Jump to content

LG G Flex2 (H955)


paris_89
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορεί κάποιος να μου πει πόσα ελεύθερα mb έχει όταν το κινητό είναι σε χρήση?

Εγώ πέφτω συχνά κάτω από 300 mb. Δεν μου φαίνεται περίεργο που έχει κάποιους...λόξιγκες στην χρήση του.

Φυσικά έχω πολλές εφαρμογές, αλλά και πάλι δεν δικαιολογείται. Υποτίθεται η λολιποπ έχει καλύτερη χρήση μνήμης, αλλά με αυτό που βλέπω γελάνε και οι πέτρες!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μπορεί κάποιος να μου πει πόσα ελεύθερα mb έχει όταν το κινητό είναι σε χρήση?

Εγώ πέφτω συχνά κάτω από 300 mb. Δεν μου φαίνεται περίεργο που έχει κάποιους...λόξιγκες στην χρήση του.

Φυσικά έχω πολλές εφαρμογές, αλλά και πάλι δεν δικαιολογείται. Υποτίθεται η λολιποπ έχει καλύτερη χρήση μνήμης, αλλά με αυτό που βλέπω γελάνε και οι πέτρες!

550-700 έχω εγώ συνήθως, ποτέ κάτω από 450-500 δεν έχω δει.

Χωρίς εργαλεία titanium κλπ.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα ο ελευθερος χωρος κυμαινεται απο 500-850mb με καμια 40αρια εφαρμογες εγκατεστημενες...Οσον αφορα το update μπορει να μην υποστηριχθει οπως το G4 αλλα το ενα κινητο εχει 750e και το αλλο 300e...
Link to comment
Share on other sites

Καλά ναι αυτό το σώζει αποκλειστικά.

Όχι 750 αλλά ούτε 400 θα άξιζε εδώ που τα λέμε.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα ο ελευθερος χωρος κυμαινεται απο 500-850mb με καμια 40αρια εφαρμογες εγκατεστημενες...Οσον αφορα το update μπορει να μην υποστηριχθει οπως το G4 αλλα το ενα κινητο εχει 750e και το αλλο 300e...

 

και σε μένα τόσο κυμαίνεται η RAM, που όμως νομίζω ότι είναι μια χαρά. Χρησιμοποιώ όλα τα social media + exchange + ένα σωρό άλλα καλούδια. Στο android όσο διαθέσιμη RAM έχεις τόσο θα απλωθεί το σύστημα.

Το γεγονός ότι βγήκε η 5.1.1 στην Ασία τόσο σύντομα, δείχνει εμπράκτως ότι δεν υπάρχει εγκατάλειψη από LG.

Η LG έχει αλλάξει πρόσωπο στο θέμα των updates τα τελευταία χρόνια και σαφώς πουλάει κινητά με προσιτή τιμή για τα χαρακτηριστικά τους. Γι'αυτό κιόλας έχουν αυξηθεί στην αγορά οι πωλήσεις τους βλ. LG G3, LG G2 κλπ. Το LG G2 της γυναίκας μου έχει πάρει 4-5 updates σε 1 χρόνο και τώρα Lollipop. Με το G4 να βγαίνει στην αγορά την ίδια στιγμή!

 

Αυτό που μου έκανε όμως τρομερή εντύπωση είναι το πόσο πολλοί χρήστες αιτιολόγησαν την προσφορά στα 300 ώς ένδειξη ξεπουλήματος/προβλήματος/εγκατάλειψης LG και σαβούρας. Είναι τρομερό. Για μια συσκευή που υπάρχει στην αγορά ούτε 2 μήνες. Πάντα πρέπει να βρούμε κάτι ύποπτο σε μια τέτοια κίνηση. Μέχρι και το ότι έδωσαν προβληματικές παρτίδες στη Vodafone/OTE για ξεσκαρτάρισμα, διάβασα εδώ μέσα.

