Jump to content

Samsung Galaxy S6 (SM-G920F)


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κατεβασε την εφαρμογη

Phone INFO Samsung

https://play.google.com/store/apps/details?id=org.vndnguyen.phoneinfo&hl=el

και ανεβασε την δευτερη καρτελα που λεει CSC CODE[/Q

 

Product Code : SM-G920FZDATPH

Original CSC Code: κενό(δεν γράφει κάτι)

Firmware's CSC Code: TPH

Active CSC Code: TPH

Availiable CSC Codes: BGL,CYO,ETL,MET,MSR,ORX,ROM,SEB,TEB,TOP,TPH,TSRTWO,XEH,XEO

CSC Country: portugal/PT

Mobile Operator:GR COSMOTE / 20201

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κατεβασε την εφαρμογη

Phone INFO Samsung

https://play.google.com/store/apps/details?id=org.vndnguyen.phoneinfo&hl=el

και ανεβασε την δευτερη καρτελα που λεει CSC CODE[/Q

 

Product Code : SM-G920FZDATPH

Original CSC Code: κενό(δεν γράφει κάτι)

Firmware's CSC Code: TPH

Active CSC Code: TPH

Availiable CSC Codes: BGL,CYO,ETL,MET,MSR,ORX,ROM,SEB,TEB,TOP,TPH,TSRTWO,XEH,XEO

CSC Country: portugal/PT

Mobile Operator:GR COSMOTE / 20201

 

Αυτά γράφει φίλε μου..ότι άλλο χρειαστείς είμαι στη διάθεσή σου κι ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασε την εφαρμογη

Phone INFO Samsung

https://play.google.com/store/apps/details?id=org.vndnguyen.phoneinfo&hl=el

και ανεβασε την δευτερη καρτελα που λεει CSC CODE[/Q

 

Product Code : SM-G920FZDATPH

Original CSC Code: κενό(δεν γράφει κάτι)

Firmware's CSC Code: TPH

Active CSC Code: TPH

Availiable CSC Codes: BGL,CYO,ETL,MET,MSR,ORX,ROM,SEB,TEB,TOP,TPH,TSRTWO,XEH,XEO

CSC Country: portugal/PT

Mobile Operator:GR COSMOTE / 20201

 

 

Αυτά γράφει φίλε μου..ότι άλλο χρειαστείς είμαι στη διάθεσή σου κι ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τη βοήθεια.

 

Συμφωνα με αυτο το κινητο σου αν δεν το εχεις πειραξει ειναι πορτογαλεζικο και εχει παρει την nougat

https://www.sammobile.com/firmwares/galaxy-s6/SM-G920F/TPH/

θα επρεπε το Smart Switch να στο βγαλει

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

 

 

Συμφωνα με αυτο το κινητο σου αν δεν το εχεις πειραξει ειναι πορτογαλεζικο και εχει παρει την nougat

https://www.sammobile.com/firmwares/galaxy-s6/SM-G920F/TPH/

θα επρεπε το Smart Switch να στο βγαλει

 

Από τη samsung hellas μου είπαν ότι βάσει ΙΜΕΙ το κινητό προοριζόταν για την αγορά της Ισπανίας.

Μπορεί να κάνανε λάθος. Το κινητό ποτέ δεν το έχω πειράξει.Tο smart switch μου βγάζει κάθε φορά πως το λογισμικό του κινητού είναι ενημερωμένο αλλά εξακολουθώ να έχω την 6.01. Τι άλλο να κάνω για να πάρω την αναβάθμιση?

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Από τη samsung hellas μου είπαν ότι βάσει ΙΜΕΙ το κινητό προοριζόταν για την αγορά της Ισπανίας.

Μπορεί να κάνανε λάθος. Το κινητό ποτέ δεν το έχω πειράξει.Tο smart switch μου βγάζει κάθε φορά πως το λογισμικό του κινητού είναι ενημερωμένο αλλά εξακολουθώ να έχω την 6.01. Τι άλλο να κάνω για να πάρω την αναβάθμιση?

 

Να την περασεις μονος σου μεσω odin

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

 

Να την περασεις μονος σου μεσω odin

 

Υπάρχει περίπτωση να γίνει καμία στραβή και να χάσω την εγγυηση η να κολησει το κινητό?

