Jump to content

Asus Zenfone 2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κανενα κινητο δεν χρειαζεται antivirus. Μονο κακο στην μπαταρια σου κανεις επι της ουσιας και δεν προκειται να σε προστατεψει.. οπως και με τους υπολογιστες, προσεχε τι κατεβαζεις κ απο που και σε ποιες σελιδες μπαινεις και δν προκειται να κολλησεις ποτε ιο.

 

Η ζώνη ασφαλείας δεν είναι απαραίτητα.....οταν οδηγας να πηγαινεις σιγα, παντα δεξια, και πολυ προσεκτικα και ετσι ποτε δεν θα την χρειαστεις.

 

Μα επιτέλους μη λέμε ότι θέλουμε....... Πάντα χρειάζεται ένα antivirus είτε σε pc είτε σε tablet είτε σε smartphone...

Αυτοί που πραγματικά γνωρίζουν ...... το συνιστούν

http://www.tovima.gr/society/article/?aid=604051

Asus Zenfone 3 zs570 kl Snapdragon 820 64G/6G

Asus Zenfone 2 ze551ml Z00AD 2.3GHz 4G RAM

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η ζώνη ασφαλείας δεν είναι απαραίτητα.....οταν οδηγας να πηγαινεις σιγα, παντα δεξια, και πολυ προσεκτικα και ετσι ποτε δεν θα την χρειαστεις.

 

Μα επιτέλους μη λέμε ότι θέλουμε....... Πάντα χρειάζεται ένα antivirus είτε σε pc είτε σε tablet είτε σε smartphone...

Αυτοί που πραγματικά γνωρίζουν ...... το συνιστούν

http://www.tovima.gr/society/article/?aid=604051

Εδω δεν σε προστατευει το antivirus στον υπολογιστη, νομιζεις οτι θα σε προστατεψει στο κινητο..; :lol:

 

Ο πιο αποτελεσματικος τροπος για να προστατευτεις ειναι να προσεχεις τι αρχεια ανοιγεις/κατεβαζεις και τι εφαρμογες κανεις εγκατασταση. στα κινητα τα antivirus ειναι μεγάλη απατη.. μονο πορους και μπαταρια τρωνε και πραγματικη προστασια δεν σου προσφέρουν.

 

edit. για του λογου το αληθες, σχετικο αρθρο...

http://www.androidcentral.com/antivirus-android-do-you-need-it

Edited by kallair
Link to comment
Share on other sites

Εδω δεν σε προστατευει το antivirus στον υπολογιστη, νομιζεις οτι θα σε προστατεψει στο κινητο..; :lol:

 

Ο πιο αποτελεσματικος τροπος για να προστατευτεις ειναι να προσεχεις τι αρχεια ανοιγεις/κατεβαζεις και τι εφαρμογες κανεις εγκατασταση. στα κινητα τα antivirus ειναι μεγάλη απατη.. μονο πορους και μπαταρια τρωνε και πραγματικη προστασια δεν σου προσφέρουν.

 

edit. για του λογου το αληθες, σχετικο αρθρο...

http://www.androidcentral.com/antivirus-android-do-you-need-it

 

Δεν θα μπορούσα παρά να συμφωνήσω μαζί σου!! (Ειδικά στο pc, πάνω απο 10 χρόνια πλέον δεν έχω antivirus... και περιέργος δεν έχω πάθει τίποτα). Το ίδιο ακολουθώ και στο κινητό πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Εδω δεν σε προστατευει το antivirus στον υπολογιστη, νομιζεις οτι θα σε προστατεψει στο κινητο..; :lol:

 

Ο πιο αποτελεσματικος τροπος για να προστατευτεις ειναι να προσεχεις τι αρχεια ανοιγεις/κατεβαζεις και τι εφαρμογες κανεις εγκατασταση. στα κινητα τα antivirus ειναι μεγάλη απατη.. μονο πορους και μπαταρια τρωνε και πραγματικη προστασια δεν σου προσφέρουν.

