Jump to content

Redmi 2


manolisg10
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια θα ηθελα να μαθω αν κανει δουλεια το LED-flash του....βραδυ φενεται τιποτα στις φωτο?....ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 915
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

H κάμερα για τα γούστα μου είναι χάλια με πιθανότητα να μην εστιάζει σωστά στα μακρινά (αναφέρονται πολλά περιστατικά στο ιντερνετ). Το led στα κοντινά κάτι κάνει (το θεωρώ αρκετά δυνατό) αλλα παραμένει άθλια φωτογραφικά παρά τις κριτικές στο ιντερνετ εκτός αν το δικό μου έχει ειδικό θέμα που δεν νομίζω..
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

H κάμερα δεν είναι καλή (εμένα έχει και το θέμα με την εστίαση στα μακρινά), το φλας καλό είναι. Για την τιμή του όμως δεν το θεωρείς μειονέκτημα.

Μπαταρία όπως και τα άλλα android γύρω στην μία μέρα με χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Για την αυτονομία εγώ είμαι ικανοποιημένος.

 

Μπαταρία 3-4 μέρες με δύο SIM αλλά με όλα κλειστά (no wifi, no bt, no data, no 4G ή 2G only, no rotation και τίποτα να μην τρέχει στο υπόβαθρο όπως skype, viber και τέτοια). Όταν λέμε "όλα" κλειστά δε σημαίνει δεν το χρησιμοποιούμε το τηλέφωνο. Μιλάμε αρκετά κάποια SMS και πάντα λίγο internet απλά ανοίγουμε data/wifi όταν είναι να μπούμε.

Με πιο ζόρικη χρήση(αρκετό Wifi, Data, κάποιο browsing, camera και τέτοια) οπωσδήποτε 2+ μέρες. Πολύ καλή αυτονομία δλδ. Επίσης κάνω προσεκτική φόρτιση από σχετικά άδεια μπαταρία <10% έως να γίνει πλήρης (με αργό φορτιστή 500mAh ή 1000άρη όταν βιάζομαι).

Edited by keysmith
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

H κάμερα δεν είναι καλή (εμένα έχει και το θέμα με την εστίαση στα μακρινά), το φλας καλό είναι. Για την τιμή του όμως δεν το θεωρείς μειονέκτημα.

Μπαταρία όπως και τα άλλα android γύρω στην μία μέρα με χρήση.

Στην περίπτωσή μου δεν έχω αποφανθεί ακόμα αν τα μακρινά είναι τόσο χάλια λόγο κακής εστίασης ή γενικά κακού αισθητήρα. Ισως η δικιά μου αν μην έχει πρόβλημα αλλα δεν το λές και με με σιγουριά. Πάντως υπάρχει μία μέθοδος αν πιάνουν τα χέρια σου που μπορεί να σε βοηθήσει χωρίς να αγοράσεις ανταλλακτικό. Αφορά το κούνημα του φακού (adjastment) ώστε να έρθει στην σωστή μεριά. Αφαιρείς την κάμερα. Μαρκάρεις (με μαρκαδόρο) το σημείο που ήταν (στην άρκη στο πλαστικό bezel που κρατάει τον φακό) . Το ζεσταίνεις με πιστολάκι να μαλακώσει η κώλα και περιστρέφει δεξιά δοκιμάζεις πάλι και αν χειροτερέψει αριστερά Περισσότερα λένε εδώ.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα με την καμερα ετυχε σε σας η το κινητο εχει θεμα?

 

Είναι θέμα της συγκεκριμένης κάμερας απ'ότι φαίνεται, αλλά δεν ξέρω αν το έχουν όλες το πρόβλημα (λογικά όχι).

Εγώ να φανταστείς τώρα πρόσφατα το παρατήρησα μετά από 3 μήνες που το χρησιμοποιώ.

