Jump to content

XBMC/Kodi/SPMC σετάρισμα Add-ons & Repository


vagosvts7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετα απο εγκατασταση simplicity κτλ μεσω Gnk, μου βγαινει ενα error οτι το tempname δεν μπορεί να εγκατασταθεί, κτλ.

Επισης, με το συγκεκριμενο build παλι καποια πραγματα δεν παιζουν (ελληνική τβ, σειρες, ταινιες).

 

Τι άλλο μένει να κάνουμε;

Από τον οδηγό του link που έβαλα στο προηγούμενο post μου υπάρχει το παρακάτω.

 

"Στην 1η εκκίνηση του build θα χρειαστεί να περιμένουμε 3-4 λεπτά ώστε να ολοκληρωθούν τα script δημιουργίας της αρχικής οθόνης. Επίσης το σφάλμα του tempaname θα φύγει με την ενημέρωση του metalliq που θα γίνει στο ίδιο διάστημα. Αν δεν γίνει αυτόματα να πατηθεί το force update addons και να γίνει έλεγχος αν είναι ενεργές οι αυτόματες ενημερώσεις των πρόσθετων."

 

Τσέκαρε λοιπόν αν έχει γίνει η ενημέρωση του metalliq και αν στο σύστημα είναι ενεργές οι αυτόματες ενημερώσεις.

Το έχω αντιμετωπίσει και γω κάποιες φορές σε εγκατάσταση build με το GKN. Πιθανόν είναι κάποιο bug που σε κάποιες περιπτώσεις απενεργοποιεί τις αυτόματες ενημερώσεις των πρόσθετων. Πάντως ποτέ δεν το αντιμετωπισα σε φρέσκια εγκατάσταση Kodi και GKN.

 

----- προσθήκη μηνύματος 116 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

αδερφε μου χιλια ευχαριστω. μολις το εκανα φαινεται να δουλευει αψογα. κατι τελευταιο επειδη πριν ειχα schism tv απο dimitrology εκεινο σβηστηκε η πρεπει με καποιο τροπο να το σβησω ωστε να να μην υπαρχουν και τα δυο ή διαγραφηκε αυτοματα;

να με συγχωρατε παιδια ειμαι ασχετος.

Αν το έκανες με Fresh install κατά 99% είσαι OK.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Στο πρώτο ποστ έβαλα χθες 5ο μέρος για οδηγίες σεταρισματος.. Είναι με το simplicity κτλ..

Γενικά παιδιά μην τρελενεστε αν κλησει ένα add-on .. Θα ανοίξει άλλο κτλ.. Απλά θέλει συνέχεια ψάξιμο και ενημέρωση το Kodi ..

Αλλιώς πάμε σε έτοιμες λύσεις για ξένες ταινίες και σειρές ,όπως παράδειγμα το popcorn , terrarium και άλλα πολλά...

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο ποστ έβαλα χθες 5ο μέρος για οδηγίες σεταρισματος.. Είναι με το simplicity κτλ..

Γενικά παιδιά μην τρελενεστε αν κλησει ένα add-on .. Θα ανοίξει άλλο κτλ.. Απλά θέλει συνέχεια ψάξιμο και ενημέρωση το Kodi ..

Αλλιώς πάμε σε έτοιμες λύσεις για ξένες ταινίες και σειρές ,όπως παράδειγμα το popcorn , terrarium και άλλα πολλά...

 

Βαγγέλη, μήπως έχεις απάντηση στο ερωτήμα του #4065 ποστ μου στο τέλος ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη, μήπως έχεις απάντηση στο ερωτήμα του #4065 ποστ μου στο τέλος ?

Είναι στα αγαπημένα του kodi ή στα αγαπημένα του specto? Το specto σου σταμάτησε να λειτουργεί ή τα αγαπημένα που είχες φτιάξει?

Link to comment
Share on other sites

Είναι στα αγαπημένα του kodi ή στα αγαπημένα του specto? Το specto σου σταμάτησε να λειτουργεί ή τα αγαπημένα που είχες φτιάξει?

