Jump to content

Asus Zenfone 2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συγνώμη και πάλι για ερωτήσεις που κάνω και προφανώς θα έχουν απαντηθεί σε κάποια από τις 167 σελίδες του νήματος, αλλά τι ακριβώς είναι το TW;

Αν κάποιος έχει προμηθευτεί τη συσκευή από gearbest θα μπορούσε να με ενημερώσει ποια rom είχε εγκατεστημένη;

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ από καρδιάς για την καθοδήγηση, έχω φλασάρει πολλά τηλέφωνα με διάφορες μεθόδους, αλλά ποτέ δεν ήμουν φίλος του adbπου αναγκάστηκα να χρησιμοποιήσω εδώ. Είχα αποτυχίες για μέρες, λόγω του ότι δεν έβλεπε με τίποτε το τηλέφωνο στο fastboot.

Τελικά ακολουθώντας τις οδηγίες εδώ: http://www.makeuseof.com/tag/android-wont-connect-windows-adb-fix-it-three-steps/

κατάφερα να πετάξω ότι "λάθος" drivers είχα και να εγκαταστήσω "σωστούς" adb drivers που δούλεψαν στα windows 10.

 

Είναι η μόνη απόκλιση από τις οδηγίες http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6354930#post6354930

δηλαδή δεν χρησιμοποίησα τους usb drivers των οδηγιών, αλλά τους παραπάνω.

Και ένα μικρό κόλημα που είχα ήταν ότι για την έκδοση WW ...40.90 που είχα κατεβάσει ήδη και χρησιμοποίησα, το ένα image ονομάζεται droidboot.img αντί για fastboot που γράφουν οι οδηγίες, και με οδηγούσε σε λάθος πληρκτολόγηση.

 

την τελευταία έκδοση WW...40.97 απλά την έριξα copy & paste στη μνήμη και απ'ότι φαίνεται την είδε και κάνει update κανονικά.

 

ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

Edited by andre74
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη και πάλι για ερωτήσεις που κάνω και προφανώς θα έχουν απαντηθεί σε κάποια από τις 167 σελίδες του νήματος, αλλά τι ακριβώς είναι το TW;

Αν κάποιος έχει προμηθευτεί τη συσκευή από gearbest θα μπορούσε να με ενημερώσει ποια rom είχε εγκατεστημένη;

Σας ευχαριστώ.

 

Είναι η ρομ της Ταιβαν.

Φιλικά πάντα και χωρίς καμία διάθεση να στην πω ή οτιδποτε τέτοιο. Εγώ αν θα έδινα κοντά στα 200 ευρώ για να πάρω κινητό θα διάβαζα τις 167 σελίδες. Πρροσωπικα το αγόρασα στα 350 ευρώ και ΔΥΣΤΥΧΩΣ όταν το πηρα δεν είχα τοσα πολλά πράγματα να διαβασω για το κινητο. Θα ήθελα να ήξερα ΑΚΡΙΒΩΣ τι συμβαίνει με το κινητό που θα έπαιρνα. Στο λέω φιλικά χωρίς καμία διάθεση για καυγαδες.

:)

Nokia 3210 - Nokia 8310 - Sony Ericsson K750i - Huawei Ideos X5 U8800 - Neo N003 - Umi X2 - Asus Zenfone 2 464 - OnePlus X - Oneplus 6 8/256 & Oneplus Nord:O
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα ολες τις roms, η μαμα της asus ειναι φορτωμενη με bloaware σε υπερβολικο βαθμο, πρωτη φορα βλεπω τοσο φορτωμενη με bloaware rom. Τη να προτοσβησεις και τι θα μεινει απο πισω..

 

Απο εκει και περα εχουμε Unofficial CyanogenMod 12.1 Nightly Builds για οποιον γουσταρει pure καταστασεις, εχει προβλημα με την απενεργοποιηση της δευτερης rom, απλα μη βαλετε μεσα τη καρτα αν δεν τη θελετε να λειτουργει.

 

SuperZen, πολυ καλη rom, ειναι αυτη που κατεληξα, εχει βγει ολο το bloaware απο μεσα (και μαλιστα εχει βγει και οτι σχετιζεται με το bloaware). Eιναι βασισμενη πανω στη μαμα της asus. Με τα updates δεν ξερω τι γινεται, την ανανεωνει ομως συνεχως ο δημιουργος σε καθε επισημο update της asus. Eχει λιγο ασχημο boot animation, αλλα το αλλαζετε στο system/media/bootanimation και γινεται δυναμιτης. Πολυ καλες επιδοσεις σχεδον ιδιες με την AOSP.

 

Kαι φυσικα η AOSP εχει το ιδιο bug με την CyanogenMod.