Μπορείς να μου στείλεις οδηγίες πως να την περάσω και από που....δε το χω ξανακάνει ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

 

Υπάρχει περίπτωση να γίνει καμία στραβή και να χάσω την εγγυηση η να κολησει το κινητό?

Μπορείς να μου στείλεις οδηγίες πως να την περάσω και από που....δε το χω ξανακάνει ποτέ.

 

Παντα υπαρχει η περιπτωση για στραβη.

Αφου δεν το εχεις ξανακανει θα σου ελεγα να μην το προσπαθησεις.

Βρες καποιο μελος απο το myphone που γνωριζει για να σε βοηθησει.

Απο που εισαι

 

Αν θες δες το βιντεο και μπες σε recovery mod και επελεξε το

wipe cashe partition

ματα κανε reboot system now και δοκιμασε παλι μεσα απο το λογισμικο για update και απο το smart switch

Edited by nik187
Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

 

Παντα υπαρχει η περιπτωση για στραβη.

Αφου δεν το εχεις ξανακανει θα σου ελεγα να μην το προσπαθησεις.

Βρες καποιο μελος απο το myphone που γνωριζει για να σε βοηθησει.

Απο που εισαι

 

Από Αλεξάνδρεια είμαι....Αν περιμένω λίγο ακόμα υπάρχει περίπτωση να την πάρω μέσω του κινητού από την ενημέρωση λογισμικου; Η έστω μέσω smart switch? Απορώ γιατί άργησε τόσο πολύ να έρθει? Υπαρέχει περίπτωση λες να μη την πάρω καθόλου?

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Παντα υπαρχει η περιπτωση για στραβη.

Αφου δεν το εχεις ξανακανει θα σου ελεγα να μην το προσπαθησεις.

Βρες καποιο μελος απο το myphone που γνωριζει για να σε βοηθησει.

Απο που εισαι

 

Αν θες δες το βιντεο και μπες σε recovery mod και επελεξε το

wipe cashe partition

ματα κανε reboot system now και δοκιμασε παλι μεσα απο το λογισμικο για update και απο το smart switch

 

Α να κάνω αυτό που μου λες θα χάσω την εγγυηση η θα γράψει το knox?αυτό που μου είπες να κάνω είναι σαν την επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων?

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Από Αλεξάνδρεια είμαι....Αν περιμένω λίγο ακόμα υπάρχει περίπτωση να την πάρω μέσω του κινητού από την ενημέρωση λογισμικου; Η έστω μέσω smart switch? Απορώ γιατί άργησε τόσο πολύ να έρθει? Υπαρέχει περίπτωση λες να μη την πάρω καθόλου?

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Α να κάνω αυτό που μου λες θα χάσω την εγγυηση η θα γράψει το knox?αυτό που μου είπες να κάνω είναι σαν την επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων?

το wipe cashe partition τι ακριβώς κάνει?πρώτα κάνω αυτό και μετά rebbot system?

Link to comment
Share on other sites

Τα βήματα εγκατάστασης rom μέσω odin είναι τα παρακάτω :

 

ΓΡΗΓΟΡΟ DOWNLOAD OFFICIAL STOCK ROM :

 

1.Κατεβάζετε γρήγορα official rom από εδώ :

http://updato.com/firmware-archive-select-model?q=SM-G920F&exact=1&r=&v=Nougat%28Android+7.0%29&rpp=15

Αποφύγετε branded roms παρόχων κινητής τηλεφωνίας ( wind, vodafone, O2, tele2, 3IE, 1&1, T-Mobile, Orange κτλ )

Προτιμήστε ευρωπαϊκές roms όπως οι ΒΤU, DBT, LUX, AUT, SER, XEF, SEB. TPH, PHE.

 

2. Ξεζιπάρετε το αρχείο που κατεβάσατε ώστε να έχει κατάληξη .md5

 

ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ROM :

 

1. Κατεβάζετε και κάνετε εγκατάσταση στον υπολογιστή σας το Smart switch ώστε να είναι σίγουρα εγκατεστημένοι στα Windows οι drivers της συσκευής :

http://www.samsung.com/global/download/smartswitchwin/

 

2. Κατεβάζετε το Odin 3.10.7 , το ξεζιπάρετε και τρέχετε στον υπολογιστή σας το αρχείο Odin3 v3.10.7.exe :

https://www.androidfilehost.com/?fid=23622183712465432

 

3. Απενεργοποιείτε το κινητό και στη συνέχεια πατάτε ταυτόχρονα το home button, το power button και το πλήκτρο μείωσης ήχου για να μπείτε σε download mode.

