Jump to content

Jiayu S3


sam28
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μιλαμε το εχετε ξεσκισει το νημα. Τα τελευταια 10 + posts παντελως ασχετα με τη συσκευη. Οι διαχειριστες που ειναι ;;;;;;;;;; Edited by kwnana

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Νεα Rom καθαρη AOSP που ανεβαζει τις επιδοσεις απο οτι ειδα:)

http://www.needrom.com/download/pure-aosp-v1-tf/

Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

Παίδες μήπως έχει παραλάβει κανείς από GeekBuying;

Αναφέρουν ότι, It is pre-loaded android 5.0 Lollipop. Πράγμα που το θεωρώ απίθανο..

Γενικότερα σας έχουν στείλει την 4.4.4;

 

Εγώ απο εκεί το πήρα. Ηρθε αρχές Μαρτίου με 4.4.4 και φορτωμένη τη rom με τα gapps

Link to comment
Share on other sites

Νεα Rom καθαρη AOSP που ανεβαζει τις επιδοσεις απο οτι ειδα:)

http://www.needrom.com/download/pure-aosp-v1-tf/

 

Τη δοκιμασε κανενας τολμηρος;

Jiayu G3 (a lot of time ago)...

Jiayu S3 (for spare)

Ulefone T1

Elephone S8

Xiaomi Redmi Note 8!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα την περασω εγω οταν με το καλο παρω το κινητο στα χερια μου γιατι ειναι ιδια εμφανισιακα με αυτην που εχω τωρα στο samsung μου και με βολευει αφανταστα!
Link to comment
Share on other sites

Δεν κρατηθηκα και έκανα και εγω την αγορα σημερα. 3gb ram και δωρο μπαταρια με φορτιστή στα 220$ παιδια απο vickmall. Ας ελπισουμε να μην μετανιώσουμε για την αγορα αυτού του κινητου καθότι θα είναι το 1ο μου κινεζικο.
Link to comment
Share on other sites

Νεα Rom καθαρη AOSP που ανεβαζει τις επιδοσεις απο οτι ειδα:)

http://www.needrom.com/download/pure-aosp-v1-tf/

 

Ποσό antutu δειχνει στην εικόνα?

Link to comment
Share on other sites

Νεα Rom καθαρη AOSP που ανεβαζει τις επιδοσεις απο οτι ειδα:)

http://www.needrom.com/download/pure-aosp-v1-tf/

Μέγας πειρασμός! Να βάλουμε επιτέλους και ένα GravityBox να δούμε την... υγειά μας,

και -αν αληθεύουν τα λεγόμενα του "ψήστη" της AOSP- να δούμε και λίγη ελεύθερη RAM βρε αδελφέ, που έχει 2 GB και τρώει πάνω από τα μισά, με όλα disabled, κλειστά κλπ (ΤΙ ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΑΥΤΗ Η ROM ΤΗΣ JIAYU??? :shock:)

 

Αλλά λέω να συγκρατηθώ για αρχή, να δω κανα σχόλιο πρώτα...

 

Offtopic, πως γινεται αυτο? οεο?

(Για να συνεισφέρω κι εγώ λίγο στο off-topic / spam...)

Must επιλογή αυτή για τις αγορές σου:

Στο PayPal, πας:

My Profile -> My Money -> My Preapproved Payments -> Update -> Set Availiable Funding Sources -> Conversion options -> tick "Bill me in the currency listed on the seller's invoice"

 

Καλό αυτό αλλά σε περίπτωση που χρειαστεί να γίνει refund χάνεις λεφτά και από ισοτιμία αν έχει πέσει μέχρι να γίνει refund και πάλι κρατάει κάποια έξοδα η τράπεζα για μετατροπή από δολάρια σε ευρώ

Έτσι πίστευα κι εγώ, παραδόξως όμως σε 1-2 refund που μου γίνανε, η απώλεια ήταν της τάξεως των λεπτών - δεν κατάλαβα ποτέ τι έγινε (και όχι, δεν είχε αλλάξει εν τω μεταξύ η ισοτιμία προς το ευνοϊκότερο)...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, επειδή ίσως κάποιοι δυσκολέυτηκαν με το θέμα, παραθέτω εδώ κάποιες σύντομες οδηγίες (αν και υπάρχουν και αναλυτικοί οδηγοί στο forum σχετικά με αυτό).

 

1. Βασικό προαπαιτούμενο είναι να έχετε εγκατεστημένους Android USB drivers. Ευτυχώς απ' ό,τι είδα, το τηλέφωνο δεν είναι... εκλεκτικό σε αυτό (δούλεψε με drivers από παλιότερα Mediatek devices που είχα ήδη εγκατεστημένους - όχι π.χ. σαν ένα Cubot S200, που μου... έβγαλε πρόσφατα την πίστη!).

