Jump to content

Google Nexus 6 (by Motorola)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πως το κάνουμε αυτό ? Με το προγραμματάκι που τα κάνει όλα ?

Και αν ναι τα σβήνει όλα ?

 

Σορρυ που ρωτάω αλλά δεν το έχω ξανακάνει

Εφόσον δεν το έχεις ξανακάνει, έχεις κλειδωμένο bootloader λογικά. Άρα ναι, θα γίνει αυτόματο reset κατά το ξεκλείδωμα, για να βάλεις τη νεότερη έκδοση, την οποία κατεβάζεις από το παρακάτω λινκ.

 

https://developers.google.com/android/images

 

Με το προγραμματάκι που αναφέρεις γίνεται εύκολα και θα σου πάρει ~10 λεπτά.

 

sent from nexus 6

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τελικά άλλαξες kernel? Ποιον έβαλες;

Ο stock της PN δεν υποστηρίζει F2FS, σωστά;

 

sent from nexus 6

 

Όχι, όντως δοκίμασα τον kernel της Vanilla ROM, αλλά να σου πω 2-3 μέρες μετά, αν δεν το ήξερα ότι έχω γυρίσει σε f2fs, δεν θα παρατηρούσα καμία διαφορά, οπότε το γύρισα στον stock της PN.

Το μέλλον είναι ήδη εδώ !:p
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι και εγώ να αλλάξω μπαταρία, αλλά ρε παιδιά, πως το αφαιρω το πίσω καπακι? Είδα κάτι βιντεακια με heatgun, αλλά εγώ μονο πιστολάκι έχω :p .

 

Στο σέρβις μπορω να το στείλω? Είναι εκτός εγγύησης. Ποσο περιπου λέτε να κοστίσει?

Θάνος :)
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι και εγώ να αλλάξω μπαταρία, αλλά ρε παιδιά, πως το αφαιρω το πίσω καπακι? Είδα κάτι βιντεακια με heatgun, αλλά εγώ μονο πιστολάκι έχω :p .

 

Στο σέρβις μπορω να το στείλω? Είναι εκτός εγγύησης. Ποσο περιπου λέτε να κοστίσει?

 

Ζεσταίνεις 5 λεπτά με πιστολάκι και μετά αφού βγάλεις την sim tray ξεκίνα με το νύχι η κάτι αιχμηρό. Εϊναι με κόλλα μόνο που βγαίνει εύκολα, απλά πήγαινε αργά αργά γιατί η κόλλα πιάνει και σε ένα σημείο το καλώδιο που περνάει το power key. Να φανταστείς ότι όταν θα περάσεις το καινούριο μόνο η κόλλα στιγμής κολλάει από την εμπειρία μου. Εγώ το κόλλησα 2 φορές με logo απλή το έβγαλα επειδή δεν κόλλαγε δυνατά.

 

Είναι πολύ απλό. Πάρε από Κίνα όλο το πακέτα, για λίγα ευρώ έχει και το Middle Frame που στο κάνει καινούριο.

Το μέλλον είναι ήδη εδώ !:p
Link to comment
Share on other sites

Ζεσταίνεις 5 λεπτά με πιστολάκι και μετά αφού βγάλεις την sim tray ξεκίνα με το νύχι η κάτι αιχμηρό. Εϊναι με κόλλα μόνο που βγαίνει εύκολα, απλά πήγαινε αργά αργά γιατί η κόλλα πιάνει και σε ένα σημείο το καλώδιο που περνάει το power key. Να φανταστείς ότι όταν θα περάσεις το καινούριο μόνο η κόλλα στιγμής κολλάει από την εμπειρία μου. Εγώ το κόλλησα 2 φορές με logo απλή το έβγαλα επειδή δεν κόλλαγε δυνατά.

 

Είναι πολύ απλό. Πάρε από Κίνα όλο το πακέτα, για λίγα ευρώ έχει και το Middle Frame που στο κάνει καινούριο.

