Jump to content

Redmi 2


manolisg10
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπροστά μου ήταν αλλά δεν το ανοιγα ποτέ...με εσωσες γιατί θα το σπαγα...ευχαριστώ...καμία εφαρμογή για 150 χαρακτήρες στα μην;;;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 915
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά καλησπέρα πρίν λίγο καιρό πήρα ενα redmi 2 για μια φίλη και σήμερα μου έκανε παράπονα για την ένταση του μικροφώνου και δοκιμάζοντας το είδα ότι όντως ακούγεται πολύ χαμηλά . Υπάρχει καμία λύση γι αυτό έχει συμβεί σε κάποιον κ το αντιμετώπισε ?? Ευχαριστώ

ΖΤΕ v967s

ONDA V975M rozak v 2.0.1

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα πρίν λίγο καιρό πήρα ενα redmi 2 για μια φίλη και σήμερα μου έκανε παράπονα για την ένταση του μικροφώνου και δοκιμάζοντας το είδα ότι όντως ακούγεται πολύ χαμηλά . Υπάρχει καμία λύση γι αυτό έχει συμβεί σε κάποιον κ το αντιμετώπισε ?? Ευχαριστώ

 

Ποια rom έχει πάνω το τηλέφωνο; Βάλε την τελευταία ελληνική γιατί υπήρχε ένα παρόμοιο πρόβλημα στις παλιές rom.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

παρέλαβα προχθές ένα Xiaomi Redmi 2 TD/(20140813) από vickmall. Είχε αρκετά προβλήματα, αλλά πέρασα την ελληνική stable V7.1.2.0 κ όλα φτιάξανε. Το τηλέφωνο όμως δεν είναι ρουταρισμένο. Διάβασα ότι η dev rom είναι root κ το επιλέγεις μέσω του app "κέντρο ασφαλείας" αλλά σε εμένα δεν βγάζει τέτοια δυνατότητα. Δοκίμασα να κατεβάσω το supersu αλλά μόλις το τρέχω βγάζει μνμ "Δεν υπάρχει εγκατεστημένη εφαρμογή SU και το SuperSU δεν μπορεί να την εγκαταστήσει. Αυτό είναι πρόβλημα!"

 

Μήπως ξέρει κανένας αν θα πρέπει να αλλάξω ρομ για να γίνει root ή αν υπάρχει άλλος τρόπος;

Link to comment
Share on other sites

Οι dev είναι pre-rooted, για να δώσεις δικαιώματα πηγαίνεις Security - Permissions - Root access και εκεί θα εμφανίζονται οι εφαρμογές που μπορούν να έχουν root και βάζεις όποια θες on-off.
Link to comment
Share on other sites

Τωρα που έχω stable θα πρέπει να αλλάξω σε dev; Άλλος τρόπος να γίνει root δεν υπάρχει; Κ αν πρέπει να το κάνω θα ακολουθησω την ίδια διαδικασια;
Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν δεν νομίζω να υπάρχει τρόπος για root στην stable. Η διαδικασία είναι η ίδια ναι, απλά διαφορετική rom.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,μόλις το πήρα στα χέρια μου το κινητό και έχει την multilanguage rom και θέλω να περάσω την ελληνική από το xiaomi-hellas αλλά επειδή δεν θέλω να κάνω καμιά βλακεία και περάσω λάθος μπορείτε να μου ποστάρετε εδώ ποια να κατεβάσω?.....έχω το 2GB/16GB 813...επίσης διάβασα για κάποιους που μετά το πέρασμα της rom έχασαν το imei υπάρχει τίποτα που μπορώ να κάνω για να είμαι σίγουρος οτι δεν θα το χάσω?.....Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κανείς πως ρυθμιζω τις ταχείες κλήσεις;;;

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Χωρίς να είναι πολύ ειδικός θα σου πω να επιλέξεις καταρχήν την έκδοση που είναι συμβατή με την ...813 που έχεις εσύ και βάλε οποία θες εγώ επέλεξαν την προτελευταία όχι την 7.... οδηγίες υπάρχουνστο σσάιτ αλλά και οι σύνδεσμοι είναι στην προηγούμενη σελίδα που μου τους υπέδειξαν τα αλλά παιδιά, γενικά εύκολο είναι. .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,μόλις το πήρα στα χέρια μου το κινητό και έχει την multilanguage rom και θέλω να περάσω την ελληνική από το xiaomi-hellas αλλά επειδή δεν θέλω να κάνω καμιά βλακεία και περάσω λάθος μπορείτε να μου ποστάρετε εδώ ποια να κατεβάσω?.....έχω το 2GB/16GB 813...επίσης διάβασα για κάποιους που μετά το πέρασμα της rom έχασαν το imei υπάρχει τίποτα που μπορώ να κάνω για να είμαι σίγουρος οτι δεν θα το χάσω?.....Ευχαριστώ.

