Jump to content

Οι διαφημίσεις που δεν μας αρέσουν


garfield
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μόλις έδειξε μια με κάτι κατάξανθες που μίλαγαν σα χαζές. Cosmote νομίζω ήταν... Διαγωνισμό βλακείας κάνουν οι κινητές.
KCB
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έδειξε μια με κάτι κατάξανθες που μίλαγαν σα χαζές. Cosmote νομίζω ήταν... Διαγωνισμό βλακείας κάνουν οι κινητές.

 

Το θεμα ειναι οτι οι βλακειες και οι ξανθιες πουλανε(χωρις παρεξηγηση απο τις κατα τ'αλλα χαριτωμενες μας ξανθιες)

Ω ξειν' αγγελλειν Λακεδαιμονιοις οτι τηδε κειμεθα τοις κεινων ρημασι πειθομενοι.
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι οι βλακειες και οι ξανθιες πουλανε(χωρις παρεξηγηση απο τις κατα τ'αλλα χαριτωμενες μας ξανθιες)

 

Δεν το διατύπωσα καλά αλλά όποιος τη δει θα καταλάβει. Ούτε κι εγώ χρησιμοποίησα το "κατάξανθες" γιατί έχω κάτι αλλά για να πω ότι η διαφήμιση έχει σαφές υποννοούμενο, γι'αυτό και τις έχει βάλει όλες με μαλλί εως πλατινέ να μιλάνε σαχλά με μια τσίχλα στο στόμα...

KCB
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έδειξε μια με κάτι κατάξανθες που μίλαγαν σα χαζές. Cosmote νομίζω ήταν... Διαγωνισμό βλακείας κάνουν οι κινητές.

ελεεινη και τρισαθλια:down:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Άθλιος ο Μπάμπης.

Άθλια και η διαφήμιση της ΤΙΜ με τους πολιτικούς γάμους. Τι θέλει να μας πεί δηλαδή συν τοις άλλης; Να παντρευτούμε με πολιτικό; Ε οχι ρε, πηγαίντε στο Αμέρικα και στο Ολλαντία. Εδώ θέλουμε ρύζι, κουφέτο και μπαλοθιές.

Το πιθανότερο είναι οτι η εκκλησία δεν θα τους άφηνε να γυρίσουν διαφήμιση εκεί οπότε πήγαν στο δημαρχείο.;)

 

Και η διαφήμιση της Cosmote με τις ξανθιές είναι... :chair:

Link to comment
Share on other sites

Πολλή ανάλυση για μία τόσο αδιάφορη διαφήμιση......

Ο γάμος ήταν πολιτικός γιατί μπορείς να τον κανονίσεις πιο γρήγορα από τον θρησκευτικό. Τόσο απλά :p

 

Άσε που άμα έδειχναν έναν παπά να τα λέει τσάτρα-πάτρα για να προλάβει

α) δεν θα έκανε εντύπωση (γιατί ούτως ή άλλως έτσι τα λένε)

β) θα ξεσηκώνονταν όλες οι θεούσες (δυστυχώς και η μαμά μου) ότι οι διαφημιστές τα έβαλαν με την Εκκλησία και αμάν πια αυτή η "μόδα" κατά της Θρησκείας και ου σιξχαντρεντ σιξτι σιξ!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έδειξε μια με κάτι κατάξανθες που μίλαγαν σα χαζές. Cosmote νομίζω ήταν... Διαγωνισμό βλακείας κάνουν οι κινητές.

Ένας, λέω ένας, δε θα βρεθεί να τις "καρυδώσει"; Τότε ΟΛΗ η Ελλάδα θα κατέβει σε λαϊκό προσκύνημα και θα προσκυνήσει... το χέρι του δράστη.:lol: :lol:

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

Πολλή ανάλυση για μία τόσο αδιάφορη διαφήμιση......

