Jump to content

Οι διαφημίσεις που δεν μας αρέσουν


garfield
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παρατήρησα οτι η γριούλα του 11880 σε αυτή την διαφήμιση με το 11 η μεγάλη 8 η μικρή και 80 όπως οι σφυγμοί..Δεν μπορεί να πάρει ανάσα η καημένη..Προσέξτε το...

 

Σε λίγο, έτσι που το πάνε οι καραγκιόζηδες οι διαφημιστές, θα πεθάνει η καημενούλα (χτύπα ξύλο, κούφια η ώρα που το ακούει), κι αυτοί θα βγάλουν διαφήμιση:

11-8-80: 11 η ώρα και 8 λεπτά, πέθανε 80 χρονών.

 

Σημείωση: το παράδειγμα είναι μακάβριο, αλλά δεν βρήκα άλλο τρόπο να καυτηριάσω την ταλαιπωρία στην οποία υποβάλλουν τη συμπαθέστατη γιαγιούλα οι "φωστήρες" της διαφημιστικής καμπάνιας.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

 

Σε λίγο, έτσι που το πάνε οι καραγκιόζηδες οι διαφημιστές, θα πεθάνει η καημενούλα (χτύπα ξύλο, κούφια η ώρα που το ακούει), κι αυτοί θα βγάλουν διαφήμιση:

11-8-80: 11 η ώρα και 8 λεπτά, πέθανε 80 χρονών.

 

Αν τυχόν δούμε τέτοια διαφήμιση στην TV, εγώ ξέρω ποιον θα κυνηγήσω :Ρ

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Σε λίγο, έτσι που το πάνε οι καραγκιόζηδες οι διαφημιστές, θα πεθάνει η καημενούλα (χτύπα ξύλο, κούφια η ώρα που το ακούει), κι αυτοί θα βγάλουν διαφήμιση:

11-8-80: 11 η ώρα και 8 λεπτά, πέθανε 80 χρονών.

Χαχαχαχαχαχαχχαχαχααχχαχαχα :lol: :lol: :lol:

Έχεις πολύ φαντασία...Πού σου ήρθε αυτό????:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γενικά μου τη δίνουν στα νεύρα όλες αυτές οι διαφημίσεις που αναφέρονται σε ινστιτούτα αδυνατίσματος και προϊόντα κατά της τριχόπτωσης κλπ.

Αλλά αυτή που μου τη ΣΠΑΕΙ πραγματικά είναι νομίζω από τα LaserLine Clinics. :protest:

Όποια διαφήμιση και να κάνουν, επειδή κάνουν κατά καιρούς διάφορες παραλλαγές του ίδιου θέματος,

ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΚΑΘΕ, ΜΑ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΣΠΑΣΤΙΚΙΑ :rocket: ΠΟΥ ΛΕΕΙ:

"ΚΑΙ ΤΟ ΜΠΙΚΙΝΙ??? ΤΕΛΕΙΟ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!!" :cry:

 

Ζωα! Ε ζώα ! :angry:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Αλλά αυτή που μου τη ΣΠΑΕΙ πραγματικά είναι νομίζω από τα LaserLine Clinics. :protest:

Όποια διαφήμιση και να κάνουν, επειδή κάνουν κατά καιρούς διάφορες παραλλαγές του ίδιου θέματος,

ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΚΑΘΕ, ΜΑ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΣΠΑΣΤΙΚΙΑ :rocket: ΠΟΥ ΛΕΕΙ:

"ΚΑΙ ΤΟ ΜΠΙΚΙΝΙ??? ΤΕΛΕΙΟ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!!" :cry:

 

Ζωα! Ε ζώα ! :angry:

 

Χαχαχχαχαχχαχα!!!:lol: :lol: Και εμένα επίσης!!!!!Η πλάκα είναι ότι "Και το μπικίνι????ΤΕΛΕΙΟ κορίτσια!" Κατα καιρούς όποια διαλέγουν το λέει άχαρα η άτιμη!!!