 

Στην περίπτωσή μου δεν έχω αποφανθεί ακόμα αν τα μακρινά είναι τόσο χάλια λόγο κακής εστίασης ή γενικά κακού αισθητήρα. Ισως η δικιά μου αν μην έχει πρόβλημα αλλα δεν το λές και με με σιγουριά. Πάντως υπάρχει μία μέθοδος αν πιάνουν τα χέρια σου που μπορεί να σε βοηθήσει χωρίς να αγοράσεις ανταλλακτικό. Αφορά το κούνημα του φακού (adjastment) ώστε να έρθει στην σωστή μεριά. Αφαιρείς την κάμερα. Μαρκάρεις (με μαρκαδόρο) το σημείο που ήταν (στην άρκη στο πλαστικό bezel που κρατάει τον φακό) . Το ζεσταίνεις με πιστολάκι να μαλακώσει η κώλα και περιστρέφει δεξιά δοκιμάζεις πάλι και αν χειροτερέψει αριστερά Περισσότερα λένε εδώ.

 

Δεν θα το δοκιμάσω μιας και δεν βγάζω και πολλές φωτογραφίες, αλλά καλά κάνεις και το αναφέρεις.

Edited by Zenor
Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα με την καμερα ετυχε σε σας η το κινητο εχει θεμα?

 

Το έχουν αναφέρει και άλλοι. Για παράδειγμα ήταν το πρόβλημα του test phone του gsmarena (ξεφτίλα).

Our Xiaomi Redmi 2 unit came with a defective camera lens and was able to focus only at objects at about 2 meters distance or less. The camera resolves a decent amount of detail although and manages to keep the noise levels low.

 

Θα ήθελα κάποιος που το κατέχει να ανεβάσει κάποια φωτογραφία με ένα τοπίο (εστίαση στο άπειρο) να συγκρίνω με την ποιότητα του δικού μου να αποφανθώ αν έχω πρόβλημα στην εστίαση (οριακά ίσως έχω πρόβλημα) ή αν είναι απλά ο αισθητήρα κακός (για τα γούστα μου, αν και έρχομαι από 808).

 

Edit. Μετά από παρατήρηση των (άθλιων αλλά καλύτερων) δειγμάτων του gsm arena και από τα σημερινά τεστ και με χρήση του open camera (που χρησιμοποιεί άλλους αλγορίθμους συμπίεσης και παραγωγής jpeg) μάλλον δεν έχω πρόβλημα εστίασης απλά είμαι μαθημένος σε κλάσης ανώτερες λήψεις. Και τώρα που το θυμάμαι και samsung s4 mini που σύγκρινα σε βράδυ τα ίδια χάλια έβγαζαν αν ανέβαζα και εγώ το default sharpening στο μέγυστο (ελαιογραφία είναι μετά όχι φώτογραφία αλλα τες πα) .. Θέλω όμως να τα δω και μέρα δίπλα δίπλα.. Πάντως καθώς έχω και θέμα με το 4G θα περάσω σήμερα ένα νεότερο firmware με wipe να δω συνολικά τι γίνεται.

 

Κατά τα άλλα (πλην κάμερας) το κινητό είναι πολύ συμπαθές λόγω (μικρού) μεγέθους και φοβερής απόκρισης και διεπαφής miui

Edited by keysmith
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά στο Myphone και στο forum..

 

άλλαξα rom έβαλα με recovery (wipe data κτλ) την τελευταία ελληνική dev rom 5.12.24 ξαναβγήκα στο κέντρο της Θεσσαλονίκης και τίποτα :(

Πουθενά 4G. Φίλος μου με lg g4c με ίδια sim (πορτοκαλή q) καμπάνα 4G..

 

Παρακαλώ κάποιος φίλος με redmi 2 pro 2gb (και όχι παραπλήσιο κινητό, δεν ξέρω πόσο ίδια περίπτωση είναι ένα redmi note κλτ) να μου επιβεβαιώσει ότι έχει 4g σε Wind ή Q και σε πια περιοχή και με ποια rom.

