Jump to content

Jiayu S3


sam28
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συνδεθηκε φιλε μου με 8 αμερικανικους και 4 ρωσικους σε λιγοτερο απο 1 λεπτο, ακριβεια 2 μετρα μου εδειχνε το gps.test.pro , πλοηγηση με το sygic απλα αψογη, το θεμα ομως οτι πηγα στην παραλια και μ εδειχνε -42 μετρα συνεχιζεται.....mediatek. Θεσσαλονικη.

Για να γράφεις και για πλοήγηση άψογη με το Sygic, προφανώς όλα καλά! Με το 'παλιό' μου ΜΤ6589Τ, το GPS έδειχνε ακρίβεια κάτι σαν 4-6 μέτρα, αλλά... το Sygic συχνά (όχι πάντα, ευτυχώς!) μπορεί και να με έδειχνε 500 μέτρα από κει που βρισκόμουν πραγματικά! :lol:

 

Δοκιμασα το gravity box και στη μαμα rom και στην stock moded δεν λειτουργουν ολα οπως θα επρεπε το εβγαλα κι εγω,σε thl και σε inew που το δοκιμασα λειτουργουσε κανονικα σε αυτο οχι.

Μάλλον για πρώτη φορά στα... χρονικά της η Jiayu έβγαλε λειτουργικό που αποκλίνει σημαντικά από το AOSP και μας τα χάλασε...

Κρίμα γιατί ένα από τα features του GravityBox που έπαιξε ήταν τα Ελληνικά με 160 χαρακτήρες στη 'μαμά' εφαρμογή μηνυμάτων! Βαρέθηκα να παιδεύομαι με 3rd party apps γι' αυτό το θέμα... :(

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν ησουν μεσα σε... υποβρυχιο????

Περα απο την πλακα και σε μενα καποιες φορες εχει σφαλμα στο υψος...

Καποτε με mtk6589 ηθελε κανα 10 λεπτο να κλειδωσει σημα και σ εδειχνε και αλλου για αλλου...τωρα βελτιωθηκαν πολυ αλλα αυτο το αστειο με το υψομετρο ποτε θα σταματησει? :dizzy:

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω θα έχετε κι εσείς βάλει κάποια έξτρα εφαρμογή για SMS, προκειμένου να έχετε 160 χαρακτήρες (με Ελληνικά) ανά μήνυμα.

Πειραματίστηκα με τα Handcent, 8sms, Chomp και Textra.

 

Ένα πρόβλημα που συναντώ με όλα είναι όταν έρθει ένα καινούριο SMS, οπότε και εμφανίζεται το γνωστό εικονίδιο στο lock screen, το οποίο μπορεί κανείς να σύρει πάνω στο "κουμπί" (που κανονικά σέρνεις πέρα-δώθε για να ξεκλειδώσει το τηλέφωνο) και να πάει κατευθείαν στην εφαρμογή μηνυμάτων.

Αν λοιπόν έχω ορίσει ως εφαρμογή μηνυμάτων κάποια άλλη εκτός από τη 'δική' του, σέρνοντας το εικονίδιο του μηνύματος πάνως στο unlock button, κάνει το lock screen να κολλήσει(!)

Ο μόνος τρόπος για να ξεκλειδώσει πλέον η συσκευή είναι να κατεβάσω τα notifications όπου υπάρχει -επίσης- ειδοποίηση για το καινούριο μήνυμα και κάνοντας κλικ σε αυτήν με πηγαίνει στη 'νέα' εφαρμογή μηνυμάτων, παρακάμπτοντας έτσι το lock screen και ξεκλειδώνοντας το τηλέφωνο.

Εξαιρετικά ενοχλητικό...! :(

 

Είναι κάτι που έχετε συναντήσει κι εσείς; Υπάρχει τρόπος να το αποφύγει κανείς...;

Δεν έχω διαβάσει κάτι για ανάλογο πρόβλημα αλλού (και δε χρησιμοποιούσα ο ίδιος τέτοιες 3rd party εφαρμογές ως τώρα για να έχω εικόνα), οπότε με κάνει να υποψιάζομαι ότι ίσως είναι κάτι που συμβαίνει μόνο στο S3 και στην/στις ROM που έχω/έχουμε αυτήν τη στιγμή...

 

Edit: Παίζοντας λίγο ακόμα, βλέπω τώρα ότι τα πράγματα είναι μισά-μισά: με το 8sms ας πούμε, δεν κολλάει το lock screen (πάλι καλά...), αλλά με πηγαίνει στη 'μαμά' εφαρμογή μηνυμάτων (οκ, λογικό!), η οποία όμως ειναι απενεργοποιημένη, οπότε... δε μας κάνει!

