Jump to content

Mlais M9 (Star H930 / AXGIO Neon N2Q / WICO S100)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μια και δε ξερω πολλα πραγματα και βλεπω πως σε πολλους σας ενοχλει η μη σωστη λειτουργια του light sensor, θα μπορουσατε να μου πειτε τι ακριβως κανει το light sensor?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 584
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

μια και δε ξερω πολλα πραγματα και βλεπω πως σε πολλους σας ενοχλει η μη σωστη λειτουργια του light sensor, θα μπορουσατε να μου πειτε τι ακριβως κανει το light sensor?

 

το lightsensor ειναι ο αυτοματος φωτισμος της οθονης

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γειά σας!Έχω πάρει το Mlais M9 αλλά δυστύχως δεν μπορεί να πιάσει καθόλου σήμα δικτύου.Έχει κάποιος το ίδιο πρόβλημα?Έχω κάνει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων αλλά τίποτα.Υπάρχει κάτι άλλο να δοκιμάσω?Ίσως κάποια ROM?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γειά σας!Έχω πάρει το Mlais M9 αλλά δυστύχως δεν μπορεί να πιάσει καθόλου σήμα δικτύου.Έχει κάποιος το ίδιο πρόβλημα?Έχω κάνει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων αλλά τίποτα.Υπάρχει κάτι άλλο να δοκιμάσω?Ίσως κάποια ROM?

 

Μηπως εχεις παλιες καρτες SIM?

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα τη ΡΟΜ που ανέφερε ο piras παραπάνω και είναι εδώ:

http://www.needrom.com/download/mlais-m9/

Δεν βλέπω διαφορές σημαντικές διαφορές από αυτή που έχουμε προεγκατεστημένη.

Συνοψίζοντας:

Είναι root και έχει ήδη SuperSU. Recovery δεν φλάσαρα γιατί έχω το Philz αλλά δεν υπάρχει λόγος να έχει αλλάξει.

Άλλωστε ο ίδιος uploader στο needrom έχει ανεβάσει και recovery επομένως η ΡΟΜ θα έχει το stock.

 

Light sensor: είναι ελαφρώς πιό ευαίσθητος (παίρνει τιμές 20% μεγαλύτερες στον ίδιο φωτισμό αλλά χωρίς το άνοιγμα του τηλεφώνου και καθάρισμα δεν νομίζω ότι θα υπάρξει χρηστικό - λειτουργικό αποτέλεσμα γιατί εκεί τα πάντα σχεδόν μου έβγαιναν 0. Ίσως να έχει αποτέλεσμα σε συνδυασμό με τις ρυθμίσεις από Gravity Box για όσους το έχουν βάλει αλλά δεν μπορώ να το πω με σιγουριά γιατί δεν έχω τηλέφωνο με ...ακαθάριστο glass για να δοκιμάσω)

Auto rotation: Αποθηκεύεται η ρύθμιση και παραμένει on μετά από restart. Επομένως το πρόβλημα λύθηκε.

GPS: Ξεκίνησε με τους ίδιους 1-2 δορυφόρους που είχε ξεκινήσει και η προεγκατεστημένη στην ίδια θέση. Επομένως με τις γνωστές ρυθμίσεις MTK Engineering και fasterGPS εκτιμώ θα είναι το ίδιο. (Καλό κατά την άποψή μου)

Ηχεία, μικρόφωνα κλπ. δεν άκουσα σημαντικές διαφορές. Μου φάνηκαν ίδια. Χάλια δηλαδή τουλάχιστον για το ακουστικό και το τμήμα ήχου που αφορά σε ενσύρματα hands free.

WIFI: Εξαιρετικό όπως και στην προεγκατεστημένη.

Σήμα τηλεφωνίας: Πάρα πολύ καλό ομοίως. Οι ρυθμίσεις για Vodafone δεν συμπεριελήφθησαν και πρέπει να γίνουν πάλι χειροκίνητα.

Όλοι οι λοιποί αισθητήρες δουλεύουν κανονικά.

 

Το ξαναλέω. ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ BACKUP την προεγκατεστημένη ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΤΕΒΑΣΟΥΝ έστω και αν δεν την χρησιμοποιήσουν - φλασάρουν τώρα. Να την έχουν όμως.