 

Θέλω να έχουμε το ίδιο υλικό και λογισμικό για να ξέρω τι φταίει. Μπορεί η rom 5.12.XX για το 2014813 να έχει θέμα και όχι για άλλα.. Αλλιώς τι να πω, να έχω hardware θέμα εγώ στην μπάντα του 4G σε καινούριο κινητό; Λίγο απίθανο μου κάνει αλλά ποτέ δεν ξέρεις..

Edited by keysmith
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά στο Myphone και στο forum..

 

άλλαξα rom έβαλα με recovery (wipe data κτλ) την τελευταία ελληνική dev rom 5.12.24 ξαναβγήκα στο κέντρο της Θεσσαλονίκης και τίποτα :(

Πουθενά 4G. Φίλος μου με lg g4c με ίδια sim (πορτοκαλή q) καμπάνα 4G..

 

Παρακαλώ κάποιος φίλος με redmi 2 pro 2gb (και όχι παραπλήσιο κινητό, δεν ξέρω πόσο ίδια περίπτωση είναι ένα redmi note κλτ) να μου επιβεβαιώσει ότι έχει 4g σε Wind ή Q και σε πια περιοχή και με ποια rom.

 

Θέλω να έχουμε το ίδιο υλικό και λογισμικό για να ξέρω τι φταίει. Μπορεί η rom 5.12.XX για το 2014813 να έχει θέμα και όχι για άλλα.. Αλλιώς τι να πω, να έχω hardware θέμα εγώ στην μπάντα του 4G σε καινούριο κινητό; Λίγο απίθανο μου κάνει αλλά ποτέ δεν ξέρεις..

Έχεις ενεργοποίηση το 4G από τον πάροχο που είσαι ? Κάνε ενεργοποίηση και μετά θα δεις

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ενεργοποίηση το 4G από τον πάροχο που είσαι ? Κάνε ενεργοποίηση και μετά θα δεις
Σε κατάστημα wind που είπαν ότι δεν χρειαζόταν να κάνω κάτι άλλο και ότι θα έπρεπε να έχω 4G αλλα μόλις τώρ κάλεσα 1260 (εξ πελατών) και μου είπαν ".. δεν ήταν ενεργοποιημένη η υπηρεσία και θα ενεργοποιηθεί τις επόμενες ώρες!!!" :wacko: Μα καλά όταν άλλαξα την SIM γιατί αλήθεια το έκανα; Για να να πάρω νέα πορτοκαλή κάρτα :mad: Έπρεπε αυτομάτως να ενεργοποιηθεί.. Έτσι το καταλαβαίνω..

 

Περιμένω "φως" τις επόμενες ώρες :)

Καλή νεα χρονιά να έχουμε!!

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Το έχουν αναφέρει και άλλοι. Για παράδειγμα ήταν το πρόβλημα του test phone του gsmarena (ξεφτίλα).

 

 

Θα ήθελα κάποιος που το κατέχει να ανεβάσει κάποια φωτογραφία με ένα τοπίο (εστίαση στο άπειρο) να συγκρίνω με την ποιότητα του δικού μου να αποφανθώ αν έχω πρόβλημα στην εστίαση (οριακά ίσως έχω πρόβλημα) ή αν είναι απλά ο αισθητήρα κακός (για τα γούστα μου, αν και έρχομαι από 808).

 

Edit. Μετά από παρατήρηση των (άθλιων αλλά καλύτερων) δειγμάτων του gsm arena και από τα σημερινά τεστ και με χρήση του open camera (που χρησιμοποιεί άλλους αλγορίθμους συμπίεσης και παραγωγής jpeg) μάλλον δεν έχω πρόβλημα εστίασης απλά είμαι μαθημένος σε κλάσης ανώτερες λήψεις. Και τώρα που το θυμάμαι και samsung s4 mini που σύγκρινα σε βράδυ τα ίδια χάλια έβγαζαν αν ανέβαζα και εγώ το default sharpening στο μέγυστο (ελαιογραφία είναι μετά όχι φώτογραφία αλλα τες πα) .. Θέλω όμως να τα δω και μέρα δίπλα δίπλα.. Πάντως καθώς έχω και θέμα με το 4G θα περάσω σήμερα ένα νεότερο firmware με wipe να δω συνολικά τι γίνεται.

