Jump to content

Mozilla Firefox - The «Ultimate» thread


eLeKtriK EyE
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

... Αυτό που κάνω εγώ είναι να χρησιμοποιώ ΙΕ μόνο σε όσες σελίδες δεν δείχνει σωστά ο Firefox και δεν είναι πολλές ευτυχώς...

Είπαμε να τον παρατήσουμε εντελώς (στο μηχάνημα που χρειάζεται να ανοίξω τη σελίδα που αναφέρω, τον έχω απεγκαταστήσει) και τώρα λέμε να τον έχουμε για περίπτωση ανάγκης.

Μέχρι και στο e-Banking της Alpha δε με δέχτηκε :mad: :down: με τον Firefox. Ήθελε, λέει, IE ή Netscape μέχρι έκδοση 4.7 νομίζω...

 

Και μετά ζητάμε να μη συμπεριλαμβάνει η Microsoft κάποια προγράμματα μαζί με τα windows (π.χ. IE, media player κτλ.). Και τι θα κερδίσουμε? Θα τρέχουμε να τα κατεβάζουμε (αρκετά ΜΒ νομίζω) για να τα έχουμε "δια παν ενδεχόμενον"... :whistle:

Link to comment
Share on other sites

To γράφω και στο προηγούμενο post, οι περισσότερες σελίδες που έχουν πρόβλημα με τον Firefox, δεν ακολουθούν standards και είναι γραμμένες για ΙΕ. Δεν φταίει σε κάτι ο Firefox γι'αυτό.
Link to comment
Share on other sites

Έχει απόλυτο δίκιο ο mcde. Αν θέλετε να γκρινιάξετε κάπου, γκρινιάξτε στους developers των site που επισκέπτεστε. Αυτοί είναι οι μόνοι υπεύθυνοι για την έλλειψη συμβατότητας.

Ericsson GS-337 -> Siemens C25 -> Nokia 7110 -> Motorola T720 -> Motorola V550 -> Siemens CX75 -> Nokia N73 -> Samsung Omnia i900 16GB -> HTC Desire S -> LG G2 D802 16GB -> Samsung Galaxy S7 Edge -> Samsung Galaxy S10+

Tablet: Kobo Arc 10HD

PDA/PNA: HP Jornada 525, Qtek 2020, Navigon 2110 max

Link to comment
Share on other sites

To γράφω και στο προηγούμενο post, οι περισσότερες σελίδες που έχουν πρόβλημα με τον Firefox, δεν ακολουθούν standards και είναι γραμμένες για ΙΕ. Δεν φταίει σε κάτι ο Firefox γι'αυτό.

Και πως τυχαινει,οι περισσοτερες εξ'αυτων να ειναι ελληνικες :whistle: :mad:

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Και πως τυχαινει,οι περισσοτερες εξ'αυτων να ειναι ελληνικες :whistle: :mad:

Οι έλληνες developers δεν ξέρουν να φτιάχνουν σελίδες συμβατές με όλους τους browsers ή/και δεν πληρώνονται αρκετά για κάτι τέτοιο.

Ericsson GS-337 -> Siemens C25 -> Nokia 7110 -> Motorola T720 -> Motorola V550 -> Siemens CX75 -> Nokia N73 -> Samsung Omnia i900 16GB -> HTC Desire S -> LG G2 D802 16GB -> Samsung Galaxy S7 Edge -> Samsung Galaxy S10+

Tablet: Kobo Arc 10HD

PDA/PNA: HP Jornada 525, Qtek 2020, Navigon 2110 max

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω ένα extension που να φιλτράρει συγκεκριμένες λέξεις από ιστοσελίδες και να τις αντικαθιστά με άλλες. Έχετε τίποτα υπ'όψιν σας;
Link to comment
Share on other sites

paidia se arketes selides poy exoyn fwtografies den fainontai katholoy!

ena paromoio fainomeno symvainei to idio kai edv sto gallery toy myphone![...]

Tools | Options | Web-features | Load images <επίλεξέ το| for the originating web-site only <σβήσ'το
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα προβληματάκι.... Όταν συνδέω τον υπολογιστή μου σε ένα lan μου βγάζει συνέχεια το παράθυρο για να κάνει κλήση μέσω modem. Στον IE δεν είχα τέτοιο πρόβλημα μιας και απενεργοποιούσα την λειτουργία της κλήσης στις επιλογές Internet.Πώς μπορώ να κάνω να καταλαβαίνει ο firefox οτι είμαι σε lan και οτι δεν χρειάζεται να κάνει κλήση μεσω του modem?

Ευχαριστώ...

Information is the most dangerous weapon of all . . .
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση (διορθώστε με αν κάνω λάθος) ότι ο Firefox χρησιμοποιεί τα settings του Internet Explorer. :wacko::blink: Το λέω γιατί είχα ένα παρόμοιο πρόβλημα με spyware που μου άνοιγε σύνδεση στην εκκίνηση του υπολογιστή και μόλις είπα στον IE να μην κάνει σύνδεση, όταν άνοιγα τον FFX ούτε αυτός έκανε σύνδεση. :!:

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ... θυμάστε εκείνο το πρόβλημα που δεν γινόταν refresh ο τιτλος του tab στο οποιο βρίσκεσαι στο πανω πανω μέρος του παραθύρου (αριστερα απο το Χ); Εκείνο το σπαστικό που οταν ανοιγες πολλά tabs δεν ήξερες σε ποιο θεμα ήσουν (βλεπε πλοήγηση σε forum)

 

Δεν ξέρω τι έγινε αλλα απο ότι παρατηρώ το δικό μου σταμάτησε να το κάνει πια...

