Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Sony Xperia


renesis_87
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι χρειάζεται. Όλοι οι οδηγοί είναι εδώ πλέον

 

Ευχαριστω πολυ. Τους εψαχνα... Ομως το build.prop για να γυρισω σε ελληνικο το pro μου που μπορω να το βρω?

SE T100 --> Nokia N GageQD --> Motorola V3x --> SE C902 --> SE xperia mini pro (u20) --> Samsung galaxy Ace 2 --> LG G3 (32gb) --> Samsung galaxy S3 Neo --> Xiaomi Mi A1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 218
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τι είναι το xrecovery και πώς το κάνω;

 

To Xrecovery είναι ένα εργαλείο που βοηθάει τα μέγιστα στο να μπούν πράγματα στο κινητό που αφορούν το hardware του,το software του και όχι μόνο.Οδηγοι: Xrecovery

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Iσχύει οτι μπορούμε να αναβαθμίσουμε το λειτουργικό στην 2.2 έκδοση του Android; Τι παραπάνω προσφέρει;

 

Και βέβαια ισχύει! Η συγκεκριμένη έκδοση απλά είναι πάρα πολύ καλύτερη από την 2.1! Μπορείτε να δείτε εδώ για περισσότερα και εδώ για να το πως να την περάσετε.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεν ξερω αν επρεπε να το ποσταρω στην κατηγορια android αλλα απευθυνομαι σε κατοχουνς sony ericsson android (οπως βλεπετε εχω το X8) γιαυτο γραφω εδω!

 

Ποιους εχετε εγκατεστημενους? Ποιον προτιματε και γιατι?

 

Εγω εχω βαλει dolphin, skyfire και puffin (αυτο που εμφανιζει το flash περιεχομενο!) αλλα παρολα αυτα προτιμω τον stock internet browser του κινητου!

Λετε να ειμαι βαθια νυχτωμενος και να κανω τη ζωη μου δυσκολη? :P

Edited by kostass123
Link to comment
Share on other sites

Απάντησα άλλον.

Χρησιμοποιώ κατα 60% τον stock και 40% τον miren.

Philips Savvy -> Ericsson A2618 -> S.E. T630 -> Nokia 3510 -> S.E. K700 -> S.E. K800 -> S.E. XPERIA X1 -> S.E. C510 -> S.E. XPERIA X8->Samsung Galaxy S
Link to comment
Share on other sites

Όταν δημιουργήθηκε το θέμα ήμουν πολυ ευχαριστημένος. 8 μήνες μετά ακόμα κάνω μοντες για να είναι σχετικα λειτουργικό το τηλέφωνο (x8) εκμεταλευομενο τις μισες του δυνατότητες εξαιτίας αδιαφορίας ή σκοπιμότητας της se για να μας ωθήσει σε αντικατάσταση των φτηνών συσκευών μας.
Philips Savvy -> Ericsson A2618 -> S.E. T630 -> Nokia 3510 -> S.E. K700 -> S.E. K800 -> S.E. XPERIA X1 -> S.E. C510 -> S.E. XPERIA X8->Samsung Galaxy S
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ποιες εφαρμογές μπορώ να απεγκαταστήσω με ασφάλεια από το κινητό μου;

 

backupandrestore - προφανές

CalendarProvider - gmail calendar sync

datatrafficswitch.apk - data traffic widget

facebook - προφανές

FmRxService.apk - service για το ραδιόφωνο

GeoTag - προφανές

GmailProvider - service για το gmail

Google Mail - προφανές

Google Maps - προφανές

Google Maps (Street) - προφανές

Google Talk - προφανές

HTMLViewer - άνοιγμα αρχείων με html view

LearningClient - μαθαίνει τις νέες λέξεις και αυτές που πληκτρολογείς συχνά

LinkedIn_plugin - προφανές

LiveWallpapersPicker - προφανές

MediaUploader - έχει να κάνει με το ανέβασμα στο picasa

neoreader - προφανές

notes - προφανές

officelauncher - προφανές

officeupdateservice - προφανές

pccompanion - έχει να κάνει μόνο με την εγκατάσταση του companion στον υπολογιστή. κατά τα άλλα το pc companion λειτουργεί κανονικά

Peggle - προφανές

playnowappinstaller - playnow

playnowback - playnow

playnowclient - playnow

Radio.apk - ραδιόφωνο

ReadyToRun - sms record removal

roadsync - προφανές

SearchWidget - προφανές

SE Browser - ο default browser

semcemailsmall - to default mail πρόγραμμα

SEMCSetupWizard - το first boot setup wizard

ServiceMenu - sony ericsson service menu

SnsContactImageCacheProvider - timescape

StatusSwitch -

stk - sim toolkit

sync - sony ericsson sync service

syncwizard - sony ericsson sync service

timescapepluginmanager - timescape

timescapeprovider - timescape

Timescape-smallui - timescape

trackid - προφανές

User Support - προφανές

uWlopProvider - timescape

wisepilot - προφανές

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πρίν λίγο, η ομάδα της Cyanogen, ανακοίνωσε οτι ξεκινά να υποστηρίζει επίσημα τα μοντέλα της σειράς Xperia. Πολύ θετική εξέλιξη για όλους μας. Πιο αναλυτικά:

 

The CyanogenMod and FreeXperia team is happy to announce CyanogenMod support for multiple Xperia™ devices.