 

Το τηλεφωνακι ειναι δυναμιτης. Εχω την 32gb εκδοση και θα το αλλαξω μονο με την 64 με την ευρωπαικη μπαντα για το 4G.

 

Μια ερωτηση αν ξερει κανεις συμφορουμιτης. Αν παρω full back up με TWRP στο τηλεφωνο με την 32gb ZE551ML και αγορασω μετα το ευρωπαικο το 64gb και του φλασαρω το backup θα δουλεψει??

Link to comment
Share on other sites

Είναι η ρομ της Ταιβαν.

Φιλικά πάντα και χωρίς καμία διάθεση να στην πω ή οτιδποτε τέτοιο. Εγώ αν θα έδινα κοντά στα 200 ευρώ για να πάρω κινητό θα διάβαζα τις 167 σελίδες. Προσωπικά το αγόρασα στα 350 ευρώ και ΔΥΣΤΥΧΩΣ όταν το πηρα δεν είχα τοσα πολλά πράγματα να διαβασω για το κινητο. Θα ήθελα να ήξερα ΑΚΡΙΒΩΣ τι συμβαίνει με το κινητό που θα έπαιρνα. Στο λέω φιλικά χωρίς καμία διάθεση για καυγαδες.

:)

 

Για ποιο λόγο να καβγαδίσουμε; Την γνώμη σου καταθέτεις δεν αμφισβήτησες τον Κιμ Γιονγκ Ουν σε βορειοκορεάτικο φόρα.

 

Εργάζομαι πολλές ώρες 7 μέρες την εβδομάδα χωρίς ρεπό για 8 μήνες και παράλληλα σπουδάζω με αποτέλεσμα ο χρόνος μου να είναι ιδιαίτερα περιορισμένος. Μονάχα στο γραφείο μπορώ να ξεκλέβω λίγα λεπτά εδώ κι εκεί.

Έχεις απόλυτο δίκιο, έπρεπε να είχα κάνει έρευνα αγοράς ιδίως την εποχή της κρίσης, αλλά έψαχνα για ένα κινητό με οθόνη κοντά στις 5.5-5.7 ώστε να μπορώ να διεκπεραιώνω ευκολότερα κάποιες εργασίες (email, διάβασμα σημειώσεων, σερφάρισμα για ειδήσεις,..) στον χρόνο μεταξύ των συναντήσεων με πελάτες. Το συγκεκριμένο κινητό είχε ένα άτομο από το ευρύτερο χώρο εργασίας, το είχα περιεργαστεί για λίγα λεπτά και είχα σχηματίσει θετικότατη εντύπωση. Εν συνεχεία διάβασα το hands-on εδώ, είδα μερικά βίντεο στο youtube και αποφάσισα να το παραγγείλω από gearbest (λόγω της αναφοράς του στο hands-on) μη έχοντας γνώση τυχόν προβλημάτων, που αντιμετωπίζουν χρήστες με το κινητό.

Να φανταστείς ότι μέσα στην έλλειψη συγκέντρωσης θεώρησα αφελώς ότι θα έχει 2ετή εγγύηση ευρωπαϊκής αντιπροσωπείας, επειδή το παρήγγειλα από uk stock :)

 

Έχεις μετανιώσει για την αγορά αυτή; Εαν ναι ποιος ο κύριος λόγος;

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα ολες τις roms, η μαμα της asus ειναι φορτωμενη με bloaware σε υπερβολικο βαθμο, πρωτη φορα βλεπω τοσο φορτωμενη με bloaware rom. Τη να προτοσβησεις και τι θα μεινει απο πισω..

 

 

ότι έχει φορτωμενο το κινητό σβήνεται πολύ εύκολα. Δεν χρειάζεται καν ρουτ. Προσωπικά έχω σβήσει σχεδόν όλες τις εφαρμογές και δεν έχουν εμφανιστεί από τότε, παρόλο τα συχνά updates.

 

Για ποιο λόγο να καβγαδίσουμε; Την γνώμη σου καταθέτεις δεν αμφισβήτησες τον Κιμ Γιονγκ Ουν σε βορειοκορεάτικο φόρα.

 

Εργάζομαι πολλές ώρες 7 μέρες την εβδομάδα χωρίς ρεπό για 8 μήνες και παράλληλα σπουδάζω με αποτέλεσμα ο χρόνος μου να είναι ιδιαίτερα περιορισμένος. Μονάχα στο γραφείο μπορώ να ξεκλέβω λίγα λεπτά εδώ κι εκεί.

