Jump to content

Mozilla Firefox - The «Ultimate» thread


eLeKtriK EyE
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

'Εχω καιρό την 1.0 και ήταν όντως σταθερή αλλά τις τελευταίες μέρες άρχισε ένα πολύ περίεργο "κόλλημα". Εκεί που δουλεύει κανονικά, κάποια στιγμή σταματάει να κατεβάζει οτιδήποτε. Χωρίς να έχει σκάσει ούτε και να έχει παγώσει ώστε να αναγκαστείς να το σκοτώσεις από τα task, μουλαρώνει και ΔΕΝ φορτώνει τίποτα! Μάλιστα όταν τελικά τον κλείσω και πάω να τον ξανανοίξω μου λέει ότι default profile είναι in use και πρέπει να επιλέξω κάποιο άλλο. Οπότε κοίταξα τα task και είδα ότι δεν είχε κλείσει το firefox.exe. Αφού το σκοτώσω κι αυτό (σιγά τα αίματα) και τον ξανανοίξω δουλεύει αλλά... Είναι πολύ ενοχλητικό γιατί π.χ. είσαι στο yahoo και ενώ πατάς τουλάχιστο το logout να βγεις πριν τα κλείσεις όλα, ΔΕΝ δουλεύει.

Έχω το ZoneAlarm (για την περίπτωση που σκεφτεί κάποιος παρενέργεια από άλλο πρόγραμμα) αλλά πολύ καιρό και χωρίς πρόβλημα.

 

Αυτό μου το έκανε πολύ συχνά όταν είχα το Mozilla Suite (είχε μέσα τον Firefox 0.8) και ομολογώ ότι μου έσπαγε τα νεύρα! :mad:

Στον 1.0 δεν μου το έχει παρουσιάσει ΠΟΤΕ!Είναι πολύ σταθερός μέχρι στιγμής... :rolleyes:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

2 κουμπάκια είναι και μάλιστα θες και τα δυο χέρια να τα πατήσεις εκτός αν έχεις μακριά δάχτυλα....αντίθετα με ένα κλικ έχεις τα downloads μπροστά σου...:)

 

εχμ... δίκιο έχεις, αλλά έχω μάθει να μην πολυχρησιμοποιώ το ποντίκι (ελάχιστα ως καθόλου) :o

 

πάντως ctrl+J πατιούνται άνετα με μικρό δάκτυλο+δείκτη, και δεν έχω μεγάλα χέρια :)

http://www.4troxoi.gr/forum/images/avatars/40901403742c3d7ea3caba.jpg
Link to comment
Share on other sites

εχμ... δίκιο έχεις, αλλά έχω μάθει να μην πολυχρησιμοποιώ το ποντίκι (ελάχιστα ως καθόλου) :o

 

πάντως ctrl+J πατιούνται άνετα με μικρό δάκτυλο+δείκτη, και δεν έχω μεγάλα χέρια :)

 

Τα shortcuts τα θεωρώ ό,τι γρηγορότερο (αν παίζουν με το αντίθετο χέρι από αυτό που πιάνεις το ποντίκι.. . ;) χωρίς αυτά θα μου έσπαγαν τα νεύρα να δουλεύω (όχι μόνο στο FireFox), αλλά και να παίζω. Ειδικά στα παιχνίδια καταλαβαίνεις πόσο γρηγορότερα είναι :D

KCB
Link to comment
Share on other sites

Απλά πας και κατεβάζεις την ελληνική έκδοση... :whistle:

 

Δηλαδή δεν υπάρχει περίπτωση μόνο με κάποιο αρχείο .lng ε??Δεν με πειράζει...μπορείς να μου πεις από που μπορώ να την κατεβάσω???

Link to comment
Share on other sites

Εγκαταλείψτε την ελπίδα για ένα καλύτερο παρελθόν!
Link to comment
Share on other sites

paidia pos mporw na grapsw ellinika apo ton mozilla?

mou ta emfanizei etsi!! μου τα εμφανιζει ετσι.

 

exw epileksei kai unicode encoding kai ellinika stis epipleon glosses. giati den mporw na grapsw??

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

τεστ τεστ!!

 

δεν ξέρω πως και τι εκανα αλλα τελικα μπορώ να γράφω και ελληνικα :confused: :blink:

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορείτε να μου πείτε πώς θα ανοίξω την παρακάτω σελίδα με το Firefox?

 

http://www.linksysfix.com/check/ (αυτό που λεει "NetSet Assistant")

 

Έχω την τελευταία έκδοση (μόλις τώρα κατέβασα την Ελληνική - είχα την αγγλική).

Μήπως πρέπει να κατεβάσω κάτι? Νομίζω μου έχει συμβεί και άλλες φορές και πρέπει να ανοίξω τον IE.

