Jump to content

Samsung Galaxy S6 (SM-G920F)


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά ερώτηση..

Πάτησα σήμερα από περιεργεια και μόνο το ΙΜΕΙ του κινητου στο imei.info και μου έβγαλε "G925F Galaxy S6 Edge (SM-G920F)" και στην εικονα το οποίο είναι το edge αλλά στην παρένθεση έχει το δικό μου g920f..

 

Ξερει κανενας γιατι;

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Ericsson W760i -> Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX 2.3.7 - OC) -> Samsung S3 Mini (R-Mod v2) -> Samsung Galaxy S6 (Stock) -> Samsung Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παίδες μετα απο ημέρες τι διαφορές βλέπετε στη nougat? Αξίζει η μετάβαση? Κανει καλύτερο σε κατι το κινητό ή μια απο τα ίδια?

 

Εμένα δεν μου εχει έρθει παντως σε ελληνικό cosmote..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας να ρωτήσω εχω S6 δεν εχω πάρει ακόμα αναβάθμιση για την έκδοση 7.... θα πάρουμε?

Υ.Σ υπάρχει περίπτωση ορισμένα S6 να μην τους έρθει η αναβάθμιση?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας να ρωτήσω εχω S6 δεν εχω πάρει ακόμα αναβάθμιση για την έκδοση 7.... θα πάρουμε?

Υ.Σ υπάρχει περίπτωση ορισμένα S6 να μην τους έρθει η αναβάθμιση?

Από ότι ξέρω δεν έχει δοθεί η αναβάθμιση σε όλα τα s6 .....όπως και στο δικό μου(Ουγγαρίας). Θα δοθεί σε όλα από ότι φανταζομαι αλλά δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος βιασύνης....

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μετά από δοκιμή 2-3 εβδομάδων στην nougat, επέστρεψα σε mm και εκεί θα μείνω μέχρι να τελειώσει η εγγύηση και να ρουτάρω.
www.guessthescore.gr
Link to comment
Share on other sites

Μετά από δοκιμή 2-3 εβδομάδων στην nougat, επέστρεψα σε mm και εκεί θα μείνω μέχρι να τελειώσει η εγγύηση και να ρουτάρω.

Οι λόγοι που επεστρεψες???

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερη μπαταρία στην mm... και δεν μου άρεσε το μενού στα settings της nougat.

Ευχαριστώ!!!

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχει δοθεί σκοπίμως μια κακή έκδοση με σκοπό να στρέψει τους κατόχους S6 σε νεότερα μοντέλα, θεωρώ ότι είναι μια beta έκδοση. Συνεπώς με 1-2 πατσάκια θα στρώσει. ΑΝ δεν κάνουν το παλιό καλό κόλπο της, ουσιαστικά, αχρήστευσης του κινητού. Αν το κάνουν τότε το ρουτάρισμα είναι μονόδρομος εφόσον υπάρχει κάποια πολύ καλή custom ROM.
ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

-ίσως να αποτελώ εξαίρεση αλλά στο δικό μου με γαλλική, έχω δει βελτίωση της μπαταρίας....κρατάει άνετα 1,5 μέρα ενώ πρώτα 1

-λειτουργικά το κινητό πετάει, οι αλλαγές στα μενού των ρυθμίσεων δε με πολυενοχλούν γιατί δεν ασχολούμαι με αυτές συνέχεια

-το κινητό διαχειρίζεται πολύ καλά τις εφαρμογές και τις κλείνει όταν δε χρειάζονται

-υπόψη σε όσους σκέφτονται για ρουτάρισμα ότι κάποιες εφαρμογές τραπεζών, πιστωτικών καρτών κλπ ΔΕΝ θα λειτουργούν μετά

-το μόνο σπαστικό είναι αυτό το %@@#κλείδωμα του κινητού όταν το βάλω να φορτίζει (έγραψα μερικές σελίδες πιο πίσω), και το οποίο δε μπορώ να απενεργοποιήσω

Εάν οι άνθρωποι πάντα ακολουθούσαν τον κοινό νου, εμείς μέχρι σήμερα θα σερνόμασταν στα τέσσερα
Link to comment
Share on other sites

-ίσως να αποτελώ εξαίρεση αλλά στο δικό μου με γαλλική, έχω δει βελτίωση της μπαταρίας....κρατάει άνετα 1,5 μέρα ενώ πρώτα 1

