Jump to content

Jiayu S3


sam28
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορεις να γίνεις λίγο πιο αναλυτικος το πως εκανες root?

Eχουν απαντήσει πιο πάνω για το θέμα απλα έβαλα τα link

τα αρχεια που θα χρειαστείς ειναι αυτα.

1.https://mega.nz/#!YFAiWRqJ!DUjRuruso2y8MgTNEhml2FdbZ6anDn3Bixh7LY9r0BQ --->>>Φλασάρεις recovery (χρειάζεσαι το "flash_tool")

2. https://mega.nz/#!sB5mFZ6T!nhx9HrnRrp9UyuNpUP7FE2CU1kd4YTvfGjZQ-k_qoks ---->>> root (εγκατάσταση μέσω recovery)

3. https://mega.nz/#!BVwiEYjK!GAV2gG7Y_MEdPmnnlTAmKRxYW9psJuaEGcDVxLy3GMQ ---->>> gapps (play store κτλ)

 

τα αρχεία 2 και 3 τα πετάς μέσα στην sd χωρίς αποσυμπίεση.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Φλασάρεις recovery για lolipop και μετά μέσα από το recovery βάζεις τα zip των gapps και SU.

Οκ τα κατάφερα.Ευχαριστώ.Εβαλα την jiayu-S3-20150917-000958 μεχρι στιγμης φαινονται ολα μια χαρα.

Στην κάμερα γραφει και εσας 1300 pixels? αντι για 13 Μ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι σε όλους είναι 1300. Μην ξεχνάτε το zip για το stagefright bug. Έχει αναφερθεί και νέο bug με ευπάθιες για το κινητό. Έχει να κάνει με το media server. Δεν έχει βγει κάτι ακόμη που να το φτιάχνει.
Link to comment
Share on other sites

Οκ τα κατάφερα.Ευχαριστώ.Εβαλα την jiayu-S3-20150917-000958 μεχρι στιγμης φαινονται ολα μια χαρα.

Στην κάμερα γραφει και εσας 1300 pixels? αντι για 13 Μ?

 

ναι 1300 γράφει σε ολους.

----------------------------------------------------------

παιδια πως μπορω να βαλω στο home button μια εφαρμογή που να κλείνει οτι τρέχει σε background?

 

http://i60.tinypic.com/1085o91.png

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, ξέρω θα ακουστή χαζό αυτό που ρωτάω αλλά η φίλη μου δεν θέλει την 5.1 αν δεν έχει πικάπ (το widget για την μουσική στην 4.4 ) το έχει η όχι ?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...Μόλις εγκατέστησα την 17.09 μια χαρά έως τώρα.

Μια ερώτηση...Απόκτησα πριν από λίγες μέρες καμμένο pixel στην άκρη ευτυχώς της οθόνης

αλλά φαίνεται ως κιτρινίλα και είναι άσχημο. Οι κινέζοι αν επικοινωνήσω μαζί τους θα μου ρο φτιάξουν?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...Μόλις εγκατέστησα την 17.09 μια χαρά έως τώρα.

Μια ερώτηση...Απόκτησα πριν από λίγες μέρες καμμένο pixel στην άκρη ευτυχώς της οθόνης

αλλά φαίνεται ως κιτρινίλα και είναι άσχημο. Οι κινέζοι αν επικοινωνήσω μαζί τους θα μου ρο φτιάξουν?

Νομίζω -όσο κουφό κι αν ακούγεται, και χωρίς να είμαι σίγουρος- η οθόνη δεν είναι στην εγγύηση. Κάποιος από εδώ είχε άλλο θέμα με την οθόνη και τελικά πλήρωσε για να του το φτιάξουν, ενώ το κινητό ήταν μέσα στην εγγύηση.

 

Σε κάθε περίπτωση δε χάνεις τίποτε να επικοινωνήσεις μαζί τους και να τους δείξεις το θέμα που έχει προκύψει. Κανονικά πρέπει να στην αλλάξουν εφόσον είσαι μέσα στην εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

ωχ...τόσο καλά...Έστειλα μόλις στο gearbest που το αγόρασα το μάρτιο.

Να δω τι θα μου απαντήσουν... Αλλιώς δε το κόβω να το αλλάζω...

Βάλε 50 ευρώ η οθόνη η νέα και να στο στείλεις σε αυτούς να ξανάρθει...

Καλύτερα να πάρω νέο κινητό σε λίγο καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να περάσω με sptools την official 5.1 αλλά μου βγάζει το παρακάτω:

 

"pmt changed for the rom it must be downloaded"

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να περάσω με sptools την official 5.1 αλλά μου βγάζει το παρακάτω:

 

"pmt changed for the rom it must be downloaded"

 

Δοκίμασε με άλλη έκδοση του sptools και λογικά θα παίξει.Εγώ αυτό κάνω όποτε μου βγάζει αυτό το μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα κάτι άλλο και δούλεψε.