Edited by nickpap1
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα,παρελαβα κιεγω χτες απο gearbest το Μ9 ,η παραγγελια εγινε 5 Μαρτιου.μεχρι στιγμης δεν εχω διαπιστωσει κανενα προβλημα απο οσα εχω διαβασει εδω (gps,μικροφωνο κτλ) παρα μονο οτι βλεπω να εχει 4GB rom αντι για 8.βεβαια δεν εχω βαλει καποιο partition tool η να το συνδεσω με pc μηπως βρω και τα αλλα 4,ηταν απλα η πρωτη εντυπωση.παντως πολυ ωραιο κινητο και σε αισθηση και σε εμφανιση.Ευχαριστω τον απο πανω για τη ρομ!
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα δεύτερη sim για δεδομένα στη θέση 2 και η μία sim λειτουργεί με 3G ενώ η άλλη όχι. Δεν ξέρω αν υπάρχει ρύθμιση να έχουν και οι δύο κάρτες 3G ή το τηλέφωνο δεν το υποστηρίζει. Και οι δύο κάρτες είναι COSMOTE.
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα δεύτερη sim για δεδομένα στη θέση 2 και η μία sim λειτουργεί με 3G ενώ η άλλη όχι. Δεν ξέρω αν υπάρχει ρύθμιση να έχουν και οι δύο κάρτες 3G ή το τηλέφωνο δεν το υποστηρίζει. Και οι δύο κάρτες είναι COSMOTE.

 

Μόνο η μια δουλεύει με δεδομένα 3g αν θες να δουλεύει στα δεδομενα με 3g βάλε την κάρτα στην πάνω μεριά

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βοήθειαααα!Κατέβασα την ROM από το http://www.needrom.com/download/mlais-m9/ και ακολούθησα ολα τα βήματα που αναγράφονται αλλά στην πρώτη περίπτωση στο Sp flash tool επιλέγοντας στο Download only μου βγάζει το εξής: PMT changed for the ROM; it must be downloaded. και στην δεύτερη περίπτωση με Firmware Upgrade μου βγάζει :

brom error: s_fthnd_file_is_not_loaded_yet (5007) there is file not loaded yet! (hint): 1. please check if the da path is correct. 2. please check if all the rom files exist. 3. please check if the scatter file description is sync with the exist rom files.

Το κινητό δεν ανοίγει πλέον.Έχει brickαρει!!!! Το PC το βλέπει όμως.Ξέρει κανένας γιατί?Έχω περάσει ROMS σε διάφορα κινητά χωρίς να είχα ποτέ τέτοιο πρόβλημα.Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο υποστηρίζει 3g και στις 2 sim (όχι ταυτόχρονα)

Επισυνάπτω το link σεβόμενος την επιθυμία του δημιουργού του να μην περιγράψω την διαδικασία εδώ (και ελπίζω να μην το μεταφέρετε και εσείς)

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2741650

όσοι το χρησιμοποιήσετε πατήστε και ένα thanks στο xda

Μετά στις ρυθμίσεις -ασύρματο και δίκτυα - περισσότερα -δίκτυα κινητής τηλεφωνίας- υπηρεσία 3G διαλέγουμε sim

http://i28.photobucket.com/albums/c226/bitofsalt/459b1099-5bfc-49ee-a4df-94b118d7f672_zpsfpviesar.png http://i28.photobucket.com/albums/c226/bitofsalt/0bf07d35-2ef1-4b26-92a2-a8f8c57468ca_zpsslli2ipi.png

Edited by vis
αυτό που ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΔΩΡΕΑΝ χρόνο ομιλίας με ξεπερνά @mavri_gazela
Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ αυτό το κινέζικο τηλέφωνο(http://www.pandawill.com/nandan-f7-smartphone-android-44-mtk6582-octa-core-3g-smart-wake-50-inch-black-p93923.html)και το θέμα μου είναι πώς δεν μπορώ με τίποτα να βρώ θήκη για αυτό. :mad::(

έχω κοιτάξει σε όλα τα κινέζικα ηλεκτρονικά καταστήματα και δεν μπορώ να βρω..

ξέρει κανένας που μπορώ να βρώ για το συγκεκριμένο?

