Jump to content

ZOPO 3X (ZP999) vs Jiayu S3 (αγορά νέου κινητού)


gorillaz_gr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν μια που έχουν πρωτοχρονιά στην Κίνα αποφάσισα να κάνω αλλαγές. Είμαι κάτοχος Zopo C2 , πολύ ικανοποιημένος, και αν είναι να κάνω την αλλαγή θέλω μία καλή μετάβαση σε 4G , dual SIM και 5,5"

 

Οπότε παραθέτω την εξής αντιπαράθεση κινητών με σημερινές τιμές από το ίδιο κατάστημα (για το αν υπάρχουν διαφοροποιήσεις τιμών αλλού δεν είναι επί του παρόντος!)

 

Jiayu S3 €194.39

 

ZOPO 3X (ZP999) €269.99 (+10€ έχει η έκδοση με τα 32GB ROM)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων σε όποιον κάνει τον κόπο να εκφέρει μία άποψη.

Edited by gorillaz_gr
Link to comment
Share on other sites

Αν και ανήκω σε αυτούς που περιμένουν να παραλάβουν το S3 basic, θα πω μια γνώμη. Τα χαρακτηριστικά των 2 τηλεφώνων είναι πολύ παρόμοια όπως μπορεις να δεις και εδώ: http://www.devicespecifications.com/en/comparison/206118c13

 

Τη λύση επομένως μπορείς να τη δώσεις μόνο εσύ απαντώντας σε 2 ερωτήματα:

 

Προτιμάς το γεγονός ότι το S3 είναι σε 64bit (πιο σύγχρονο και ...futureproof) ή από την άλλη ότι το zopo πρέπει να είναι ανώτερο σε ποιότητα κατασκευής, αίσθηση στο χέρι και ...φιγούρα?

 

και

 

Προτιμάς τα 80 ευρώ στην τσέπη σου ή την εμπιστοσύνη σε μια μάρκα από την οποία είσαι ήδη πολύ ικανοποιημένος?

 

Όλα αυτά με δεδομένο ότι ψάχνωντας τα reviews δεν έχεις πέσει πάνω σε κάτι που να σε ενοχλεί ιδιαίτερα. Ελπίζω να βοήθησα;)

Link to comment
Share on other sites

Zopo vs s3

 

Design X

Κατασκευή 1

Επιδοσεις 1Χ

Καμερα Χ2

Συνδεσιμότητα Χ2

Μπαταρία 2

 

Μοιρασμένο ματς. Αν ειχαν ίδια τιμη δύσκολη θα ηταν η αποφαση, με το 70αρι λιγοτερο που ζητά το jiayu η ζυγαριά γέρνει στο μέρος του.

Link to comment
Share on other sites

Design υπέρ του ZOPO ξεκάθαρα.

Επιδόσεις τα ίδια

Αλλά η διαφορά τιμής είναι τεράστια υπέρ του S3.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

μία καλή μετάβαση σε 4G , dual SIM και 5,5"

To M1, γιατί το απέρριψες;

 

Ο MTK6595 είναι τρελά δυνατός, νομίζω είναι άλλη κατηγορία από τον 6752.

Edited by athanaso77
Αγγελία
ƒ
Link to comment
Share on other sites

Θα προτιμουσα το Jiayu S3 advanced, δεδομενης της διαφορας στην τιμη τους. Με 64-bit επεξεργαστη ειναι πιο πιθανο να παρει και lollipop.

 

Εχε υποψιν σου ομως οτι προς το παρον το S3 εχει θεμα με την μπαταρια του, αναμενεται να λυθει με software upgrades αλλα αν δεν συνιθιζεις να φορτιζεις το τηλεφωνο σου καθε βραδυ θα εχεις προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Εχε υποψιν σου ομως οτι προς το παρον το S3 εχει θεμα με την μπαταρια του, αναμενεται να λυθει με software upgrades αλλα αν δεν συνιθιζεις να φορτιζεις το τηλεφωνο σου καθε βραδυ θα εχεις προβλημα.

 

είμαι συνηθισμένος και συνειδητοποιημένος , εφόσον είμαι κάτοχος smartphone. (Ο,τι θα πρέπει να το φορτίζω κάθε βράδυ όπως κάνω ήδη)

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

To M1, γιατί το απέρριψες;

 

εφόσον διαβάζω σωστά, το απέρριψα γιατί δεν δέχεται επιπλέον κάρτα SD, και επίσης επειδή λένε για το "κλειστό" της ROM.

αν και βλέπω πως ήδη σε πολλά μαγαζιά δίνεται ως multilanguage Και με google play προεγκατεστημένο.