Edited by nikgl
Link to comment
Share on other sites

και σε μένα τόσο κυμαίνεται η RAM, που όμως νομίζω ότι είναι μια χαρά. Χρησιμοποιώ όλα τα social media + exchange + ένα σωρό άλλα καλούδια. Στο android όσο διαθέσιμη RAM έχεις τόσο θα απλωθεί το σύστημα.

Το γεγονός ότι βγήκε η 5.1.1 στην Ασία τόσο σύντομα, δείχνει εμπράκτως ότι δεν υπάρχει εγκατάλειψη από LG.

Η LG έχει αλλάξει πρόσωπο στο θέμα των updates τα τελευταία χρόνια και σαφώς πουλάει κινητά με προσιτή τιμή για τα χαρακτηριστικά τους. Γι'αυτό κιόλας έχουν αυξηθεί στην αγορά οι πωλήσεις τους βλ. LG G3, LG G2 κλπ. Το LG G2 της γυναίκας μου έχει πάρει 4-5 updates σε 1 χρόνο και τώρα Lollipop. Με το G4 να βγαίνει στην αγορά την ίδια στιγμή!

 

Αυτό που μου έκανε όμως τρομερή εντύπωση είναι το πόσο πολλοί χρήστες αιτιολόγησαν την προσφορά στα 300 ώς ένδειξη ξεπουλήματος/προβλήματος/εγκατάλειψης LG και σαβούρας. Είναι τρομερό. Για μια συσκευή που υπάρχει στην αγορά ούτε 2 μήνες. Πάντα πρέπει να βρούμε κάτι ύποπτο σε μια τέτοια κίνηση. Μέχρι και το ότι έδωσαν προβληματικές παρτίδες στη Vodafone/OTE για ξεσκαρτάρισμα, διάβασα εδώ μέσα.

 

Και πως αλλιώς θα μπορούσες να δικαιολογήσεις την ασυνήθιστα χαμηλή τιμή για κινητό 2μήνου, με την σύμπτωση των χαλασμένων panel μίας συγκεκριμένης παρτίδας; Και απαντώ εγώ διότι εγώ είχα εκφράσει την υποψία αυτή στο thread.

Used: LG G2 - Nexus 5 - Motorola moto g (2014) - Samsung Galaxy S5 - LG G3 32Gb - LG G Flex 2 - LG G3 16Gb - Samsung Galaxy S6 32Gb - LG G4 32 Gb - Xiaomi redmi note 3 pro - Huawei P9 - Huawei P9 lite - Honor 7 lite - Samsung S7 edge -

Samsung S8 - Xiaomi Redmi Pro - Honor 8 - Samsung S7 - Honor 8 pro - Xiaomi Mi Mix 2 - Samsung Note 8 - Xiaomi redmi note 5 - Huawei P20 pro Now: Xiaomi mi8

Link to comment
Share on other sites

και σε μένα τόσο κυμαίνεται η RAM, που όμως νομίζω ότι είναι μια χαρά. Χρησιμοποιώ όλα τα social media + exchange + ένα σωρό άλλα καλούδια. Στο android όσο διαθέσιμη RAM έχεις τόσο θα απλωθεί το σύστημα.

Το γεγονός ότι βγήκε η 5.1.1 στην Ασία τόσο σύντομα, δείχνει εμπράκτως ότι δεν υπάρχει εγκατάλειψη από LG.

Η LG έχει αλλάξει πρόσωπο στο θέμα των updates τα τελευταία χρόνια και σαφώς πουλάει κινητά με προσιτή τιμή για τα χαρακτηριστικά τους. Γι'αυτό κιόλας έχουν αυξηθεί στην αγορά οι πωλήσεις τους βλ. LG G3, LG G2 κλπ. Το LG G2 της γυναίκας μου έχει πάρει 4-5 updates σε 1 χρόνο και τώρα Lollipop. Με το G4 να βγαίνει στην αγορά την ίδια στιγμή!

