Jump to content

Mozilla Firefox - The «Ultimate» thread


eLeKtriK EyE
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν πρόκειται να κάνεις φορματ η καλύτερη λύση το MozBackup.

Μην ασχολείσαι με τα προφιλ του ff.

Παίρνεις backup με το MozBackup. Το αποθηκεύεις σε cd ή σε usb στικάκι, κάνεις το φορμάτ σου, εγκαθιστάς ff και MozBackup και επιλέγεις επαναφορά από το μέσο που το έχεις αποθηκεύσει. Σε λίγο θα έχεις τον firefox όπως ακριβώς τον άφησες πριν το φορμάτ. Με τις ρυθμίσεις που είχες, τα add-ons που είχες, ακόμα και με το θέμα που είχες εγκαταστήσει και τα tabs που είχες ανοιχτά πριν το φορμάτ!!!

Το έχω κάνει αρκετές φορές. Η απόλυτη λύση. Είναι free και θα το βρεις εδώ

Link to comment
Share on other sites

Αν πρόκειται να κάνεις φορματ η καλύτερη λύση το MozBackup.

Μην ασχολείσαι με τα προφιλ του ff.

Παίρνεις backup με το MozBackup. Το αποθηκεύεις σε cd ή σε usb στικάκι, κάνεις το φορμάτ σου, εγκαθιστάς ff και MozBackup και επιλέγεις επαναφορά από το μέσο που το έχεις αποθηκεύσει. Σε λίγο θα έχεις τον firefox όπως ακριβώς τον άφησες πριν το φορμάτ. Με τις ρυθμίσεις που είχες, τα add-ons που είχες, ακόμα και με το θέμα που είχες εγκαταστήσει και τα tabs που είχες ανοιχτά πριν το φορμάτ!!!

Το έχω κάνει αρκετές φορές. Η απόλυτη λύση. Είναι free και θα το βρεις εδώ

το εκανα!θα επαναφερει και τα bookmarks στο bookmark toolbar?τις συντομευσεις δηλαδη που εχω βαλει στο toolbar κατω απο τις διευθυνσεις
Link to comment
Share on other sites

το εκανα!θα επαναφερει και τα bookmarks στο bookmark toolbar?τις συντομευσεις δηλαδη που εχω βαλει στο toolbar κατω απο τις διευθυνσεις

 

Nαι. Ξέχασα να στο πω :)

Link to comment
Share on other sites

Το mozbackup επαναφέρει τα πάντα, εκτός από extensions που δεν υποστηρίζει και γενικά είναι ή πιο αξιόπιστη λύση.
Link to comment
Share on other sites

Και τα extensions επαναφέρει. Υπάρχει προειδοποίηση ότι με κάποια από αυτά μπορεί να μην τα καταφέρει αλλά εγώ τουλάχιστον δεν είδα ποτέ κάτι τέτοιο.
Link to comment
Share on other sites

Εχω πολύ συχνά προβλήματα με Crash στον FF 3.0.1

 

Χρησιμοποιώ OSX και συγκεκριμένα 10.5.4

 

Τα crash έρχονται συνέχεια, έψαξα παντού, έχουν πολλοί πρόβλημα αλλά δεν βρήκα κάποια λύση.

 

Δοκίμασα να απενεργοποιήσω όλα τα add-ons, τίποτα. Τελικά το πρόβλημα προέρχεται απο το flash plug-in. Οταν το απενεργοποιήσω, όλα δουλεύουν άψογα και κανένα κόλλημα. Οταν το ενεργοποιώ, σε άσχετες στιγμές κρασάρει και μου πετάει το παράθυρο για να στείλει feedback κλπ.

 

Μου έχουν σπάσει τα νεύρα... δοκίμασα και την beta 2 έκδοση του flash 10 αλλά τίποτα, μια απ'τα ίδια.

Phantom Of The Opera
Link to comment
Share on other sites

είναι σίγουρα πιο σταθερή από την 10...αλλά προφανώς υπάρχουν ακόμα ασυμβατότητες με το λειτουργικό σου...οπότε υπομονή μέχρι την 10 final..:O
Link to comment
Share on other sites

Εχω πολύ συχνά προβλήματα με Crash στον FF 3.0.1

 

Χρησιμοποιώ OSX και συγκεκριμένα 10.5.4

 

Τα crash έρχονται συνέχεια, έψαξα παντού, έχουν πολλοί πρόβλημα αλλά δεν βρήκα κάποια λύση.

