Jump to content

Apple, σημαντική υποβάθμιση ποιότητας: Τι φταίει;


one_tree_hill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άκουγα τον Βερύκιο και έλεγε ότι το iPhone είναι εργαλείο δουλειάς για τους δημοσιογράφους ... Μπορεί κάποιος να μου πει γιατί ; γιατί να μην είναι blackberry ή κάποιο άλλο κινητό...

 

Διαλεξες κι εσυ σοβαρο ανθρωπο.. :wacko:

Απαντηση: γιατι ειναι iPhone. :rolleyes:

ΜySmartphone: Xiaomi 14 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 156
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

@Te_salat

Ωραια ολα αυτα και σεβαστη η απαντηση σου..

Λες λοιπον οτι το ios εφτασε στην τελικη του μορφη.. Που το εβγαλες το συμπερασμα αυτο!;

Επομενο κομματι, γιατι δεν μπορει να καλυψη επαγγελματικα κανενα πλην των τυποποιημενων;; Το note ή καποιο αλλο android το κανει τελεια χωρις δυσκολεια;; Τι κανει δηλαδη λιγοτερο;;

 

Τελος γελαει ο κοσμος οταν μιλαμε για επαγγελματικο τηλεφωνο.. Γιατι emails / internet / σημειωσεις / ημερολογιο κλπ τα κανουν ολα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω Apple συσκευή, αλλά επειδή τις θεωρώ πανέμορφες και πολύ ωραίες "εμπνεύσεις" ενδιαφέρομαι για την εμπειρία χρήσης των λίγων γνωστών μου που έχουν. Θεωρώ ότι η Apple γενικά έχει αρκετά καλή αξιοπιστία, πιθανόν καλύτερη από τους περισσότερους κατασκευαστές αλλά πολλές φορές κάνει επιλογές υπέρ του "φαίνεσθαι" οι οποίες αποδίδουν σε πωλήσεις (σε συνδυασμό με το εκπληκτικό της marketing) αλλά δεν αποδεικνύονται χρήσιμες για τον καταναλωτή. Παράδειγμα: unibody σχεδιασμός. Ναι, πανέμορφο και premium αίσθηση, αλλά άμα σου χαλάσει τότε καταλαβαίνεις ότι και παραπάνω το πλήρωσες και δε σε συνέφερε. Από την άλλη, όσο η Apple αποκτά μεγαλύτερη πελατειακή βάση, περισσότερες συσκευές και ανοίγει το λογισμικό της για να παραμένει σύμφωνη με τις εξελίξεις, τόσο αποδεικνύεται ότι η απροβλημάτιστη λειτουργία της είναι κυρίως αποτέλεσμα του γεγονότος ότι μέχρι τώρα επέλεγε "βολικές" για την ίδια λύσεις και έκανε λιγότερα πράγματα από ότι οι υπόλοιποι (συν το γεγονός ότι βασίζεται στο πολύ σταθερό και αξιόπιστο FreeBSD, διότι όταν παλαιότερα έγραφε μόνη της το λειτουργικό η εικόνα ήταν "κλάφ' τα Χαράλαμπε").

 

Όλα αυτά ελάχιστη επιρροή θα έχουν στις μελλοντικές της πωλήσεις θεωρώ. Εδώ τα Windows άντεξαν ως μονοπώλιο για 3 δεκαετίες με κινητήριο μοχλό την άγνοια του κόσμου, είναι μάλλον απίθανο να μην αντέξει η Apple η οποία έχει και ένα πιο αξιόπιστο και σωστό λογισμικό (Unix-οειδές γαρ), ενώ εστιάζει σε πράγματα που οι υπόλοιποι κατασκευαστές είτε δεν εστιάζουν, είτε δεν προωθούν (πόσο πιο γνωστή είναι η σειρά MacBook από τα Zenbook της ASUS ή άλλες premium λύσεις της DELL ή της Lenovo).

 

Ως προς την κουβέντα για επαγγελματική χρήση, τη θεωρώ άτοπη γιατί μία γενίκευση του τύπου "όλοι οι επαγγελματίες έχουν ίδιες ανάγκες" είναι λανθασμένη από μόνη της. Υπάρχουν επαγγέλματα που δεν μπορούν να μη χρησιμοποιούν Windows λόγω εξειδικευμένων προγραμμάτων, άλλα επαγγέλματα στα οποία οι εταιρείες προτιμούν Linux ή άλλα λειτουργικά και άλλα επαγγέλματα στα οποία οι Mac θεωρούνται καλύτερες επιλογές είτε λόγω μίας εικόνας που είχε διαμορφωθεί από παλαιότερες εποχές (πχ. όταν το Macintosh ήταν το μόνο που υποστήριζε CMYK), είτε επειδή είναι πιο φθηνή επιλογή (όταν, πχ., μία καλή επαγγελματική οθόνη EIZO κοστίζει όσο ένας Mac μόνος του). Πάντως, δε θεωρώ ότι οι περισσότερες εταιρείες προτιμούν να πληρώνουν Apple συσκευές οι οποίες μπορεί, μεν, να είναι σχετικά αξιόπιστες (κατά τα φαινόμενα), αλλά η επιδιόρθωση τους είναι μπελάς. Και φυσικά, για μία εταιρεία μία αστοχία μηχανήματος είναι πολύ σημαντική για να βασίζεται στην... καλή θέληση μίας unibody κατασκευής ή λύσεων με τόσο κλειστά χαρακτηριστικά.

Edited by liberostelios
Link to comment
Share on other sites

Διαλεξες κι εσυ σοβαρο ανθρωπο.. :wacko:

Απαντηση: γιατι ειναι iPhone. :rolleyes:

 

Χχεχεχχε αυτός το είπε και δεν ήθελα να το γενικευσω... Απλά αυτά ακούνε πολλοί και μετά σου λένε είναι ότι είναι το απόλυτο επαγγελματικό εργαλειο....

