Jump to content

Asus Zenfone 2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά λίγο offtopic αλλά μιας που θίχτηκε το θέμα,

 

ποιες μπάντες πρέπει να υποστηρίζει το κινητό για να είναι πλήρως συμβατό με Ελλάδα και Ευρώπη;

 

Μιλώντας για LTE, τις μπάντες 3,7,20. Αντίστοιχα σε συχνότητες είναι 1800MHz, 2600MHz και 800MHz. Και οι τρεις εταιρίες για την ώρα έχουν LTE μόνο στα 1800MHz αλλά επίσης και οι τρεις αγόρασαν φάσμα στα 800MHz και 2600MHz στην περσινή δημοπρασία συχνοτήτων της EEΤΤ, άρα θα χρησιμοποιηθούν σύντομα.

 

Για τις παλιότερες τεχνολογίες, για GSM χρειάζονται τα 900MHz και 1800MHz και για 3G τα 900MHz και τα 2100MHz.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σε ευχαριστώ! Φορούσε την 2.13 τώρα έχει την 2.15.40.10.

Για root υπάρχει ένας οδηγός στο xda http://forum.xda-developers.com/zenfone2/help/how-to-upgrade-cn-version-to-ww-t3101556

Με την παγκόσμια έκδοση είχε τα πάντα μέσα. Ηταν και pre-root το σύστημα αλλά έπρεπε να κάνω un-root για να περάσω το update

Ποια WW ROM περασες ? Ειπες ηταν prerooted αλλα εκανες unroot, update στην ........... δεν ξερω ποια ROM και μετα ? Root πως ?

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

όταν μου ήρθε το κινητό είχε περασμένη την WW 2.13.40.13 η οποία ήταν root. Για να μπορέσω όμως να περάσω το τελευταίο update της Asus που είναι το WW 2.15.40.13 έπρεπε να γίνει unroot στο κινητό. Με ρουταρισμενο κινητό δεν γίνεται να κάνει update και συνέχεια καταλήγεις με την οθόνη να λέει fail. Οπότε πηγαίνεις στο superSU και κάπου στις ρυθμίσεις έχει επιλογή για να είναι ενεργή η SuperSU εφαρμογή ή όχι. Δηλαδή να είναι root το κινητό ή όχι. Μετά το update υπάρχει οδηγός που μπορείς να flashαρεις κάποια αρχεία και να έχεις rootαρισμενο σύστημα android με την τελευταία αναβάθμιση, το link που έγραψα πιο πάνω. Τις τελευταίες αναβαθμίσεις τις βρίσκεις εδώ http://support.asus.com/Download.aspx?SLanguage=en&m=ASUS+ZenFone+2+%28ZE551ML%29&p=39&s=1
Link to comment
Share on other sites

Εφυγε απο Κινα :dance:

[ATTACH]60763[/ATTACH]

Ελπιζω να φτασει στην εδω αποθηκη τους την αλλη βδομαδα ..... :yahoo:

Ελα να μετραμε μερες ..... :whistle:

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Εφυγε απο Κινα :dance:

[ATTACH]60763[/ATTACH]

Ελπιζω να φτασει στην εδω αποθηκη τους την αλλη βδομαδα ..... :yahoo:

Ελα να μετραμε μερες ..... :whistle:

Καλώς να έρθει! Από που το πήρες;

 

----- προσθήκη μηνύματος 96 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θέλω να μου πει κάποιος που το χει στα χέρια του για το μέγεθος... Είναι μεγαλύτερο απ το LG g3; κ αν ναι πολύ μεγαλύτερο;

είσαι στο μυαλό κάτι μαγικό...
Link to comment
Share on other sites

Καλώς να έρθει! Από που το πήρες;

Θέλω να μου πει κάποιος που το χει στα χέρια του για το μέγεθος... Είναι μεγαλύτερο απ το LG g3; κ αν ναι πολύ μεγαλύτερο;

απο vickmall.com μεσω της αποθηκης τους στην Ελλαδα (επιπλεον κοστος 30$).

Σχετικα με τις διαστασεις του νομιζω ευκολα βρισκεις στο δικτυο τις ακριβεις διαστασεις και των δυο και να τις συγκρινεις ......

Δηλ : 152.5 x 77.2 x 10.9 mm το Asus - 146.3 x 74.6 x 8.9 mm το LG

[ATTACH]60782[/ATTACH]

Edited by kwnana

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

απο vickmall.com μεσω της αποθηκης τους στην Ελλαδα (επιπλεον κοστος 30$).