Έχεις απόλυτο δίκιο, έπρεπε να είχα κάνει έρευνα αγοράς ιδίως την εποχή της κρίσης, αλλά έψαχνα για ένα κινητό με οθόνη κοντά στις 5.5-5.7 ώστε να μπορώ να διεκπεραιώνω ευκολότερα κάποιες εργασίες (email, διάβασμα σημειώσεων, σερφάρισμα για ειδήσεις,..) στον χρόνο μεταξύ των συναντήσεων με πελάτες. Το συγκεκριμένο κινητό είχε ένα άτομο από το ευρύτερο χώρο εργασίας, το είχα περιεργαστεί για λίγα λεπτά και είχα σχηματίσει θετικότατη εντύπωση. Εν συνεχεία διάβασα το hands-on εδώ, είδα μερικά βίντεο στο youtube και αποφάσισα να το παραγγείλω από gearbest (λόγω της αναφοράς του στο hands-on) μη έχοντας γνώση τυχόν προβλημάτων, που αντιμετωπίζουν χρήστες με το κινητό.

Να φανταστείς ότι μέσα στην έλλειψη συγκέντρωσης θεώρησα αφελώς ότι θα έχει 2ετή εγγύηση ευρωπαϊκής αντιπροσωπείας, επειδή το παρήγγειλα από uk stock :)

 

Έχεις μετανιώσει για την αγορά αυτή; Εαν ναι ποιος ο κύριος λόγος;

 

Το τηλέφωνο είναι πάρα πολύ καλό

Τρια πράγματα θα ήθελα να ήταν καλύτερα : καλύτερη ένταση στο ακουστικό, λίγο καλύτερη μπαταρία και φωτιζόμενα τα πλήκτρα αφής

Δεν ειναι τραγικά απλά θα τα ήθελα καλύτερα

Nokia 3210 - Nokia 8310 - Sony Ericsson K750i - Huawei Ideos X5 U8800 - Neo N003 - Umi X2 - Asus Zenfone 2 464 - OnePlus X - Oneplus 6 8/256 & Oneplus Nord:O
Link to comment
Share on other sites

ότι έχει φορτωμενο το κινητό σβήνεται πολύ εύκολα. Δεν χρειάζεται καν ρουτ. Προσωπικά έχω σβήσει σχεδόν όλες τις εφαρμογές και δεν έχουν εμφανιστεί από τότε, παρόλο τα συχνά updates.

 

Δηλαδη εσυ εχεις σβησει αυτα?

 

Απο το /system/app

 

Asphalt

AsusAs

AsusBoost

ASUSBrowser

AsusMirror

AWS

BasicDreams

BbblerActors

Books

BRapps

CleanMaster

DataTransfor

DMClient

Dreye

Ezding

eztable

Flipfont

Galaxy4

Gameloft

HoloSpriralWallpaper

JawboneUp

Kindle

KKBox

MFinanceHK-Bold

Music2

MyAsus

MyFrame

MYingHei_18030-M

MYuppyHK_Medium

MyWater

Newsstand

NoiseField

Omlet

PCLinkBinary

PCLinkManager

PhaseBeam

PhotoFrameWidget

PhotoTable

PlayGames

QuickMemo

QuickMemoService

RemoteLink

Syndor

SystemUpdate

Transformer

Tripadvisor

UpdateLauncher

Videos

VisualizationWallpapers

WhatsNext

WidiInputService

YahooAuction

YahooECShopping

YahooMall

ZenTalkStub

ZenUIHelp

ZinioReader

ZinioSettingsProvider

 

Απο το /system/priv-app

 

AsusBackup

AsusEasyCall

AsusEasyLauncher

AsusFreshGreenTheme

AsusKidsLauncher

AsusLiveDemoService

AsusLiveDemoUI

AsusLovelyPinkTheme

AsusPhotoCollage

AsusTask

ASUSZenUIPCSuite

DrSafety

FlipCover2

GameCenter

LogUploader

MicroFilm

PartyRimBinary

ShareRimBinary

SuperNote

ZenCircle

 

Και οτι extra files σχετιζονται με τις παραπανω εφαρμογες;

 

Δηλαδη αν το εχεις κανει αυτο απλα με ενα Link2SD μπραβο! :) Δεν υπαρχει λογος να σπανε και το κεφαλι τους τοσοι προγραμματιστες να βγαλουν "καθαρες" roms. :) :D

Link to comment
Share on other sites

καλό θα είναι (αν υποθέσουμε ότι δεν υπάρχει θέμα χώρου) να κάνετε disable τις εφαρμογες αυτές (αν είστε root ή αν σας δίνεται αυτή η δυνατότητα εξ αρχής), έτσι ώστε και να μην τρέχουν και να μην προκύψουν προβλήματα (και να μην ξαναμπαίνουν μετά από κάποιο update)

 

υ.γ. γενικά μιλάω , δεν ξέρω τι παίζει με το zen

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εσυ εχεις σβησει αυτα?