Link to comment
Share on other sites

Το ότι η ποιότητα κατασκευής των νεότερων συσκευών της Apple (iPhone & iPad) είναι πολύ κατώτερη του παρελθόντος, είναι ορατό.

Μόνο όποιος δεν θέλει να το δει, δεν το βλέπει.

Πιάστε στα χέρια σας ενα iPad 2 και το Air η ακόμα χειρότερα το Air2. Θα καταλάβετε αμέσως την διαφορά. Όχι απο το μειωμένο βάρος, αλλά απο την κακή εφαρμογή, τις άστοχες επιλογές στην προσπάθεια να γίνει πιο λεπτή η συσκευή, στα κρύσταλλα της οθόνης που χαρασσονται μόνο που τα κοιτάς :) κλπ.

Δεν θα αναφέρω τώρα ενα ενα τα προβλήματα που έχουν παρουσιαστεί.

 

Το ίδιο και στα iPhone. Η εταιρεία εκτός ότι πιέζει υπερβολικά σε μείωση του κόστους και αύξηση των κερδών, δεν φροντίζει οι εκάστοτε αλλαγές να μελετηθούν αρκετά ώστε να μην υπάρχουν παράπλευρα προβλήματα.

εχεις δικιο εγω σημερα κοιταξα επιμονα το 6αρι και τσουπ να σου μια γρατζουνια φαρδια πλατια,εχω απηυδησει πια αφου να φανταστεις εχω αρχισει να φοβαμαι οτι καταστρεφεται απο μονο του λιγο λιγο και κανα πρωι θα δω σταχτες πανω στο κομοδινο :cry:

οσο για τα προβληματα που εχουν παρουσιαστει σαφως και να τα αναφερεις ενα ενα γιατι ειμαστε εδω αλλοστε,αμα δεν κραξουμε τα iphone ποιον θα κραξουμε....πουλανε ομως πολυ τα σκασμενα και ποναει ε :lol:

Link to comment
Share on other sites

Η φαγωμαρα δεν ειναι για το ipad2, ουτε ipad2 vs android tablet 2011, αλλα για την νοοτροπια που εχετε καποιοι (με το συμπαθιο) του να δικαιολογειτε τα λαθη μιας εταιρειας χωρις να ειστε μετοχοι or smth. Αν σε καλουσαν για ελεγχο ενος παλιου αυτ/του στην αντιπροσωπεια του, στο κατεστρεφαν και μετα σου ελεγαν "τι τα θες, αφου ειναι παλιο μοντελο πια" θα το δεχοσουν? Εγω παντως οχι. Ε το ιδιο κ εδω. Αν δεν μπορεις να αναβαθμισεις "σωστα" ενα μοντελο καλυτερα να το αφησεις στην εκδοση που ειναι. Και αυτο αφορα ΟΛΕΣ τις εταιρειες! Και για να σας προλαβω και στο νημα για το S3 ακριβως τα ιδια γραφω.

 

Και εσυ θα μας αλλαξεις τη νοοτροπια μας επειδη τη βρισκεις λαθος ενω τη δικη σου σωστη;;;

 

Σου υποσχεθηκε κανεις οτι ολα δουλευουν τελεια εφ ορου ζωης;;; Γι αυτους θεωρειται οτι δουλευει καλα αρα πηρε αναβαθμιση, για σενα οχι, αρα δε το βαζεις!

 

Οσο για το παραδειγμα του αυτοκινητου, εσυ και ferrari να παρεις θα παραπονιεσαι που ειναι χαμηλη και βρισκει στα πεζοδρομια

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το ότι η ποιότητα κατασκευής των νεότερων συσκευών της Apple (iPhone & iPad) είναι πολύ κατώτερη του παρελθόντος, είναι ορατό.

Μόνο όποιος δεν θέλει να το δει, δεν το βλέπει.

Πιάστε στα χέρια σας ενα iPad 2 και το Air η ακόμα χειρότερα το Air2. Θα καταλάβετε αμέσως την διαφορά. Όχι απο το μειωμένο βάρος, αλλά απο την κακή εφαρμογή, τις άστοχες επιλογές στην προσπάθεια να γίνει πιο λεπτή η συσκευή, στα κρύσταλλα της οθόνης που χαρασσονται μόνο που τα κοιτάς :) κλπ.

Δεν θα αναφέρω τώρα ενα ενα τα προβλήματα που έχουν παρουσιαστεί.

 

Το μονο θεμα στο air2 ειναι το μεγαφωνο και αυτο σε οσους τους ενοχλει. Κακη εφαρμογη που; Αστοχες επιλογες ξαναπου; Χαρασονται τα κρυσταλα της οθονης; Αληθεια; Κ εμενα παλι χαλασμενο ειναι και αυτο και το 6 και δεν εχουν παθει τιποτα και δεν εχω βαλει ουτε προστασιες ουτε τιποτα;;;

Ειπαμε αλλα μεχρι ενα σημειο :blink:

κ @ τ @ ν τ ι @
Link to comment
Share on other sites

 

Το μονο θεμα στο air2 ειναι το μεγαφωνο και αυτο σε οσους τους ενοχλει. Κακη εφαρμογη που; Αστοχες επιλογες ξαναπου; Χαρασονται τα κρυσταλα της οθονης; Αληθεια; Κ εμενα παλι χαλασμενο ειναι και αυτο και το 6 και δεν εχουν παθει τιποτα και δεν εχω βαλει ουτε προστασιες ουτε τιποτα;;;

Ειπαμε αλλα μεχρι ενα σημειο :blink:

 

Συμφωνώ,ένα δίμηνο με το Air 2 και η ποιότητα συνολικά είναι σε υψηλό επίπεδο και καμια έκπτωση σε σχέση με προηγούμενα ipad που πέρασαν από τα χέρια μου.

