Settings->Manual Proxy Configuration-> Http proxy configuration συμπληρώνεις και είσαι οκ.

 

Αν έχεις ie , βάλε firefox

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ! :D

 

Καμιά σύγκριση, νιώθω σχεδόν απογειωμένος....ή έστω σαν να σερφάρω με 128 isdn....Η διαφορά γίνεται ακόμα πιό αισθητή σε download φωτογραφιών... :whistle:

 

Συνιστώ την ρύθμιση αυτή ανεπιφύλακτα σε όλους, αισιοδοξόντας για ακόμα καλύτερες ταχύτητες .... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Παιδάκια, σχετικά με τις ταχύτητες η Vivodi λέει οτι μέσα με τέλη της εβδομάδας θα έχουν τελειώσει την αναβάθμιση [από αύριο έως παραμεθαύριο δηλαδή, να το δω και να μην το πιστέψω].

Εν τω μεταξύ εγώ από 5/11 δεν έχω υπηρεσία αλλά έλαβα λογαριασμό μηνός Νοέμβρη άνευ αντίστοιχου πιστωτικού τιμολογίου [γκρρρρ].

Ρε σεις, εμένα τόσο καιρό δεν μου ανοίγει ούτε το In.gr ή αν το ανοίγει τώρα σε 5 λεπτά κολλάει το σύμπαν και το speed touch [που το δίνει η Vivodi για να βλέπουμε τις ταχύτητες] δείχνει όντως ταχύτητες-χώμα [2kbps].

Για την ακατανόμαστη απάντηση της Vivodi στην καταγγελία μου στην ΕΕΤΤ τώρα... Εν ολίγοις η Vivodi λέει οτι "το πρόβλημα των χαμηλών ταχυτήτων οφείλεται σε εργασίες αναβάθμισης των φορέων από τον ΟΤΕ στον κόμβο Πατησίων οι οποίες θα πραγματοποιηθούν στις 22/12/2004 και για τους 2 φορείς για τους οποίους έχουμε αιτηθεί στον ΟΤΕ με ημερομηνία κατάθεσης αίτησης 21/10/2004 και 26/10/2004 αντιστοιχα.Ως εκ τούτου δεν συντρέχει ευθύνη της εταιρείας μας η οποία από την πλευρά της καταβάλλει κάθε προσπάθεια για την τάχιστη εξυπηρέτηση των πελατών της." Αν σας φαίνεται λίγο ακαταλαβίστικο, "join my club". Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί αφού ο ΟΤΕςςςς έκανε την αναβάθμιση στις 22/12 εγώ δεν είχα υπηρεσία από 5/11. Ακόμα δεν καταλαβαίνω γιατί ο υπεύθυνος dsl Καπάτος και κάποιος Παπαδόπουλος Τόμας με έχει ενημερώσει ότι 15/12 θα είχα υπηρεσία [και όταν ρώτησα "κόβετε το χέρι σας?" μου απάντησαν και οι δυο "ναι", κρίμα τα χέρια σας παιδιά...]. Μετά με διαβεβαίωσε ο Καπάτος οτι 22/12 θα είχα υπηρεσία, στις 22/12 με διαβεβαίωσε οτι μετά τα Χριστούγεννα θα είχα υπηρεσία κλπ κλπ [πήγε και διακοπές μερικές μέρες και δεν τον έβρισκα], έχω βαρεθεί εν ολίγοις.

Και τώρα πρέπει να απαντήσω και στην ηλίθια απάντηση της Vivodi μπας και την κυνηγήσει και η ΕΕΤΤ. Να 'ναι καλά η παραδοσιακή dial-up 33.6kbps και ξερό ψωμί!

Περιττό να σας πω οτι με έχουν μάθει όλοι οι υπάλληλοι και με ρωτάνε και τι κάνω και πώς πέρασα τις γιορτές όταν καλώ την Vivodi, μου κάνουν και personal consulting και μου παρέχουν και ψυχολογική υποστήριδη όταν είμαι @#*$(@$&%@*$@#$)^*@$*@#$@(#$@#$)@# με την κατάστασή τους.... :alien: :alien: :alien:

Link to comment
Share on other sites

Eγώ πάντως τους έστειλα e-mail (μάλιστα από το XX@vivodinet.gr). Αν δε μπουν στον κόπο τουλάχιστον να απαντήσουν και αν η σύνδεση δεν είναι ΟΚ μέχρι τις 20 του μήνα θα την κάνω από την εταιρία.

Ήδη έχω αρχίσει να κοιτάω τι παίζει από τους άλλους ISPs. Η μλκία είναι ότι είχα σκοπό να αναβαθμίσω σε 512Kbps, ενώ αν πάω με ΟΤΕ μάλλον με κόβω να περιορίζομαι στα 384, αλλά τουλάχιστον θα ξέρω ότι δε με θεωρούν ηλίθιο.

