Jump to content

Redmi 2


manolisg10
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

κάνε όπως λέει ο Zenor.

Πολυ ανώτερες rom oi νέες "ελληνικοποιημένες" από αυτές που έχει το κινητό. Πιο γρήγορες πιο όμορφες (miui 7 αντί 6) και με λιγότερα bugs.. Α.. και root!

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 915
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά! Νέος κάτοχος του redmi 2 (2/16) και εγώ, μου ήρθε σήμερα από gearbest! Η rom που έχει τώρα είναι ένα μαύρο χαλί, οπότε θέλω να φύγει και λέω να περάσω την stable την Ελληνική!

 

Ξέρετε αν στην τελευταία της version έχει διορθωθεί το πρόβλημα με το sim lock?

 

Στην μπαταρία από πίσω γράφει 2014813. Το build.prop δεν μπόρεσα να το βρω γιατί μάλλον δεν έχει root η rom μου τώρα. Φαντάζομαι δεν θα έχω κάποιο πρόβλημα.

 

Πρέπει να τα κάνω όλα τα wipe για να εξαφανιστεί η υπάρχουσα rom (wipe cache - wipe dalvik - wipe all data) ή αρκούν τα 2 πρώτα?

 

Και 2 φωτογραφίες από το system information...

Ευχαριστώ πολύ!

 

pfdCXA.jpgBkN4fz.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Νέος κάτοχος του redmi 2 (2/16) και εγώ, μου ήρθε σήμερα από gearbest! Η rom που έχει τώρα είναι ένα μαύρο χαλί, οπότε θέλω να φύγει και λέω να περάσω την stable την Ελληνική!

 

Ξέρετε αν στην τελευταία της version έχει διορθωθεί το πρόβλημα με το sim lock?

 

Στην μπαταρία από πίσω γράφει 2014813. Το build.prop δεν μπόρεσα να το βρω γιατί μάλλον δεν έχει root η rom μου τώρα. Φαντάζομαι δεν θα έχω κάποιο πρόβλημα.

 

Πρέπει να τα κάνω όλα τα wipe για να εξαφανιστεί η υπάρχουσα rom (wipe cache - wipe dalvik - wipe all data) ή αρκούν τα 2 πρώτα?

 

Και 2 φωτογραφίες από το system information...

Ευχαριστώ πολύ!

 

pfdCXA.jpgBkN4fz.jpg

αν θες να μην αντιμετωπίσεις προβλήματα στο μέλλον,ΝΑΙ να κάνεις ΟΛΑ τα wipes.

Link to comment
Share on other sites

Έχω περάσει δύο rom (developer) την 5.12.16 και μετά την 5.12.24 (που θα πει η rom που βγήκε στις 24.12.2015). Σήμερα έχει λίγο νεότερη 6.1.7 (?) που βγήκε 7.1.2016

 

Έγραψα το rom αρχείο (τύπου zip) στο root στην εσωτερική μνήμη και το μετονόμασα σε update.zip

 

Την πρώτη φορά έκανα το εξής απλό από το updater->options (κουμπί ... πάνω δεξιά)->choose update package και διάλεξα το update.zip και ούτε recovery και ούτε τίποτα. Μπήκε σα νεράκι και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Μου έκανε εντύπωση που αυτός ο τρόπος δεν περιγράφονταν στο miui-hellas ενώ ήταν τόσο απλός. Ένα πρόβλημα που είχα με το πρώτο boot ήταν ότι δεν είχα πληκτρολόγιο (έκανες κλικ και δεν έβγαινε τπτ) και έπρεπε με αφή να διαλέξω το google ή swift από τις ρυθμίσεις και μετά οκ. Μάλλον έγινε γιατί η μαμίσια ρομ είχε κάποιο πληκτρολόγιο (παρόμοιο με το swiftkey) που δεν υπήρχε στην νέα και είχε κρατήσει κάποια ρύθμιση.

 

Τη δευτερη φορά καθώς έψαχνα να λύσω ένα πρόβλημα με το 4G (τελικά άσχετο με το κινητό) είπα να ακολουθήσω τον οδηγό του site της ελληνικής miui και το έκανα μέσω recovery με wipe κανονικά. Επίσης κανένα πρόβλημα. Τώρα βέβαια κάποια bugs που υπάρχουν είναι της rom και όχι του τρόπου αναβάθμισης.