 

πχ geekbuying MEIZU M1 NOTE

Link to comment
Share on other sites

To Jiayu είναι ανώριμο ακόμα και δεν ξέρουμε αν θα διορθωθεί αρκετά. Έχει θέματα.

Επίσης, η Zopo είναι σαφώς ποιοτικότερος κατασκευαστής.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ο MTK6595 είναι τρελά δυνατός, νομίζω είναι άλλη κατηγορία από τον 6752.

 

Ισχύει αυτό, ο 6595 είναι όντως σε άλλη κατηγορία και μόνο ο αντικαταστάτης του θα είναι ανώτερος από τους mtk (6795).

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

ε

εφόσον διαβάζω σωστά, το απέρριψα γιατί δεν δέχεται επιπλέον κάρτα SD, και επίσης επειδή λένε για το "κλειστό" της ROM.

αν και βλέπω πως ήδη σε πολλά μαγαζιά δίνεται ως multilanguage Και με google play προεγκατεστημένο.

 

πχ geekbuying MEIZU M1 NOTE

 

Το δικό σου δίλημμα είναι και δικό μου, αν και δεν πρόκειται με τίποτα να δώσω πάνω από 180€ για κινέζικο κινητό.

Το Μ1 το είχα απορρίψει για τους ίδιους λόγους με σένα (μη κάρτα Sd και μη ύπαρξη custom Rom), αλλά τελικά δεν είναι τόσο άσχημα τα πράγματα τελικά.

 

Καταρχήν με την 32 gb έκδοση θεωρώ ότι καλύπτει άνετα τον μέσο χρήστη που δεν θέλει να βλέπει δεκάδες ταινίες στο κινητό.

Έπειτα, έψαξα λίγο το λειτουργικό του και αυτό το Flyme φαίνεται πολύ όμορφο και ίσως τελικά δεν χρειάζεται άλλη Rom. Άσε που ροοταρεται εύκολα

Τέλος, αν ισχύει αυτό που διάβασα για την εξαιρετική αυτονομία της μπαταρίας σε συνδυασμό με το πολύ όμορφο design (μου αρέσει πολύ το μπλε) τότε σαφώς υπερέχει έναντι άλλων συσκευών

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

η διαφορα ειναι και στην ραμ που το m1 note εχει μικροτερη
Sony Ericsson V800 -> K850i -> Lg Optimus 7 (sold) -> Sony Ericsson Xperia Neo V ->ZTE V967S -> Asus Zenfone 2 4gb ram 2.3 ghz 64gb storage!(sold) -> Xiaomi Redmi Note 3 Prime (sold) -> Xiaomi mi5s 128gb ->Xiaomi Mi9 Lite 64gb
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν με την 32 gb έκδοση θεωρώ ότι καλύπτει άνετα τον μέσο χρήστη που δεν θέλει να βλέπει δεκάδες ταινίες στο κινητό. Έπειτα, έψαξα λίγο το λειτουργικό του και αυτό το Flyme φαίνεται πολύ όμορφο και ίσως τελικά δεν χρειάζεται άλλη Rom. Άσε που ροοταρεται εύκολα Τέλος, αν ισχύει αυτό που διάβασα για την εξαιρετική αυτονομία της μπαταρίας σε συνδυασμό με το πολύ όμορφο design (μου αρέσει πολύ το μπλε) τότε σαφώς υπερέχει έναντι άλλων συσκευών

 

θες τώρα εσύ στο παρα 5' να με κάνεις να αλλάζω το "shopping cart" ???

 

:X:X:X

Link to comment
Share on other sites

Είμαι κάτοχος ZOPO 3X και θα το ξαναεπέλεγα άνετα καθώς σε σύγκριση με τα παραπάνω κινητά τα οποία αντιπαρατίθεται έχει προβάδισμα στην επεξεργαστική ισχύ (6595). Η σχεδίαση του ZOPO ειναι εξαιρετική όπως και του m1 note,αλλα υπερτερεί ξεκάθαρα στη RAM. Για μενα 2 + μηνες μετά ξανα-αποτελεί μονόδρομο. Το επομενό μου κινητό θα φορούσε τον 6795. Σε mtk ο 6595 του ZOPO δεν εχει αντίπαλο.
Link to comment
Share on other sites

Είμαι κάτοχος ZOPO 3X και θα το ξαναεπέλεγα άνετα καθώς σε σύγκριση με τα παραπάνω κινητά τα οποία αντιπαρατίθεται έχει προβάδισμα στην επεξεργαστική ισχύ (6595). Η σχεδίαση του ZOPO ειναι εξαιρετική όπως και του m1 note,αλλα υπερτερεί ξεκάθαρα στη RAM. Για μενα 2 + μηνες μετά ξανα-αποτελεί μονόδρομο. Το επομενό μου κινητό θα φορούσε τον 6795. Σε mtk ο 6595 του ZOPO δεν εχει αντίπαλο.

