Jump to content

Ulefone Be Pro


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω 3 ερωτισούλες.

1. Το κινητό είναι root. Δεν μπορεί να γίνει Unroot για να μπορώ να κάνω OTA update?

2. Εαν δεν είναι root το κινητό βγάζει για Update απο 4.4.4 στην τελευταία?

3. Βλέπω πως το πρόβλημα με την κιτρινίλα της κάμερας στην 4.4.4. λύθηκε στα update. Ποια διαδικασία μπορώ να κάνω για να κάνω update αλλά να κρατήσω και όλες μου τις εφαρμογές και τα αρχεία απείραχτα? Υπάρχει κάποιος οδηγός παρακαλώ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 786
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχω 3 ερωτισούλες.

1. Το κινητό είναι root. Δεν μπορεί να γίνει Unroot για να μπορώ να κάνω OTA update?

2. Εαν δεν είναι root το κινητό βγάζει για Update απο 4.4.4 στην τελευταία?

3. Βλέπω πως το πρόβλημα με την κιτρινίλα της κάμερας στην 4.4.4. λύθηκε στα update. Ποια διαδικασία μπορώ να κάνω για να κάνω update αλλά να κρατήσω και όλες μου τις εφαρμογές και τα αρχεία απείραχτα? Υπάρχει κάποιος οδηγός παρακαλώ?

 

Το έκανα unroot και πάλι δεν βρίσκει Update. Μπορείτε να βοηθήσετε παρακαλώ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω το Be Pro ο ίδιος (το έχει ένας φίλος και έχω παίξει αρκετά με αυτό όμως), αλλά έχω συσκευή παρεμφερούς αρχιτεκτονικής (Jiayu S3), οπότε θα επιχειρήσω να σου απαντήσω στα (1) και (2) παραπάνω (καθώς νομίζω ότι τα πράγματα πρέπει να είναι παρόμοια...)

 

Δυστυχώς και un-root να κάνεις, το update δε θα παίξει.

Είχα προσπαθήσει όχι μόνο αυτό, αλλά (καθώς είχα κάνει... κάμποσα πειράγματα στο τηλέφωνο μετά το root) και να αποκαταστήσω ό,τι είχα πειράξει, ακόμα και να αλλάξω τα modification timestamps των directories (του συστήματος) στα οποία είχαν γίνει οι παρεμβάσεις, μπας και καταφέρω να πετύχω... οτιδήποτε είναι αυτό που "βλέπει" ο updater του συστήματος και καταλαβαίνει ότι έχεις βάλει χέρι στο τηλέφωνο(!)

Τίποτα δυστυχώς...

Για να απαντήσω και στο (2) παραπάνω (τουλάχιστον με βάση το δικό μου τηλέφωνο), αν υπάρχει διαθέσιμο update, το βλέπει και το κατεβάζει, σκάει όμως με το που πάει να το εγκαταστήσει.

 

Βέβαια αν μιλάς για αναβάθμιση από KitKat σε Lollipop, αυτή πρέπει να γίνει με πλήρες flash, δε γίνεται με απλό OTA update (και βέβαια δε θα στην παρουσιάσει ως διαθέσιμο update).

 

 

 

Η (γενικότερη) απορία που έχω βέβαια είναι η εξής:

Τα updates που κατεβαίνουν Over The Air είναι εξαιρετικά όμοια σε μορφή με αυτά που δίνουν κατά καιρούς και διάφοροι π.χ. ανεξαρτητοι developers για αλλαγές / αναβαθμίσεις ROM κλπ.

Ο ενσωματωμένος updater βλέπει ότι έχεις πειράξει το τηλέφωνο και αρνείται να τα εκτελέσει (ο κακομαθημένος...!)

Τι θα συμβεί άραγε αν επιχειρήσεις να τον αγνοήσεις και να τα κάνεις install χρησιμοποιώντας κάποιο από τα 3rd party recoveries που υπάρχουν, CWM ή TWRP...;

Χρειάζεται κάποιος με χρόνο και... διάθεση να το δοκιμάσει και να μας πει! :)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ φίλε πολυ κατατοπιστικές οι πληροφορίες σου!

