Jump to content

Google Nexus 6 (by Motorola)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χμμ.. ναι. Οκ θενκς για τη βοήθεια.

Και οπως ηδη αναφερθηκε εγγυηση γιοκ.

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σκέφτομαι να αγοράσω το Nexus 6, μιας και θέλω μια γρήγορη συσκευή, feature proof (ενημερώσεις και hardware), με μεγάλη καλή οθόνη (τέλος οι LCD για μένα), και σχετικά λογική τιμή (ταβάνι τα 420€ που κοστίζει).

 

Όμως αυτό που με προβληματίζει είναι ότι μπήκα στο forum τής συσκευής εδώ, και ανακάλυψα έκπληκτος ότι οι μισοί έχουν περάσει άλλη ROM, καταργώντας ουσιαστικά τις βελτιστοποιήσεις τής μαμάς Google. Θα ήθελα να ρωτήσω λοιπόν, γιατί το κάνετε αυτό σε μια συσκευή που παίρνει πάντα πρώτη τα τελευταία updates? Είναι αργό το stock android? Αναξιόπιστο? Λαγκάρει? Και προφανώς η απάντηση "το κάνω γιατί μπορώ" δεν είναι επιχείρημα.

 

Εγώ είχα στο νου μου ότι τα Nexus πετάνε, πάνε σφαίρα, θερίζουν, και ότι δεν είναι όπως κάποια κινητά με καλό hardware μεν, αλλά με ROM που είναι για πέταμα (βλέπε Samsung, LG, κινέζικες κτλ). Αν ήθελα ROM φτιαγμένη από τον τυχάρπαστο programmer που ανεβάζει την "δημιουργία" του στα forum, θα παιρνα απλά μια συσκευή που έχει κατακλύσει την αγορά (και άρα τα forum) και όχι το Nexus.

http://s4.postimg.org/kul22odml/420x150.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, καταρχήν αν μπηκες σε νήμα nexus συσκευής και ειδες ότι μόνο οι μισοί έχουν περάσει custom Rom τότε κάτι δεν πάει καλά με το νήμα... Κανονικά θα έπρεπε το 90% να τρέχει custom Rom,τώρα για να απαντήσω σε αυτά που ρωτησες το stock Android είναι γρήγορο πολύ αξιόπιστο και δεν λαγκαρει θα παίρνεις πρώτος αναβαθμίσεις (άσχετα που αυτοί που έχουν custom Rom κάποιου τυγχαρπαστου programmer θα τις έχουν γρηγορότερα από εσένα) και γενικά θα είναι μια συσκευή που θα σου κάνει την δουλειά για την οποία την διαλεξες ....
Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αγοράσω το Nexus 6, μιας και θέλω μια γρήγορη συσκευή, feature proof (ενημερώσεις και hardware), με μεγάλη καλή οθόνη (τέλος οι LCD για μένα), και σχετικά λογική τιμή (ταβάνι τα 420€ που κοστίζει).

 

Όμως αυτό που με προβληματίζει είναι ότι μπήκα στο forum τής συσκευής εδώ, και ανακάλυψα έκπληκτος ότι οι μισοί έχουν περάσει άλλη ROM, καταργώντας ουσιαστικά τις βελτιστοποιήσεις τής μαμάς Google. Θα ήθελα να ρωτήσω λοιπόν, γιατί το κάνετε αυτό σε μια συσκευή που παίρνει πάντα πρώτη τα τελευταία updates? Είναι αργό το stock android? Αναξιόπιστο? Λαγκάρει? Και προφανώς η απάντηση "το κάνω γιατί μπορώ" δεν είναι επιχείρημα.

 

Εγώ είχα στο νου μου ότι τα Nexus πετάνε, πάνε σφαίρα, θερίζουν, και ότι δεν είναι όπως κάποια κινητά με καλό hardware μεν, αλλά με ROM που είναι για πέταμα (βλέπε Samsung, LG, κινέζικες κτλ). Αν ήθελα ROM φτιαγμένη από τον τυχάρπαστο programmer που ανεβάζει την "δημιουργία" του στα forum, θα παιρνα απλά μια συσκευή που έχει κατακλύσει την αγορά (και άρα τα forum) και όχι το Nexus.