Λιγότερο κακό σενάριο, εξίσου ενοχλητικό τελικά...

Edited by w2o4ts
Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω θα έχετε κι εσείς βάλει κάποια έξτρα εφαρμογή για SMS, προκειμένου να έχετε 160 χαρακτήρες (με Ελληνικά) ανά μήνυμα.

Πειραματίστηκα με τα Handcent, 8sms, Chomp και Textra.

 

Ένα πρόβλημα που συναντώ με όλα είναι όταν έρθει ένα καινούριο SMS, οπότε και εμφανίζεται το γνωστό εικονίδιο στο lock screen, το οποίο μπορεί κανείς να σύρει πάνω στο "κουμπί" (που κανονικά σέρνεις πέρα-δώθε για να ξεκλειδώσει το τηλέφωνο) και να πάει κατευθείαν στην εφαρμογή μηνυμάτων.

Αν λοιπόν έχω ορίσει ως εφαρμογή μηνυμάτων κάποια άλλη εκτός από τη 'δική' του, σέρνοντας το εικονίδιο του μηνύματος πάνως στο unlock button, κάνει το lock screen να κολλήσει(!)

Ο μόνος τρόπος για να ξεκλειδώσει πλέον η συσκευή είναι να κατεβάσω τα notifications όπου υπάρχει -επίσης- ειδοποίηση για το καινούριο μήνυμα και κάνοντας κλικ σε αυτήν με πηγαίνει στη 'νέα' εφαρμογή μηνυμάτων, παρακάμπτοντας έτσι το lock screen και ξεκλειδώνοντας το τηλέφωνο.

Εξαιρετικά ενοχλητικό...! :(

 

Είναι κάτι που έχετε συναντήσει κι εσείς; Υπάρχει τρόπος να το αποφύγει κανείς...;

Δεν έχω διαβάσει κάτι για ανάλογο πρόβλημα αλλού (και δε χρησιμοποιούσα ο ίδιος τέτοιες 3rd party εφαρμογές ως τώρα για να έχω εικόνα), οπότε με κάνει να υποψιάζομαι ότι ίσως είναι κάτι που συμβαίνει μόνο στο S3 και στην/στις ROM που έχω/έχουμε αυτήν τη στιγμή...

 

Edit: Παίζοντας λίγο ακόμα, βλέπω τώρα ότι τα πράγματα είναι μισά-μισά: με το 8sms ας πούμε, δεν κολλάει το lock screen (πάλι καλά...), αλλά με πηγαίνει στη 'μαμά' εφαρμογή μηνυμάτων (οκ, λογικό!), η οποία όμως ειναι απενεργοποιημένη, οπότε... δε μας κάνει!

Λιγότερο κακό σενάριο, εξίσου ενοχλητικό τελικά...

Μα καλα....στελνεις ακομη παραδοσιακα sms ????? :yahoo:

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Το go sms που δούλευα είχε επιλογή για απενεργοποίηση διπλής ειδοποίησης.

Επίσης το gravityBox ήταν τέλειο στο Android 4.2. Όταν ήρθε το 4.4 ποτέ δε δούλευαν όλα.

Το υψόμετρο δεν δείχνει σωστά στο sygic ούτε με snapdragon. Δεν ξέρω αν είναι θέμα sygic.

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Μα καλα....στελνεις ακομη παραδοσιακα sms ????? :yahoo:

Τι να κάνω... Είμαι παλαιών αρχών! :p

 

Το go sms που δούλευα είχε επιλογή για απενεργοποίηση διπλής ειδοποίησης.

Επίσης το gravityBox ήταν τέλειο στο Android 4.2. Όταν ήρθε το 4.4 ποτέ δε δούλευαν όλα.

Το υψόμετρο δεν δείχνει σωστά στο sygic ούτε με snapdragon. Δεν ξέρω αν είναι θέμα sygic.

Και εδώ αν βάλεις άλλη εφαρμογή σου υπενθυμίζει να την ορίσεις σαν default sms app - και να βγάλεις τα notifications από τη 'μαμά', για να μη βλέπεις διπλά notifications.

Αυτό που μας τα χαλάει όμως είναι το lock screen...

 

Στο gravitybox, από το λίγο που το δοκίμασα, τα περισσότερα άλλα δεν έπαιζαν, τα SMS όμως παίξανε - 160 χαρ. με τη 'μαμά'!