Ο γάμος ήταν πολιτικός γιατί μπορείς να τον κανονίσεις πιο γρήγορα από τον θρησκευτικό. Τόσο απλά :p

 

Άσε που άμα έδειχναν έναν παπά να τα λέει τσάτρα-πάτρα για να προλάβει

α) δεν θα έκανε εντύπωση (γιατί ούτως ή άλλως έτσι τα λένε)

β) θα ξεσηκώνονταν όλες οι θεούσες (δυστυχώς και η μαμά μου) ότι οι διαφημιστές τα έβαλαν με την Εκκλησία και αμάν πια αυτή η "μόδα" κατά της Θρησκείας και ου σιξχαντρεντ σιξτι σιξ!

 

Πολύ καλό! :lol:

 

Δεν έχω αποφασίσει αν η διαφήμιση της Cosmote με τις ξανθιές είναι απλά άθλια ή είναι τόσο άθλια που καταλήγει να είναι έξυπνη. Το σκέφτομαι ακόμα :p , πρέπει να την ξαναδώ.

Μία από αυτές είναι η γλάστρα του Ψινάκη στο Distraction ή απλά μοιάζει;

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Είδα χτες αυτή της ΤΙΜ με τους γάμους!

Τι χάλια που ήταν :mad:

Ontws..mauro xali!

K kala exei k oura sto dimarxeio...

.........

Sto telos pou deixnei gampro k nufi na milane sto kinito....

alla pragmata kanoun meta to gamo...

AISXOS!

:baby:

[sIGPIC][/sIGPIC]

Luau! If you're hungry for hunk of fat and juicy meat,

Eat my buddie Pumbaa here cuz he is a treat! A hundred dollar dine, a tasty swine, all you gotta do is get in line. Are ya achin'?

Link to comment
Share on other sites

Όσο για την Αγελαδίτσα, ούτε για "γιαούρωμα" αυτή η διαφήμιση. Άν προσέξατε, την πρώτη φορά κουνάει 2 δάχτυλα σε κάθε χέρι, που σημαίνει εισαγωγικά, ενώ τη δεύτερη κουνάει 1 δάχτυλο σε κάθε χέρι, που σημαίνει ή αυτάκια ή κέρατο βερνικωμένο.

Και ενημερωτικά αναφέρω ότι πρόσφατα μια παρτίδα της (αυτάκια)'Αγελαδίτσας' βρέθηκε με ένα συστατικό να υπερτερεί ελάχιστα και κρίθηκε ακατάλληλη και αποσύρθηκε. Αν η ίδια η (αυτάκια)'Αγελαδίτσα' κρίθηκε ακατάλληλη με 1 συστατικό να υπερτερεί, και τα άλλα (εισαγωγικά)"επιδόρπια γιαουρτιού" με 1 συστατικό παραπάνω κυκλοφορούν, τη ζελατίνη. Σαν κάποιοι κάποιοι στη Φάγε πρέπει να σκέφτονται λίγο παραπάνω την κάθε κίνησή τους.

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

Όσο για την Αγελαδίτσα, ούτε για "γιαούρωμα" αυτή η διαφήμιση. Άν προσέξατε, την πρώτη φορά κουνάει 2 δάχτυλα σε κάθε χέρι, που σημαίνει εισαγωγικά, ενώ τη δεύτερη κουνάει 1 δάχτυλο σε κάθε χέρι, που σημαίνει ή αυτάκια ή κέρατο βερνικωμένο.

Και ενημερωτικά αναφέρω ότι πρόσφατα μια παρτίδα της (αυτάκια)'Αγελαδίτσας' βρέθηκε με ένα συστατικό να υπερτερεί ελάχιστα και κρίθηκε ακατάλληλη και αποσύρθηκε. Αν η ίδια η (αυτάκια)'Αγελαδίτσα' κρίθηκε ακατάλληλη με 1 συστατικό να υπερτερεί, και τα άλλα (εισαγωγικά)"επιδόρπια γιαουρτιού" με 1 συστατικό παραπάνω κυκλοφορούν, τη ζελατίνη. Σαν κάποιοι κάποιοι στη Φάγε πρέπει να σκέφτονται λίγο παραπάνω την κάθε κίνησή τους.