-λειτουργικά το κινητό πετάει, οι αλλαγές στα μενού των ρυθμίσεων δε με πολυενοχλούν γιατί δεν ασχολούμαι με αυτές συνέχεια

-το κινητό διαχειρίζεται πολύ καλά τις εφαρμογές και τις κλείνει όταν δε χρειάζονται

-υπόψη σε όσους σκέφτονται για ρουτάρισμα ότι κάποιες εφαρμογές τραπεζών, πιστωτικών καρτών κλπ ΔΕΝ θα λειτουργούν μετά

-το μόνο σπαστικό είναι αυτό το %@@#κλείδωμα του κινητού όταν το βάλω να φορτίζει (έγραψα μερικές σελίδες πιο πίσω), και το οποίο δε μπορώ να απενεργοποιήσω

 

Όμορφα τα λες... άντε να μας έρθει και μας, μας έσκασε η Σάμσουνγκ!

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Όμορφα τα λες... άντε να μας έρθει και μας, μας έσκασε η Σάμσουνγκ!

 

Τα λέει όμορφα όντως. Και πέρσι δε μας απογοήτευσε με την Μ. Το θέμα είναι να μην έχει bugs. Εμένα μου έκανε πολύ drain το messenger. Το απεγκατέστησα και το έβαλα ξανά και είδα θεαματική βελτίωση. Για προσπαθήστε το...

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

-ίσως να αποτελώ εξαίρεση αλλά στο δικό μου με γαλλική, έχω δει βελτίωση της μπαταρίας....κρατάει άνετα 1,5 μέρα ενώ πρώτα 1

-λειτουργικά το κινητό πετάει, οι αλλαγές στα μενού των ρυθμίσεων δε με πολυενοχλούν γιατί δεν ασχολούμαι με αυτές συνέχεια

-το κινητό διαχειρίζεται πολύ καλά τις εφαρμογές και τις κλείνει όταν δε χρειάζονται

-υπόψη σε όσους σκέφτονται για ρουτάρισμα ότι κάποιες εφαρμογές τραπεζών, πιστωτικών καρτών κλπ ΔΕΝ θα λειτουργούν μετά

-το μόνο σπαστικό είναι αυτό το %@@#κλείδωμα του κινητού όταν το βάλω να φορτίζει (έγραψα μερικές σελίδες πιο πίσω), και το οποίο δε μπορώ να απενεργοποιήσω

 

Mπορείς να δεις τα εξής ;

> Όταν το βάλεις στη γρήγορη φόρτιση και θα είσαι από 0 ως 20%, πόση ώρα θα σου γράψει ότι απομένει. Σε εμένα όταν είχα τη Nougat ( είχα δοκιμάσει και τη γαλλική και της βαλτικής ) είχε γίνει πιο αργή η γρήγορη φόρτιση κατά 20 λεπτά.

> Αν ανοίξεις μια φωτογραφία τραβηγμένη με την κάμερα του κινητού όχι με την stock συλλογή αλλά με κάποια από το playstore, τη βλέπεις αμέσως πεντακάθαρη ή αρχικά λιγάκι θολή και μετά από λίγο πεντακάθαρη ; Σε εμένα η Nougat έκανε πιο αργό rendering των φωτογραφιών σε σχέση με την M σε όλες τις γνωστές εφαρμογές συλλογών του playstore.

 

Αυτά τα δύο κυρίως και λιγότερο το όμορφο αλλά μη πρακτικό κατά τη γνώμη μου μενού των ρυθμίσεων , με έκαναν να γυρίσω πίσω.:)

Link to comment
Share on other sites

> Όταν το βάλεις στη γρήγορη φόρτιση και θα είσαι από 0 ως 20%, πόση ώρα θα σου γράψει ότι απομένει. Σε εμένα όταν είχα τη Nougat ( είχα δοκιμάσει και τη γαλλική και της βαλτικής ) είχε γίνει πιο αργή η γρήγορη φόρτιση κατά 20 λεπτά.

Δεν το αφήνω να φτάσει ποτέ στο 0, συνήθως φορτίζω στο 10 με 15%. Για να δοκιμασω αυτό που λες, το φόρτισα από το 70 στο 90%. Έκανε 14 λεπτά, με κλειστή οθόνη.

>> Αν ανοίξεις μια φωτογραφία τραβηγμένη με την κάμερα του κινητού όχι με την stock συλλογή αλλά με κάποια από το playstore, τη βλέπεις αμέσως πεντακάθαρη ή αρχικά λιγάκι θολή και μετά από λίγο πεντακάθαρη ; Σε εμένα η Nougat έκανε πιο αργό rendering των φωτογραφιών σε σχέση με την M σε όλες τις γνωστές εφαρμογές συλλογών του playstore.