Το μόνο ψεγάδι αυτό με τα ηχεία σε στάθμη άνω του μισού σε ένταση που και πάλι όμως πρέπει να σε ενοχλεί πολύ ιδιαίτερα για να πεις ότι αποτελεί deal breaker.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

ολα μια μοδα ειναι και μια φουσκα καποια στιγμη θα ξυπνησουν .. λογικο ειναι .. ειναι η μοδα της εποχης εχω αυτο και ειμαι καποιος !!!! ειμαι καποιος και δεν εχω μια στη τσεπη αλλα επιδει το εχουν οι πλούσιοι θα το εχω και εγω το μόνο φυσικά που μπορείς ν εχεις σε μια εποχή της μιζέριας.
Link to comment
Share on other sites

ολα μια μοδα ειναι και μια φουσκα καποια στιγμη θα ξυπνησουν .. λογικο ειναι .. ειναι η μοδα της εποχης εχω αυτο και ειμαι καποιος !!!! ειμαι καποιος και δεν εχω μια στη τσεπη αλλα επιδει το εχουν οι πλούσιοι θα το εχω και εγω το μόνο φυσικά που μπορείς ν εχεις σε μια εποχή της μιζέριας.

 

εσεις πρεπει να ξυπνησετε και σταματησετε να κατηγορειτε τις επιλογες των αλλων ακομα και αν δεν συμφωνειτε. αν ηταν ετσι οπως θελετε να τα παρουσιαζετε τα πραγματα 8 χρονια θα ειχαν ξυπνησει και τα iphones θα πουλουσαν οπως τα sony. απο τη στιγμη που πουλανε τοσο πολυ και για πολλα χρονια,καποιος λογος υπαρχει και οχι το μαρκετινγκ μονο...τεραστια ποσα για διαφημισεις δινουν και αλλοι και ομως εχουν σταματησει να κανουν τις πωλησεις που εκαναν

Link to comment
Share on other sites

@Te_salat

Το note ή καποιο αλλο android το κανει τελεια χωρις δυσκολεια;; Τι κανει δηλαδη λιγοτερο;;

 

 

Συγνώμη αναρωτιέσαι τι κάνει λιγότερο ένα οπουδήποτε iPhone από το Note;...Και γενικά αν κάνει λιγότερα ένα δυνατό android από ένα iPhone; Να συμφωνήσω ότι κανένα δεν τα κάνει όλα τέλεια όπως και ότι πολλούς τους βολεύει το iOS αυτό είναι υποκειμενικό και απόλυτα σεβαστό.. Άλλα όχι ρε αδερφέ τα android κάνουν περισσότερα πράγματα. Τι να κάνουμε τώρα...

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

@Te_salat

Ωραια ολα αυτα και σεβαστη η απαντηση σου..

Λες λοιπον οτι το ios εφτασε στην τελικη του μορφη.. Που το εβγαλες το συμπερασμα αυτο!;

Επομενο κομματι, γιατι δεν μπορει να καλυψη επαγγελματικα κανενα πλην των τυποποιημενων;; Το note ή καποιο αλλο android το κανει τελεια χωρις δυσκολεια;; Τι κανει δηλαδη λιγοτερο;;

 

Τελος γελαει ο κοσμος οταν μιλαμε για επαγγελματικο τηλεφωνο.. Γιατι emails / internet / σημειωσεις / ημερολογιο κλπ τα κανουν ολα!

 

Συγνώμη αναρωτιέσαι τι κάνει λιγότερο ένα οπουδήποτε iPhone από το Note;...Και γενικά αν κάνει λιγότερα ένα δυνατό android από ένα iPhone; Να συμφωνήσω ότι κανένα δεν τα κάνει όλα τέλεια όπως και ότι πολλούς τους βολεύει το iOS αυτό είναι υποκειμενικό και απόλυτα σεβαστό.. Άλλα όχι ρε αδερφέ τα android κάνουν περισσότερα πράγματα. Τι να κάνουμε τώρα...

Παιδιά για να κατονοησετε που υστερεί το ios σε δυνατότητες, θα πρέπει πρώτον να έχετε δουλέψει για αρκετό διαστημα κάποια σοβαρή android συσκευή και δεύτερον να σας χρειάζονται οι έξτρα δυνατότητες τους.

Διαφορετικά καλά κάνετε και μένετε σε iPhone - iPad.

 

Καλως η κακώς υπάρχουν εκατομμύρια χρήστες που χρειάζονται επιπλέον δυνατότητες, οπως άνετη και γρήγορη διαχείριση αρχείων χωρίς τα εμπόδια που εχει θεσει στο ios η apple για να πουλά μουσική, ταινίες, χώρο στο cloud, να σε αναγκάζει να αγοράζεις μονο apple συσκευές κλπ. Είναι γνωστά αυτά.

Δεν κανει για όλους το ios, πως να το κάνουμε.

 

Συμφωνώ,ένα δίμηνο με το Air 2 και η ποιότητα συνολικά είναι σε υψηλό επίπεδο και καμια έκπτωση σε σχέση με προηγούμενα ipad που πέρασαν από τα χέρια μου.

Το μόνο ψεγάδι αυτό με τα ηχεία σε στάθμη άνω του μισού σε ένταση που και πάλι όμως πρέπει να σε ενοχλεί πολύ ιδιαίτερα για να πεις ότι αποτελεί deal breaker.

 

Αλεξ για κανε ενα κόπο και ρώτα τον Δημήτρη τον Pik πόσα air2 άλλαξε λόγο προβλημάτων. Κάνε μια αναζήτηση στο google. Κρατά το air σου με τον αντίχειρα λιγο παραμέσα απο bezel ώστε να πέσει ολο το βάρος του στο σημείο που εφάπτεται η οθονη με το δάχτυλο σου.

 

Το δικο μου το air απέκτησε γρατζουνιά στην οθόνη τις πρώτες μέρες παρόλο την υπερβολική προσοχή στην χρήση του.