 

edit. για του λογου το αληθες, σχετικο αρθρο...

http://www.androidcentral.com/antivirus-android-do-you-need-it

 

 

Το Android είναι είναι ελεύθερο και ανοιχτό λειτουργικό σύστημα και μ' ελάχιστη εποπτεία απο τη Google που είναι και η δημιουργός του και μπορεί να τρέξει σε πλήθος συσκευών, είναι πλήρες και φυσικά παραμετροποιησιμο.

Το πρόβλημα είναι στις εφαρμογές που υπαρχουν στο Market και δεν υπάρχει κανένας απολύτως έλεγχος.

Αρκεί να πληρούν κάποια (χαλαρά) κριτήρια που έχει θέσει η Google και από εκεί και πέρα ο καθένας μπορεί ν' ανεβάσει ότι θέλει. Αυτό πρακτικά σημαίνει πως εύκολα μπορεί ν' ανεβάσει κάποιος ένα μεταμφιεσμένο malware. Και για την ιστορία να πούμε, ότι malware για το Android έχει προκύψει ήδη, από τον Ιανουάριο του 2010 και αφορούσε καποιο που υπό προυποθέσεις κι' εφ' όσον το επέτρεπε ο χρήστης ειχε τη δυνατότητα να ψαρέψει κωδικούς και στόχευε σε αυτούς τραπεζικών λογαριασμών.

Φίλε μου η πρόληψη σώζει!

Κοινώς πρέπει να εγκαταστήσουμε ένα antivirus στην Android συσκευή μας. Θυμηθείτε λίγο και τα Windows που ιοί μεταμφιεσμένοι σε antivirus εισέβαλαν στο σύστημα. Άρα θα πρέπει να είμαστε σίγουροι για το antivirus που θα βάλουμε.

Σε κάθε περίπτωση να έχετε υπ' όψι ότι τα antivirus έχουν πρόσβαση σε όλη τη συσκευή και τις εφαρμογές. Ευνόητο αυτό βέβαια, αφού αυτή είναι η δουλειά τους μα και αυτός είναι ο λόγος που πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί.

 

Anyway.... Ο καθένας κάνει όπως αυτός νομίζει.

Edited by dgeorg

Asus Zenfone 3 zs570 kl Snapdragon 820 64G/6G

Asus Zenfone 2 ze551ml Z00AD 2.3GHz 4G RAM

Link to comment
Share on other sites

Το Android είναι είναι ελεύθερο και ανοιχτό λειτουργικό σύστημα και μ' ελάχιστη εποπτεία απο τη Google που είναι και η δημιουργός του και μπορεί να τρέξει σε πλήθος συσκευών, είναι πλήρες και φυσικά παραμετροποιησιμο.

Το πρόβλημα είναι στις εφαρμογές που υπαρχουν στο Market και δεν υπάρχει κανένας απολύτως έλεγχος.

Αρκεί να πληρούν κάποια (χαλαρά) κριτήρια που έχει θέσει η Google και από εκεί και πέρα ο καθένας μπορεί ν' ανεβάσει ότι θέλει. Αυτό πρακτικά σημαίνει πως εύκολα μπορεί ν' ανεβάσει κάποιος ένα μεταμφιεσμένο malware. Και για την ιστορία να πούμε, ότι malware για το Android έχει προκύψει ήδη, από τον Ιανουάριο του 2010 και αφορούσε καποιο που υπό προυποθέσεις κι' εφ' όσον το επέτρεπε ο χρήστης ειχε τη δυνατότητα να ψαρέψει κωδικούς και στόχευε σε αυτούς τραπεζικών λογαριασμών.

Φίλε μου η πρόληψη σώζει!