 

Users of Sony Ericsson devices have been left out of the CyanogenMod experience for a while now. We are happy to announce that users will be able to enjoy a full-fledged CyanogenMod with nearly full hardware support (we are still working on FM radio) starting in our next release. You can also expect nightly builds and more instructions soon.

 

The following devices will be supported:

 

2011 lineup:

 

Older lineup:

 

 

Andreas Makris (Bin4ry), Diogo Ferreira (defer) and Alin Jerpelea (jerpelea) will be maintaining these devices from now on.

 

We would like to stress that work on the 2011 lineup would not have been possible without the strong involvement of Sony Ericsson with the developer community. In addition to providing unlockable bootloaders to all new devices, they provided us both with devices and technical expertise that proved invaluable in making all this happen.

 

[source]

Edited by jimdem582
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το Nozomi (Arc HD) φαίνεται πως δεν είναι η μόνη Android συσκευή που η Sony Ericsson μας ετοιμάζει για τη νέα χρονιά. Σήμερα νέες πληροφορίες διαρέουν για μια νέα συσκευή με το κωδικό όνομα Nypon, το οποίο θα είναι και η πρώτη συσκευή της εταιρίας με qHD οθόνη και φυσικά θα διαθέτει Android Ice Cream Sandwich.

 

http://cdn2.ubergizmo.com/wp-content/uploads/2011/11/nypon.jpg

 

http://i1-news.softpedia-static.com/images/news2/Sony-Ericsson-Nypon-Leaks-with-Ice-Cream-Sandwich-and-Dual-Core-CPU-2.jpg

 

Σύμφωνα με τις μέχρι τώρα πληροφορίες, η συσκευή διαθέτει οθόνη ανάλυσης qHD (540 x 960), μικρότερη από την HD ανάλυση που θα έχει το Nozomi (και τα 2 θα είναι στις 4,3"), αλλά αυτό που προκαλεί μεγάλο ενδιαφέρον είναι η χρήση (για πρώτη φορά) επεξεργαστή NovaThor U8500, αντί Qualcomm.

 

Ο επεξεργαστής NovaThor U8500 είναι κατασκευασμένος με την αρχιτεκτονική των 45nm, περιλαμβάνει dual-core ARM Cortex A9 1GHz CPU και Mali-400 MP1 GPU, υποστηρίζει αισθητήρες κάμερας έως 20MP, υποδοχές USB 2.0 και HDMI, αναπαραγωγή και λήψη 1080p video κλπ., με αποτέλεσμα να αντέχει άνετα το Android Ice Cream Sandwich.

 

Εν αναμονή της CES 2012 όπου προβλέπεται δυναμική επιστροφή από τη Sony!

 

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=c1txE7I5F_Y&feature=channel_video_title]ST-Ericsson NovaThor U8500 with Ice Cream Sandwich Clip #1 - YouTube[/ame]

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=6T1UaJtjj2Y&feature=channel_video_title]ST-Ericsson NovaThor U8500 with Ice Cream Sandwich Clip #2 - YouTube[/ame]

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=N145UCxdLFY&feature=channel_video_title]ST-Ericsson NovaThor U8500 with Ice Cream Sandwich Clip #3 - YouTube[/ame]

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Παντως υπάρχουν αρκετοί browsers.Κρίμα που ένα τέτοιο θέμα έχει τόσες λίγες απαντήσεις...Κι εγώ τον προεγκατεστημένο χρησιμοποιώ προς το παρόν αλλά αν ακουστεί κάποιος άλλος καλός πολύ θα ήθελα να τον δοκιμάσω.

 

Posted by Sony Ericsson Xperia Active.

Hip Hop.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
O στοκ είναι έτσι κι έτσι, η αλεπού δυστυχώς σέρνεται , ο Όπερα κάτι πάει να πει , πάλι καλά που υπάρχει και ο Dolphin και ο QQbrowser και μπορούμε να σερφάρουμε με αξιοπρέπεια. ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, είμαι κάτοχος ενός xperia x10 mini pro. Πηγαίνοντας εδώ http://forum.cyanogenmod.com/forum/440-sony-ericsson-xperia-x10-mini-pro/ και ακολουθώντας αυτό Sony Ericsson Xperia X10 Mini Pro Stable Mod και έπειτα CyanogenMod 7 for the Xperia X10 Mini Pro:: V7.1.0 (11 Oct 2011)

