Jump to content

Jiayu S3


sam28
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά. Έχω σπάσει το τζάμι της οθόνης και το touch δε λειτουργεί καθόλου. Μόλις έχω παραλάβει καινούργιο τζάμι με όλα τα σύνεργα (κόλλα, εργαλεία κτλ) από Aliexpress.

 

Θέλω να είμαι σίγουρος όμως πριν να κάνω την αντικατάσταση. Μήπως το έχει ξανακάνει κανείς; Υπάρχει κανένας καλός οδηγός βήμα-βήμα για αποφυγή λάθους; Γενικά έχω ακούσει ότι είναι δύσκολο γι' αυτό και το φοβάμαι. :wacko:

 

Ευχαριστώ! :D

 

Yπαρχει οπως ειπε το παλικαρι πιο πανω, μια διευκρινηση. Πηρες μονο το τζαμι, ή το τζαμι, με την οθονη;

Επισης ειναι λιγακι δυσκολο να ξεκολησεις την οθονη απο το πλαστικο, γιαυτο θελει το πιστολακι. οποτε θελει υπομονη και με το πασο σου.

Εκτος αν πηρες ολο το πακετο τζαμι+οθονη+πλαστικο, οποτε τα πραγματα ειναι πανευκολα

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα. Πριν απο 3 εβδομάδες μου έπεσε το κινητό και το τζάμι μαζι με το tempered glass έγιναν κυριολεκτικά θρύψαλα!!!! δεν έμεινε τπτ!! η οθονη απο μεσα έδειχνε κανονικα αλλα η αφή δεν λειτουργούσε!!! ήθελα να ρωτήσω γτ η οθονη κοστίζει τόσο ακριβά??? 70 ευρώ?? Τελικά πήρα άσπρη την οποια βρήκα μαζι με πλαίσιο και πίσω καπακι στα 50 ευρώ.

 

Το θέμα μου είναι όμως άλλο. τόσο καιρο που έχω το κινητό κλειστο και χωρίς μπαταρία θα χάσω τα δεδομενα??

μήπως πάθει κατι το λειτουργικό???

 

Γεια σου Κωστα..Πριν λιγο εσπασε το τζαμι και η αφη δεν λειτουργει σε ενα jiayu s3 της αδελφης μου..μπορεις να μου στειλεις το link απο που το πηρες;; Αρα οι επιλογες ειναι ειτε δινω 70αρι ειτε παω σε νεο κινητο;;

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος που μπορούμε να βρούμε τη πλακέτα για το micro usb της φόρτισης ; Ή αν το πουλάει κάποιος.

Έτσι για να έχουμε μια ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος που μπορούμε να βρούμε τη πλακέτα για το micro usb της φόρτισης ; Ή αν το πουλάει κάποιος.

Έτσι για να έχουμε μια ιδέα.

Γεια σου Κωστα..Πριν λιγο εσπασε το τζαμι και η αφη δεν λειτουργει σε ενα jiayu s3 της αδελφης μου..μπορεις να μου στειλεις το link απο που το πηρες;; Αρα οι επιλογες ειναι ειτε δινω 70αρι ειτε παω σε νεο κινητο;;

 

Στειλτε μηνυμα σε αυτο το καταστημα στο Αλι

https://www.aliexpress.com/store/1454228?spm=2114.12010608.0.0.9ad62ebfvKv68

Πηρα απο εκει δυο οθονες και πλακετες, και ειναι πολυ εξυπηρετικος

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Κωστα..Πριν λιγο εσπασε το τζαμι και η αφη δεν λειτουργει σε ενα jiayu s3 της αδελφης μου..μπορεις να μου στειλεις το link απο που το πηρες;; Αρα οι επιλογες ειναι ειτε δινω 70αρι ειτε παω σε νεο κινητο;;

 

Φίλε αυτήν πήρα 53 ευρω αλλα τώρα εχει 65!! έχει μαζι και το πλαισιο και το πίσω το καπάκι!!!

 

https://www.aliexpress.com/item/BINYEAE-New-1920x1080-touch-Screen-Panel-Digitizer-LCD-display-in-Frame-Battery-Cover-For-JIAYU-S3/32829146248.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.VZTgzS

 

Μου έστειλε και βίντεο με γραμμένο το tracking number πίσω από την οθονη και την εκανε δοκιμη !!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας... απλα σκεφτομαι αμα αξιζει να παρω ανταλακτικο να το αλλαξω η οχι..δεν ξερω..εσεις τι λετε;;
Link to comment
Share on other sites

όσο καλό και να είναι δεν νομίζω ότι συμφέρει να δώσεις 70 ευρώ για να το φτιάξεις όταν με 120-150 ευρώ βρίσκεις πολύ καλό κινητό
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας... απλα σκεφτομαι αμα αξιζει να παρω ανταλακτικο να το αλλαξω η οχι..δεν ξερω..εσεις τι λετε;;

όσο καλό και να είναι δεν νομίζω ότι συμφέρει να δώσεις 70 ευρώ για να το φτιάξεις όταν με 120-150 ευρώ βρίσκεις πολύ καλό κινητό

 