Κοινώς πρέπει να εγκαταστήσουμε ένα antivirus στην Android συσκευή μας. Θυμηθείτε λίγο και τα Windows που ιοί μεταμφιεσμένοι σε antivirus εισέβαλαν στο σύστημα. Άρα θα πρέπει να είμαστε σίγουροι για το antivirus που θα βάλουμε.

Σε κάθε περίπτωση να έχετε υπ' όψι ότι τα antivirus έχουν πρόσβαση σε όλη τη συσκευή και τις εφαρμογές. Ευνόητο αυτό βέβαια, αφού αυτή είναι η δουλειά τους μα και αυτός είναι ο λόγος που πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί.

 

Anyway.... Ο καθένας κάνει όπως αυτός νομίζει.

Το θεμα ειναι οτι, και να εχεις εγκατεστημένο antivirus, αν κανεις εγκατασταση τετοιο προγραμμα απο το market ή αλλου, το antivirus ΔΕΝ θα σε προστατεψει... Το μονο που πραγματικα σε προστατευει, ειναι τα security patches που μας δινει κάθε μηνα σε μορφη update η asus...

Link to comment
Share on other sites

Μην το ψάχνεται.... Οι ίδιες εταιρίες που κανουν αντιvirus κανουν κ τους ιους! Ετσι για την κατανάλωση! Ειμαι πεπεισμένος πλςον οτι ετσι ειναι
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και το android δεν είναι windows.... και δεν έχει την ίδια ευπάθεια ....

Αφετέρου αν κατεβάζεις σπασμένες εφαρμογές τότε ο ίδιος θα δώσεις το οκ να της εγκατάστασης, οπότε θα παρακάμψεις κάθε είδους antivirus που έχεις εγκατεστημένο....

Αν δεν είσαι ρουτ

Αν δεν κατεβάζεις σπασμένες εφαρμογές,παιχνίδια κτλ κτλ...

 

Είναι χαζό να έχεις antivirus

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα, οσο update-addicted και αν ειμαι, προτιμώ αυτο που έκανε η asus, δηλαδη security updates και μια σταθερη ρομ χωρις προβληματα με μικρες αναβαθμισεις, παρα μια android 5.1 rom μες τα προβληματα.

 

Κουραστηκα να αλλαζω συνεχεια ρομ, να ειμαι ερμαιο του καθε developer στο xda και με τις ρομ μεσα στα προβληματα. Μια δεν λειτουργει το ενα, μια δεν λειτουργει το αλλο, στην αλλη ρομ δεν λειτουργει καλα η καμερα, στην αλλη το ραδιοφωνο, στην αλλη η δευτερη σιμ εχει θεμα, και και και... battery drains λογω κακου radio drivers config κλπ..

 

Επισης, πιστευω οτι υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να παρουμε και το επομενο μεγαλο update του android. Νεα ναυαρχιδα δεν εχει παρουσιασει ακομα και ουτε υπαρχουν σχετικές φημες. οποτε όσο το zf2 ειναι η ναυαρχιδα της asus, τοσο να πιστευετε οτι θα εχουμε την υποστηριξη που αρμοζει σε μια ναυαρχιδα.

Edited by kallair
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα, οσο update-addicted και αν ειμαι, προτιμώ αυτο που έκανε η asus, δηλαδη security updates και μια σταθερη ρομ χωρις προβληματα με μικρες αναβαθμισεις, παρα μια android 5.1 rom μες τα προβληματα.

 

Κουραστηκα να αλλαζω συνεχεια ρομ, να ειμαι ερμαιο του καθε developer στο xda και με τις ρομ μεσα στα προβληματα. Μια δεν λειτουργει το ενα, μια δεν λειτουργει το αλλο, στην αλλη ρομ δεν λειτουργει καλα η καμερα, στην αλλη το ραδιοφωνο, στην αλλη η δευτερη σιμ εχει θεμα, και και και... battery drains λογω κακου radio drivers config κλπ..