 

Έβαλα Format All + Download αλλά έχασα το IMEI.

 

edit: Το έφτιαξα.

 

Ο ποιο απλός τρόπος όπως έγραψε ο atsimeri σε παλαιότερο post είναι το παρακάτω.

 

*#4634# στον stock dialer και γράφεις το imei ξανά στη συσκευή

Edited by chrisarchon
Link to comment
Share on other sites

Eχουν απαντήσει πιο πάνω για το θέμα απλα έβαλα τα link

τα αρχεια που θα χρειαστείς ειναι αυτα.

1.https://mega.nz/#!YFAiWRqJ!DUjRuruso2y8MgTNEhml2FdbZ6anDn3Bixh7LY9r0BQ --->>>Φλασάρεις recovery (χρειάζεσαι το "flash_tool")

2. https://mega.nz/#!sB5mFZ6T!nhx9HrnRrp9UyuNpUP7FE2CU1kd4YTvfGjZQ-k_qoks ---->>> root (εγκατάσταση μέσω recovery)

3. https://mega.nz/#!BVwiEYjK!GAV2gG7Y_MEdPmnnlTAmKRxYW9psJuaEGcDVxLy3GMQ ---->>> gapps (play store κτλ)

 

τα αρχεία 2 και 3 τα πετάς μέσα στην sd χωρίς αποσυμπίεση.

 

Φλασάρω το TWRP recovery με το flashtools αλλά δεν το παίρνει. Ανοίγω το τηλ με VOL UP + POWER , επιλέγω recovery και μου βγάζει το κανονικό recovery του android.

 

edit: Με την τρίτη φορά το πήρε...

Edited by chrisarchon
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω εγκατάσταση TWRP Recovery με τη βοήθεια του Rashr - The mobile Android Flash-Tool. Εγκατέστησα το Rashr, ενεργοποιήσα το root από το Ρυθμίσεις-> Ασφάλεια-> SuperUser (δεξιά στο ΟΝ, έγινε πράσινο). Στη πορεία ξεκίνησα το Rashr, και μου έβγαλε το μήνυμα (device not rooted. please root it.) Τι πρέπει να κάνω?
Link to comment
Share on other sites

Φλασάρω το TWRP recovery με το flashtools αλλά δεν το παίρνει. Ανοίγω το τηλ με VOL UP + POWER , επιλέγω recovery και μου βγάζει το κανονικό recovery του android.

 

edit: Με την τρίτη φορά το πήρε...

 

πρέπει να αφαιρέσεις την μπαταριά πριν συνδέσεις την συσκευή.

επιλέγεις Download Only.Αν εχεις περασει και τους drivers σωστα, δουλευει κανονικά.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

επανέρχομαι μετά από αρκετή απουσία,

(διακοπές, μπάνια, κρυολογήματα, εκλογές....)

 

να ενημερώσω το νήμα μας, πως η πλέον σταθερή έκδοση του κινητού μας όσο αφορά έκδοση Lollipop, είναι αυτή που εμφανίστηκε ως 17.09 Android 5.1, που είναι από την ομάδα των TeamForce.

Μπορώ να πω πως κλείνω σχεδόν 2 εβδομάδες. Η "ροή" του τηλεφώνου είναι πολύ καλή.Επίσης δεν έχω πρόβλημα με την μπαταρία. Να ξανατονίσω εδώ πως δεν είμαι φανατικός παιχνιδάς, αλλά ούτε έχω ένα smartphone για να έχω κλειστά τα data, χαμηλό φωτισμό στην οθόνη και άλλα τέτοια. Οπότε κάθε βράδυ φτάνω άνετα σπίτι για να το βάλω να φορτίσει.

Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να κάνει άφοβα την μετάβαση, σε γενικές γραμμές φαίνεται έντονα η αλλαγή συμπεριφοράς της συσκευής, προς το καλύτερο :)

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι από άποψη bugs είναι αρκετά καλή. Σε 'μένα όμως το θέμα με την μπαταρία όπου από 15% πάει το 0% σε 1-2 λεπτά ισχύει ακόμη. Με την παλαιότερη Lollipop (Tsunami V8) δεν είχα τέτοια θέματα, όπως δεν είχα με την KitKat. Θα βάλω τη νέα ROM από Jiayu.de η οποία έχει και τη νέα Lollipop 5.1.1. Λένε ότι σ' αυτή δεν υπάρχει -μάλλον- το θέμα με την μπαταρία.