 

Απο το /system/app

 

Asphalt

AsusAs

AsusBoost

ASUSBrowser

AsusMirror

AWS

BasicDreams

BbblerActors

Books

BRapps

CleanMaster

DataTransfor

DMClient

Dreye

Ezding

eztable

Flipfont

Galaxy4

Gameloft

HoloSpriralWallpaper

JawboneUp

Kindle

KKBox

MFinanceHK-Bold

Music2

MyAsus

MyFrame

MYingHei_18030-M

MYuppyHK_Medium

MyWater

Newsstand

NoiseField

Omlet

PCLinkBinary

PCLinkManager

PhaseBeam

PhotoFrameWidget

PhotoTable

PlayGames

QuickMemo

QuickMemoService

RemoteLink

Syndor

SystemUpdate

Transformer

Tripadvisor

UpdateLauncher

Videos

VisualizationWallpapers

WhatsNext

WidiInputService

YahooAuction

YahooECShopping

YahooMall

ZenTalkStub

ZenUIHelp

ZinioReader

ZinioSettingsProvider

 

Απο το /system/priv-app

 

AsusBackup

AsusEasyCall

AsusEasyLauncher

AsusFreshGreenTheme

AsusKidsLauncher

AsusLiveDemoService

AsusLiveDemoUI

AsusLovelyPinkTheme

AsusPhotoCollage

AsusTask

ASUSZenUIPCSuite

DrSafety

FlipCover2

GameCenter

LogUploader

MicroFilm

PartyRimBinary

ShareRimBinary

SuperNote

ZenCircle

 

Και οτι extra files σχετιζονται με τις παραπανω εφαρμογες;

 

Δηλαδη αν το εχεις κανει αυτο απλα με ενα Link2SD μπραβο! :) Δεν υπαρχει λογος να σπανε και το κεφαλι τους τοσοι προγραμματιστες να βγαλουν "καθαρες" roms. :) :D

 

Δεν παίζει με τίποτα αυτά να σβηστούν αν το κινητό δεν είναι root !!!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εσυ εχεις σβησει αυτα?

 

Απο το /system/app

 

Asphalt - δεν την βρηκα

AsusAs - δεν την βρηκα

AsusBoost - την χρησιμοποιω

ASUSBrowser - την χρησιμοποιω

AsusMirror - θυμαμαι οτι την εσβησα

AWS - θυμαμαι οτι την εσβησα

BasicDreams - θυμαμαι οτι την εσβησα

BbblerActors - θυμαμαι οτι την εσβησα

Books - θυμαμαι οτι την εσβησα

BRapps

CleanMaster - την χρησιμοποιω

DataTransfor - θυμαμαι οτι την εσβησα

DMClient - δεν την βρηκα

Dreye - δεν την βρηκα

Ezding - - δεν την βρηκα

eztable -- δεν την βρηκα

Flipfont - - δεν την βρηκα

Galaxy4 - δεν την βρηκα

Gameloft - δεν την βρηκα

HoloSpriralWallpaper - δεν την βρηκα

JawboneUp - δεν την βρηκα

Kindle - θυμαμαι οτι την εσβησα

KKBox - δεν την βρηκα

MFinanceHK-Bold - δεν την βρηκα

Music2 - θυμαμαι οτι την εσβησα

MyAsus - θυμαμαι οτι την εσβησα

MyFrame - δεν την βρηκα

MYingHei_18030-M - δεν την βρηκα

MYuppyHK_Medium - δεν την βρηκα

MyWater - θυμαμαι οτι την εσβησα

Newsstand - θυμαμαι οτι την εσβησα

NoiseField - δεν την βρηκα

Omlet - θυμαμαι οτι την εσβησα

PCLinkBinary - θυμαμαι οτι την εσβησα

PCLinkManager - θυμαμαι οτι την εσβησα

PhaseBeam - θυμαμαι οτι την εσβησα

PhotoFrameWidget - θυμαμαι οτι την εσβησα

PhotoTable - θυμαμαι οτι την εσβησα

PlayGames - θυμαμαι οτι την εσβησα

QuickMemo - θυμαμαι οτι την εσβησα

QuickMemoService - θυμαμαι οτι την εσβησα

RemoteLink - θυμαμαι οτι την εσβησα

Syndor - δεν την βρηκα

SystemUpdate - την χρησιμοποιω

Transformer - δεν την βρηκα

Tripadvisor - θυμαμαι οτι την εσβησα

UpdateLauncher - θυμαμαι οτι την εσβησα

Videos - θυμαμαι οτι την εσβησα

VisualizationWallpapers - θυμαμαι οτι την εσβησα

WhatsNext - θυμαμαι οτι την εσβησα

WidiInputService - δεν την βρηκα

YahooAuction - δεν την βρηκα

YahooECShopping - δεν την βρηκα

YahooMall - δεν την βρηκα

ZenTalkStub - θυμαμαι οτι την εσβησα

ZenUIHelp - θυμαμαι οτι την εσβησα

ZinioReader - δεν την βρηκα

ZinioSettingsProvider - δεν την βρηκα

 