 

Δοκίμασα να απενεργοποιήσω όλα τα add-ons, τίποτα. Τελικά το πρόβλημα προέρχεται απο το flash plug-in. Οταν το απενεργοποιήσω, όλα δουλεύουν άψογα και κανένα κόλλημα. Οταν το ενεργοποιώ, σε άσχετες στιγμές κρασάρει και μου πετάει το παράθυρο για να στείλει feedback κλπ.

 

Μου έχουν σπάσει τα νεύρα... δοκίμασα και την beta 2 έκδοση του flash 10 αλλά τίποτα, μια απ'τα ίδια.

 

Έχω και εγώ τέτοια προβλήματα με το Flash και σε Windows XP και σε Vista.. FF3 πάντα..

 

Οπότε δεν είναι θέμα ασυμβατότητας με το λειτουργικό. Πως θα μπορούσε να είναι άλλωστε όταν το Flash είναι προϊον της Adobe.. Και Adobe = Mac :) Λέτε ο κύριος όγκος δημιουργίας Flash να γινόταν σε Mac και να μην υποστηρίζονταν full ο player;:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

λέγοντας θέμα συμβατότητας δεν εννοοούμε απαραίτητα από την πλευρά του flash player..;)

άλλωστε είπα ήδη ότι η έκδοση 10 δημιουργεί πολλά προβλήματα ακόμα και στα ΧΡ..

να το γράψω καλύτερα λοιπόν...υπάρχουν ''θέματα συνεργασίας'' των 2, οπότε αναμονή για τις απαραίτητες βελτιώσεις..:)

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ τέτοια προβλήματα με το Flash και σε Windows XP και σε Vista.. FF3 πάντα..

Σε vista πάντως με ff3.0.1 και το flash 9 r124 δεν έχω κανένα πρόβλημα. Ούτε ένα crash.

Link to comment
Share on other sites

η 9.124 είναι αρκετά σταθερή και στα ΧΡ όπου και εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα..:)
Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω τεράστιο πρόβλημα τις τελευταίες μέρες και πιθανολογώ ότι είναι από τον Firefox.Συγκεκριμένα μόλις πάω να ανοίξω αρχείο βίντεο από οποιονδήποτε player μου βγάζει μπλε οθόνη και κάνει επανεκκίνηση.Είτε είναι ο firefox ανοιχτός είτε κλειστός.Το κάνει τις τελευταίες μέρες και μόλις έβαλα 2 πρόσθετα beta,ένα το FEBE και ένα το Tab mix plus που ακόμα δεν έχουν βγει επίσημα για τον 3.0.1

Έκανα απεγκατάσταση τον flash player στον firefox,τον ξαναέβαλα στην έκδοση 9.0 r124 και πάλι το ίδιο συμβαίνει.Το θεωρώ απίθανο να έχω κολλήσει ιό οπότε μάλλον πρέπει να επικεντρωθώ στον ff.Από τότε που έβαλα τον 3.0 όλο προβλήματα έχω τελικά :confused:

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω τεράστιο πρόβλημα τις τελευταίες μέρες και πιθανολογώ ότι είναι από τον Firefox.Συγκεκριμένα μόλις πάω να ανοίξω αρχείο βίντεο από οποιονδήποτε player μου βγάζει μπλε οθόνη και κάνει επανεκκίνηση.Είτε είναι ο firefox ανοιχτός είτε κλειστός.Το κάνει τις τελευταίες μέρες και μόλις έβαλα 2 πρόσθετα beta,ένα το FEBE και ένα το Tab mix plus που ακόμα δεν έχουν βγει επίσημα για τον 3.0.1

Έκανα απεγκατάσταση τον flash player στον firefox,τον ξαναέβαλα στην έκδοση 9.0 r124 και πάλι το ίδιο συμβαίνει.Το θεωρώ απίθανο να έχω κολλήσει ιό οπότε μάλλον πρέπει να επικεντρωθώ στον ff.Από τότε που έβαλα τον 3.0 όλο προβλήματα έχω τελικά :confused:

καλα το ειχα διαπιστωσει λοιπον και εγω...

βιαστικα και προχειρα βγηκε ...ασε που η δουλεια και οι βελτιωσεις που επρεπε να γινουν

δεν εγιναν και εχει και τοσο μεγαλη υποστηριξη...