 

Επισης, πιστευω οτι υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να παρουμε και το επομενο μεγαλο update του android. Νεα ναυαρχιδα δεν εχει παρουσιασει ακομα και ουτε υπαρχουν σχετικές φημες. οποτε όσο το zf2 ειναι η ναυαρχιδα της asus, τοσο να πιστευετε οτι θα εχουμε την υποστηριξη που αρμοζει σε μια ναυαρχιδα.

 

Ετσι για την ιστορία.... κάτα πάσα πιθανότητα το νέο zen θα ανακοινωθεί στην Computex, Που γίνετε αρχές Ιούνη στην έδρα της!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα, οσο update-addicted και αν ειμαι, προτιμώ αυτο που έκανε η asus, δηλαδη security updates και μια σταθερη ρομ χωρις προβληματα με μικρες αναβαθμισεις, παρα μια android 5.1 rom μες τα προβληματα.

 

Κουραστηκα να αλλαζω συνεχεια ρομ, να ειμαι ερμαιο του καθε developer στο xda και με τις ρομ μεσα στα προβληματα. Μια δεν λειτουργει το ενα, μια δεν λειτουργει το αλλο, στην αλλη ρομ δεν λειτουργει καλα η καμερα, στην αλλη το ραδιοφωνο, στην αλλη η δευτερη σιμ εχει θεμα, και και και... battery drains λογω κακου radio drivers config κλπ..

 

Επισης, πιστευω οτι υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να παρουμε και το επομενο μεγαλο update του android. Νεα ναυαρχιδα δεν εχει παρουσιασει ακομα και ουτε υπαρχουν σχετικές φημες. οποτε όσο το zf2 ειναι η ναυαρχιδα της asus, τοσο να πιστευετε οτι θα εχουμε την υποστηριξη που αρμοζει σε μια ναυαρχιδα.

 

Το μόνο χτυπητό πρόβλημα είναι η αυτονομία.... την οποία ποτέ δεν μπόρεσε να λύση.....

Ωραία τα μικρά update, αλλά το βασικό θέμα δε το διορθώσανε ποτέ... Λέγαμε για 5.1 κα ιτελικά πάμε σε Μ (λέμε τώρα).

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο χτυπητό πρόβλημα είναι η αυτονομία.... την οποία ποτέ δεν μπόρεσε να λύση.....

Ωραία τα μικρά update, αλλά το βασικό θέμα δε το διορθώσανε ποτέ... Λέγαμε για 5.1 κα ιτελικά πάμε σε Μ (λέμε τώρα).

Προσωπικα δεν εχω διαπιστώσει ΚΑΝΕΝΑ battery drain. Όταν μου εχει καταναλωση το κινητο σε idle, 0,6% περιπου με wifi και bluetooth ενεργοποιημένα και συνδεμενα και με messengers να τρεχουν στο παρασκηνιο, δεν βλεπω το οποιοδηποτε battery drain. Το προβλημα της 5.0 ήταν υπερβολικο battery drain σε κατασταση αδρανειας.. Τετοιο προβλημα δεν παρουσιαζοταν σε ολα τα κινητα.. Η αυτονομια που λες, εχει να κανει με τον ενεργοβορο επεξεργαστη και δεν ξερω κατα ποσο θα στο ελυνε/λυσει η 5.1 ή η 6.0.1 ... πολυ φοβαμαι οτι δεν θα δεις βελτιωση. Αν θες να δεις βελτιωση στην διαρκεια της μπαταριας, περασε νεο governor και υποσυγχρονισε τον επεξεργαστη να δουλευει σε χαμηλοτερες ταχυτητες.

