Jump to content

[Επίσημο] Windows 10 Mobile Series


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγω δεν ρισκαρω να το κανω, το εδωσα εξω σε μαγαζι πακιστανεζικο να μου το κανουν ελπιζω να το εχω μεθαυριο δευτερα....

 

αν δε στο εχουν ετοιμο αυριο κ τους προλαβεις, μπορω να σε βοηθησω, την εχω κανει πάμπολλες φορες την διαδικασια περασματος wm10σε παλια lumia.

 

θα ερχομουν με λαπτοπ μου να σε βοηθησω και να σ δειξω την διαδικασια.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

αν δε στο εχουν ετοιμο αυριο κ τους προλαβεις, μπορω να σε βοηθησω, την εχω κανει πάμπολλες φορες την διαδικασια περασματος wm10σε παλια lumia.

 

θα ερχομουν με λαπτοπ μου να σε βοηθησω και να σ δειξω την διαδικασια.

 

Ουτε ο πακιστανος μπορεσε να το κανει....του το αφησα παρασκευη πρωι και μεχρι δευτερα μεσημερι που πηγα να το παρω τιποτα.

ΘουΒου ευχαριστω για προσφορα σου, να στο φερω να το σιαξουμε αν εισαι αθηνα?....αν μπορεις στειλε πιμι :)

.απλα υπενθυμιζω οτι το 925 ΔΕΝ παιρνει επεκταση μνημης αν χρειαστει κατι να γραφτει προς εγκατασταση και as single sim

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ένας φίλος τότε το έκανε με το παραπάνω λινκ που ανέβασα για το δικό του 925! Δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ένας φίλος τότε το έκανε με το παραπάνω λινκ που ανέβασα για το δικό του 925! Δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα.

 

παιδια, η διαδικασια ειναι ειλικρινα πανευκολη.

μπορω να βοηθησω οποιον θελει, αρκει να εχω το λατοπ μου, ρευμα και wifi.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

παιδια, η διαδικασια ειναι ειλικρινα πανευκολη.

μπορω να βοηθησω οποιον θελει, αρκει να εχω το λατοπ μου, ρευμα και wifi.

 

Κατ αρχας να ευχαριστήσω τους φίλους Μοntoya_42 και Thou_Bou για τις συμβουλές και τη βοήθεια τους!

 

Τελικά μετά από πολύ κόπο και άγχος κατάφερα να κάνω όλη τη διαδικασία όμως ούτε ο Upgrade Advisor ούτε το Windows Insider βρήκαν την αναβάθμιση!:(

Αυτό που σκέφτομαι ότι φταίει είναι το εξής: Κατά την πρώτη μου προσπάθεια, λόγω κολλήματος (λογικά από λάθος μου) εκανα επαναφορά με το wdrt αναγκαστηκά στη cyan 8.1. (και όχι την τελευταία denim). Όταν πήγα να ενημερώσω το κινητό μου έβγαζε μήνυμα "Δεν είναι δυνατός ο έλεγχος για ενημερώσεις αυτήν τη στιγμή (80004005)". Αυτό μου βγάζει ακόμα με αποτέλεσμα να μην περνάει στην denim που λογικά είναι απαραίτητη για το πέρασμα στα wp10. Όσο κι αν googlara λύση δε βρήκα.

Παιδιά όποιος καταφέρει να μου βρει τη λύση, πραγματικά είναι πολύ μεγάλος!

Edited by Metaladis
Oὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ..
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που είδα είναι το εξής:

Στο 635 οι 3 τελευταίες ενημερώσεις ακόμα και μετά από hard reset, είχαν κάνει το τηλ/νο χάλια.