Για εμένα τουλάχιστον ο λόγος είναι ένας: περισσότερη παραμετροποίηση. Η pure android rom είναι καλή, αλλά της λείπει αρκετή παραμετροποίηση. Εγώ επέλεξα λοιπόν την Cataclysm, η οποία είναι τελείως stock-based με αρκετή παραμετροποίηση (γουστάρω πχ η ώρα να είναι στο κέντρο της notification bar) και ταυτόχρονα ο δημιουργός της δίνει καινούργια rom σε κάθε security patch που βγάζει η Google, άρα είμαι up to date σε ότι αφορά τις αναβαθμισεις. Αυτά σε γενικές γραμμές.

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Το stock android στην ΜΜ είναι πολύ καλό και η συσκευή πάει σφαίρα, οπότε δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα. Επειδή σε ενδιαφέρουν οι ενημερώσεις, όμως, σε συνδυασμό με το να παραμείνεις stock, μήπως θα ήταν καλύτερη αγορά το 6P την άνοιξη-καλοκαίρι που θα έχει πέσει η τιμή του, από το να πάρεις ένα κινητό που έχει κλείσει ήδη 1+ χρόνο από την κυκλοφορία του;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, καταρχήν αν μπηκες σε νήμα nexus συσκευής και ειδες ότι μόνο οι μισοί έχουν περάσει custom Rom τότε κάτι δεν πάει καλά με το νήμα... Κανονικά θα έπρεπε το 90% να τρέχει custom Rom....

χααχαχαχαχαχαχα εεεετσι σωστός.....

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Oι custom προσφέρουν έξτρα παραμετροποιήσεις που δεν έχει η στοκ. Ε, δεν βάζουμε οποιαδήποτε μας καπνίσει, υπάρχει τεράστιο community που δίνει feedback. Επίσης, όντως τις ενημερώσεις τις παίρνεις άμεσα. Από εκεί και πέρα, μια χαρά είναι και η στοκ, μπορείς απλά να παίξεις με τον kernel μετά. :)
Link to comment
Share on other sites

Oι custom προσφέρουν έξτρα παραμετροποιήσεις που δεν έχει η στοκ. Ε, δεν βάζουμε οποιαδήποτε μας καπνίσει, υπάρχει τεράστιο community που δίνει feedback. Επίσης, όντως τις ενημερώσεις τις παίρνεις άμεσα. Από εκεί και πέρα, μια χαρά είναι και η στοκ, μπορείς απλά να παίξεις με τον kernel μετά. :)

Σε νήμα Nexus αναφέρει την λεξη (Στοκ)...

Προτείνω λιθοβολισμό :-)))

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Σε νήμα Nexus αναφέρει την λεξη (Στοκ)...

Προτείνω λιθοβολισμό :-)))

 

Mπαα, υποχρεωτική χρήση samsung touch wiz λέω εγώ

Link to comment
Share on other sites

Mπαα, υποχρεωτική χρήση samsung touch wiz λέω εγώ

 

Ακραίος είσαι.. Ο λιθοβολισμός είναι πιο ήπιος...

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Ακραίος είσαι.. Ο λιθοβολισμός είναι πιο ήπιος...

Μονος του τα θέλει....εγώ είπα να είμαι ήπιος στην ποινή... Αλά αυτός θελει την εσχάτη των ποινών :-))

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αγοράσω το Nexus 6, μιας και θέλω μια γρήγορη συσκευή, feature proof (ενημερώσεις και hardware), με μεγάλη καλή οθόνη (τέλος οι LCD για μένα), και σχετικά λογική τιμή (ταβάνι τα 420€ που κοστίζει).

 

Όμως αυτό που με προβληματίζει είναι ότι μπήκα στο forum τής συσκευής εδώ, και ανακάλυψα έκπληκτος ότι οι μισοί έχουν περάσει άλλη ROM, καταργώντας ουσιαστικά τις βελτιστοποιήσεις τής μαμάς Google. Θα ήθελα να ρωτήσω λοιπόν, γιατί το κάνετε αυτό σε μια συσκευή που παίρνει πάντα πρώτη τα τελευταία updates? Είναι αργό το stock android? Αναξιόπιστο? Λαγκάρει? Και προφανώς η απάντηση "το κάνω γιατί μπορώ" δεν είναι επιχείρημα.

