Jump to content

[Google Nexus 6] Τροποποιήσεις/Βελτιώσεις


gnt
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κι εγώ επειδή βαριόμουν να περιμένω να έρθει η 5.1.1 έπαιξα λίγο με τις Roms το Σουκού. Έχω μείνει 2 μέρες με Euphoria και απ'όσες δοκίμασα είναι η πιο σταθερή, και overall με τα καλύτερα modifications.

Πέρασα και από Terminus και AOSiP. Και οι δύο είχαν κάτι το οποίο θεωρώ σημαντικό, οι ήχοι των ειδοποιήσεων άκουγονταν από το πρώτο δευτερόλεπτο στην κανονική τους ένταση, και όχι πρώτα σιγά και μετά από 2-3 δευτερόλεπτα στο 100% όπως γίνεται στη στοκ Lollipop, στη Euphoria, και σε πολλές άλλες custom roms. Δε τις κράτησα όμως γιατί στη μεν Terminus έλειπε η ωραία εφαρμογή "Messaging" για sms που έχει η Euphoria (την οποία και θεωρώ ανώτερη από τη Textra) , και τα themes. Στη δε AOSiP δε μου άρεσε καθόλου το total black ui της.

 

Εγώ πάλι λέω να δοκιμάσω την chroma για να δω πως πάει.

:D
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ πάλι λέω να δοκιμάσω την chroma για να δω πως πάει.

Do it, και μετέφερε μας τις εντυπώσεις σου.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 2 εβδομάδες με Euphoria και απείραχτο kernel αυτή τη φορά, παρατήρησα ότι:

 

1) Το dt2w με hells είναι το ίδιο προβληματικό/ιδιαίτερο (επιλέξτε εσείς τον χαρακτηρισμό) όπως και με lean. Έχουμε άλλες συσκευές με υποδειγματικό dt2w (πχ. stock lg g2) κ η διαφορά είναι πεντακάθαρη. Στο ένα πατάς χαλαρός όπως να'ναι και πάντα θα ανοίξει, στο δεύτερο (Ν6) πρέπει να πάρεις βαθιά ανάσα, να συγκεντρωθείς, κ να πετύχεις το σωστό διάστημα μεταξύ των δύο χτυπημάτων.

 

2) Η γενικότερη σταθερότητα/smoothness είναι επίσης πανομοιότυπες, βασικά δεν υπάρχει κάποιο κριτήριο smoothness από τη στιγμή που κ με τους δύο πάει το ίδιο σφαίρα το κινητό.

 

3) Με την προτελευταία έκδοση, δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι στην τελευταία, έχω δει 2-3 random restarts για πρώτη φορά σε αυτή τη συσκευή. Αν δεν αλλάξει με την πρόσφατη έκδοση την πετάω άμεσα. Το έχει παρατηρήσει άλλος κανείς;

Με βλέπω να ξαναφλασάρω lean...

Edited by mclisme
Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Με stock κέρνελ και stock rom, restarts δεν μου έχει κάνει ποτέ. Όσο για το double tap , στο 95% των χτυπημάτων δουλεύει σωστά, κάποιες φορές, λίγες, τυχαίνει να μην πιάσει αμέσως αλλά κατά κανόνα no problem!!

Εδώ να πω, επειδή υπάρχει και το g2 στο σπίτι (μια και το ανέφερες σαν σύγκριση), ότι ούτε και σε αυτό έχει 100% επιτυχία το double tap και κυμαίνεται στα ίδια σχεδόν ποσοστά με το nexus. Αυτά τουλάχιστον παρατηρώ στις δικές μου συσκευές.

Κάτι άλλο, με lean kernel, βλέπετε κάποιες εμφανείς διαφορές από τον stock? Κάποιο παρατράγουδο έχετε παρατηρήσει με αυτόν?

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Με stock κέρνελ και stock rom, restarts δεν μου έχει κάνει ποτέ. Όσο για το double tap , στο 95% των χτυπημάτων δουλεύει σωστά, κάποιες φορές, λίγες, τυχαίνει να μην πιάσει αμέσως αλλά κατά κανόνα no problem!!

Εδώ να πω, επειδή υπάρχει και το g2 στο σπίτι (μια και το ανέφερες σαν σύγκριση), ότι ούτε και σε αυτό έχει 100% επιτυχία το double tap και κυμαίνεται στα ίδια σχεδόν ποσοστά με το nexus. Αυτά τουλάχιστον παρατηρώ στις δικές μου συσκευές.

Κάτι άλλο, με lean kernel, βλέπετε κάποιες εμφανείς διαφορές από τον stock? Κάποιο παρατράγουδο έχετε παρατηρήσει με αυτόν?

 

Η εντύπωση μου είναι ότι το G2 θα δουλέψει 9/10 ενώ το Ν6 5/10, για τέτοια διαφορά μιλάω κ επαναλαμβάνω, ασχέτως kernel. Restart δεν μου έκανε ποτέ , ούτε full stock, ούτε stock με lean ούτε με πρώτες Euphoria γιαυτό θέλω να πιστεύω ότι σχετίζεται με την έκδοση της ρομ.

