Jump to content

Jiayu S3


sam28
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε μένα δεν περνούσε με τίποτα το SuperSU από πάνω. Ούτε το 2.78. Μόλις έκανα wipe και πέρασε κανονικά...

 

Αααα οκ!!! ας μου απαντησει καποιος σιγουρα και αν ειναι το προχωράω!!!

αλλιως δεν θελω ξανα παλι απο την αρχη όλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπες Recovery, πάρε backup, κάνε dirty flash και τα 3 zip όπως είναι και μετά reboot. Αν βγάλει μήνυμα το SuperSu ότι έγινε fail, κάνεις όπως είσαι restore το backup που πήρες και κάθεσαι στα αυγά σου. Ή τα κάνεις wipe και περνάς τα πάντα από την αρχή όπως έκανα εγώ...
Link to comment
Share on other sites

Μπες Recovery, πάρε backup, κάνε dirty flash και τα 3 zip όπως είναι και μετά reboot. Αν βγάλει μήνυμα το SuperSu ότι έγινε fail, κάνεις όπως είσαι restore το backup που πήρες και κάθεσαι στα αυγά σου. Ή τα κάνεις wipe και περνάς τα πάντα από την αρχή όπως έκανα εγώ...

 

Το εκανα!! ολα κομπλε!!!! ειμαι stable 3!!!!! ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Το εκανα!! ολα κομπλε!!!! ειμαι stable 3!!!!! ευχαριστω!!!

Δε θέλει κόπο, θέλει τρόπο ;)

 

Στάλθηκε από το S3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πως την βλέπετε; Μέχρι τώρα τουλάχιστον...

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

Πως την βλέπετε; Μέχρι τώρα τουλάχιστον...

Δε φαίνεται! Πετάει.

Μόνο ο @sokolataki έχει ένα πρόβλημα επειδή είναι με Q μέσω WIND και ενώ έχει ίντερνετ κανονικά μέσω κινητής δε του δουλεύει το Google Play.

όμως έχει παρατηρηθεί γενικότερα και σε άλλους χρήστες που είναι μέσω "roaming" και σε άλλες χώρες όταν έβαλαν 7.Χ

Ίσως και εδώ αν διαβάζει κάποιος να έχει να προσθέσει κάτι επ αυτού. Κάποιος άλλος να έχει Q, CYTA ίσως;

 

Used TapaTalk with JiaYu S3

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια... 1) Εγκατέστησα τη nougat 7.1 αλλά δεν βρηκα πουθενα καποια επιλογη για να επαναφέρω το backup που έκανα στα προσωπικα δεδομένα και εφαρμογες. Σημειώνω οτι Backup έκανα με τη δημιουργία αντιγραφων ασφαλείας κα με το titanium backup. 2) Επανερχόμενος στην RC5 δεν μου δείχνει την ένδειξη 4G η 3G στις κάρτες ανάλογα με το σήμα που έχω.

Δεν θυμαμαι αν πρέπει να τσεκαρω κατι και δεν μπορεσα να το βρω παρότι προσπαθησα. Ας με βοηθήσει καποιος και για τα δυο προβληματα που αντιμετώπισα. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια... 1) Εγκατέστησα τη nougat 7.1 αλλά δεν βρηκα πουθενα καποια επιλογη για να επαναφέρω το backup που έκανα στα προσωπικα δεδομένα και εφαρμογες. Σημειώνω οτι Backup έκανα με τη δημιουργία αντιγραφων ασφαλείας κα με το titanium backup. 2) Επανερχόμενος στην RC5 δεν μου δείχνει την ένδειξη 4G η 3G στις κάρτες ανάλογα με το σήμα που έχω.

Δεν θυμαμαι αν πρέπει να τσεκαρω κατι και δεν μπορεσα να το βρω παρότι προσπαθησα. Ας με βοηθήσει καποιος και για τα δυο προβληματα που αντιμετώπισα. Ευχαριστώ

Όσο αφορά το 2,πάει καιρός που έχω να χρησιμοποιήσω RC5 και δε θυμάμαι πού τικάρεις κάποια επιλογή για να δεις 4g/3g στο σήμα της κινητής.

Στην 7.1 για να μην παιδεύεσαι και εξηγώ πολλά, θα πρέπει να βάλεις τον φάκελο του titanium backups στην εσωτερική μνήμη, και μετά να πας στις ρυθμίσεις της εφαρμογής για να τον επιλέξεις. Θα κάνει επανεκκίνηση η εφαρμογή και θα σου δείξει τα αντίγραφα ασφαλείας.