Τι εννοώ. Ενώ παλιότερα η φωτεινότητα ήταν ως: Χαμηλή>Μετρια>Υψηλή τώρα υπήρχε μόνο το

αυτόματη (ενώ σένσορας για κάτι τέτοιο δεν υπάρχει στο 635) η οποία όσο τη πατούσες ενάλλασε

στα 3 στάδια. Οι προτάσεις για τη γλώσσα δε κατέβαιναν ποτέ και το βασικότερο; είχε χαλάσει

τελείως όλο το menu για τα timezones. Δεν έβγαινε drop down menu για να αλλάξεις το -8ώρες

που ήταν εκεί. Αυτά τα βασικότερα. Αυτό που είδα με το OTC updater είναι ότι η τελευταία official

που δίνει από εκεί για το τηλέφωνο είναι η 1607 ( με κάποια 1xxx υπόbuild). Προφανώς θα βρεί

και τις νεώτερες αλλά δε θα το αφήσω να τις βάλει. Κατέβηκαν οι προτάσεις κατευθείαν,

η φωτεινότητα αναφέρεται όπως πρέπει και οι ζώνες ώρας επανήλθαν.

Για μένα κακώς έδινε και τις 1703 και νομίζω και την 1709.

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχας να ευχαριστήσω τους φίλους Μοntoya_42 και Thou_Bou για τις συμβουλές και τη βοήθεια τους!

 

Τελικά μετά από πολύ κόπο και άγχος κατάφερα να κάνω όλη τη διαδικασία όμως ούτε ο Upgrade Advisor ούτε το Windows Insider βρήκαν την αναβάθμιση!:(

Αυτό που σκέφτομαι ότι φταίει είναι το εξής: Κατά την πρώτη μου προσπάθεια, λόγω κολλήματος (λογικά από λάθος μου) εκανα επαναφορά με το wdrt αναγκαστηκά στη cyan 8.1. (και όχι την τελευταία denim). Όταν πήγα να ενημερώσω το κινητό μου έβγαζε μήνυμα "Δεν είναι δυνατός ο έλεγχος για ενημερώσεις αυτήν τη στιγμή (80004005)". Αυτό μου βγάζει ακόμα με αποτέλεσμα να μην περνάει στην denim που λογικά είναι απαραίτητη για το πέρασμα στα wp10. Όσο κι αν googlara λύση δε βρήκα.

Παιδιά όποιος καταφέρει να μου βρει τη λύση, πραγματικά είναι πολύ μεγάλος!

 

Στις ρυθμίσεις τηλεφώνου, πως στο εμφανίζει το 920 σου,; Το αλλάξεις επιτυχώς ώστε να φαίνεται ως 950;

Δεν είναι απαραίτητο να είναι στην τελευταία 8.1. για να βρει αναβαθμίσεις.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Στις ρυθμίσεις τηλεφώνου, πως στο εμφανίζει το 920 σου,; Το αλλάξεις επιτυχώς ώστε να φαίνεται ως 950;

Δεν είναι απαραίτητο να είναι στην τελευταία 8.1. για να βρει αναβαθμίσεις.

 

Στις πληροφορίες λέει MicrosoftMDG Lumia 1520 (αυτό που έλεγε και στις οδηγίες να κάνουμε).. Το wdrt πάντως το "διαβάζει" ως 920.

Το βασικό είναι μάλλον δε κάνει γενικά ενημερώσεις, ούτε οι προτάσεις για τη γλώσσα δε κατεβαίνουν.

 

Hard reset θα κάνει κάτι ή να μην το επιχειρήσω;

Edited by Metaladis
Oὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ..
Link to comment
Share on other sites

Hard reset θα κάνει κάτι ή να μην το επιχειρήσω;

 

Ναι , δοκίμασε το , λογικά θα διορθώσει το πρόβλημα

http://gfka-rc.blogspot.gr // RC Nitro Cars - RC Track
Link to comment
Share on other sites

Τελικά χτες, χωρίς hard reset, έκανε μόνο του ενημέρωση η οποία βέβαια είναι μικροενημερωση της 8.1. Cyan. Ευτυχώς μου ενημέρωσε και τα Ελληνικά. Αυτό που σκέφτομαι είναι ότι σιγά σιγά θα ρθουν και οι επόμενες ενημερώσεις.

