Jump to content

Jiayu S3


sam28
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είχα αγοράσει 2 μπαταρίες, δοκίμασα και την δεύτερη τα ίδια!! Το πλακετάκι του USB τι είναι ? απο που το αγοράζεις ? και πώς το αλλάζεις?

θέλω να ξανασυμπληρώσω, σε όσους λένε ότι έχουν αγοράσει και 2η μπαταρία, ότι είναι πολύ σημαντικό το εξής: αν η 2η μπαταρία είναι και αυτή της JiaYu, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να είναι και αυτή ελαττωματική. Είναι δυστυχώς μια παράξενη περίπτωση αλλά φαίνεται ότι όπως την "πάτησε" η Samsung, έτσι και η JiaYu, μάλλον δεν είχε τον καλύτερο κατασκευή μπαταριών ως συνεργάτη. Αρα για την ώρα μόνο οι KonPson ως 2η μπαταρία έχουν αποδειχτεί εντάξει στις απο δόσεις τους.

 

Στάλθηκε από το s3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είχα αγοράσει 2 μπαταρίες, δοκίμασα και την δεύτερη τα ίδια!! Το πλακετάκι του USB τι είναι ? απο που το αγοράζεις

https://www.aliexpress.com/item/10-PCS-LOT-New-original-USB-plug-charge-board-with-micorphone-for-Jiayu-S3-cell-phone/32583184875.html?spm=2114.13010608.0.0.199I4W

Link to comment
Share on other sites

καμια σχεση. Βγαζεις την μπαταρια και ξεβιδωνεις περιμετρικα. Η βαση του usb εχει 2 βιδες νομιζω, και ειναι κολλημενη με κολλα απο την μια μερια που ειναι η κεραια, θα δεις ενα καλωδιακι που ερχεται απο πανω. Ξεβιδωνεις, και σιγα σιγα την τραβας να ξεκολλησει.

Κολλητηρι δεν θελει πουθενα. Βιδωνεις και πατας λιγακι μεχρι να πιασει πανω στην κολλα, και εισαι ετοιμος. Δεδομενα θα μεινουν ανεπαφα.

 

Ακολούθησα αυτα που έγραψε ο Barlost και το αλλαξα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα. Είμαι εδώ και ένα χρόνο κάτοχος του Jiayu S3 advanced και έχω ακόμα την 4.4.4. Το θέμα είναι ότι τις τελευταίες μέρες μου πετάγεται μια διαφήμιση παιχνιδιού στο άσχετο και αν καταλάθος την πατήσω με βάζει στο playstore για να την κατεβάσω και ενώ δεν πατάω εγκατάσταση, μου την κατεβάζει έτσι κ αλλιώς. Τα antivirus μου έδειξαν ότι έχει πρόβλημα το trebucket και πρεπει να το σβήσω. Δεν μου λύνουν το πρόβλημα κάπως αλλιώς. Ηθελα λοιπόν να μου πείτε τι μπορώ να κάνω. Να κάνω επαναφορά στις εργοστασιακές? Αν το κάνω όμως μήπως μου βγάλει καμιά κινέζικη ρομ? Μήπως να περάσω καμιά καινούρια ρομ? Αλλά είμαι άσχετη απ αυτά και ενώ έχω δει τους οδηγούς που έχετε ανεβάσει φοβάμαι να το τολμήσω. Ευχαριστώ πολύ!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα. Είμαι εδώ και ένα χρόνο κάτοχος του Jiayu S3 advanced και έχω ακόμα την 4.4.4. Το θέμα είναι ότι τις τελευταίες μέρες μου πετάγεται μια διαφήμιση παιχνιδιού στο άσχετο και αν καταλάθος την πατήσω με βάζει στο playstore για να την κατεβάσω και ενώ δεν πατάω εγκατάσταση, μου την κατεβάζει έτσι κ αλλιώς. Τα antivirus μου έδειξαν ότι έχει πρόβλημα το trebucket και πρεπει να το σβήσω. Δεν μου λύνουν το πρόβλημα κάπως αλλιώς. Ηθελα λοιπόν να μου πείτε τι μπορώ να κάνω. Να κάνω επαναφορά στις εργοστασιακές? Αν το κάνω όμως μήπως μου βγάλει καμιά κινέζικη ρομ? Μήπως να περάσω καμιά καινούρια ρομ? Αλλά είμαι άσχετη απ αυτά και ενώ έχω δει τους οδηγούς που έχετε ανεβάσει φοβάμαι να το τολμήσω. Ευχαριστώ πολύ!

