Jump to content

[Επίσημο] Windows 10 Mobile Series


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κι εγώ χρησιμοποιώ Android συσκευή τωρα. Το 950 XL μου είναι χωρίς Sim αυτή τη στιγμή και θα το δώσω. Έκανα και την ενημέρωση Ιανουαρίου (.547). Αλλά παρακολουθώ κι εγώ το νήμα.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

private εκδόσεις της MS για foldables:

https://buildfeed.net/lab/rs_shell_devices_foldables_dev1/

https://buildfeed.net/build/f86b928e-00d6-4c34-b007-e76e2c1dad19/

 

3 κωδικές ονομασίες για συσκευές: Surface Janus, Centaurus, Andromeda (και οι 3 αναδιπλούμενες).

2 ονομασίες για νέες εκδόσεις: Windows Core OS (μάλλον με win32 support), Windows Lite (μόνο UWP), κάτι σαν τα WM10.

 

edit... δεν ισχύουν τα links καθώς το buildfeed έκλεισε σήμερα.

https://mspoweruser.com/microsoft-forces-buildfeed-to-shut-down/

Edited by faasf
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Από όταν είχαν βγει τα Windows Phone τα γράφαμε. Ότι χειρότερο έχει κυκλοφορήσει ποτέ σε λειτουργικού κινητού.

Link to comment
Share on other sites

Δε λέει κάτι που δεν έχει ξαναπεί. Η MS δεν πρόκειται να ξανά ασχοληθεί με smartphones όπως τα ξέρουμε, και προτείνει android, ios. To έχει δηλώσει επίσημα. Επίσης το πότε τελειώνει η υποστήριξη είναι γνωστό εδώ και πολύ καιρό. Έχει αναφερθεί πολλές φορές.

 

Το ερώτημα όμως είναι σε 2-3 χρόνια ποιος θα ασχολείται με "smartphones".

Η MS επίσης λίγο πριν τερματίσει την ανάπτυξη των WM10 έχει πει ότι τα smartphones έχουν πεθάνει, αλλά ο κόσμος δεν το έχει καταλάβει.

 

Το Φεβρουάριο θα είναι στο MWC (μετά από αρκετά χρόνια) για την παρουσίαση του HoloLens 2 (μάλλον) με τον 850 ("mobile" επεξεργαστής γι' αυτό και στο MWC). Είναι η πρώτη από τις συσκευές που αναμένονται να κυκλοφορήσουν. Μένει να δούμε την έκδοση του λειτουργικού που θα τροφοδοτεί τη συσκευή.

 

Οι επόμενες είναι το surface hub 2 και τα foldables διαφόρων μεγεθών.

 

Ένα άλλο ερώτημα (που σχετίζεται με το παραπάνω) είναι αν όντως έχει δίκιο με το ότι τα smartphones βαίνουν προς το τέλος. Κάποιοι φαίνεται να συμφωνούν.

https://www.businessinsider.com/credit-suisse-bottom-not-in-sight-for-falling-smartphone-production-2019-1

 

Και 'γω δε νομίζω πως το android είναι λύση να τροφοδοτήσει 8πύρηνους επεξεργαστές με 16/32 GBytes Ram. Δεν έχει νόημα.

Όλοι θα κάνουν τις αλλαγές τους.

Ίδωμεν.

Link to comment
Share on other sites

Από όταν είχαν βγει τα Windows Phone τα γράφαμε. Ότι χειρότερο έχει κυκλοφορήσει ποτέ σε λειτουργικού κινητού.

Ήταν πιο συμμαζεμένο τουλάχιστον. Ασχέτως την κατάληξη που είχε στα κινητα. Ήταν κάτι το ξεχωριστό τα πλακάκια! Στο Android ακόμα ψάχνομαι! ;)

 

@faasf Λες σε δύο τρία χρόνια να επιστρέψω ξανά σε Windows συσκευή αναγκαστικά; ;) Όπως κι αν είναι η συσκευή που θα βγάλουν!

Βέβαια δεν θα είχα πρόβλημα να ξαναγύριζα σε συσκευή με Windows, αρκεί να έχει σωστή υποστήριξη σε όλα! Το θέμα είναι ότι μάλλον η συσκευή θα είναι πανάκριβη!

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

@faasf Λες σε δύο τρία χρόνια να επιστρέψω ξανά σε Windows συσκευή αναγκαστικά; ;)

Evris εγώ δεν κρίνω αν ένα λειτουργικό είναι καλό ή όχι. Μια χαρά είναι τα android, ios. Όπως ήταν (είναι) και τα WM10.