Απο το /system/priv-app

 

AsusBackup - θελω να υπαρχει

AsusEasyCall - θελω να υπαρχει

AsusEasyLauncher - θελω να υπαρχει

AsusFreshGreenTheme - δεν την βρηκα

AsusKidsLauncher - - θυμαμαι οτι την εσβησα

AsusLiveDemoService - δεν την βρηκα

AsusLiveDemoUI - δεν την βρηκα

AsusLovelyPinkTheme - δεν την βρηκα

AsusPhotoCollage - θυμαμαι οτι την εσβησα

AsusTask - θελω να υπαρχει

ASUSZenUIPCSuite - θελω να υπαρχει

DrSafety - θελω να υπαρχει

FlipCover2 - θελω να υπαρχει

GameCenter

LogUploader - δεν την βρηκα

MicroFilm - δεν την βρηκα

PartyRimBinary - δεν την βρηκα

ShareRimBinary - δεν την βρηκα

SuperNote - δεν την βρηκα

ZenCircle - θελω να υπαρχει

 

Και οτι extra files σχετιζονται με τις παραπανω εφαρμογες;

 

Δηλαδη αν το εχεις κανει αυτο απλα με ενα Link2SD μπραβο! :) Δεν υπαρχει λογος να σπανε και το κεφαλι τους τοσοι προγραμματιστες να βγαλουν "καθαρες" roms. :) :D

 

Με απλο uninstall τα εχω σβησει ολα

Nokia 3210 - Nokia 8310 - Sony Ericsson K750i - Huawei Ideos X5 U8800 - Neo N003 - Umi X2 - Asus Zenfone 2 464 - OnePlus X - Oneplus 6 8/256 & Oneplus Nord:O
Link to comment
Share on other sites

Με απλο uninstall τα εχω σβησει ολα

 

Προσωπικά χωρίς root ποτέ δεν έχω σβήσει τις εφαρμογές που λες. Αυτά που αναφέρεις ότι εσβησες το έκανες χωρίς root;

Link to comment
Share on other sites

Παίδες υπάρχει τρόπος να ταξινομηθουν τα εικονίδια κανονικά όπως στα άλλα android αντί γι αυτό το χάος της Asus? :-)
Link to comment
Share on other sites

Πάντως βλέπω ότι το τηλέφωνο υστερεί σημαντικά σε λογισμικό (όπως και πολλά άλλα κινέζικα) αλλά τουλάχιστον είναι πολύ value for money αν το πάρει κανείς γύρω στα 200 ευρώ με 4GB ram. Ίσως με τον καιρό υποστηριχθεί από κάποια σοβαρή ρομ σαν τη cyanogen.

5.1 ή 6 android προβλέπεται; τι λένε τα νέα?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως βλέπω ότι το τηλέφωνο υστερεί σημαντικά σε λογισμικό (όπως και πολλά άλλα κινέζικα) αλλά τουλάχιστον είναι πολύ value for money αν το πάρει κανείς γύρω στα 200 ευρώ με 4GB ram. Ίσως με τον καιρό υποστηριχθεί από κάποια σοβαρή ρομ σαν τη cyanogen.

5.1 ή 6 android προβλέπεται; τι λένε τα νέα?

 

Για 5.1 δεν ξέρω για 6 πάντως διάβασα ότι η ASUS δουλεύει ήδη .

Link to comment
Share on other sites

Πάντως βλέπω ότι το τηλέφωνο υστερεί σημαντικά σε λογισμικό (όπως και πολλά άλλα κινέζικα) αλλά τουλάχιστον είναι πολύ value for money αν το πάρει κανείς γύρω στα 200 ευρώ με 4GB ram. Ίσως με τον καιρό υποστηριχθεί από κάποια σοβαρή ρομ σαν τη cyanogen.

5.1 ή 6 android προβλέπεται; τι λένε τα νέα?