 

τα έχω βάλει στα ΄΄γενικά΄΄ αγαπημένα αναζητόντας τα μέσα από το specto, το θέμα μου λοιπόν είναι να καταφέρω να επιλέγω να βλέπω από διαφορετική πηγή πχ zen ή exodus χωρίς να χρειαστεί να γράφω ξανά την αναζήτηση

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.εχω πρόβλημα με το exodus που ενώ παίζει,κάποιες στιγμές κολλάει σαν να παίζει σε slow motion.Τι φταίει; κάποιο εναλλακτικό αντίστοιχο πρόσθετο;
Link to comment
Share on other sites

τα έχω βάλει στα ΄΄γενικά΄΄ αγαπημένα αναζητόντας τα μέσα από το specto, το θέμα μου λοιπόν είναι να καταφέρω να επιλέγω να βλέπω από διαφορετική πηγή πχ zen ή exodus χωρίς να χρειαστεί να γράφω ξανά την αναζήτηση

Νομίζω αυτό μπορεί να γίνει με το metalliq. Στο Simplicity αν πατήσεις συνεχόμενα το αγαπημένο βγαίνουν μαζί με τις άλλες επιλογές και μια που γράφει metalliq. Όταν την πατήσεις βγάζει την επιλογή context player και κάτι άλλο. Επιλέγοντας context player σου ανοίγει ένα παράθυρο με τους, συμβατούς με το metalliq, players που υπάρχουν στο σύστημα σου. Επιλέγεις αυτόν που θες και ξεκινά η αναζήτηση link.

Link to comment
Share on other sites

Στο grecko tm εχει γινει αναβαθμηση στο build 3 σε ενα.

Επίσης εκανα εγγραφη στο real debrit δεν επελεξα βεβαια ακομα συνδρομη.

Στην ουσια ειμαι free user.παρ ολα αυτα μπορω να το χρησημοποιησω στο

Exodus specto κλπ;υπαρχει κατι στο youtube πως θα το σεταρω;

 

https://seo-michael.co.uk/how-to-configure-real-debrid-in-kodi/

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Θέλω να ρωτήσω εαν θα έχω πρόβλημα επειδή παραμένω στην έκδοση 16.1. Το media player που εχω (ΜΧΙΙΙ-G) το έχω μετατρέψει σε dual boot με openelec και android αλλα χρησιμοποιώ το openelec το οποιο λειτουργει τελεια σε θεμα αναπαραγωγης αλλα το εχω σε εκδοση 16.1 (δεν εχει βγει η συγκεκριμένη εκδοση σε μεγαλυτερη της 16.1) Πιστευετε οτι θα εχω θεματα οπως γραφει το πιο κάτω άρθρο ?

https://www.pcsteps.gr/196096-%CF%84%CE%B1%CE%B9%CE%BD%CE%AF%CE%B5%CF%82-online-%CE%BC%CE%B7%CE%BD%CF%8D%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%BF-kodi/?utm_content=buffere19fd&utm_medium=social&utm_source=facebook.com&utm_campaign=buffer

Edited by gthebest
Link to comment
Share on other sites

Από τον οδηγό του link που έβαλα στο προηγούμενο post μου υπάρχει το παρακάτω.

 

"Στην 1η εκκίνηση του build θα χρειαστεί να περιμένουμε 3-4 λεπτά ώστε να ολοκληρωθούν τα script δημιουργίας της αρχικής οθόνης. Επίσης το σφάλμα του tempaname θα φύγει με την ενημέρωση του metalliq που θα γίνει στο ίδιο διάστημα. Αν δεν γίνει αυτόματα να πατηθεί το force update addons και να γίνει έλεγχος αν είναι ενεργές οι αυτόματες ενημερώσεις των πρόσθετων."

 

Τσέκαρε λοιπόν αν έχει γίνει η ενημέρωση του metalliq και αν στο σύστημα είναι ενεργές οι αυτόματες ενημερώσεις.

Το έχω αντιμετωπίσει και γω κάποιες φορές σε εγκατάσταση build με το GKN. Πιθανόν είναι κάποιο bug που σε κάποιες περιπτώσεις απενεργοποιεί τις αυτόματες ενημερώσεις των πρόσθετων. Πάντως ποτέ δεν το αντιμετωπισα σε φρέσκια εγκατάσταση Kodi και GKN.

