Jump to content

Asus Zenfone 2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μιας και δεν έχει έρθει ακόμα η 6, ας συνεχίσω την κουβέντα :offtopic:

θα διαφωνήσω μαζί σας. Υποτίθεται ότι έχουμε το πιο δυνατό μοντέλο της asus και δώσαμε ένα σεβαστό ποσό για να το αποκτήσουμε. Δεν μπορεί οι επιλογές μας λοιπόν να είναι, "να μας ξεχάσουν" ή μια "προβληματική" 6αρα. Αν τυχόν συμβεί κάτι τέτοιο από μένα τρώει ένα μεγάλο Χ η asus. Και έχει και αλλού πορτοκαλιές..

 

Προσωπικά, με έχει κουράσει το θέμα της αναβάθμισης. Έκανα υπομονή που δεν πήραμε την 5.1 έχοντας σαν παρηγοριά ότι θα πάμε κατευθείαν στην 6.

 

αφροδιτη εχουμε ενα πολυ δυνατο phablet και αυτο δεν αλλαζει.σιγουρα ολοι θελουμε την 6αρα και θα την δωσει η Asus γιατι ειναι μεσα στις συσκευες που θα την παρουν αλλα μια στο εκατομμυριο να μας ξεχασουν δεν προκειται και να αυτοκτονησω για μια συσκευη.τουλαχιστον εγω εχω πιο σοβαρα προβληματα να ασχοληθω.:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αφροδιτη εχουμε ενα πολυ δυνατο phablet και αυτο δεν αλλαζει.σιγουρα ολοι θελουμε την 6αρα και θα την δωσει η Asus γιατι ειναι μεσα στις συσκευες που θα την παρουν αλλα μια στο εκατομμυριο να μας ξεχασουν δεν προκειται και να αυτοκτονησω για μια συσκευη.τουλαχιστον εγω εχω πιο σοβαρα προβληματα να ασχοληθω.:)

 

συμφωνώ απόλυτα μαζί σου το ότι δεν είναι σημαντικό πρόβλημα στην ζωή μου :) . Δεν είπα κάτι διαφορετικό. Απλά δεν θα ξανα-εμπιστευθώ την asus

Nokia 3210 - Nokia 8310 - Sony Ericsson K750i - Huawei Ideos X5 U8800 - Neo N003 - Umi X2 - Asus Zenfone 2 464 - OnePlus X - Oneplus 6 8/256 & Oneplus Nord:O
Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ απόλυτα μαζί σου το ότι δεν είναι σημαντικό πρόβλημα στην ζωή μου :) . Δεν είπα κάτι διαφορετικό. Απλά δεν θα ξανα-εμπιστευθώ την asus

 

επειδη η Asus ειναι σοβαρη εταιρια θα μας την δωσει 100% !

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ απόλυτα μαζί σου το ότι δεν είναι σημαντικό πρόβλημα στην ζωή μου :) . Δεν είπα κάτι διαφορετικό. Απλά δεν θα ξανα-εμπιστευθώ την asus

Μια χαρά θα την δώσει. Μην αγχώνεστε απλά το κολοβαράει λίγο γιατί είχε 3 συσκευές νέες για παρουσίαση. Ως beta tester είναι ακόμα σε αναμονή. Σύντομα θα το έχουμε ;)

 

Στάλθηκε από Lenovo Phab Plus 6.8" (PB1-770M) με Tapatalk.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Για στην παρέα σκέφτομαι να αγοράσω το κινητό και θέλω να ρωτήσω πόση ώρα ανοιχτής οθόνης βγάζει

 

Αναλογως την χρήση. Με μέτρια χρηση προς βαρια(λογω gaming), προσωπικα μου βγάζει 4 ώρες οθόνη με αυτοματη φωτεινοτητα στο χαλαρο. συνηθως αν δεν παιζω παιχνιδια, μου βγαζει 5μιση ωρες στο χαλαρο.