 

Για το μοντέλο σου κατεβάζεις από εδώ: 6.1.28 είναι η πιο πρόσφατη https://xiaomi-miui.gr/community/wsif/index.php/Entry/5976-6-1-28-Xiaomi-Redmi-2-TD-2GB/#files

Από παλαιότερο post μου:

 

Επειδή έχει δημιουργηθεί ένα θέμα με σβήσιμο του IMEI/Baseband μετά από φλασάρισμα (σε τυχαίες στιγμές) και δεν έχει βρεθεί λύση (με αποτέλεσμα το τηλέφωνο να μην αναγνωρίζει την SIM) καλό θα ήταν πριν φλασάρετε να πάρετε ένα EFS backup με αυτήν την εφαρμογή: https://play.google.com/store/apps/details?id=ma.wanam.efs&hl=en και να το σώσετε στην SD και κάπου στο PC σας. Αν γίνει τίποτα το κάνετε restore με την ίδια εφαρμογή. Απ'ότι φαίνεται προσπαθούν να το φτιάξουν το θέμα, αλλά δεν ξέρω αν συμβαίνει μόνο στο Redmi 2. Μπορείτε να διαβάσετε εδώ περισσότερα: http://en.miui.com/thread-105928-1-1.html
Link to comment
Share on other sites

Για το μοντέλο σου κατεβάζεις από εδώ: 6.1.28 είναι η πιο πρόσφατη https://xiaomi-miui.gr/community/wsif/index.php/Entry/5976-6-1-28-Xiaomi-Redmi-2-TD-2GB/#files

Από παλαιότερο post μου:

 

Να σαι καλά φίλε.....το TD που έχει στην rom δεν έχει κάποια σχέσει με το 4G έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Όχι, έτσι λέγεται το μοντέλο.

 

Να σε ρωτήσω κάτι τελευταίο,ο πρώτος και ο δεύτερος τρόπος για να περάσεις την rom δεν έχει καμία απολύτως διαφορά έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Όταν πηγαίνεις από miui 6 σε miui 7 ή σε άλλη rom (π.χ από stable σε dev ή από miui σε custom) ο τρόπος μέσω recovery + wipes είναι ο σωστός. Αλλιώς αν πηγαίνεις από την έκδοση π.χ 6.1.21 στην αμέσως επόμενη 6.1.28 δεν χρειάζεται μέσω recovery, αλλά μέσω updater.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως προσωπικά με updater πήγα από 6.0 διεθνή σε 7.0 developer χωρίς πρόβλημα (που να αντιλήφθηκα). Πολλά προβλήματα που είχα λύθηκαν, ενώ δεν παρατήρησα κάποιο πρόβλημα, εκτός ότι έπρεπε να ξαναορίσω πληκτρολόγιο από τις ρυθμίσεις καθώς το παλιό της 6.0 είχε αντικατασταθεί με swiftkey στην 7.0

 

Ωστόσο γιατί όχι με wipe? Ακούγεται πιο "σωστό", μπορεί και εγώ να είχα θέματα που δεν αντιλήφθηκα. Αργότερα ξανα-αναβάθμισα με wipe καλού κακού.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Όταν πηγαίνεις από miui 6 σε miui 7 ή σε άλλη rom (π.χ από stable σε dev ή από miui σε custom) ο τρόπος μέσω recovery + wipes είναι ο σωστός. Αλλιώς αν πηγαίνεις από την έκδοση π.χ 6.1.21 στην αμέσως επόμενη 6.1.28 δεν χρειάζεται μέσω recovery, αλλά μέσω updater.

 

Στο σημείο που λέει......Έπειτα και ΜΟΝΟ αν έχουμε κάνει πλήρες BackUp, κάνουμε Wipe User Data (το οποίο έχει σαν αποτέλεσμα το σβήσιμο όλων των δικών μας εφαρμογών)......εγώ που μόλις το πήρα στα χέρια μου και δεν έχω περάσει τίποτα πρέπει να κάνω Backup?

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν χρειάζεται να ακολουθήσεις αυτό το βήμα. Προχώρα παρακάτω! :)

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν χρειάζεται να ακολουθήσεις αυτό το βήμα. Προχώρα παρακάτω! :)

 

Σε ευχαριστώ......και γενικά ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα.

εχτές παρέλαβα και εγώ το κινητάκι και ειναι super

εχω ενα θέμα όμως...δε μπορώ να βάλω στην sd τίποτα

ξέρει κανεις τι παίζει;

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν μου βρίσκει το update.zip όταν πατάω στο recovery Install update zip to System....πρέπει να το βάλω σε κάποιον φάκελο?...εγώ απλά το έβαλα στην sd.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...