Jump to content

[Επίσημο] Windows 10 Mobile Series


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μα ακόμη και να πληρώσεις ένα S8 600€ (που θα κάνει σε 5 μήνες) είσαι πιο κερδισμένος γιατί θα το κρατήσεις στο νερό μια 4ετια. Άρα 150€/χρόνο. Θες τώρα να πούμε για εκείνους που πλήρωσαν ΠΕΡΥΣΙ τις 600αρες για τα 950; Έχουν προοπτική να κρατήσουν μέχρι το 2020 (εδώ γελάμε) τη στιγμή που απο τώρα υπάρχουν διαρροές για εκ νέου αλλαγή του λειτουργικού με επεξεργαστές Intel (έβλεπα σχετικό δημοσιευμα χθες, αλλά δεν ασχολούμαι να το ψάξω πάλι);;

Για να υπάρχει αντίλογος -να ΄χουμε κάτι να συζητάμε-, όπως θα κάνει το S8 600 σε 5 μήνες, το 950 έκανε 260-300 στο ίδιο διάστημα. Είναι σχεδόν το μισό κόστος. Είναι λογικό πάντως από τη στιγμή που στα WP, WM δεν υπάρχει ζήτηση. Οπότε κάποιος στα WP, στο ίδιο διάστημα έχει αλλάξει 2 συσκευές (ναυαρχίδες) με το ίδιο -κατά τι χαμηλότερο- σωρευτικό κόστος.

 

Αν κατάλαβα καλά λέει ότι το 5s που θα αγοράσει σήμερα δεν θα έχει 5 χρόνια (από τωρα). Άρα ναι μεν η τιμή είναι καλή αλλά πλέον στα τελευταία του. Αν θυμάμαι καλά, το 5αρι τελείωσε τις αναβαθμίσεις άρα έπεται το 5s

Ναι. Θα πάρει και το IOS11. Άρα σίγουρα μέχρι το φθινόπωρο του 18.

 

Ναι βρε παιδί μου αυτό εννοώ. Ότι από τη στιγμή που το 5s εμφανίστηκε 11/2013, σημαίνει πως θα πάρει αναβαθμίσεις για τουλάχιστον μέχρι το 2018, ενώ δεν πρόκειται να το σκοτώσει ερήμην, όπως γίνεται με τις ναυαρχίδες στα WP, που τις απονεκρώνουν τελείως, γιατί λόγω των μη ενημερωσεων στις εφαρμογές (πχ των 8.1) μετά απο λίγο τα κινητά αχρηστευονται στην ουσία, οι εφαρμογές δεν ενημερώνονται κλπ.

 

Αντίθετα στα άλλα λειτουργικά, άσχετα με το σε ποια έκδοση θα σταματήσει η αναβάθμιση της συσκευής, παρα πολλές εφαρμογές συνεχίζουν να ενημερώνονται κανονικά, ενώ δινονται και νέες εφαρμογές και μπορείς να τις κατεβάσεις. Εγώ πχ με το HP Touchpad με android 4.4 παίρνω ακόμα ενημερώσεις σε Εφαρμογές. Στα Wm αυτό δεν υπάρχει! Άλλαξε το λειτουργικό πάλι; Πέθαναν οι συσκευές που δεν αναβαθμίζονται.

Ισχύουν 100%. Η μεγάλη πλειοψηφία (αυτού του μικρού ποσοστού) δεν έχει αγοράσει κινητό της MS επειδή υπάρχει προς τα πίσω συμβατότητα, αλλά για διάφορους λόγους δεν τους καλύπτουν τα άλλα -android, IOS- λειτουργικά. Γνώμη μου είναι ότι η απόλυτη συμβατότητα -όπως για όλες τις εταιρίες- είναι ο τελικός στόχος και εννοείται τα WM δεν είναι το τέλος του δρόμου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Για να πω κι εγώ τη γνώμη μου για τη συζήτηση στο αν η Microsoft έκανε καλά που θα κόψει την ενημέρωση, είμαι χρηστής του 930 και προφανώς απογοητευμένος από αυτή την κίνηση γιατί πολύ απλά η εταιρία δεν σέβεται τους πελάτες της. Ότι κάνει τώρα θα κάνει και αργότερα με τα δικά της κινητά, 950, 950χλ κλπ. Όπως προ ειπώθηκε η apple δίνει 5 χρόνια υποστήριξη σε κάθε συσκευή και είναι εταιρία που έχει κέρδη κάτι δις κάθε τρίμηνο. Η Microsoft με τέτοια ποσοστά στο mobile έπρεπε να στηρίζει όσο μπορεί και όσο βλέπει ότι σηκώνουν οι συσκευές τις επόμενες αναβαθμίσεις μπας και κρατήσει τους πελάτες της. Είναι μια εταιρία που από την αρχή ως το τέλος δείχνει να θέλει να σε διώξει από την δικιά της πλατφόρμα. Δεν ξέρω τι να πω, απογοήτευση μόνο.
w 395 --> Nokia 6303i classic --> Nokia 3720 classic --> Nokia c2-01 --> Nokia c5-00 --> Nokia Lumia 735 τώρα: Nokia Lumia 930
Link to comment
Share on other sites