Βασικά απο 4.4.4 ήθελα σε Lollipop αλλά από οτι λες είναι αδύνατο είτε λόγο root είτε λόγο επειδή δεν μπορεί απο 4 σε 5 με Update. Οπότε πάω για Flash.

Μπορώ να πάρω πλήρη Backup με το titanium ή κάποιο άλλο app και να τα επαναφέρω όλα μετά το flash se 5?

 

Βασικά ποιος είναι ο ποιο εύκολος και ασφαλής τρόπος να κάνεις update με flash και ύστερα να επαναφέρεις apps και data όπως ακριβώς ήταν στο κινητό?

Edited by PhoneKiller
Link to comment
Share on other sites

Και να υπάρχει τρόπος να μεταφέρεις εφαρμογές αυτούσιες μέσω κάποιου backup πάνω από αλλαγή έκδοσης λειτουργικού, θα σου έλεγα να τον αποφύγεις - πας σχεδόν σίγουρα για μπελάδες!

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι clean install των εφαρμογών από την αρχή.

 

Κάποια πράγματα που μπορείς να κάνεις για να σε γλυτώσουν από κάποιο κόπο (αν και πιστεύω ότι και αυτό έχει το ρίσκο του, μιας και μιλάμε για αλλαγή τέτοιου μεγέθους) είναι τα εξής:

 

- Επαφές μπορείς προφανώς να μεταφέρεις με πολλούς τρόπους. Υπάρχει ο συγχρονισμός μέσω gmail, που προτιμούν οι περισσότεροι, υπάρχει το backup και restore τους με (π.χ.) το Titanium Backup, υπάρχει και το απλό, να τις κάνεις export σε ένα .vcf αρχειάκι από τη διαχείριση επαφών και μετά import ξανά μετά την αναβάθμιση (η προσωπική μου προτίμηση :-)

 

- Με το Titanium μπορείς να πάρεις backup των wifi hotspots που έχεις χρησιμοποιήσει και τα στοιχεία τους είναι αποθηκευμένα στο τηλέφωνο, των bluetooth pairings με εξωτερικές συσκευές και γενικά όλων αυτών των πληροφοριών/ρυθμίσεων που φυλάει το τηλέφωνο - όπως επίσης και των SMS σου!

Ειδικά με τα wifi hotspots όμως θα ήμουν επιφυλακτικός... Έχουν ακουστεί αρκετές περιπτώσεις (και την έχω πατήσει και εγώ) όπου restoration της πληροφορίας αυτής (και όχι μόνο μέσω Titanium) και ακόμα και στην ίδια έκδοση λειτουργικού, προκάλεσε προβλήματα: Μετά από μερικές μέρες φαινομενικά καλής λειτουργίας, το wifi σταμάτησε να λειτουργεί και χρειάστηκαν σκαλίσματα με αναζήτηση και σβήσιμο των σχετικών αρχείων στο σύστημα, προκειμένου να συνέλθει (χάνοντας βέβαια και την restored πληροφορία).

 

- Για τις εφαρμογές τώρα... (εδώ μπαίνει και το κάποιο ρίσκο που ανέφερα, εφόσον μιλάμε για αλλαγή λειτουργικού, που πιθανώς θα σημαίνει και εγκατάσταση διαφορετικής έκδοσης της κάθε εφαρμογής και ίσως και διαφορετική διάταξη των δομών δεδομένων της στο σύστημα...)

Μπορείς να τις πάρεις όλες ένα backup (με το TB) και να τις μεταφέρεις.

Τις εγκαθιστάς όμως όλες από την αρχή (είτε από το play store - ενδεδειγμένο, μιας και μπορεί η εφαρμογή να έχει διαφορετικό build για Lollipop), είτε από αρχεία apk, αν έχεις (οι εφαρμογές που οι πιο πολλοί έχουμε από τον... γενναιόδωρο θείο μας :X είναι συνήθως σε τέτοια μορφή).