 

Κατά τα άλλα (πλην κάμερας) το κινητό είναι πολύ συμπαθές λόγω (μικρού) μεγέθους και φοβερής απόκρισης και διεπαφής miui

 

Το gsmarena δεν μιλά για το Redmi note 2..

Sorry ειμαι σε λάθος θεμα.

Edited by xostel77
Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορία το 4G ήρθε/εμφανίστηκε σήμερα μετά την επικοινωνία μου με την wind στο 1260 (εξ πελατών) όπου και μου "ενεργοποίησαν" την υπηρεσία. Αυτό έγινε μετά από 2 εβδομάδες προσπάθειάς μου να βρω τι φταίει και δεν έχω 4G με καινούρια 4G συσκευή (άλλαζα firmware, πήγαινα πέρα δώθε στο κέντρο της Θεσσαλονίκης μπας και πιάσει) και ενώ σε κατάστημα της wind που το είδαν μου είχαν πει πως κανονικά θα έπρεπε να είχα 4g (σε δύο κάρτες μάλιστα μία Q και μία f2g).

 

Οπότε ας είναι γνωστό ότι χρειάζεται ενεργοποίηση της υπηρεσίας ΚΑΙ από την εξυπηρέτηση πελατών εκτός από το να προμηθευτής την νεα 4G Multi USIM TWIN κάρτα.

 

Σε κάποιους έγινε αυτόματα η ενεργοποίηση του 4G με την απόκτηση της κάρτας (που είναι και το λογικό) όχι σε όλους όμως.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι αναμεσα στο Redmi 2 prime και στο Samsung galaxy a3....Τι λετε?
στο σπίτι του redmi 2 τι θες να ακούσεις :lol:

Είχα και εγώ αυτό το δίλημμα.

Το redmi 2 pro φτηνότερο με καλύτερα specs (2gb ram, δύο sim+ sd χώρια, μπαταρία που αλλάζει, hd οθόνη, παιχνιδιάρικες rom που είσαι root και ui το γνωστό miui) χωρίς ελληνική εγγύηση αν το πάρεις απο κίνα με ρίσκα να έχει πχ ελάττωμα (στη κάμερα για παράδειγμα).

Το Samy A3 πιο "πουλμουρ" :p καθώς αλουμίνιο, ανώτερη amoled οθόνη (αλλα όχι hd που δεν έχει σημασία μπροστά στο amoled), λίγο μικρότερη μπαταρία που δεν αλλαζει, μία sim, κάμερα πίσω/κύρια κάπως καλύτερη (οξύτητα φακού) και με μπροστά επίσης καλύτερη (5mp vs 2). Gorilla glass 4 (αντί 2). Λίγο λιγότερη ram όμως, καθώς το Α3 έχει 1,5gb (αλλα θα κάνει δουλειά). Το Α3 έχει και την 800άρα LTE μπάντα ΑΝ έχει σημασία που θα αρχίζει να παίζει. Έχει όμως και ακριβότερη τιμή περίπου 40€ (σημερα samsung Α3 170€ από Ελλάδα αντί 130€ το redmi 2 pro από κίνα). Το δίκαρτο Α3 έχει 1gb, και νομίζω δεν είναι 4G.

Edited by keysmith
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Και εγω πιο πολυ το σκεφτομαι λογω amoled οθονης και τον μεταλικο σχεδιασμο....τωρα το δικαρτο δεν με απασχολει κ η διαφορα 0.5 Ram δεν νομιζω να παιζει κ πολυ ρολο....
Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ενδιαφέρετε μπορεί να δοκιμάσει την CyanogenMod 12.1 του kumajaya: http://forum.xda-developers.com/android/development/-t3200883

(H 13 έχει κάποια bugs αλλά προσπαθεί να τα διορθώσει).