Link to comment
Share on other sites

Παράπονο έχω στο idle.... όταν είναι σε χρήση το κινητό, είναι απολύτως λογική η κατανάλωση που έχει
Link to comment
Share on other sites

Παράπονο έχω στο idle.... όταν είναι σε χρήση το κινητό, είναι απολύτως λογική η κατανάλωση που έχει

ποση καταναλωση εχεις απο το βραδυ μεχρι το πρωι;

Link to comment
Share on other sites

Εχω ξαναρωτησει αλλα δεν απαντηθηκε. Ξέρει κανένας αν χρησιμοποιώντας 2 καρτες σιμ παράγει μεγαλύτερη ακτινοβολία το κινητό; Αν δεν κάνω λάθος το κινητό μας εχει ακτινοβολία sar 0.35. Αυτο είναι το ιδιο ειτε έχουμε μεσα 1 είτε 2 σιμ ;
Link to comment
Share on other sites

Εχω ξαναρωτησει αλλα δεν απαντηθηκε. Ξέρει κανένας αν χρησιμοποιώντας 2 καρτες σιμ παράγει μεγαλύτερη ακτινοβολία το κινητό; Αν δεν κάνω λάθος το κινητό μας εχει ακτινοβολία sar 0.35. Αυτο είναι το ιδιο ειτε έχουμε μεσα 1 είτε 2 σιμ ;

 

The SAR value mentioned on the box is the maximum SAR value possible (according to manufacturer). This means it is the SAR value in the worst conditions like low batter, low reception, both sims enabled, etc.

Disabling one sim will decrease the SAR value but can't be sure that it's by half.

 

πηγή : https://www.quora.com/Does-the-SAR-value-of-dual-SIM-phones-decrease-by-half-if-I-disable-one-of-the-SIM-cards

Asus Zenfone 3 zs570 kl Snapdragon 820 64G/6G

Asus Zenfone 2 ze551ml Z00AD 2.3GHz 4G RAM

Link to comment
Share on other sites

Διαβάστε παρακάτω review χρήστη για το Samsung s7 edge που κοστίζει τώρα 750 euro!!

Πάνε κ δίνουν κάποιοι τόσα λεφτα για να έχουν προβλήματα...

 

Software και πολλα προβληματα:

 

Δυστυχως, επειδη η συσκευη ειναι καινουρια, υπαρχουν οι κλασσικες "παιδικες ασθενειες" ο οποιες ισως αντιμετωπιστουν με καποιο μελλοντικο update. Πριν 2 μερες τραβηξα ενα βιντεο 3 λεπτα και οταν πατησα την αναπαραγωγη, ο ηχος δεν ειχε εγγραφει και ακουγοταν απλα θορυβος σαν παρασιτα. Αρκετες φορες μου βγαζει σφαλμα οταν παω να ανοιξω την καμερα και σημερα, ενω ανοιξε και φαινοντουσαν ολα φυσιολογικα, 4-5 φωτογραφιες που τραβηξα, δεν τις αποθηκευε. Οταν πατησα καποια αλλη επιλογη περα απο το να τραωηξει φωτογραφια, κολλησε, εκλεισε την εφαρμογη και επρεπε να κανω επανεκκινηση της συσκευης για να αντιμετωπιστει το προβλημα. Τελος, σημερα παλι, ξαφνικα σταματησε να κανει(δεν μπορουσε να πιασει γραμμη) και να δεχεται κλησεις (μου ερχονταν ειδοποιησεις σε μηνυματα). Επανηλθε παλι με επανεκκινηση.

Βαζω 4 αστερια για τα προβληματα του software, γιατι η Samsung δε φημιζεται για τις αμεσες ενημερωσεις της και πιστευω πως θα ξαναερθω αντιμετωπος με τετοια προβληματα αρκετες φορες, μεχρι να ερθει καποιο update.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!! Μου χαλασε ο φορτιστής του κινητού! Τι κανουμε σε αυτη την περίπτωση ;;
Link to comment
Share on other sites

Ebay.. Βρισκεις και φθηνο αυτον που εχει η κινέζικη εκδοση κ κανει 2,5 ωρες να φορτίσει. Και τον boostmaster που φορτίζει γρηγοροτερα αλλα κάνει γυρω στα 30 ευρω...