 

4. Έχοντας μπει στην οθόνη του download mode ( μαύρη με πράσινο ρομπότ) επιλέγετε continue με το πάνω πλήκτρο της έντασης

 

5. Συνδέετε τo S6 με τον υπολογιστή σας μέσω του usb καλωδίου του. Προσοχή η θύρα usb του υπολογιστή σας να μην είναι προβληματική.

 

6. Στο παράθυρο του odin που είχατε ανοίξει στο βήμα 2 , πρέπει να δείτε το πεδίο ID:COM πάνω αριστερά να γίνεται θαλασσί. Αυτό σημαίνει ότι το odin είδε το κινητό σας.

 

7. Πατάτε το κουμπί ΑP και φορτώνετε το αρχείο της rom που κατεβάσατε. Το αρχείο έχει κατάληξη .md5. Η φόρτωση της rom αργεί λίγο , μην νομίσετε ότι κόλλησε ο odin. Θα ξεπαγώσει, κάντε λίγη υπομονή.

 

8. Στην καρτέλα Οptions αριστερά σιγουρεύεστε ότι είναι τσεκαρισμένα τα Αuto Reboot και F.Reset time και αντίθετα ότι δεν είναι τσεκαρισμένο το Re-Partition. Προσοχή μην το τσεκάρετε.

 

9. Πατάτε το κουμπί Start και περιμένετε μέχρι η πράσινα μπάρα γεμίσει και το κουτί πάνω αριστερά γίνει πράσινο και γράψει PASS. Στο κινητό σας θα γίνει αυτόματη επανεκκίνηση για την ολοκλήρωση της εγκατάστασης.

Edited by ipred
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πιστεύω ότι το κινητό του φίλου κάπου έφαγε "σκάλωμα"

Αφου όπως λέει δεν έχει κάνει root και απο την στιγμή που έχει κυκλοφορήσει update για το CSC του,

αν έκανε μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, θα του έσκαγε notification με την πρώτη...

Αλλα στην τελική δεν χάνει τίποτα και με το Odin...

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πας για αλλαγή σασμαν..

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εννοεις μητρικη μαλλον;;

Link to comment
Share on other sites

Μου ηρθε ενημερωση ενω εχω την 7.0.την εχει δοκιμασει κανενας;acaffb53645b6cc0b66cd5fad8e821d2.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλη εβδομαδα,

 

Και εγω κατεβασα την 7 και εχω θεμα με την μπαταρια.

Μπορειτε να μου πειτε τι συμβαινει?

Να κατεβασω παλι την 7?

Εχω κανει το cache wipe. Εχω κανει factory reset. Τιποτα. Η μπαταρια απλα πεφτει γρηγορα.

Αυτο με το WIFI (turn off during sleep) οντως ειναι το θεμα (αυτο εχω διαβασει σε forums)?

Βρηκε κανεις καποια λυση πιν μπω σε διαδικασιες download?

 

Ευχαριστω παρα πολυ

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλη εβδομαδα,

 

Και εγω κατεβασα την 7 και εχω θεμα με την μπαταρια.

Μπορειτε να μου πειτε τι συμβαινει?

Να κατεβασω παλι την 7?

Εχω κανει το cache wipe. Εχω κανει factory reset. Τιποτα. Η μπαταρια απλα πεφτει γρηγορα.

Αυτο με το WIFI (turn off during sleep) οντως ειναι το θεμα (αυτο εχω διαβασει σε forums)?

Βρηκε κανεις καποια λυση πιν μπω σε διαδικασιες download?

 

Ευχαριστω παρα πολυ

 

Σε όλους... Αν δε σε ενδιαφέρει η εγγύηση ρούταρέ το, θα έχεις καλλυτερη αυτονομία με τις custom ROM λογικά.

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Γιατι, εχει βγει root για την 7??

 

Δεν ξέρω είναι η αλήηθεια αλλά κάτι θα υπάρχει. Ρουτ είσαι!