 

Για όποιον θέλει κι αυτός να δοκιμάσει, ορίστε:

 

Android 5.1.1 - Jiayu.de

Link to comment
Share on other sites

Όντως, στο thread του S3 στο xda-developers, όπου έχουν... λυσσάξει με την 5.1.1 από την jiayu.de (beta3 τη λένε, από τον DerTeufel που συνεργάζεται με την jiayu.de και -απ' ό,τι κατάλαβα- και από τον SuperdragonPT, που είχε παρουσιάσει και δικές του LP), λένε ότι έχει λύσει και το πρόβλημα με το 15% της μπαταρίας, και κάποια θέματα με τις κάμερες και διάφορα άλλα που υπήρχαν με τις προηγούμενες LP και γενικά λένε ότι είναι πολύ σταθερή. Βλεπω πολύ ενθουσιασμό...

Η LP της jiayu.de βασίζεται στην official LP που παρουσίασε πριν λίγες μέρες η Jiayu, με έξτρα fixes για όλα τα παραπάνω, συν fix για το Stagefright exploit, συν κάποιο ακόμα κενό ασφαλείας που βρέθηκε πρόσφατα στον mediaserver της Google - και οι devs το... patchαραν κι αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι από άποψη bugs είναι αρκετά καλή. Σε 'μένα όμως το θέμα με την μπαταρία όπου από 15% πάει το 0% σε 1-2 λεπτά ισχύει ακόμη. Με την παλαιότερη Lollipop (Tsunami V8) δεν είχα τέτοια θέματα, όπως δεν είχα με την KitKat. Θα βάλω τη νέα ROM από Jiayu.de η οποία έχει και τη νέα Lollipop 5.1.1. Λένε ότι σ' αυτή δεν υπάρχει -μάλλον- το θέμα με την μπαταρία.

 

Για όποιον θέλει κι αυτός να δοκιμάσει, ορίστε:

 

Android 5.1.1 - Jiayu.de

 

αυτη η rom δεν ειναι η τελευταια που δίνουν απο needrom?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αυτη η rom δεν ειναι η τελευταια που δίνουν απο needrom?

Όχι αυτή είναι από Jiayu.de. Δεν την έχουν βάλει ακόμη στο needrom. Έχουν βγάλει και νεότερη έκδοση από αυτή που ανέβασα, είναι η beta3, όπως ειπώθηκε παραπάνω. Λύνει τα περισσοτερα προβλήματα. Δεν έχει το ροζ χρώμα η μπροστά κάμερα, και μάλλον λένε ότι φτιάχτηκε το bug με τη μπαταρία. Την έχω βάλει και μένει να το επιβεβαιώσω το θέμα με τη μπαταρία.

 

Για όποιον ενδιαφέρεται ιδού το link για την beta3:

 

Jiayu S3 Lollipop 5.1.1 beta3

Link to comment
Share on other sites

Όχι αυτή είναι από Jiayu.de. Δεν την έχουν βάλει ακόμη στο needrom. Έχουν βγάλει και νεότερη έκδοση από αυτή που ανέβασα, είναι η beta3, όπως ειπώθηκε παραπάνω. Λύνει τα περισσοτερα προβλήματα. Δεν έχει το ροζ χρώμα η μπροστά κάμερα, και μάλλον λένε ότι φτιάχτηκε το bug με τη μπαταρία. Την έχω βάλει και μένει να το επιβεβαιώσω το θέμα με τη μπαταρία.

 

Για όποιον ενδιαφέρεται ιδού το link για την beta3:

 

Jiayu S3 Lollipop 5.1.1 beta3

ελληνικα εχει φιλε μου??αν μπορεις να μας πες οπως λες και για την μπαταρια καλα θα ειναι.
Link to comment
Share on other sites

Ναι έχει. Επίσης έχει GAPPS και είναι rooted. Με τη μπαταρία κάτσε και θα δούμε...
Link to comment
Share on other sites

οσες rom εχω περασει μεχρι στιγμης εχω πατήσει "firmware upgrade" σε αυτην σκεφτομαι "format all + download".

θα μπορεσω να περασω ευκολα το IMEI? Εχει καποια διαφορά?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

οσες rom εχω περασει μεχρι στιγμης εχω πατήσει "firmware upgrade" σε αυτην σκεφτομαι "format all + download".

θα μπορεσω να περασω ευκολα το IMEI? Εχει καποια διαφορά?

 

Ο ποιο απλός τρόπος όπως έγραψε ο atsimeri σε παλαιότερο post είναι το παρακάτω.

 

*#4634# στον stock dialer και γράφεις το imei ξανά στη συσκευή

Link to comment
Share on other sites

Ο ποιο απλός τρόπος όπως έγραψε ο atsimeri σε παλαιότερο post είναι το παρακάτω.

 

*#4634# στον stock dialer και γράφεις το imei ξανά στη συσκευή

που το γραφω το imei? χρειαζετε να κατεβασω καποιο προγραμμα?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...