 

Ε, εμένα καινούργιο ειναι έτσι κι αλλιως το πλαίσιο, το πίσω θέλω να αλλάξω. Με την μπαταρία τι γίνεται? Υπαρχουν παρα πολλές στο ebay, ποια ειναι σίγουρα αυθεντική? Όλες λένε κάτι Ζ30 3025mah , αλλά η κανονική δεν είναι 3225?

 

Υ.Γ. Με το service ξέρει κανεις τι γίνεται?

Θάνος :)
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν υπάρχει περίπτωση.

clickbait

Το μέλλον είναι ήδη εδώ !:p
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε πριν λίγο το security patch Απριλίου.

Το παράδοξο είναι ότι ακόμα δεν έχει ερθει ota η 7.1.1.

Δεν θέλω να την περάσω μόνος μου γιατί όταν πέρασα την 7.0, μετά από λίγο ξανακλείδωσα τον bootloader και δεν θέλω να κάνω reset.

Απορώ πάντως με την λογική του παραλόγου της google.

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε πριν λίγο το security patch Απριλίου.

Το παράδοξο είναι ότι ακόμα δεν έχει ερθει ota η 7.1.1.

Δεν θέλω να την περάσω μόνος μου γιατί όταν πέρασα την 7.0, μετά από λίγο ξανακλείδωσα τον bootloader και δεν θέλω να κάνω reset.

Απορώ πάντως με την λογική του παραλόγου της google.

 

Μα δεν πρόκειται ποτέ να πάρει την 7.1.1 το έχει πει και η google

Link to comment
Share on other sites

Η 7.1.1 έχει βγει επίσημα, λειτουργεί απροβλημάτιστα και κάθε μήνα ανανεώνεται με τα security patches.

Αυτή που δεν θα δοθεί είναι η 7.1.2, οπότε όποιος θέλει να ακολουθήσει πρέπει να μεταβεί σε custom rom.

Link to comment
Share on other sites

Η 7.1.1 έχει βγει επίσημα, λειτουργεί απροβλημάτιστα και κάθε μήνα ανανεώνεται με τα security patches.

Αυτή που δεν θα δοθεί είναι η 7.1.2, οπότε όποιος θέλει να ακολουθήσει πρέπει να μεταβεί σε custom rom.

 

Ναι αλλά δεν έχει δοθεί παντού ακόμα... Ασε που κάποιες πήγαν πίσω στης 7.0. οποτε η 7.1 μάλλον άκυρη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 42 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ότι να ναι https://developer.android.com/preview/download.html#flashable-images

Ξέχασε να βάλει το "P" μετά το 6 μάλλον

 

Δες και αυτό εδώ :

http://www.theworldgist.com/google-nexus-6-appears-on-google-git-with-android-o-running-the-show-could-the-phone-receive-the-update/

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά δεν έχει δοθεί παντού ακόμα... Ασε που κάποιες πήγαν πίσω στης 7.0. οποτε η 7.1 μάλλον άκυρη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 42 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Δες και αυτό εδώ :

http://www.theworldgist.com/google-nexus-6-appears-on-google-git-with-android-o-running-the-show-could-the-phone-receive-the-update/

Εφόσον εξακολουθούν να βγαίνουν νέα images κάθε μήνα (7.0 και 7.1.1) και να υπάρχουν στο επίσημο site της Google, δεν θεωρώ ότι είναι άκυρη.

Ο λόγος που δεν έχει δοθεί δεν μπορώ να ξέρω ποιος είναι, αλλά το θέμα των ενημερώσεων και το πότε δίνονται, πάσχει γενικά στο Android.

Link to comment
Share on other sites

Χτες που τράβηξα ένα βίντεο η κάμερα τρεμοπαιζε συνέχεια και το εκανε σε ολα τα βιντεο παντού .Βρε τι restart εκανα τιποτα .Ν αλλάξω app ?