εχει βρει καποιος τρόπο να χρησιμοποιηθει η ενσωματωμενη εφαρμογη ηχογραφησης κλησης, σε lumia που επισημως δεν υποστηριζουν το χαρακτηριστικο αυτο ? εκτος δηλαδη της σειρας x50.

 

ειναι το μοναδικο χαρακτηριστικο που λειπει από τις μη υποστηριζομενες επισημα συσκευες αν τους περασει κανεις τα 10αρια .

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

εχει βρει καποιος τρόπο να χρησιμοποιηθει η ενσωματωμενη εφαρμογη ηχογραφησης κλησης, σε lumia που επισημως δεν υποστηριζουν το χαρακτηριστικο αυτο ? εκτος δηλαδη της σειρας x50.

 

ειναι το μοναδικο χαρακτηριστικο που λειπει από τις μη υποστηριζομενες επισημα συσκευες αν τους περασει κανεις τα 10αρια .

 

Αυτή η δυνατοτητα δεν εχει δοθεί ουτε στα 640 που υποστηριζονται επισημα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η δυνατοτητα δεν εχει δοθεί ουτε στα 640 που υποστηριζονται επισημα.

 

κρίμα : ( πραγματικα λυνει τα χερια καποιες φορες.

θα ψαξω ολο το google μπας και καπου καποιος, το εχει καταφερει.

δε μπορω να φανταστω οτι ειναι θεμα hardware των x50 κινητων.!

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

κρίμα : ( πραγματικα λυνει τα χερια καποιες φορες.

θα ψαξω ολο το google μπας και καπου καποιος, το εχει καταφερει.

δε μπορω να φανταστω οτι ειναι θεμα hardware των x50 κινητων.!

 

Τα χ50 εχουν κανονικα ηχογραφηση κλησεων .

Τα χ40 δεν εχουν .

Link to comment
Share on other sites

Για να πω κι εγώ τη γνώμη μου για τη συζήτηση στο αν η Microsoft έκανε καλά που θα κόψει την ενημέρωση, είμαι χρηστής του 930 και προφανώς απογοητευμένος από αυτή την κίνηση γιατί πολύ απλά η εταιρία δεν σέβεται τους πελάτες της. Ότι κάνει τώρα θα κάνει και αργότερα με τα δικά της κινητά, 950, 950χλ κλπ. Όπως προ ειπώθηκε η apple δίνει 5 χρόνια υποστήριξη σε κάθε συσκευή και είναι εταιρία που έχει κέρδη κάτι δις κάθε τρίμηνο. Η Microsoft με τέτοια ποσοστά στο mobile έπρεπε να στηρίζει όσο μπορεί και όσο βλέπει ότι σηκώνουν οι συσκευές τις επόμενες αναβαθμίσεις μπας και κρατήσει τους πελάτες της. Είναι μια εταιρία που από την αρχή ως το τέλος δείχνει να θέλει να σε διώξει από την δικιά της πλατφόρμα. Δεν ξέρω τι να πω, απογοήτευση μόνο.

 

Σαφώς και ισχύουν τα παραπάνω. Η διαφωνία μου είναι η εξής. Δεν πιστεύω ότι το κάνει επίτηδες. Δεν μπορεί να δώσει 5 χρόνια υποστήριξη σαν το IOS ή το Android, γιατί πολύ απλά δεν μπορεί. Όταν κατασταλάξει σε ένα σταθερό πυρήνα του λειτουργικού, πιθανόν να είναι σε θέση να κάνει κάτι αντίστοιχο. Από τη στιγμή που έχει αλλάξει 2 φορές το λειτουργικό και πιθανόν πάει για τρίτη, σχεδόν όλοι είναι υποψιασμένοι ότι συμβατότητα και WP, WM ή όπως αλλιώς θα λέγονται, δεν πάνε μαζί.