 

Τι εννοείς υστερεί σοβαρά σε λογισμικό; δεν σου αρέσει η ρομ της Asus; cyanogen υπάρχει ήδη unofficial και λειτουργεί άψογα. Την έχω εγκαταστήσει εδώ και 1,5 μήνα. Είναι εντελώς άσχετο αυτό που λες. Το να μην σου αρέσει η ρομ δεκτό αλλά να λες ότι υστερεί σημαντικά σε λογισμικό δεν κολλάει!!!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εσυ εχεις σβησει αυτα?

...

Δηλαδη αν το εχεις κανει αυτο απλα με ενα Link2SD μπραβο! :) Δεν υπαρχει λογος να σπανε και το κεφαλι τους τοσοι προγραμματιστες να βγαλουν "καθαρες" roms. :) :D

Προσωπικά χωρίς root ποτέ δεν έχω σβήσει τις εφαρμογές που λες. Αυτά που αναφέρεις ότι εσβησες το έκανες χωρίς root;

Το ειπε ηδη πριν, δεν εκανε ρουτ. Εσυ δοκιμασες και δεν βγαινουν?

(Μπραβο afrodith2 για την αναλυτικη απαντηση!

Μην τα ξηλωνετε ολα ρε παιδια, χαριζει και χρησιμα εργαλεια).

Δεν χρειαζεται link2sd, ενα απλο easy uninstaller τα βγαζει μαζικα με λιγοτερες κινησεις.

Και αν κατι δεν βγαινει, μπορει να γινει ρουτ.

Και αν παλι δεν πειραξεις και δεν βγαλεις τιποτε, μπορεις να τα ελεγξεις με τον ενσωματωμενο start-up manager.

Δεν πιανουν δα και τοσο χωρο.

 

Τα παντα-ολα διαθεσιμα για ολα τα γουστα. Μας καλομαθαινει η asus.

Απο 'κει και περα, αν καποιος θελει να γκρινιαζει, θα τον βρει τον λογο.

Αν δεν ειχε βαλει τιποτε η asus, θα την κραζαν σαν τσιγγουνα :p

 

Πάντως βλέπω ότι το τηλέφωνο υστερεί σημαντικά σε λογισμικό (όπως και πολλά άλλα κινέζικα) αλλά τουλάχιστον είναι πολύ value for money αν το πάρει κανείς γύρω στα 200 ευρώ με 4GB ram. Ίσως με τον καιρό υποστηριχθεί από κάποια σοβαρή ρομ σαν τη cyanogen.

5.1 ή 6 android προβλέπεται; τι λένε τα νέα?

Ωπα antre74, πολυ χρησιμο το προηγουμενο ποστ σου για οσους εχουν win10, αλλα οτι υστερει σε λογισμικο, ειναι κριμα να το λες.

Δεν εχει σημασια να προσφερει την τελευταια εκδοση, σημασια εχει να προσφερει εκδοση με οσο το δυνατον λιγοτερα bugs, και εκει η asus με τα συνεχη update, τα παει περιφημα. Για συνοδευτικο λογισμικο, ας μην μακρυγορησουμε ξανα, πιο πλουσιο δεν γινεται, δες καμια 40αρια ποστ που γκρινιαζουν (αδικως) για το bloatware :-)

Edited by nek4d
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά χωρίς root ποτέ δεν έχω σβήσει τις εφαρμογές που λες. Αυτά που αναφέρεις ότι εσβησες το έκανες χωρίς root;

 

Νομίζω ότι δεν είμαι η μόνη που τις έχω βγάλει. Σε κάποιο ποστ είχαμε συζητήσει ποιες εφαρμογές έχει βγάλει ο καθένας μας

 

Το ειπε ηδη πριν, δεν εκανε ρουτ. Εσυ δοκιμασες και δεν βγαινουν?

(Μπραβο afrodith2 για την αναλυτικη απαντηση!

Μην τα ξηλωνετε ολα ρε παιδια, χαριζει και χρησιμα εργαλεια).

Δεν χρειαζεται link2sd, ενα απλο easy uninstaller τα βγαζει μαζικα με λιγοτερες κινησεις.

Και αν κατι δεν βγαινει, μπορει να γινει ρουτ.

Και αν παλι δεν πειραξεις και δεν βγαλεις τιποτε, μπορεις να τα ελεγξεις με τον ενσωματωμενο start-up manager.

Δεν πιανουν δα και τοσο χωρο.