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα αρκετά απο τα παραπάνω και όλως τυχαίως συμφωνώ κατά 99%. Το αποτέλεσμα είναι οτι εκνευρίστικα (έρχονται στο μυαλό μου οι χειρότερες διαφημίσεις, πιστεύω τις είπατε σχεδόν όλες). Το θέμα είναι ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΚΑΛΕΣ Διαφημίσεις σήμερα; Να γράψουμε 1-2 να τελειώνουμε ρε παιδιά
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα αρκετά απο τα παραπάνω και όλως τυχαίως συμφωνώ κατά 99%. Το αποτέλεσμα είναι οτι εκνευρίστικα (έρχονται στο μυαλό μου οι χειρότερες διαφημίσεις, πιστεύω τις είπατε σχεδόν όλες). Το θέμα είναι ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΚΑΛΕΣ Διαφημίσεις σήμερα; Να γράψουμε 1-2 να τελειώνουμε ρε παιδιά

 

υπάρχει αντίστοιχο θέμα για το ποιές είναι οι καλύτερες διαφημήσεις ,δηλαδή αυτές που μας αρέσουν περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα αρκετά απο τα παραπάνω και όλως τυχαίως συμφωνώ κατά 99%. Το αποτέλεσμα είναι οτι εκνευρίστικα (έρχονται στο μυαλό μου οι χειρότερες διαφημίσεις, πιστεύω τις είπατε σχεδόν όλες). Το θέμα είναι ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΚΑΛΕΣ Διαφημίσεις σήμερα; Να γράψουμε 1-2 να τελειώνουμε ρε παιδιά

 

Αγαπημένες διαφημίσεις :)

http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα μια πραγματική αηδία: αυτη της vodafon όπου κάποιος προκειμένου να εχει για λίγες μέρες το 3G ή δεν θυμάμαι και γω τι, κανει ό,τι του λεει ο άλλος. Μια γλυφει αηδιαστικά το πιατο της σ' ενα εστιατόριο, ένας αλλος ουρλιάζει σκαρφαλωμένος σ' ενα αυτοκινητο κ.ο.κ.

Σίχαμα τελείως όμως...:wacko:

Link to comment
Share on other sites

1. Τις κακές μεταφορές των τηλεοπτικών διαφημίσεων στο ράδιο (του τύπου "ρέξ άγαλμα" κτλ) οι οποίες πάσχουν απο έλλειψη φαντασίας και το μόνο που καταφέρνουν είναι να σπάνε τα νεύρα μας

2. Η "put the kot down" και ειδικά αυτοί που χαίρονται όταν την βλέπουν

3. Η "όλα σε ένα νοικοκυρεμένα"

4. Οι διαφημίσεις του τύπου "Πότε επιτέλους θα γίνουν πιό φτηνά τα αυτοκίνητα;" και "Αυτόν τον μήνα δέν ξόδεψα όλο τον δωρεάν χρόνο του κινητού μου και θέλω να μεταφερθεί στον επόμενο ΝΑ ΜΗ ΧΑΣΩ ΚΑΝΕΝΑ ΕΥΡΩ, ΕΙΜΑΙ ΓΥΦΤΟΣ". Σάν δέν ντρέπονται. Άμα θές λεφτά να πάς να δουλέψεις ρε

5. Τις πρώτες διαφημίσεις των τοπικών καναλιών οπου έβαζαν πρωταγωνιστή μία "φίρμα" της εποχής "πχ Ταμτάκος, Τσάκωνας" και ήταν απλά ένας απαίσιος μονόλογος λέγοντας μόνο την φίρμα του προϊόντος που διαφήμιζαν και λέγοντας την χαρακτηριστική τους ατάκα. Όλα αυτά τα τραβούσε μία απαίσια κάμερα και έπαιζε απο πίσω μία απαίσια μουσική

6 Του Star "Ο φύλακας της αδερφής μου. Μία κοπέλα καταγγέλει τους γονείς της όταν της ζητούν να γίνει δώτρια οργάνων για να σωθεί η αδερφή της". Απ' έξω το μάθαμε

Link to comment
Share on other sites

Και όσον αφορά την κατάσταση του dsl στην Ελλάδα μήν ξεχνάμε την διαφήμιση του Χατζηγιάννη που παίζει multiplayer μπάλα με έναν τύπο. Μήν ξεχνάτε οτι στο τέλος του τηλεφωνεί (γιατί άραγε δέν χρησιμοποιεί skype ή msn? θα σας πώ μετά) και του λέει "άστο για άλλη φορά". Σκέφτομαι σοβαρά να κάνω edit την διαφήμιση ώστε ο τύπος να του απαντάει "ναί ρε φίλε, πολύ lag, δέν γίνεται δουλειά έτσι" και να zoomάρω στην οθόνη του Χατζηγιάννη να γράφει loss:60 choke:200 latency:45600ms, άρα για ευνόητους λόγους του τηλεφωνεί γιατί δέν δουλεύει τίποτα
Link to comment
Share on other sites