Αυτό δεν το ξέρω γιατί χρησιμοποιώ stock και δεν έχω προβλήματα

Εάν οι άνθρωποι πάντα ακολουθούσαν τον κοινό νου, εμείς μέχρι σήμερα θα σερνόμασταν στα τέσσερα
Link to comment
Share on other sites

Δεν το αφήνω να φτάσει ποτέ στο 0, συνήθως φορτίζω στο 10 με 15%. Για να δοκιμασω αυτό που λες, το φόρτισα από το 70 στο 90%. Έκανε 14 λεπτά, με κλειστή οθόνη.

 

Στην επόμενη φόρτισή σου όταν θα είσαι στο 10-15% και το βάλεις στη γρήγορη φόρτιση πες μου αν θες πόσο χρόνο θα σου γράψει στη lock screen ότι απομένει μέχρι την πλήρη φόρτιση. Έκανα το τσεκ πολλές φορές στη Nougat και θα διαπιστώσεις ότι από τα 75 λεπτά της M , θα φορτίζεις πλήρως στα 90-95 λεπτά. 24% αύξηση του χρόνου φόρτισης δλδ στη Nougat ( σαν να μπήκε ΦΠΑ :lol: )

 

Αυτό δεν το ξέρω γιατί χρησιμοποιώ stock και δεν έχω προβλήματα

 

Ok. H stock συλλογή πάντως να ξέρεις ότι απεικονίζει λάθος τις φωτογραφίες ( sharpening και φωτεινότητα πάνω από τα φυσιολογικά όρια και στην L και στην Μ και στην Ν ). Δείξε το αν θες σε κάποιο γνωστό σου που έχεις γνώση γύρω από οθόνες και θα στο επιβεβαιώσει. Eπίσης στη stock συλλογή στη Nougat αν ανοίξεις μια φωτό από αυτές που έχεις τραβήξει και μετά πατήσεις το βελάκι για να γυρίσεις πίσω, θα δεις ένα μικρό lag στο animation εφέ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αν το τηλεφωνο ειχε αγοραστει 5/5/15 τοτε η εγγυηση του ληγει ακριβως στις 5/5/17 ?

Επισης, η μπαταρια εχει μονο τον πρωτο χρονο εγγυηση, σωστα?

Link to comment
Share on other sites

-ίσως να αποτελώ εξαίρεση αλλά στο δικό μου με γαλλική, έχω δει βελτίωση της μπαταρίας....κρατάει άνετα 1,5 μέρα ενώ πρώτα 1

-λειτουργικά το κινητό πετάει, οι αλλαγές στα μενού των ρυθμίσεων δε με πολυενοχλούν γιατί δεν ασχολούμαι με αυτές συνέχεια

-το κινητό διαχειρίζεται πολύ καλά τις εφαρμογές και τις κλείνει όταν δε χρειάζονται

-υπόψη σε όσους σκέφτονται για ρουτάρισμα ότι κάποιες εφαρμογές τραπεζών, πιστωτικών καρτών κλπ ΔΕΝ θα λειτουργούν μετά

-το μόνο σπαστικό είναι αυτό το %@@#κλείδωμα του κινητού όταν το βάλω να φορτίζει (έγραψα μερικές σελίδες πιο πίσω), και το οποίο δε μπορώ να απενεργοποιήσω

 

όντως μεγάλη διαφορά στην μπαταρία με την γαλλική νούγκατ, όσο για τραπεζικές εφαρμογές δεν λειτουργούσαν κ σε προηγούμενες εκδόσεις, το πρόβλημα είναι το ρουτ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Ξερετε αν αγορασω ενα s6 μεταχειρισμενο πως θα καταλαβω να ειναι πειρ

 

----- προσθήκη μηνύματος 54 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπερα.Ξερετε αν αγορασω ενα s6 μεταχειρισμενο πως θα καταλαβω να ειναι πειραγμενο,ρουταρισμενο κλπ?Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αν το τηλεφωνο ειχε αγοραστει 5/5/15 τοτε η εγγυηση του ληγει ακριβως στις 5/5/17 ?

Επισης, η μπαταρια εχει μονο τον πρωτο χρονο εγγυηση, σωστα?