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω τεράστιο πρόβλημα τις τελευταίες μέρες και πιθανολογώ ότι είναι από τον Firefox.Συγκεκριμένα μόλις πάω να ανοίξω αρχείο βίντεο από οποιονδήποτε player μου βγάζει μπλε οθόνη και κάνει επανεκκίνηση.Είτε είναι ο firefox ανοιχτός είτε κλειστός.Το κάνει τις τελευταίες μέρες και μόλις έβαλα 2 πρόσθετα beta,ένα το FEBE και ένα το Tab mix plus που ακόμα δεν έχουν βγει επίσημα για τον 3.0.1

Έκανα απεγκατάσταση τον flash player στον firefox,τον ξαναέβαλα στην έκδοση 9.0 r124 και πάλι το ίδιο συμβαίνει.Το θεωρώ απίθανο να έχω κολλήσει ιό οπότε μάλλον πρέπει να επικεντρωθώ στον ff.Από τότε που έβαλα τον 3.0 όλο προβλήματα έχω τελικά :confused:

 

έλα να τα πάρουμε ένα ένα..:)

καταρχήν μιλάς για άνοιγμα βίντεο μέσα στον browser ή εκτός αυτού δηλαδή με τον πχ windows media player?? αν αναφέρεσαι στην δεύτερη περίπτωση (και ειδικά με κλειστό FF όπως έγραψες) είναι λίγο δύσκολο να φταίει η αλεπού..

το FEBE δεν παίζει να σου δημιουργεί πρόβλημα...δεν έχει δημιουργήσει σχεδόν ποτέ και σε κανέναν...το πολύ πολύ να μην κάνει καλά την δουλειά του (παλαιότερες εκδόσεις)...για να είσαι σίγουρος ήδη έχει βγει η έκδοση 6.0RC2 όπου την βρίσκεις ΕΔΩ

το Tab mix plus δεν το έχω δουλέψει πρόσφατα...συνήθως και αυτά τα extension δημιουργούν πρόβλημα μόνο στα tabs και σε εσωτερικές ρυθμίσεις που αφορούν το tab browsing και μου κάνει λίγο δύκολο να προκαλεί μπλε οθόνες...για να είσαι πάλι σίγουρος απενεργοποίησέ το από το extension manager , κάνε επανεκκίνηση του FF και δοκίμασέ το..

τέλος πιο πιθανό μου φαίνεται να υπάρχει πρόβλημα με τον player που χρησιμοποιείς ή τους codecs...δώσε μου λεπτομέρειες πάνω σε αυτά please...

και αν σου είναι εύκολο παρατήρησε την μπλε οθόνη(αν κάνει κατευθείαν restart πρέπει να το ρυθμίσεις από my computer-->δεξί κλικ-->properties-->advanced-->startup an recovery-->system failure-->automatically restart uncheck) να δεις αν αναγράφει πουθενά για FF ή για κάτι άλλο που δημιουργεί το πρόβλημα...

να σου αναφέρω επίσης ότι είχα ένα αντίστοιχο πρόβλημα με restarts πριν κανά 6μηνο...και τελικά έφταιγε η κάρτα ήχου που κόλαγε τρελά όταν έπαιζε AC3...

good luck..;)

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και εγώ ότι είναι λίγο (εως αρκετά) απίθανο να φταίει ο Firefox. Από την στιγμή που λες ότι αυτό γίνεται όταν πας να ανοίξεις κάποιο αρχείο βίντεο, μάλλον εννοείς αρχείο αποθηκευμένο στον σκληρό σου. Άρα ο Firefox δεν έχει καμία σχέση. Σύμπτωση είναι ότι αυτό γίνεται από τότε που εγκατέστησες τα πρόσθετα. Οι πιθανότεροι λόγοι της μπλε οθόνης είναι 2.

Πρόβλημα στους codecs (το πιο πιθανό).

Πρόβλημα στους drivers της κάρτας γραφικών.

Link to comment
Share on other sites

Και γω στην αρχή είπα ότι αποκλείεται να φταίει ο ff αλλά δεν βρίσκω τι άλλο μπορεί να φταίει.Και εξηγώ γιατί,το σύστημα είναι δεν είναι 5 μηνών,ολοκαίνουργιο,από την αρχή πέρασα codecs players drivers κλπ και μου δούλευαν πάντα άψογα χωρίς πρόβλημα.Ούτε μια επανεκκίνηση.Έχω να πειράξω το οτιδήποτε στο pc πάνω από μήνα.Οι μόνες αλλαγές που έγιναν ήταν στον firefox και στα πρόσθετα.

 

Έβαλα febe+tabmixplus όχι από την επίσημη σελίδα των προσθέτων του ff,αλλά από τα sites τους που ήταν beta εκδόσεις οι συγκεκριμένες.Επίσης κάποια αλλαγή έγινε και στον adobe flash player του ff,κάποια άλλη έκδοση μπήκε,update έκανε δεν θυμάμαι τώρα.Μέχρι εκείνη την στιγμή όλα πήγαιναν ρολόι,από τότε άρχισαν τα κρασαρίσματα!