 

Εγώ είχα στο νου μου ότι τα Nexus πετάνε, πάνε σφαίρα, θερίζουν, και ότι δεν είναι όπως κάποια κινητά με καλό hardware μεν, αλλά με ROM που είναι για πέταμα (βλέπε Samsung, LG, κινέζικες κτλ). Αν ήθελα ROM φτιαγμένη από τον τυχάρπαστο programmer που ανεβάζει την "δημιουργία" του στα forum, θα παιρνα απλά μια συσκευή που έχει κατακλύσει την αγορά (και άρα τα forum) και όχι το Nexus.

Έχουν περάσει από τα χέρια μου τα Samsung Nexus, το 4 και το 5 της LG. Όλα στοκ αλλά με root. Η γνώμη μου είναι ότι δεν χρειάζεται να ασχοληθείς με custom rom, εκτός κι αν έχεις ελεύθερο χρόνο και διάθεση για διάβασμα. Ο μόνος λόγος που χρειάστηκε να βάλω custom rom ήταν για να αύξησω τη διάρκεια της μπαταρίας, αλλά το μετάνιωσα. Μετά το τηλέφωνο έγινε project και δεν είχα χρόνο να είμαι συνέχεια στο xda.

Λοιπόν, στοκ rom με root κι είσαι μια χαρά. Γνώμη μου πάντα.

lg g7, lg g6, lg nexus 5x, lg g2, lg nexus 5, samsung galaxy nexus, moto defy
Link to comment
Share on other sites

Nexus και stock είναι δύο λέξεις που δεν πρέπει να υπάρχουν στην ίδια πρόταση εκτός κι αν το έχει πάρει κάποιος χωρίς να το έχει ψάξει και πολύ, ενώ θα μπορούσε να πάρει κάτι άλλο με καλύτερη κάμερα που να παίρνει και sd card λέω εγώ... να το ρουτάρει, το πολύ για το adaway, και να το αφήσει στην ησυχία του.

Η συσκευή αυτή απευθύνεται αυστηρά σε flasaholics :p

Link to comment
Share on other sites

Το Στοκ στα Nexus υπάρχει γιατι απλά με κατι πρέπει να Bootαρι η συσκευή την πρώτη φορά :lol:
giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Nexus και stock είναι δύο λέξεις που δεν πρέπει να υπάρχουν στην ίδια πρόταση εκτός κι αν το έχει πάρει κάποιος χωρίς να το έχει ψάξει και πολύ, ενώ θα μπορούσε να πάρει κάτι άλλο με καλύτερη κάμερα που να παίρνει και sd card λέω εγώ... να το ρουτάρει, το πολύ για το adaway, και να το αφήσει στην ησυχία του.

Η συσκευή αυτή απευθύνεται αυστηρά σε flasaholics :p

 

Αν κάποιος ασχολείται συνεχώς με φλασάρισμα custom rom για το χαβαλέ ή για την επιστήμη, δεν χρειάζεται να δικαιολογηθεί το αν αποτέλεσμα αξίζει το χρόνο που βάζει, ακόμα και με μηδενική βελτίωση σε σχέση με την στοκ, ικανοποιημένος είναι.

 

Τώρα για το αν το Nexus 6 μπορεί να βελτιωθεί ουσιωδώς με μια τροποποιημένη ρομ, μια οπτική είναι ότι επειδή αφενός το android έχει ωριμάσει και έχει βελτιωθεί στο πόσο παραμετροποιήσιμο είναι, και αφετέρου επειδή για το Nexus βγαίνει factory image για οποιοδήποτε update την πρώτη μέρα, το N6 δεν έχει πολλά να κερδίσει από μια custom rom.

 

Επίσης, ενώ σε άλλες συσκευές είναι χρήσιμο ένα custom kernel (για υπερχρονισμό, για το DT2W, για το led κλπ), στο N6 δεν χρειάζεται γιατί αφενός είναι ταχύτατο, αφετέρου τα άλλα γίνονται και με απλές εφαρμογές.

 

Άρα για τον χρήστη που θα εξέταζε την custom rom/kernel μόνο με σκοπό την ουσιώδη βελτίωση και όχι για το χαβαλέ, ειδικά στο Ν6 δεν έχει ιδιαίτερο νόημα

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος ασχολείται συνεχώς με φλασάρισμα custom rom για το χαβαλέ ή για την επιστήμη, δεν χρειάζεται να δικαιολογηθεί το αν αποτέλεσμα αξίζει το χρόνο που βάζει, ακόμα και με μηδενική βελτίωση σε σχέση με την στοκ, ικανοποιημένος είναι.