 

 

Να σου πω την αλήθεια δεν είχα σκοπό να βγάλω τόσες πολλές εφαρμογές, μιας και δεν δημιουργούσαν κάποιο πρόβλημα στο κινητό. Το έκανα τότε που είχαμε όλοι πρόβλημα με την μπαταρία εξαιτίας ενός update

Nokia 3210 - Nokia 8310 - Sony Ericsson K750i - Huawei Ideos X5 U8800 - Neo N003 - Umi X2 - Asus Zenfone 2 464 - OnePlus X - Oneplus 6 8/256 & Oneplus Nord:O
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό αν και δεν θα το χρησιμοποιώ εγω καθημερινά, θα γίνει δώρο, το αγόρασα λογω καλου hardware για τα χρήματα και γιατί είδα πως όλο το λογισμικό ήταν διαθέσιμο στην επίσημη ιστοσελίδα. Όμως το φλασαρισμα αποδείχθηκε εφιάλτης, τοοοοσο πολυ bloatware παραειναι και π.χ. το πληκτρολόγιο Asus απογοητευτικο. On screen buttons ουτε σαν επιλογη... Ported Cyanogen δε μου λέει κατι. Υποστηρίζει 2 σιμ? Official θα μου ελεγε τα πάντα
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό αν και δεν θα το χρησιμοποιώ εγω καθημερινά, θα γίνει δώρο, το αγόρασα λογω καλου hardware για τα χρήματα και γιατί είδα πως όλο το λογισμικό ήταν διαθέσιμο στην επίσημη ιστοσελίδα. Όμως το φλασαρισμα αποδείχθηκε εφιάλτης, τοοοοσο πολυ bloatware παραειναι και π.χ. το πληκτρολόγιο Asus απογοητευτικο. On screen buttons ουτε σαν επιλογη... Ported Cyanogen δε μου λέει κατι. Υποστηρίζει 2 σιμ? Official θα μου ελεγε τα πάντα

 

Ισχυει και εγω το ιδιο. Με απλο unistall δεν βγαινει το bloatware, θελει τουλαχιστον root, ή καλυτερα αλλη rom τουλαχιστον. Αν και δεν υπαρχουν και πολλες καλες. Δοκιμασε και την SuperZen ισως το δεις λιιιγο καλυτερα το κινητακι. Επισης αυτο το μνμ που βγαζει συνεχως οτι εκανε mount την micro sd, θελει root, xposed + notifyClean για να φυγει. Δεν ξερω αν το βγαζει και σε σας ή ειναι bug της SuperZen.

 

Αυτοι που νομιζετε οτι καθαρισατε το κινητο σας με το Easy Unistaller απλα ξεγελιεστε επειδη εχει καλο hardware και δεν γονατιζει.

Link to comment
Share on other sites

(παντα με φιλικη διαθεση) διαβαζω συνεχως για το bloatware που εχει το κινητο.. εχετε ψαξει μεσα σε samsung να δειτε τι bloatware εχουν ?? χωρια που δινεις 1,5 φορα περισσοτερα χρηματα και εχεις ουτε στο ημισυ specs...

το οτι το android ειναι "ανοιχτο λογισμικο" αυτο δε σημαινει πως για να μπορεσεις να απεγκαταστησεις εφαρμογες του συστηματος δε χρειαζεται "ξεκλειδωμα".. δοξα το θεο tutorials στο ιντερνετ, youtube υπαρχουν δεκαδες για καθε ειδους μοντελου και μαρκας κινητου..

γνωμη μου, οποιος θελει "καθαρα" κινητα χωρις να μπει στην διαδικασια για root ή για αλλαγη rom κλπ.. υπαρχουν τα "μη επωνυμα" οπως πχ umi, elephone, ulefone, siswoo, coolpad κλπ.. αλλιως δινεις 550+ για nexus.....

Link to comment
Share on other sites

(παντα με φιλικη διαθεση) διαβαζω συνεχως για το bloatware που εχει το κινητο.. εχετε ψαξει μεσα σε samsung να δειτε τι bloatware εχουν ?? χωρια που δινεις 1,5 φορα περισσοτερα χρηματα και εχεις ουτε στο ημισυ specs...

το οτι το android ειναι "ανοιχτο λογισμικο" αυτο δε σημαινει πως για να μπορεσεις να απεγκαταστησεις εφαρμογες του συστηματος δε χρειαζεται "ξεκλειδωμα".. δοξα το θεο tutorials στο ιντερνετ, youtube υπαρχουν δεκαδες για καθε ειδους μοντελου και μαρκας κινητου..

γνωμη μου, οποιος θελει "καθαρα" κινητα χωρις να μπει στην διαδικασια για root ή για αλλαγη rom κλπ.. υπαρχουν τα "μη επωνυμα" οπως πχ umi, elephone, ulefone, siswoo, coolpad κλπ.. αλλιως δινεις 550+ για nexus.....

 

θα συμφωνήσω 100% μαζί σου

Ειδικά σε samsung και sony που έχουν εφαρμογές που ΔΕΝ μπορεις να τις σβήσεις χωρις root. Και πολλές φορές όσες έχεις σβήσει στο επόμενο update στις εμφανιζει ξανά.