Σχετικα με τις διαστασεις του νομιζω ευκολα βρισκεις στο δικτυο τις ακριβεις διαστασεις και των δυο και να τις συγκρινεις ......

Δηλ : 152.5 x 77.2 x 10.9 mm το Asus - 146.3 x 74.6 x 8.9 mm το LG

[ATTACH]60782[/ATTACH]

Τις διαστάσεις τις έχω βρει στο ίντερνετ κ βίντεο στο YouTube έχω δει αλλά ρώτησα εδώ εσάς που το έχετε στα χέρια σας... Πάντως μου φαίνεται μεγάλο αν κ συνηθίζεται το μέγεθος...

είσαι στο μυαλό κάτι μαγικό...
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου αυτο ειναι σχετκο. Εχω βαλει στα χερια μου και 5αρια και 5,5αρια και 6αρια. Σε αλλους φανηκε μεγαλο και αυτο ακομη το 5αρι, σε αλλους οχι το 6αρι. Δυσκολα λοιπον ... Εγω θα ελεγα οτι τα 6χιλ του μηκους, τα 3χιλ του πλατους και τα 2 του παχους δεν ειναι διαφορα που θα σε κανει να το απορριψεις η οχι ....

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

όταν μου ήρθε το κινητό είχε περασμένη την WW 2.13.40.13 η οποία ήταν root. Για να μπορέσω όμως να περάσω το τελευταίο update της Asus που είναι το WW 2.15.40.13 έπρεπε να γίνει unroot στο κινητό. Με ρουταρισμενο κινητό δεν γίνεται να κάνει update και συνέχεια καταλήγεις με την οθόνη να λέει fail. Οπότε πηγαίνεις στο superSU και κάπου στις ρυθμίσεις έχει επιλογή για να είναι ενεργή η SuperSU εφαρμογή ή όχι. Δηλαδή να είναι root το κινητό ή όχι. Μετά το update υπάρχει οδηγός που μπορείς να flashαρεις κάποια αρχεία και να έχεις rootαρισμενο σύστημα android με την τελευταία αναβάθμιση, το link που έγραψα πιο πάνω. Τις τελευταίες αναβαθμίσεις τις βρίσκεις εδώ http://support.asus.com/Download.aspx?SLanguage=en&m=ASUS+ZenFone+2+%28ZE551ML%29&p=39&s=1
Σχετικα μαυτα που αναφερεις, βλεπω στο vickmall τα λενε πλεον και αυτοι στη σχετικη σελιδα πωλησης της συσκευης

[ATTACH]60799[/ATTACH]

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα μαυτα που αναφερεις, βλεπω στο vickmall τα λενε πλεον και αυτοι στη σχετικη σελιδα πωλησης της συσκευης

[ATTACH]60799[/ATTACH]

 

Γιατί δεν αγοράζετε το μεγάλο μοντέλο με 320e; Το στέλνει και με Singapore post με Ελτα δηλαδή. Αυτός είναι 111650271263 στο eBay.

Link to comment
Share on other sites

Μπα, εγω δεν θελω να εμπλακω με τυπους στο ebay ..... για συσκευη.

Μου αρκει που την παιρνω απο την αποθηκη στην Ελλαδα, και ας ειναι το μικρο μοντελο ;)

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Παιδες τπ Μοντελο με τα 2 Gb RAM ειναι ικανοποιητικό?

Αξιζει τον κόπο ή πάμε σε 4αρι???

το βρήκα 197Ε στο ιταλικο ΑΜΑΑΖΟΝ

 

 

Λέει 2χ2 dual core...ti εννοει?

http://www.amazon.it/Asus-ZenFone-Smartphone-pollici-Nero/dp/B00VLSLFOK/ref=sr_1_2?s=electronics&ie=UTF8&qid=1431641541&sr=1-2&keywords=zenfone+2

 

Τι λέτε?

Edited by celtic1453
In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παίδες χθες περέλαβα απο Gearbest το μοντέλο με τα 2GB.

 

Μέχρι τώρα κανένα παράπονο απο τη συσκευή, το μέγεθος του είναι λίιγο μεγαλύτερο απο τo Xperia Z2 που έχω εγώ, ενώ γενικά στο χέρι μου πέφτει λίγο μεγάλο. Το κύρτωμα της πλάτης το κάνει πολύ εύκολότερο στη χρήση.

 

Απο ταχύτητα μια χαρά, μηδενικά κολλήματα, η οθόνη είναι πολύ καλή, και γενικά η κατασκευή είναι εξαιρετική.

