Jump to content

LG G Flex2 (H955)


paris_89
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά καλημέρα. 2 ερωτήσεις για το τηλέφωνο. 1ον, γνωρίζουμε αν οι τελευταίες παρτίδες που έχουν παραχθεί για το συγκεκριμένο μοντέλο (ευρωπαϊκή έκδοση) είναι οι 510 ή υπάρχουν και νεότερες; 2ον, αυτή τη στιγμή η χαμηλότερη τιμή στο σκρούτζ είναι περίπου στα 227 ευρώ. Πιστεύετε ότι υπάρχει περιθώριο να πέσει λίγο ακόμα (πχ στα 210 ευρώ) μέσα στις επόμενες 15-30 μέρες (λόγω και της κυκλοφορίας του G5) ή το μοντέλο έχει σταματήσει έτσι κι αλλιώς να παράγεται και είναι ότι απόθεμα υπάρχει και πόσο φτηνά το βρίσκουν τα σκρουτζομάγαζα, οπότε μάλλον δεν πρόκειται να πέσει άλλο;

NOKIA 8

LG G2 32Gb (DEU)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ρύθμισε το κινητό σου να μην μένουν ανοικτές πολλές εφαρμογές που δεν χρειάζεσαι.

 

Μπορείς please να πεις πως γίνεται αυτό ?

Xiaomi-REDMI-5-and-5-plus.png
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. 2 ερωτήσεις για το τηλέφωνο. 1ον, γνωρίζουμε αν οι τελευταίες παρτίδες που έχουν παραχθεί για το συγκεκριμένο μοντέλο (ευρωπαϊκή έκδοση) είναι οι 510 ή υπάρχουν και νεότερες; 2ον, αυτή τη στιγμή η χαμηλότερη τιμή στο σκρούτζ είναι περίπου στα 227 ευρώ. Πιστεύετε ότι υπάρχει περιθώριο να πέσει λίγο ακόμα (πχ στα 210 ευρώ) μέσα στις επόμενες 15-30 μέρες (λόγω και της κυκλοφορίας του G5) ή το μοντέλο έχει σταματήσει έτσι κι αλλιώς να παράγεται και είναι ότι απόθεμα υπάρχει και πόσο φτηνά το βρίσκουν τα σκρουτζομάγαζα, οπότε μάλλον δεν πρόκειται να πέσει άλλο;

 

 

Μπορεί να πέσει λιγο ακόμα μέχρι που θα τελειώσουν τα αποθέματα και θα μείνουν σε όσα μαγαζιά το έχουν ακριβά...

Αλλά πόσο ποιο χαμηλά να παει; Ξεκίνησε στα 769... Δεν νομίζω να έχει ξαναγίνει με κινητό τόσο γρήγορα. Σε αυτην την τιμή είναι κλοπή κατά την ταπεινή μου γνώμη... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κάθε φορα που κανω log in στον chrome με με το λογαριασμο μου πεταει αυτό το παραθυρο.Αρα κανω log out και τελειωνω. Και εφτιαξα και νέο λογαριασμο εν το μεταξυ και παλι τιποτα.

Θα ηθελα όμως να σας ρωτησω και το εξής. Εκανα ένα benchmark test το πρωο και εβγαλα σκορ γυρω στη 71.000

Είναι δυνατο μεσα σε μια ωρα να ξαναεκανα 2 τεστ και να εβαλε σκορ μια 56.000 και μια 59.000.?

Δεν είναι μεγαλη αποκλιση?Το κινητο το εκανα reset δεν εχει καμια εφαρμογή μεσα περα απο το antutu.Mηπως ζεσταθηκε ας πουμε ?Τι να πω είμαι και ασχετος με android και δεν σας κρυβω ότι εχω ξενερωσει με την ολη φαση.

Link to comment
Share on other sites

Άρα, αν κατάλαβα σωστά, πρόκειται για στοκ κομμάτια ανά την Ευρώπη, και το μοντέλο δεν παράγεται πλέον. Σωστά; Η παρτίδα 510 είναι η τελευταία διαθέσιμη;

NOKIA 8

LG G2 32Gb (DEU)

Link to comment
Share on other sites

Άρα, αν κατάλαβα σωστά, πρόκειται για στοκ κομμάτια ανά την Ευρώπη, και το μοντέλο δεν παράγεται πλέον. Σωστά; Η παρτίδα 510 είναι η τελευταία διαθέσιμη;

 

Νομίζω πως ναι.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κάθε φορα που κανω log in στον chrome με με το λογαριασμο μου πεταει αυτό το παραθυρο.Αρα κανω log out και τελειωνω. Και εφτιαξα και νέο λογαριασμο εν το μεταξυ και παλι τιποτα.