Link to comment
Share on other sites

Αργησα αλλα τελικα εβαλα και γω τον περιβοητο ff και απορω πως δεν το ειχα κανει νωριτερα..τελος παντων. :)

Διαβασα ολο το thread,εβαλα αρκετα extensions και θα ζητησω κατι που δεν εχει ειπωθει ως τωρα.Θελω να αλλαζω την γλωσσα απο Αγγ>Ελλ πχ με 1 πληκτρο αντι για ctrl+shift,ξερω λιγο χαζο ειναι αλλα θα μου ηταν πολυ χρησιμο..ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Αν υπήρχε κάτι τέτοιο θα μας το'χε πει ο Φίλιππος μάλλον! Εκτός αν μου διέφυγε...

Ναι το εχω δει αυτο το thread..απλα επειδη ειδα οτι στον firefox γινονται τα παντα ειπα μηπως εχετε βρει την λυση και σε αυτο :D

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορείτε να μου πείτε πώς θα ανοίξω την παρακάτω σελίδα με το Firefox?

 

http://www.linksysfix.com/check/ (αυτό που λεει "NetSet Assistant")

 

Έχω την τελευταία έκδοση (μόλις τώρα κατέβασα την Ελληνική - είχα την αγγλική).

Μήπως πρέπει να κατεβάσω κάτι? Νομίζω μου έχει συμβεί και άλλες φορές και πρέπει να ανοίξω τον IE.

Παιδιά ξέρει κανείς κάτι για αυτό??

Είναι κρίμα να ξαναγυρνάω στον ΙΕ... :(

Link to comment
Share on other sites

Πως ειπαμε βγαινει το google search απο την toolbar?:confused:

 

Δεξί κλικ στην «εργαλειοθήκη πλοήγησης» επιλέγεις «προσαρμογή» και από εκεί με drag n drop... ;)

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Πως ειπαμε βγαινει το google search απο την toolbar?:confused:

Δεξί κλικ στην toolbar, customize και drag n drop το google search στο παράθυρο με τα εργαλεία που εμφανίζεται.

Εγκαταλείψτε την ελπίδα για ένα καλύτερο παρελθόν!
Link to comment
Share on other sites

Δεξί κλικ στην «εργαλειοθήκη πλοήγησης» επιλέγεις «προσαρμογή» και από εκεί με drag n drop... ;)

Thanks :)

Και κατι αλλο και σορυ για το πρηξιμο.. εχω το gmail notifier και το εχω να συνδεεται καθε 1 λεπτο.Εαν ομως εχω σε ενα tab ανοιχτο το gmail τοτε δεν μου βγαζει ειδοποιηση το notifier..ετσι ειναι το σωστο ή ειμαι λαθος σε καποια ρυθμιση;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κανείς κάτι για αυτό??

Είναι κρίμα να ξαναγυρνάω στον ΙΕ... :(

Το κάνει και στο site της Nokia όταν πας να δεις τη συσκευή σε 3D εμφάνιση. Το στοιχείο Cult3D φορτώνει κανονικά αλλά τα javascript clicks δε λειτουργούν. Το χω ξαναναφέρει το θέμα αλλά δεν πήρα απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

paidia se arketes selides poy exoyn fwtografies den fainontai katholoy!

ena paromoio fainomeno symvainei to idio kai edv sto gallery toy myphone!

vevaia yparxoyn kai alles selides poy den tis emfanizei kan tis photos!

esw sto gallery nai men vlepeis pws yparxei photo, afoy deixnei mono to onoma ths, alla se alla site den deixnei oyte kan ayto!

exw thn teleytaia ekdosh firefox thn ellhnikh!

xerete mipws ti paizei?

den exei kapoia kalh rythmish?

mipws prepei na katevasw kana extension?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ,μηπως τελικα ο firefox αρχιζει και ξεφουσκωνει? :worry: Πολλα κουφα ολο και εμφανιζονται οσο περναει οκαιρος.Και κυριως με την εμφανιση αρκετων σελιδων οπως φαινεται.Μπας και ο Firefox δεν ειναι τελικα ο πολυαναμενομενος super browser???Διοτι ολα μα ολα καλα, αλλα στην τελικη,ενας browser το πρωτο-πρωτο πραγμα που πρεπει να κανει σωστα αν μη τι αλλο,ειναι να εμφανιζει τις σελιδες... Λεω τωρα, γιατι πολυ φορα πηρε στα downloads, αλλα μην βγει μαπα το πεπονι... :whistle:

 

edit:Ο opera παραφυλαει στη γωνια... :rolleyes:

http://briefcase.pathfinder.gr/download/grigol/19385/247603/0/120x90.jpg
Link to comment
Share on other sites

Οι σελίδες που δεν φαίνονται σωστά με τον Firefox δεν ακολουθούν τα standards συνήθως. Αντίθετα είναι γραμμένες για ΙΕ. Ο οποίος όμως με τόσα προβλήματα και τόσο spyware σχεδιασμένο γι'αυτόν, είναι να μην τον ακουμπάς. Αυτό που κάνω εγώ είναι να χρησιμοποιώ ΙΕ μόνο σε όσες σελίδες δεν δείχνει σωστά ο Firefox και δεν είναι πολλές ευτυχώς. Όσο για τον Opera που λες, όταν τον χρησιμοποιούσα, είχα πετύχει πολύ περισσότερες σελίδες που είχαν προβλήματα με αυτόν, παρά με τον Firefox.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...