λείπουν οι οδηγίες για Root the device and install ClockworkMod Recovery. Instructions are available. Μπορεί κάποιος/α να δώσει τα φώτα του?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
καλησπερα απο μενα...τελικα για android ποιο browser θα συνιστουσατε?ο dolphin φαινεται καλος...τον stock εχω μεχρι στιγμης...
Link to comment
Share on other sites

Εμενα δεν μου αρεσε τοσο ο Opera. Ο dolphin με βολεψε πολυ αλλα αν τον εκλεινα με αμεση διακοπη κολλαγε και ηθελε απεγκατασταση/επανεγκατασταση για να λειτουργησει και τον εσβησα. Πλεον ειμαι με stock και δεν με χαλαει και τοσο..
Link to comment
Share on other sites

Dolphin κ γω!ταχύτατος.είχα τον opera αλλά δε με βόλεψε

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Που το ξεθαψατε το θεμα ρε σεις; :p Dolphin και απο μενα
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 months later...

Opera Mini! ( και τον stock της Σονυ). Ειναι ο πιο γρηγορος και ελαφρυς που υπαρχει με καλοσχεδιασμενο μενου.

 

Χρησιμοποιει μια συγκεκριμενη μεθοδο να φορτωνει τις ιστοσελιδες στο κινητο και χρησιμοποιει πολυ λιγοτερα ΜΒ, για οσους εχουν περιορισμενο ογκο δεδομενων θα τους βοηθησει.

 

Τον ειχα γνωρισει απο οταν ειχα qwerty Νοκια ( οπου ο browser του ηταν πολυ κακος), και ο Opera Mini εκανε θαυματα, ηταν τελειος , με παραμετροποιηση πληκτρων κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Κακα τα ψεματα δεν μπορεις να δουλευεις μονο με εναν. Οταν θες να χρησιμοποιησεις data πακετο το οπερα μινι ειναι μονοδρομος, οτιδηποτε αλλο ειναι εγκληματικο... Αν εχεις συνεχεια wifi και ο στοκ μια χαρα ειναι, αν θελεις στριμιγνκ και φλας για μενα ο skyfire ειχε την καλυτερη αποδοση... Τον dolphin δεν τον εχω σε ιδιαιτερη εκτιμηση, διοτι περιμενα να κανει την διαφορα στο φλας και δεν την κανει, οποτε σε συνθηκες νον φλας και ο στοκ καλος ειναι... Οποτε δεν μπορεις να πεις οτι ο ταδε ειναι ο καλυτερος browser! Eιναι αναλογα τι χρηση τον θελεις. Puffin δεν εχω δοκιμασει. Αν παντως ηταν να βαλω μονο εναν τοτε θα εβαζα οπερα μινι, ειναι πραγματικα σωτηριο αυτο που κανει...
Q for eva ;-) Katoxos ton parakato kiniton me vathmo ikanopiisis: Nokia 5110 (2/5) - Panasonic G52 (1/5) - Ericsson T10s (1/5) - Alcatel 511 (2/5) - PANASONIC GD 95 (5/5) - Panasonic GD67 (2/5) - Nokia 7250i (2/5) - Nokia 3650 (3/5) - Nokia 3230 (3/5) - UBiQUiO 401 (3/5) - NOKIA N93 (6/5) :respect: - Nokia Ν86 (3/5) - SE Χ10 mini pro (4/5)
Link to comment
Share on other sites

για μενα στο xperia s μου εχω τον boat browser, δεν εχει να ζηλεψει σε τιποτα απο τους αλλους!!!ει ναι πολυ γρηγορος!αν θελετε μπορειτε να τον δοκιμασετε.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

H Sony δημιούργισε δικός της επίσημο FlashTool http://developer.sonymobile.com/services/flash-tool/ το οποίο βρίσκεται σε beta έκδοση και λειτουργεί μόνο για ορισμένες συσκευές xperia μέχρι στιγμής. Το συγκεκριμένο FlashTool όπως αναφέρεται θα είναι ένα πρόγραμμα το οποίο θα επιτρέπει σε όλους όσους έχουν ξεκλείδωτο bootloader να μπορούν να εγκαταστήσουν ξανά το stock λογισμικός της Sony με μεγαλύτερη ευκολία. Προσωπικά δεν ξέρω αν διαθέτει κάτι παραπάνω από το ήδη γνωστό σε όλους μας FlashTool αλλά για να έχουν χρησιμοποιήσει την ίδια ονομασία μάλλον θα έχει γίνει σε συνεργασία με τους developers του γνωστού μας FlashTool.

 

Δεν έχω καταφέρει να το κάνω εγκατάσταση ακόμη γιατί δεν χρησιμοποιώ windows στον υπολογιστή μου και δεν έχω βρει διαθέσιμη έκδοση για linux αλλά από ότι διάβασα στα review δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι που να μην μπορείς να το κάνεις από το γνωστό μας FlashTool.

 

Αν μπορεί ας το δοκιμάσει κάποιος και να μας πει την γνώμη του.

OnePlus 2
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Sony Xperia
  • The topic was locked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...