Πριν την αναβάθμιση των WP8.1 σε WM10, έμειναν αρκετές συσκευές πίσω παρόλο που είχε υποσχεθεί το αντίθετο. Δεν νομίζω να απέκλεισε τις συσκευές, γιατί ως εταιρία θεωρούσε ότι οι χρήστες θα πάνε να αγοράσουν καινούριες συσκευές με WM10. Πολύ απλά οι συσκευές αυτές κατά τη δοκιμές, δυσλειτουργούσαν μετά την αναβάθμιση σε WM10, οπότε αποκλείστηκαν.

Ένα άλλο χαρακτηριστικό παράδειγμα -κατά τη γνώμη μου- είναι και το πολύ δημοφιλές 640. Ενώ υπάρχουν αρκετοί που είναι ευχαριστημένοι, υπάρχουν άλλοι τόσοι που έχουν ταλαιπωρηθεί αφάνταστα -απ' όσα έχω διαβάσει-. Η MS δεν ήταν σε θέση να παρέχει υποστήριξη για αρκετές συσκευές κατά τη μετάβαση σε WM10.

H γνώμη μου είναι ότι δεν απέκλεισε το 640 γιατί δεν έχει συμπληρώσει 3 χρόνια από τη στιγμή κυκλοφορίας. Αν δεν κάνω λάθος τόσο είναι και το χρονικό διάστημα που υπόσχεται υποστήριξη.

Οπότε όπως σωστά γράφτηκε αρκετές φορές όποιος θέλει να αισθάνεται ασφάλεια πάει αλλού και πολύ καλά θα κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Ηρεμία λίγο με το ποιές συσκευές θα πάρουν τελικά την RS2.

 

Επίσημη ανακοίνωση από την MS, δεν υπάρχει.

 

Ναι, έχει βεβαρυμένο ιστορικό, αλλά μέχρι εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Ηρεμία λίγο με το ποιές συσκευές θα πάρουν τελικά την RS2.

 

Επίσημη ανακοίνωση από την MS, δεν υπάρχει.

 

Ναι, έχει βεβαρυμένο ιστορικό, αλλά μέχρι εκεί.

 

Σωστος, ας βγει κατι πιο επισημο-σιγουρο κλπ....και βλεπουμε τοτε..λιγες μερες εμειναν...

 

Faasf πολυ ισορροπημένο σχόλιο οπως παντα και βλεπει το νομισμα και απο τις 2 πλευρες, λεγοντας αυτα που πρεπει και με ψυχραιμία.

 

Επισης να πω και κατι μιας και το διαβασα αρκετες φορες...

Στην περιπτωση που κοψει τελικα την RS2 για τα παραπανω κινητα που διαβασαμε οτι θα μεινουν απέξω..λεω ΑΝ μεινουν τελικα απέξω..

Μην περιμενετε να παίρνουν τα updates μεσω insider...λογικα θα τα κοψει οπως εκοψε και ολα τα 820-920-925-1020 απο την RS1..

Καλοδεχουμενο να συνεχισουν τα Updates Εστω και μεσω insider αλλα πολυ χλωμο κατα την αποψη μου...

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να μπορέσουν και με αυτόν τον τρόπο να τα περάσουν!

https://nokiapoweruser.com/hack-to-get-windows-10-mobile-redstone-build-14267-on-any-lumia/

Ένας φίλος με 925 το έκανε και πέτυχε! Το αναγνωρίζει, απ' ότι με είπε, σαν 950 και παίρνει όλες τις αναβαθμίσεις κανονικά μέχρι τώρα! ;)

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Το Lumia 920 είχε snapdragon S4 και 1gb ram. Τα 930 και 1520 έχουν snapdragon 800 και 2gb ram. Με το creators update το 930 τρέχει καλύτερα από ποτέ οπότε γιατί να μην δώσει επίσημα αναβάθμιση η Microsoft; γιατί πολύ απλά για εμένα το κάνει επίτηδες άσχετα με το ότι λέει. Το 550 όταν το είχα πάρει στο παρελθόν για να το δοκιμάσω δεν είχε προφανώς καμία σχέση στην ταχύτητα δίπλα στο 930 και τότε είχαν και τα δυο επίσημα την anniversary. Κόλλαγε αφάνταστα λες και είχες android 2.1 Επίσης σχετικά με το ότι δεν μπορεί, σύμφωνα με την λίστα που έδωσε στη δημοσιότητα μόνο 13 συσκευές θα πάρουν την αναβάθμιση. Είναι τόσο δύσκολο να την δώσει σε άλλες 2 δηλαδή πιο ισχυρές συσκευές από πολλές που υπάρχουν μέσα; δεν ξέρω παιδιά, υποθέσεις κάνω κι εγώ όπως όλοι μας αλλά γελοιότητες μου φαίνονται όλα αυτά από μια εταιρία που είναι η λιγότερο σοβαρή από όλες τις άλλες στο κομμάτι του mobile software. Απογοήτευση μόνο.
w 395 --> Nokia 6303i classic --> Nokia 3720 classic --> Nokia c2-01 --> Nokia c5-00 --> Nokia Lumia 735 τώρα: Nokia Lumia 930
Link to comment
Share on other sites

Έδωσαν την mobile 10.0.14393.1066.