 

Η εγγύηση έχει ακριβώς 2 χρόνια διάρκεια οπότε ναι. Τώρα αν είσαι για μερικές μέρες εκτός και πας στο service μπορεί και να στο πάρουν. Η εγγύηση για την μπαταρία έχει διάρκεια 6 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Η εγγύηση έχει ακριβώς 2 χρόνια διάρκεια οπότε ναι. Τώρα αν είσαι για μερικές μέρες εκτός και πας στο service μπορεί και να στο πάρουν. Η εγγύηση για την μπαταρία έχει διάρκεια 6 μήνες.

1 χρόνο έχει η μπαταρία με πρόσφατη ερώτηση που έκανα... 6 μήνες είναι στα κινητά τα οποία η μπαταρια είναι αποσπωμενη!! :)

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπερα.Ξερετε αν αγορασω ενα s6 μεταχειρισμενο πως θα καταλαβω να ειναι πειραγμενο,ρουταρισμενο κλπ?Ευχαριστω.

 

Όπως είπε και ο φίλος με το Phone Info (https://play.google.com/store/apps/details&id=org.vndnguyen.phoneinfo)... Αλλιώς αν δεν μπορείς να έχει ίντερνετ την ώρα που θα το δεις κλείσε το κινητό και πάτα το Power+Home+Volume down μπαινεις σε download mode πατα το volume up για continue και δες εάν έχει γραφτεί ο knox...

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Ericsson W760i -> Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX 2.3.7 - OC) -> Samsung S3 Mini (R-Mod v2) -> Samsung Galaxy S6 (Stock) -> Samsung Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

επανέρχομαι μετά τα νεύρα μου για την αλλαγή στην διάρκεια της μπαταρίας με την Ν.

παρατήρησα ότι ενώ το κινητό έφτανε στα 1% ή στο 2% μπαταρία, ξαφνικά και αναίτια πήγαινε κάποιες φορές μόνο του(χωρίς φορτιστή) στο 5% ή 7%.

δηλαδή κάτι μου έλεγε ότι ενώ το κινητό έχει μέσα διάρκεια μπαταρίας, η ένδειξη κατεβαίνει ελαφρώς πιο γρήγορα και δεν έχει συντονιστεί καλά με την πραγματική δύναμη της μπαταρίας.

έτσι ενώ παλαιότερα δεν το άφηνα να τελειώσει πλήρως η μπαταρία, τις τελευταίες μέρες το άφησα να πάει στο 1% μέχρι να κλείσει εντελώς.

καταρχήν έμενε στο 1% για αρκετή ώρα κάτι που μου έκανε εντύπωση.

κατά δεύτερον μετά από λίγες μέρες είδα ορατή βελτίωση στο θέμα μπαταρίας.

δεν ξέρω αν αυτό είναι το καλιμπρέϊσον που λένε και διαρκεί τόσο καιρό αλλά σίγουρα είδα μεγάλη διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

επανέρχομαι μετά τα νεύρα μου για την αλλαγή στην διάρκεια της μπαταρίας με την Ν.

παρατήρησα ότι ενώ το κινητό έφτανε στα 1% ή στο 2% μπαταρία, ξαφνικά και αναίτια πήγαινε κάποιες φορές μόνο του(χωρίς φορτιστή) στο 5% ή 7%.

δηλαδή κάτι μου έλεγε ότι ενώ το κινητό έχει μέσα διάρκεια μπαταρίας, η ένδειξη κατεβαίνει ελαφρώς πιο γρήγορα και δεν έχει συντονιστεί καλά με την πραγματική δύναμη της μπαταρίας.

έτσι ενώ παλαιότερα δεν το άφηνα να τελειώσει πλήρως η μπαταρία, τις τελευταίες μέρες το άφησα να πάει στο 1% μέχρι να κλείσει εντελώς.

καταρχήν έμενε στο 1% για αρκετή ώρα κάτι που μου έκανε εντύπωση.

κατά δεύτερον μετά από λίγες μέρες είδα ορατή βελτίωση στο θέμα μπαταρίας.

δεν ξέρω αν αυτό είναι το καλιμπρέϊσον που λένε και διαρκεί τόσο καιρό αλλά σίγουρα είδα μεγάλη διαφορά.

 

Συμβαίνει συχνά όταν αλλάζεις ROM ή κάνεις wipe data να έχεις περίεργες συμπεριφορές από την μπαταρία. Επίσης το ξαναλέω, όσοι βλέπετε drain από το messenger σουτάρετέ το και ξαναβάλτε το. Κάνει θαύματα!

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S6 (SM-G920F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...