Στη συνέχεια για την κάθε μία κάνεις restore μόνο τα δεδομένα - όχι την ίδια την εφαρμογή!

Αν δουλέψει σωστά (με λίγη τύχη...), θα έχεις πίσω τις εφαρμοφές σου με τις ίδιες ρυθμίσεις που είχες και πριν, τα ίδια δεδομένα (π.χ. πρόοδο σε παιχνίδια κλπ) - γενικά όλα όπως ήταν πριν.

Αν μάλιστα χρησιμοποιείς και κάποιον 3rd party launcher και όχι της 'μαμάς' (π.χ. κανέναν Nova), κάνοντας τη διαδικασία backup -> restore only data και με αυτόν, θα πάρεις πίσω και όλη τη διάταξη με τις οθόνες και τα μενού σου, όπως ήταν και πριν (αυτό ειδικά με έχει βολέψει πολύ κατά καιρούς... :))

 

Καλή επιτυχία - πες μας πώς πήγε το πράγμα!

Link to comment
Share on other sites

Και να υπάρχει τρόπος να μεταφέρεις εφαρμογές αυτούσιες μέσω κάποιου backup πάνω από αλλαγή έκδοσης λειτουργικού, θα σου έλεγα να τον αποφύγεις - πας σχεδόν σίγουρα για μπελάδες!

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι clean install των εφαρμογών από την αρχή.

 

Κάποια πράγματα που μπορείς να κάνεις για να σε γλυτώσουν από κάποιο κόπο (αν και πιστεύω ότι και αυτό έχει το ρίσκο του, μιας και μιλάμε για αλλαγή τέτοιου μεγέθους) είναι τα εξής:

 

- Επαφές μπορείς προφανώς να μεταφέρεις με πολλούς τρόπους. Υπάρχει ο συγχρονισμός μέσω gmail, που προτιμούν οι περισσότεροι, υπάρχει το backup και restore τους με (π.χ.) το Titanium Backup, υπάρχει και το απλό, να τις κάνεις export σε ένα .vcf αρχειάκι από τη διαχείριση επαφών και μετά import ξανά μετά την αναβάθμιση (η προσωπική μου προτίμηση :-)

 

 

- Με το Titanium μπορείς να πάρεις backup των wifi hotspots που έχεις χρησιμοποιήσει και τα στοιχεία τους είναι αποθηκευμένα στο τηλέφωνο, των bluetooth pairings με εξωτερικές συσκευές και γενικά όλων αυτών των πληροφοριών/ρυθμίσεων που φυλάει το τηλέφωνο - όπως επίσης και των SMS σου!

Ειδικά με τα wifi hotspots όμως θα ήμουν επιφυλακτικός... Έχουν ακουστεί αρκετές περιπτώσεις (και την έχω πατήσει και εγώ) όπου restoration της πληροφορίας αυτής (και όχι μόνο μέσω Titanium) και ακόμα και στην ίδια έκδοση λειτουργικού, προκάλεσε προβλήματα: Μετά από μερικές μέρες φαινομενικά καλής λειτουργίας, το wifi σταμάτησε να λειτουργεί και χρειάστηκαν σκαλίσματα με αναζήτηση και σβήσιμο των σχετικών αρχείων στο σύστημα, προκειμένου να συνέλθει (χάνοντας βέβαια και την restored πληροφορία).

 

- Για τις εφαρμογές τώρα... (εδώ μπαίνει και το κάποιο ρίσκο που ανέφερα, εφόσον μιλάμε για αλλαγή λειτουργικού, που πιθανώς θα σημαίνει και εγκατάσταση διαφορετικής έκδοσης της κάθε εφαρμογής και ίσως και διαφορετική διάταξη των δομών δεδομένων της στο σύστημα...)

Μπορείς να τις πάρεις όλες ένα backup (με το TB) και να τις μεταφέρεις.