Link to comment
Share on other sites

3 μερες χωρις προβληματα με την οθονη ;)

 

Στάλθηκε από το ASUS_Z00A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

6 μέρες χωρίς ghosts touches η οθονη! Όλα καλά ;)

Link to comment
Share on other sites

6 μέρες χωρίς ghosts touches η οθονη! Όλα καλά ;)

χαχαχαχα! νομιζω πρεπει να σταματησεις το μετρημα πλεον.. σε λιγο θα σηκωνεσαι ορθιος σαν τους Α.Α. και θα λες 102 μερες χωρις touch screen και ειμαι καλα!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου πει κάποιος πως διορθώνεται το παρακάτω;

Πραγματικά το έχω σιχαθεί το τηλέφωνο γι αυτό το λόγο παρόλο που είναι άψογο.

http://image.prntscr.com/image/920e22f8c11745bdb76c6743e69424fe.png

PS: Είχα περάσει πριν καιρό custom ROM, ξαναπέρασα και την μαμά αλλά δεν έστρωσε...

Επίσης δε φταίνε οι εφαρμογές. Ακόμα και με 1 - 2 το έκανε.

Link to comment
Share on other sites

[/color]

Μπορεί να μου πει κάποιος πως διορθώνεται το παρακάτω;

Πραγματικά το έχω σιχαθεί το τηλέφωνο γι αυτό το λόγο παρόλο που είναι άψογο.

http://image.prntscr.com/image/920e22f8c11745bdb76c6743e69424fe.png

PS: Είχα περάσει πριν καιρό custom ROM, ξαναπέρασα και την μαμά αλλά δεν έστρωσε...

Επίσης δε φταίνε οι εφαρμογές. Ακόμα και με 1 - 2 το έκανε.

Κανε επανεκκίνηση ;-)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου πει κάποιος πως διορθώνεται το παρακάτω;

Πραγματικά το έχω σιχαθεί το τηλέφωνο γι αυτό το λόγο παρόλο που είναι άψογο.

http://image.prntscr.com/image/920e22f8c11745bdb76c6743e69424fe.png

PS: Είχα περάσει πριν καιρό custom ROM, ξαναπέρασα και την μαμά αλλά δεν έστρωσε...

Επίσης δε φταίνε οι εφαρμογές. Ακόμα και με 1 - 2 το έκανε.

 

ειναι 160% επειδη ειναι εσφαλμένη μέτρηση.. το εχεις φορτισει και δεν το εχεις αφησει να παει 100% η φορτιση και για αυτο το δειχνει σαν να εχει καταναλωση 160%... φορτισε το 100% κατα την διαρκεια της νυχτας, χρησιμοποιησε το μεχρι 10% μπαταρια και μετα δειξε μας ποση ώρα οθονης σου έβγαλε. εκει θα δουμε αν εχεις καποιο battery leak ή όχι. αυτο που δειχνεις τωρα, ειναι μια τρυπα στο νερό. Το ποσο % καταναλωνει το android OS ειναι επι της ουσιας ενα τελειως πλασματικό νουμερο..

 

επισης βλέπω αποτομες βουτιες στο ποσοστο της μπαταριας. τι χρησιμοποιουσες σε εκεινη την περιοδο; καποιο παιχνιδι;

 

edit 2. επισης πιστευω οτι εχεις κατανοησει οτι το γραφημα που βλεπουμε ειναι απο την καταναλωση 6 (!) ημερων ; 6/3 εως 6/9 .... και αν υπολογισουμε απο το γράφημα και με ποσες φορτισεις σου εβγαλε αυτη την καταναλωση, μια χαρα καταναλωση μου φαινεται προσωπικα οτι εχεις και χωρις battery leak.

Edited by kallair
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό μένει αρκετές ώρες, πολλές φορές και μέρες χωρίς να το χρησιμοποιήσω. Ή θα το χρησιμοποιήσω ελάχιστα.

Η βουτιές λογικά θα γίνονται όταν το χρησιμοποιώ. Για surfing, social media, etc.

 

Πάντως στην καλύτερη να μου βγάλει 3.5 ώρες οθόνη. Για παράδειγμα, το G2 που είχα πριν (πάλι με 3k μπαταρία), το ζόρισα στο διπλάσιο και κρατούσε άνετα μια μέρα από το πρωί έως το βράδυ. Το Zenfone, αμφιβάλω αν φτάσει το απόγευμα...

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό μένει αρκετές ώρες, πολλές φορές και μέρες χωρίς να το χρησιμοποιήσω. Ή θα το χρησιμοποιήσω ελάχιστα.

Η βουτιές λογικά θα γίνονται όταν το χρησιμοποιώ. Για surfing, social media, etc.