Θα ηθελα όμως να σας ρωτησω και το εξής. Εκανα ένα benchmark test το πρωο και εβγαλα σκορ γυρω στη 71.000

Είναι δυνατο μεσα σε μια ωρα να ξαναεκανα 2 τεστ και να εβαλε σκορ μια 56.000 και μια 59.000.?

Δεν είναι μεγαλη αποκλιση?Το κινητο το εκανα reset δεν εχει καμια εφαρμογή μεσα περα απο το antutu.Mηπως ζεσταθηκε ας πουμε ?Τι να πω είμαι και ασχετος με android και δεν σας κρυβω ότι εχω ξενερωσει με την ολη φαση.

 

Νομίζω οτι έχει σχέση με το throttling που κάνει, πιθανώς λόγω θερμότητας

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι έχει σχέση με το throttling που κάνει, πιθανώς λόγω θερμότητας

Δηλαδή να μην ανησυχώ;

Aυτό μπορεί να μου το πείτε με βεβαιότητα; Μήπως έχει θέμα hardware το κινητό ή όντως ζεστάθηκε και έριξε την απόδοση του;

Ξέρετε είμαι νέος στο android και είμαι λίγο χαμένος.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ το G4 (Τιμή) έπεσε ποιο κάτω από το Flex 2 :) ...

Αυτο ειναι το Stylus. Πολυ κατωτερη συσκευη απο το G4. Το G4 ειναι γυρω στα 320.

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα και εγώ από Smarties, και αναμμένω. Παρτίδα δεν ήξερε να μου πεί αλλά προς το παρόν δεν αγχώνομαι.

 

Ultra Thin 0,3 mm θήκες από Ελλάδα, νέκρα. Μόνο ένα κατάστημα και αυτό πανάκριβο.

Αν έχει κανείς σκοπό να παραγγείλει τίποτα από ebay, να κάνουμε καμία τύπου ομαδική αν θέλετε.

I am a traveler of both time and space
Link to comment
Share on other sites

"Άφθονο lag" δεν υπάρχει σε καμία περίπτωση ακόμα και αν έρχεσαι από iphone :)

Προφανώς και δεν αμφιβάλλω ότι μπορεί υπό συνθήκες να υπάρχει lag και απλά εγώ να μην έχω συναντήσει αυτές τις συνθήκες.

Πες μου αν έχεις όρεξη ποια εφαρμογή πχ σου αργεί να ανοίξει να τη δοκιμάσω και εγώ. Ακόμα έχεις φορτωμένη τη μνήμη του κινητού με εικόνες, βίντεο και τραγούδια? (εγώ έχω μόνο λίγες φωτογραφίες φορτωμένες) Επίσης, έχεις εφαρμογές να τρέχουν συνέχεια στο παρασκήνιο? (δεν έχω καμία απολύτως εφαρμογή σχετική με battery usage, memory usage, optimization και άλλες τέτοιες σχετικές). Τις εφαρμογές της LG που τρέχουν στο παρασκήνιο τις έχεις ενεργοποιημένες? (τις περισσότερες stock εφαρμογές της LG τις έχω απεγκαταστήσει/απενεργοποιήσει, έχω επίσης απενεργοποιήσει το να ψάχνει updates για τις stock εφαρμογές).

 

Θέμα με το multitasking υπάρχει σημαντικό αλλά όχι στο ότι βλέπεις πολύ lag όταν έχεις πολλές ανοιχτές εφαρμογές, αλλά στο ότι τις ξεκινάει από την αρχή όταν τις βάζεις στο background και μετά ξαναπηγαίνεις σε αυτές μέσω του multitasking.

 

Η συσκευή που έχω τώρα (2η) την πήρα με το v15b από το εργοστάσιο, πέρασα κατευθείαν την 15c μετά hard reset και μετά έστησα τη συσκευή οπότε για τη 15b δεν έχω άποψη. Θυμάμαι όμως πολύ ξεκάθαρα με την πρώτη συσκευή που είχα πάρει από την προσφορά της vodafone που ήταν με το 5.02 πάνω και έβλεπα συνέχεια lags και είχα ξενερώσει τη ζωή μου και μόλις πήρε το update είδα εντελώς άλλο κινητό!