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο επαθα και εγώ η λύση είναι μια windows 32bit τα 64bit έχουν θέμα και δεν δουλεύει (ευχαριστώ των Nickpap1 για την λύση )Αναφέρομαι στον θέμα με την ρομ που τουβλιασε με το φλαστουλ που λέει ο αποπανω lolis123

; )

Edited by piras
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο επαθα και εγώ η λύση είναι μια windows 32bit τα 64bit έχουν θέμα και δεν δουλεύει (ευχαριστώ των Nickpap1 για την λύση )Αναφέρομαι στον θέμα με την ρομ που τουβλιασε με το φλαστουλ που λέει ο αποπανω lolis123

; )

Δοκίμασα και σε windows 32 αλλά βγάζει τα ίδια μηνύματα.Καμιά άλλη ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι έχεις preloder drivers (VCOM) σωστά εγκατεστημένους; Είναι πολύ κρίσιμο αυτό. Δες τον device manager.

Αν έχεις θέμα με τους drivers xρησιμοποίησε USBdeview (http://www.nirsoft.net/utils/usb_devices_view.html) και σβήσε τη συσκευή(ές) που αντιστοιχεί σε Mediatek Preloader VCOM με δεξί κλικ unistall selected devices.

Κατέβασε drivers, αν δεν έχεις ήδη, για MTK Preloader VCOM. Υπάρχουν και βίντεο στο you tube για την εγκατάστασή τους. Μην αφήσεις να ψάξει windows update http://support.microsoft.com/en-us/kb/2500967

Βεβαιώσου ότι τα windows το βλέπουν σωστά πριν κάνεις οτιδήποτε άλλο. Σύνδεσέ το (άνευ μπαταρίας) χωρίς να θέλεις να κάνεις κάτι συγκεκριμένο και δες device manager που θα τον έχεις ανοίξει πριν τη σύνδεση.

Κατέβασε το SPflashtools V5.1352.01 (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2650125). Αυτό δουλεύω εγώ και το έχω επαναφέρει από hard brick 2 φορές ήδη.

Βάλε σε ένα folder το backup της δικιάς σου ΡΟΜ και αν δεν έχεις (κακώς γιατί το φωνάζουν όλοι παντού) πάρε την έτοιμη από needrom (http://www.needrom.com/download/mlais-m9/ )

Κάνε τη διαδικασία με download όλα τα στοιχεία (firmware upgrade) δηλαδή μαζί με τα υπόλοιπα και preloader, mbr.

Χρησιμοποίησε μόνο windows 32bit. Στα 64 είχα θέμα. Δεν ξέρω το γιατί και το ψάχνω αλλά δεν θα ρισκάρω κι όλας έτσι για πλάκα πριν το δω καλά το θέμα. Το ίδιο έπαθε και ο piras και με windows 32 το έσωσε.

Θα το σώσεις.

Πρώτη φορά ΜΤΚ είμαι και έχω εντυπωσιαστεί από την αντοχή τους στις ..κιες που τους κάνουμε. Το πρώτο μου HTC πριν λίγα χρόνια που έγινε τούβλο ένα μήνα προσπαθούσα τα πάντα και τελικά το πέταξα. Αυτά εδώ έχουν τον αθάνατο μου φαίνεται.

Edited by nickpap1
Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ αυτό το κινέζικο τηλέφωνο(http://www.pandawill.com/nandan-f7-smartphone-android-44-mtk6582-octa-core-3g-smart-wake-50-inch-black-p93923.html)και το θέμα μου είναι πώς δεν μπορώ με τίποτα να βρώ θήκη για αυτό. :mad::(

έχω κοιτάξει σε όλα τα κινέζικα ηλεκτρονικά καταστήματα και δεν μπορώ να βρω..

ξέρει κανένας που μπορώ να βρώ για το συγκεκριμένο?

 

http://www.gearbest.com/cell-phones/pp_140114.html

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βοήθειαααα!Κατέβασα την ROM από το http://www.needrom.com/download/mlais-m9/ και ακολούθησα ολα τα βήματα που αναγράφονται αλλά στην πρώτη περίπτωση στο Sp flash tool επιλέγοντας στο Download only μου βγάζει το εξής: PMT changed for the ROM; it must be downloaded. και στην δεύτερη περίπτωση με Firmware Upgrade μου βγάζει :

brom error: s_fthnd_file_is_not_loaded_yet (5007) there is file not loaded yet! (hint): 1. please check if the da path is correct. 2. please check if all the rom files exist. 3. please check if the scatter file description is sync with the exist rom files.