Και δεν ξέρω αν θα επιστρέψεις. Σίγουρα δε θα επιστρέψεις αναγκαστικά. Προφανώς και θα υπάρχουν android smartphones για αρκετά χρόνια. Το ερώτημα είναι -αν τότε- θα είναι ανταγωνιστικά... Και δε μιλάω μόνο για τη MS. Και οι άλλοι δύο θα έχουν κάνει αλλαγές.

 

Μα είναι λογικό. Όταν τότε θα κυκλοφορούν συσκευές με επιδόσεις αντίστοιχες των τωρινών laptops και μεγέθη σχεδόν ίδια με αυτά των τωρινών smartphones οι χρήστες είτε θα επιλέγουν τις πρώτες, είτε τις δεύτερες θα τις αλλάζουν μετά από χρόνια. Όπως (το δεύτερο) ισχύει τα τελευταία 2 χρόνια. Γι' αυτό και προβλέπεται μεγάλη μείωση της παραγωγής.

Link to comment
Share on other sites

Ήταν πιο συμμαζεμένο τουλάχιστον. Ασχέτως την κατάληξη που είχε στα κινητα. Ήταν κάτι το ξεχωριστό τα πλακάκια! Στο Android ακόμα ψάχνομαι! ;)

 

@faasf Λες σε δύο τρία χρόνια να επιστρέψω ξανά σε Windows συσκευή αναγκαστικά; ;) Όπως κι αν είναι η συσκευή που θα βγάλουν!

Βέβαια δεν θα είχα πρόβλημα να ξαναγύριζα σε συσκευή με Windows, αρκεί να έχει σωστή υποστήριξη σε όλα! Το θέμα είναι ότι μάλλον η συσκευή θα είναι πανάκριβη!

Όσες φορές έπιασα Windows Phone απλά χάθηκα τελείως. Ένας αχταρμάς στα πάντα. Πιο απλό και εύκολο από το Android δεν υπάρχει. Και στο ios τα ίδια χάλια. Λειτουργικά που δεν τα αντέχω προσωπικά ούτε λεπτό.

Link to comment
Share on other sites

Όσες φορές έπιασα Windows Phone απλά χάθηκα τελείως. Ένας αχταρμάς στα πάντα. Πιο απλό και εύκολο από το Android δεν υπάρχει. Και στο ios τα ίδια χάλια. Λειτουργικά που δεν τα αντέχω προσωπικά ούτε λεπτό.

 

Προσωπική σου άποψη. Γιατί αχταρμάς φαίνεται σε κάποιους από μας το android και ios.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι το iOS αχταρμάς είναι και το Android. Δεν βλέπω καμιά διαφορά!

@king2009 αν ούτε λεπτό δεν αντέχεις να δεις τα Windows, τότε είναι σαν να μη τα είδες καθόλου. ;) Μπορεί να είμαι σε Android τώρα, αλλά τα Windows είναι πιο συμμαζεμένα, θα μου επιτρέψεις να πω.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Όσες φορές έπιασα Windows Phone απλά χάθηκα τελείως. Ένας αχταρμάς στα πάντα. Πιο απλό και εύκολο από το Android δεν υπάρχει. Και στο ios τα ίδια χάλια. Λειτουργικά που δεν τα αντέχω προσωπικά ούτε λεπτό.

 

προσωπικά είχα σχεδόν τα πάντα.....blackberry,android,windows και εδώ και σχεδόν 3 χρόνια iPhone και προσωπικά πιστεύω ότι το πιο εύκολο και απλό είναι.....ήταν το Windows. από εκεί και πέρα ότι έχει συνηθίσει ο καθένας αλλά βλέποντας το Android (Huawei) της γυναίκας μου πιστεύω ότι το IOS είναι πιο εύκολο σαν μενού πάντα και όχι προς αλη χρήση όπως μεταφορά τραγούδια,φωτογραφίες και ringtones κτλ που θέλει iTunes και αν δεν έχεις pc και λίγες γνώσεις είναι δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Η ευκολία χρήσης του w10m (αλλά και των προηγούμενων εκδόσεων) δεν μπορεί να συγκριθεί με κανένα android και κανένα ios. Όποτε έπιασα στα χέρια μου android, έχανα τον μπούσουλα. Για το ios, δεν νομίζω πως έχει διαφορά, μιας και αισθητικά τουλάχιστον, το ένα αντιγράφει το άλλο.