 

----- προσθήκη μηνύματος 116 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν το έκανες με Fresh install κατά 99% είσαι OK.

 

Σ' ευχαριστω!

Εκανα force update. Πηγα στα recentlY updated αυτο το metalliq δεν το βρίσκω.. που ειναι;

 

Επισης, τελικα απο που βλεπετε σειρες/ταινιες, κτλ; εμενα μου παιξε για μια φορα specto, μετα πεθανε κ αυτό. Τωρα βλεπω από zen. Exodus κι αυτο νεκρο.

Αναλυση εχω πετυχει HD, δεν με ενοχλεί..

κ επισης υποτιτλοι ενω ειναι ρυθμισμενοι για ελληνικα, δεν φορτωνουν καν.

Edited by mariel19

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστω!

Εκανα force update. Πηγα στα recentlY updated αυτο το metalliq δεν το βρίσκω.. που ειναι;

 

Επισης, τελικα απο που βλεπετε σειρες/ταινιες, κτλ; εμενα μου παιξε για μια φορα specto, μετα πεθανε κ αυτό. Τωρα βλεπω από zen. Exodus κι αυτο νεκρο.

Αναλυση εχω πετυχει HD, δεν με ενοχλεί..

κ επισης υποτιτλοι ενω ειναι ρυθμισμενοι για ελληνικα, δεν φορτωνουν καν.

Πάτα

ΣΥΣΤΗΜΑ - - Σύστημα - - Πρόσθετα και δεξιά στο Ενημερώσεις επιλέγεις να γράφει Αυτόματη εγκατάσταση ενημέρωσεων.

Μετά ξαναπατά το force update addons

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω αυτό μπορεί να γίνει με το metalliq. Στο Simplicity αν πατήσεις συνεχόμενα το αγαπημένο βγαίνουν μαζί με τις άλλες επιλογές και μια που γράφει metalliq. Όταν την πατήσεις βγάζει την επιλογή context player και κάτι άλλο. Επιλέγοντας context player σου ανοίγει ένα παράθυρο με τους, συμβατούς με το metalliq, players που υπάρχουν στο σύστημα σου. Επιλέγεις αυτόν που θες και ξεκινά η αναζήτηση link.

 

Από τα πιο χρήσιμα tips κατά την γνώμη μου !

Ευχαριστώ πολύ :up:

Τα ποσοστά που αναφέρει δίπλα από κάθε πηγή τι σημαίνουν, γνωρίζεις ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Από τα πιο χρήσιμα tips κατά την γνώμη μου !

Ευχαριστώ πολύ :up:

Τα ποσοστά που αναφέρει δίπλα από κάθε πηγή τι σημαίνουν, γνωρίζεις ?

Δεν έχω εικόνα για αυτό που λες. Τι ποσοστά?

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάζω το terrarium αλλά οι υπότιτλοι έχουν χάλια συγχρονισμό.

Επειδή και χειροκίνητα παιδεύομαι πολύ ώρα για να τους φέρω στα ίσα τους, υπάρχει κάποια λύση;

Έχω δοκιμάσει και με διαφορετικούς υπότιτλους αλλά κανένας δεν είναι σωστά συγχρονισμένος.

Σε κινητό το έχω.

 

Meizu m2 με Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω εικόνα για αυτό που λες. Τι ποσοστά?

 

αν δεις, σε κάθε πηγή δίπλα γράφει ένα ποσοστό επί τις 100, δες το όταν μπορέσεις πρώτα

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασε ένα screenshot

 

το βράδυ που θα είμαι σπίτι θα το κάνω

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.εχω πρόβλημα με το exodus που ενώ παίζει,κάποιες στιγμές κολλάει σαν να παίζει σε slow motion.Τι φταίει; κάποιο εναλλακτικό αντίστοιχο πρόσθετο;

 

Κανείς;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάζω το terrarium αλλά οι υπότιτλοι έχουν χάλια συγχρονισμό.

Επειδή και χειροκίνητα παιδεύομαι πολύ ώρα για να τους φέρω στα ίσα τους, υπάρχει κάποια λύση;

Έχω δοκιμάσει και με διαφορετικούς υπότιτλους αλλά κανένας δεν είναι σωστά συγχρονισμένος.