Μια απάντηση στο e-mail περιμένω.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

To ευχάριστο είναι πως πλέον ο ΟΤΕ καλύπτει με πρόσβαση το νούμερό μου, οπότε μπορώ να απελευθερωθώ από την ειδικά μισθωμένη πρόσβαση της βιβόντι στον ΟΤΕ, που περίμενα σχεδόνον 5 μήνες για να την αποκτήσω.... :o

 

Πιστεύω πως επιστρέφοντας το speed touch μπορώ να λύσω την εξάμηνη συνδρομή μου στην βιβόντι....Όποιος γνωρίζει κατι ειδικά για το σπάσιμο της σύμβασης, ας μας ενημερώσει.... :blink:

 

Πληρώνω για 384 και θέλω να απολαμβάνω όλη την ταχύτητα....Αν συνεχιστεί το παραμύθι της αναβάθμισης χωρίς άμεσο αποτέλεσμα (δίνω ένα περιθώριο μεχρι τέλους του μήνα) κάνω καταγγελία της σύμβασης και σπάσιμο του συμβολαίου.... :o

 

...εκτός και αν η παραμονή μου στο καθεστώς των χαμηλών ταχυτήτων είναι αχρέωτο... :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Προς οσους δεν εχουν δεσμευτει με καποιο συμβολαιο : Γιατι δεν τους δινεται μπου*ο?? :mad: Τελευταιος ο ΟΤΕ εχει βελτιωθει σημαντικα αν κρινω απο τις αποψεις στο φορουμ και απο προσωπικη εμπειρια (Forthnet 384) και γενικα ο χρονος αναμονης ειναι πολυ μικρος. Η χρηματικη διαφορα δεν ειναι και τοσο μεγαλη,ειδικα αν αναλογιστει κανεις οτι πλεον οι ταχυτητες που σας προσφερουν ειναι dial-up.

 

Και αυτοι που εχουν δεσμευτει με συμβολαιο,εδω με τις εταιριες κινητης βγαλαμε ακρη,με ενα μπουρδ***ο δεν θα βγαλετε? ΕΕΤΤ, ΙΝΚΑ κλπ κλπ :happy:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Nrg (11 Ιαν. 2005 , 23:46)

 

Προς οσους δεν εχουν δεσμευτει με καποιο συμβολαιο : Γιατι δεν τους δινεται μπου*ο?? :mad: Τελευταιος ο ΟΤΕ εχει βελτιωθει σημαντικα αν κρινω απο τις αποψεις στο φορουμ και απο προσωπικη εμπειρια (Forthnet 384) και γενικα ο χρονος αναμονης ειναι πολυ μικρος. Η χρηματικη διαφορα δεν ειναι και τοσο μεγαλη,ειδικα αν αναλογιστει κανεις οτι πλεον οι ταχυτητες που σας προσφερουν ειναι dial-up.

 

 

1. Όπως λέω και πιο πάνω με Vivodi μπορώ να βάλω 512, με ΟΤΕ είναι ακριβότερο.

2. Τόσους μήνες που ήμουν στη vivodi (μέχρι πρόσφατα) ήταν απίστευτα καλή σε βαθμό που την έχω ερωτευτεί.

3. Μη φανταστείς ότι τώρα πάω αργά σαν dial-up. Το μουλάρι όλη μέρα κατεβάζει με πάνω από 10K/s και συγχρόνως σερφάρω με σχετική άνεση και με πολλά παράθυρα ανοιχτά. Και ποτέ δεν είχα ούτε ένα disconnect.

4. Ξέρω άτομο που ακόμα και σήμερα με ΟΤΕ σέρνεται (και μάλιστα με Forthnet) επειδή το DSLAM έχει πρόβλημα. Επίσης έχει διαρκή disconnects.

 

Όλα αυτά είναι οι λόγοι που κάνω υπομονή μέχρι τις 20 του μήνα.

Αλλιώς Παρασκευή 21/1 θα κάνω αίτηση διακοπής (εκτός αν μου πουν ότι θα υπάρξει αποζημίωση).

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lewton (11 Ιαν. 2005 , 23:55)

 

1. Όπως λέω και πιο πάνω με Vivodi μπορώ να βάλω 512, με ΟΤΕ είναι ακριβότερο.

2. Τόσους μήνες που ήμουν στη vivodi (μέχρι πρόσφατα) ήταν απίστευτα καλή σε βαθμό που την έχω ερωτευτεί.

3. Μη φανταστείς ότι τώρα πάω αργά σαν dial-up. Το μουλάρι όλη μέρα κατεβάζει με πάνω από 10K/s και συγχρόνως σερφάρω με σχετική άνεση και με πολλά παράθυρα ανοιχτά. Και ποτέ δεν είχα ούτε ένα disconnect.

4. Ξέρω άτομο που ακόμα και σήμερα με ΟΤΕ σέρνεται (και μάλιστα με Forthnet) επειδή το DSLAM έχει πρόβλημα. Επίσης έχει διαρκή disconnects.

 

Όλα αυτά είναι οι λόγοι που κάνω υπομονή μέχρι τις 20 του μήνα.

Αλλιώς Παρασκευή 21/1 θα κάνω αίτηση διακοπής (εκτός αν μου πουν ότι θα υπάρξει αποζημίωση).