Φίλε geo_xar δεν είναι συγκεκριμένη εφαρμογή στην οποία βγαίνει, μπορεί να κάτσει σε οποιαδήποτε

Εικόνες, βίντεο και τραγούδια που λες είναι στην microsd

Εφαρμογές που λες σχετικές με memory/battery optimization κτλ προφανώς δεν παίζουν στη συσκευή μου

Εφαρμογές της LG είχα απενεργοποιήσει πολλές παλαιότερα, διαφορά δεν είδα στον τομέα αυτό

Για να μην το κουράζω τι έχω και τι δεν έχω εγκατεστημένο, σχεδόν τις ίδιες εφαρμογές έχω με το προηγούμενο κινητό μου (Οppo Find 7a) και παρόμοιο setup γενικά

Ε δεν υπάρχει σχέση μεταξύ τους, είναι η μέρα με τη νύχτα. Το Oppo είχε συμπεριφορά Nexus με την CM που το είχα

Μέχρι και το Nexus 4 που είχα πριν από αυτό πιστεύω ήταν πιο smooth από το Flex

Όσο για το θέμα με το Multitasking το γνωρίζω ότι είναι ανεξάρτητο από το lag (μπορεί απλά να μπέρδεψε όπως τα έγραψα στο προηγούμενο post μου), μια χαρά συνυπάρχουν και κάνουν παρέα :p

Τέσπα οι καθυστερήσεις γενικά που μπορεί να σκάσουν στο κινητό είναι εμφανείς, δεν χρειάζονται ιδαίτερη ανάλυση

Αν κάποιος είχε μια πραγματικά lag-free συσκευή στο παρελθόν, το καταλαβαίνει σε λίγες ώρες χρήσης το πολύ

 

Σε σχέση με την 5.0.1 που είχε πρώτα, είναι σαφώς βελτιωμένη η κατάσταση, όχι όμως ότι έχει εξαλειφθεί το lag

σε καμία περίπτωση

 

Απλά πράγματα. Κλείνεις όλες τις εφαρμογές με το soft key και αργεί χαρακτηριστικά για να επανέλθει στις αρχικές οθόνες. Lag free δεν το λες με τίποτα. Σε σχέση π.χ. με το S6 που έχει ακαριαία απόκριση σχεδόν στα πάντα χωρίς απενεργοποιήσεις εφαρμογών, με ανοικτούς συγχρονισμούς κ.τ.λ. Το flex 2 είναι ένα εξαιρετικό κινητό με ίσως το καλύτερο VFM, χτυπωντας στα ίσα κινητά μεγαλύτερης αξιας αλλά μέχρι εκεί. Δεν συγκρίνεται με ναυαρχίδες τύπου S6, Note κ.τ.λ....

Πολύ κλασσικό αυτό που λέει ο Jimbo, αυτή η καθυστέρηση για να δεις την αρχική οθόνη

Αλλά παίζει να μου σκάσει ακόμα και σε κλείσιμο εφαρμογών καθυστέρηση

Καλά για S6 είναι άνιση η σύγκριση, εδώ παλαιότερες ή/και φθηνότερες συσκευές μπορεί να είναι πολύ καλύτερες στον τομέα αυτό

Link to comment
Share on other sites

Φίλε geo_xar δεν είναι συγκεκριμένη εφαρμογή στην οποία βγαίνει, μπορεί να κάτσει σε οποιαδήποτε

Εικόνες, βίντεο και τραγούδια που λες είναι στην microsd

Εφαρμογές που λες σχετικές με memory/battery optimization κτλ προφανώς δεν παίζουν στη συσκευή μου

Εφαρμογές της LG είχα απενεργοποιήσει πολλές παλαιότερα, διαφορά δεν είδα στον τομέα αυτό

Για να μην το κουράζω τι έχω και τι δεν έχω εγκατεστημένο, σχεδόν τις ίδιες εφαρμογές έχω με το προηγούμενο κινητό μου (Οppo Find 7a) και παρόμοιο setup γενικά

Ε δεν υπάρχει σχέση μεταξύ τους, είναι η μέρα με τη νύχτα. Το Oppo είχε συμπεριφορά Nexus με την CM που το είχα

Μέχρι και το Nexus 4 που είχα πριν από αυτό πιστεύω ήταν πιο smooth από το Flex

Όσο για το θέμα με το Multitasking το γνωρίζω ότι είναι ανεξάρτητο από το lag (μπορεί απλά να μπέρδεψε όπως τα έγραψα στο προηγούμενο post μου), μια χαρά συνυπάρχουν και κάνουν παρέα :p

Τέσπα οι καθυστερήσεις γενικά που μπορεί να σκάσουν στο κινητό είναι εμφανείς, δεν χρειάζονται ιδαίτερη ανάλυση

Αν κάποιος είχε μια πραγματικά lag-free συσκευή στο παρελθόν, το καταλαβαίνει σε λίγες ώρες χρήσης το πολύ