 

βαλε rc5 να γλιτωσεις απο ολα lollipop 5.1.1

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το ψήνω πολύ, αλλά ξαναλέω.. Είμαι άσχετη.. Διαβάζω ό,τι γράφετε για φλασαρίσματα κ ιστορίες κ μου φαίνονται κινέζικα! :p Μπορώ να το κάνω??
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το ψήνω πολύ, αλλά ξαναλέω.. Είμαι άσχετη.. Διαβάζω ό,τι γράφετε για φλασαρίσματα κ ιστορίες κ μου φαίνονται κινέζικα! :p Μπορώ να το κάνω??

 

"θελει αρετη και τολμη η ελευθερια"

Καλβος. Α.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το ψήνω πολύ, αλλά ξαναλέω.. Είμαι άσχετη.. Διαβάζω ό,τι γράφετε για φλασαρίσματα κ ιστορίες κ μου φαίνονται κινέζικα! :p Μπορώ να το κάνω??

Φυσικά και μπορείς. Και αν φοβάσαι είμαστε εμείς εδώ να βοηθήσουμε. Μπορώ να στο φτιάξω μέσω teamviewer αλλά μια φορά μόνο για να βλέπεις και να μάθεις και εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ σε όλους!!

Η παραγγελία για την πλακέτα USB έγινε, καθώς και για νέα μπαταρία όχι την γνήσια. Και τώρα υπομονή μέχρι να έρθουν.

JIAYU S3 Advanced

LG Optimus G E975

Samsung GT-I9000 Galaxy S

"ΓΙΩΡΓΟΣ"

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και μέρες δε μπορώ να συνδέσω το κινητό με τον υπολογιστή. Σήμερα το σύνδεσα αλλά το μόνο που δε διαβάζει είναι ο εσωτερικός χώρος του κινητού. Τις φωτογραφίες πχ και ότι άλλο είναι στη κάρτα μνήμης τα διαβάζει.

Βγαίνει μήνυμα που γράφει : Η συσκευή Άγνωστη συσκευή δεν έχει πρόγραμμα οδήγησης Δεν επιδιορθώθηκε Δεν επιδιορθώθηκε

Πρόβλημα με συσκευές PnP Εντοπίστηκε Εντοπίστηκε

 

Υπάρχουν προβλήματα με ορισμένες συσκευές PnP. Τα Windows θα προβεί σε πρόσθετες ενέργειες για περαιτέρω αντιμετώπιση προβλημάτων σχετικά με αυτές τις συσκευές.

 

Δεν έχει εγκατασταθεί πρόγραμμα οδήγησης για τη συσκευή Άγνωστη συσκευή.

ΠληροφοριακόΠληροφορίες συσκευής

Αναγνωριστικό: USB\VID_0E8D&PID_2008\WWW4QOPZ4SBYVWSG

Κωδικός σφάλματος: 28

 

 

Τί μπορώ να κάνω ;;

 

Με λίγα λόγια και επιγραμματικά θα πώ κι εγώ τον πόνο μου :p

Πριν από αρκετό καιρό και μετά απο κάποιες ενημερώσεις και επανεκκινήσεις των παραθύρων 10 που έχω , ο υπολογιστής μου έπαψε να "βλέπει" το τηλέφωνο . Έκανα πολλές και διάφορες προσπάθειες για επανασύνδεση αλλά μάταια . Πιστεύοντας ότι φταίει η πλακέτα usb παρήγγειλα μία απο Κίνα και την οποία είδα σήμερα να φτάνει στο ΚΔ Αθηνών .

Πριν απο δύο μέρες σκέφτηκα να δοκιμάσω την σύνδεση σε περιβάλλον Linux .

Χώρισα λοιπόν απο τον κυρίως δίσκο ένα διαμέρισμα 50 γιγα και εκει εγκατέστησα το Ubuntu 16,4 .

Μετά απο μερικές επανεκκινήσεις του συστήματος για να γίνουν οι απαραίτητες ενημερώσεις σύνδεσα το τηλέφωνο με τον υπολογιστή χωρίς προηγουμένως να εγκαταστήσω κάποιους drivers .

