Jump to content

[Επίσημο] Windows 10 Mobile Series


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

οι live εικόνες μπορούν να εμφανιστούνε σε Η/Υ με Windows 10 και παίζουν κανονικά. Αν δε θελεις να τις χάσεις...

 

Μόνο αν τις ανοίξεις με την metro εφαρμογή (εικόνες)

 

----- προσθήκη μηνύματος 110 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κι εγώ αυτήν την απορία έχω duc! Του Pehlis πιό πάνω....

 

Δεν είναι απορία βρε. Λύση έδωσε ο άνθρωπος....

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Να σου πω την αλήθεια με πιάνεις αδιάβαστο. Και δεν έχω μαζί μου ζωντανές φωτογραφίες για να τσεκάρω. Πάντως με το Note 8 βγάζω κινούμενες φωτογραφίες ίδιες με αυτές του lumia 950.

Αν θέλεις στείλε μου μια να τσεκάρω

ανεβασα μια στην τυχη μαζι με το nar αρχειο. οποιος μπορει να τσεκαρει... επισης, επειδη δε θα βαλω ποτε windows 10 στο πισι και θα μεινω με τα 7αρια, μηπως υπαρχει καμια εφαρμογη που μπορει να τα μετατρεψει σε γκιφακια? ή ακομα καλυτερα να υπηρχε στο αντροιντ μια εφαρμογη που να μετατρεπει τα nar αρχεια, στα αντιστοιχα για κινουμενες στο αντροιντ. αμα αλλαζαμε την καταληψη σε αυτη που εχουν στα αντροιντ (αν δουλευουν με ξεχωριστο αρχειο.). ευχαριστω

https://wetransfer.com/downloads/3700517e4696cb24af665b2aa291a3cf20180801101230/204bee6e431c5993e551d7e2a4a0337920180801101230/59f420

Link to comment
Share on other sites

ανεβασα μια στην τυχη μαζι με το nar αρχειο. οποιος μπορει να τσεκαρει... επισης, επειδη δε θα βαλω ποτε windows 10 στο πισι και θα μεινω με τα 7αρια, μηπως υπαρχει καμια εφαρμογη που μπορει να τα μετατρεψει σε γκιφακια? ή ακομα καλυτερα να υπηρχε στο αντροιντ μια εφαρμογη που να μετατρεπει τα nar αρχεια, στα αντιστοιχα για κινουμενες στο αντροιντ. αμα αλλαζαμε την καταληψη σε αυτη που εχουν στα αντροιντ (αν δουλευουν με ξεχωριστο αρχειο.). ευχαριστω

https://wetransfer.com/downloads/3700517e4696cb24af665b2aa291a3cf20180801101230/204bee6e431c5993e551d7e2a4a0337920180801101230/59f420

 

Δυστυχώς όχι. Αν και έχω την δυνατότητα να βγάζω ζωντανές, αυτές δεν τις παίζει...

Ίσως βρω χρόνο να ψάξω στο store.

Γιατί δεν βάζεις 10ρια στο pc? Μια χαρά είναι.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εχω πολλές εφαρμογές με δτσκολες εγκαταστησεις (προγράμματα μουσικής κτλ κτλ). Στάνταρ θα παιζουν και ασυμβατοτητες. Δεν το επιχειρώ. Αμα ειχα κανα δευτερο πισι απλα για σερφαρισμα κατέβασμα μουσικουλα, ίσως και να έβαζα... Τεσπα, αμα βρεις καμια λύση...

Απορία. Στο αντροιντ ενα αρχείο εχουν οι κινούμενες; ή δυο όπως στα γουιντοουζ; αν εχουν δυο, ίσως αν αλλάζαμε την κατάληξη, αφού τα Nar ειναι ουσιαστικά ζιπ αρχεια...

Τα αντροιντ τι κατάληξη εχουν;

Link to comment
Share on other sites

ή δυο όπως στα γουιντοουζ; αν εχουν δυο, ίσως αν αλλάζαμε την κατάληξη, αφού τα Nar ειναι ουσιαστικά ζιπ αρχεια...

Ένα αρχείο είναι η live. Αυτή με την επέκταση .jpg (και η live είναι zip)

Δες εδώ: https://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/apps_windows_10-photos-winpc/living-images-on-windows-10-pc/ff8892a2-1186-4beb-a8d8-e1bc7c6678ec

 

To αρχείο .nar υπάρχει επειδή έχεις ενεργοποιήσει το HDR (λογικά).