Το κινητό δεν ανοίγει πλέον.Έχει brickαρει!!!! Το PC το βλέπει όμως.Ξέρει κανένας γιατί?Έχω περάσει ROMS σε διάφορα κινητά χωρίς να είχα ποτέ τέτοιο πρόβλημα.Ευχαριστώ!

Pmt σημαίνει partition management table, και η νεα romπου πας να βαλεις εχει διαφορετικο pmt και δεν κάθεται στο παλιό, οποτε πρεπει πριν το download να κανεις full format, τοτε η νεα rom θα φτιαξει το δικο της pmt, προσεχε ομως γτ στο full format θα χασεις την nvram και τα imei, αν δεν ξερεις πως να τα ξαναγραψεις πες μου να σε βοηθησω. Παντως απορω με καποιους, σας λεει οτι το κινητο του το βλεπει ο η/υ του και σεις επιμενετε για οδηγους και πρασινα αλογα. Αν δεν είχε σωστους οδηγους δεν θα του εβγαζε αυτα τα μηνύματα λαθους.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Pmt σημαίνει partition management table, και η νεα romπου πας να βαλεις εχει διαφορετικο pmt και δεν κάθεται στο παλιό, οποτε πρεπει πριν το download να κανεις full format, τοτε η νεα rom θα φτιαξει το δικο της pmt, προσεχε ομως γτ στο full format θα χασεις την nvram και τα imei, αν δεν ξερεις πως να τα ξαναγραψεις πες μου να σε βοηθησω. Παντως απορω με καποιους, σας λεει οτι το κινητο του το βλεπει ο η/υ του και σεις επιμενετε για οδηγους και πρασινα αλογα. Αν δεν είχε σωστους οδηγους δεν θα του εβγαζε αυτα τα μηνύματα λαθους.

 

Φιλε αν μπορεις δωσε μια βοηθεια γιατι εμενα ειναι πλεον καλο μονο για παιχνιδομηχανη:lol:

Το κουφο ειναι οτι σε firmware upgrade μου βγαζει τα μυνηματα που λεει ο loli παραπανω οταν παω να του περασω την δικη του ρομ

Αλλα σε download only παιρνει κανονικα την ρομ του NQ2 ΚΑΙ ΤΟΥ WICO κανονικα και μπουταρει οκ αλλα τα ιμει εχουν χαθει

Με την δικια του σε download only την περναει αλλα πεφτει σε bootloop καθως βγαινει το λογοτυπο

Link to comment
Share on other sites

Pmt σημαίνει partition management table, και η νεα romπου πας να βαλεις εχει διαφορετικο pmt και δεν κάθεται στο παλιό, οποτε πρεπει πριν το download να κανεις full format, τοτε η νεα rom θα φτιαξει το δικο της pmt, προσεχε ομως γτ στο full format θα χασεις την nvram και τα imei, αν δεν ξερεις πως να τα ξαναγραψεις πες μου να σε βοηθησω. Παντως απορω με καποιους, σας λεει οτι το κινητο του το βλεπει ο η/υ του και σεις επιμενετε για οδηγους και πρασινα αλογα. Αν δεν είχε σωστους οδηγους δεν θα του εβγαζε αυτα τα μηνύματα λαθους.

 

με download all το εκανα με format δεν γινεται και βγαζει το σφαλμα πμτ που λες

μετα κανω μεσα απο το recovery wipe data factory reset wipe cache partition και δουλευει κανονικοτατα

οποτε τα πρασινα αλογα πηγανε περιπατο ;)

Edited by piras
Link to comment
Share on other sites

Φιλε αν μπορεις δωσε μια βοηθεια γιατι εμενα ειναι πλεον καλο μονο για παιχνιδομηχανη:lol:

Το κουφο ειναι οτι σε firmware upgrade μου βγαζει τα μυνηματα που λεει ο loli παραπανω οταν παω να του περασω την δικη του ρομ