Το ιδιο και το 5s μου. Το βράδυ πέταξα το ναιλον screen προτεκτορ μέχρι να αγορασω την άλλη μερα ενα glass, την είχε κάνει την γρατζουνιά απλά γιατί ξέχασα ένα νόμισμα στην ιδια τσέπη. Το δε 4S που ειχα πρόπερσι, ειχε γεμίσει σε μικρό διάστημα δεκάδες μικρές γραμμούλες.

Νομίζω το ιδιο ανέφερε προ καιρού ο συμφορουμιτης Fin για το iphone 6 της γυναίκας του.

Αμφιβάλω πολύ αν η apple χρησιμοποιεί κρύσταλλα παρόμοιας αντοχής με τα Gorilla γιατί δεν εχω παρατηρήσει το ιδιο πρόβλημα σε καμία αλλη συσκευή τοσα χρονια.

 

Να μην πω για το αλουμίνιο σε παχος τσιγαροχαρτου και το πόσο εύκολα αποκτά λακουβιτσες και γρατσουνιές.

Εχω το Μ8 απο τον Οκτώβριο να ακουμπά σε τραπεζια, γραφεία χωρίς θήκη και δεν έχει το παραμικρό σημάδι.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για να κατονοησετε που υστερεί το ios σε δυνατότητες, θα πρέπει πρώτον να έχετε δουλέψει για αρκετό διαστημα κάποια σοβαρή android συσκευή και δεύτερον να σας χρειάζονται οι έξτρα δυνατότητες τους.

Διαφορετικά καλά κάνετε και μένετε σε iPhone - iPad.

 

Καλως η κακώς υπάρχουν εκατομμύρια χρήστες που χρειάζονται επιπλέον δυνατότητες, οπως άνετη και γρήγορη διαχείριση αρχείων χωρίς τα εμπόδια που εχει θεσει στο ios η apple για να πουλά μουσική, ταινίες, χώρο στο cloud, να σε αναγκάζει να αγοράζεις μονο apple συσκευές κλπ. Είναι γνωστά αυτά.

Δεν κανει για όλους το ios, πως να το κάνουμε.

.

Εμένα γιατί με "παρέθεσες" αφού συμφωνούμε σε όλα:lol:

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Οντως τα 7αρια ηταν τομη. Και καμια σχεση τα 7-8 με τα προβληματα των vista-xp.

Αλλα το osx, ειναι ανωτερο συνολικα.

Καλα τα 7αρια, καλυτερο το osx.

Μιας και δουλεύω από 8 ως 15 ώρες καθημερινά σε Win 7 , κάνοντας software design and development, care to say σε τι είναι καλύτερο το OSx ?

 

Επειδή ταπεινή μου άποψη μετά 23 χρόνια επαγγελματικής και +4 χρόνια σε αυτά (πάμε σιγά σιγά στα 30) πάνω στους υπολογιστές, σε πείρα σε αρκετά OS, είναι ότι δεν υπάρχει word of thumb στο τι είναι καλύτερο αλλά το καλύτερο ως έννοια, είτε πρόκειται για programming language, operating system , database κλπ έχει να κάνει με το τι ανάγκες έχεις τελικα και το κατά πόσο καλύπτονται.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Μιας και δουλεύω από 8 ως 15 ώρες καθημερινά σε Win 7 , κάνοντας software design and development, care to say σε τι είναι καλύτερο το OSx ?

 

Επειδή ταπεινή μου άποψη μετά 23 χρόνια επαγγελματικής και +4 χρόνια σε αυτά (πάμε σιγά σιγά στα 30) πάνω στους υπολογιστές, σε πείρα σε αρκετά OS, είναι ότι δεν υπάρχει word of thumb στο τι είναι καλύτερο αλλά το καλύτερο ως έννοια, είτε πρόκειται για programming language, operating system , database κλπ έχει να κάνει με το τι ανάγκες έχεις τελικα και το κατά πόσο καλύπτονται.

 

30 χρονια στον χωρο ειμαι κι εγω, dont worry...ημουν στους υπολογιστες οταν οι αλλοι τους κοιταζαν σαν διαστημοπλοια.

Ολα ειναι ευμεταβλητα.

Δυο κουβεντες στα γρηγορα;

 

Το osx ειναι κατα βαση unix. Τολμας να συγκρινεις unix με....windows???

Και περα απο τα μικροπροβληματα, ειναι παρα πολυ σταθερο λειτουργικο.

 

'Δέσιμο' λειτουργικου με συγκεκριμενο hardware, που ελεγχει/εγκρινει η ιδια η εταιρια. Καλυτερη εμπειρια, λιγοτερα προβληματα, οπως ειναι λογικο και αναμενομενο.

 

Φυσικα προβλημα πτωσης ποιοτητα, το βιωσα, και το κατεθεσα. Αλλα δεν αναιρει τα μοναδικα πλεονεκτηματα της πλατφορμας.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι ένα, ότι βγάζουν κάθε χρόνο νέο OS. Στο χώρο του desktop απαράδεκτο, δεν έχω τη διάθεση και το χρόνο κάθε έτος να προσαρμόζομαι - προτιμώ να μην έχω μερικές νέες δυνατότητες (που οι περισσότερες είναι φούμαρα) και έτσι αναβαθμίζω OSX κάθε δύο έτη.

 

Τα ίδια καταθέτω και για τα Windows, τα 8 τώρα έπρεπε να βγουν, το OS πρέπει να αλλάζει ανα 3-4 έτη. Δεν καταδέχομαι καν να σπατάλησω κλικ για τα RT.

 

Δε μπορώ άλλες beta στα χέρια μου, ο Chrome έφτασε στην έκδοση 40 και κανείς δεν ξέρει πλέον τι έκδοση έχει. Μπράβο και στην Google για τα καραγκιοζιλίκια της εκεί. Παιχνίδια εντυπώσεων και τίποτα άλλο. Μαγκιά, κλανιά και εξάτμιση.