Το ερώτημα βέβαια είναι, γιατί ενώ η διαδικασία πέτυχε, τα 10αρια δεν τα παίρνει; Γράφτηκα κ στο Insider αλλά μόνο στο pc μου έκανε διάφορα. Στο κινητό μου βγαζει ότι έχω πρόβλημα στο wifi ή λάθος ρυθμίσεις ώρας / ημερομηνίας (δεν ισχύει φυσικά τπτ απ τα 2). Ούτε το OTC έκανε κάτι. Και όσο για το recovery tool επιμένει να το βλέπει ως 920!

Oὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ..
Link to comment
Share on other sites

Τελικά χτες, χωρίς hard reset, έκανε μόνο του ενημέρωση η οποία βέβαια είναι μικροενημερωση της 8.1. Cyan. Ευτυχώς μου ενημέρωσε και τα Ελληνικά. Αυτό που σκέφτομαι είναι ότι σιγά σιγά θα ρθουν και οι επόμενες ενημερώσεις.

Το ερώτημα βέβαια είναι, γιατί ενώ η διαδικασία πέτυχε, τα 10αρια δεν τα παίρνει; Γράφτηκα κ στο Insider αλλά μόνο στο pc μου έκανε διάφορα. Στο κινητό μου βγαζει ότι έχω πρόβλημα στο wifi ή λάθος ρυθμίσεις ώρας / ημερομηνίας (δεν ισχύει φυσικά τπτ απ τα 2). Ούτε το OTC έκανε κάτι. Και όσο για το recovery tool επιμένει να το βλέπει ως 920!

Εκεί είναι όλο το θέμα νομίζω. Αν δεν το δει ως 950, δεν πρόκειται να πάρει 10άρια!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Εκεί είναι όλο το θέμα νομίζω. Αν δεν το δει ως 950, δεν πρόκειται να πάρει 10άρια!

 

To είχα σαν 1520. Χτες το άλλαξα μπας κ γίνει κάτι, αυτή τη φορά σε 950XL. Στις πληροφορίες το δείχνει έτσι. Αλλά το wdrt πάλι σαν 920 το βλεπει. Τι μπορεί να φταίει;

Oὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ..
Link to comment
Share on other sites

To είχα σαν 1520. Χτες το άλλαξα μπας κ γίνει κάτι, αυτή τη φορά σε 950XL. Στις πληροφορίες το δείχνει έτσι. Αλλά το wdrt πάλι σαν 920 το βλεπει. Τι μπορεί να φταίει;

Εκεί είναι που πρέπει να το δει σαν 950XL.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Εκεί είναι που πρέπει να το δει σαν 950XL.

 

Αυτό το ξέρω..Πώς άλλάζει δε ξέρω.

Εν τω μεταξύ με γλεντάει και το pc.. Όχι μόνο το αναγνωρίζει σαν Nokia Lumia 920, αλλά και ποιο συγκεκριμένο χρώμα! Kαι φυσικά βγάζει RM 821 ασχέτως αν την έχω αλλάξει σε αυτή του 950XL..

Καμιά ιδέα κανείς;

Oὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ..
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το ξέρω..Πώς άλλάζει δε ξέρω.

Εν τω μεταξύ με γλεντάει και το pc.. Όχι μόνο το αναγνωρίζει σαν Nokia Lumia 920, αλλά και ποιο συγκεκριμένο χρώμα! Kαι φυσικά βγάζει RM 821 ασχέτως αν την έχω αλλάξει σε αυτή του 950XL..

Καμιά ιδέα κανείς;

Αυτό το δοκίμασες που έκανε ενας φίλος στο 925 πιό παλιά βέβαια!

https://nokiapoweruser.com/hack-to-get-windows-10-mobile-redstone-build-14267-on-any-lumia/

Το έβλεπε παντού ως 950 τότε και τα πέρασε. Δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα...

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους.

