Jump to content

Xiaomi Mi Note


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προς το τελος της εβδομαδας, το περιμενω κι εγω. Εντυπωσεις, μετα τα 1ο σκαλισμα!!;)

 

περιμένουμε με αγωνία...έχω το mouse στο checkout....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 122
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημερα σ' ολους!!

Το παρελαβα τελικα μεσοβδομαδα, σφραγισμενο, απο φιλο σ' αλλο forum. Ακομη δεν το εχω δουλεψει εκτενως.

Σαν πρωτες εντυπωσεις: απιστευτη ποιοτητα κατασκευης, επιβλητικο μεγεθος, ομορφο (αν και λευκο, που δεν το προτιμω), πολυ λεπτο, "καθεται" αρκετα καλα στο χερι, αλλα σιγουρα μεγαλο (συγκεκριμενα, αρκετα ψηλο).

Εντος της εβδομαδας, περιμενω τις σχετικες προστασιες, και θα προχωρησω σε βαθυτερο σκαλισμα. Επανερχομαι!!!

Link to comment
Share on other sites

Οντως τελικά και εγω παρατήρησα οτι είναι πολύ μεγαλο φτιάχνοντας μιας ανάλογη κλιμακα. Με μικρότερη τιμή ισως ψαχνομουν.. Αλλά είναι τρομερά ποιοτικό το άτομο απ οτι φαίνεται.. Πρεπει όμως η xiaomi να ρίξει λίγο τις τιμες.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς σε παρακαλώ γράψε λίγο ποια έκδοση miui 6 σου γράφει πως έχεις;

 

Αν αναφερεσαι σε μενα, δε θυμαμαι ποια ειχα οταν το παρελαβα, ηταν η αγγλοκινεζικη ROM, την οποια αντικατεστησα με την Ελληνικη, απο την ελληνικη κοινοτητα της MIUI (5.5.1).

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να το "πειράξω" μωρέ :worry: και επειδή έχει κάποια bugs η έκδοση που έχω, ψάχνομαι να δω τι παίζει με αναβαθμίσεις και λοιπα
Link to comment
Share on other sites

Οκ τελικά το πείραξα και την έβαλα,φυσααααααει!! :D:D:D και μου διόρθωσε ότι προβλήματα είχα :cool:

Η αληθεια ειναι πως, τα παιδια της ελληνικης κοινοτητας MIUI, κανουν θαυματα και ειναι παντα προθυμα να βοηθησουν!:D

Link to comment
Share on other sites

Συνεχιζω με καποια πρωιμα συμπερασματα:

1/ Η καμερα του, θεωρω πως ειναι παααρα πολυ καλη, τοσο σε φωτογραφιες, οσο και σε video.

2/ Οθονη, πολυ καθαρη κι ευκρινης, ακομη και με το tempered glass, που εχω τοποθετησει.

3/ Με βασικη χρηση, μεχρι τωρα, ικανοποιητικοτατη διαρκεια μπαταριας, για τα δεδομενα μου.

4/ Ηχος κλησης & ειδοποιησεων, δυνατος κι ευδιακριτος.

5/ Ηχος ακουστικου, κατα τη συνομιλια, βελουδινος & κρυσταλλινος ταυτοχρονα.

Κι επεται συνεχεια:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Συνεχιζω με καποια πρωιμα συμπερασματα:

1/ Η καμερα του, θεωρω πως ειναι παααρα πολυ καλη, τοσο σε φωτογραφιες, οσο και σε video.

2/ Οθονη, πολυ καθαρη κι ευκρινης, ακομη και με το tempered glass, που εχω τοποθετησει.

3/ Με βασικη χρηση, μεχρι τωρα, ικανοποιητικοτατη διαρκεια μπαταριας, για τα δεδομενα μου.

4/ Ηχος κλησης & ειδοποιησεων, δυνατος κι ευδιακριτος.

5/ Ηχος ακουστικου, κατα τη συνομιλια, βελουδινος & κρυσταλλινος ταυτοχρονα.

Κι επεται συνεχεια:rolleyes:

 

Σε ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες!!!

Από ποιότητα κατασκευής/αίσθηση στο χέρι να υποθέσω premium ε ?

Επίσης δοκίμασες dual sim 4g/2g ? ολα οκ ??

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες!!!

Από ποιότητα κατασκευής/αίσθηση στο χέρι να υποθέσω premium ε ?

Επίσης δοκίμασες dual sim 4g/2g ? ολα οκ ??

 

Η ποιοτητα κατασκευης και η αισθηση που σου δινει, ειναι υπερανω κριτικης.