 

Τελειώνω με το μότο μου, που δεν το ασπάζεται κανείς:

"Όσο σπανίοτερα αναβαθμίζεται ένα προϊόν λογισμικού, τόσο ποιοτικότερο είναι"

 

Και τώρα μπορούμε να ζήσουμε σε έναν beta κόσμο... Το κακό είναι ότι αυτή η λογική περνά και αλλού, σε ηλεκτρικές συσκευές, σε αυτοκίνητα...

Link to comment
Share on other sites

Τελειώνω με το μότο μου, που δεν το ασπάζεται κανείς:

"Όσο σπανίοτερα αναβαθμίζεται ένα προϊόν λογισμικού, τόσο ποιοτικότερο είναι"

 

...

 

Καλά τα έγραψες όλα τα άλλα, εδώ το χάλασες έστω και αν δείχνει moto απελπισίας :) Όλα με μέτρο, έχουν νόημα να γίνονται. Και οι αναβαθμίσεις.

Philips Twist, Sony Ericsson T18s, Nokia 3310, Nokia 6600, Nokia 8830, Sony Ericsson P800 for ever
Link to comment
Share on other sites

30 χρονια στον χωρο ειμαι κι εγω, dont worry...ημουν στους υπολογιστες οταν οι αλλοι τους κοιταζαν σαν διαστημοπλοια.

Ολα ειναι ευμεταβλητα.

Δυο κουβεντες στα γρηγορα;

 

Το osx ειναι κατα βαση unix. Τολμας να συγκρινεις unix με....windows???

Και περα απο τα μικροπροβληματα, ειναι παρα πολυ σταθερο λειτουργικο.

 

'Δέσιμο' λειτουργικου με συγκεκριμενο hardware, που ελεγχει/εγκρινει η ιδια η εταιρια. Καλυτερη εμπειρια, λιγοτερα προβληματα, οπως ειναι λογικο και αναμενομενο.

 

Φυσικα προβλημα πτωσης ποιοτητα, το βιωσα, και το κατεθεσα. Αλλα δεν αναιρει τα μοναδικα πλεονεκτηματα της πλατφορμας.

Μιας και σε unix (AT&T) ουσιαστικά ανδρώθηκα, θα σου επαναλάβω ότι δεν είναι θέμα σύγκρισης.

Κάτι είπα πιο πριν. Θεμα αναγκών είναι και τι καλύπτεις.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

 

Αλεξ για κανε ενα κόπο και ρώτα ήτρη τον Pik πόσα air2 άλλαξε λόγο προβλημάτων. Κάνε μια αναζήτηση στο google. Κρατά το air σου με τον αντίχειρα λιγο παραμέσα απο bezel ώστε να πέσει ολο το βάρος του στο σημείο που εφάπτεται η οθονη με το δάχτυλο σου.

 

Το δικο μου το air απέκτησε γρατζουνιά στην οθόνη τις πρώτες μέρες παρόλο την υπερβολική προσοχή στην χρήση του.

Το ιδιο και το 5s μου. Το βράδυ πέταξα το ναιλον screen προτεκτορ μέχρι να αγορασω την άλλη μερα ενα glass, την είχε κάνει την γρατζουνιά απλά γιατί ξέχασα ένα νόμισμα στην ιδια τσέπη. Το δε 4S που ειχα πρόπερσι, ειχε γεμίσει σε μικρό διάστημα δεκάδες μικρές γραμμούλες.

Νομίζω το ιδιο ανέφερε προ καιρού ο συμφορουμιτης Fin για το iphone 6 της γυναίκας του.

Αμφιβάλω πολύ αν η apple χρησιμοποιεί κρύσταλλα παρόμοιας αντοχής με τα Gorilla γιατί δεν εχω παρατηρήσει το ιδιο πρόβλημα σε καμία αλλη συσκευή τοσα χρονια.

 

Να μην πω για το αλουμίνιο σε παχος τσιγαροχαρτου και το πόσο εύκολα αποκτά λακουβιτσες και γρατσουνιές.

Εχω το Μ8 απο τον Οκτώβριο να ακουμπά σε τραπεζια, γραφεία χωρίς θήκη και δεν έχει το παραμικρό σημάδι.

 

Επειδή και εγώ είμαι ψείρας και δεν έχω ενδοιασμό να επιστρέψω συσκευή αν βρω κάποιο ψεγάδι πάνω του(το έχω κάνει με αρκετές συσκευές) σου αναφέρω ότι η δικιά μου παρτίδα είναι απόλυτα άψογη και η ποιότητα κατασκευής είναι σε υψηλό επίπεδο.

Δεν έχω κανένα παράπονο.

Ούτε screen protector βάζω ούτε glass ουδέποτε σε καμία συσκευή και ουδεμία γρατζουνιά η αμιχη έχω στην οθόνη(τελευταία φορά που είχα αμιχη ήταν στο 920 πριν 2 χρόνια).

Και επειδή σχεδόν μέρα παρά μέρα το παίρνω πάντα μαζί μου εκτός σπιτιού με μόνη προστασία το smart cover δεν έχει αποκτήσει το παραμικρό.

Εννοείται ποτέ δεν το ακουμπάω παρέα με μεταλλικά αντικείμενα και έτσι με λίγη προσοχή παραπάνω τις χρησιμοποιώ τις συσκευές μου απόλυτα γυμνές.

3 ipad στη σειρά πέρασαν από τα χέρια τα τελευταία 2 έτη και η ποιότητα κατασκευής είναι σε πολύ υψηλό επίπεδο.

Για τα iphone δεν έχω άποψη διότι ποτέ μου δεν είχα.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για να κατονοησετε που υστερεί το ios σε δυνατότητες, θα πρέπει πρώτον να έχετε δουλέψει για αρκετό διαστημα κάποια σοβαρή android συσκευή και δεύτερον να σας χρειάζονται οι έξτρα δυνατότητες τους.

Διαφορετικά καλά κάνετε και μένετε σε iPhone - iPad.