 

Είτε είναι ανοικτός ο ff είτε κλειστός,και μάλιστα σήμερα το πρωί μου το έκανε και στην αναπαραγωγή mp3.Τι να πω δεν ξέρω,και το κυριότερο είναι ότι δεν ξέρω τι να ψάξω :confused:

Link to comment
Share on other sites

παρατήρησε την μπλε οθόνη(αν κάνει κατευθείαν restart πρέπει να το ρυθμίσεις από my computer-->δεξί κλικ-->properties-->advanced-->startup an recovery-->system failure-->automatically restart uncheck) να δεις αν αναγράφει πουθενά για FF ή για κάτι άλλο που δημιουργεί το πρόβλημα...

 

Βασίλη κάνε αυτό και δες τι γράφει στην μπλε οθόνη για να δούμε πως θα το αντιμετωπίσουμε..:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι,και ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές :)

 

Το πρόβλημα τελικά φαίνεται να έχει λυθεί για την ώρα.Με αρκετό googling βρήκα αυτό το thread όπου και αυτός είχε τα ίδια συμπτώματα με μένα.

 

Εν ολίγοις:

-Δεν έφταιγε τελικά ο firefox.Εννοείται πως απεγκατέστησα οτιδήποτε beta add on είχα βάλει.

-Το μήνυμα λάθους στην μπλε οθόνη ήταν το "- IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL"

-Έγινε update στους drivers της κάρτας γραφικών (GeForce 8600GT) χωρίς όμως να διορθωθεί το πρόβλημα

-Περάστηκε εκ νέου ο firefox χωρίς να αλλάξει κάτι πάλι.

-Τελευταία μου κίνηση πριν κάνω update το bios ήταν να απεγκαταστήσω το k-lite codec pack,προτού όμως το κάνω,είδα ένα configuration tool,το έτρεξα,επανέφερε στο default ορισμένες ρυθμίσεις και από τότε όλα παίζουν μια χαρά...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επείγον όποιος ξέρει κάτι ας βοηθήσει. Ξαφνικά χάθηκαν οι σελιδοδείκτες που είχα αποθηκευμένους κι όταν ανοίγω τον firefox πλέον δεν τους εμφανίζει. Επίσης στην Προβολή => εργαλειοθήκη σελιδοδεικτών επίσης δεν εμφανίζει τίποτε. Τι έγινε πως μπορώ να επαναφέρω τους σελιδοδείκτες;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

-Τελευταία μου κίνηση πριν κάνω update το bios ήταν να απεγκαταστήσω το k-lite codec pack,προτού όμως το κάνω,είδα ένα configuration tool,το έτρεξα,επανέφερε στο default ορισμένες ρυθμίσεις και από τότε όλα παίζουν μια χαρά...

Είπαμε. Ήταν το πιθανότερο. :)

O firefox από μόνος του δεν κάνει τέτοια. :)

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται πως το πρόβλημα με τα pdf είναι αρκετά διαδεδομένο. Έψαξα λίγο στον internet (και σε αυτό το thread ;)) και βρήκα διάφορα άτομα να έχουν αυτό το πρόβλημα, και τελικά να δίνονται διάφορες λύσεις.

 

Τελικά σε εμένα το πρόβλημα λύθηκε ανοίγοντας το tools --> options --> applications και επιλέγοντας για τα pdf αρχεία την επιλογή "use adobe reader 8.1" αντί του "use adobe acrobat (in firefox)". Έτσι δεν χρησιμοποιεί το το pdf plugin αλλά ανοίγει κατευθείαν το adobe reader. Μια προσωρινή λύση μέχρι να διορθωθούν οι ασυμβατότητες!

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται πως το πρόβλημα με τα pdf είναι αρκετά διαδεδομένο. Έψαξα λίγο στον internet (και σε αυτό το thread ;)) και βρήκα διάφορα άτομα να έχουν αυτό το πρόβλημα, και τελικά να δίνονται διάφορες λύσεις.

 

Τελικά σε εμένα το πρόβλημα λύθηκε ανοίγοντας το tools --> options --> applications και επιλέγοντας για τα pdf αρχεία την επιλογή "use adobe reader 8.1" αντί του "use adobe acrobat (in firefox)". Έτσι δεν χρησιμοποιεί το το pdf plugin αλλά ανοίγει κατευθείαν το adobe reader. Μια προσωρινή λύση μέχρι να διορθωθούν οι ασυμβατότητες!

δουλευει αυτη η λυση και στο firefox και στο flock που εχει και αυτος τα ιδια προβληματα.

thanks

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...