Τι χαζομαρα ειναι παλι αυτη, που παιζεται εδω και 4 μηνες;;; :blink:

:protest:

Eνα σχολειο , περναει μπροστα απο ενα καταστημα οτεshop και εκει που κανουν παρελαση, ξαφνικα ολοι μαγευονται, και αντι να συνεχισουν ευθεια αλλαζουν πορεια και μπαινουν με....βημα μαλιστα, μεσα στο καταστημα....:wacko: :wacko:

και υπερενθουσιασμενοι και χαρουμενοι βλεπουν κινητα ... :wacko: :protest:

 

το ξενερωμα....:w00t: :protest:

ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!! :)
Link to comment
Share on other sites

Είναι ίδια με εκείνη που έβαλαν όταν κόντεβε η 28η Οκτωβρίου.

Και επίσης να συμφωνήσω με το "put the kot down"

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί όλοι τρελλάθηκαν με τη συγκεκριμένη διαφήμιση.. :wacko: :confused:

 

Και.. η μεγαλύτερη βλακεία των ημερών, μαλλον.. μεγαλύτερη βλακώδης διαφήμιση των ημερών είναι αυτή με τα καπέλα.. και ότι θέλει να έχει το κεφάλι του ήσυχο.

Πέρα απο τις βλακείες στο script, ο συγκεκριμένος πρωταγωνιστής μου τη δίνει στα νεύρα.

Είναι ο ίδιος που έλεγε σε μια άλλη διαφήμιση με τράπεζα "Μπα;"

 

:X :ninja:

 

Μακριά!

It's what you do to me..
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Symbian OS; Nokia N70/3.0546.2.3; 6367) Opera 8.00 [en])

 

Τι χαζομαρα ειναι παλι αυτη, που παιζεται εδω και 4 μηνες;;; :blink:

:protest:

Eνα σχολειο , περναει μπροστα απο ενα καταστημα οτεshop και εκει που κανουν παρελαση, ξαφνικα ολοι μαγευονται, και αντι να συνεχισουν ευθεια αλλαζουν πορεια και μπαινουν με....βημα μαλιστα, μεσα στο καταστημα....:wacko: :wacko:

και υπερενθουσιασμενοι και χαρουμενοι βλεπουν κινητα ... :wacko: :protest:

 

το ξενερωμα....:w00t: :protest:

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Εντελώς μα εντελώς ηλίθια διαφήμιση. Έλεος κύριοι διαφημιστές. Μας έχετε για τόσο ηλίθιους πια. Έλεος. Και καλά οι διαφημιστές οι ηλίθιοι του οτε που την πλήρωσαν τους άρεσε? Τώρα θα μου πείτε δικα τους χρήματα σπαταλάνε.

Link to comment
Share on other sites

Τι χαζομαρα ειναι παλι αυτη, που παιζεται εδω και 4 μηνες;;; :blink:

:protest:

Eνα σχολειο , περναει μπροστα απο ενα καταστημα οτεshop και εκει που κανουν παρελαση, ξαφνικα ολοι μαγευονται, και αντι να συνεχισουν ευθεια αλλαζουν πορεια και μπαινουν με....βημα μαλιστα, μεσα στο καταστημα....:wacko: :wacko:

και υπερενθουσιασμενοι και χαρουμενοι βλεπουν κινητα ... :wacko: :protest:

 

το ξενερωμα....:w00t: :protest:

 

Στην συγκεκριμένη διαφήμηση παίζει συμμαθητής μου:lol:

 

Άμα γουστάρετε πείτε μου τι βρισίδια να του ρίξω.. να ξεσπάσετε για την διαφήμηση ρε αδερφέ!:cool:

Link to comment
Share on other sites

kai to bikini teleio koritsia!!!!

 

ayto ama to elege i gria tou 11880 tha itan i teleia diafimisi!!!!

 

tora einai kai ta dyo gia petama!!!

...μου άλλαξαν όλη τη μητρική του DELL δωρεάν, και μάλιστα εκτός εγγύησης! ;)

HUAWEI IDEOS X5 PRO

Link to comment
Share on other sites

kai to bikini teleio koritsia!!!!