Αναζητήστε στο Google "vcom usb drivers" ή "android usb drivers" και θα σας βγάλει ένα σωρό.

 

2. Κατεβάστε από τη σχετική σελίδα στο Needrom τη ROM και το SP Flashtools.

Ξε-ζιπάρετε το καθένα σε δικό του folder.

 

3. Τρέχτε το SP Flashtools (μέσα στο folder που ξεzipάρατε το πρόγραμμα, βρείτε και εκτελέστε το flash_tool.exe.

 

4. Κάντε click στο κουμπί "Scatter-loading" (στα δεξιά). Θα σας ρωτήσει πού να το αναζητήσει. 'Οδηγείστε' το μέσα στο folder όπου ξεzipάρατε τη ROM, και συγκεκριμένα στο αρχείο MT6752_Android_scatter.txt (ανάλογα τη ROM, ίσως το όνομα να διαφέρει ελαφρά - το "scatter.txt" πάντως είναι το ζητούμενο).

Με το που το επιλέξετε, θα εμφανίσει διάφορα στοιχεία στο μεγάλο παράθυρο από κάτω.

 

5. Πατήστε το κουμπί "Download" (επάνω αριστερά).

 

6. Τώρα (όχι νωρίτερα!) σβήστε το τηλέφωνο και σβηστό όπως είναι, συνδέστε το με το καλώδιο USB στον υπολογιστή (επαναλαμβάνω: τώρα, αφού έχετε πατήσει το "Download")

 

7. Αν όλα έχουν πάει καλά (το μόνο που μπορεί να τα χαλάσει είναι οι drivers), το πρόγραμμα θα εντοπίσει αυτόματα το τηλέφωνο και θα αρχίσει η διαδικασία. Θα εμφανιστεί χρωματιστή μπάρα προόδου στο κάτω μέρος.

Η διαδικασία κρατάει μόνο λίγα λεπτά και στο τέλος της (ενώ η μπάρα έχει "γεμίσει"), εμφανίζεται ένα παραθυράκι με έναν πράσινο δακτύλιο, που σηματοδοτεί και το (επιτυχές) πέρας!

 

Αποσυνδέετε το τηλέφωνο και το ανάβετε. Υπ' όψιν, το πρώτο boot θα πάρει λίγη ώρα, καθώς το λειτουργικό κάνει rebuild το Dalvik cache (και ό,τι άλλο...).

 

Θα συνιστούσα επίσης ένα Factory Reset αμέσως μετά, έτσι για να έχετε το... κεφάλι σας πιο ήσυχο (ΔΕΝ είναι απαραίτητο!)

 

Ελπίζω αυτά να βοηθήσουν.. :)

 

Καλησπέρα :) Ολα τα στοιχεία στο παράθυρο που ανοίγει πρέπει να ειναι τσεκαρισμένα΄? Ακόμα και το preloader?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα :) Ολα τα στοιχεία στο παράθυρο που ανοίγει πρέπει να ειναι τσεκαρισμένα΄? Ακόμα και το preloader?

Απ' ό,τι θυμάμαι, ναι.

Αλλά ας μας πει και κανείς άλλος που μπορεί να το έκανε πιο πρόσφατα, γιατί ομολογώ ότι η μνήμη δεν είναι ακριβώς από τα δυνατά μου σημεία... :O

 

Edit:

Οκ, βρέθηκα ξανά στον υπολογιστή που είχα κάνει το flash-άρισμα και το κοίταξα. Όλα τσεκαρισμένα - και το preloader :)

Edited by w2o4ts
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά δοκίμασα εγώ την

Pure aosp το τηλεφωνώ είναι ταχύτερο έχει κάποια προβληματάκια όμως όχι κάτι σοβαρό. Πρώτον υπάρχει πρόβλημα με το contacs apk. Και δεν μπορείς να κάνεις κλήση από εκεί όμως από τον dialer μπορείς το πρόβλημα λύθηκε εγκαθιστώντας άλλη εφαρμογή από Google play Επίσης πρόβλημα με τον browser ενώ μπαίνει κανονικά όταν κανείς Αναζήτηση από Google και μετά να μπεις δεν μπαίνε το πρόβλημα λύθηκε με cm browser και πάει σφαίρα. Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι δεν έχει smart wake το οποίο όμως λέει ότι θα λυθεί με ota update. Στο antutu χτυπάει 43100 κατά τα άλλα όλα είναι μια χαρά νομίζω ότι έχει δυνατότερο και καθαρότερο ήχο Αλλαγ και καλύτερη camera.