 

:rotfl: :w00t: :up: :respect: :pig:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

:rotfl: :w00t: :up: :respect: :pig:

Ευχαριστώ για την ένθερμη υποστήριξη της γνώμης μου.;) :)

Αλλά πρέπει να ειπωθεί. Αφού ο κακόμοιρος ο λαουτζίκος θα πληρώσει από την τσέπη του για να αγοράσει μια 'Αγελαδίτσα', όπως επίσης και ένα "επιδόρπιο γιαουρτιού". Εκείνους τι τους κόφτει; Πάνε κατά διαόλου και θέλουν να μου βγούν κι από πάνω; Αν θέλουν 'Αγελαδίτσα', ας πάρουν την Κλάρα που δεν έχει και 'ζελατίνη'.;)

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

Σαρανταριζω και πρωτη φορα νιωθω τοση αποστροφη για διαφημιζομενο προϊόν. Το βλεπω στο super market και νιωθω αηδία λογω της διαφημισης. Focus group δεν εκαναν? Αν ειχα τετοιο φυντανι brand manager στην ομαδα μου θα χε φυγει με τις κλωτσιες.

 

Οχι μονο αυτο, αλλα και η συγκεκριμενη και η εκνευρισττκη της TIM εχουν και heavy rotation!!!!!! Απιστευτο.

Link to comment
Share on other sites

Σαρανταριζω και πρωτη φορα νιωθω τοση αποστροφη για διαφημιζομενο προϊόν. Το βλεπω στο super market και νιωθω αηδία λογω της διαφημισης. Focus group δεν εκαναν? Αν ειχα τετοιο φυντανι brand manager στην ομαδα μου θα χε φυγει με τις κλωτσιες.

 

Οχι μονο αυτο, αλλα και η συγκεκριμενη και η εκνευρισττκη της TIM εχουν και heavy rotation!!!!!! Απιστευτο.

Φαίνεται ότι δεν έκαναν έρευνα αγοράς. Ρωτήστε 5-6 έστω, δε σας ζητήσαμε και 50-100, έστω 5-6 και θα δείτε αν αυτή η διαφήμιση αρμόζει σε τέτοιο προϊόν, που δεν ταιριάζει.

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

Σαρανταριζω και πρωτη φορα νιωθω τοση αποστροφη για διαφημιζομενο προϊόν. Το βλεπω στο super market και νιωθω αηδία λογω της διαφημισης. Focus group δεν εκαναν? Αν ειχα τετοιο φυντανι brand manager στην ομαδα μου θα χε φυγει με τις κλωτσιες.

 

Οχι μονο αυτο, αλλα και η συγκεκριμενη και η εκνευρισττκη της TIM εχουν και heavy rotation!!!!!! Απιστευτο.

 

Για εμάς που... δεν ομιλούμε τη διαφημιστική... τι είναι όλες αυτές οι ξένες λέξεις;;;;;;;;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πολύ απλά, εννοεί έρευνα αγοράς. Παρέλειψε τα: brand manager(σε απλή μετάφραση, ο διαχειριστής επωνυμίας) και heavy rotation (σε μετάφραση, βαριά περιστροφή). Εγώ πάντως δεν ξέρω τι σημαίνουν επαγγελματικά. Στα αγγλικά ξέρω βέβαια. Εικασίες κάνω.

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ απλά, εννοεί έρευνα αγοράς. Παρέλειψε τα: brand manager(σε απλή μετάφραση, ο διαχειριστής επωνυμίας) και heavy rotation (σε μετάφραση, βαριά περιστροφή). Εγώ πάντως δεν ξέρω τι σημαίνουν επαγγελματικά. Στα αγγλικά ξέρω βέβαια. Εικασίες κάνω.