Οσο για τις δυνατοτητες dual SIM, ολα δουλευουν εξαιρετικα.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο είναι το sar της συσκευής ? Κάποιος που το έχει ας μας απαντήσει τί αναφέρει το βιβλιαράκι του ?
Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
κανένα νέο από τα παιδιά που το έχουν??? εμπειρία χρήσης μετά από τόσες μέρες?? γενική βαθμολογία ?? (υποκειμενικά πάντα...) το θέλω ρε γμτ αλλά κολλάω στο θέμα service...ξέρω γω....να το τολμήσω και ότι γίνει? (ρητορική ερώτηση φφφφφ)
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό από κάθε άποψη είναι εκπληκτικό,και στην κάμερα και στην μπαταρία,παντού!το μέγεθος το συνηθίζεις δεν είναι κάτι τρελό,βέβαια το θυμάσαι όταν ψάχνεις τσέπη να το βάλεις όπως και σε ολα τα phablet, το μόνο αρνητικό είναι η τιμή του,με αυτά τα χρήματα χτυπάς το note 4 από το σκρουτζ,αν έχεις βέβαια την άνεση πήγαινε για το pro με κλειστά μάτια!
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό από κάθε άποψη είναι εκπληκτικό,και στην κάμερα και στην μπαταρία,παντού!το μέγεθος το συνηθίζεις δεν είναι κάτι τρελό,βέβαια το θυμάσαι όταν ψάχνεις τσέπη να το βάλεις όπως και σε ολα τα phablet, το μόνο αρνητικό είναι η τιμή του,με αυτά τα χρήματα χτυπάς το note 4 από το σκρουτζ,αν έχεις βέβαια την άνεση πήγαινε για το pro με κλειστά μάτια!

 

Ναι ε? " Ήλπιζα" ότι θα άρχιζες να λες αρνητικά ...χεχεχεχε...το μέγεθος δεν είναι καθόλου κακό! αυτή τη στιγμή έχω το nexus6 με 6ιντση οθόνη φαντάσου... οπότε κανένα πρόβλημα εκεί... το Ν6 γενικά είναι τούμπανο και από απόδοση με ΥΠΕΡκαλύπτει...απλά το σχήμα που έχει (κυρτό πίσω μέρος) δεν το συνήθισα ποτέ... δεν μου κάθεται στο χέρι καλά και μετά παό λίγο με κουράζει.... σε αντίθεση ας πούμε με το Huawei Mate 7 που με επίσης 6" είναι πολύ πιο βολικό στο κράτημα έχω δοκιμάσει, καθότι πιο τετραγωνισμένο... ακριβώς όπως και το MiNote... Οπότε σε μία λογική αντικατάστασης του Ν6 από το Mate7 ή το Mi Note κλείνω περισσότερο στο MiNote...και για τα specs και αλλά ΚΑΙ για το design...

 

ΟΚ το MiNote Pro είναι πολύ πιο τούμπανο από το MiNote (SnapDragon 810 vs 801, 4gb ram vs 3 gb ram, QHD vs FHD), αλλά πέρα από την μεγάλη οθόνη που μου αρέσει, γενικότερα δεν κάνω κάποια βαριά χρήση του κινητού... κυρίως mail, σερφάρισμα και φωτογραφίες/video...παιχνίδια δεν παίζω οπότε θεωρώ ότι το MiNote θα με καλύψει.... Τώρα σε σχέση με το Nexus6 είναι λίγο πιο κάτω το MiNote (SnapDragon 805 vs 801 3gb Ram και τα δύο, QHD vs FHD) αλλά όπως προείπα δεν νομίζω με την χρήση που του κάνω να δω τοοοση διαφορά επιδόσεων... λέω τώρα εγώ.... αααχ και είναι και το Service...Αυτό που το πας.... γνωρίζει κάποιος αν επισκευάζονται ελλάδα xiaomi κινητά?? (προφανώς δεν αναφέρομαι σε επίσημη αντιπροσωπεία αλλά σε μη-εξουσιοδοτημένα services...)...

Link to comment
Share on other sites

αν εννοείς όσο είσαι στην εγγύηση το ξεχνάς,εκτός εγγύησης όλα τα service κινητών μπορούν να αλλάξουν μια οθόνη που λέει ο λόγος,υπάρχει και βίντεο στο YouTube που σου δείχνει πως για το mi note,παντως αφού σκεφτεσαι να βαλεις το χεράκι βαθιά σου προτείνω το pro :happy:
Link to comment
Share on other sites

Πάντως από άποψη οθόνης που έχω δει βιντεακια του mi note στο YouTube δεν με τρέλανε ιδιαιτερα. Μου φαίνονται λίγο ξασπρισμενα τα χρώματα.
Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Ήμουν και γω σκεπτικός με την οθόνη γιατί από 5 ίντσες FHD 440 ppi στις 5,7 380 ppi,αλλα μόλις το ανοίγεις και την βλέπεις κάνεις σαν τον βαρουφακη!! Ουαου!!:lol: είναι καταπληκτική! ;)
Link to comment
Share on other sites

Ναι ε? " Ήλπιζα" ότι θα άρχιζες να λες αρνητικά ...χεχεχεχε...το μέγεθος δεν είναι καθόλου κακό! αυτή τη στιγμή έχω το nexus6 με 6ιντση οθόνη φαντάσου... οπότε κανένα πρόβλημα εκεί... το Ν6 γενικά είναι τούμπανο και από απόδοση με ΥΠΕΡκαλύπτει...απλά το σχήμα που έχει (κυρτό πίσω μέρος) δεν το συνήθισα ποτέ... δεν μου κάθεται στο χέρι καλά και μετά παό λίγο με κουράζει.... σε αντίθεση ας πούμε με το Huawei Mate 7 που με επίσης 6" είναι πολύ πιο βολικό στο κράτημα έχω δοκιμάσει, καθότι πιο τετραγωνισμένο... ακριβώς όπως και το MiNote... Οπότε σε μία λογική αντικατάστασης του Ν6 από το Mate7 ή το Mi Note κλείνω περισσότερο στο MiNote...και για τα specs και αλλά ΚΑΙ για το design...