 

Με lean δεν είχα κανένα θέμα.

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όταν μιλάτε ακούτε κάτι σαν παράσιτα μέσα στο ακουστικό??

 

εχω και εγω παρασιτα γενικα...και προσπαθω να καταλαβω αν φταιει κατι στη συσκευη μου. Σε 2G σπανια το κανει, ενω σε 3G πολυ συχνα...για δοκιμασε και εσυ να το δοκιμασεις αυτο...

Link to comment
Share on other sites

εχω και εγω παρασιτα γενικα...και προσπαθω να καταλαβω αν φταιει κατι στη συσκευη μου. Σε 2G σπανια το κανει, ενω σε 3G πολυ συχνα...για δοκιμασε και εσυ να το δοκιμασεις αυτο...

Χθες που δοκίμασα και με ακουστικά το κάνει επίσης.... Με 2g μου το κάνει τώρα με 3g η 4g θα δοκιμάσω και θα σου πω

Link to comment
Share on other sites

Η εντύπωση μου είναι ότι το G2 θα δουλέψει 9/10 ενώ το Ν6 5/10, για τέτοια διαφορά μιλάω κ επαναλαμβάνω, ασχέτως kernel. Restart δεν μου έκανε ποτέ , ούτε full stock, ούτε stock με lean ούτε με πρώτες Euphoria γιαυτό θέλω να πιστεύω ότι σχετίζεται με την έκδοση της ρομ.

 

Με lean δεν είχα κανένα θέμα.

Ισχύει αυτό που αναφέρεις. Γενικά το DT2W στο Nexus ποτέ δεν πρόκειται να δουλέψει σωστά, οποιονδήποτε kernel και αν βάλουμε.

Γι'αυτό και αποφάσισε η Google τη τελευταία στιγμή - ενώ υπάρχει στον στοκ κερνελ - να το απενεργοποιήσει.

Το triple tap πιάνει αρκετές φορές (με Euphoria latest version & Hells Kernel). Όταν όμως ανοίγεις τη συσκευή πάμπολλες φορές την ημέρα και στο 30% αυτών δε θα πιάσει, και στις υπόλοιπες τα παραπάνω taps, είναι πράγμα εκνευριστικό, σε σχέση με το LG G3 που δουλεύω συχνά.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 2 εβδομάδες με Euphoria και απείραχτο kernel αυτή τη φορά, παρατήρησα ότι:

 

1) Το dt2w με hells είναι το ίδιο προβληματικό/ιδιαίτερο (επιλέξτε εσείς τον χαρακτηρισμό) όπως και με lean. Έχουμε άλλες συσκευές με υποδειγματικό dt2w (πχ. stock lg g2) κ η διαφορά είναι πεντακάθαρη. Στο ένα πατάς χαλαρός όπως να'ναι και πάντα θα ανοίξει, στο δεύτερο (Ν6) πρέπει να πάρεις βαθιά ανάσα, να συγκεντρωθείς, κ να πετύχεις το σωστό διάστημα μεταξύ των δύο χτυπημάτων.

 

2) Η γενικότερη σταθερότητα/smoothness είναι επίσης πανομοιότυπες, βασικά δεν υπάρχει κάποιο κριτήριο smoothness από τη στιγμή που κ με τους δύο πάει το ίδιο σφαίρα το κινητό.

 

3) Με την προτελευταία έκδοση, δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι στην τελευταία, έχω δει 2-3 random restarts για πρώτη φορά σε αυτή τη συσκευή. Αν δεν αλλάξει με την πρόσφατη έκδοση την πετάω άμεσα. Το έχει παρατηρήσει άλλος κανείς;

Με βλέπω να ξαναφλασάρω lean...

 

1. Kαι μεγάλο ποσοστό ακρίβειας βάζετε, στο δικό μου με Euphoria και hells, βαριά 2/10 αν είναι σε deep sleep το κινητό. Αν είναι ξύπνιο τότε το ποσοστό άντε να ανέβει στα 5/10.

 

3. Η τελευταία 14/05 έχει έναν πειραματικό kernel με κάτι νέα patches, που όπως έγραψε ο hells σε μερικές συσκευές το κινητό υπερθερμαίνεται παραπάνω και έχει κάποια προβλήματα στο wifi και ήδη πόσταρε έναν alternative για όσους έχουν προβλήματα.

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=60736082&postcount=5619

Προσωπικά δεν το φλάσαρα γιατί δεν είδα τίποτα περίεργο αλλά άμα αντιμετωπίζεις θέματα ρίξε μια ματιά.