 

Καλως η κακώς υπάρχουν εκατομμύρια χρήστες που χρειάζονται επιπλέον δυνατότητες, οπως άνετη και γρήγορη διαχείριση αρχείων χωρίς τα εμπόδια που εχει θεσει στο ios η apple για να πουλά μουσική, ταινίες, χώρο στο cloud, να σε αναγκάζει να αγοράζεις μονο apple συσκευές κλπ. Είναι γνωστά αυτά.

Δεν κανει για όλους το ios, πως να το κάνουμε.

 

 

 

Αλεξ για κανε ενα κόπο και ρώτα τον Δημήτρη τον Pik πόσα air2 άλλαξε λόγο προβλημάτων. Κάνε μια αναζήτηση στο google. Κρατά το air σου με τον αντίχειρα λιγο παραμέσα απο bezel ώστε να πέσει ολο το βάρος του στο σημείο που εφάπτεται η οθονη με το δάχτυλο σου.

 

Το δικο μου το air απέκτησε γρατζουνιά στην οθόνη τις πρώτες μέρες παρόλο την υπερβολική προσοχή στην χρήση του.

Το ιδιο και το 5s μου. Το βράδυ πέταξα το ναιλον screen προτεκτορ μέχρι να αγορασω την άλλη μερα ενα glass, την είχε κάνει την γρατζουνιά απλά γιατί ξέχασα ένα νόμισμα στην ιδια τσέπη. Το δε 4S που ειχα πρόπερσι, ειχε γεμίσει σε μικρό διάστημα δεκάδες μικρές γραμμούλες.

Νομίζω το ιδιο ανέφερε προ καιρού ο συμφορουμιτης Fin για το iphone 6 της γυναίκας του.

Αμφιβάλω πολύ αν η apple χρησιμοποιεί κρύσταλλα παρόμοιας αντοχής με τα Gorilla γιατί δεν εχω παρατηρήσει το ιδιο πρόβλημα σε καμία αλλη συσκευή τοσα χρονια.

 

Να μην πω για το αλουμίνιο σε παχος τσιγαροχαρτου και το πόσο εύκολα αποκτά λακουβιτσες και γρατσουνιές.

Εχω το Μ8 απο τον Οκτώβριο να ακουμπά σε τραπεζια, γραφεία χωρίς θήκη και δεν έχει το παραμικρό σημάδι.

 

ναι το ios ειναι πιο κλειστο σε οτι αφορα το bluetooth που εμενα ελαχιστες φορες μου εχει χρειαστει.δεν σου επιτρεπει να βαλεις cracked εφαρμογες.δεν εχει widgets στη springboard οπως το android και δεν μπορεις να κατεβαζεις torrents.ολα αυτα ομως λυνονται με το jailbreak και σε οτι αφορα widgets και εικονιδια βρισκεις καλυτερα απο του android...υπαρχουν ομως και τα μειονεκτηματα του android που ξεκινανε και απο τα πλεονεκτηματα του αλλα αυτο δεν θα το αναλυσω γιατι δεν με ενδιαφερει να κραξω το android.

 

σε οτι αφορα τις γρατσουνιες που λες για το air δεν εχω γνωμη γιατι δεν εχω air.εχω το ipad 4 που το εχω εδω και 2 χρονια χωρις screen protector παρα μονο με τη θηκη της apple και δεν εχει παθει τιποτα....επισης εχω το 4s πανω απο 3 χρονια και κατα περιοδους το αφηνα χωρις screen protector και απο τον καλοκαιρι εχω παψει να του βαζω και δεν εχει καμια γρατζουνια.το εχω βαλει στην ιδια τσεπη με κλειδια απο αφηρημαδα αλλα οσο μπορω το προσεχω...αρα στο ipad 4 και στο iphone 4s δεν βλεπω να γινονται ευκολα γρατζουνιες εκτος και αν τα δικα μου εχουν αλλο γυαλι!!!!

τελωσπαντων παρατηρησες προβλημα στο γυαλι,στο αλουμινιο στο λειτουργικο και λογικα να το παρεις δεν μπορει πια να εχει τοσα προβληματα μια εταιρεια σαν την apple που φημιζεται τοσα χρονια οτι χρισοιμοποιει πιο ποιοτικα υλικα απο τους υπολοιπους!!αν μπει κανενας ασχετος θα του δοθει η εντυπωση οτι τα iphone ειναι τα χειροτερα τηλεφωνα που σπανε,λυγιζουν,γρατζουνιζοντε και εχουν το χειροτερο λειτουργικο.ασχετα με τις προτιμησεις μας καλο ειναι να ειμαστε και λιγο αντικειμενικοι!!!

Link to comment
Share on other sites

ναι το ios ειναι πιο κλειστο σε οτι αφορα το bluetooth που εμενα ελαχιστες φορες μου εχει χρειαστει.δεν σου επιτρεπει να βαλεις cracked εφαρμογες.δεν εχει widgets στη springboard οπως το android και δεν μπορεις να κατεβαζεις torrents.ολα αυτα ομως λυνονται με το jailbreak και σε οτι αφορα widgets και εικονιδια βρισκεις καλυτερα απο του android...υπαρχουν ομως και τα μειονεκτηματα του android που ξεκινανε και απο τα πλεονεκτηματα του αλλα αυτο δεν θα το αναλυσω γιατι δεν με ενδιαφερει να κραξω το android.

 

Υποτυπωδη widgets εχει πλεον το iOS. Για τα υπολοιπα που λες οτι γινονται μεσω JB, ξεχνας οτι κανοντας JB οι κινδυνοι να κολλησεις κατι αυξανονται παρα πολυ και φυσικα το θεμα με το bluetooth με την πατεντα δε λυνεται 100%.

