Jump to content

MLaiS M52 Hongmi Note


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα, δοκίμασα σήμερα να γράψω ένα σχετικά μεγάλο μήνυμα και ενώ δείχνει ότι το έστειλε, ο παραλήπτης δεν το λάμβανε.

 

Ψάχνοντας λίγο το θέμα, διαπιστώνω ότι γυρνούσε σε MMS το μήνυμα πάνω από κάποιους χαρακτήρες και δεν το έσπαγε σε 2 μηνύματα, όπως κάνουν όλες οι συσκευές.....

 

Πως το ελέγχω και διορθώνω αυτό;;

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 347
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το Android 'σπάει' κανονικά μηνύματα μεγαλύτερα των 160 χαρακτήρων σε ακολουθία μικροτέρων (που επανασυναρμολογούνται κατά την παραλαβή), αλλά μέχρι του ορίου των 3 τέτοιων μηνυμάτων. Μετά, στο γυρίζει θες δε θες σε MMS!

Από τις ιδιαίτερα ενοχλητικές τους βλακείες κατ' εμέ (της Google, δε φταίει η Mlais) και δυστυχώς δε σου δίνει και δυνατότητα παρέμβασης - τουλάχιστον στη 'μαμά' εφαρμογή.

Κάποιες 3rd party εφαρμογές μηνυμάτων μόνο (δε θυμάμαι κάποια, δυστυχώς, θέλει ψάξιμο...) δίνουν τη δυνατότητα να αλλάξεις το όριο αυτό...

Link to comment
Share on other sites

για την εκδοσή σου που ειχα και εγώ την ιδια πηρα mail με την απαντηση αυτη σε ερώτηση στην Mlais .

Hi,

I'm sorry, upgrading your phone must be connected through the computer

upgrade, please visit our website.

http://www.mlais.com/html/201504/content_180.html

With this upgrade, since it can OTA.

Best Regards

Mlais

Θα πρέπει να κάνεις το ίδιο.

και θα την παρεις την αναβάθμιση!!

Καλησπέρα παιδιά,

 

σήμερα άρχισε να κάνει κάτι τρελά το κινητό, να βγάζει συνέχεια την μπάρα ρύθμισης της ώρας, όπως όταν κατεβάζουμε την επάνω μπάρα με το δάχτυλο, να κλείνει εφαρμογές μόνο του, να κολλάει χωρίς να κάνει τίποτα και άλλα χαζά.....

 

Αποφάσισα να το κάνω επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις, μα πάλι τα ίδια, δεν έφτιαξε.....

 

Update: Μπήκε η νέα έκδοση 5.0 και πάλι έκανε τα ίδια χαζά, μέχρι που έκανα ένα νέο restart......τώρα προς το παρόν δουλεύει ΟΚ.....

Τώρα ακολουθώντας τον οδηγό που έβαλες, στο επίσημο site της MLAIS, βάζω την έκδοση 5.0.....

 

Εάν ανοίξει και δουλέψει, θα σας πω.... Χαχαχαχα

Edited by topmar

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Παιδιά,είχαμε μήπως κάποιο νεότερο στο θέμα του root;;Βγήκε μήπως καμιά πιο εύκολη μέθοδος;;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Μου φαίνεται η Mlais μας άφησε χρόνους...Κρίμα,είχα μια ελπίδα ότι θα το υποστήριζαν λίγο το κινητό,έστω να έβγαινε ένα root.
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω το κινητό, οπότε περιστασιακά μόνο έριχνα μια ματιά στο νήμα εδώ. Για να ψάχνεις όμως για πιο εύκολη μέθοδο για root, υποθέτω ότι αυτή που έχει προταθεί (κάπου πιο πίσω, φαντάζομαι) θα συνεπάγεται φλασάρισμα, custom recovery κλπ.

 

Κάνε μια δοκιμή και το kingroot (την έκδοση που τρέχει κατευθείαν πάνω στο τηλέφωνο σαν .apk, όχι από το PC).

