Jump to content

Jiayu S3


sam28
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά. Είμαι καινούριος εδώ και συγχωρήστε με αν μερικά πράγματα δεν τα γράφω σωστά. Πριν λοιπόν από 15 μέρες παρέλαβα το τηλ. Από το MINIDEAL. Από την πρώτη μέρα αντιμετώπισα τα παρακάτω προβλήματα 1ο: Δεν με ακούνε οι συνομιλητές μου καλά. και 2ο: Μερικές Φορές μου βγάζει χωρίς λόγο μαύρη οθόνη και πρέπει να βγάλω την μπαταρία για να ξεκινήσει από την αρχή.

Βρήκα κάποιες ρυθμίσεις μικροφώνου από εδώ τις έβαλα με ακουν πιο καθαρά αλλά και πάλι ακούγομαι δεν με ακούν δυνατά.

Αν κάποιος άλλος είχε τέτοια προβλήματα και τα έλυσε παρακαλώ για την βοηθειά σας

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά. Είμαι καινούριος εδώ και συγχωρήστε με αν μερικά πράγματα δεν τα γράφω σωστά. Πριν λοιπόν από 15 μέρες παρέλαβα το τηλ. Από το MINIDEAL. Από την πρώτη μέρα αντιμετώπισα τα παρακάτω προβλήματα 1ο: Δεν με ακούνε οι συνομιλητές μου καλά. και 2ο: Μερικές Φορές μου βγάζει χωρίς λόγο μαύρη οθόνη και πρέπει να βγάλω την μπαταρία για να ξεκινήσει από την αρχή.

Βρήκα κάποιες ρυθμίσεις μικροφώνου από εδώ τις έβαλα με ακουν πιο καθαρά αλλά και πάλι ακούγομαι δεν με ακούν δυνατά.

Αν κάποιος άλλος είχε τέτοια προβλήματα και τα έλυσε παρακαλώ για την βοηθειά σας

Ευχαριστώ

 

φλασαρισμα την ΡΟΜ και ολα θα στρωσουν.

Πως; ξεκινα το διαβασμα, σε αρκετες σελιδες ποιο πισω λεω πως

Link to comment
Share on other sites

Στην official 5.1 σου εμφανιζει το "advanced" στα call settings που λείπει από τη γερμανική 8;

που έιναι αυτο?

Link to comment
Share on other sites

που έιναι αυτο?

 

Ανοίγεις τον dialer και πάνω πάνω έχει το κουτί της αναζήτησης."Enter a name or a phone number" γράφει. Τέρμα δεξιά έχει τρεις τελίτσες, κάνεις κλικ, και επιλογή τα settings. Κανονικά πρέπει να εμφανίζει την επιλογή advanced. Όπου υπάρχει η επιλογή για απόκρυψη κλήσεων

Link to comment
Share on other sites

Ανοίγεις τον dialer και πάνω πάνω έχει το κουτί της αναζήτησης."Enter a name or a phone number" γράφει. Τέρμα δεξιά έχει τρεις τελίτσες, κάνεις κλικ, και επιλογή τα settings. Κανονικά πρέπει να εμφανίζει την επιλογή advanced. Όπου υπάρχει η επιλογή για απόκρυψη κλήσεων

Δεν έχει επιλογη advanced.Στα settings εχει μονο Γενικα και Λογαριασμοι κλήσης

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο. Στο advanced υπάρχουν επίσης επιλογές για barring εισερχόμενων/εξερχόμενων, κανονικά πρέπει να υπάρχει. Μήπως κανείς άλλος με κάποια άλλη ρομ βλέπει αυτή την επιλογή;
Link to comment
Share on other sites

βλέπω ότι οι πιο πολλοι παιδευεστε με την extreme και την γερμανική rom.

Γιατί δεν δοκιμάζετε την official 5.1 http://www.needrom.com/download/17-09-android-5-1-for-the-jiayu-s3/

την έχω κανα 2μηνο και όλα δουλευουν μια χαρά.

Έχεις κάποιο λινκ για τα gaps? Είναι ρουτ;

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο. Στο advanced υπάρχουν επίσης επιλογές για barring εισερχόμενων/εξερχόμενων, κανονικά πρέπει να υπάρχει. Μήπως κανείς άλλος με κάποια άλλη ρομ βλέπει αυτή την επιλογή;

 

Στην Extreme 3.1 που έχω εγώ, στα setting του dialer πρώτα επιλέγεις το "Calling accounts" και μετά το "vodafone GR" (για εμένα που είμαι στη Vodafone) και μετά σου δίνει τις επιλογές να προγραμματίσεις το 1. Voicemail 2. FDNs 3. Call forwarding 4. Call barring 5. Additional settings.