 

Εσύ αν θέλεις όμως κάν'το με recovery για να μη το σκέφτεσαι και έχεις "τύψεις" ότι δεν το έκανες "σωστά"

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

https://xiaomi-miui.gr/community/wsif/index.php/Category/16-%CE%95%CF%80%CE%AF%CF%83%CE%B7%CE%BC%CE%B5%CF%82-MIUI-ROMS/

 

κατεβασα τωρα την 7.1.2.0 απο miui hellas

 

Δοκίμασα και αυτή

 

 

 

https://xiaomi-miui.gr/community/wsif/index.php/Entry/5954-Stable-V7-1-2-0-Xiaomi-Redmi-2/

 

 

 

 

 

Και απο το επίσημο site την αγγλική που θέλω

 

http://en.miui.com/download-261.html

 

 

 

Δοκίμασα και με recovery και με τον πρώτο τρόπο

 

 

 

Πάντα μου βγάζει error

 

 

 

Έχω το 2014811

 

 

 

Έχουν βάλει πάνω μια multilangue miui 16.xx απο το minideal

 

 

 

Καμια συμβουλή;

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Υπόψιν ειναι το μοντέλο με 2gb ram αλλά γράφει 2014811 κ όχι 13

Link to comment
Share on other sites

Πέρνα το update.zip (πρόσεχε να μην είναι update.zip.zip το όνομα) στην εσωτερική μνήμη και όχι στην sd card και ξανα δοκίμασε από recovery αφού κάνεις και wipes (θα σβηστούν όλα).
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα λύθηκε τελικά

 

 

 

Έχω συσκευή στα 2gb ram

 

Παρόλο που έγραφε 2014811 έπρεπε να φορέσει την TD ή απο το official την china κ όχι global

 

 

 

Το αγόρασα απο minideal και ειναι 4g FDD LTE

 

 

 

Τώρα βέβαια λέει HM 2LTE-CMCC ελπίζω να έχει 4g

Link to comment
Share on other sites

παιδιά χρειάζομαι βοήθεια.έχω το redmi 2 και έχει κολλήσει στο boot(στο logo "mi").

δοκίμασα να το φλασάρω αλλά δεν γίνεται τίποτα.έχετε καμία ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Έγραψα το rom αρχείο (τύπου zip) στο root στην εσωτερική μνήμη και το μετονόμασα σε update.zip

 

Την πρώτη φορά έκανα το εξής απλό από το updater->options (κουμπί ... πάνω δεξιά)->choose update package και διάλεξα το update.zip και ούτε recovery και ούτε τίποτα. Μπήκε σα νεράκι και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Μου έκανε εντύπωση που αυτός ο τρόπος δεν περιγράφονταν στο miui-hellas ενώ ήταν τόσο απλός.

 

Οδηγός Αναβάθμισης Υλικολογισμικού (MIUI ROM) - 1ος Τρόπος (μέσω της ROM)

 

Αυτό εννοείς; Έτσι είχα κάνει και έγω την πρώτη πρώτη φορά και όπως και εσύ δεν είχα keyboard :P

Γενικά ο δεύτερος τρόπος είναι πιο "σίγουρος" για την πρώτη φορά που θα φλασάρεις τη rom. Μετά αναβαθμίζεις με τον πρώτο τρόπο για πιο γρήγορα!

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Ο τρόπος μέσω update είναι για όταν πηγαίνεις π.χ από μία έκδοση rom στην αμέσως επόμενη (ή μάλλον στις επόμενες). Αν από MIUI6 πας σε 7 ή κάποια άλλη rom για παράδειγμα τότε πρέπει να γίνεται μέσω recovery με τα απαραίτητα wipes για να παίξει σωστά.
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι και το 1gb ειδικά με την τελευταία miui 7.το μόνο ψιλό bug που έχω είναι ή αλλαγή ταπετσαριας
Link to comment
Share on other sites

Οδηγός Αναβάθμισης Υλικολογισμικού (MIUI ROM) - 1ος Τρόπος (μέσω της ROM)

 

Αυτό εννοείς; Έτσι είχα κάνει και έγω την πρώτη πρώτη φορά και όπως και εσύ δεν είχα keyboard :P

Γενικά ο δεύτερος τρόπος είναι πιο "σίγουρος" για την πρώτη φορά που θα φλασάρεις τη rom. Μετά αναβαθμίζεις με τον πρώτο τρόπο για πιο γρήγορα!

ναι μάλλον αυτός είναι. Δεν ήξερα ότι αναφέρονταν. Εγώ με αυτόν τον τρόπο άλλαξα την μανίσια σε αυτή του site. Νομίζω ήταν miui 6 και έγινε 7. Δεν είμαι σίγουρος ότι αφορά μόνο αναβαθμίσεις της ίδιας έκδοσης. Δεν είμαι σίγουρος όμως.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα παιδιά, έχω το Xiaomi Redmi 2 (2GB), αλλά μου έσπασε η οθόνη, ξέρουμε κάποιο site για να παραγγείλω να μη με μαδήσει αλλά να μπορώ να πληρώσω και με PAYPAL ???
sirparis is always here.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν μπορείς να αλλάξεις μόνο τον digitizer καθώς νομίζω είναι κολλημένος (πουλάνε και σκέτους με 10€) αλλα πιο εύκολο είναι να αλλάξεις όλη την οθόνη/digitizer μαζί. Με πρόχειρη ματιά αυτή έχει περί τα 25€ με μεταφορικά.