Link to comment
Share on other sites

Μολις το παρελαβα.το πρωτο πραγμα που ειπα μετα απο κανενα εικοσαλεπτο σκαλισμα ηταν "τι τουμπανακι ειναι αυτο?"

Πρωτες εντυπωσεις λοιπον αριστες.

Link to comment
Share on other sites

Welcome to the forum και με το καλό να παραλάβεις! :D

Μην ανησυχείς. Ακόμα και αν με κάποιο update σου γυρίσει η γλώσσα στα Κινέζικα (και αυτό θα αφορά τη γλώσσα του περιβάλλοντος του Android - δεν κινδυνεύεις να χάσεις κάτι όπως π.χ. τη δυνατότητα να γράφεις Ελληνικά στο πληκτρολόγιο ή κάτι τέτοιο),

το περισσότερο που έχεις να κάνεις είναι πριν την αναβάθμιση να δεις πού περίπου είναι (μέσα στα Settings/Ρυθμίσεις) το (υπο)μενού για την επιλογή γλώσσας και τι εικονίδιο έχει δίπλα του.

Έτσι, ακόμα και να σου γυρίσει η γλώσσα, ξαναβρίσκεις το σωστό μενού, μπαίνεις μέσα και την ξαναγυρίζεις σε ελληνικά / αγγλικά / ό,τι άλλο είχες πριν από το upgrade!

Αν δεν κανω λαθος υπαρχει περιπτωση να μην εχει καθολου τα ελληνικα(μετα την αναβαθμιση).Σωστα;το αναφερω και ρωταω γιατι δεν εχω ξαναφλασαρει ρουταρει κινητο αλλα δεν ειμαι και τοσο τσοπανος.Θα το κανω για πρωτη φορα.Απλα εχω ακουσει οτι αν κανεις κατι λαθος το προβλημα που θα προκυψει μπορει να ειναι πολυ μεγαλο.

Ευχαριστω για τον χρονο σου

Edited by tsipis1
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος υπαρχει περιπτωση να μην εχει καθολου τα ελληνικα(μετα την αναβαθμιση).Σωστα;το αναφερω και ρωταω γιατι δεν εχω ξαναφλασαρει ρουταρει κινητο αλλα δεν ειμαι και τοσο τσοπανος.Θα το κανω για πρωτη φορα.Απλα εχω ακουσει οτι αν κανεις κατι λαθος το προβλημα που θα προκυψει μπορει να ειναι πολυ μεγαλο.

Ευχαριστω για τον χρονο σου

Οι ROM που έχουμε δει μέχρι στιγμής προέρχονται κατευθείαν από τη 'μαμά' και ήδη έχουν ελληνικά, οπότε σημαίνει ότι είσαι εντάξει - οι κίτρινοι φίλοι μας έχουν φροντίσει για όλα! :p

Το μόνο που μπορεί να πάει στραβά με το φλασάρισμα είναι αν... καταφέρεις να διαγράψεις τον bootloader της συσκευής - αν και ακόμα και γι' αυτό υπάρχει λύση.

Πέραν αυτού όμως, η διαδικασία είναι -εντός λογικών ορίων- ασφαλής. Μου έχει τύχει στο παρελθόν να μη boot-άρει σωστά συσκευή μετά από φλασάρισμα (από βλακεία που είχα κάνει εγώ τελικά με τα αρχεία...), αλλά η λύση ήταν απλή: το ξανάκανα απ' την αρχή (και η συγκεκριμένη συσκευή παίζει έκτοτε άριστα! :))

 

η μπαταρια καλη?

διαβαζω οτι δεν εχει πολυ καλη αποδοση.

Κοίταξε. Έχουν γραφτεί διάφορα σχόλια εδώ, θετικά και αρνητικά. Προσωπική μου γνώμη (μετά από λίγο καιρό που το έχω) είναι ότι θα μπορούσε και καλύτερα (και 'όμοια' ως προς τις προδιαγραφές μοντέλα, όπως το Meizu M1 Note, τα πάνε αισθητά καλύτερα), αλλά κακή δεν είναι σε καμία περίπτωση!

Αν δεις 2-3 σελίδες πίσω, είχα αντιμετωπίσει μεγάλο πρόβλημα, με την μπαταρία να την πηγαίνει... νερό - και είχα απογοητευθεί από το τηλέφωνο. Τελικά όμως το πρόβλημα οφειλόταν σε μια από τις εφαρμογές της Google, η οποία είχε... οκ, δεν ξέρω καν τι ακριβώς είχε πάθει, αλλά είχε τρελλάνει το τηλέφωνο στην κατανάλωση!