 

Και κανένα από τα GPS Test (κτλ κτλ) να βάλεις, τα ίδια έχεις με το υψόμετρο (άρα δε φταίει όντως το Sygic), τόσο με το δικό μας, όσο και με snapdragon (που τα έβαλα δίπλα-δίπλα με ένα Xiaomi Note 4G και με ξεφτίλισε από ταχύτητα σε κλείδωμα στίγματος και αριθμό δορυφόρων - αλλά το ύψος... ύψος!)

Τι να κανουμε, είμαστε ή του ύψους ή του βάθους! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Το go sms που δούλευα είχε επιλογή για απενεργοποίηση διπλής ειδοποίησης.

Επίσης το gravityBox ήταν τέλειο στο Android 4.2. Όταν ήρθε το 4.4 ποτέ δε δούλευαν όλα.

Το υψόμετρο δεν δείχνει σωστά στο sygic ούτε με snapdragon. Δεν ξέρω αν είναι θέμα sygic.

Δεν χρησιμοποιω sygic για υψομετρο, gps_test_pro και gps+ μονο, και στα δυο ειναι λαθος το υψομετρο με mtk. Για snapdragon δεν γνωριζω, δεν ειχα ποτε.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Πως στο καλο γινεται το screenshot??????

 

Πατα ταυτοχρονα το power και το volume (-)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Χθες βράδυ το παρήγγειλα και γω από minideal και μου είπαν ότι το play store δεν θα το βάλουν αυτοί, αλλά θα πρέπει να το κάνω μόνος μου. Ισχύει κάτι τέτοιο? Αν ναι, πως το κάνω? Αν έχει απαντηθεί πιο πίσω, πείτε να το δω (διάβασα κάποιες σελιδες, αλλά όχι όλες:D).

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

παιδια ειμαι εκτος θεματοσ αλλα δεν βρικα νημα...εχς στα χερια μου ενα samsung gt l9500 μτκ65χχ πηγα να του βαλω αλλη ρομ αλλα μετα το φορματ οθτε την ρομ περνει ουτε τιποτα δεν ανοιγει καν του εχω φλασαρει 20 και ρομ και δεν κανει καμια ...καμια βοηθεια κανεις γιατι ειναι φιλου για καλο πηγα και θα του χρςσταω κ ολας
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Χθες βράδυ το παρήγγειλα και γω από minideal και μου είπαν ότι το play store δεν θα το βάλουν αυτοί, αλλά θα πρέπει να το κάνω μόνος μου. Ισχύει κάτι τέτοιο? Αν ναι, πως το κάνω? Αν έχει απαντηθεί πιο πίσω, πείτε να το δω (διάβασα κάποιες σελιδες, αλλά όχι όλες:D).

Ευχαριστώ!

 

Γιατι θα τους πέσει η μεση? ακυρωσε το και πάρτο από αλλου που το βαζουν !!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατι θα τους πέσει η μεση? ακυρωσε το και πάρτο από αλλου που το βαζουν !!!

 

Τι να σου πω? Είναι για φίλο οχι για μένα και ήθελε από κει.. Οπότε??

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα... Έφυγε σήμερα εμένα από Dealsmachine και ο Κινέζος το εστειλε με DHL.. Τον ειπα να το δηλώσει σαν gift.. Παίζει να έχω κανένα θέμα με τελωνείο;;
Link to comment
Share on other sites

Τα πληρώνεις ή το αφήνεις να γυρίσει πίσω και λες του κινέζου να το ξαναστείλει απλό και κάνεις 3 μήνες να το δεις. Αλλά αυτά είναι off-topic εδώ, δεν αφορούν το τηλέφωνο...
Link to comment
Share on other sites

παιδια το geekbuying τι λεει απο εξυπηρετηση??γιατι σκεφτομαι να το παρω απο εκει το 3 γιγα ραμ λεει οτι το εχουν στοκ 203 ευρω με δωρο θηκη,,, και με προτεκτορ βγαινει 205 ευρω,,ηδη παραλαβανε 2 ατομα απο εκει και εχουν αφησει reviews.γιατι κακα τα ψεμματα στους αλλους παιζει στα 217 και πανω....εκτος αν ξερετε κανα κουπονι απο κανα σαιτ εμπιστοσυνης και παει πιο χαμηλα.
Link to comment
Share on other sites

παιδια το geekbuying τι λεει απο εξυπηρετηση??γιατι σκεφτομαι να το παρω απο εκει το 3 γιγα ραμ λεει οτι το εχουν στοκ 203 ευρω με δωρο θηκη,,, και με προτεκτορ βγαινει 205 ευρω,,ηδη παραλαβανε 2 ατομα απο εκει και εχουν αφησει reviews.γιατι κακα τα ψεμματα στους αλλους παιζει στα 217 και πανω....εκτος αν ξερετε κανα κουπονι απο κανα σαιτ εμπιστοσυνης και παει πιο χαμηλα.