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ... θυμάστε εκείνο το πρόβλημα που δεν γινόταν refresh ο τιτλος του tab στο οποιο βρίσκεσαι στο πανω πανω μέρος του παραθύρου (αριστερα απο το Χ); Εκείνο το σπαστικό που οταν ανοιγες πολλά tabs δεν ήξερες σε ποιο θεμα ήσουν (βλεπε πλοήγηση σε forum)

 

Δεν ξέρω τι έγινε αλλα απο ότι παρατηρώ το δικό μου σταμάτησε να το κάνει πια...

To TabExtensions πρέπει να έφταιγε για αυτό. Ο τύπος το κάνει update 1-2 φορές την εβδομάδα διορθώνοντας bugs :P

Link to comment
Share on other sites

To TabExtensions πρέπει να έφταιγε για αυτό. Ο τύπος το κάνει update 1-2 φορές την εβδομάδα διορθώνοντας bugs :P

Ναι μα το περιέργο είναι πως δεν έκανα update τo tabbrowser extension...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ήταν bug του myphone και με το πέρασμα σε vb3 ξεπεράστηκε; Και σε μένα σταμάτησε το πρόβλημα αυτό χωρις update...
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μολις εγκατεστησα το TabExtensions και παρατηρισα οτι οταν παταω quick replay με οδηγει στο ιδιο λινκ που οδηγει και η παραθεση .....

τι φταιει ?

Link to comment
Share on other sites

Αν λέγοντας TabExtensions εννοείτε Tabbrowser Extensions, είναι γνωστό ότι έχει πάρα πολλά bugs και δεν συνίσταται. Εδώ μια λίστα με παρεμφερείς επεκτάσεις.

 

... δεν έκανα update τo tabbrowser extension...

Tools | Options | Advanced | Software update <-Αν το έχετε επιλέξει, οι επεκτάσεις αναβαθμίζονται μόνες τους (νομίζω) :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το extension δεν δουλεύει σωστά με το forum και είναι γνωστό από την αρχή, έχει γραφτεί και στο σχετικό topic στον Σχολιασμό.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το extension δεν δουλεύει σωστά με το forum και είναι γνωστό από την αρχή, έχει γραφτεί και στο σχετικό topic στον Σχολιασμό.

 

Μια χαρά δουλεύει, αρκεί να προσέξεις λίγο με τις ρυθμίσεις :)

Link to comment
Share on other sites

μπορειτε να μου πειτε γιατι οταν χρησιμοποιω παραλληλα download manager ο firefox σερνεται η δεν ανοιγει καθολου τις σελιδες ???
jzand
Link to comment
Share on other sites

Ως νεος χρηστης του Μοζιλα, εχω να δηλωσω τα εξης...

Φοβερα themes αλλα το μονο που με απογοητευσε ειναι καποιες δυσλειτουργιες με το portal του πανεπιστημιου μου, ενω ο ΙΕ δουλευει αψογα.

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

μπορειτε να μου πειτε γιατι οταν χρησιμοποιω παραλληλα download manager ο firefox σερνεται η δεν ανοιγει καθολου τις σελιδες ???

Γιατί το download σου ρουφάει όλο το bandwidth :!:

Ανάλογα με το download manager σου μπορείς να κάνεις κάποιες ρυθμίσεις για να μπορείς να βλέπεις και σελίδες ταυτόχρονα. Εμένα ο flashget έχει χειροκίνητη ρύθμιση μέγιστης ταχύτητας και έτσι την ρίχνω λίγο αμα κατεβάζω έτσι ώστε να έχω και μία αξιόλογη ταχύτητα στο firefox.

 

Βέβαια υπάρχουν διάφοροι τρόποι για να λύσεις το πρόβλημά σου ανάλογα την περίπτωση. Τί σύνδεση έχεις PSTN ISDN ADSL? Αν έχεις ADSL τι modem έχεις? Και πάνω απ'όλα τι download manager χρησιμοποιείς?

 

Α! Και μην νομίζεις οτι αν μου τα πεις όλα αυτά θα μπορέσω να σε βοηθήσω :D :D Δεν ξέρω και πολλά, αλλά για συγκεκριμένες περιπτώσεις κάτι ξέρω και εγω :cool:

Link to comment
Share on other sites

επειδή παίζει να κάνω format σύντομα μπορεί κανείς να μου πει που αποθηκεύονται τα extensions/themes/favourites ώστε να τα κρατήσω και να τα επαναφέρω μετά?
Link to comment
Share on other sites

επειδή παίζει να κάνω format σύντομα μπορεί κανείς να μου πει που αποθηκεύονται τα extensions/themes/favourites ώστε να τα κρατήσω και να τα επαναφέρω μετά?

 

Documents and Settings\[Your Profile]\Application Data\Mozilla\Firefox

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...