 

Σε σχέση με την 5.0.1 που είχε πρώτα, είναι σαφώς βελτιωμένη η κατάσταση, όχι όμως ότι έχει εξαλειφθεί το lag

σε καμία περίπτωση

 

 

Πολύ κλασσικό αυτό που λέει ο Jimbo, αυτή η καθυστέρηση για να δεις την αρχική οθόνη

Αλλά παίζει να μου σκάσει ακόμα και σε κλείσιμο εφαρμογών καθυστέρηση

Καλά για S6 είναι άνιση η σύγκριση, εδώ παλαιότερες ή/και φθηνότερες συσκευές μπορεί να είναι πολύ καλύτερες στον τομέα αυτό

 

Κατάλαβα το point σου. Σε σχέση με συσκευές που τρέχουν pure android firmware και έχουν αντίστοιχα τεχνικά χαρακτηριστικά συμφωνώ ότι υπάρχουν καθυστερήσεις και μικροκολληματάκια. :)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή αρχίζω και βαριέμαι και μετάνιωσα λίγο που πήρα συσκευή εν γνώση μου χωρίς xda, έχετε αλλάξει launcher? Εκτός nova Φυσικά που είναι κλασική αξία.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή αρχίζω και βαριέμαι και μετάνιωσα λίγο που πήρα συσκευή εν γνώση μου χωρίς xda, έχετε αλλάξει launcher? Εκτός nova Φυσικά που είναι κλασική αξία.

 

Τι άλλο να βάλεις δηλαδή για άψογη λειτουργία;

Δοκίμασε αν θες για να παίξεις λίγο ,τον πολύ καλό επίσης Buzz launcher, που είναι ο πιο φευγάτος launcher που υπάρχει και με διαφορά μάλιστα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα το point σου. Σε σχέση με συσκευές που τρέχουν pure android firmware και έχουν αντίστοιχα τεχνικά χαρακτηριστικά συμφωνώ ότι υπάρχουν καθυστερήσεις και μικροκολληματάκια. :)

Καλά σε συσκευές που τρέχουν pure android ακόμα και να έχουν αρκετά κατώτερα χαρακτηριστικά πιστεύω είναι πίσω το flex (στον τομέα lag/καθυστερήσεων πάντα)

Αλλά και συγκριτικά και με συσκευές που δεν έχουν pure android ισχύει σίγουρα σε αρκετές περιπτώσεις, γιατί το να μην καθυστερεί π.χ. 1-2 δευτερόλεπτα να εμφανιστεί η αρχική οθόνη κάποιας εφαρμογής, δεν αποτελεί και αποκλειστικό προνόμιο των nexus ας πούμε έτσι; ;)

 

Όχι ότι παραπονιέμαι από την συσκευή έτσι; Γνωρίζοντας όλα τα θετικά και αρνητικά, αποφάσισα να την κρατήσω και να δώσω την προηγούμενή μου

Βασικά δεν μπορώ να τους καταλάβω αυτούς που συνεχώς κράζουν και παραπονιούνται για τις συσκευές τους (και σε αυτό το thread καλή ώρα αλλά όχι μόνο)

Λες και τους ζόρισε κανείς να την πάρουν. Επιλογή τους ήταν

Αν τώρα την πήραν στα τυφλά και απλά περιμένανε να ήταν τέλεια.. χμμ.. ποιος να φταίει άραγε; Η άτιμη η LG και η Samsung φυσικά :p:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλά σε συσκευές που τρέχουν pure android ακόμα και να έχουν αρκετά κατώτερα χαρακτηριστικά πιστεύω είναι πίσω το flex (στον τομέα lag/καθυστερήσεων πάντα)

Αλλά και συγκριτικά και με συσκευές που δεν έχουν pure android ισχύει σίγουρα σε αρκετές περιπτώσεις, γιατί το να μην καθυστερεί π.χ. 1-2 δευτερόλεπτα να εμφανιστεί η αρχική οθόνη κάποιας εφαρμογής, δεν αποτελεί και αποκλειστικό προνόμιο των nexus ας πούμε έτσι; ;)

 

Όχι ότι παραπονιέμαι από την συσκευή έτσι; Γνωρίζοντας όλα τα θετικά και αρνητικά, αποφάσισα να την κρατήσω και να δώσω την προηγούμενή μου

Βασικά δεν μπορώ να τους καταλάβω αυτούς που συνεχώς κράζουν και παραπονιούνται για τις συσκευές τους (και σε αυτό το thread καλή ώρα αλλά όχι μόνο)