Τις εγκαθιστάς όμως όλες από την αρχή (είτε από το play store - ενδεδειγμένο, μιας και μπορεί η εφαρμογή να έχει διαφορετικό build για Lollipop), είτε από αρχεία apk, αν έχεις (οι εφαρμογές που οι πιο πολλοί έχουμε από τον... γενναιόδωρο θείο μας :X είναι συνήθως σε τέτοια μορφή).

Στη συνέχεια για την κάθε μία κάνεις restore μόνο τα δεδομένα - όχι την ίδια την εφαρμογή!

Αν δουλέψει σωστά (με λίγη τύχη...), θα έχεις πίσω τις εφαρμοφές σου με τις ίδιες ρυθμίσεις που είχες και πριν, τα ίδια δεδομένα (π.χ. πρόοδο σε παιχνίδια κλπ) - γενικά όλα όπως ήταν πριν.

Αν μάλιστα χρησιμοποιείς και κάποιον 3rd party launcher και όχι της 'μαμάς' (π.χ. κανέναν Nova), κάνοντας τη διαδικασία backup -> restore only data και με αυτόν, θα πάρεις πίσω και όλη τη διάταξη με τις οθόνες και τα μενού σου, όπως ήταν και πριν (αυτό ειδικά με έχει βολέψει πολύ κατά καιρούς... :))

 

Καλή επιτυχία - πες μας πώς πήγε το πράγμα!

 

Φίλε τι να πω.... είσαι φοβερός. Ευχαριστώ πολύ! Θα ενημερώσω τι έγινε εάν και τελικά με έπεισες να τα βάλω όλα απο την αρχή. Για τα data των εφαρμογών θα το παλέψω....

 

 

Θα βάλω αυτή απο την σελίδα της ulefone. Ελπίζω να είναι η σωστή :)

http://ulefone.com/download/bepro.html

Edited by PhoneKiller
Link to comment
Share on other sites

αυτή την ROM την έχει δοκιμάσει κανείς; http://www.needrom.com/download/root-ctr-recovery-lollipop-20150529/

 

Γίνετε απευθείας ή πρέπει να βάλω πρώτα την προηγούμενη την official?

 

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Τελικά πέρασα αυτή: http://www.needrom.com/download/ulefone-be-pro-3/

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Μήπως γνωρίζει κανείς πως μπορώ να το κάνω root?

όταν άνοιξα βρήκε αυτόματα την τελευταία και πάτησα update την κατέβασε και στο restart εμφανίζει πάλι πως έχει την παλιά. Κάτι παίζει....

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Στην προηγούμενη δεν έκανε install το OTA Update οπότε έκανα flash αυτή από την σελίδα της Ulefone η οποία τελικά δεν είναι η 0150529 όπως λέει αλλά η ποιο καινούργια 20150805

http://ulefone.com/download/bepro.html

 

ROOT γίνετε σε αυτή την Lollypop έχει δοκιμάσει κανένας?

Edited by PhoneKiller
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

Έβαλα στο κινητό τη Lollipop.. Βρήκα κάποια θεματάκια.. Αισθάνομαι ότι το κινητό είναι πιο αργό, και επίσης το WIFI ποτέ δεν είναι σταθερό.. Ξέρει κανείς τι συμβαίνει;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Έβαλα στο κινητό τη Lollipop.. Βρήκα κάποια θεματάκια.. Αισθάνομαι ότι το κινητό είναι πιο αργό, και επίσης το WIFI ποτέ δεν είναι σταθερό.. Ξέρει κανείς τι συμβαίνει;

 

ποια έβαλες ? αυτή? http://ulefone.com/download/bepro.html

Link to comment
Share on other sites

για να μην γράφουμε μόνο τα άσχημα από τα καταστήματα το GEARBEST αν και άργησε να απαντησει στο mail μου τελικά τους εξήγησα ότι είχε χαλάσει το κουμπί και ότι αναγάστηκα να το αντικαταστήσω εγώ με κάποιο άλλο,και τελικά από μόνοι τους μου προτειναν η να στείλω το κινητό με δικά μου έξοδα και να περιμένω περίπου 2 μήνες η να μου επιστρέψουν το 30% από τα χρήματα που είχα δώσει,φυσικά δέχτηκα τα χρηματα και τώρα είμαστε στο στάδιο που περιμένω να μου τα δώσουν. στα mail απαντάνε μετά από αρκετές μέρες.
Link to comment
Share on other sites