Μετά από μια εκκαθάριση δεδομένων (στη συγκεκριμένη εφαρμογή, το Google Play Services), ήρθε στα... συγκαλά της, και το τηλέφωνο το ίδιο (αν και τώρα βλέπω ότι πάει κατά καιρούς να μου το ξανακάνει - και της τη... φυλάω στη γωνία με Clear Data!)

Συμπερασματικά θα έλεγα ότι από μπαταρία τα πηγαίνει αρκετά καλά και κάποια προβλήματα οφείλονται στο software, οπότε ελπίζω να διορθωθούν με κανένα update από τη Jiayu...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά δοκίμασα εγώ την

Pure aosp το τηλεφωνώ είναι ταχύτερο έχει κάποια προβληματάκια όμως όχι κάτι σοβαρό. Πρώτον υπάρχει πρόβλημα με το contacs apk. Και δεν μπορείς να κάνεις κλήση από εκεί όμως από τον dialer μπορείς το πρόβλημα λύθηκε εγκαθιστώντας άλλη εφαρμογή από Google play Επίσης πρόβλημα με τον browser ενώ μπαίνει κανονικά όταν κανείς Αναζήτηση από Google και μετά να μπεις δεν μπαίνε το πρόβλημα λύθηκε με cm browser και πάει σφαίρα. Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι δεν έχει smart wake το οποίο όμως λέει ότι θα λυθεί με ota update. Στο antutu χτυπάει 43100 κατά τα άλλα όλα είναι μια χαρά νομίζω ότι έχει δυνατότερο και καθαρότερο ήχο Αλλαγ και καλύτερη camera.

 

sokolataki Εγω που θελω να περασω τις επαφες απο την μεμορυ που εχω το αντιγραφο ασφαλειας μπορω απο την στιγμη που εχει προβλημα με τις επαφες;; Το να τις περασω και μετα να μην μπορω να μπω δεν με πειραζει απο την στιγμη που μπορω να τις βρω απο τον dialer..

Link to comment
Share on other sites

Σας παρακαλώ οποιοι μπορείτε (και θέλετε) να μας κρατάτε ενήμερους σχετικά με την καινούρια aosp και τα προβλήματα της...

Το μόνο που με κρατάει από το να παραγγείλω οποιοδήποτε 5.5ιντσο είναι το ότι θέλω να "παίζει" οπωσδήποτε το gravity box.

Οπότε εάν σε αυτήν δουλευει...Και εφόσον διορθωθούν τα προβλήματα της,ριχνω παραγγελία κατευθείαν!!

Link to comment
Share on other sites

Mπαινω και γω στην παρεα μετα απο ενα THL100 προπερσι , ενα coolpadf1 περσι, ηρθε φετος η ωρα για το jiayu s3 το Promotion, απο vickmall . Σε 3-7 μερες θα παραλαβουν απο την εταιρια 100 κομμάτια με δωρα μπαταρια φορτιστη κτλ.

Επισης πηρα και ενα καπακι άσπρο εξτρα με το μονο μειωνεκτημα οτι δεν θα εχει nfc

Στην αναμονη ...

Link to comment
Share on other sites

Εκανα την κινηση να το παραγγειλω 203$ απο το παντα, μου ζητησαν ομως φωτο απο ταυτοτητα, πιστωτικη και λογαριασμο πιστωτικης. Μηπως ειναι λιγο υποπτα ολα αυτα;
Link to comment
Share on other sites

Πλήρωσες με PayPal και σου ζητήθηκαν αυτά;;

 

Έλλειψη AOSP rom, ήταν ένας από τους λόγους που πάγωσαν την αγορά για μένα ( με τον άλλον να είναι η μπαταρία). Gravity box fan here too

Τώρα μάλλον έφυγε και αυτό χμ

 

Σε σχέση με το OPO, που στέκεται στο θέμα επιδόσεων;

ƒ
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια προσπαθω να ξεζιπαρω τη ROM AOSP αλλα ζηταει κωδικο,

τι κωδικο βαλατε εσεις;;;

 

Δεν αναφερει κατι στη σελιδα needrom.

 

Θενξ

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια προσπαθω να ξεζιπαρω τη ROM AOSP αλλα ζηταει κωδικο,

τι κωδικο βαλατε εσεις;;;

 

Δεν αναφερει κατι στη σελιδα needrom.

 

Θενξ

Γιατί να την ξεζιπαρεις? Στις οδηγίες λέει ότι μπαίνει όπως είναι από recovery

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...