 

Εξαιρετικό τηλέφωνο που ακόμα απορώ γιατί δεν έχει γινει best seller. Με το 3Χ οι κινέζοι κατάφεραν να φέρουν στα ίσια ποιότητα και επιδόσεις, χωρις να είναι και ακριβό για τέτοια χαρακτηριστικά. Το έχω καταευχαριστηθεί, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικό τηλέφωνο που ακόμα απορώ γιατί δεν έχει γινει best seller. Με το 3Χ οι κινέζοι κατάφεραν να φέρουν στα ίσια ποιότητα και επιδόσεις, χωρις να είναι και ακριβό για τέτοια χαρακτηριστικά. Το έχω καταευχαριστηθεί, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.

Δεν χρειάζεται να απορεις.

Κινέζικα κινητά ανω των 200€ είναι πολύ δύσκολο να γίνουν best seller , εκτός αν είναι κατηγορία OPO ή One+

 

----- προσθήκη μηνύματος 90 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

θες τώρα εσύ στο παρα 5' να με κάνεις να αλλάζω το "shopping cart" ???

 

:X:X:X

Το σημαντικό είναι να ξεκαθαρίσεις πού δίνεις βάρος.

Εγώ πχ δίνω τεράστια βαρύτητα στην μπαταρία, οπότε το S3 λόγω των θεμάτων που έχει, τρώει άκυρο.

Μετά με βάση την τιμή, θα πήγαινα φουλ για Μ1.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, κινέζικα κινητά άνω των 200 ευρώ δύσκολα γίνονται best sellers. Αλλωστε τo mx4 ή το mi4 ή και άλλες πολλές κινεζικές ναυαρχίδες ως γνωστόν κοστίζουν κάτω απο 200!! :o
Link to comment
Share on other sites

Σωστά, κινέζικα κινητά άνω των 200 ευρώ δύσκολα γίνονται best sellers. Αλλωστε τo mx4 ή το mi4 ή και άλλες πολλές κινεζικές ναυαρχίδες ως γνωστόν κοστίζουν κάτω απο 200!! :o

 

mx4 και mi4 δεν είναι στην κατηγορία zopo,jiayu,cubot,thl................

Link to comment
Share on other sites

Υποκειμενικά δε νιώθω οτι το 3χ είναι πίσω απο το mx4 για παράδειγμα. Αλλωστε ειχα την επιλογή του mx4 με λίγα χρήματα παραπάνω. Σαν εταιρίες η meizu είναι άλλη φάση,αλλά στην τελική αυτό που κρατάω στο χέρι μου είναι τουμπανάκι από όπου και να το δεις. Αυτο και μόνο αυτό ισχύει στην τελική. Υπερ-υπερήφανος για την επιλογή μου που δέχεται διθυραμβικά σχόλια από φίλους που σκάνε 500αρες ++ για κινητά που δε κάνουν κάτι περισσότερο απο τη Zopαρα μου. :p Στην τιμή του το Ζopo δε φαινεται να εχει αντίπαλο τη στιγμή αυτη με εξαιρετικο επεξεργαστη και ram. Προσωπικά ήθελα ταχύτητα με λίγα χρήματα για να το φορτώσω όσο δε πάει. Edited by IwnDrag
Link to comment
Share on other sites

Υποκειμενικά δε νιώθω οτι το 3χ είναι πίσω απο το mx4 για παράδειγμα. Αλλωστε ειχα την επιλογή του mx4 με λίγα χρήματα παραπάνω. Σαν εταιρίες η meizu είναι άλλη φάση,αλλά στην τελική αυτό που κρατάω στο χέρι μου είναι τουμπανάκι από όπου και να το δεις. Αυτο και μόνο αυτό ισχύει στην τελική. Υπερ-υπερήφανος για την επιλογή μου που δέχεται διθυραμβικά σχόλια από φίλους που σκάνε 500αρες ++ για κινητά που δε κάνουν κάτι περισσότερο απο τη Zopαρα μου. :p Στην τιμή του το Ζopo δε φαινεται να εχει αντίπαλο τη στιγμή αυτη με εξαιρετικο επεξεργαστη και ram. Προσωπικά ήθελα ταχύτητα με λίγα χρήματα για να το φορτώσω όσο δε πάει.