για να μην γράφουμε μόνο τα άσχημα από τα καταστήματα το GEARBEST αν και άργησε να απαντησει στο mail μου τελικά τους εξήγησα ότι είχε χαλάσει το κουμπί και ότι αναγάστηκα να το αντικαταστήσω εγώ με κάποιο άλλο,και τελικά από μόνοι τους μου προτειναν η να στείλω το κινητό με δικά μου έξοδα και να περιμένω περίπου 2 μήνες η να μου επιστρέψουν το 30% από τα χρήματα που είχα δώσει,φυσικά δέχτηκα τα χρηματα και τώρα είμαστε στο στάδιο που περιμένω να μου τα δώσουν. στα mail απαντάνε μετά από αρκετές μέρες.

 

Όλα τα μαγαζιά είναι ίδια με διαφορά συμπεριφοράς/εξυπηρέτησης/after sale/τιμές πολύ μικρές. Έχω διαβάσει άπειρα πολύ καλά και άπειρα πολύ άσχημα σχόλια για όλα Vickmall / GearBest/ Geek / Focal / mini / Ever κτλ κτλ κτλ.

Εγώ ψωνίζω απο όλα αλλά κυρίως απο GearBest λόγο ίσως συνήθειας και λίγο καλύτερων τιμών σε αυτά που αγοράζω. Και εμένα μου έστειλαν χρήματα στο Paypal για πρόβλημα σε ένα φορτιστή. Είχε 2 θέσεις για μπαταρίες και μου χάλασε η μια δεν φορτίζει.

 

Ναι.. Τι γίνεται τώρα;

Εγώ την ίδια έβαλα στο Antutu μου βγάζει το ίδιο score και το wifi παίζει οκ. Τι να πω... Μήπως να δοκίμαζες μια άλλη απο το needrom?

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα μαγαζιά είναι ίδια με διαφορά συμπεριφοράς/εξυπηρέτησης/after sale/τιμές πολύ μικρές. Έχω διαβάσει άπειρα πολύ καλά και άπειρα πολύ άσχημα σχόλια για όλα Vickmall / GearBest/ Geek / Focal / mini / Ever κτλ κτλ κτλ.

Εγώ ψωνίζω απο όλα αλλά κυρίως απο GearBest λόγο ίσως συνήθειας και λίγο καλύτερων τιμών σε αυτά που αγοράζω. Και εμένα μου έστειλαν χρήματα στο Paypal για πρόβλημα σε ένα φορτιστή. Είχε 2 θέσεις για μπαταρίες και μου χάλασε η μια δεν φορτίζει.

 

είχα γράψει πριν μερικές μέρες ότι επικοινώνησα μαζί τους και με είχαν γράψει. οπότε έγραψα και τι έγινε μετά. πάντως κάνουν αρκετές μέρες να απαντήσουν και δεν περίμενα να ασχοληθούν.

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα μαγαζιά είναι ίδια με διαφορά συμπεριφοράς/εξυπηρέτησης/after sale/τιμές πολύ μικρές. Έχω διαβάσει άπειρα πολύ καλά και άπειρα πολύ άσχημα σχόλια για όλα Vickmall / GearBest/ Geek / Focal / mini / Ever κτλ κτλ κτλ.

Εγώ ψωνίζω απο όλα αλλά κυρίως απο GearBest λόγο ίσως συνήθειας και λίγο καλύτερων τιμών σε αυτά που αγοράζω. Και εμένα μου έστειλαν χρήματα στο Paypal για πρόβλημα σε ένα φορτιστή. Είχε 2 θέσεις για μπαταρίες και μου χάλασε η μια δεν φορτίζει.