Εγώ προσωπικά μέσα από τις ευκολίες του titanium backup, φτιάχνω πάντα ένα update.zip ΜΟΝΟ από τα apk, και όταν τελειώσω με τις ρυθμίσεις της νέας ROM, το περνάω μέσα από Recovery και στο επόμενο boot, είναι όλες οι εφαρμογές μου εκεί. Μετά κάνω επαναφορά τυχόν data από συγκεκριμένες εφαρμογές που θέλω.

 

Used TapaTalk with JiaYu S3

Link to comment
Share on other sites

Όσο αφορά το 2,πάει καιρός που έχω να χρησιμοποιήσω RC5 και δε θυμάμαι πού τικάρεις κάποια επιλογή για να δεις 4g/3g στο σήμα της κινητής.

Στην 7.1 για να μην παιδεύεσαι και εξηγώ πολλά, θα πρέπει να βάλεις τον φάκελο του titanium backups στην εσωτερική μνήμη, και μετά να πας στις ρυθμίσεις της εφαρμογής για να τον επιλέξεις. Θα κάνει επανεκκίνηση η εφαρμογή και θα σου δείξει τα αντίγραφα ασφαλείας.

Εγώ προσωπικά μέσα από τις ευκολίες του titanium backup, φτιάχνω πάντα ένα update.zip ΜΟΝΟ από τα apk, και όταν τελειώσω με τις ρυθμίσεις της νέας ROM, το περνάω μέσα από Recovery και στο επόμενο boot, είναι όλες οι εφαρμογές μου εκεί. Μετά κάνω επαναφορά τυχόν data από συγκεκριμένες εφαρμογές που θέλω.

 

Used TapaTalk with JiaYu S3

Ευχαριστω για την απάντηση. Βρηκα την επιλογή για να δω 4g/3g στο σήμα της κινητής. Οσο για το titanium backup θα κανω οπως ειπες

Link to comment
Share on other sites

Ο ήχος , γενικώς , στην 7.1 είναι πολύ χαμηλός σε σχέση με την RC4- RC5 . Όποια εφαρμογή engineer mode δοκίμασα απο το play store δεν δουλεύει καμία σε αυτό το λειτουργικό .

Υπάρχει κάποιος τρόπος να ενισχύσουμε τον ήχο;

Link to comment
Share on other sites

Ο ήχος , γενικώς , στην 7.1 είναι πολύ χαμηλός σε σχέση με την RC4- RC5 . Όποια εφαρμογή engineer mode δοκίμασα απο το play store δεν δουλεύει καμία σε αυτό το λειτουργικό .

Υπάρχει κάποιος τρόπος να ενισχύσουμε τον ήχο;

 

Κατέβασε το Dolby Atmos απο το XDA και θα είσαι κομπλε.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το θέμα με το Roaming και το Google Play δεν είναι θέμα της ROM, αλλά της Google. Έχει "απαγορεύσει" σε χρήστες που είναι με roaming να κατεβάζουν από Play Store. Το έχουν δηλώσει σαν bug (https://productforums.google.com/forum/#!topic/nexus/21wGieItCik και https://code.google.com/p/android/issues/detail?id=225839) και περιμένουμε να δούμε λύση. Κι εγώ με Q είμαι και με Nougat 7.1 Play Store δεν...
Link to comment
Share on other sites

την πέρασα κι εγώ το Σάββατο το βράδυ

από τότε η μία μου η κάρτα (Vodafone) βγάζει ένα Χ και δεν δουλεύουν τα δεδομένα

στην 7.1 αν πας ρυθμίσεις - > χρήση δεδομένων, θα παρατηρήσεις ότι πλέον έχει ξεχωριστά για τις 2 κάρτες διακόπτη απο/ενεργοποίησης δεδομένων, ρύθμιση ορίου κλπ. Οπότε αφού τσεκάρεις ότι υπάρχει το ΑΡΝ της Βονταφον σωστά, δες ποιά κάρτα έχεις ενεργή για δεδομένα. Η άλλη θα έχει ένα μικρό Χ από πάνω της.

 

Used TapaTalk with JiaYu S3

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Ειμαι με την 7.1.Δεν εχω καταφερει να μου αναγνωρισει την καρτα μου οταν το συνδεω με τον υπολογιστη μου.

Υπαρχει καποια ρυθμιση?