 

Αυτό που μου έκανε όμως τρομερή εντύπωση είναι το πόσο πολλοί χρήστες αιτιολόγησαν την προσφορά στα 300 ώς ένδειξη ξεπουλήματος/προβλήματος/εγκατάλειψης LG και σαβούρας. Είναι τρομερό. Για μια συσκευή που υπάρχει στην αγορά ούτε 2 μήνες. Πάντα πρέπει να βρούμε κάτι ύποπτο σε μια τέτοια κίνηση. Μέχρι και το ότι έδωσαν προβληματικές παρτίδες στη Vodafone/OTE για ξεσκαρτάρισμα, διάβασα εδώ μέσα.

Πλάκα κάνεις τώρα έτσι;;;

Link to comment
Share on other sites

Και πως αλλιώς θα μπορούσες να δικαιολογήσεις την ασυνήθιστα χαμηλή τιμή για κινητό 2μήνου, με την σύμπτωση των χαλασμένων panel μίας συγκεκριμένης παρτίδας; Και απαντώ εγώ διότι εγώ είχα εκφράσει την υποψία αυτή στο thread.

Αγαπητέ φίλε,

δεν έχω γνώσεις marketing για να σου απαντήσω γιατί η LG έδωσε σε 2 παρόχους (Vodafone+OTE) τη δυνατότητα να πουλήσουν κάτω από τις τιμές της αγοράς παγκοσμίως.

Το βέβαιο είναι ότι οι παρτίδες είναι διάφορες. Εγώ έχω την 504 και unbranded. Τα δε επισημασμένα προβλήματα οθόνης μεμονομένα όπως φαίνεται. Η δε εγγύηση αντικατάστασης γι'αυτές τις περιπτώσεις εξασφαλισμένη. Οπότε γιατί σε χαλάει;

Στο G2 της γυναίκας μου έχουμε αλλάξει οθόνη 2 φορές λόγω μη λειτουργίας του knock on feature και κάθε φορά μας ανανέωναν την εγγύηση. Αυτά είναι που σε κάνουν ικανοποιημένο πελάτη.

 

Πλάκα κάνεις τώρα έτσι;;;

Δε σε "πιάνω" άλλα δε προθυμοποιούμαι να απαντήσω σε τέτοιο στυλάκι

Edited by nikgl
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε,

δεν έχω γνώσεις marketing για να σου απαντήσω γιατί η LG έδωσε σε 2 παρόχους (Vodafone+OTE) τη δυνατότητα να πουλήσουν κάτω από τις τιμές της αγοράς παγκοσμίως.

Το βέβαιο είναι ότι οι παρτίδες είναι διάφορες. Εγώ έχω την 504 και unbranded. Τα δε επισημασμένα προβλήματα οθόνης μεμονομένα όπως φαίνεται. Η δε εγγύηση αντικατάστασης γι'αυτές τις περιπτώσεις εξασφαλισμένη. Οπότε γιατί σε χαλάει;

Στο G2 της γυναίκας μου έχουμε αλλάξει οθόνη 2 φορές λόγω μη λειτουργίας του knock on feature και κάθε φορά μας ανανέωναν την εγγύηση. Αυτά είναι που σε κάνουν ικανοποιημένο πελάτη.

 

Λάθος αγαπητέ μου, ικανοποιημένο πελάτη θα με έκανε, εάν μου έλεγε άμεση αντικατάσταση συσκευής και όχι αντικατάσταση οθόνης σε συσκευή πέντε ωρών. Ικανοποιημένος θα ήμουν επίσης εάν υπήρχαν ανταλλακτικά έστω και για την επισκευή οθόνης και όχι αναμονή ενός μήνα όπως ίσχυσε. Και από ότι μπορείς να διαπιστώσεις αγαπητέ, σου τα γράφω αυτά ενώ είμαι φανατικός υποστηρικτής της LG, έχω αλλάξει σχεδόν όλες τις ναυαρχίδες της και ετοιμάζομαι και για το g4. Αλλά κάποια πράγματα καλό είναι να λέγονται.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δηλαδή το nexus 6 που το έδωσαν 299 στην wind και 349 στην vodafone, το έκαναν για να τα ξεφορτωθούν ή επειδή είχαν προβλήματα?