Σε κινητό το έχω.

 

Meizu m2 με Tapatalk

Μου κανει μεγαλη εντυπωση αυτο που λες γιατι ενα απο τα χαρακτηριστικα που με κανουν να το προτιμω ειναι οτι ΔΕΝ παρουσιασε ποτε προβλημα συγχρονισμου με τους υποτιτλους! Βεβαια το τρεχω σε tv box (δεν νομιζω ομως οτι εχει σημασια, υποθετω οτι και συ στο κινητο Android εχεις) με mx player. Δοκιμασε το εξης:στις ρυθμισεις τσεκαρε κατι που λεει για resolve των πηγων. Οταν θα σου βγαζει τις πηγες θα αργει λιγο παραπανω πλεον αλλα θα σου δινει μονο hd. Μετα διαλεγεις παντα υποτιτλο σε 1080 ή 720. Και εισαι ενταξει. Θεωρητικα! Σε μενα ετσι δουλευει αψογα.

 

Στάλθηκε από το thl 4000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κανείς;;;;;
Έχεις διαβάσει τις πιο πίσω σελίδες καθόλου; έχει απαντηθεί το ερώτημα σου

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

ποιο build ειναι ελαφρυ για tvbox με 1gram ;

με τι cpu φίλος.....

 

----- προσθήκη μηνύματος 70 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δοκιμάζω το terrarium αλλά οι υπότιτλοι έχουν χάλια συγχρονισμό.

Επειδή και χειροκίνητα παιδεύομαι πολύ ώρα για να τους φέρω στα ίσα τους, υπάρχει κάποια λύση;

Έχω δοκιμάσει και με διαφορετικούς υπότιτλους αλλά κανένας δεν είναι σωστά συγχρονισμένος.

Σε κινητό το έχω.

 

Meizu m2 με Tapatalk

 

δοκίμασε και το Showbox αλλά προσωπικά με το terrarium πολύ σπάνια έχω τέτοιο θέμα

Οι τρανοί άντρες είναι σφυρηλατημένοι στη φωτιά.

Προνόμιο των κατωτέρων είναι το άναμμα της φωτιάς.

Link to comment
Share on other sites

@sakisv κοίταξα στις ρυθμίσεις και το resolve ήταν τικαρισμένο.

Είχε ένα choose default play action και εκεί δεν είχα επιλέξει κάτι. Σε εκείνη την επιλογή έβαλα το play with subtitles και τώρα που δοκίμασα μια ταινία που πάλευα να δω από χθες, οι υπότιτλοι είναι συγχρονισμένοι.

Ευχαριστώ.

 

@lost Ευχαριστώ και σένα, θα δοκιμάσω και το Showbox , δεν το γνώριζα ως εφαρμογή.

 

 

 

Meizu m2 με Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε update του exodus. Εγκατάσταση χειροκίνητα με zip. Έχει λινκς στην περιγραφή του βίντεο:

 

https://www.youtube.com/watch?v=AxZHcTOOZ-4

 

Μια ματιά που του έριξα παίζουν κομπλέ οι πηγές.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα, πρώτη φορά σήμερα ασχολήθηκα με τα εν λόγω προγράμματα (μέχρι τώρα κατέβαζα τα torrents και τα έβλεπα σε μια LG Smart TV).

Πριν προβώ στην αγορά κάποιου Android TV box λέω ας τα δοκιμάσω στο S8+ πρώτα.

Το Kodi μου φάνηκε πολύ δύσχρηστο παρόλο που ακολούθησα τον οδηγό. Επίσης όταν δίνεις εντολές το touch του δε μου φαίνεται να ανταποκρίνεται απευθείας.

Από την άλλη το Terrarium το βρήκα εξαιρετικό. Πανεύκολο στο setup του, με άψογη HD εικόνα και υπότιτλους.

Κι εδώ έρχεται το ερώτημα μου, αφού το δεύτερο είναι εμφανώς πολύ ανώτερο από το πρώτο για το υπάρχει τέτοιο προμοταρισμα γενικά για το Kodi;

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...