 

Χθες που δοκίμασα και με ακουστικά το κάνει επίσης.... Με 2g μου το κάνει τώρα με 3g η 4g θα δοκιμάσω και θα σου πω

Στο 4G δεν έχει διαφορά με το 3G, το 4G είναι μόνο για data, οι κλήσεις παραμένουν σε 3G. Απόσο ξέρω, καμία εταιρία κινητής δεν έχει ανοίξει το VoLTE στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως παίζουν τίποτα διαφορές στο hw μεταξύ παρτίδων? Στο δικό μου 9/10 φορές το double tap πιάνει με την μια και δεν βλέπω καμιά απολύτως διαφορά ακόμη και όταν πέσει σε deep sleep.Το αφήνω το βράδυ και το πρωί που θα το χτυπήσω θα ανοίξει με την μια. Καμία σχέση δηλαδή με αυτά που περιγράφετε, γι'αυτό και λέω μήπως είναι θέμα παρτίδων.
Link to comment
Share on other sites

Μήπως παίζουν τίποτα διαφορές στο hw μεταξύ παρτίδων? Στο δικό μου 9/10 φορές το double tap πιάνει με την μια και δεν βλέπω καμιά απολύτως διαφορά ακόμη και όταν πέσει σε deep sleep.Το αφήνω το βράδυ και το πρωί που θα το χτυπήσω θα ανοίξει με την μια. Καμία σχέση δηλαδή με αυτά που περιγράφετε, γι'αυτό και λέω μήπως είναι θέμα παρτίδων.

 

Το ίδιο και σε μένα ...9,5/10 φορές θα παίξει κανονικά.... είμαι στην τελευταία official euphoria me hells kernels.... Πάντως κάτι τυχαία restarts τα κάνει και μάλιστα συχν, πυκνά... π.χ. έκανα γρήγορο scroll στον φάκελο camera του gallery και ...restart... είχα ανοικτό feedly και διάβαζα και ...πάλι restart.... κατά τα άλλα πάει σφαίρα...lag ούτε για δείγμα....

 

----- προσθήκη μηνύματος 102 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Χρησιμοποιω Banks Dynamics Gapps 12.05..

Λες να βαλω καποια αλλα ?

 

τι να σου πω... κι εγώ τα ίδια έβαλα....

Link to comment
Share on other sites

Στο 4G δεν έχει διαφορά με το 3G, το 4G είναι μόνο για data, οι κλήσεις παραμένουν σε 3G. Απόσο ξέρω, καμία εταιρία κινητής δεν έχει ανοίξει το VoLTE στην Ελλάδα.

 

Α μαλιστα...αρα η ποιοτητηα των κλησεων ειανι αναμεσα σε 3g και 2g...

Link to comment
Share on other sites

Το double tap to wake δεν χρειάζεται αφού μόλις σηκώσεις τη συσκευή ανάβει η οθόνη κ ξυπνάει μόνο του.

Το Ambient Display τις περισσότερες φορές είναι σπαστικό, είσαι στο αυτοκίνητο, κουνιέται το κινητό τσουπ ανοίγει. Πάντα κρατώ το κινητό στο χέρι λόγω του μεγέθους του και συνέχεια πατιόντουσαν τυχαία πράγματα.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Το Ambient Display τις περισσότερες φορές είναι σπαστικό, είσαι στο αυτοκίνητο, κουνιέται το κινητό τσουπ ανοίγει. Πάντα κρατώ το κινητό στο χέρι λόγω του μεγέθους του και συνέχεια πατιόντουσαν τυχαία πράγματα.

Εγώ παντός το έβαλα offγτ δεν βολεύει και τόσο πολυ

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τα 2 τελευταία posts, επίσης είδα ότι με double tap to wake και ambient υπήρχε μπλέξιμο.. Έσβησα το ambient και είναι πολύ καλύτερα
s21 ultra 256
Link to comment
Share on other sites

Παντός εγώ χρησιμοποιώ το douple Tap από μια εφαρμογή και όχι από το kernel.. Και δουλεύει πιο καλα

 

Ποια εννοεις; Το wakegestures;

:D
Link to comment
Share on other sites

Nexus 6 Tap To Wake λέγεται... Και στο xda το έχει και στο palystore

Αυτή η εφαρμογή ενεργοποιεί την εντολή που χρειάζεται για να δουλέψει το διπλό ταπ. Την έχω κατεβάσει. Έχω την εντύπωση πως όλες οι ρομ αυτό χρησιμοποιούν για να δουλέψει.

:D
Link to comment
Share on other sites

Αυτή η εφαρμογή ενεργοποιεί την εντολή που χρειάζεται για να δουλέψει το διπλό ταπ. Την έχω κατεβάσει. Έχω την εντύπωση πως όλες οι ρομ αυτό χρησιμοποιούν για να δουλέψει.

 

ακριβώς. Είναι λειτουργία που υπάρχει στον στοκ κερνελ και απλά η εφαρμογή το χρησιμοποιεί. Πάντως στο Νεξους 9 που έχει double tap to wake από την HTC, δουλεύει άψογα.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς. Είναι λειτουργία που υπάρχει στον στοκ κερνελ και απλά η εφαρμογή το χρησιμοποιεί. Πάντως στο Νεξους 9 που έχει double tap to wake από την HTC, δουλεύει άψογα.

Α όκ δεν το ήξερα... Πάντως ο hells εμένα δεν έχει touch comtrol

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς περασμένο xposed;

 

Περιμενω ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ την 5.1.1 για να περασω xposed στην 5.1 και να κανω 1002 πειραματα πριν το φλασαρω καθαρα.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Google Nexus 6] Τροποποιήσεις/Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...