 

239,90$ το έχουν και στο geekbuying. που το είδες 205 ευρώ?

 

Ένας φίλος μου πήρε το UMI Zero από εκεί και είναι πολύ ευχαριστημένος από εξυπηρέτηση

Link to comment
Share on other sites

παιδια το geekbuying τι λεει απο εξυπηρετηση??γιατι σκεφτομαι να το παρω απο εκει το 3 γιγα ραμ λεει οτι το εχουν στοκ 203 ευρω με δωρο θηκη,,, και με προτεκτορ βγαινει 205 ευρω,,ηδη παραλαβανε 2 ατομα απο εκει και εχουν αφησει reviews.γιατι κακα τα ψεμματα στους αλλους παιζει στα 217 και πανω....εκτος αν ξερετε κανα κουπονι απο κανα σαιτ εμπιστοσυνης και παει πιο χαμηλα.

 

Καλησπέρα,

Από το geekbuying περιμένω ένα smartwatch και φαίνονται καλοί μέχρι τώρα. Όσο για το τηλέφωνο που θες κοστίζει στα 240 Usd. Είναι πιο ακριβοί από το coolicool για παράδειγμα. Πάντως φαίνονται αξιόπιστοι.

Link to comment
Share on other sites

239,90$ το έχουν και στο geekbuying. που το είδες 205 ευρώ?

 

Ένας φίλος μου πήρε το UMI Zero από εκεί και είναι πολύ ευχαριστημένος από εξυπηρέτηση

εδω...http://www.geekbuying.com/item/Jiayu-S3-5-5--FHD-Android-4-4-Smartphone-4G-LTE-MTK6752-Octa-Core-1-7-GHz-3GB-RAM-16GB-ROM-13-0MP-NFC-Miracast-OTG-Black-339486.html

Link to comment
Share on other sites

εδω...http://www.geekbuying.com/item/Jiayu-S3-5-5--FHD-Android-4-4-Smartphone-4G-LTE-MTK6752-Octa-Core-1-7-GHz-3GB-RAM-16GB-ROM-13-0MP-NFC-Miracast-OTG-Black-339486.html

 

ε μην βλέπεις πόσο γράφει σε Ευρω...έχει λάθος υπολογισμό.... 239,90$ είναι

Link to comment
Share on other sites

ε μην βλέπεις πόσο γράφει σε Ευρω...έχει λάθος υπολογισμό.... 239,90$ είναι

 

μισο λεπτο εγω πηγα και εβαλα στην τραπεζα 210 ευρω,,σε ευρω θα πληρωσω... εννοεις οτι δεν φτανουν τα χρηματα ωστε να γινει η αγορα??και οτι βγαινει παραπανω??η εννοεις λογω κακης ισοτιμιας αυτην την εποχη????ξερεις κανα αλλο σαιτ που να το εχει πιο κατω απο 239 δολλαρια το 3 γιγα και να ειναι διαθεσιμο?

Link to comment
Share on other sites

μισο λεπτο εγω πηγα και εβαλα στην τραπεζα 210 ευρω,,σε ευρω θα πληρωσω... εννοεις οτι δεν φτανουν τα χρηματα ωστε να γινει η αγορα??και οτι βγαινει παραπανω??η εννοεις λογω κακης ισοτιμιας αυτην την εποχη????ξερεις κανα αλλο σαιτ που να το εχει πιο κατω απο 239 δολλαρια το 3 γιγα και να ειναι διαθεσιμο?

 

όταν πληρώσεις θα πληρώσεις ή με το ποσό σε $ ή με την ισοτιμία του Paypal (λογικά γύρω στα 220 Ευρώ).

 

το μόνο που ξέρω από τα καλά site που το έχει λίγο πιο φθηνό είναι το minideal που το έχει 229,90$ αλλά αυτοί δεν εγγυώνται ότι έχει Google Play (δεν το ανοίγουν δηλ, αν το έχει καλός αν δεν το έχει το βάζεις εσύ)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...