Εχω το δικό του .

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν μαντηλάκια ή ειδικά πανιά για καθαρισμό οθονών κινητών;

Οποιοδήποτε πανάκι μικροινων (microfiber), κάνει εξαιρετική δουλειά.

Βρίσκεις παντού. Μέχρι και στον Βασιλόπουλο

 

Στάλθηκε από το Nexus 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οποιοδήποτε πανάκι μικροινων (microfiber), κάνει εξαιρετική δουλειά.

Βρίσκεις παντού. Μέχρι και στον Βασιλόπουλο

 

Στάλθηκε από το Nexus 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Ευχαριστώωωωω θα βγω στη γύρα να ψάξω!! :)

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα την 7.1.1.

Εκανα τα unlock & root και ότι έλεγε το πρόγραμμα .Εριξα την ρομ στα downloads του τηλεφώνου όπως είναι ζιπαρισμένη . Τι κάνω μετά με το πρόγραμμα ?

Πως την εγκαθιστώ ?

Edited by zaras27
Link to comment
Share on other sites

Ποια ρομ εννοείς; stock ή custom?

 

Στάλθηκε από το Nexus 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Stock κατέβασα . Με τα πολλά το κατάφερα αφού ναι μεν είχε να την βάλεις από το πρόγραμμα αλλά έπρεπε να ξετικάρεις τα πάντα για να μπει.

Διαφορά μπαταρίας πάντως είδα αλλά .. δεν δουλεύει το google play services ...

Link to comment
Share on other sites

Τι επιλογη εχετε στο 'Ορισμος προτιμωμενου τυπου δικτυου' ;

Εμενα εχει σαν επιλογη LTE/UMTS auto (PRL). Eχω Cosmote

Ρυθμισεις -> Σχετικα με το τηλεφωνο -> Κατασταση -> Phone info

Χρήστος

Νοκια Ν70 -> Νοκια Ν73 -> Νοκια Ν86 -> Νοκια Ε7 ->Nokia Lumia 930 + Nexus 6 - > Pixel 4a

E7 : 31/8/2011 930 : 2/2/2015 Nexus 6 : 12/8/2016

Link to comment
Share on other sites

Να και το 7.1.2! (purenexus) Έχει ακόμη ψυχή το Nexus!

Geekbench 4: Single 1075, Multi 3004.

:happy:

Αναμενόμενο θα έλεγα. Την επόμενη έκδοση android να δούμε αν θα πάρει απροβλημάτιστα μέσω custom rom.

 

Βλέπεις κάποια διαφορά σε σχέση με την 7.1.1;

Link to comment
Share on other sites

Αναμενόμενο θα έλεγα. Την επόμενη έκδοση android να δούμε αν θα πάρει απροβλημάτιστα μέσω custom rom.

 

Βλέπεις κάποια διαφορά σε σχέση με την 7.1.1;

Βλέπω, ΚΑΜΙΑ μα ΚΑΜΙΑ διαφορά, εκτός από το ειδοποιήσεις χρήσης μπαταρίας (battery usage alerts).

Κατά τα άλλα, είμαι σε Purenexus 7.1.2 με kernel 3.10.105 με f2fs από την Vanilla-beans-2.02 οπότε και επίσημα security κομπλέ και επιδόσεις κομπλέ. Μπαταρία στα ίδια επίπεδα, με το Google play services να τρώει σαν διάολος την μπαταρία που και πάλι το βράδυ με βγάζει 30-40%

Το μέλλον είναι ήδη εδώ !:p
Link to comment
Share on other sites

Σέρβις αλλαγή μπαταρίας με κόστος 65€ :( κι αυτό επειδή η μπαταρία έχει εγγύηση ένα χρόνο κ το κινητό καλά καλά δεν έκλεισε τα δύο. Bummer
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 6 (by Motorola)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...