 

Πάντως στην καλύτερη να μου βγάλει 3.5 ώρες οθόνη. Για παράδειγμα, το G2 που είχα πριν (πάλι με 3k μπαταρία), το ζόρισα στο διπλάσιο και κρατούσε άνετα μια μέρα από το πρωί έως το βράδυ. Το Zenfone, αμφιβάλω αν φτάσει το απόγευμα...

 

Συμβουλες για να δεις αλματωδη αυξηση στην αυτονομια:

κλεισε το 4g και δουλευε το σε 3g εκτός και αν εχεις απολυτως αναγκη τις ταχυτητες του 4g.

φωτεινοτητα στο αυτόματο.

 

με τα 2 παραπανω, σιγουρα θα δεις μια ωρα οθονης παραπανω τουλαχιστον. επισης εγω βλεπω οτι δεν εχεις battery leak οποτε δεν βλεπω να χρειαζεται καποια αλλη κινηση.

Link to comment
Share on other sites

Συμβουλες για να δεις αλματωδη αυξηση στην αυτονομια:

κλεισε το 4g και δουλευε το σε 3g εκτός και αν εχεις απολυτως αναγκη τις ταχυτητες του 4g.

φωτεινοτητα στο αυτόματο.

 

με τα 2 παραπανω, σιγουρα θα δεις μια ωρα οθονης παραπανω τουλαχιστον. επισης εγω βλεπω οτι δεν εχεις battery leak οποτε δεν βλεπω να χρειαζεται καποια αλλη κινηση.

 

Τα data λειτουργούν όποτε δεν υπάρχει διαθέσιμο Wifi. Και το Wifi μόνο όταν θέλω να περιηγηθώ στο internet ή στα social media.

Η οθόνη είναι στο αυτόματο από την πρώτη μέρα.

 

Γενικά δεν είναι καθόλου ευχαριστημένος από την μπαταρία του. Και σε συνδυασμό ότι αργεί να φορτίσει, πόσο μάλλον όταν δεν είναι σε Quick charging, μεγάλο μείον. Πόσο βγάζει εσάς κατά μέσο όρο SOT;

 

Πάντως σε σχέση με το G2 που είχα πριν, η μπαταρία του είναι πολύ χειρότερη. Πχ το G2 με βαριά χρήση μου έβγαζε άνετα μια μέρα, ενώ το Asus με πολύ λιγότερη, εε δε το ρισκάρω. Πχ θα φύγω από το σπίτι με 75% και θα γυρίσω με 20% και το μόνο που θα έχω κάνει, είναι ελάχιστη περιήγηση και άντε κανένα 15 παιχνίδια.

 

Γενικά σκέφτομαι να το δώσω γι αυτό το λόγο και να πάρω LeTV Le2 Pro ή Redmi Note 3 Pro.

Link to comment
Share on other sites

Τα data λειτουργούν όποτε δεν υπάρχει διαθέσιμο Wifi. Και το Wifi μόνο όταν θέλω να περιηγηθώ στο internet ή στα social media.

Η οθόνη είναι στο αυτόματο από την πρώτη μέρα.

 

Γενικά δεν είναι καθόλου ευχαριστημένος από την μπαταρία του. Και σε συνδυασμό ότι αργεί να φορτίσει, πόσο μάλλον όταν δεν είναι σε Quick charging, μεγάλο μείον. Πόσο βγάζει εσάς κατά μέσο όρο SOT;

 

Πάντως σε σχέση με το G2 που είχα πριν, η μπαταρία του είναι πολύ χειρότερη. Πχ το G2 με βαριά χρήση μου έβγαζε άνετα μια μέρα, ενώ το Asus με πολύ λιγότερη, εε δε το ρισκάρω. Πχ θα φύγω από το σπίτι με 75% και θα γυρίσω με 20% και το μόνο που θα έχω κάνει, είναι ελάχιστη περιήγηση και άντε κανένα 15 παιχνίδια.

 

Γενικά σκέφτομαι να το δώσω γι αυτό το λόγο και να πάρω LeTV Le2 Pro ή Redmi Note 3 Pro.