 

 

 

 

 

Καλησπέρα σας!! Μου χαλασε ο φορτιστής του κινητού! Τι κανουμε σε αυτη την περίπτωση ;;
Link to comment
Share on other sites

Κατάφερα και έβγαλα το ρολοί και το widget καιρού απο την αρχική οθόνη...πως το ξαναβάζω ρε παιδιά έχει 1εκατομμύριο Options το κινητό...

 

thanx

http://img822.imageshack.us/img822/166/400x90.jpg

StarCraft2 Hellenic Community @ http://www.StarCraft2.gr

StarCraft 2 Gaming Stream @ http://www.Twitch.tv/Lunaticoldschool

Link to comment
Share on other sites

Κατάφερα και έβγαλα το ρολοί και το widget καιρού απο την αρχική οθόνη...πως το ξαναβάζω ρε παιδιά έχει 1εκατομμύριο Options το κινητό...

 

thanx

 

Έφτιαξα με επανεκκίνηση...είχε φρικάρει αποτι φαίνεται..

http://img822.imageshack.us/img822/166/400x90.jpg

StarCraft2 Hellenic Community @ http://www.StarCraft2.gr

StarCraft 2 Gaming Stream @ http://www.Twitch.tv/Lunaticoldschool

Link to comment
Share on other sites

Πως καταφερες κ τα τιναξε ο φορτηστης?

 

 

Ελα ντε, δεν γνωρίζω! Το είχα βάλει να φορτίζει και απλά είδα μετά πως δεν φόρτιζε !! Ενώ στο πολύμπριζο πάνω οι υπόλοιπες συσκευές λειτουργούσαν κανονικά !

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και μέρες διάβαζα σιωπηρός από την αρχή όλη την ανάρτηση, εεε κάπου στα μέσα δεν άντεξα και πριν από λίγο έκανα παραγγελία από amazon.it την έκδοση RAM 4 GB, 32 GB, Z3580 στα 263 EUR μαζί με αυτή τη θήκη http://www.amazon.it/Yousave-Accessories-Custodia-Zenfone-Pelle/dp/B00V3H9PZ0?ie=UTF8&refRID=Z41057T06G86TP4EAPDD&ref_=pd_cart_recs_2_15_p 8,99 EUR, σύνολο και με μεταφορικά 286 EUR.

 

Σύμφωνα με την ενημέρωση της παραγγελίας που έλαβα θα έχω παραλαβή στις 5-7 Απριλίου (σαν να καθυσερούν λίγο; σύμφωνα βέβαια με αυτά που έχω διαβάσει για 2-3 ημέρες).

Edited by terkos2

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο φιλε πιστεύω θα το απολαύσεις όπως εμείς..

 

Ερώτηση για τους παλιους: ποιον browser χρησιμοποιείτε; τον chrome του κινητου η καποιο αλλο;

 

 

Εδώ και μέρες διάβαζα σιωπηρός από την αρχή όλη την ανάρτηση, εεε κάπου στα μέσα δεν άντεξα και πριν από λίγο έκανα παραγγελία από amazon.it την έκδοση RAM 4 GB, 32 GB, Z3580 στα 263 EUR μαζί με αυτή τη θήκη http://www.amazon.it/Yousave-Accessories-Custodia-Zenfone-Pelle/dp/B00V3H9PZ0?ie=UTF8&refRID=Z41057T06G86TP4EAPDD&ref_=pd_cart_recs_2_15_p 8,99 EUR, σύνολο και με μεταφορικά 286 EUR.

 

Σύμφωνα με την ενημέρωση της παραγγελίας που έλαβα θα έχω παραλαβή στις 5-7 Απριλίου (σαν να καθυσερούν λίγο; σύμφωνα βέβαια με αυτά που έχω διαβάσει για 2-3 ημέρες).

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Asus Zenfone 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...