Επισης το θεμα συγχρονισμου/εξαρτησης των iDevices απο το iTunes ειναι τεραστιο και προκαλει περισσοτερα προβληματα, παρα λυνει. Δεν ειναι μια απλη εφαρμογη συγχρονισμου. Π.χ. οταν πας να περασεις φωτο απο iPhone σε PC, ολα καλα γιατι το βλεπει σαν φλασακι και τραβας ο,τι φωτο θες. Οταν πας να περασεις φωτο κτλ απο υπολογιστη στο iPhone αρχιζει το "γλεντι" γιατι σε υποχρεωνει να το κανεις μονο συγχρονιζοντας φακελους του pc στο iPhone. Κι αν εχεις τικαρει κατα λαθος την επιλογη που λεει να σβησεις τα δεδομενα Εστω λοιπον οτι εχω iPhone και ειμαι σπιτι ενος φιλου που στο pc του εχει καποιες φωτο που θελω να τις βαλω στο iPhone. Τι θα πρεπει να γινει; Να κατεβασει στο pc του το itunes, να το εγκαταστησει, να εξουσιοδοτησω το pc του σαν trusty και να συγχρονισω το κινητο μου με τον/τους φακελους που ειναι οι φωτο στο pc το δικο του!!! Ισως να υπαρχει και αλλος τροπος που να μου διαφευγει, αλλα φαντασου για κατι ΤΟΣΟ απλο να χρειαζεται ολοκληρο tutorial για να μαθεις πως να το κανεις. Εχω πολλους γνωστους παλαιοτερα που πατησαν κατα λαθος μια επιλογη του itunes που συγχρονιζε απο το pc προς το iPhone και τους σβηστηκαν οι επαφες γιατι το pc δεν ειχε καμια.

 

Καλη η λυση του συγχρονισμου με itunes, αλλα θα επρεπε να υπαρχει και κανονικος file manager, οπως εχουν ολα τα σοβαρα λειτουργικα.

Η Apple εχει τους λογους της που δεν τον βαζει και εχουν αναφερθει πολλακις, δεν μπορει να μου κανει τη ζωη δυσκολη ομως σε πραγματα πολυ απλα και αυτονοητα.

ΜySmartphone: Xiaomi 14 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

δεν μιλαω για τα widget στο notification center μιλαω για τα widget που βρισκεις μεσω cydia,ριξε μια ματια σε αυτο για να καταλαβεις

http://iphonevn.mobi/wp-content/uploads/2014/11/core-ios-8.png

Link to comment
Share on other sites

ναι το ios ειναι πιο κλειστο σε οτι αφορα το bluetooth που εμενα ελαχιστες φορες μου εχει χρειαστει.δεν σου επιτρεπει να βαλεις cracked εφαρμογες.δεν εχει widgets στη springboard οπως το android και δεν μπορεις να κατεβαζεις torrents.ολα αυτα ομως λυνονται με το jailbreak και σε οτι αφορα widgets και εικονιδια βρισκεις καλυτερα απο του android...υπαρχουν ομως και τα μειονεκτηματα του android που ξεκινανε και απο τα πλεονεκτηματα του αλλα αυτο δεν θα το αναλυσω γιατι δεν με ενδιαφερει να κραξω το android.

 

σε οτι αφορα τις γρατσουνιες που λες για το air δεν εχω γνωμη γιατι δεν εχω air.εχω το ipad 4 που το εχω εδω και 2 χρονια χωρις screen protector παρα μονο με τη θηκη της apple και δεν εχει παθει τιποτα....επισης εχω το 4s πανω απο 3 χρονια και κατα περιοδους το αφηνα χωρις screen protector και απο τον καλοκαιρι εχω παψει να του βαζω και δεν εχει καμια γρατζουνια.το εχω βαλει στην ιδια τσεπη με κλειδια απο αφηρημαδα αλλα οσο μπορω το προσεχω...αρα στο ipad 4 και στο iphone 4s δεν βλεπω να γινονται ευκολα γρατζουνιες εκτος και αν τα δικα μου εχουν αλλο γυαλι!!!!

τελωσπαντων παρατηρησες προβλημα στο γυαλι,στο αλουμινιο στο λειτουργικο και λογικα να το παρεις δεν μπορει πια να εχει τοσα προβληματα μια εταιρεια σαν την apple που φημιζεται τοσα χρονια οτι χρισοιμοποιει πιο ποιοτικα υλικα απο τους υπολοιπους!!αν μπει κανενας ασχετος θα του δοθει η εντυπωση οτι τα iphone ειναι τα χειροτερα τηλεφωνα που σπανε,λυγιζουν,γρατζουνιζοντε και εχουν το χειροτερο λειτουργικο.ασχετα με τις προτιμησεις μας καλο ειναι να ειμαστε και λιγο αντικειμενικοι!!!

 

Όσο αναφορά το blue tooth και τους περιορισμούς εσύ μπορεί να μην το χρησιμοποιείς οι υπόλοιποι όμως μπορεί να το χρειαζονται..είναι στις ανάγκες του καθένα. Και εγώ έκραζα το nfc αλλά πλέον δεν νοείται να μην το έχω γιατί απλά με έχει βολέψει.

Για cracked εφαρμογές που λες αν θέλεις να βάλεις θα βάλεις παίρνοντας το ίδιο ρίσκο κάνοντας και jail brake σε ios.

Καμμια σχέση σε ποιότητα το iPad 4 με το air και το λέω σαν πρώην κάτοχος και των δυο.γιαυτό λέμε ότι κάθε πέρυσι και καλύτερα.

Όσον αναφορά για ποιοτικές συσκευές ναι θα συμφωνήσω μαζί σου.. Κυρίως σε design είναι αλλού αν και μού τα χάλασε με το 6 και το πίσω μέρος με τις γραμμές και την κάμερα να προεξέχει. Σε εμένα δεν άρεσε αλλά γούστα είναι αυτα...για το τζαμακι που λες τουλάχιστον στο 6 γρατζουνιεται πιο εύκολα. Τι να κάνουμε ;έχω και προσωπική εμπειρία με φίλο που το προσέχει σαν τρελός και έχει τις λεγόμενες αράχνες σε διάφορα σημεία στην οθονη. Μπορείς να το δεις και με ένα απλό search στο νετ. Ένα μήνα έχω και εγώ το htc και δεν έχει το παραμικρό. πλέον όμως ότι το θέμα ποιότητας υπάρχει και σε άλλα κινητά άλλων εταιριών (htc,blackberry,motorola,)και σιγά σιγά σαμμυ Νοκια.. Και δεν ήταν πρώτη η apple σε θέμα ποιότητας...