 

Θα μου την πεις και για τα αγγλικά μου τώρα; Όχι αν είσαι άντρας φέρε το πτυχίο σου εδώ να αναμετρηθούμε! :lol:

Κι εγώ ξέρω ότι σημαίνει "βαριά περιστροφή", στα αγγλικά όμως, όχι στα διαφημιστικά. Γιατί δεν μπορώ να καταλάβω πώς μπορεί να περιστρέφεται μία διαφήμιση και μάλιστα βαριά...... Μη μας βρει σε κανά κεφάλι και μας αφήσει στον τόπο φοβάμαι....!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θα μου την πεις και για τα αγγλικά μου τώρα; Όχι αν είσαι άντρας φέρε το πτυχίο σου εδώ να αναμετρηθούμε! :lol:

Κι εγώ ξέρω ότι σημαίνει "βαριά περιστροφή", στα αγγλικά όμως, όχι στα διαφημιστικά. Γιατί δεν μπορώ να καταλάβω πώς μπορεί να περιστρέφεται μία διαφήμιση και μάλιστα βαριά...... Μη μας βρει σε κανά κεφάλι και μας αφήσει στον τόπο φοβάμαι....!

Μα ούτε εγώ γνωρίζω τι σημαίνει αυτό σε διαφημιστική ορολογία. Αφού δεν είμαστε μυημένοι στη διαφήμιση. Δεν είναι όλος ο κόσμος διαφημιστές, επίσης ούτε ηλεκτρολόγοι, αλλά ούτε και δικαστές. Όσο για τα αγγλικά, πραγματικά δεν ήθελα να σε προκαλέσω ότι δεν ξέρεις αγγλικά:p .

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

Θα μου την πεις και για τα αγγλικά μου τώρα; Όχι αν είσαι άντρας φέρε το πτυχίο σου εδώ να αναμετρηθούμε! :lol:

Κι εγώ ξέρω ότι σημαίνει "βαριά περιστροφή", στα αγγλικά όμως, όχι στα διαφημιστικά. Γιατί δεν μπορώ να καταλάβω πώς μπορεί να περιστρέφεται μία διαφήμιση και μάλιστα βαριά...... Μη μας βρει σε κανά κεφάλι και μας αφήσει στον τόπο φοβάμαι....!

 

Στα 16 του καποιος δικαιολογειται να μην γνωριζει, αλλα οι οροι ειναι στοιχειωδεις για οποιον ειναι στον σημερινο κοσμο εργασιας και χρησιμοποιουνται ατοφιοι, ΠΟΤΕ μεταφρασμενοι. Βλακωδως, αλλα ισχυει ακομα και σε υπερσωβινιστικες χωρες, οπως η Γαλλία ( ΟΚ, εκει ισως λιγοτερο ) . Focus group είναι μέρος της ερευνας αγοράς ( εδω επικρατησε ο Ελληνικός όρος ). Πρόκειται για ομαδα λιγων-πολλων ανθρωπων, επιλεγμενων με στατιστικα κριτηρια στους οποιους γινεται δοκιμη προϊόντος ή καμπάνιας, συνηθως με τους υπευθυνους να παρακολουθυν πισω απο καθρεπτη. Οταν ξοδευονται τοσα χρηματα συνηθως γινεται.Στην αγελαδιτσα μαλλον οχι. Brand manager είναι αυτος που καθοριζει την πολιτικη του προϊόντος ( προβολή, τροπο διανομής, εξαρταται απο την εταιρία, αλλά η ουσία είναι ότι υπάρχει τουλαχιστον ΕΝΑΣ υπεθυνος για αυτο το τρισαθλιο διαφημιστικο. Heavy rotation είναι η πολυ συχνη προβολη ή μεταδοση. Παρεπιπτοντως δεν ειμαι διαφημιστής αλλα μηχανικος.

Link to comment
Share on other sites

Μην τον ακούς anarxaki. Δε χάθηκε κι ο κόσμος που δεν ήξερες (εγω δικαιολογούμαι ;) ). Σκέψου ότι η γη γυρίζει δεξιόστροφα ακόμα και η πατάτα καθαρίζεται ακόμα με τον ίδιο τρόπο.