Κατι που το σβήνεις χωρίς root με ένα απλό uninstall, προσωπικά δεν το θεωρώ bloatware. Μπορεί να κάνω και λάθος :)

Nokia 3210 - Nokia 8310 - Sony Ericsson K750i - Huawei Ideos X5 U8800 - Neo N003 - Umi X2 - Asus Zenfone 2 464 - OnePlus X - Oneplus 6 8/256 & Oneplus Nord:O
Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω 100% μαζί σου

Ειδικά σε samsung και sony που έχουν εφαρμογές που ΔΕΝ μπορεις να τις σβήσεις χωρις root. Και πολλές φορές όσες έχεις σβήσει στο επόμενο update στις εμφανιζει ξανά.

Κατι που το σβήνεις χωρίς root με ένα απλό uninstall, προσωπικά δεν το θεωρώ bloatware. Μπορεί να κάνω και λάθος :)

 

ετσι ακριβως ειναι.. οτιδηποτε που μπορει να σβηστει χωρις root ειναι απλη εφαρμογη

data/app = απλη εφαρμογη κ απεγκατασταση χωρις root

system/app = εφαρμογη συστηματος ή/και bloatware απεγκατασταση μετα απο root και φυσικα μεσω εφαρμογων τυπου system app remover

Link to comment
Share on other sites

γνωμη μου, οποιος θελει "καθαρα" κινητα χωρις να μπει στην διαδικασια για root ή για αλλαγη rom κλπ.. υπαρχουν τα "μη επωνυμα" οπως πχ umi, elephone, ulefone, siswoo, coolpad κλπ.. αλλιως δινεις 550+ για nexus.....

 

Ναι ok και μαζι παιρνεις και ενα αγνωστο sar γιατι δεν εχουν πιστοποιησεις ουτε ευρωπαικες ουτε αμερικανικες, ή στη καλυτερη πανω απο 1 σε ΕU Head και EU Body. Το κινητο αυτο το επελεξα μετα απο πολυ ψαξιμο και αυτο γιατι το sar του ειναι παρα μα παρα πολυ μικρο. Μπραβο στην ASUS. Αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα απο το bloatware. Ενταξει τοσα κινητα εχουν περασει απο τα χερια μας, τοσες rom, τοσοι ανθρωποι που διαμαρτυρονται στο internet για αυτον ακριβως το λογο δεν ειναι τυχαιο. Πως να το κανουμε. Εχει πολυυυυ πραγμα που δεν σου χρειαζεται και τρωει πορους απο τη συσκευη σου. Οταν θα φτιαχτει μια καλη CyanogenMod χωρις τα (λιγοστα αλλα σημαντικα) bugs που εχει τωρα, εκει πραγματικα θα απογειωθει το κινητο.

 

Το ξαναλεω το κινητο δεν γονατιζει μ αυτη τη rom μονο επειδη εχει πολυ καλο hardware. Και εκει πιστευω πατησε και Asus και το φορτωσε.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ok και μαζι παιρνεις και ενα αγνωστο sar γιατι δεν εχουν πιστοποιησεις ουτε ευρωπαικες ουτε αμερικανικες, ή στη καλυτερη πανω απο 1 σε ΕU Head και EU Body. Το κινητο αυτο το επελεξα μετα απο πολυ ψαξιμο και αυτο γιατι το sar του ειναι παρα μα παρα πολυ μικρο. Μπραβο στην ASUS. Αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα απο το bloatware. Ενταξει τοσα κινητα εχουν περασει απο τα χερια μας, τοσες rom, τοσοι ανθρωποι που διαμαρτυρονται στο internet για αυτον ακριβως το λογο δεν ειναι τυχαιο. Πως να το κανουμε. Εχει πολυυυυ πραγμα που δεν σου χρειαζεται και τρωει πορους απο τη συσκευη σου. Οταν θα φτιαχτει μια καλη CyanogenMod χωρις τα (λιγοστα αλλα σημαντικα) bugs που εχει τωρα, εκει πραγματικα θα απογειωθει το κινητο.

 

Το ξαναλεω το κινητο δεν γονατιζει μ αυτη τη rom μονο επειδη εχει πολυ καλο hardware. Και εκει πιστευω πατησε και Asus και το φορτωσε.

 

Γτ τόση συζήτηση για το bloatware αφού με ένα ροοτ ξεμπερδευεις; και μην μου πει κανείς ότι δεν ροοταρει για να μην χάσει εγγύηση!!! Όσον αφορά την CM η δεύτερη σιμ δεν δουλεύει αλλά από εκεί και πέρα δεν έχει κάποιο άλλο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Asus Zenfone 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...