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Ειμαι με την 7.1.Δεν εχω καταφερει να μου αναγνωρισει την καρτα μου οταν το συνδεω με τον υπολογιστη μου.

Υπαρχει καποια ρυθμιση?

Ευχαριστω προκαταβολικα.

κατεβάζεις τις ειδοποιήσεις από το πάνω μέρος τις οθόνης και ενεργοποιείς την μεταφορά δεδομένων ΜΤΡ. Είναι προρυθμισμένο σε φόρτιση.

 

Used TapaTalk with JiaYu S3

Link to comment
Share on other sites

κατεβάζεις τις ειδοποιήσεις από το πάνω μέρος τις οθόνης και ενεργοποιείς την μεταφορά δεδομένων ΜΤΡ. Είναι προρυθμισμένο σε φόρτιση.

 

Used TapaTalk with JiaYu S3

 

Σε μένα πάντως σε λαπτοπ με win10 και σταθερό με win XP δεν μου το εμφανίζει . Πρέπει να μπω σε Linux για να δω τα περιεχόμενά του .

Και στην RC4-RC5 που είχα προηγούμενα το ίδιο μου έκανε . Άλλαξα ακόμη και πλακέτα usb αλλά πάλι τα ίδια .

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Άν αποφασίζατε να αλλάξετε τηλέφωνο και να πάρετε κάποιο άλλο με τις ίδιες δυνατότητες - ή παραπάνω - απο το jiaju s3 και στην ίδια τιμή ποιό θα διαλέγατε ; Έχω μέρες τώρα που κάνω αναζήτηση και συγκρίσεις με άλλα τηλέφωνα , αλλά συνέχεια στο jiaju S3 adv καταλήγω . Και δεν έχω βρεί κάποιο άλλο με τόσες διαθέσιμες rom !

Link to comment
Share on other sites

στην 7.1 αν πας ρυθμίσεις - > χρήση δεδομένων, θα παρατηρήσεις ότι πλέον έχει ξεχωριστά για τις 2 κάρτες διακόπτη απο/ενεργοποίησης δεδομένων, ρύθμιση ορίου κλπ. Οπότε αφού τσεκάρεις ότι υπάρχει το ΑΡΝ της Βονταφον σωστά, δες ποιά κάρτα έχεις ενεργή για δεδομένα. Η άλλη θα έχει ένα μικρό Χ από πάνω της.

 

Used TapaTalk with JiaYu S3

 

α όντως ναι! thanks

αν το αλλάξεις από εκεί που το άλλαζες παλιά (Κάρτες SIM) δεν ενεργοποιούνται τα δεδομένα

πρέπει να πας από το "χρήση δεδομένων"

 

ένας συνάδερφος μου όμως, που έχει το ίδιο κινητό και πέρασε την ίδια ROM, τις δείχνει και τις 2 χωρίς Χ

Link to comment
Share on other sites

Στην rc4 μπορούσα να δω σε τί κατάσταση έχει συνδεθεί το τηλέφωνο με το δίκτυο κινητής τηλεφωνίας. Στην 7.1 πως φαίνεται; μόνο όταν έχω ανοιχτά τα δεδομένα μου βγάζει lte.

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά μέσα από τις ευκολίες του titanium backup, φτιάχνω πάντα ένα update.zip ΜΟΝΟ από τα apk, και όταν τελειώσω με τις ρυθμίσεις της νέας ROM, το περνάω μέσα από Recovery και στο επόμενο boot, είναι όλες οι εφαρμογές μου εκεί. Μετά κάνω επαναφορά τυχόν data από συγκεκριμένες εφαρμογές που θέλω.

 

Used TapaTalk with JiaYu S3

Προσπάθησα να κάνω αυτό που λες μέσω του Titanium Backup Root, αλλά στις επιλογές έχει μόνο create update.zip of Titanium Backup so you can restore it from Recovery. Δηλαδή να επαναφέρει μόνο το Titanium με TWRP, κι όχι τις εφαρμογές. Δε βρήκα τρόπο πως το κάνω αυτό που λες. Έχεις την καλοσύνη να μου εξηγήσεις πως γίνεται αυτό; Όχι τίποτε άλλο κάθε φορά που κάνω clean install βαριέμαι να φέρνω 20-30 εφαρμογές πάλι. Ενώ με το update.zip μία κι έξω!