Και ώ του θαύματος !! :shock: Το τηλέφωνο αναγνωρίσθηκε απο το σύστημα δείχνοντάς μου και τον αποθηκευτικό χώρο και την καρτα SD .:D

Εαν έχεις κάποιον υπολογιστή που τρέχει Linux δοκίμασε και ενημέρωσέ μας για να διασταυρώσουμε εαν έτσι είναι πραγματικά ή απλώς "έτυχε" :oops:

Link to comment
Share on other sites

Με πείσατε! Θα το προσπαθήσω μονη μου κ ελπιζω να πανε ολα καλα! Ο, τι χρειαστει ρωτάω! Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!!! Ο Θεός βοηθός! :) :) Edited by Lila_k
Link to comment
Share on other sites

Με πείσατε! Θα το προσπαθήσω μονη μου κ ελπιζω να πανε ολα καλα! Ο, τι χρειαστει ρωτάω! Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!!! Ο Θεός βοηθός! :) :)

Μη φοβάσαι εύκολο είναι θυμήσου στο sp flash tool να βάλεις firmware update

 

----- προσθήκη μηνύματος 64 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το θέμα σας ότι δεν το αναγνωρίζει ο υπολογιστής είναι περισσότερο πρόβλημα των window 10 πάρα του κινητου

Link to comment
Share on other sites

Μη φοβάσαι εύκολο είναι θυμήσου στο sp flash tool να βάλεις firmware update

 

----- προσθήκη μηνύματος 64 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το θέμα σας ότι δεν το αναγνωρίζει ο υπολογιστής είναι περισσότερο πρόβλημα των window 10 πάρα του κινητου

Μήπως για το πέρασμα απο 4.4 σε λολιποπ χρειάζεται firmware upgrate ;;

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα! Δεν εχω καταλαβει τι λέτε αλλα ελπιζω να τα βρω οταν εμφανιστούν μπροστα μου! :p

Μάλλον πρέπει να συνδεθείς με το sokolataki με το teamviewer για να σε βοηθήσει !!!!

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι αφου μου ειπατε οτι δεν ειναι τοσο δυσκολο ψήνομαι να το προσπαθήσω μόνη μου.. Δε θελω κιολας να ταλαιπώρησω το sokolataki που φανταζομαι θα το χει κανει ηδη πολλες φορες! Λοιπόν θα δω τον οδηγό στην πρωτη σελιδα, θα μελετήσω , θα δω και κανα βιντεακι κ θα σας πω! Χιλια ευχαριστω ομως με εχετε κατασκλαβωσει!! Κ απο αυτα που διαβαζω ειστε ολοι experts! Ευχαριστω και παλι! :):):)
Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι αφου μου ειπατε οτι δεν ειναι τοσο δυσκολο ψήνομαι να το προσπαθήσω μόνη μου.. Δε θελω κιολας να ταλαιπώρησω το sokolataki που φανταζομαι θα το χει κανει ηδη πολλες φορες! Λοιπόν θα δω τον οδηγό στην πρωτη σελιδα, θα μελετήσω , θα δω και κανα βιντεακι κ θα σας πω! Χιλια ευχαριστω ομως με εχετε κατασκλαβωσει!! Κ απο αυτα που διαβαζω ειστε ολοι experts! Ευχαριστω και παλι! :):):)

Μέχρι τώρα κανείς - οσο άσχετος κι αν είναι - δεν έχει καταφέρει να χαλάσει αυτό το τηλέφωνο προσπαθώντας να του κάνει κάποια αναβάθμιση . Καλή επιτυχία :)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ! θα σας ενημερώσω! :D

απορω τι κανεις τοσες ωρες ειναι 5 λεπτα δουλεια..... αλλα ετσι πρεπει σιγα σιγα μαθαινει κανεις :)

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα.. Παρέλαβα χθες την konpson και βλέπω πάλι ραγδαία πτώση από το 15%

 

Ιδέες;;

 

Έκανα και μια φορά μέχρι στιγμής calibration

 

Sent from my JY-S3 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 80 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161021/852caf7eaa5c62793a9514f651356a30.jpg

 

Sent from my JY-S3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

σελιδα 436 υπαρχει ακριβης οδηγος για την rc5

 

 

σε ποιο λογισμικο εισαι και εχεις θεμα με το 15%

Link to comment
Share on other sites

απορω τι κανεις τοσες ωρες ειναι 5 λεπτα δουλεια..... αλλα ετσι πρεπει σιγα σιγα μαθαινει κανεις :)

 

Χαχαχαχα!!! Καθομαι και διαβαζω ό,τι έχετε γράψει πολλές σελίδες πριν για να μαι σίγουρη! :lol: όντως είδα το βιντεάκι και διάβασα τον οδηγό που είχες ανεβάσει και φαίνεται εύκολο! Τωρα μένει μόνο να αδειάσω το κινητό και το κάνω! :happy:

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα!!! Καθομαι και διαβαζω ό,τι έχετε γράψει πολλές σελίδες πριν για να μαι σίγουρη! :lol: όντως είδα το βιντεάκι και διάβασα τον οδηγό που είχες ανεβάσει και φαίνεται εύκολο! Τωρα μένει μόνο να αδειάσω το κινητό και το κάνω! :happy:

 

καλη επιτυχιαααααααα :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...