 

Τώρα για το αν το Nexus 6 μπορεί να βελτιωθεί ουσιωδώς με μια τροποποιημένη ρομ, μια οπτική είναι ότι επειδή αφενός το android έχει ωριμάσει και έχει βελτιωθεί στο πόσο παραμετροποιήσιμο είναι, και αφετέρου επειδή για το Nexus βγαίνει factory image για οποιοδήποτε update την πρώτη μέρα, το N6 δεν έχει πολλά να κερδίσει από μια custom rom.

 

Επίσης, ενώ σε άλλες συσκευές είναι χρήσιμο ένα custom kernel (για υπερχρονισμό, για το DT2W, για το led κλπ), στο N6 δεν χρειάζεται γιατί αφενός είναι ταχύτατο, αφετέρου τα άλλα γίνονται και με απλές εφαρμογές.

 

Άρα για τον χρήστη που θα εξέταζε την custom rom/kernel μόνο με σκοπό την ουσιώδη βελτίωση και όχι για το χαβαλέ, ειδικά στο Ν6 δεν έχει ιδιαίτερο νόημα

 

Δεν ψάχνω την ουσιώδη βελτίωση αλλά να φέρω την συσκευή στα μέτρα μου με features που μπορεί να με βολεύουν από τις custom rom συν ότι δεν μου χρειάζεται καμμιά εφαρμογή της google εκτός του playstore, youtube και του gmail συν ότι έχω καμμια δεκαριά cm themes να τα αλλάζω για να μην βαριέμαι να βλέπω τα ίδια και τα ίδια συν ότι το xposed δεν μου δουλεύει στην στοκ. Αν ήθελα να το έχω στοκ θα έπαιρνα iphone να είμαι και trendy. Δεν θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου ούτε με κανέναν άλλον, απλά είπα την γνώμη μου όπως το έκαναν και άλλοι παραπάνω γι αυτό μην μπεις στον κόπο να μου απαντήσεις, απλά δεν θα με πείσεις.

Φιλικά Λευτέρης :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ψάχνω την ουσιώδη βελτίωση αλλά να φέρω την συσκευή στα μέτρα μου με features που μπορεί να με βολεύουν από τις custom rom συν ότι δεν μου χρειάζεται καμμιά εφαρμογή της google εκτός του playstore, youtube και του gmail συν ότι έχω καμμια δεκαριά cm themes να τα αλλάζω για να μην βαριέμαι να βλέπω τα ίδια και τα ίδια συν ότι το xposed δεν μου δουλεύει στην στοκ. Αν ήθελα να το έχω στοκ θα έπαιρνα iphone να είμαι και trendy. Δεν θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου ούτε με κανέναν άλλον, απλά είπα την γνώμη μου όπως το έκαναν και άλλοι παραπάνω γι αυτό μην μπεις στον κόπο να μου απαντήσεις, απλά δεν θα με πείσεις.

Φιλικά Λευτέρης :)

 

Μα είπε κανείς να μην πεις τη γνώμη σου?

Όλοι μας τη γνώμη μας λέμε

Αυτό που εννόησα δεν είναι ότι οι custom rom δεν είναι χρήσιμες, υπάρχουν χρήσιμα χαρακτηριστικά και ρυθμίσεις, απλώς δεν είναι τόσο απαραίτητες στο Ν6

To ερώτημα πάντως iphone vs android δεν σχετίζεται με το stock vs custom. To iphone stock δεν έχει καμία σχέση με το android stock ...

Link to comment
Share on other sites

Μα είπε κανείς να μην πεις τη γνώμη σου?

Όλοι μας τη γνώμη μας λέμε

Αυτό που εννόησα δεν είναι ότι οι custom rom δεν είναι χρήσιμες, υπάρχουν χρήσιμα χαρακτηριστικά και ρυθμίσεις, απλώς δεν είναι τόσο απαραίτητες στο Ν6

To ερώτημα πάντως iphone vs android δεν σχετίζεται με το stock vs custom. To iphone stock δεν έχει καμία σχέση με το android stock ...

 

Χιούμορ έκανα για το iphone, φυσικά και δεν έχει καμμία σχέση.

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται να έχουμε μόνιμα μία ειδοποίηση στη notification bar, αλλά να την αποκρύψουμε από τη lockscreen;

 

Αυτό θα ήθελα και εγώ αλλά δεν γίνεται. Κρίμα.