 

Για paypal δεν είμαι ειδικός αλλα συνήθως θέλει κάρτα εξωτερικού για να δουλέψει με κινεζοsite πχ prepaid mywiredcard που μπορείς να εκδόσεις (με email και στοιχεία που δίνεις ηλεκτρονικά) και φορτώσεις με έμβασμα. Άλλος τρόπος είναι να "φορτώσεις" το paypal με χρήματα αλλα χάνεις 3,5% + το κλέψιμο από την ισοτιμία με το $ που κάνει και άρα σου πάει περί τα 5% η "ζημιά" (για 25€ δεν είναι μεγάλη δουλειά). Η μέθοδος υπάρχει εύκολα στο ιντερνετ πως γίνεται. Εγώ θα επέλεγα την prepaid απλά θα πάρει μερικές μέρες να φτάσει το έμβασμα.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

μου ηρθε προχθες και μενα το κιν(1gb ram) από minideal, αγόρασα με paypal χωρίς πρόβλημα με ελληνική κάρτα

επειδή δεν ξέρω κ πολλα από android έχει πάνω του την 16.02.14 stable ρομ χωρίς ελληνικά, νομίζω ότι είναι κ ροοτ γιατ΄΄ι το ζήτησα (αφού το ζητούσαν και άλλοι γιατί όχι και εγώ...) ούτε την ώρα δε μπορώ να ρυθμίσω, καμιά ιδέα γενικά για να έχω ελληνικά... (δεν έχω βάλει ακόμη τη sim)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

μου ηρθε προχθες και μενα το κιν(1gb ram) από minideal, αγόρασα με paypal χωρίς πρόβλημα με ελληνική κάρτα

επειδή δεν ξέρω κ πολλα από android έχει πάνω του την 16.02.14 stable ρομ χωρίς ελληνικά, νομίζω ότι είναι κ ροοτ γιατ΄΄ι το ζήτησα (αφού το ζητούσαν και άλλοι γιατί όχι και εγώ...) ούτε την ώρα δε μπορώ να ρυθμίσω, καμιά ιδέα γενικά για να έχω ελληνικά... (δεν έχω βάλει ακόμη τη sim)

 

Με γειά σου! Για να έχεις ελληνικά θα χρειαστεί να εγκαταστήσεις λογισμικό από την ελληνική κοινότητα xiaomi-miui.gr

Στην καρτέλα με τα "αρχεία" κατεβάζεις την πιο πρόσφατη stable έκδοση για το redmi 2 (1/8) και με ένα από τους δύο τρόπους την εγκαθιστάς.

 

Οδηγός Αναβάθμισης Υλικολογισμικού (MIUI ROM) - 1ος Τρόπος (μέσω της ROM)

 

Οδηγός Αναβάθμισης Υλικολογισμικού (MIUI ROM) - 2ος Τρόπος (μέσω Recovery)

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Έλεγξε κι αν έχεις το Xiaomi RedMi 2 (20140811) ή το Xiaomi Redmi 2 TD (20140813). Αναγράφεται στο πίσω μέρος της συσκευασίας, νομίζω και στο αυτοκόλλητο της συσκευής κάτω από την μπαταρία.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ Και τους δυο σας...

ολα οκ, μόνο που πρέπει να αλλάξω σιμ έχω το κλασικό μέγεθος:) θέλω κάτι σε ποιο μικρό:D

ξέρετε αν κοστίζει αυτό???

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ Και τους δυο σας...

ολα οκ, μόνο που πρέπει να αλλάξω σιμ έχω το κλασικό μέγεθος:) θέλω κάτι σε ποιο μικρό:D

ξέρετε αν κοστίζει αυτό???

 

Η κοσμοτε στην αλλάζει με 5 ευρώ. Νομίζω παρόμοιες χρεώσεις έχουν και οι άλλες δύο.

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ Και τους δυο σας...

ολα οκ, μόνο που πρέπει να αλλάξω σιμ έχω το κλασικό μέγεθος:) θέλω κάτι σε ποιο μικρό:D

ξέρετε αν κοστίζει αυτό???

σε wind/q είναι δωρεάν και γίνονται και 4G. Σε cosmote/voda θέλει αλλαγή με 5€ και πάλι θα αποκτίσεις έτσι και 4G.

Αν δε σε νοιάζει το 4G και δεν θέλεις να δώσεις 5€ (cote/voda) απλά την "κόβεις" την παλιά sim με κοπίδι (google it how) ή μηχανάκι (2€ σε καταστήματα wind).

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Δες στις ρυθμίσεις των επαφών ποιές έχεις για προβολή...

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...