Πες μου και μενα πιο ειναι αυτο να το παρω χτες. Να εχει δυο θηκες ΣΙΜ + καρτα μνημης, 3000 μπαταρια και πανω, φωτιζομενα κουμπια, λεντακι, γυροσκοπιο ή πυξιδα;;;;

Link to comment
Share on other sites

Xiaomi Redmi Note 4

Vernee Apollo Lite

Ulefone Mix

Doogee Mix

Maze Alpha

Vernee Mix 2

 

ανάμεσα σε κάποιο από αυτά πχ ειμαι

 

Δεν νομιζω ομως κανενα απο αυτα να υποστηριζει 2 ΣΙΜ+ καρτα μνημης ταυτοχρονα. To Vernee σαβαρος υποψηφιος, το Doogee απο την αλλη ουτε για αστειο θα το αλλαζα με το jiayu,

Link to comment
Share on other sites

Yπαρχει οπως ειπε το παλικαρι πιο πανω, μια διευκρινηση. Πηρες μονο το τζαμι, ή το τζαμι, με την οθονη;

Επισης ειναι λιγακι δυσκολο να ξεκολησεις την οθονη απο το πλαστικο, γιαυτο θελει το πιστολακι. οποτε θελει υπομονη και με το πασο σου.

Εκτος αν πηρες ολο το πακετο τζαμι+οθονη+πλαστικο, οποτε τα πραγματα ειναι πανευκολα

 

Έχω πάρει Digitizer, να και το link:

 

https://www.aliexpress.com/item/100-Guarantee-For-Jiayu-S3-JY-S3-Touch-Screen-Digitizer-Black-Color-1PC-Lot-Free-Shipping/32533003038.html

 

Απλά βρίσκω κάποιο video στο youtube και ακολουθώ τις οδηγίες; Γενικά θεωρείται δύσκολο;

Το έχει ξανακάνει κανείς; Τι να προσέξω;

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει Digitizer, να και το link:

 

https://www.aliexpress.com/item/100-Guarantee-For-Jiayu-S3-JY-S3-Touch-Screen-Digitizer-Black-Color-1PC-Lot-Free-Shipping/32533003038.html

 

Απλά βρίσκω κάποιο video στο youtube και ακολουθώ τις οδηγίες; Γενικά θεωρείται δύσκολο;

Το έχει ξανακάνει κανείς; Τι να προσέξω;

 

Φιλε μου αυτο δεν θα κανει δουλεια.

θα πρεπει να εισαι πολλα "κιλα" τεχνιτης για να το κανεις. Πηρες μονο το τζαμι, οχι και την οθονη αφης που ειναι κολλημενη σε αυτο.

Θελει ειδικο μηχανημα να ξεκολλησει το παλιο τζαμι απο την αφης για να το περασεις στο καινουργιο.

Αλλιως περνεις αυτα που πηρε ο φιλος πανω κομπλε Τζαμι+αφης+πλαστικο καλυμα στα 65 ευρω και η δουλεια για να γινει ειναι σαφως πιο ευκολη.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ Barlost και freemind11 που απαντησατε...δεν ξερω σκεφτομαι πολυ για το Xiaomi Redmi Note 4 4/64 που δεν παιρνει sd αλλα εχει 64 εσωτερικη μνημη..
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ Barlost και freemind11 που απαντησατε...δεν ξερω σκεφτομαι πολυ για το Xiaomi Redmi Note 4 4/64 που δεν παιρνει sd αλλα εχει 64 εσωτερικη μνημη..
Εγώ πάντως αν και όταν έρθει η ώρα να αποχωριστώ το s3 μου θα πάω μάλλον προς vernee πλευρά και συγκεκριμένα προς vernee mars pro που το θεωρώ απαιχτο μέχρι στιγμής.

 

Στάλθηκε από το S3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου αυτο δεν θα κανει δουλεια.

θα πρεπει να εισαι πολλα "κιλα" τεχνιτης για να το κανεις. Πηρες μονο το τζαμι, οχι και την οθονη αφης που ειναι κολλημενη σε αυτο.

Θελει ειδικο μηχανημα να ξεκολλησει το παλιο τζαμι απο την αφης για να το περασεις στο καινουργιο.

Αλλιως περνεις αυτα που πηρε ο φιλος πανω κομπλε Τζαμι+αφης+πλαστικο καλυμα στα 65 ευρω και η δουλεια για να γινει ειναι σαφως πιο ευκολη.

 

Άρα βλακεία έχω κάνει και να μην δοκιμάσω καν;

Δεν αξίζει να δώσω 65 ευρώ, απ, τη στιγμή που με 120-140 αγοράζω καινούργιο κινητό και καλύτερο :blink:

Link to comment
Share on other sites

Άρα βλακεία έχω κάνει και να μην δοκιμάσω καν;

Δεν αξίζει να δώσω 65 ευρώ, απ, τη στιγμή που με 120-140 αγοράζω καινούργιο κινητό και καλύτερο :blink:

 

κοίτα εγώ πριν 8 μήνες άλλαξα ολόκληρη την οθόνη με 50€ μόνος μου και ήταν πολύ ευκολότερο από όσο νόμιζα.