Link to comment
Share on other sites

Ένα αρχείο είναι η live. Αυτή με την επέκταση .jpg (και η live είναι zip)

Δες εδώ: https://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/apps_windows_10-photos-winpc/living-images-on-windows-10-pc/ff8892a2-1186-4beb-a8d8-e1bc7c6678ec

 

To αρχείο .nar υπάρχει επειδή έχεις ενεργοποιήσει το HDR (λογικά).

μμμμμ τα χα μπερδέψει. Νόμιζα πως οι κινούμενες είναι το ναρ αρχείο, μιας και αυτο επίσης ζιπ με εικόνες ειναι.

Αρα αν το jpeg περιεει το βίντεο γιατί το αντροιντ δεν το διαβάζει; λόγω του φορματ του βίντεο; δεν υπάρχει αντροιντ εφαρμογή που να μπορεί να δει τις κινούμενες από μαικροσοφτ; ή εφαρμογή σε υπολογιστή που να κάνει batch μετατροπή τις μαικροσοφτ κινούμενες σε αντροιντ κινούμενες; λογικά δε θα πρέπει ναναι δυσκολο

Link to comment
Share on other sites

μμμμμ τα χα μπερδέψει. Νόμιζα πως οι κινούμενες είναι το ναρ αρχείο, μιας και αυτο επίσης ζιπ με εικόνες ειναι.

Αρα αν το jpeg περιεει το βίντεο γιατί το αντροιντ δεν το διαβάζει; λόγω του φορματ του βίντεο; δεν υπάρχει αντροιντ εφαρμογή που να μπορεί να δει τις κινούμενες από μαικροσοφτ; ή εφαρμογή σε υπολογιστή που να κάνει batch μετατροπή τις μαικροσοφτ κινούμενες σε αντροιντ κινούμενες; λογικά δε θα πρέπει ναναι δυσκολο

Λογικά το Android θα μπορούσε να το κάνει άνετα. Θα απορήσω αν δεν γίνετε!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Αρα αν το jpeg περιεει το βίντεο γιατί το αντροιντ δεν το διαβάζει; λόγω του φορματ του βίντεο;

Καταρχήν δεν ξέρω για το android γενικά. Θα σου πει κάποιος που έχει android. Αναφέρομαι στο αντίστοιχο χαρακτηριστικό της Samsung που σου έγραψε ο Montoya και μάλλον είναι το "Samsung Motion Photos".

 

Δεν το διαβάζει λόγω του format του container που έχει επέκταση .jpg. Όχι λόγω του video. Αν έχεις κάποιο δείγμα φωτογραφίας από Samsung τηλέφωνο και αποσυμπιέσεις όπως αυτές του 950 θα δεις το format.

π.χ. https://forum.xda-developers.com/android/general/tool-to-extract-samsung-motion-photos-t3568899

 

Και το όνομα μπορεί να παίζει ρόλο. π.χ. στο 950 oi live photos στο όνομα περιλαμβάνουν (πριν την επέκταση) τα γράμματα "LI" (live). Πιθανόν η εφαρμογή Photos να τσεκάρει πρώτα το όνομα ελέγχοντας αν πρόκειται για container με επέκταση .jpg ή για φωτογραφία jpg. Κάτι αντίστοιχο μπορεί να γίνεται από την εφαρμογή της Samsung (ή του android) για τις φωτογραφίες (δεν ξέρω πώς ονομάζεται)

Οπότε για αρχή αν κάποιος έχει Samsung μπορεί να δοκιμάσει φωτογραφία του 950 αλλάζοντας το όνομα σε κάτι αντίστοιχο όπως αυτό που δημιουργείται από Samsung τηλέφωνο.

δεν υπάρχει αντροιντ εφαρμογή που να μπορεί να δει τις κινούμενες από μαικροσοφτ;

Δεν το ξέρω

ή εφαρμογή σε υπολογιστή που να κάνει batch μετατροπή τις μαικροσοφτ κινούμενες σε αντροιντ κινούμενες; λογικά δε θα πρέπει ναναι δυσκολο

Για το πρώτο δεν το ξέρω, μάλλον όχι, δεν πρέπει να υπάρχει. Για το δεύτερο και εγώ νομίζω ναι. Θα λειτουργεί.