 

με την διαφορά οτι ένα smartphone δεν είναι μόνο hardware αλλά και software,οπότε δεν εμπιστεύομαι κάποια zopo,jiayu,cubot........... αλλά εμπιστεύομαι τις meizu,xiaomi,oppo και κάνα δυο ακόμη

Link to comment
Share on other sites

με την διαφορά οτι ένα smartphone δεν είναι μόνο hardware αλλά και software,οπότε δεν εμπιστεύομαι κάποια zopo,jiayu,cubot........... αλλά εμπιστεύομαι τις meizu,xiaomi,oppo και κάνα δυο ακόμη

 

Για jiayu,cubot και σία δε γνωρίζω. &Φαντάζομαι το θέμα μας δεν είναι τι ενδέχεται να εμπιστεύεσαι,καθώς μιλάω για ένα κινητό που έχω στα χέρια μου εδώ και λίγο καιρό. Αυτά από μένα.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι κατοχος και εγω ενος Zopo 3x και παρα πολυ ευχαριστημενος για τα λεφτα του.Η αληθεια ειναι οτι δεν το περιμενα ετσι και το πηρα με ρισκο αν υπολογισεις καποια Θεματα του 998 και πονταρα μιας και ειναι τηλεφωνο επαγγελματικο.Λοιπον εκει που θελω να καταληξω ειναι μιας και αλλο ειναι το θεμα οτι ενδεχομενως να επαιρνα το s3 αντι του 3x και οι λογοι ειναι οι εξης 2.Ο πρωτος λογω καμερα και ο δευτερος 64 bit.Ρισκο απο την μια πλευρα αλλα απο την αλλη εισαι ενα βημα μπροστα.και κατι τελευταιο δεν σημαινει οτι επειδη βγηκε σε καποιον καλο ολα ειναι καλα! Αυτο ισχυει και για επωνυμα κινητα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 83 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Υποκειμενικά δε νιώθω οτι το 3χ είναι πίσω απο το mx4 για παράδειγμα. Αλλωστε ειχα την επιλογή του mx4 με λίγα χρήματα παραπάνω. Σαν εταιρίες η meizu είναι άλλη φάση,αλλά στην τελική αυτό που κρατάω στο χέρι μου είναι τουμπανάκι από όπου και να το δεις. Αυτο και μόνο αυτό ισχύει στην τελική. Υπερ-υπερήφανος για την επιλογή μου που δέχεται διθυραμβικά σχόλια από φίλους που σκάνε 500αρες ++ για κινητά που δε κάνουν κάτι περισσότερο απο τη Zopαρα μου. :p Στην τιμή του το Ζopo δε φαινεται να εχει αντίπαλο τη στιγμή αυτη με εξαιρετικο επεξεργαστη και ram. Προσωπικά ήθελα ταχύτητα με λίγα χρήματα για να το φορτώσω όσο δε πάει.

Μαζι σου φιλε μου.

Edited by villamarco
Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι μετα το zopo c2 πηγα στο 990+ και ειμαι πολυ ευχαριστημενος....

Αλλα τα παιδια που λενε για θεματα υποστηριξης συμφωνω,ειναι αθλια...πχ δεν θα δω ποτε 4.4

Link to comment
Share on other sites

τελικά ίσως και να μου έκανε καλό η κινέζικη πρωτοχρονιά, από εδώ και από εκεί με βλέπω για το

 

Meizu M1 Note 32GB

 

:X:X

Link to comment
Share on other sites

τελικά ίσως και να μου έκανε καλό η κινέζικη πρωτοχρονιά, από εδώ και από εκεί με βλέπω για το

 

Meizu M1 Note 32GB

 

:X:X

Ακριβό το έχει.

Αλλού παίζει πιο φτηνά.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

τελικά μετά από παραλίγο ξενύχτι για σύγκριση τιμών και , θέαση βίντεο ώστε να πάρω και μία καλύτερη

άποψη για την εξωτερική όψη των συσκευών είχα καταλήξει στο Meizu M1 Note.

Πάνω που είχα γεμίσει το καλάθι και κανόνιζα τα περι πληρωμής , τελικά άλλαξε άρδην η απόφαση

και πήγε στο JiaYu S3 Advamced.

Ίσως να ακουστεί ασήμαντος ο λόγος , αλλά επειδή δεν γνωρίζω πότε θα υπάρξει νέα αναβάθμιση συσκευής,

είπα να μην χαραμίσω την επέκταση του 4G στα 800Mhz, τα οποία δεν τα υποστηρίζει το Meizu M1 και τελικά

βγήκα από το GeekBuying με ενα JiaYu S3 Advamced στο καλάθι μου.

Ανυπομονώ να παρέλθει το 25ήμερο να το συναντήσω και από κοντά.

 

 

-Οπότε το θέμα μπορεί να κλείσει εδώ :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...