Δεν πρόσεξα κάποια διαφορά από την .953!!! Μάλλον η .1066 είναι η προετοιμασία για την Creator, που την βλέπω να έρχεται στα κινητά αρχές Μαΐου αντί 25 Απριλίου!

Πάντως κι αυτή η έκδοση δεν φαίνεται να χάλασε κάτι προς το παρόν. Σταθερή δείχνει στο 950 XL.

Να δούμε τι θα πούνε και οι υπόλοιποι όμως!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Και τελικα παιδια ποιες συσκευες θα παρουν ??ακομα οι high end και microsoft,η ολες οσες πηραν τα 10ρια?εγω πλεον μπηκα σε slow ring με το 730 για να εχω το κεφαλι μ ησυχο
Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόσεξα κάποια διαφορά από την .953!!! Μάλλον η .1066 είναι η προετοιμασία για την Creator, που την βλέπω να έρχεται στα κινητά αρχές Μαΐου αντί 25 Απριλίου!

Αυτό σκεφτόμουν κι εγώ, αλλά δεν έχει να κάνει.

Μη ξεχνάμε ότι κάποια τηλ/να δε θα προχωρήσουν στη Redstone 2, οπότε τα updates για τη Redstone 1 θα συνεχίσουν.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σκεφτόμουν κι εγώ, αλλά δεν έχει να κάνει.

Μη ξεχνάμε ότι κάποια τηλ/να δε θα προχωρήσουν στη Redstone 2, οπότε τα updates για τη Redstone 1 θα συνεχίσουν.

Βάση αυτού ίσως και όχι....

https://mspoweruser.com/microsoft-updates-minimum-hardware-specs-windows-10-mobile-eve-creators-update/

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

 

Μη το μπλέκουμε.

Ανέφερα κοινώς ότι τα updates για την τρέχουσα τη build redstone 1 (14393) θα συνεχίσουν

να βγαίνουν για όσο καιρό υποστηρίξει αυτή την τη build η Microsoft.

Δε νομίζω η 14393.1066 να είναι η τελευταία για τα κινητά (αν εννοείς αυτό).

Link to comment
Share on other sites

Μη το μπλέκουμε.

Ανέφερα κοινώς ότι τα updates για την τρέχουσα τη build redstone 1 (14393) θα συνεχίσουν

να βγαίνουν για όσο καιρό υποστηρίξει αυτή την τη build η Microsoft.

Δε νομίζω η 14393.1066 να είναι η τελευταία για τα κινητά (αν εννοείς αυτό).

Η τελευταία πριν τη Creator. Πιστεύω πως όλοι όσοι έχουνε πάρει τα 10 επίσημα, θα πάρουν και την Creator κανονικά!

Δεν μπερδεύω τίποτα!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Νέο όνομα στα update για κινητά, πλεον θα λέγεται update for arm-based Phone Devices.Και όταν ξεκινά το update σου λέει 'Localization for σε ποια χώρα είσαι η γλώσσα".Βλέπω ότι λογικά μας ετοιμάζει αλλαγές η Microsoft.

http://m.windowscentral.com/april-2017-update-arm-based-phone-devices-now-rolling-out-fast-ring-windows-10-mobile

Link to comment
Share on other sites

Νέο όνομα στα update για κινητά, πλεον θα λέγεται update for arm-based Phone Devices.Και όταν ξεκινά το update σου λέει 'Localization for σε ποια χώρα είσαι η γλώσσα".Βλέπω ότι λογικά μας ετοιμάζει αλλαγές η Microsoft.

http://m.windowscentral.com/april-2017-update-arm-based-phone-devices-now-rolling-out-fast-ring-windows-10-mobile

Ελπίζω προς το καλύτερο!...

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Με την τελευταία φαίνεται οτι διορθώθηκε επιτέλους το πρόβλημα με το tile του ημερολογίου!

 

Όντως... Επιτέλους βλέπουμε το πρόγραμμά μας.

Link to comment
Share on other sites

Only 11 Windows Phones will get the Windows 10 Creators Update https://mspoweruser.com/11-windows-phones-will-get-windows-10-creators-update/

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...