Για το osx. Θα συμφωνήσω ότι δεν πρέπει κάθε χρόνο να αλλάζει λογισμικό. σε ποιότητα και all around είναι άψογο αλλά κανένα λογισμικό δεν είναι τελειο... Είμαι της άποψης ότι Γουστάρει και ότι βολεύει τον καθενα...

Link to comment
Share on other sites

ναι το ios ειναι πιο κλειστο σε οτι αφορα το bluetooth που εμενα ελαχιστες φορες μου εχει χρειαστει.δεν σου επιτρεπει να βαλεις cracked εφαρμογες.δεν εχει widgets στη springboard οπως το android και δεν μπορεις να κατεβαζεις torrents.ολα αυτα ομως λυνονται με το jailbreak και σε οτι αφορα widgets και εικονιδια βρισκεις καλυτερα απο του android...υπαρχουν ομως και τα μειονεκτηματα του android που ξεκινανε και απο τα πλεονεκτηματα του αλλα αυτο δεν θα το αναλυσω γιατι δεν με ενδιαφερει να κραξω το android.

 

σε οτι αφορα τις γρατσουνιες που λες για το air δεν εχω γνωμη γιατι δεν εχω air.εχω το ipad 4 που το εχω εδω και 2 χρονια χωρις screen protector παρα μονο με τη θηκη της apple και δεν εχει παθει τιποτα....επισης εχω το 4s πανω απο 3 χρονια και κατα περιοδους το αφηνα χωρις screen protector και απο τον καλοκαιρι εχω παψει να του βαζω και δεν εχει καμια γρατζουνια.το εχω βαλει στην ιδια τσεπη με κλειδια απο αφηρημαδα αλλα οσο μπορω το προσεχω...αρα στο ipad 4 και στο iphone 4s δεν βλεπω να γινονται ευκολα γρατζουνιες εκτος και αν τα δικα μου εχουν αλλο γυαλι!!!!

τελωσπαντων παρατηρησες προβλημα στο γυαλι,στο αλουμινιο στο λειτουργικο και λογικα να το παρεις δεν μπορει πια να εχει τοσα προβληματα μια εταιρεια σαν την apple που φημιζεται τοσα χρονια οτι χρισοιμοποιει πιο ποιοτικα υλικα απο τους υπολοιπους!!αν μπει κανενας ασχετος θα του δοθει η εντυπωση οτι τα iphone ειναι τα χειροτερα τηλεφωνα που σπανε,λυγιζουν,γρατζουνιζοντε και εχουν το χειροτερο λειτουργικο.ασχετα με τις προτιμησεις μας καλο ειναι να ειμαστε και λιγο αντικειμενικοι!!!

Χρησιμοποιώ ios συνεχώς απο το 2008 μεχρι σήμερα οπότε το γνωρίζω αρκετά καλά. Το BT transfer είναι ασήμαντο.

Υπάρχουν άλλα πράγματα που ακόμα και οταν είσαι με JB, δεν γίνονται τόσο απλά οσο στο Android.

 

Βλέπουμε οτι το ios οσο αυξάνει τις δυνατοτητες του, τόσο δυσκολεύεται και παρουσιάζει προβλήματα στις νέες εκδόσεις του. Απο το 7 και μετά φαίνεται ξεκάθαρα οτι έχουν ανέβει οι απαιτήσεις του σε hardware.

 

Δεν υποστηρίζω σε καμια περίπτωση οτι είναι κακό. Απλά αυτό που είπα πριν: δεν κάνει για όλους.

Οταν εχω το Air και προτιμώ να κάνω την δουλειά μου με το Note 8 που διαθέτει hardware 2012, σημαίνει ότι είναι πιο πρακτικό για μενα και πολλούς άλλους.

Το ίδιο συνέβη με την παράλληλη χρήση iphone 5s και HTC M8. Αν μπορούσα να κάνω αυτά που θέλω καλύτερα με iPhone & iPad θα έμενα σ αυτά.

 

Αν δεν φροντίσουν να ενσωματώσουν κάποια σημαντικά πράγματα από το Mac OS ώστε να γίνει πιο ευέλικτο, θα παραμείνει ένα λειτουργικό μόνο για κατανάλωση περιεχομένου.

Πιστεύω όμως ότι σύντομα θα δούμε κάποια pro έκδοση πρώτα σε ipad και μετά σε επόμενο Plus.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

στο 4ς ναι εχει ενα προβληματακι αν και αναμενεται το 8.2 που ειναι σημαντικη αναβαθμιση...στο ipad 4 δεν εχω κανενα προβλημα ειναι πολυ smooth στο 6 plus επισης!!

εγω χρισοιμοποιω και τα δυο λειτουργικα ειτε με το 6 plus ειτε με το G2,το καθε ενα εχει τη χαρη του αλλα σαν συσκευη προτιμω iphones. βεβαια δεν εχω κοληματα οποτε σκοπευω στο αμεσο μελλον να παρω και το note 4 και αν δεν εβγενε plus ενδεχωμενος να επερνα note φετος...καλο ειναι να δοκιμαζεις τα παντα για να μπορεις να εχεις και αποψη

Link to comment
Share on other sites

δεν μιλαω για τα widget στο notification center μιλαω για τα widget που βρισκεις μεσω cydia,ριξε μια ματια σε αυτο για να καταλαβεις

http://iphonevn.mobi/wp-content/uploads/2014/11/core-ios-8.png

 

OK αν απο ολα αυτα που ειπα, η ενσταση σου βρισκεται στα widget δεκτον. :)

ΜySmartphone: Xiaomi 14 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...