Προσωπικα με μπολικο marvel champions (ειναι αρκετα βαρυ αλλα το λιωνω) μου βγαζει 3μιση με 4 ωρες οθονη. Αν κάνω πιο ελαφρια χρηση (μονο messengers, viber, instagram, fb klp) μου βγαζει 5 ωρες οθονη ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

Τα data λειτουργούν όποτε δεν υπάρχει διαθέσιμο Wifi. Και το Wifi μόνο όταν θέλω να περιηγηθώ στο internet ή στα social media.

Η οθόνη είναι στο αυτόματο από την πρώτη μέρα.

 

Γενικά δεν είναι καθόλου ευχαριστημένος από την μπαταρία του. Και σε συνδυασμό ότι αργεί να φορτίσει, πόσο μάλλον όταν δεν είναι σε Quick charging, μεγάλο μείον. Πόσο βγάζει εσάς κατά μέσο όρο SOT;

 

Πάντως σε σχέση με το G2 που είχα πριν, η μπαταρία του είναι πολύ χειρότερη. Πχ το G2 με βαριά χρήση μου έβγαζε άνετα μια μέρα, ενώ το Asus με πολύ λιγότερη, εε δε το ρισκάρω. Πχ θα φύγω από το σπίτι με 75% και θα γυρίσω με 20% και το μόνο που θα έχω κάνει, είναι ελάχιστη περιήγηση και άντε κανένα 15 παιχνίδια.

 

Γενικά σκέφτομαι να το δώσω γι αυτό το λόγο και να πάρω LeTV Le2 Pro ή Redmi Note 3 Pro.

 

Είσαι καλομαθημένος απο το G2, Που ακόμα και σήμερα είναι απο τα καλύτερα στη διαχείριση ενέργειας...

Για μένα συγκρατήσου μέχρι τέλος του μήνα που λογικά θα πάρουμε την 6, μήπως και βελτιωθεί η κατάσταση :D

Link to comment
Share on other sites

Είσαι καλομαθημένος απο το G2, Που ακόμα και σήμερα είναι απο τα καλύτερα στη διαχείριση ενέργειας...

Για μένα συγκρατήσου μέχρι τέλος του μήνα που λογικά θα πάρουμε την 6, μήπως και βελτιωθεί η κατάσταση :D

Επειδή έχω δοκιμάσει καμια 10ρια custom rom MM μπορω να πω οτι η διαχείρηση ενεργειας είναι απίστευτη ;)

Και διαχειρίζεται και τις εφαρμογές που θες να τρεχουν με την εκκίνηση

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160609/2265faf87a6fa137f940c8ca3e511acf.jpg

Edited by Polis4
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω δοκιμάσει καμια 10ρια custom rom MM μπορω να πω οτι η διαχείρηση ενεργειας είναι απίστευτη ;)

Και διαχειρίζεται και τις εφαρμογές που θες να τρεχουν με την εκκίνηση

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160609/2265faf87a6fa137f940c8ca3e511acf.jpg

 

Αυτο με τις εφαρμογές γινεται και τώρα με την στοκ ρομ, όταν λες είναι απίστευτη διαχείριση ενέργειας μπορείς να ποστάρεις ενα screenshot ?

Link to comment
Share on other sites

Θα το φορτησω πλήρως απόψε και αύριο βράδυ θα ποσταρω κατανάλωση

 

Οσον αφορα τον διαχειριστή ενεργειας της ασους είναι μια μλκ και μισή. Εαν την απενεργοποιήσεις θα απελευθερώνεται τουλάχιστον αλλα 250mb απο την ram.

 

Πέρασα την 187 τις προάλλες για να διατηρώ ενα προσφάτο backup και την πεταξα (τον διαχειριστη αυτοματης εναρξης) διαβάζοντας σχόλιο απο xda. Και είχε δίκιο ο τυπος.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=67085422

Edited by Polis4
Link to comment
Share on other sites

Φόρτισα και εγώ και θα ποστάρω ξανά όταν πέσει η μπαταρία να δούμε τα αποτελέσματα.

 

Μπορεί να είμαι καλομαθημένος από το G2 & το Xperia Z3 Tablet (8 ώρες οθόνη :P ) αλλά και πάλι θεωρώ ότι το Zenfone έχει μέτρια μπαταρία.

 

Και να σημειώσω ότι του κάνω ελάχιστη χρήση. Γιατί; Γιατί θεωρώ ότι αν το ζορίσω θα με αφήσει από μπαταρία και δε θα μπορώ να το φορτίσω.