Edited by faasf
Link to comment
Share on other sites

Παλι προβλημα με το συγχρονισμό επαφών. Παλι θεμα οι κωλοσερβερ. Ημαρτον. Δεν αντέχω αλλο
Link to comment
Share on other sites

Μιση μερα κράτησε το προβλημα και εφτιαξε μονο του. Αλλα παλι μου εσβησε τις ταχειες κλήσεις κτλ... Τόσο ανίκανοι εκει στη μικρομαλακη;
Link to comment
Share on other sites

Μιση μερα κράτησε το προβλημα και εφτιαξε μονο του. Αλλα παλι μου εσβησε τις ταχειες κλήσεις κτλ... Τόσο ανίκανοι εκει στη μικρομαλακη;

Μάλλον γιατί ενημερώθηκε η εφαρμογή Microsoft Phone μετά από αρκετό καιρό, ενώ (φαίνεται ότι) ενσωματώνεται στα Windows 10 από την επόμενη αναβάθμιση.

https://www.windowsblogitalia.com/2018/08/chiamate-telefoniche-rumor-windows-10/

 

Επομένως (αν ισχύει) θα υποστηρίζονται τηλεφωνικές κλήσεις από ενσωματωμένη κάρτα Sim στα W10.

Link to comment
Share on other sites

Έχει ίσως ξαναειπωθεί αλλά είναι μεγάλο κρίμα για την ιστορία και την τύχη των W10 mobile να δουλεύουν ακόμα και να γίνονται διαρκείς αναβαθμίσεις σε όλα και το λειτουργικό να χάθηκε.

Ελπίζω στο μέλλον κάτι να γινόταν με κινητά με windows...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μιση μερα κράτησε το προβλημα και εφτιαξε μονο του. Αλλα παλι μου εσβησε τις ταχειες κλήσεις κτλ... Τόσο ανίκανοι εκει στη μικρομαλακη;

 

Μάλλον γιατί ενημερώθηκε η εφαρμογή Microsoft Phone μετά από αρκετό καιρό, ενώ (φαίνεται ότι) ενσωματώνεται στα Windows 10 από την επόμενη αναβάθμιση.

https://www.windowsblogitalia.com/2018/08/chiamate-telefoniche-rumor-windows-10/

 

Επομένως (αν ισχύει) θα υποστηρίζονται τηλεφωνικές κλήσεις από ενσωματωμένη κάρτα Sim στα W10.

 

Eίχα πάλι το πρόβλημα, μήνες τώρα.

 

Με κανένα τρόπο δεν έβλεπε 3η εφαρμογή (WhatsApp, RapDialer κλπ) νέες επαφές, καθώς και κάποιες ήδη υπάρχουσες.

 

Είδα κι απόειδα, export/import στο gmail και όρισα να τα βλέπει όλα από εκεί.

 

Εννοείται πως μέχρι παραπροχτές παρέμενε το γνωστό επίσης πρόβλημα συγχρονισμού του λογαριασμού MS στο κομμάτι επαφών κλπ.

 

Θα δω τώρα μετά τις ενημερώσεις αν άλλαξε κάτι (doubt).

Link to comment
Share on other sites

Έχει ίσως ξαναειπωθεί αλλά είναι μεγάλο κρίμα για την ιστορία και την τύχη των W10 mobile να δουλεύουν ακόμα και να γίνονται διαρκείς αναβαθμίσεις σε όλα και το λειτουργικό να χάθηκε.

Ελπίζω στο μέλλον κάτι να γινόταν με κινητά με windows...

Θα ήταν κρίμα αν είχε χαθεί, αλλά δεν έχει χαθεί.

 

To λειτουργικό αναπτύσσεται κανονικά για όλες τις εκδόσεις (W10, W10Arm, W10 στο Xbox, W10 iot, σύντομα Windows Core Os). Αυτό που μας ενδιαφέρει είναι ο πυρήνας (OneCore). Το τι κέλυφος θα έχει (WM10 shell, CShell, Desktop Shell), τι hardware υποστηρίζεται με τους ανάλογους drivers ή ποια περιβάλλοντα εκτέλεσης εφαρμογών (runtimes) είναι ενσωματωμένα (π.χ. Desktop apps, παιχνίδια στο Xbox, UWP εφαρμογές, Windows phone Silverlight εφαρμογές, ολογραφικές εφαρμογές κ.τ.λ.), αναλόγως την αρχιτεκτονική του επεξεργαστή αλλά και το είδος της συσκευής είναι άλλο ζήτημα.