 

ΟΚ το MiNote Pro είναι πολύ πιο τούμπανο από το MiNote (SnapDragon 810 vs 801, 4gb ram vs 3 gb ram, QHD vs FHD), αλλά πέρα από την μεγάλη οθόνη που μου αρέσει, γενικότερα δεν κάνω κάποια βαριά χρήση του κινητού... κυρίως mail, σερφάρισμα και φωτογραφίες/video...παιχνίδια δεν παίζω οπότε θεωρώ ότι το MiNote θα με καλύψει.... Τώρα σε σχέση με το Nexus6 είναι λίγο πιο κάτω το MiNote (SnapDragon 805 vs 801 3gb Ram και τα δύο, QHD vs FHD) αλλά όπως προείπα δεν νομίζω με την χρήση που του κάνω να δω τοοοση διαφορά επιδόσεων... λέω τώρα εγώ.... αααχ και είναι και το Service...Αυτό που το πας.... γνωρίζει κάποιος αν επισκευάζονται ελλάδα xiaomi κινητά?? (προφανώς δεν αναφέρομαι σε επίσημη αντιπροσωπεία αλλά σε μη-εξουσιοδοτημένα services...)...

 

 

Μια και αναφερεις το Mate 7 για δες και αυτο που επεσα σημερα..

https://forum.lowyat.net/index.php?showtopic=3550428&hl=

(post 9#)

Huawei Mate 20X :D ,Honor 8 Note,Samsung A5 2016,P9 lite,Huawei P8 Max , Htc One M8 E8sw,Nubia Z9 Mini, Galaxy Tab S SM-T705, Xiaomi Mi3 ,Mediapad X1, Ascend P7 L00 ,Cube Talk 9X U65GT 9.7,iOcean X7s,Onda v975m , HTC One,HTC Sensation,M8S Amlogic S812 4K Quad Core 2G/8G,M8 Quad Core Android 4.4 2GB RAM 8GB,Tronsmart Draco AW80,Minix X5 Mini DualCore ,Minix Neo X6 Quad Core
Link to comment
Share on other sites

Μια και αναφερεις το Mate 7 για δες και αυτο που επεσα σημερα..

https://forum.lowyat.net/index.php?showtopic=3550428&hl=

(post 9#)

 

πολύ ενδιαφέρον! thanx..... σε αντίθεση βέβαια με την αποφαση του παιδιου που πήγε σε mate7 εγω κλίνω στο minote...

 

λετε εν όψει mi5/mi5 plus να πέσει η τiμή του minote?λέω τώρα εγώ...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
στα 359$ πως και δεν το εχει παρει κανεις?
Sony Ericsson V800 -> K850i -> Lg Optimus 7 (sold) -> Sony Ericsson Xperia Neo V ->ZTE V967S -> Asus Zenfone 2 4gb ram 2.3 ghz 64gb storage!(sold) -> Xiaomi Redmi Note 3 Prime (sold) -> Xiaomi mi5s 128gb ->Xiaomi Mi9 Lite 64gb
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
το έχει πάρει κανείς να μας πει εντυπώσεις?

 

Αν εννοεις το Mi Note το απλο, το εχω εγω, εδω και 2 μηνες περιπου.

Μετα απο πολλα και διαφορα "μεγαθηρια", εχει γινει το βασικο μου "οπλο" (σα δευτερο, εχω το ASUS ZENFONE 2).

Καταπληκτικες οθονη & καμερα, τερας αυτονομιας, χωρις lag και με ολα τα καλουδια της (ελληνικης) MIUI. Το 2ο Xiaomi που περνα απο τα χερια μου, ακομη πιο ευχαριστημενος απ' οτι με το Mi3.

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοεις το Mi Note το απλο, το εχω εγω, εδω και 2 μηνες περιπου.

Μετα απο πολλα και διαφορα "μεγαθηρια", εχει γινει το βασικο μου "οπλο" (σα δευτερο, εχω το ASUS ZENFONE 2).

Καταπληκτικες οθονη & καμερα, τερας αυτονομιας, χωρις lag και με ολα τα καλουδια της (ελληνικης) MIUI. Το 2ο Xiaomi που περνα απο τα χερια μου, ακομη πιο ευχαριστημενος απ' οτι με το Mi3.

ευχαριστώ πολύ φίλε μου το παρηγγηλα απο το fastcardtech με 303 ευρω:D;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...