Link to comment
Share on other sites

Φόρτισα και εγώ και θα ποστάρω ξανά όταν πέσει η μπαταρία να δούμε τα αποτελέσματα.

Μπορεί να είμαι καλομαθημένος από το G2 & το Xperia Z3 Tablet (8 ώρες οθόνη :P ) αλλά και πάλι θεωρώ ότι το Zenfone έχει μέτρια μπαταρία. Και να σημειώσω ότι του κάνω ελάχιστη χρήση. Γιατί; Γιατί θεωρώ ότι αν το ζορίσω θα με αφήσει από μπαταρία και δε θα μπορώ να το φορτίσω.

Τα tablet συνηθως εχουν μεγαλυτερη μπαταρια anyway, και μεγεθος, βαρος κλπ.

Τεσπα, αφου σε προβληματιζει τοσο, γιατι δεν το πουλας ΤΩΡΑ που θα παρεις σεβαστο ποσοστο απο τα λεφτα σου πισω, λιγο προτου βγει το zen 3 στα μαγαζια ?

Αν πχ το πουλησεις μετα απο 6 μηνες, θα χασεις ποσοστο.

Υπαρχουν αλλοι χρηστες που ειναι ευχαριστημενοι απο την μπαταρια του.

Και εσυ θα μπορεσεις να παρεις ενα αλλο κινητο, ειτε απο αυτα που ανεφερες, ειτε καποιο αλλο με 4αρα ή 5αρα μπαταρια.

Υπαρχουν και μερικα κινεζικα με 6 και 7.000mah μπαταρια, υπαρχει και ενα με 10.000 μπαταρια.

;)

Link to comment
Share on other sites

Θα το φορτησω πλήρως απόψε και αύριο βράδυ θα ποσταρω κατανάλωση

 

Οσον αφορα τον διαχειριστή ενεργειας της ασους είναι μια μλκ και μισή. Εαν την απενεργοποιήσεις θα απελευθερώνεται τουλάχιστον αλλα 250mb απο την ram.

 

Πέρασα την 187 τις προάλλες για να διατηρώ ενα προσφάτο backup και την πεταξα (τον διαχειριστη αυτοματης εναρξης) διαβάζοντας σχόλιο απο xda. Και είχε δίκιο ο τυπος.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=67085422

εχεις δοκιμάσει τον boot manager απο xposed framework που προτεινουν στο ποστ που παρεθεσες; το είχα στο προηγουμενο κινητό και δεν θυμαμαι αν ήμουν ικανοποιημένος ή οχι.

 

Φόρτισα και εγώ και θα ποστάρω ξανά όταν πέσει η μπαταρία να δούμε τα αποτελέσματα.

 

Μπορεί να είμαι καλομαθημένος από το G2 & το Xperia Z3 Tablet (8 ώρες οθόνη :P ) αλλά και πάλι θεωρώ ότι το Zenfone έχει μέτρια μπαταρία.

 

Και να σημειώσω ότι του κάνω ελάχιστη χρήση. Γιατί; Γιατί θεωρώ ότι αν το ζορίσω θα με αφήσει από μπαταρία και δε θα μπορώ να το φορτίσω.

την εξοικονομηση ενεργειας στο asus σε ποιο profile το έχεις; λειτουργια αποδοσης, κανονικό ή κάποιο άλλο; εγω το έχω μόνιμα στο κανονικό.

 

επισης είναι αδικο για το κινητάκι να το συγκρίνεις με τα ιερά τέρατα της αυτονομίας! χαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Κατανάλωση με φυσιολογική χρηση

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=3349862

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160610/7a78ac24d01d84427169dcdf3aed3d4c.jpg

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160610/8972bef5dbac87a6b8650b80ad7f04b5.jpg

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160610/3b2e11b17312a4d024186c468109baea.jpg

 

Στάλθηκε από το ASUS_Z00A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Polis4
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά σε βλέπω... Το οθόνη 14% σε πόσες ώρες μεταφράζεται;

 

Στάλθηκε από το ASUS_Z00AD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά σε βλέπω... Το οθόνη 14% σε πόσες ώρες μεταφράζεται;

 

Στάλθηκε από το ASUS_Z00AD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

20%

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160610/b7bb6d2832eb249eeadc03c8e0851e71.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Asus Zenfone 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...