 

Προσωπικά άλλα διαβάζω μέσα στο αντίστοιχο thread. Διαβάζω περί φουσκομένων συσκευών, διαβάζω περί λανθασμένης τοποθετήσεως του panel κτλ. Αλλά τουλάχιστον η εταιρεία τα αντικαθιστά τα προβληματικά. Αλλά το thread αφορά το flex 2 και όχι το nexus6.

Used: LG G2 - Nexus 5 - Motorola moto g (2014) - Samsung Galaxy S5 - LG G3 32Gb - LG G Flex 2 - LG G3 16Gb - Samsung Galaxy S6 32Gb - LG G4 32 Gb - Xiaomi redmi note 3 pro - Huawei P9 - Huawei P9 lite - Honor 7 lite - Samsung S7 edge -

Samsung S8 - Xiaomi Redmi Pro - Honor 8 - Samsung S7 - Honor 8 pro - Xiaomi Mi Mix 2 - Samsung Note 8 - Xiaomi redmi note 5 - Huawei P20 pro Now: Xiaomi mi8

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το nexus 6 που το έδωσαν 299 στην wind και 349 στην vodafone, το έκαναν για να τα ξεφορτωθούν ή επειδή είχαν προβλήματα?

Περιττό ομως να πω οτι ακουσα για τα Nexus οτι καποιες παρτιδες χανουν ξαφνικα το σημα κινητης τηλεφωνιας και πρεπει να κανουν reboot για να το ξαναβρουν. Βεβαια αυτο ειναι software υποθετω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα στο forum. Ευτυχής κάτοχος παρτίδας 504 unbranded χωρίς προβλήματα και μπορώ να πω ότι είναι ένα από τα καλύτερα κινητά που έχω πάρει. Πολύ καλή οθόνη με ζωντανά χρώματα μοναδική σχεδίαση που το κάνει να ξεχωρίζει μπαταρία επαρκής για το μέγεθος του και γενικά μια πολύ καλή συσκευή στα λεφτά της και σίγουρα το καλύτερο value for money που μπορεί να αγοράσει κανείς σήμερα σε επίπεδο ναυαρχίδας.
Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχουν θέματα με την οθόνη: τελικά υπάρχει ανταλλακτικό ή είναι ακόμα στο περίμενε? Πρέπει και εγώ να την αλλάξω, αλλά δεν έχω χρόνο να κάνω βόλτες δίχως λόγο
Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχουν θέματα με την οθόνη: τελικά υπάρχει ανταλλακτικό ή είναι ακόμα στο περίμενε? Πρέπει και εγώ να την αλλάξω, αλλά δεν έχω χρόνο να κάνω βόλτες δίχως λόγο

 

Στο περίμενε είμαστε φίλε μου...εγώ προσωπικά το έχω αφήσει στο κουτί του και πιάνει αράχνες...

Link to comment
Share on other sites

Σε κανα μήνα είχαν πει οτι θα έχουν ανταλλακτικά αν δεν απατωμαι απ εμπειρίες χρηςτων που τα εςτειλαν service αρα μεςα στον Ιούνιο λογικά θα μπορει να γίνεται αντικατάσταση.

Το θέμα ειναι να μην ειναι με θεματα και τα νεα panel.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Λάθος αγαπητέ μου, ικανοποιημένο πελάτη θα με έκανε, εάν μου έλεγε άμεση αντικατάσταση συσκευής και όχι αντικατάσταση οθόνης σε συσκευή πέντε ωρών. Ικανοποιημένος θα ήμουν επίσης εάν υπήρχαν ανταλλακτικά έστω και για την επισκευή οθόνης και όχι αναμονή ενός μήνα όπως ίσχυσε. Και από ότι μπορείς να διαπιστώσεις αγαπητέ, σου τα γράφω αυτά ενώ είμαι φανατικός υποστηρικτής της LG, έχω αλλάξει σχεδόν όλες τις ναυαρχίδες της και ετοιμάζομαι και για το g4. Αλλά κάποια πράγματα καλό είναι να λέγονται.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Προσωπικά άλλα διαβάζω μέσα στο αντίστοιχο thread. Διαβάζω περί φουσκομένων συσκευών, διαβάζω περί λανθασμένης τοποθετήσεως του panel κτλ. Αλλά τουλάχιστον η εταιρεία τα αντικαθιστά τα προβληματικά. Αλλά το thread αφορά το flex 2 και όχι το nexus6.