 

Αυτό που τερματίστηκε και δεν υπάρχει πλέον, είναι το πορτοκαλί πλαίσιο στην παρακάτω εικόνα. Στην εικόνα λείπει αντίστοιχο πλαίσιο για τα W10Arm (είναι πιο παλιά η εικόνα), ενώ αντίστοιχο πλαίσιο θα έχουν τα Windows Core OS.

 

Αυτό που έγραψα παραπάνω (σχετικά με την εφαρμογή Phone) είναι ότι η λειτουργία που εμφανίζεται στο πορτοκαλί πλαίσιο (rich telephony) έχει επιστρέψει.

Μένει να δούμε εάν και σε ποιο πλαίσιο θα ενεργοποιηθεί.

onecorewindows.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει επιστρέψει η πορτοκαλί, γιατί δεν βγάζουν συσκευές;

Αλλιώς πως έχει επιστρέψει; Αόρατο;

Εδώ που τα λέμε, εμείς θέλουμε απτή επιστροφή και όχι στα λόγια. Αλλά με συσκευές.

Χωρίς συσκευές τι να την κάνουμε την επιστροφή;

Ακόμα και το sailfish παρ' όλο πού ειναι ακόμα υπό ανάπτυξη, έχει δύο τρείς συσκευές και θα μπει σε κάποιο Xperia απ' ότι άκουσα εδώ στο φόρουμ!

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει επιστρέψει η πορτοκαλί, γιατί δεν βγάζουν συσκευές;

Αλλιώς πως έχει επιστρέψει; Αόρατο;

Εδώ που τα λέμε, εμείς θέλουμε απτή επιστροφή και όχι στα λόγια. Αλλά με συσκευές.

Χωρίς συσκευές τι να την κάνουμε την επιστροφή;

Πρακτικώς έχεις δίκιο. Όπως και ο elephant. Χωρίς συσκευές είναι να σαν να μην υπάρχει.

 

Τεχνικώς δεν ισχύει. Αυτό σημείωσα παραπάνω.

Πάντως δεν έγραψα ότι έχει επιστρέψει το λειτουργικό. Η λειτουργία τηλεφωνίας έχει επιστρέψει. Τα Windows for phones αντικαθίστανται από τα Windows Core OS (μάλλον θα συμπεριλαμβάνεται και το Xbox σε μελλοντικές εκδόσεις).

Το λειτουργικό δεν είναι έτοιμο και μάλλον θα αργήσει. Αν ήταν, θα είχαν κυκλοφορήσει και νέες συσκευές με αυτό όπως το Surface Hub 2, HoloLens 2 και Andromeda.

 

πρόσφατη αγγελία από MS για τα Windows Core OS και νέες συσκευές: https://www.linkedin.com/jobs/view/software-engineering-manager-at-microsoft-775914115/

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση, η δημιουργία φακέλων στην έναρξη τρώει περισσότερη μπαταρία;;; Βλέπω ότι μειώθηκε πολύ η αυτονομία..
Link to comment
Share on other sites

Windows 10 Mobile: Υπάρχουν διαθέσιμες ενημερώσεις.

 

- 2018-08 - Ενημέρωση για Windows 10 Version 1709 για συσκευές Phone που βασίζονται σε arm.

 

August 14, 2018—KB4346644 Update for Windows 10 Mobile (OS Build 15254.527)

Android: Xiaomi PocoPhone F1 (6/128) Xiaomi Redmi Note 8 Pro (6/128) ✔ Xiaomi Mi Smart Band 6 NFC

iOSiPhone X (3/256) ✔ Microsoft LUMIA 950 XL & 950 XL Dual Sim (Black & White) Microsoft BAND

✔ Other: Display Dock HD-500 Continuum/Qi DT-904/Screen Sharing HD-10/Wireless Display Adapter V3

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πάντως ότι η αγορά χωραει ακόμα τρίτο παίκτη, ειδικά αν τα Windows phones παίζανε κάτω από 100€.

Εγώ έτσι πήρα το Lumia 435 το οποίο δουλεύει ακόμα και παίρνει αναβαθμίσεις σε αντίθεση με οποιοδήποτε android τριετίας και βάλε.

Απορώ με τη Ms, δε μπορεί να βγει έστω ένα ενιαίο λειτουργικό core πως θα λέγεται τέλος πάντων και να βρει έναν Κινέζο κατασκευαστη, μια Alcatela κάτι και να βγάλει μια σειρά φθηνή.