Αν πας στο 5. Additional settings, σου δίνει τα μενού για να προγραμματίσεις το "Caller ID" (αυτό δηλαδή που ρώταγες) και το "Call waiting".

Ελπίζω να βοήθησα. :)

Link to comment
Share on other sites

Στην Extreme 3.1 που έχω εγώ, στα setting του dialer πρώτα επιλέγεις το "Calling accounts" και μετά το "vodafone GR" (για εμένα που είμαι στη Vodafone) και μετά σου δίνει τις επιλογές να προγραμματίσεις το 1. Voicemail 2. FDNs 3. Call forwarding 4. Call barring 5. Additional settings.

Αν πας στο 5. Additional settings, σου δίνει τα μενού για να προγραμματίσεις το "Caller ID" (αυτό δηλαδή που ρώταγες) και το "Call waiting".

Ελπίζω να βοήθησα. :)

Και σε μενα στην 5.1 official ετσι είναι τωρα το ειδα

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχεις κάποιο λινκ για τα gaps? Είναι ρουτ;

Gapps εβαλα κανοντας οτι λεει σε αυτην την rom http://www.needrom.com/download/s3-lollipop-v5-1/

(Δεν εχω αυτην μονο τα gapps και το root εβαλα)

Αυτην εχω : http://www.needrom.com/download/17-09-android-5-1-for-the-jiayu-s3/

Link to comment
Share on other sites

Και σε μενα στην 5.1 official ετσι είναι τωρα το ειδα

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Gapps εβαλα κανοντας οτι λεει σε αυτην την rom http://www.needrom.com/download/s3-lollipop-v5-1/

(Δεν εχω αυτην μονο τα gapps και το root εβαλα)

Αυτην εχω : http://www.needrom.com/download/17-09-android-5-1-for-the-jiayu-s3/

απο οτι ειδα εχει 2 αρχεια . ενα για ρεκοβερυ και ενα για φλαστουλ . το 2ο μου φαινετε μπερδεμενο. θα το κανω μεσω ρεκοβερυ.

edit η εγκατασταση εγινε το ρουτ περασα και τα gaps ολα οκ

Edited by bandi650
Link to comment
Share on other sites

μετά την αναβάθμιση σε 5.1, όταν με καλούν στο τηλέφωνο, μόλις απαντήσω και ανοίξει η γραμμή ακούγεται ένα μουγκριτό από τη δόνηση που κάνει το τηλέφωνο αυτή τη στιγμή. Πως φεύγει αυτό γιατί είναι ενοχλητικό για τους άλλους

 

καμια βοηθεια παιδια

Link to comment
Share on other sites

απο οτι ειδα εχει 2 αρχεια . ενα για ρεκοβερυ και ενα για φλαστουλ . το 2ο μου φαινετε μπερδεμενο. θα το κανω μεσω ρεκοβερυ.

edit η εγκατασταση εγινε το ρουτ περασα και τα gaps ολα οκ

Ωραια.Δοκιμασε την και πες εντυπωσεις.Εγω πάντως 2 μήνες που την έχω κανενα προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Ωραια.Δοκιμασε την και πες εντυπωσεις.Εγω πάντως 2 μήνες που την έχω κανενα προβλημα

σα πρωτη εντυπωση ειναι οτι δε ειχε διακοπες και να χανει το σημα οπως γινοταν με την xreme

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό μήνυμα από panikospanikos

μετά την αναβάθμιση σε 5.1, όταν με καλούν στο τηλέφωνο, μόλις απαντήσω και ανοίξει η γραμμή ακούγεται ένα μουγκριτό από τη δόνηση που κάνει το τηλέφωνο αυτή τη στιγμή. Πως φεύγει αυτό γιατί είναι ενοχλητικό για τους άλλους

Κι εγώ θα ήθελα να το απενεργοποιήσω αυτό στη γερμανική 5.1.1, αλλά δεν το έχω ψάξει πως γίνεται. Αν κάποιος ξέρει ας μας πει παίδες!

Link to comment
Share on other sites

Η 4.4 πάντως (ναι, δεν έχω βάλει μέχρι στιγμής 5) έχει τη σχετική ρύθμιση ανοίγοντας τον dialer,

Settings -> Other Settings -> Answer the phone vibration.

 

Για ρίχτε ένα μάτι μήπως και οι 5άρες το έχουν στην ίδια -ή έστω κάποια... γειτονική- θέση.

Link to comment
Share on other sites

μετά την αναβάθμιση σε 5.1, όταν με καλούν στο τηλέφωνο, μόλις απαντήσω και ανοίξει η γραμμή ακούγεται ένα μουγκριτό από τη δόνηση που κάνει το τηλέφωνο αυτή τη στιγμή. Πως φεύγει αυτό γιατί είναι ενοχλητικό για τους άλλους

 

Κι εγώ θα ήθελα να το απενεργοποιήσω αυτό στη γερμανική 5.1.1, αλλά δεν το έχω ψάξει πως γίνεται. Αν κάποιος ξέρει ας μας πει παίδες!