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να κάνω αυτό που λες μέσω του Titanium Backup Root, αλλά στις επιλογές έχει μόνο create update.zip of Titanium Backup so you can restore it from Recovery. Δηλαδή να επαναφέρει μόνο το Titanium με TWRP, κι όχι τις εφαρμογές. Δε βρήκα τρόπο πως το κάνω αυτό που λες. Έχεις την καλοσύνη να μου εξηγήσεις πως γίνεται αυτό; Όχι τίποτε άλλο κάθε φορά που κάνω clean install βαριέμαι να φέρνω 20-30 εφαρμογές πάλι. Ενώ με το update.zip μία κι έξω!

 

Μέσα στο "μαζικές ενέργειες" θα βρεις το "λειτουργία αποκατάστασης"

 

Στάλθηκε από το JY-S3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο "μαζικές ενέργειες" θα βρεις το "λειτουργία αποκατάστασης"

 

Στάλθηκε από το JY-S3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Σωστός! Το βρήκα! Ευχαριστώ πολύ... :)

Link to comment
Share on other sites

Όταν κρατάω πατημένο το Power Button, μου βγάζει το απενεργοποίηση, το επανεκκίνηση και το screenshot. Πως μπορώ να έχω και τα προφίλ ήχου, όπως τα είχα πριν στην rc4?

 

----- προσθήκη μηνύματος 46 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στην rc4 μπορούσα να δω σε τί κατάσταση έχει συνδεθεί το τηλέφωνο με το δίκτυο κινητής τηλεφωνίας. Στην 7.1 πως φαίνεται; μόνο όταν έχω ανοιχτά τα δεδομένα μου βγάζει lte.
επίσης αν έχετε καμία ιδέα και εδώ.

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

Στην RC4 (Lollipop 5.1) είχαν βάλει οι developers τη δυνατότητα να βλέπεις σε τι δίκτυο είσαι με την επιλογή Show Bigger Network Icons στις ρυθμίσεις Προβολής. Κάτι τέτοιο δεν το έχουν συμπεριλάβει στην 7.1. Μπορείς να τους το ζητήσεις στο νήμα στο xda.
Link to comment
Share on other sites

Στην rc4 μπορούσα να δω σε τί κατάσταση έχει συνδεθεί το τηλέφωνο με το δίκτυο κινητής τηλεφωνίας. Στην 7.1 πως φαίνεται; μόνο όταν έχω ανοιχτά τα δεδομένα μου βγάζει lte.

μα LTE=4G. Απλά έχεις δίκιο ότι μόνο όταν έχεις ανοιχτά τα δεδομένα θα εμφανίζεται ο τύπος δικτύου.

Για την ώρα επειδή η έκδοση είναι καθαρή AOSP χωρίς πολλά πολλά όπως έχω ξαναπεί, ίσως με κάποια εφαρμογή από το playstore που να έχει και κάποιο widget για την αρχική οθόνη.

 

Used TapaTalk with JiaYu S3

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

α όντως ναι! thanks

αν το αλλάξεις από εκεί που το άλλαζες παλιά (Κάρτες SIM) δεν ενεργοποιούνται τα δεδομένα

πρέπει να πας από το "χρήση δεδομένων"

 

ένας συνάδερφος μου όμως, που έχει το ίδιο κινητό και πέρασε την ίδια ROM, τις δείχνει και τις 2 χωρίς Χ

Ναι είναι κάπως παράξενο. Αν παίξεις μόνο με τη συντόμευση από το quickpanel θα αναβοσβήνουν μαζί τα Χ. Αν κάποια στιγμή μπεις μέσα στις ρυθμίσεις να πειράξεις την ενεργοποίηση των δεδομένων θα ξεκινήσουν να συμπεριφέρονται αυτόνομα τα Χ.

Πάντως δεν επηρεάζει κάτι.

 

Used TapaTalk with JiaYu S3

 

----- προσθήκη μηνύματος 113 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όταν κρατάω πατημένο το Power Button, μου βγάζει το απενεργοποίηση, το επανεκκίνηση και το screenshot. Πως μπορώ να έχω και τα προφίλ ήχου, όπως τα είχα πριν στην rc4?

 

και μένα μου λείπουν τα προφίλ ήχου στο power button, αλλά είπαμε. Η έκδοση είναι λιτή. Μόλις και οι άλλες ομάδες πχ η AICP περάσουν σε 7.1 θα έχουμε πάλι αρκετά στοιχεία για να "παίζουμε"

 

Used TapaTalk with JiaYu S3

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...