 

 

1. Ναι ειναι ακριβοτερος ο πΟΤΕ, αλλα αν πληρωνεις για κατι που στην πραγματικοτητα δεν εχεις ποιο το οφελος?

3. Ξανα οπως και στο 1, πληρωνεις για κατι που δεν εχεις.

4. Σιγουρα ακομα δεν ειναι ολα ΟΚ στον πΟΤΕ αλλα πιστευω οτι γενικα ειναι σε πολυ καλυτερη κατασταση απο την Vivodi. (Παντα απο αυτα που βλεπω στο φορουμ για τη vivodi).

 

Απο τα 256kbps ποσα εχεις σε μεσο ορο?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Nrg (12 Ιαν. 2005 , 00:01)

 

Απο τα 256kbps ποσα εχεις σε μεσο ορο?

 

 

140-160 έχω κατά μέσο όρο.

Όπως σου είπα, επειδή το δίκτυο της Vivodi μέχρι τη Vivodi είναι πολύ καλύτερο από ότι είναι (και θα είναι) το δίκτυο του ΟΤΕ μέχρι τους ISPs και επειδή βγήκε η πολυπόθητη επίσημη ανακοίνωση ότι κάνουν αναβάθμιση στη διασύνδεσή τους με το internet αποφάσισα να περιμένω μέχρι τις 20/1 (έναρξη της εξεταστικής μου).

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Που είναι αυτή η μαγική ανακοίνωση της Vivodi περί αναβάθμισης?

 

Χθες πάντως πήρα τηλ και ρώτησα τι γίνεται και πότε τελειώνει η αναβάθμιση και μου είπανε μέχρι τις 20/1. Εν τω μεταξύ ξέρω οτι αν δεν το φτιάξουν μέχρι 15/1 θα έχουν κυρώσεις απο την ΕΕΤΤ.

Επίσης χθες τεχνικός μου είπε να πληρώσω κανονικά τον Νοέμβριο και θα μου βγάλουν πιστωτικό όταν αρχίσω να έχω υπηρεσία [!!!!!]. Αυτό ορίζω εγώ ως νταβ____λίκι.

Link to comment
Share on other sites

Ιδού και η σημερινή ανακοίνωση της Vivodi για το δίκτυο οπτικών ινών που θα στήσει μέσα στο 2005 (καμία σχέση με το πρόβλημά μας πάντως):

http://www.presspoint.gr/release.asp?id=57103

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

13/01/2005 στις 17:33

27.76 Kbps

(3.47 KBps)

 

Από DSLAM Αλεξάνδρας.

Τι να πω; Χειρότερα δεν νομίζω να γίνεται :worry:

http://briefcase.pathfinder.gr/download/despangel/35639/476962/1/2003_9_johnnycash912.jpg R.I.P. - m8
Link to comment
Share on other sites

Παιδάκια, η τελευταία "επίσημη" ενημέρωση είναι ότι από αρχές Φλεβάρη θα λυθεί το πρόβλημα. ($%*$(%$%@#**@#$@#*($@*%()@$%) Πριν τους έφταιγε ο ΟΤΕςςςςςςςςς, τώρα φταίει η εταιρεία με την οποία συνεργάζονται στο εξωτερικό. Αυτοί δεν φταίνε ποτέ. Κάντε καμιά καταγγελία στην ΕΕΤΤ. Εγώ ετοιμάζω την δεύτερη καταγγελία-απάντηση στις π*π*ς που μου απάντησαν στην πρώτη.
Link to comment
Share on other sites

Τηλεφωνικά στο είπαν αυτό; Σχετικά με τις χρεώσεις για όλον αυτόν τον καιρό ρώτησες;
Εγκαταλείψτε την ελπίδα για ένα καλύτερο παρελθόν!
Link to comment
Share on other sites

μην δεχθεί κανείς να πληρώσει για αυτούς τους μήνες συνδρομή. τουλάχιστον έτσι θα μάθουν για το μέλλον... :mad:

 

edit: Πήρα και εγώ τηλέφωνο τώρα:

 

-Τι γίνεται με εκείνη την υποτιθέμενη αναβάθμιση με το εξωτερικό;

(κενό, καταλαβαίνει την ειρωνία και απαντάει)

-Η επίσημη ενημέρωση είναι ότι θα λυθεί πλήρως το πρόβλημα την πρώτη βδομάδα του Φεβρουαρίου.

-Ναι αλλά το ίδιο επίσημη ήταν και η ενημέρωση για τέλη Δεκεμβρίου. Τι θα γίνει; Γιατί να σας πιστέψω; Κλονίζεται η εμπιστοσύνη μας στην εταιρεία.

-Ναι το καταλαβαίνω, δεν θα χρειαστεί να πληρώσετε για τον Ιανουάριο όμως... Δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο για να σας πείσω.

-Καλά ούτε για τον Δεκέμβρη θα πληρώσω, αλλά αυτό θα το δούμε αφού λυθεί το πρόβλημα. Ευχαριστώ

:rolleyes:

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...