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται να έχουμε μόνιμα μία ειδοποίηση στη notification bar, αλλά να την αποκρύψουμε από τη lockscreen;

 

Δοκίμασε μήπως γίνεται στα Settings -> Sound & Notification -> App Notifications

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους .

Είμαι και εγώ νέος κάτοχος nexus 6 και ή άποψη μου για αυτό το κινητό έχοντας περάσει από τα χέρια μου iPhone 6 plus - note 3 sami - lg g3 - lg g pro2 κλπ είναι πολύ θετικές , είμαι απόλυτα ευχαριστημένος .....

Θέλω να σας ρωτησω όμως , το αγόρασα μεταχειρισμένο 5 μηνών με υπόλοιπο εγγύησης όπως καταλαβαινετε ακόμα ενάμιση χρόνο.

Εχθες βάζοντας την εφαρμογή LCD test - amoled παρατηρησα πως στο κάτω μέρος ( ακριβώς δίπλα στο κυκλικό κεντρικό κουμπί ) εμφανίζει μόνο σε μπλε φόντο ενα νεκρό πίξελ , στεναχωρηθηκα λίγο είναι ή αλήθεια καθώς δεν φαίνεται πουθενά αλλού παρά μόνο σε μπλε φόντο και συγκεκριμένα στην εφαρμογή που είπα .

Να το πάω για αλλαγή οθόνης ;

Να το αφήσω έτσι όπως έχει την στιγμή που δεν ενοχλεί ;

Ή να το αφήσω να περάσει καιρός και να το πάω αργότερα ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όσοι απαντήσουν

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους .

Είμαι και εγώ νέος κάτοχος nexus 6 και ή άποψη μου για αυτό το κινητό έχοντας περάσει από τα χέρια μου iPhone 6 plus - note 3 sami - lg g3 - lg g pro2 κλπ είναι πολύ θετικές , είμαι απόλυτα ευχαριστημένος .....

Θέλω να σας ρωτησω όμως , το αγόρασα μεταχειρισμένο 5 μηνών με υπόλοιπο εγγύησης όπως καταλαβαινετε ακόμα ενάμιση χρόνο.

Εχθες βάζοντας την εφαρμογή LCD test - amoled παρατηρησα πως στο κάτω μέρος ( ακριβώς δίπλα στο κυκλικό κεντρικό κουμπί ) εμφανίζει μόνο σε μπλε φόντο ενα νεκρό πίξελ , στεναχωρηθηκα λίγο είναι ή αλήθεια καθώς δεν φαίνεται πουθενά αλλού παρά μόνο σε μπλε φόντο και συγκεκριμένα στην εφαρμογή που είπα .

Να το πάω για αλλαγή οθόνης ;

Να το αφήσω έτσι όπως έχει την στιγμή που δεν ενοχλεί ;

Ή να το αφήσω να περάσει καιρός και να το πάω αργότερα ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όσοι απαντήσουν

 

Ρώτησε πρώτα στη cellcom άμα στην αλλάζει την οθόνη με ένα καμένο πιξελ να μην το στέλνεις άδικα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα ήθελα και εγώ αλλά δεν γίνεται. Κρίμα.

 

Δοκίμασε μήπως γίνεται στα Settings -> Sound & Notification -> App Notifications

 

Τα έχω δοκιμάσει, αλλά δεν γίνεται. Τώρα είμαι με στοκ ρομ, και έχω την εντύπωση πως το είχα κάνει με custom.

 

Ευχαριστώ πάντως για τη βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησε πρώτα στη cellcom άμα στην αλλάζει την οθόνη με ένα καμένο πιξελ να μην το στέλνεις άδικα.

 

Οκ φίλε μου , θα τους πάρω τηλ να δω τι θα μου πούνε .

Αν και σκέφτομαι να μην το πάω είναι ή αλήθεια, θέμα ψυχολογίας είναι πιστεύω , απλά ρωτησα μήπως γνωρίζει κανείς γιατί κάπου είχα διαβάσει κάποτε πως υπάρχει πιθανότητα όταν εμφανιστεί πίξελ στην οθονη κάποια στιγμή να αρχίζουν να εξαπλώνονται και άλλα ή απλά παραμένει ως έχει ;

Εάν παραμένει ως έχει θα προτιμούσα να μην μπω στην διαδικασία

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 6 (by Motorola)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...