 

Παιδια, ειναι πραγματικά "εύκολο" σε παλια lumia να τα κανουμε να φαινονται ως 950άρια και να παρουν τα wm10 και ολες τις αναβαθμισεις.

 

Απλα, εγώ εχοντας αυτη τη στιγμη 3 lumia, δε την ξανακανω την διαδικασία γιατι "βαρέθηκα".

Εχω το 820 να φαινεται ως 950 σε 10αρια.

Το 950xl prototype εννοειται σε 10αρια fast insider.

Το 1020, το οποιο αν και το πηγα καμποσες φορες σε 10αρια, τελικα το αφηνω σε 8.1 (γιατί το έχω ως δευτερη συσκευη και το χρειαζομαι μονο για την κάμερά του και τους χάρτες του, οι οποιοι σε 8.1 λειτουργούν αριστα offline).

 

τυχόν ενδιαφερόμενοι, κάνε τε ενα googlάρισμα με "Εγκατάσταση Windows 10 Mobile σε συσκευές που δεν υποστηρίζονται πλέον από την Microsoft" και θα βγάλει αναλυτικό οδηγό από "διπλανό" forum.

για τυχον αποριες ευχαριστως να βοηθησω (για κατοικους Αθήνας μπορω και από κοντά)

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το δοκίμασες που έκανε ενας φίλος στο 925 πιό παλιά βέβαια!

https://nokiapoweruser.com/hack-to-get-windows-10-mobile-redstone-build-14267-on-any-lumia/

Το έβλεπε παντού ως 950 τότε και τα πέρασε. Δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα...

Eδώ που φτάσαμε θα το δοκιμάσω κι αυτό μήπως γίνει κάτι.. Θα το κοιτάξω αύριο που θα χω χρόνο.

 

Γεια σε όλους.

 

Παιδια, ειναι πραγματικά "εύκολο" σε παλια lumia να τα κανουμε να φαινονται ως 950άρια και να παρουν τα wm10 και ολες τις αναβαθμισεις.

 

Απλα, εγώ εχοντας αυτη τη στιγμη 3 lumia, δε την ξανακανω την διαδικασία γιατι "βαρέθηκα".

Εχω το 820 να φαινεται ως 950 σε 10αρια.

Το 950xl prototype εννοειται σε 10αρια fast insider.

Το 1020, το οποιο αν και το πηγα καμποσες φορες σε 10αρια, τελικα το αφηνω σε 8.1 (γιατί το έχω ως δευτερη συσκευη και το χρειαζομαι μονο για την κάμερά του και τους χάρτες του, οι οποιοι σε 8.1 λειτουργούν αριστα offline).

 

τυχόν ενδιαφερόμενοι, κάνε τε ενα googlάρισμα με "Εγκατάσταση Windows 10 Mobile σε συσκευές που δεν υποστηρίζονται πλέον από την Microsoft" και θα βγάλει αναλυτικό οδηγό από "διπλανό" forum.

για τυχον αποριες ευχαριστως να βοηθησω (για κατοικους Αθήνας μπορω και από κοντά)

 

Φίλε Thou_Bou καλησπέρα..:)

όπως σου είχα πει κ όταν μιλήσαμε, έχω βρει τον οδηγό του "διπλανού" forum, αλλά κι έναν οδηγό σε Word που είχε βάλει λινκ ο faasf ο οποίος είναι μεν στα αγγλικά αλλά είναι πολύ πιο αναλυτικός και με εικόνες. Τους ακολούθησα παράλληλα για να είμαι σίγουρος ότι λενε τα ίδια και όντως κατάφερα να κάνω τη διαδικασία (που πλέον μου φαίνεται και μενα απλή).

Όμως ενώ άλλα λέει το κινητό στις Πληροφορίες, το pc δεν ξεγελιέται, που σημαίνει ότι ίσως κάτι δεν έχει γίνει όπως πρέπει. Το θέμα είναι την ξαναέκανα την αλλαγή (από 1520 σε 950XL) μπας και..αλλά τίποτα.