 

 

Εγώ την ίδια έβαλα στο Antutu μου βγάζει το ίδιο score και το wifi παίζει οκ. Τι να πω... Μήπως να δοκίμαζες μια άλλη απο το needrom?

 

Έχω τη τελευταία έκδοση.. ROM Version: 20150805! 'Εκανα το Antutu test και μου έβγαλε σκορ 34.000 στα 64 Bit... Καλό είναι; Πόσο σε έβγαλε εσένα;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Τόσο μου βγάζει και εμένα 34.000 που είναι πολύ καλά για αυτόν τον επεξεργαστή.

Και πού να δείτε το Be Pro 2 που βγάζει τώρα η Ulefone, με τον (αναλογικά) "ψόφιο" MT6735 αντί του MT6732, πώς θα πηγαίνει...

(περιμένω κανένα σκορ της τάξεως του 20-22.000 ...!)

Link to comment
Share on other sites

Χαχα δίκιο έχεις..Οσα mtk6735 έχω δει καθώς και το δικό μου doogee x5 pro βγάζουν γύρω στις 20000 και ο octa 6753 βγάζει λιγότερο απο τον quad 6732!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλημέρα.στην εργοστασιακη lolipop ρουταρετε το τηλεφωνο η όχι?Εχω προσπαθησει με ολους τους τροπους

kingroot με flash tools αλλα τιποτα.Καμμια ιδεα του τι συμβαινει?Τελικα καταφερα και το ρουταρησα

Edited by beerman63
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Φουσκωσε η μπαταρια. Δεν ειναι κατι που δε περιμενα γιατι το τηλεφωνο το εχω λιωσει πραγματικα. Αυτο που με χαλαει ειναι που μεχρι να ερθει μπαταρια απο κινα θα ειμαι χωρις κινητο... Τεσπα εχει κανενας κανα καλο μαγαζι αξιοπιστο και με φτηνα μεταφορικα για ον λαιν αγορα?
Link to comment
Share on other sites

Το έπαθε και το Be Pro φίλου μου. Άρα τώρα έχουμε δύο κρούσματα... :mad:

 

Μετά τη σχετική... έρευνα αγοράς, η πιο φτηνή (με διαφορά μάλιστα) - και γνήσια/σωστή (γιατί και σε άλλα μαγαζιά τη βρήκαμε, αλλά αν έβλεπες φωτογραφίες/χαρακτηριστικά, μάλλον κάτι άσχετο ήταν) είναι στο πολύ καλό Banggood στα $8 με δωρεάν μεταφορικά.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ωχ ωχ... Κι εγώ που έλεγα ότι το μόνο διαπιστωμένο πρόβλημα του Be Pro ήταν το power button...

 

Είναι κι αυτό, μαζί με το βύσμα του ακουστικού.

Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη πορτοκαλί την εχει στο aliexpress ενας κινεζος αλλα η οριτζιναλ ειναι ασπρη και ψαχνω ιδια. Ειχε στο gearbest γμτ και σε σουπερ τιμη ελεγα να παρω για καβατζα αλλα δε πηρα, τωρα βλεπω δε την εχει...τεσπα θα παρουμε πορτοκαλί και οτι βγει, το θεμα ειναι να ερθει γρηγορα(απο του χρονου λογικα)
Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη πορτοκαλί την εχει στο aliexpress ενας κινεζος αλλα η οριτζιναλ ειναι ασπρη και ψαχνω ιδια. Ειχε στο gearbest γμτ και σε σουπερ τιμη ελεγα να παρω για καβατζα αλλα δε πηρα, τωρα βλεπω δε την εχει...τεσπα θα παρουμε πορτοκαλί και οτι βγει, το θεμα ειναι να ερθει γρηγορα(απο του χρονου λογικα)

 

Διάβασε και τα reviews από κάτω.

Επίσης και στην περιγραφή αναφέρει ότι η μπαταρία άλλαξε κάποια στιγμή, αν και ακόμα μπορεί να σιυ στείλουν άσπρη.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...