 

ayto ama to elege i gria tou 11880 tha itan i teleia diafimisi!!!!

 

tora einai kai ta dyo gia petama!!!

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Εμένα μου τη δίνει αυτή της Vodafone που λέει "αν το κάνω 5 μέρες δικό μου" κτλ.. Τελείως ανούσια...:mad:

 

Και φυσικά η all time worst διαφήμιση με το Capilarine και το άλλο το Slim Waist... Η σκηνές κόβονται με μπαλντά (δεν έχουν ακόμα ανακαλύψει την μαγεία του μοντάζ...), οι photos του πριν και του μετά μόνο που δεν γράφουν "made with photoshop" επάνω, οι ηθοποιοί που παίζουν είναι απολύτως ψεύτικοι και πάνω απ'όλα η διαφήμιση κρατάει έναν αιώνα...:mad:

 

"Και να επιμένεται στο τηλεφωνικό μας κέντρο..." εγώ θα 'θελα να επιμείνω στο τηλεφωνικό κέντρο του ΕΣΡ για τη συγκεκριμένη διαφήμιση αλλά τέλος πάντων...

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Η καινουρια διαφημιση των Μακντοναλντς για τη Σαρακοστη...ειναι δυο τυπαδες και ωριονται με το ευρηματικο λογοπαιγνιο "Καρασωστηηηηηηηηηη"

και καπου στο τελος σκαει μυτη μια τραγουδιαρα με ενα μπαλετο και τραγουδανε το ιδιο ευρηματικο συνθημα. Μιλαμε ειναι πιο σπαστικη διαφημιση κι απο τη γρια!!! :X :chair: :knife:

http://img230.imageshack.us/img230/962/shirtlw.jpg

In this light and on this evening

Link to comment
Share on other sites

Τρομερά ενοχλητική είναι η διαφήμιση του Dimple με κάτι "γκόμενες" που μιλάνε, ντύνονται και φέρονται με εντελώς αφύσικο τρόπο...

Λένε κάτι ατάκες άκυρες (why don't men like staying in to talk about our relationship? :blink: )- υποτίθεται ότι απευθύνονται στο αντρικό κοινό έτσι...

Επίσης εχουν μια επιτηδευμένη αγγλική προφορά (ενώ οι ίδιες θυμίζουν πρώην ανατολικό μπλοκ) παρ' ότι η διαφήμιση είναι (κατά 99,9%) ελληνική. :wacko:

Γενικώς η αηδία η ίδια: κάθε φορα που τη βλέπω νοσταλγώ την παλιά με το μπουκάλι που μεταφερόταν με τους πιο απίστευτους τρόπους χωρίς να σπάσει.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Εμένα μου τη δίνει αυτή της Vodafone που λέει "αν το κάνω 5 μέρες δικό μου" κτλ.. Τελείως ανούσια...:mad:

 

Και φυσικά η all time worst διαφήμιση με το Capilarine και το άλλο το Slim Waist... Η σκηνές κόβονται με μπαλντά (δεν έχουν ακόμα ανακαλύψει την μαγεία του μοντάζ...), οι photos του πριν και του μετά μόνο που δεν γράφουν "made with photoshop" επάνω, οι ηθοποιοί που παίζουν είναι απολύτως ψεύτικοι και πάνω απ'όλα η διαφήμιση κρατάει έναν αιώνα...:mad:

 

"Και να επιμένεται στο τηλεφωνικό μας κέντρο..." εγώ θα 'θελα να επιμείνω στο τηλεφωνικό κέντρο του ΕΣΡ για τη συγκεκριμένη διαφήμιση αλλά τέλος πάντων...

 

Σωστός αρχηγέ με έκανες και γέλασα. Γι αυτό το μουχαμπέτι με τα ΠΡΙΝ και ΜΕΤΑ έχω κάποιες απορίες. Μήν πάμε μακρυά, καταρχήν είναι ΠΡΙΝ-ΜΕΤΑ Ή ΜΕΤΑ-ΠΡΙΝ; Ποιός μας λέει οτι δέν τις βάλαν ανάποδα; Και δεύτερον ποιός μας λέει οτι απεικονείζει το ΙΔΙΟ ΠΡΟΣΩΠΟ;; Το σκέφτηκα πολλές φορές αυτό, δέν είναι απίθανο, καθότι είναι made in Greece. Και είναι όντως πολύ περίεργο που διαρκεί έναν αιώνα η διαφήμιση