 

την αλλαγή την σκέφτηκα και εγώ αλλά κινητό με όλες τις δυνατότητες του S3 δεν βρήκα... αν έχεις κάτι να προτείνεις δεκτό...

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω, το πακετο του S3 δεν το εχει κανενα αλλο κινητο ως τωρα
Εγώ πάντως θα το ξαναπώ.Αν είναι να το αλλάξω θα κινηθώ μεταξύ ulefone t1 & Vernee Mars Pro που πιστεύω πως έχει το πακέτο του S3 μας.Γνώμη μου πάντα

 

Στάλθηκε από το S3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως θα το ξαναπώ.Αν είναι να το αλλάξω θα κινηθώ μεταξύ ulefone t1 & Vernee Mars Pro που πιστεύω πως έχει το πακέτο του S3 μας.Γνώμη μου πάντα

 

Στάλθηκε από το S3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ο περιορισμος που βαζουν τα νεα μοντελα Μια Σιμ + μια καρτα μνημης ή αλλη σιμ, αποτελει μεγαλο μειον για τα δεδομενα μου

Link to comment
Share on other sites

Ο περιορισμος που βαζουν τα νεα μοντελα Μια Σιμ + μια καρτα μνημης ή αλλη σιμ, αποτελει μεγαλο μειον για τα δεδομενα μου
Δεν διαφωνώ Σ αυτό αλλά δε νομίζω πως με 64GB χωρητικότητα θα χρειαστείς sd κάρτα.Εκτός και αν τα δεδομένα σου είναι πολλά και πιστεύεις πως θα ζορισεις το κινητό.Αν πάλι εννοείς φωτογραφίες μια καλή λύση είναι το google photos.Κατά τα άλλα για κάποιον που δεν έχει τόσο πολλά δεδομένα είναι μια καλή λύση αντικατάστασης.Γνώμη πάντα έτσι;

 

Στάλθηκε από το S3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ Σ αυτό αλλά δε νομίζω πως με 64GB χωρητικότητα θα χρειαστείς sd κάρτα.Εκτός και αν τα δεδομένα σου είναι πολλά και πιστεύεις πως θα ζορισεις το κινητό.Αν πάλι εννοείς φωτογραφίες μια καλή λύση είναι το google photos.Κατά τα άλλα για κάποιον που δεν έχει τόσο πολλά δεδομένα είναι μια καλή λύση αντικατάστασης.Γνώμη πάντα έτσι;

 

Στάλθηκε από το S3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σαφως ειναι σεβαστη η γνωμη σου. Σε καποιους βολευουν καποια τηλεφωνα σε καποιους αλλους οχι, Απλα λογω πρακτικοτητας της καρτας ειναι πολυ ευκολο να μεταφερεις αυτην και οχι το κινητο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω ομως κανενα απο αυτα να υποστηριζει 2 ΣΙΜ+ καρτα μνημης ταυτοχρονα. To Vernee σαβαρος υποψηφιος, το Doogee απο την αλλη ουτε για αστειο θα το αλλαζα με το jiayu,

 

Δυστυχώς ή ευτυχώς η τεχνολογία προχωρά και αναγκαστικά κάποια στιγμή θα αλλάξουμε τηλέφωνο . Εγώ βρήκα αντικαταστάτη του S3 και το έχω στα χέρια μου εδώ και μερικές μέρες . Τα μείον που έχει είναι ότι δεν έχει υποδοχή κάρτας SD και το ότι για να αλλάξεις μπαταρία πρέπει να ξεκολλήσεις την οθόνη . Αλλά η έλλειψη επέκτασης με κάρτα μνήμης υπερκαλύπτεται από την μνήμη του τηλεφώνου . Και το AnTuTu benchmark δείχνει σχεδόν 73.000

Όλα τα άλλα δουλεύουν καλύτερα από το S3

 

https://m.geekbuying.com/item/LeTV-LeEco-Le-S3-X626-5-5-Inch-4GB-64GB-Gold-385007.html

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ή ευτυχώς η τεχνολογία προχωρά και αναγκαστικά κάποια στιγμή θα αλλάξουμε τηλέφωνο . Εγώ βρήκα αντικαταστάτη του S3 και το έχω στα χέρια μου εδώ και μερικές μέρες . Τα μείον που έχει είναι ότι δεν έχει υποδοχή κάρτας SD και το ότι για να αλλάξεις μπαταρία πρέπει να ξεκολλήσεις την οθόνη . Αλλά η έλλειψη επέκτασης με κάρτα μνήμης υπερκαλύπτεται από την μνήμη του τηλεφώνου . Και το AnTuTu benchmark δείχνει σχεδόν 73.000

Όλα τα άλλα δουλεύουν καλύτερα από το S3

 

https://m.geekbuying.com/item/LeTV-LeEco-Le-S3-X626-5-5-Inch-4GB-64GB-Gold-385007.html

πραγματι παρα πολυ καλα και ποιοτικα τηλεφωνα αλλα εχοθν 2 βασικα προβληματα

1ο δεν αναβαθμιζονται

2ο λειπει η 800 μπαντα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...