Το πακετάκι με απογοήτευσε μόνο, αφού δεν έχει ούτε ακουστικά μέσα, ενώ μου στείλανε και αμερικάνικο φορτιστή.

 

Σήμα ολα καλά, μικρόφωνα-ηχεία απροβλημάτιστα. Με android 5.0 ήρθε, και έχει αρκετές εφαρμογές της ASUS μέσα. Tο ΖΕΝ UI, δεν είναι άσχημο, αλλα δε θα με πείραζε αν δεν υπήρχε κιόλας.

 

Για μπαταρία και τα λοιπά, υπομονή λίγες μέρες

Link to comment
Share on other sites

μολις βγει οδηγος για root πάντος τα βλέπω όλα τα μπιχλιμπιδια της asus να παιρνους πόδι!

και με ενα greenify θα τραβαει 2 μερες η μπαταρια

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω περισσότερες λεπτομέρειες PappOus γιατί κι εγώ γι αυτό το μοντέλο ενδιαφέρομαι(550ml φαντάζομαι πήρες με 5.5'). Σαν ποιότητα κατασκευής πως είναι?
Link to comment
Share on other sites

Περιμένω περισσότερες λεπτομέρειες PappOus γιατί κι εγώ γι αυτό το μοντέλο ενδιαφέρομαι(550ml φαντάζομαι πήρες με 5.5'). Σαν ποιότητα κατασκευής πως είναι?

 

Ναι το 5.5" είναι. Κατασκευή πολύ καλή, το πίσω πορτάκι το ανοιγόκλεισα 10-15 φορές(τεστ αντοχής) και δεν ακούω το παραμικρό τρίξιμο, πανέμορφα τα νερά που κάνει μπροστά, δεν είναι και πάρα πολύ ελαστικό, οπότε δεν είναι για κολότσεπη.

 

Γενικά μηδενικά παραπονα απο κατασκευή και επιδόσεις. Για να δούμε και μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Ταιριάζουν αλλά το διεθνές μοντέλο που τις υποστηρίζει δεν βγαίνει με τον επεξεργαστή στα 1.8 αλλά στα 2.3 GHz. Αντίθετα, το κινέζικο πράγματι βγαίνει με τον επεξεργαστή στα 1.8 και 4GB RAM. Τα κινεζομάγαζα το μόνο που κάνουν είναι να φλασάρουν τα κινέζικα μοντέλα με την παγκόσμια ROM. Και ως συνήθως να δηλώνουν ψευδείς προδιαγραφές...

Δηλαδή το 4gb ram 1.8 CPU δεν εκπέμπει στα 800 και 2600 αλλά μόνο στα 1800 και απλά μας λένε μουφες? Η κινέζικη και η ευρωπαϊκή έκδοση αντίστοιχα δεν αλλάζουν μόνο στην rom αλλά και στις μπάντες?...

Link to comment
Share on other sites

CWM η TWRP για τη συσκευη υπαρχει ? Βρηκα ενα λινκ σε καποια sites αλλα για να τα κατεβασεις πρεπει να κανεις την προετοιμασια που εκανε ..... ο Ολυμπιακος στο μπασκετ για να παει στον τελικο του F4 ... Ασε που δε μου φαινεται και αληθινο, μια και δεν διαβασα οτι υπαρχει πουθενα διαθεσιμο για τη συσκευη αυτη. Αρα fake μου μοιαζει ..... :wacko:

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

CWM η TWRP για τη συσκευη υπαρχει ? Βρηκα ενα λινκ σε καποια sites αλλα για να τα κατεβασεις πρεπει να κανεις την προετοιμασια που εκανε ..... ο Ολυμπιακος στο μπασκετ για να παει στον τελικο του F4 ... Ασε που δε μου φαινεται και αληθινο, μια και δεν διαβασα οτι υπαρχει πουθενα διαθεσιμο για τη συσκευη αυτη. Αρα fake μου μοιαζει ..... :wacko:

 

αυτά τα πρώτα που βγάζει και λένε του στυλ "τα ξαναγράφω από το xda" αλλά χωρίς να βάζουν το Link ακριβώς από το xda μην τα εμπιστεύεσαι

 

κοίτα κυρίως εδώ (δεν πρέπει να έχει ακόμα κάτι βέβαια)

http://forum.xda-developers.com/zenfone2

Link to comment
Share on other sites

Και γω δε νομιζω οτι εχει βγει κατι ακομη :worry:

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Asus Zenfone 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...