Link to comment
Share on other sites

Μου τη σπάνε τραγικά οι διαφημίσεις οι μεταγλωτισμένες (όπως και αυτή του μπαμπάτσα) που μοιάζουν με κάτι κινέζικα καράτε της δεκαετίας του 80. :ninja:

 

Επίσης, δεν ξέρω αν ακούγεται ακόμα (κάπου το πήρε το αυτί μου), η πιο σπαστική ακουστικά διαφήμιση του αιώνος, είναι του πάμε στοίχημα με τον καραγκιόζη που κορνάρει ρυθμικά την φεράρι (μετά απο μια εισαγωγή "δυναστείας"). Παίχτηκε τις άπειρες φορές και με το που εντόπιζα την "εισαγωγή" άλλαζα κανάλι. :mad:

 

Πάντως παραδεχτείτε το: όλες αυτές οι διαφημίσεις που συζητάμε εδώ μέσα πέτυχαν τον πρωταρχικό σκοπό τους --> να τις συνδέσουμε με το όνομα της επιχείρησης/προιόντος που πρεσβεύουν. Κατι σαν τα χρυσά βατόμουρα που συζητιούνται ευρέως

 

Ώπα τσάκαλε στο 3ο μέρος κάνεις ένα μεγάλο λάθος. Δέν πέτυχαν ΟΛΕΣ οι διαφημίσεις (που συζητάμε εδώ) τον σκοπό τους. Εάν οι εταιρίες καταφέρουν και μας βάλουν στο μυαλό το ΟΝΟΜΑ του προϊόντος τότε κέρδισαν. Αντίθετα όμως, υπάρχουν κάτι αποτυχημένες διαφημίσεις που σου βάζουν στο μυαλό το σλόγκαν, ή, τη διαφήμιση και όχι το προϊόν. Πχ με ρώτησε ένα φιλαράκι τις προάλλες ποιά διαφήμιση είναι με το "έλα αλέκο" και δέν θυμόμουν με σιγουριά.

Link to comment
Share on other sites

Καί κάτι ακόμα για τις απαίσιες διαφημίσεις: Καταρχήν προτιμώ τη γιαγιά απο το 11888 (είναι και οι δύο απαίσιες αλλα απλά μισώ τον ΟΤΕ και δέν χρειάζεται να μας πάρει άλλα φράγκα)

Μισώ ΟΛΕΣ τις διαφημίσεις περί κινητών (εκτός Q που είναι σε πρώιμα στάδια ακόμα). Vodafone, tim, cosmote, germanos, να 738@ν0υν όλοι ταυτόχρονα. Κι αυτοί και οι γυφτοδιαφημίσεις τους. Εγώ πληρώνω στο κινητό 23 ευρώ και μιλάω όσο μου χρειάζεται (δέν κάνω ανούσια τηλεφωνήματα και δέν στέλνω SMS), και ΔΕΝ ΕΧΩ πρόβλημα εάν δέν μιλήσω όλο τον τζάμπα χρόνο.

Και μήν ξεχνάμε, οι διαφημίσεις για κινητά τί διαφημίζουν; "Με Bluetooth, 3mb μνήμη, φωτογραφική μηχανή" κλπ. Μας δουλεύουν δηλαδή. Καταρχήν τα περισσότερα κινητά έχουν επέκταση στη μνήμη, έχουν bluetooth και κάμερα και ΧΙΛΙΑ ΔΥΟ ΑΚΟΜΑ που δέν μας τα είπαν ακόμα οι διαφημίσεις, και μας πασάρουν τις πατάτες για καλά κινητά. Θα περιμένω καμιά 10αριά χρόνια ακόμα μέχρι που να ακούσω σε διαφήμιση τη λέξη "symbian" και μάλλον θα είναι "series 40". Παπατζήδες

***ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΙ ΕΝΑΣ ΣΟΒΑΡΟΣ ΚΥΡΙΟΣ***

Το jumbo κρίμα, όταν είχε διαφήμιση στο ράδιο με τα ημισκούμπρια μου άρεζε, οι άλλες είναι αυνανισμός

Μιά παράκληση προς τον admin. Μόλεις κλειδώσεις αυτό το topic στείλτο με mail σε όλες τις διαφημιστικές εταιρίες

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...