Αν γίνομουν Nadella για μια μέρα θα απελυα όλα τα golden boys της Ms με κλωτσιές

Edited by elephant
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τι εκανα .στα 10ρια των κινητων μου?...διαβαστε την απορια μου και φωτιστε με με απλα λογια ευχαριστω / τασος

 

 

1.ενημερωσα το 640 μου με την ενημερωση κανονικα. Το 640 ειναι το τηλεφωνο μου για ολες τις δουλειες με βονταφον συνδρομη.

2. Ενημερωσα το ανταλλακτικο κινητο νοκια 730 με την ιδια αναβαθμιση. Το 730 ΔΕΝ ΕΧΕΙ συνδεση κινητης ουτε νουμερο.

3. Οταν ανοιξα το 730 καιεκανα κλικ στα μηνυματα ειχαν μεταφερθει ΟΛΑ απο το κανονικο μου με το νουμερο.

Πως εγινε αυτο βρε παιδια...? Τι εκανα και εγινε αυτο?

Διευκρινιζω οτι απο τα 640 το κανονικο μου ΔΕΝ χαθηκε τιποτα μηνυματα επαφες call log.

Μονο τα μηνυματα πηδηξαν απο το ενα τηλ στο αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Τι εκανα .στα 10ρια των κινητων μου?...διαβαστε την απορια μου και φωτιστε με με απλα λογια ευχαριστω / τασος

 

 

1.ενημερωσα το 640 μου με την ενημερωση κανονικα. Το 640 ειναι το τηλεφωνο μου για ολες τις δουλειες με βονταφον συνδρομη.

2. Ενημερωσα το ανταλλακτικο κινητο νοκια 730 με την ιδια αναβαθμιση. Το 730 ΔΕΝ ΕΧΕΙ συνδεση κινητης ουτε νουμερο.

3. Οταν ανοιξα το 730 καιεκανα κλικ στα μηνυματα ειχαν μεταφερθει ΟΛΑ απο το κανονικο μου με το νουμερο.

Πως εγινε αυτο βρε παιδια...? Τι εκανα και εγινε αυτο?

Διευκρινιζω οτι απο τα 640 το κανονικο μου ΔΕΝ χαθηκε τιποτα μηνυματα επαφες call log.

Μονο τα μηνυματα πηδηξαν απο το ενα τηλ στο αλλο.

 

Τα μηνύματα μένουν backup στο λογαριασμό.

Εγώ όποτε έκανα hard reset στο 635 μου, όταν έβαζα τον microsoft account

και επέλεγα στα μηνυματα να κάνει συγχρονισμό από οποτεδήποτε (νομίζω ήταν η επιλογή)

ξανακατέβαιναν όλα τα sms που ήταν backup στο cloud.

Link to comment
Share on other sites

Χμμ ετσι εξηγηται το μυστηριο. Ευχαριστω. Εγινε εν αγνοια μου. Κριμα την γκρινια της γυναικας που δεν μπορουσε να μεταφερει τα μηνυματα της στο καινουργιο κινητο....και κρατησε και το κινητο παληο για να ανατρεχει. Με εκανες Μαγκα στην "κυρα
Link to comment
Share on other sites

Χμμ ετσι εξηγηται το μυστηριο. Ευχαριστω. Εγινε εν αγνοια μου. Κριμα την γκρινια της γυναικας που δεν μπορουσε να μεταφερει τα μηνυματα της στο καινουργιο κινητο....και κρατησε και το κινητο παληο για να ανατρεχει. Με εκανες Μαγκα στην "κυρα������

 

Το παράξενο είναι πως δεν είχαν μεταφερθεί και παλιότερα....?

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το παράξενο είναι πως δεν είχαν μεταφερθεί και παλιότερα....?

Σωστη παρατηρηση...το εψαξα και ειδα οτι σε κινητο νοκια 930 με 8.1 (δεν παει στα 10 λογω μοντελου) τα μηνυματα δεν μεταφερθηκαν . προφανως ειχα τους ιδιους λογ/σμους email. Yπενθυμιζω/διευκρινιζω οτι τα 640\730 ειχαν κανει την προχθεσινη αναβαθμιση update των 10. Οπως ειπαν παραπανω, στα messages/settings υπαρχει επιλογη για αυτοματη αποθηκευση μπακαπ των μηνυματων και συγχρονισμος σε ολες τις συσκευες, οποτε μαλλον αυτο ηταν ενεργο και το μπακαπ συγχρονιζοταν με ολες τις συσκευες που ειχε το hotmail/Microsoft account. Ευχαριστω για βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...