Η ms είχε ένα πολύ δυνατό χαρτί στα χέρια της, αλλά, απέτυχε να το αξιοποιήσει κατάλληλα ή απλά δεν θέλησε

(α, ρε Nadela)...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η μεγαλύτερη απόλαυση για εμάς, των "άσχετων -χαζών" που προτιμάμε τα WP απο τα άλλα λειτουργικά είναι να βλέπουμε τους "σχετικούς-έξυπνους" όχι μόνο παρακολουθούν τα νήματα των WP σαν άλλοι ματάκηδες αλλά να το πιστοποιούν οτι μας παρακολουθούν κρυφά (άσχετα αν διατυμπανίζουν οτι δεν ασχολούνται με το άχρηστο, δύσχρηστο και πεθαμένο λειτουργικό) με το να ποστάρουν με την πρώτη ευκαιρία για να ρίξουν την χολή τους. Haters gonna hate...
Link to comment
Share on other sites

πάντως φέτος τελειώνει οριστικά το Windows Phone. τι να πω κρίμα γιατί ήμουν μεγάλο διάστημα χρήστης όμως τα τελευταία 4 χρόνια ήταν δύσκολα.

 

https://www.techgear.gr/windows-10-mobile-end-support-150976/

Link to comment
Share on other sites

πάντως φέτος τελειώνει οριστικά το Windows Phone. τι να πω κρίμα γιατί ήμουν μεγάλο διάστημα χρήστης όμως τα τελευταία 4 χρόνια ήταν δύσκολα.

 

https://www.techgear.gr/windows-10-mobile-end-support-150976/

Το ίδιο ανέβασα κι εγώ πιο πάνω από gsmarena!

Εγώ άλλαξα λόγο πρόβλημα μπαταρίας στο Lumia.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Φέτος τελειώνουν οι ενημερώσεις ασφαλείας. Οπότε για έναν ακόμη χρόνο άνετα κρατάνε. Δεν τους λείπει τίποτα, αν κάποιος είναι ευχαριστημένος με τις υπάρχουσες εφαρμογές. Για μένα θα υπάρξει πρόβλημα μόνο αν ο edge γίνει μη λειτουργικός. Διαφορετικά δε βλέπω κανένα λόγο να αλλάξω συσκευή με άλλο mobile λειτουργικό.
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω ότι ο καθένας θεωρεί εύκολο ότι έχει συνηθίσει. Αλλά προσπάθησα με τα Windows και έκανα πολύ ώρα να βρω απλά πράγματα. Στον υπολογιστή με windows 10 χρόνια είναι αρκετά καλύτερα τα πράγματα.
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω ότι ο καθένας θεωρεί εύκολο ότι έχει συνηθίσει. Αλλά προσπάθησα με τα Windows και έκανα πολύ ώρα να βρω απλά πράγματα. Στον υπολογιστή με windows 10 χρόνια είναι αρκετά καλύτερα τα πράγματα.

Το "απλά πράγματα" είναι σχετικό κι αυτό. Κι εγώ ψάχνομαι για απλά πράγματα ακόμα στο Android και δεν τα βρίσκω. ;)

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ίδιες ρυθμίσεις ήταν με τα Windows 10 (στην έκδοση CU). To επιχείρημα με τις εφαρμογές στέκει περισσότερο, για όσους έχουν τα WM10 στο YouTube.

Πάντως η μεγαλύτερη απόλαυση για εμάς, των "άσχετων -χαζών" που προτιμάμε τα WP απο τα άλλα λειτουργικά είναι να βλέπουμε τους "σχετικούς-έξυπνους" όχι μόνο παρακολουθούν τα νήματα των WP σαν άλλοι ματάκηδες αλλά να το πιστοποιούν οτι μας παρακολουθούν κρυφά (άσχετα αν διατυμπανίζουν οτι δεν ασχολούνται με το άχρηστο, δύσχρηστο και πεθαμένο λειτουργικό) με το να ποστάρουν με την πρώτη ευκαιρία για να ρίξουν την χολή τους. Haters gonna hate...

Εκεί που είχαν 3-4 λόγους (Samsung/Apple, Samsung/Κινέζοι, Android/WM10, Android/IOS, πτώση πωλήσεων Apple) να τσακώνονται και να ρίχνουν χολή, έχουν μείνει με έναν λόγο λιγότερο. Μεγαλύτερο πρόβλημα είναι για αυτούς που είχαν έναν μόνο λόγο (Microsoft).