Λες και τους ζόρισε κανείς να την πάρουν. Επιλογή τους ήταν

Αν τώρα την πήραν στα τυφλά και απλά περιμένανε να ήταν τέλεια.. χμμ.. ποιος να φταίει άραγε; Η άτιμη η LG και η Samsung φυσικά :p:rolleyes:

 

Επειδή καιρό τώρα διαβάζω αυτά που λες και η αλήθεια είναι ότι βαριέμαι , αλλά θα σε ρωτήσω αυτή την φορά. Έχεις όλα αυτά τα θέματα που λες , με Nova ή μαμά launcher , γιατί ειλικρινά απορώ.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Επειδή καιρό τώρα διαβάζω αυτά που λες και η αλήθεια είναι ότι βαριέμαι , αλλά θα σε ρωτήσω αυτή την φορά. Έχεις όλα αυτά τα θέματα που λες , με Nova ή μαμά launcher , γιατί ειλικρινά απορώ.

με Nova είμαι, δεν είναι στον launcher το θέμα, μια χαρά πάει ό Nova σφαίρα όπως πήγαινε πάντα

όταν μια εφαρμογή π.χ. καθυστερεί να ανοίξει ή να κλείσει (ή κάποιο game μπορεί να κολλάει λίγο όσο παίζει), δεν είναι θέμα launcher, συμφωνείς φαντάζομαι

Link to comment
Share on other sites

Τι σκατα με στοκ και πάει τραίνο...

 

με Nova είμαι, δεν είναι στον launcher το θέμα, μια χαρά πάει ό Nova σφαίρα όπως πήγαινε πάντα

όταν μια εφαρμογή π.χ. καθυστερεί να ανοίξει ή να κλείσει (ή κάποιο game μπορεί να κολλάει λίγο όσο παίζει), δεν είναι θέμα launcher, συμφωνείς φαντάζομαι

Αυτό που λες συμβαίνει λίγο ναι και είναι θέμα κακού softwareαπο LG.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα.
Link to comment
Share on other sites

Sorry κιόλας αλλά εφόσον συμβαίνει και σ'εσένα με ποια λογική γράφεις επανηλλειμμένα (και με περίσσεια περηφάνεια) ότι δεν έχεις κανένα θέμα lag εσύ;

 

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Sorry κιόλας αλλά εφόσον συμβαίνει και σ'εσένα με ποια λογική γράφεις επανηλλειμμένα (και με περίσσεια περηφάνεια) ότι δεν έχεις κανένα θέμα lag εσύ;

 

:rolleyes:

 

Ε μα, πέστα Χρυσόστομε! :D

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή της κουβέντας βρε το εννοούσα λίγο διαφορετικά.Όταν είπες αυτό που έχεις σου έδωσα δικιο!

 

Για να είμαι ακριβής το μόνο που εγώ έχω είναι όταν ανοίγει πρώτη φορά μια εφαρμογή.και Όχι σε ολες αλλά μερικές μόνο.Γενικά κατά την περιήγηση δεν έχω λαγκ, ούτε όταν ξαναμπώ σε εφαρμογή που είναι ήδη ανοιχτή.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα.
Link to comment
Share on other sites

Παίδες, εγώ με nova δεν έχω ιδιαίτερα θέματα πάντως. Αν κάποιος με ρωταγε θα του έλεγα ότι δουλεύει πολύ καλά.

Μόνο σε κάποια φάση βγαίνοντας από Instagram έτρωγε ένα φλας και έκανε redraw τα πάντα. Δεν παρατηρώ κομπιασματα σε εφαρμογές και σε multitasking κλπ. Τα έχω δουλέψει όλα για να καταλάβετε. Είχα και G4 και S6, note 4 κλπ

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Πήρα αυτη την κάρτα μνήμης http://www.e-shop.gr/kingston-sdca3-32gb-32gb-micro-sdhc-uhs-i-u3-with-adapter-p-PER.555753 και εχω αρκετά προβλήματα,

Οταν ανοίγω την κάμερα με ρωτάει συνεχεία ποια μνήμη να επιλέξω και μου εχει χαλάσει και μερικές φώτο την μια την εμφανίζει με μια μεγάλη γκρι γραμμή και την αλλη όλη γκρι εκτός απο ενα τετραγωνάκι.

Να φταίει οτι είναι πολύ γρήγορη και δεν την υποστηρίζει το τηλ η να φταίει η συγκεκριμένη.

Να ζητήσω αντικατάσταση και να επιλέξω sandisk?

Nokia 8210,6610,7610,6600,N80,N95,N95 8GB,N97,N8
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...