Jump to content

Crowd-sourced καταγραφή των KV στην Ελλάδα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από την στιγμή που έχει τοποθετηθεί VDSL (νέα καμπίνα) τότε μπορείς να έχεις VDSL. εάν όμως είσαι κοντά σε ένα ΑΚ που παρέχει VDSL τότε λογικά δεν θα αλλαχτούν οι καμπίνες που βρίσκονται σε απόσταση 1ΚΜ.

Τέλος η ιστοσελίδα βοηθάει ,όπως λέω και στα FAQ, να δούμε που και πόσο έχει αναπτυχθεί το VDSL στην Ελλάδα. Στο μέλλον θα μπορούσαμε να βάλουμε και το FTTB

Link to comment
Share on other sites

Ολες οι vdsl καμπινες δεχονται οπτικες ινες δηλαδη? Δεν το ηξερα αυτο. Νομιζα οτι ακομα μονο μερικες το κανουν αυτο. Ειδικα οι υπολοιποι παροχοι εκτος ΟΤΕ νομιζα οτι δινουν μονο απο τα κεντρα.
Link to comment
Share on other sites

Ολες οι vdsl καμπινες δεχονται οπτικες ινες δηλαδη? Δεν το ηξερα αυτο. Νομιζα οτι ακομα μονο μερικες το κανουν αυτο. Ειδικα οι υπολοιποι παροχοι εκτος ΟΤΕ νομιζα οτι δινουν μονο απο τα κεντρα.

 

Πρακτικά ως VDSL καμπίνες αποκαλούμε τα ONU, δηλαδή τις καμπίνες που έχουν οπτικό τερματισμό και ενεργό εξοπλισμό. Οι παλαιού τύπου καμπίνες - KV έχουν απλά ρεγκλέτες με καλώδια που καταλήγουν στο ΑΚ.

Αυτή τη στιγμή όλες οι νέες καμπίνες ανήκουν στον ΟΤΕ, αλλά μπορεί να πουλάει υπηρεσία από αυτές και σε άλλους παρόχους.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια δεν παιζει να υπαρχουν τοσες πολλες καμπινες VDSL...Η τουλαχιστον μπορει να ειναι νεες καμπινες αλλα χωρις ενεργο εξοπλισμο μεσα. Δεν γινεται να υπαρχουν 3-4 γυρω απο το τετραγωνο που μενω και οι παροχοι να μου λενε δεν ειναι διαθεσιμο για την περιοχη μου...
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται. Εαν δεις στις φωτογραφίες στο FAQ στις δίφυλλες καμπίνες στα αριστερά είναι οι οριολωρίδες/ρεγκλέτες στην άλλη πλευρά ο εξοπλισμός. Σε κάθε μια τέτοια καμπίνα φτάνει οπτική ίνα από το ΑΚ (DSLAM). Οι τρίφυλλες τώρα (δεν έχω φωτογραφία) είναι πάλι το ίδιο αλλά έχουν extra μηχανήματα και μπαταρίες. Μπορεί να σου λένε ότι δεν είναι ακόμα διαθέσιμο γιατί δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμα η διαδικασία (οπτικές ίνες, ρεύμα από ΔΕΗ, testing)
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια δεν παιζει να υπαρχουν τοσες πολλες καμπινες VDSL...Η τουλαχιστον μπορει να ειναι νεες καμπινες αλλα χωρις ενεργο εξοπλισμο μεσα. Δεν γινεται να υπαρχουν 3-4 γυρω απο το τετραγωνο που μενω και οι παροχοι να μου λενε δεν ειναι διαθεσιμο για την περιοχη μου...

 

Ξέρω περιπτώσεις που ήταν εγκατεστημένες 2 χρόνια και δεν υπήρχε διαθεσιμότητα. Από την άλλη, παρότι είχα εκδηλώσει ενδιαφέρον δεν με πήρε κανείς όταν ενεργοποιήθηκαν και το ανακάλυψα όταν δήλωσα βλάβη που με μετέφεραν από ΑΚ σε καμπίνα. Άγνωσται αι βουλαί του ΟΤΕ :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

FTTXgr.eu

 

Προστέθηκε το Contact form έτσι ώστε να μπορείτε να κάνετε εύκολα από εκεί report κάτι και εάν έχετε καμιά ιδέα ή φυσικά εάν θέλετε να πείτε την γνώμη σας σε προσωπικό επίπεδο :P (μπορεί να μην αρέσουμε σε όλους :O)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Λοιπόν,

 

στις 04/10/2015 θα σταλεί σε όσους βρουν το κρυφό URL στην ιστοσελίδα η BETA έκδοση του ΝΕΟΥ Android App. ;):yahoo:

 

 

Hint:* Με δύο click το βρήκατε.

 

 

Περιμένω.

 

Παράκληση μην στείλετε πμ ο ένας στον άλλον ή το ποσταρετε εδώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Χρόνια πολλά σε όλους!

 

Πλέον είναι διαθέσιμη για κατέβασμα η 2.2Beta έκδοση του Android App.:oneup:

 

Περιμένουμε όλων των ειδών σχόλια! ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Τα παλιά KV είναι μικρά και χωρίς γρίλιες όντως. Αυτά όμως περιέχουν μόνο ρεγκλέτες και όχι εξοπλισμό xDSL. Τα ADSL και τα VDSL είναι από τα καινούρια που περιγράφεις, αλλά πώς τα ξεχωρίζεις;

 

Καλησπέρα. Μπορεί κάποιος να μου πει πως θα αποκτησω Id προκειμένου να κάνω καταχώρηση σε καμπίνες ADSL VDSL?

Ευχαριστώ και συγνώμη για το off topic

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μπορεί κάποιος να μου πει πως θα αποκτησω Id προκειμένου να κάνω καταχώρηση σε καμπίνες ADSL VDSL?

Ευχαριστώ και συγνώμη για το off topic

 

151508

 

πατα πανω στο my profil και δες το url

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 months later...

Καλησπέρα από λάθος έχει καταχωρηθεί δύο φορές η ίδια καμπίνα VDSL

Αυτή είναι η Υ/Κ 564.

Η σωστή καταχώρηση είναι στο πρώτο capture από το χάρτη (Capture true) και λάθος το (Capture false)

Αν μπορεί κάποιος διαχειριστής μπορεί ας το διορθώσει γιατί εγώ δεν τα κατάφερα

Ευχαριστώ και συγνώμη για την υπόδειξη.:wacko:

Edited by jdoukas
δεν εγιναν upload οι pic
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...