 

η v10e ειναι η τελευταια εκδοση?

Ναι φίλε μου η τελευταία μέχρι την 5.1.1 που λογικά θα έρθει και σε εμάς και θα κάνει το κινητό μας ακόμα καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ευτυχώς το έσπρωξα στον ξαδερφο μου με τη προϋπόθεση τα μισά μπροστά και τα άλλα μισά όταν του αλλάξουνε την οθόνη.

Αυτό που σας πιάνει μερικούς μερικούς να υπερασπίζεστε συγκεκριμένες εταιρίες μέχρι θανάτου έχει πολύ πλάκα πάντως. Όλες έχουν βγάλει καλές συσκευές και όλες έχουμε βγάλει κακές συσκευές. Για μένα προσωπικά η LG μόνο και μόνο για το g2 είχε ανέβει πολύ στην εκτίμησή μου...και ξανά προς την λόξα τράβηξε και όπως φαίνεται με το g4 θα πάρει πάλι τα πάνω της.

Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω πιστευω οτι οσοι μπορεσαμε και το πηραμε σε αυτα τα λεφτα καλα καναμε.

Στο θεμα της οθονης με τις κιτρινιλες παντως εμενα μονο φαινονται μερικες σε γκριζο φοντο με 0 φωτεινοτητα. Δεν ειναι κατι αποτρεπτικο απο το να χρησιμοποιω τη συσκευη και αν ποτε θελω να αλλαξω την οθονη θα περιμενω λιγους μηνες να καταλαγιασει το θεμα με τα ανταλλακτικα. Παντως συμβουλευω αυτιυς που θελουν να αγορασουν κινητο με τον 810 να περιμενουν 2-3 μηνες να μην βιαστουν.Στους πιο τολμηρους προτεινω να μπουνε στο γνωστο site και να πειραματιστουν με τα thermal settings τιυ χρηστη probaina που εχει ανεβασει.Τουλαχιστον στο δικο μου τηλεφωνο εχουν ανεβει οι επιδοσεις αρκετα.

Edited by kutulu26
Link to comment
Share on other sites

Στους πιο τολμηρους προτεινω να μπουνε στο γνωστο site και να πειραματιστουν με τα thermal settings τιυ χρηστη probaina που εχει ανεβασει.Τουλαχιστον στο δικο μου τηλεφωνο εχουν ανεβει οι επιδοσεις αρκετα.

Χρειάζεται να έχει γίνει root για να δουλέψουν οι ρυθμίσεις;

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται να έχει γίνει root για να δουλέψουν οι ρυθμίσεις;

 

Ναι με ροοτ και μετα πχ με τον es explorer να του δωσεις απο τα εργαλεια του root για να μπορεσεις να επεξεργαστεις το αρχειο μεσα στο /etc/thermal-engine-8994.conf

Edited by kutulu26
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όσοι το έχετε και έχετε εμπειρία και από g3 ποιο θα προτιμουσατε; με το σκεπτικό ότι υπάρχουν αγγελίες για σφραγισμενα γύρω στα 400.Ευχαριστώ πολύ.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όσοι το έχετε και έχετε εμπειρία και από g3 ποιο θα προτιμουσατε; με το σκεπτικό ότι υπάρχουν αγγελίες για σφραγισμενα γύρω στα 400.Ευχαριστώ πολύ.

430 περίπου έχει καινούριο φίλε μου! Γιατί να δώσεις 30 λιγότερα και να το πάρεις από κάποιον που το πήρε από 269 εως 299. Άσε που όπως διαβάζεις οι συγκεκριμενες παρτίδες της προσφοράς είναι πολύ πιθανό να έχουν προβλήματα. Κάνε υπομονή αν θέλεις 2-3 μήνες και η τιμή του καινούριο θα είναι κοντά στα 300! ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...