 

Στην Extreme 3.1 που έχω εγώ, στα setting του dialer επιλέγεις το "General" και εκέι υπάρχει η επιλογή "Also vibrate for calls". Αν δε θέλεις τη δόνηση την ώρα της απάντησης το απο-επιλέγεις. Για τη Γερμανική δε ξέρω γιατί δεν την έχω χρησιμοποιήσει. :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω το κινητό από τον Φεβρουάριο όπως ήρθε τότε και δεν έχω κανένα πρόβλημα απόλυτος εδώ και 1 χρόνο τώρα.Απλός μια ερώτηση? Ξέρετε πως βάζω απόκρυψη εκτός το #31# ? Δηλαδή να υπάρχει επιλογή στο κινητό
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω το κινητό από τον Φεβρουάριο όπως ήρθε τότε και δεν έχω κανένα πρόβλημα απόλυτος εδώ και 1 χρόνο τώρα.Απλός μια ερώτηση? Ξέρετε πως βάζω απόκρυψη εκτός το #31# ? Δηλαδή να υπάρχει επιλογή στο κινητό

 

 

Σε 4.4 που είμαι εγώ πας στον dialer και:

Αριστερό κουμπί,

Ρυθμίσεις,

Φωνητική κλήση,

Προσθετες ρυθμίσεις,

Επιλέγεις την sim που θέλεις,

Αναγνώριση κλήσης.

Link to comment
Share on other sites

Στην Extreme 3.1 που έχω εγώ, στα setting του dialer επιλέγεις το "General" και εκέι υπάρχει η επιλογή "Also vibrate for calls". Αν δε θέλεις τη δόνηση την ώρα της απάντησης το απο-επιλέγεις. Για τη Γερμανική δε ξέρω γιατί δεν την έχω χρησιμοποιήσει. :)

Αυτή η επιλογή υπάρχει όμως δυστυχώς (σε 'μένα τουλάχιστον) όταν το ξετσεκάρω απενεργοποιεί τη δόνηση για τις εισερχόμενες κλήσεις, (δηλαδή όταν με παίρνουν ναι μεν χτυπάει αλλά δεν έχει δόνηση), κι όχι για αυτές που όταν σηκώνω το τηλέφωνο κάνει αυτή τη δόνηση...

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η επιλογή υπάρχει όμως δυστυχώς (σε 'μένα τουλάχιστον) όταν το ξετσεκάρω απενεργοποιεί τη δόνηση για τις εισερχόμενες κλήσεις, (δηλαδή όταν με παίρνουν ναι μεν χτυπάει αλλά δεν έχει δόνηση), κι όχι για αυτές που όταν σηκώνω το τηλέφωνο κάνει αυτή τη δόνηση...

 

Φίλε Z3RatuL, έχεις απόλυτο δίκιο. Και σε εμένα τελικά έτσι δουλεύει και όχι για τη δόνηση την ώρα της απάντησης. Θεωρούσα, ότι επειδή τη δόνηση στις εισερχόμενες κλήσεις τις ρυθμίζεις από το μενού "Settings->Sound & Notification", η ρύθμιση του dialer θα είχε να κάνει με την άλλη δόνηση, αλλά τελικά αφορά την ίδια λειτουργία. Συγνώμη για τη λάθος εντύπωση.

Link to comment
Share on other sites

Σε 4.4 που είμαι εγώ πας στον dialer και:

Αριστερό κουμπί,

Ρυθμίσεις,

Φωνητική κλήση,

Προσθετες ρυθμίσεις,

Επιλέγεις την sim που θέλεις,

Αναγνώριση κλήση

 

Πάω στις ρυθμίσεις φίλε μου και δεν έχει φωνητική κλήση

Link to comment
Share on other sites

Σε 4.4 που είμαι εγώ πας στον dialer και:

Αριστερό κουμπί,

Ρυθμίσεις,

Φωνητική κλήση,

Προσθετες ρυθμίσεις,

Επιλέγεις την sim που θέλεις,

Αναγνώριση κλήση

 

Πάω στις ρυθμίσεις φίλε μου και δεν έχει φωνητική κλήση

 

Ρυθμίσεις του dialer.

Όχι απλά στις "ρυθμισεις"

Link to comment
Share on other sites

 

Ρυθμίσεις του dialer.

Όχι απλά στις "ρυθμισεις"

 

Επειδή είμαι κάπως άσχετος το dialer ποιο είναι? Εντάξει το βρήκα φίλε ευχαριστώ

Edited by dynamic4
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...