 

Μου έβγαλε 5 ώρες screen time και 20%, επίσης λύθηκαν κάποια θέματα που είχα στην MIUI με το GPS (δεν έκλεινε από το notification panel αν ήταν high accuracy).

Θα δοκιμάσω και το θέμα με το focus στα μακρινά της κάμερας μπας και έφτιαξε. Γενικά μου αρέσει περισσότερο από την MIUI και δεν έχω παρατηρήσει κάποιο bug.

 

Edit: Τελικά δεν έφτιαξε το θέμα με την κάμερα

Edited by Zenor
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,περνάει πλέον η paypal σε minideal και vickmall?....Παράγγειλε κανείς τον τελευταίο μήνα?...Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,περνάει πλέον η paypal σε minideal και vickmall?....Παράγγειλε κανείς τον τελευταίο μήνα?...Ευχαριστώ.
Έχει νομίζω να κάνει με τι λογαριασμό έχει ο μαγαζάτορας. Αν είναι εκτός Ευρώπης δύσκολα περνάει. Μπορείς ίσως να του ζητήσεις κάποιο Ευρωπαϊκό τους λογαριασμό. Εγώ πήγα να πάρω μια εβδομάδα πριν με paypal από ebay (κίνα το μαγαζί) πράγμα 1$ και δεν περνούσε :( Τελικά το πήρα με paypal συγγενή και αλλοδαπή κάρτα. Δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι τις τελευταίες μέρες.

 

Υπάρχουν πάντως τρόποι (ανέβασμα χρημάτων στο paypal 3.5%, έκδοση virtual credit cards πχ mywiredcard και αποστολή έμβασμα εκεί κτλ) αλλά πιο μπλέξιμο..

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι

Επειδή σκεφτομαι να το παραγγειλω απο vickmall τις επομενες μερες, θα ηθελα να

μαθω αν το συγκεκριμενο redmi 2 (2gb 16gb) μπορει να ειναι και wi fi hotspot.

 

(Επιπλέον αν χρειαζεται κατι να επισημανω στο κατ/μα που θα κανω την παραγγελια,

για τα υπολοιπα δηλ. ελληνικες ρομ κ.α εν καιρω θα σας ζαλισω).

 

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι

Επειδή σκεφτομαι να το παραγγειλω απο vickmall τις επομενες μερες, θα ηθελα να

μαθω αν το συγκεκριμενο redmi 2 (2gb 16gb) μπορει να ειναι και wi fi hotspot.

 

(Επιπλέον αν χρειαζεται κατι να επισημανω στο κατ/μα που θα κανω την παραγγελια,

για τα υπολοιπα δηλ. ελληνικες ρομ κ.α εν καιρω θα σας ζαλισω).

 

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.

ναι γίνεται hotspot όπως όλα τα android

Μηπως όμως να περιμένεις το redmi 3 που βγαίνει σε λίγο καιρό (αν και 5άρι έχει δυνατά χαρακτηριστικά).

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φιλε keysmith για την άμεση απάντηση.

Οσο για το redmi 3 δεν έχεις άδικο, αξίζει να περιμένω λίγο.

Τα λέμε...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή σήμερα μου ήρθε το redmi 2, θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κανεις που να κράτησε την αγγλική ρομ πάνω του έτσι όπως ήρθε στοκαρισμένη

 

 

 

Πιθανόν να βάλω ελληνικό πληκτρολόγιο μετά αλλά δεν με ενδιαφέρει να ζει ελληνικό μενού κλπ

 

 

 

Ειναι καλή αυτή που φοράει πάνω ή προτείνεται κάποια καλύτερη;

 

 

 

Αν ναι απο που μπορεί να κατεβει και τι πιθανά bugs έχει;

Link to comment
Share on other sites

Όχι, οι συγκεκριμένες rom έχουν θέματα. Βάλε την τελευταία ελληνική 6.1.14 και αν θες το αλλάζεις το μενού σε αγγλικά:

https://xiaomi-miui.gr/community/wsif/index.php/Category/365-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-MIUI-ROMS-GTV/

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...