Χρησιμοποιώντας το κατάφερα να κάνω root τα τηλέφωνα κάποιων φίλων που... αρνιόντουσαν πεισματικά να δεχτούν το root με άλλες μεθόδους (ούτε και το ίδιο το kingroot είχε παίξει αρχικά, αλλά δοκιμάζοντας ξανά πριν λίγους μήνες με μια νεώτερη έκδοση που είχε παρουσιαστεί, τα... μάσησε με τη μία!)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω το κινητό, οπότε περιστασιακά μόνο έριχνα μια ματιά στο νήμα εδώ. Για να ψάχνεις όμως για πιο εύκολη μέθοδο για root, υποθέτω ότι αυτή που έχει προταθεί (κάπου πιο πίσω, φαντάζομαι) θα συνεπάγεται φλασάρισμα, custom recovery κλπ.

 

Κάνε μια δοκιμή και το kingroot (την έκδοση που τρέχει κατευθείαν πάνω στο τηλέφωνο σαν .apk, όχι από το PC).

Χρησιμοποιώντας το κατάφερα να κάνω root τα τηλέφωνα κάποιων φίλων που... αρνιόντουσαν πεισματικά να δεχτούν το root με άλλες μεθόδους (ούτε και το ίδιο το kingroot είχε παίξει αρχικά, αλλά δοκιμάζοντας ξανά πριν λίγους μήνες με μια νεώτερη έκδοση που είχε παρουσιαστεί, τα... μάσησε με τη μία!)

Ήταν η διαδικασια λίγο περίεργη και δεν είχε αρκετές λεπτομέρειες,οπότε φοβάμαι να την κάνω.Με το kingoroot προσπάθησα πολλές φορές,αλλά καμία τύχη.Ίσως το ξανακάνω,μπας και γίνει τελικά...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
παιδια ! εχει κανεις οθονη για το κινητο? ή κινητο που ναχει χαλασει αλλα να δουλευει η οθονη? ψαχνω να αγορασω στο νετ αλλα... τιποτα.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

όσοι χρήστες έχουν ακόμα το κινητάκι,σας έχει φουσκώσει κι εσάς η μπαταρία;

Παρήγγειλα καινούρια από Aliexpress,την παρέλαβα αλλά δεν φορτίζει.

Υπάρχει περίπτωση να βρω καμία που να ταιριάζει από Ελλάδα;

Link to comment
Share on other sites

όσοι χρήστες έχουν ακόμα το κινητάκι,σας έχει φουσκώσει κι εσάς η μπαταρία;

Παρήγγειλα καινούρια από Aliexpress,την παρέλαβα αλλά δεν φορτίζει.

Υπάρχει περίπτωση να βρω καμία που να ταιριάζει από Ελλάδα;

πλάκα κάνεις...σε όλους μαζί τα ίδια έπαθε;;!!Και σε μένα τούμπανο έγινε,πήρα μία από το vifocal αλλά ήρθε χαλασμένη.Οπότε τώρα περιμένω δεύτερη.Και σε έναν φιλο μου άρχισε να κάνει τέτοια.

Για Ελλάδα δε ξέρω,καλά θα ήταν,γιατί εχω μείνει 2 μήνες χωρίς κινητό!

Link to comment
Share on other sites

πλάκα κάνεις...σε όλους μαζί τα ίδια έπαθε;;!!Και σε μένα τούμπανο έγινε,πήρα μία από το vifocal αλλά ήρθε χαλασμένη.Οπότε τώρα περιμένω δεύτερη.Και σε έναν φιλο μου άρχισε να κάνει τέτοια.

Για Ελλάδα δε ξέρω,καλά θα ήταν,γιατί εχω μείνει 2 μήνες χωρίς κινητό!

 

Απίστευτο,και σε μένα τα ίδια ,στον χρόνο πάνω ,φούσκωσε η μπαταρία και συνέχεια έκλεινε,με το ζόρι βρήκα και παράγγειλα καινούρια,τζίφος και αυτή ,απο τα νεύρα μου πήρα τελικά καινούριο κινητό με 6050 mAh μπαταρία!! :D

Link to comment
Share on other sites

Ενα 10μηνο το ειχα μεχρι που αρχισε να κανει τα ιδια , αλλα γιατι;

Αρχισα να κατεβαζω ταινιες απο torrent στο κινητο και για να μη μου σβησει το αφηνα στο φορτιστη.

Αποτελεσμα σε 10 μερες αρχισε να κανει τα δικα του και αρχισε να φουσκωνει η μπαταρια.