Αλλα σε download only παιρνει κανονικα την ρομ του NQ2 ΚΑΙ ΤΟΥ WICO κανονικα και μπουταρει οκ αλλα τα ιμει εχουν χαθει

Με την δικια του σε download only την περναει αλλα πεφτει σε bootloop καθως βγαινει το λογοτυπο

 

τα imei τα περνας με MtkDroidTools v2.5.3

για το bootloop πατα on kai volume - και πηγενε στο recovery κανε wipe data factory reset και wipe partition

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστω πολυ!!:)

Το τηλεφωνο ειναι πληρως λειτουργικο και παλι:yahoo:

 

Μια περιληψη του τι εγινε για την περιπτωση που χρειαστει βοηθεια και κανενας αλλος

 

Το τηλεφωνο τουβλιασε μετα απο καποια δοκιμη

Αφου περαστηκαν ολοι οι drivers δοκιμη με flashtools για περασμα της ρομ απο το needrom

Σε download only η ρομ περναει κανονικα αλλα κανει bootloop στην εικονα με το λογοτυπο

power button and vol down - recovery-factory reset - wipe cace - reboot και μπαινει κανονικα αλλα εχουν χαθει τα ιμει

Επαναφορα των ιμει νε MtkDroidTools v2.5.3

Το τηλεφωνο ειναι ετοιμο!!

Μικρη λεπτομερεια το λειτουργικο ειναι windows 8.1 x64

Oi drivers περαστηκαν ομως κανονικα με το κολπο για τους unsigned drivers

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστω πολυ!!:)

Το τηλεφωνο ειναι πληρως λειτουργικο και παλι:yahoo:

 

Μια περιληψη του τι εγινε για την περιπτωση που χρειαστει βοηθεια και κανενας αλλος

 

Το τηλεφωνο τουβλιασε μετα απο καποια δοκιμη

Αφου περαστηκαν ολοι οι drivers δοκιμη με flashtools για περασμα της ρομ απο το needrom

Σε download only η ρομ περναει κανονικα αλλα κανει bootloop στην εικονα με το λογοτυπο

power button and vol down - recovery-factory reset - wipe cace - reboot και μπαινει κανονικα αλλα εχουν χαθει τα ιμει

Επαναφορα των ιμει νε MtkDroidTools v2.5.3

Το τηλεφωνο ειναι ετοιμο!!

Μικρη λεπτομερεια το λειτουργικο ειναι windows 8.1 x64

Oi drivers περαστηκαν ομως κανονικα με το κολπο για τους unsigned drivers

 

Καλησπέρα έχω το ίδιο προβλημα με το κινητο σαν το δικό σου δηλαδη τούβλιασε αφου προσπάθησα να φορτώσω τη rom apo site needrom. Σε παρακαλώ μπορείς να μου περιγράψεις πως το επανέφερες? Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειμαι ετοιμος να χτυπησω 2 (ενα μαυρο κ ενα λευκο) μαζι με τις θηκες τους απο gearbest στα 170$ ολα μαζι ,τι λετε τελικα αξιζει? υπ οψην οτι κανω μεταπωληση και δεν θελω να μου τα φερνουν πισω, βεβαια ολοι δεν ειναι τρελο power-user οπως εμεις εδω....
With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω το ίδιο προβλημα με το κινητο σαν το δικό σου δηλαδη τούβλιασε αφου προσπάθησα να φορτώσω τη rom apo site needrom. Σε παρακαλώ μπορείς να μου περιγράψεις πως το επανέφερες? Ευχαριστώ πολύ

 

 

Πρωτα απο ολα εγκατεστησε τους drivers οπως περιγραφει ο nickpap post 279

Για καλο και για κακο καντο σε windows x32

μετα περνα την ρομ απο το needrom αφου κανεις πρωτα format all μεσα απο το flashtools

Αν πεφτει σε bootloop μπες σε recovery και κανε wipe factory reset και wipe cache

Μετα με το MtkDroidTools v2.5.3 επαναφερεις τα ιμει

Προσοχη τα ιμει δεν τα γραφει πανω στο κουτι αλλα τα εχει σε ενα μιρο αυτοκολητο χαρτακι μεσα στο κουτι στη θηκη κατω απο το τηλεφωνο μαζι με φορτιστη καλωδιο βιβλιαρακι κτλ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...