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα έχω το S6 και μετά από ένα πρόβλημα στη φόρτιση το πήγα στο service της Samsung. Με ρώτησαν τα παιδιά αν έχω κάνει back up απάντησα ναι και το κινητό πήγε για επισκευή.

Το πρόβλημα μου είναι πως ψάχνω μια φωτογραφία που ήταν στα downloads και έχει γίνει ταπετσαρία. Επανήλθε σαν ταπετσαρία αλλά δεν βρίσκω πουθενά το αρχικό αρχείο.

Έχετε ιδέα πως μπορώ να την ξανά βρω.

Link to comment
Share on other sites

Σε όλους... Αν δε σε ενδιαφέρει η εγγύηση ρούταρέ το, θα έχεις καλλυτερη αυτονομία με τις custom ROM λογικά.

 

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.

 

Ναι, διαβασα οτι ειναι θεμα software. Ελεγα μηπως ειχει βγει καποιο fix η κατι που βοηθαει. Το ξανα εκανα download/install το software κ τιποτα. Ειμαι χωρις root.

 

Υπομονη λοιπον.

 

Παντος σε ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα.. προσπάθησα πριν λίγο να ανοιξω το Microsoft Excel και το Microsoft word και με το που το παταω αντι να ανοιγει αυτο κλεινει ακαριαία.. το εχει δει κανεις αυτο? Μπορελιτε να το τσεκαρετε μια να μου πειτε?.

 

Θα περιμένω μαλλον αναβάθμιση των εφαρμογων γιατι καποιο bug μου μυριζει..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα.. προσπάθησα πριν λίγο να ανοιξω το Microsoft Excel και το Microsoft word και με το που το παταω αντι να ανοιγει αυτο κλεινει ακαριαία.. το εχει δει κανεις αυτο? Μπορελιτε να το τσεκαρετε μια να μου πειτε?.

 

Θα περιμένω μαλλον αναβάθμιση των εφαρμογων γιατι καποιο bug μου μυριζει..

 

Κανε Clear data στις συγκεκριμένες εφαρμογές και λογικά θα στρώσουν

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Κανε Clear data στις συγκεκριμένες εφαρμογές και λογικά θα στρώσουν

 

Το εκανα οπως μου ειπες.. το word συνεχιζει να μην ανοιγει.. το excel ανοιξε, εκανα την καταχώριση που ηθελα αλλα οταν πηγα να το ανοιξω ξανα παλι εκλεινε.... εννοειται οτι δοκιμασα να το απεγκαταστήσω και να ρο εγκαταστήσω παλι..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ένας συνάδελφος έχει S6 εταιρικό από τότε που έγινε αναβάθμιση σε νουγκατ αντιμετωπίζει πρόβλημα με το email της εταιρείας το K9, δηλαδή συγχρονισει μόνο όταν ανοίξει το κινητό και το κάνει χειροκίνητα γενικά έχει θέμα που δεν είχε με την MM, υπαρχει κάποιος τρόπος να γυρίσει στην MM? η κάποια άλλη λύση στο πρόβλημα? ευχαριστώ εκ των προτέρων
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ένας συνάδελφος έχει S6 εταιρικό από τότε που έγινε αναβάθμιση σε νουγκατ αντιμετωπίζει πρόβλημα με το email της εταιρείας το K9, δηλαδή συγχρονισει μόνο όταν ανοίξει το κινητό και το κάνει χειροκίνητα γενικά έχει θέμα που δεν είχε με την MM, υπαρχει κάποιος τρόπος να γυρίσει στην MM? η κάποια άλλη λύση στο πρόβλημα? ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Κι εγώ το εταιρικό έχω χωρίς πρόβλημα. Φαντάζομαι αναφέρεσαι στην στοκ εφαρμογή της Samsung. Αρκεί να πας στις ρυθμίσεις εντός αυτής, και να επιλέξεις να συγχρονίζει ανά τακτά διαστήματα - πχ το έχω τις εργάσιμες ώρες να συγχρονίζει ανά 30λ ενώ το απόγευμα ανά 1 ώρα για ευνόητους λόγους. Δεν έχω συναντήσει κάποιο πρόβλημα.

Αν πάλι μιλάς για άλλη εφαρμογή email, είμαι σίγουρος πως θα έχει παρόμοια επιλογή συγχρονισμού.

Dream big and dare to fail..
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S6 (SM-G920F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...