Αν διαβασετε για την φορτιση σε μπαταριες li-po απαγορευεται κατηγορηματικα να φορτιζονται υπο φορτιο - κοινως δεν το βαζουμε στο φορτιστη και συνεχιζουμε να παιζουμε οπως και δεν τις αφηνουμε να αδειαζουν εντελως ουτε να τις ξεχναμε στο φορτιση οταν φτασουν το 100%.

Πηρα καινουρια απο κινα , μαλιστα λεει οτι ειναι 4600mah - εδω γελαμε - 4 μηνες τωρα δουλευει μια χαρα και ειδα και μια μικρη βελτιωση στην αυτονομια, εχει φτασει τις 4 ωρες οθονη.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα τον Νοέμβρη αρχισε να φουσκώνει, και μου έστειλαν απο gearbest άλλη στην εγγύηση μετά απο ενάμιση μήνα. Έιχα παραγγείλει απο everbuying 2 σε πολύ φθηνή τιμή για να έχω καβάτζα αλλα δεν υπήρχε τελικά στοκ. Την καινούργια την φορτίζω μόνο με τον φορτιστή του και μέχρι τωρα είναι μια χαρα. Αν θέλετε στο play store έχει βγει ένα tool gia redmi note 2 που μπορείς επιτέλους να κλείσεις πυρήνες και να ρυθμίσεις ταχύτητα cpu. Οπότε ίσως βοηθήσει στο θέμα της μπαταρίας. Απλά θέλει root.

https://play.google.com/store/apps/details?id=hu.xmister.hermestool&hl=el

Link to comment
Share on other sites

Και root πως κανουμε;

 

Root σχεδόν κατα λάθος κατάφερα να κάνω με kingo root,για android 5 μιλώντας πάντα.Πολύ δύσκολα σ'αυτό το κινητό,το παράτησαν πολύ νωρίς...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εβαλα το kingroot το εκανε root και ξαφνικα η καταναλωση μπαταριας εγινε απελπιστικα μεγαλη.

Το απεγκαταστησα και ειμαι με το lolipop της mlais και η μπαταρια επανηλθε στις 4 ωρες οθονη.

Ρουταρισμενο με το kingroot 2,5 ωρες με το ζορι κραταγε.

Τι παιζει αραγε????

Link to comment
Share on other sites

Και για του λογου το αληθες 2 screenshots

Ναι,αυτό το παρατήρησα και εγώ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κι εμένα τον Νοέμβρη αρχισε να φουσκώνει, και μου έστειλαν απο gearbest άλλη στην εγγύηση μετά απο ενάμιση μήνα. Έιχα παραγγείλει απο everbuying 2 σε πολύ φθηνή τιμή για να έχω καβάτζα αλλα δεν υπήρχε τελικά στοκ. Την καινούργια την φορτίζω μόνο με τον φορτιστή του και μέχρι τωρα είναι μια χαρα. Αν θέλετε στο play store έχει βγει ένα tool gia redmi note 2 που μπορείς επιτέλους να κλείσεις πυρήνες και να ρυθμίσεις ταχύτητα cpu. Οπότε ίσως βοηθήσει στο θέμα της μπαταρίας. Απλά θέλει root.

https://play.google.com/store/apps/details?id=hu.xmister.hermestool&hl=el

 

Για xiaomi όμως είναι αυτό.Και για άλλο επεξεργαστή γράφει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι,αυτό το παρατήρησα και εγώ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Για xiaomi όμως είναι αυτό.Και για άλλο επεξεργαστή γράφει.

 

Δουλεύει και σε μας. Το δοκίμασα. και πυρήνες κόβει και συχνότητα.

Αλλα πρακτικά την μπαταρία την τρώει η οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μόνο σε θήκη με κυκλικό παράθυρο βγαίνει το ρολόι,την αυθεντική δηλαδή ή μπορεί να βγει και σε universal που έχουν ορθογώνιο παράθυρο;
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Αν χρειάζεται κάποιος ανταλλακτικά έχω το δικό μου που πέθανε η μητρική. Το πίεζα και κόλλαγε και γινόταν corruption η οθόνη. Φαντάζομαι από τις πτώσεις κάποιο chip έχει ξεκολλήσει. Δεν νομίζω να είναι η οθόνη. Έχω μπαταρία china 4600 2 μηνών και η οθόνη είναι κομπλέ με τζαμάκι.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...