Link to comment
Share on other sites

Ως κάτοχος - χρήστης - προγραμματιστής κινητών απο το 1997 έως σήμερα 2019.

Ως λειτουργικά συστήματα φορητών συσκευών θεωρω καλύτερα ήταν:

1997-2012 Symbian OS με τελευταία συσκευή Nokia 808 PureView.

2013-2017 Windows 7,8,8.1,10 Phone/Mobile με τελευταία συσκευή Microsoft Lumia 950 XL Dual.

2018-2019 iOS 12+ με τελευταία συσκευή Apple Xs Max 512GB.

 

Υπόψιν ειμαι κάτοχος εδω και 1 εβδομάδα Xiaomi Mi A2 (6GB RAM / 128GB).

Μια εβδομάδα κάνω ενημερώσεις, αναβαθμίσεις, εγκαταστάσεις, ρυθμίσεις και γενικά είμαι απογοητευμένος για πολλοστή φορα με τα Android...

Έχουν πολλες βασικές ελλείψεις σε λειτουργίες και δυνατότητες σε σχέση με τα Windows 10 Mobile.

Πέρα απο οτι μου κρασάρουν καποιες βασικές εφαρμογες χωρις λογο όπως Facebook, Messenger, Instagram, Steam, παιχνίδια και άλλα...

Θέλει περισσοτερα βήματα για να κάνω τα ιδια πραγματα που εκανα στα Windows.

Το λειτουργικό στο Android 9.0 Pie καταλαμβάνει 16GB στον εσωτερικό αποθηκευτικό χώρο όταν τα Windows 10 καταλαμβάνουν 5GB.

Στην προσωρινή μνήμη RAM το Android 9.0 Pie καταλαμβάνει το 1.6GB οταν τα Windows 10 καταλαμβάνουν τα 0.9GB.

Οι διαφημίσεις στο Android καταντάνε εκνευριστικές.

Δεν φτάνει που ειναι πιο συχνές αλλα υπάρχει και χρονικό όριο των ελάχιστων 5 δευτερολέπτων αναμονή μέχρι να εμφανιστεί το πλήκτρο παράκαμψης.

Είναι απίστευτο οτι απο το 2008 μέχρι σήμερα του λείπουν βασικές λειτουργίες και δυνατότητες που υπήρχαν και υπαρχουν στα Windows.

Κακώς υπάρχει τόση τυφλή υποστήριξη για το λειτουργικό Android.

Πρέπει να κάνει κάτι άμεσα η Microsoft με τις φορητές οικονομικές συσκεύες κινητής τηλεφωνίας.

Δεν γίνεται να δίνουμε 800€ για ένα iPhone και ουτε να δίνουμε 300€ για ενα Android που είναι χειρότερο απο ένα Lumia 950 του 2015.

Έψαξα να βρω σημερινή συσκευή με τα χαρακτηριστικά του Lumia 950 XL Dual SIM και δεν υπάρχει.

Όσα βρήκα με παραπλήσια χαρακτηριστικά κοστίζουν πάνω απο 600€.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δεν καταλαβαίνω αυτό που είδα πιο πάνω να γράφεται ότι για την MS τα smartphones έχουν πεθάνει. Και τι θα χρησιμοποιούμε τα επόμενα χρόνια;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δεν καταλαβαίνω αυτό που είδα πιο πάνω να γράφεται ότι για την MS τα smartphones έχουν πεθάνει. Και τι θα χρησιμοποιούμε τα επόμενα χρόνια;

Android ή iOS! Τι άλλο; Ίσως κάποια στιγμή αποφασίσει η MS να βγάλει συσκευές!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Πρίν λίγες ημέρες δοκίμασα ως βασική συσκευή ενα Galaxy s6 edge+ για να δω πως θα είναι η καθημερινότητά μου με το Android. Αφού το έστησα όπως ήθελα με τις εφαρμογές που χρησιμοποιώ καθημερινά στο Lumia 950 μου, (εφαρμογές Microsoft, Facebook, messenger, IG κτλ) πρόσθεσα και αυτές που μου λείπουν, Epson iprint, Revolut, Qnap files και κανα 2-3 ακόμη.