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

Aχά! Ευχαριστώ για την τόσο σαφή και πλήρη ενημέρωση andreoug! Και ζητώ ταπεινά συγγνώμη που δεν ήξερα και δεν χρησιμοποιούσα την ορολογία τόσα χρόνια. Παιδαγωγός είμαι, αλλά θα βρώ τρόπο να τις εντάξω στο λεξιλόγιό μου. Ίσως..... ίσως την επόμενη φορά που η μαμά κάποιου παιδιού αρχίσει να μας παίρνει 48 τηλέφωνα τη μέρα "Τι κάνει το πουλάκι μου; Παίζει με τα άλλα παιδάκια;" να πω όλο ύφος στις συναδέλφους μου "Ε αμάν πια με τη μαμά του Κωστάκη. Πολύ Heavy rotation ρε παιδάκι μου!"

 

Και για να γυρίσουμε στο θέμα μας (γιατί βλέπω τα τελευταία Posts να παίρνουν δρόμο από κάποιο Admin) νομίζω ότι οι εταιρίες κινητής, οι γαλακτοβιομηχανίες όπως και οι εταιρίες καθαριστικών θα έπρεπε:

α) Να κάνουν ένα συμβούλιο και να δούνε πώς στο καλό θα ξανακερδίσουν το αγοραστικό κοινό

β) να σταματήσουν απλά να διαφημίζονται και να γυρίσουν στην παραδοσιακή προβολή μέσω αφίσας.

Αρκετά υποφέρουμε στην καθημερινή βιοπάλη. Ο σημερινός Έλληνας εργαζόμενος θέλει να χαλαρώσει μπροστά στην τηλεόραση, όχι να αρχίσει να εύχεται να δούλευε υπερωρίες.......

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

"Ε αμάν πια με τη μαμά του Κωστάκη. Πολύ Heavy rotation ρε παιδάκι μου!"

Μέγα λάθος. Θα πείς "Oh my god με τη mummy του Κωστάκη. Too much heavy rotation ρε baby."(αν αναφέρεσαι σε πάρα πολύ φιλικό πρόσωπο και με οικειότητα).

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

Είσαι 16, το πολύ στο Lower και γι' αυτό δεν θα σου κρατήσω κακία. Mummy είναι η μούμια, δεν κολλάει. Εκτός και αν είναι η μαμά της Δεσποινούλας που την έκανε στα 280. Τότε μπορώ να βρω έναν συσχετισμό.

Κατά τ' άλλα καλά το πήγες. Ίσως άμα η οικειότητα δεν είναι μεγάλη να την πω (τη συνάδελφο) dude; Σου ακούγεται καλά;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Είσαι 16, το πολύ στο Lower και γι' αυτό δεν θα σου κρατήσω κακία. Mummy είναι η μούμια, δεν κολλάει. Εκτός και αν είναι η μαμά της Δεσποινούλας που την έκανε στα 280. Τότε μπορώ να βρω έναν συσχετισμό.

Κατά τ' άλλα καλά το πήγες. Ίσως άμα η οικειότητα δεν είναι μεγάλη να την πω (τη συνάδελφο) dude; Σου ακούγεται καλά;

 

Αφού είναι γυναίκα μάλλον dudette. Και αν έχετε και τρελή οικειότητα πες την slut ή bitch (σε κάθε περίπτωση καλό είναι να συνοδεύεται με χτύπημα στον ώμο και χαμόγελο, προς αποφυγή παρεξήγησης). Αν προέρχεται δε από οικογένεια μεταναστών από την Αφρική μπορείς να την πεις και bi'hatch.

 

Πάντως οι όροι που χρησιμοποίησε ο andreoug είναι νομίζω κατανοητοί σε κάποιον με σχετικά καλή γνώση αγγλικών.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...