Ξέρεις μήπως τι μπορεί να μην έχει γίνει όπως πρέπει;

Oὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ..
Link to comment
Share on other sites

το pc δεν ξεγελιέται, που σημαίνει ότι ίσως κάτι δεν έχει γίνει όπως πρέπει

Δεν την έχω κάνει τη διαδικασία (δεν έχω αναβαθμίσει συσκευή σε wm10 από wp8.1), αλλά σε σχέση με αυτό στην παράθεση δοκίμασε τα παρακάτω: (αφού έχει αλλάξεις ονομασία στο τηλέφωνο).

 

1. Πήγαινε στο device manager, αφού έχεις συνδέσει τη συσκευή στον υπολογιστή με usb (δεξί κλικ στο εικονίδιο "my computer"->properties->device manager)

 

2. Στην επιλογή "Universal Serial Bus Devices" κάνε απεγκατάσταση σε όλες τις εγγραφές (δεξί click->unistall device). Αν στο επόμενο παράθυρο προειδοποίησης υπάρχει checkbox για απεγκατάσταση και των οδηγών τσέκαρέ το. Αν όχι απλώς επίλεξε uninstall. Λογικά θα είναι 3 εγγραφές. Οπότε unistall και στις 3.

 

3. Πήγαινε στο control panel -> devices & printers. Αν υπάρχει το τηλέφωνό σου, δεξί click και απεγκατάσταση

 

4. Βγάλε το usb και ξανά σύνδεσέ το. Θα φορτωθούν εκ νέου οι drivers. Δες αν στο έχει αναγνωρίσει με το νέο όνομα. Αν ναι προχώρα σε ό,τι λένε οι οδηγίες για τα WM10.

 

Η παραπάνω διαδικασία είναι χρήσιμη και για τις περιπτώσεις που δεν αναγνωρίζεται καθόλου το τηλέφωνο ή εμφανιστεί μήνυμα λάθους κατά τη USB σύνδεση.

Link to comment
Share on other sites

Καλό μήνα ! Καλησπέρα!

Επεσε το τηλ με λειτουργικο wp 10 (microsoft 650),εσπασε η οθονη και πεφτοντας βγηκε η μπαταρια και εκλεισε το τηλ. Η οθονη δεν δουλευει αρα δεν μπορω να το ανοιξω.Το θεμα ειναι οτι εχασα ολες τις επαφες μου .Μπορω να κανω κατι γι αυτο ? Περιμενω καλα νεα ...

Link to comment
Share on other sites

Καλό μήνα ! Καλησπέρα!

Επεσε το τηλ με λειτουργικο wp 10 (microsoft 650),εσπασε η οθονη και πεφτοντας βγηκε η μπαταρια και εκλεισε το τηλ. Η οθονη δεν δουλευει αρα δεν μπορω να το ανοιξω.Το θεμα ειναι οτι εχασα ολες τις επαφες μου .Μπορω να κανω κατι γι αυτο ? Περιμενω καλα νεα ...

Φανταζομαι οτι ουτε το PC θα το διαβαζει... SOS SOS SOS

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι εχασα ολες τις επαφες μου .

Οι επαφές σου, online είναι αποθηκευμένες.

Αν έχεις λογαριασμό MS στη διεύθυνση: https://outlook.live.com/people/

Αντίστοιχα αν έχεις λογαριασμό google.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ .Εχω λογαριασμο.Εκει ειναι ολες οι επαφες ,ασχετα αν δεν εχω περασμενο και μειλ της επαφης?
Link to comment
Share on other sites

Ναι. Δεν παίζει ρόλο.

Βρηκα τις επαφες απο το outlook ,αλλα δεν ηταν ολες ..μετα ανακαλυψα πως στο Google -Gmail υπηρχαν και καποιες ακομα !Να υποθεσω και πως απο Yahoo μερια θα υπαρχουν κι αλλες?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...