Μου έκανε πολύ εντύπωση η χρήση των διαφημίσεων στις εφαρμογές του Facebook. Διαφήμιση μέσα στον Messeger και στο Instagam σφήνα μέσα στα stories. Δεν είχα δει ποτέ διαφημίσεις στις εφαρμογές αυτές στο W10m. Βέβαια μπορούσα έκανα βιντεοκληση μεσω Messenger κάτι που λείπει απο το Lumia

Δε μου άρεσε η εφαρμογή του facebook, πολύ πληροφορία μαζεμένη, πολλά κουμπιά που μερικές φορές πατούσα κατα λάθος. Ο messenger μια απο τα ιδια.

Πολύ συχνές ενημερώσεις εφαρμογών. δε ξέρω αν είναι καλό η κακό.

Γενικά ανάμικτα συναισθήματα. Δε μπορώ να πώ ότι δεν μου άρεσε αλλα σίγουρα όταν θα αφήσω το 950 μου για κάποιο android θα μου λέιψει σίγουρα !

http://gfka-rc.blogspot.gr // RC Nitro Cars - RC Track
Link to comment
Share on other sites

Στο Messenger του Android τώρα τελευταία έβαλαν διαφημίσεις. Εγώ όταν πήρα τη συσκευή μου δεν είχε διαφημίσεις το Messenger! :(

Εν το μεταξύ ούτε οι διορθώσεις του πληκτρολογίου δεν είναι σωστές. Άλλα θες να γράψεις και άλλα γράφεις!!!

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Έψαξα να βρω σημερινή συσκευή με τα χαρακτηριστικά του Lumia 950 XL Dual SIM και δεν υπάρχει.

Όσα βρήκα με παραπλήσια χαρακτηριστικά κοστίζουν πάνω απο 600€.

 

Γενικά κάθε πέρσι και καλύτερα σε αυτό το θέμα...έχω κρατήσει μαζί με το lumia 950XL DS και το LG V10. Κινητό που τα είχε πραγματικά όλα.

 

Σε ότι αφορά τα Win Mobile, το έχουμε εξαντλήσει το θέμα...Αναμένουμε να δούμε τις εξελίξεις με το ενοποιημένο πλέον λειτουργικό και τις συσκευές που θα το τρέχουν.

Γενικά πάντως όλα τα συνηθίζεις. Θέμα χρόνου είναι. Ξεκινήσαμε με feature phones, μετά πήγαμε σε symbian, μετά στα πρώτα win mobile....τα πρώτα τηλέφωνα ήταν μικρά και τώρα κυκλοφορούμε με ταμπλετάκια :)

Το μόνο που δεν κατάφερα ποτέ να δουλέψω ήταν το ios...πολλά κλειδώματα, δυσκολία στην σύνδεση με άλλες συσκευές και εκείνο το itunes το θεωρούσα μαζοχιστικό:lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στο Messenger του Android τώρα τελευταία έβαλαν διαφημίσεις. Εγώ όταν πήρα τη συσκευή μου δεν είχε διαφημίσεις το Messenger! :(

 

Προετοιμάζουν το έδαφος. Το τζάμπα πέθανε. Θες "ησυχία"? θα πληρώσεις. Δεν θες να πληρώσεις? θα υποστείς διαφημίσεις.

 

Εν το μεταξύ ούτε οι διορθώσεις του πληκτρολογίου δεν είναι σωστές. Άλλα θες να γράψεις και άλλα γράφεις!!!

 

Για το autocorrect τα έχει πει ο Αρκάς:lol:

 

http://i65.tinypic.com/f1z95i.jpg

ASUS(ZE551ML,ZS551KL)ERICSSON(GA628,T39)ETEN(X500,X800)HTC(UULTRA)HUAWEI(P10 lite,P40 PRO)LEECO (X820)LG(P990,P880,G3,V10,V20,V30,G8s,G8x)MICROSOFT (LUMIA 950, LUMIA 950XL)MOTOROLA (DPC-550,STARTAC,MPX220)NOKIA(5110,8210,7110,3310,6310i,6280)SAMSUNG (I800,note10+)SHARP (S2)SIEMENS (SX1)SONY ERICSSON (T610,XPERIA X1)XIAOMI (Redmi Note 5,Redmi Note 6 PRO,Redmi Note 8 PRO,Redmi Note 9 PRO,MI MAX 2,MI MAX 3,Poco F1,Mi A3,Mi 9 lite,Mi 11 lite,Mi 10T PRO,Mi 10 pro)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...