Jump to content

Google Nexus 6 (by Motorola)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το νέο Update se 6.0.1 δε θα ρθει μέσω ΟΤΑ; Τι αλλαγές έχει;

 

Θα έρθει.

Δεν έρχεται σε όλους ταυτόχρονα.

 

Οι αλλαγές υπάρχουν εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6437338#post6437338

Link to comment
Share on other sites

Θα έρθει.

Δεν έρχεται σε όλους ταυτόχρονα.

 

Οι αλλαγές υπάρχουν εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6437338#post6437338

Διάβασα πως μπήκε και το double tap στο power για να ανοίξει η κάμερα ακόμα και με κλειστή οθόνη, κάτι που είχαν εξ' αρχής τα 6p και 5x.

 

 

Επίσης, είδα νέο radio. Την έχει βάλει κανείς να μας πει εντυπώσεις;

Edited by stefan_city
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα πως μπήκε και το double tap στο power για να ανοίξει η κάμερα ακόμα και με κλειστή οθόνη, κάτι που είχαν εξ' αρχής τα 6p και 5x.

 

 

Επίσης, είδα νέο radio. Την έχει βάλει κανείς να μας πει εντυπώσεις;

 

Δεν βλέπω κάποια αλλαγή στο περιβάλλον χρήστη πέρα από αυτό που είπες

Άρα το βάζεις κατά βάση για το security update

Για το ράδιο δεν ξέρω

Link to comment
Share on other sites

Για το ράδιο τα σχόλια είναι διφορούμενα υπάρχουν χρήστες που λένε ότι είναι χειρότερο από το προηγούμενο και άλλοι που λένε ότι δεν βλέπουν καμία διάφορα εγώ πάντως απεφυγα να το φλασαρω αφού στην καλύτερη θα είχα το ίδιο reception που έχω και τώρα
Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι μετά από 3 μέρες χρήσης του Ν6.

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ απλά.

Οθόνη σούπερ. Πολύ καλή φωτεινότητα και το μέγεθος είναι πολύ βολικό τελικά.

Ηχεία τέλεια και το ότι είναι μπροστά είναι πάρα πολύ καλό.

Μπαταρία αρκετά καλή. Με την 2η φόρτιση που του έκανα κανονική χρήση έβγαλε 45 ώρες αναμονή και 5,10 ώρες sot. Με όλα ανοιχτά συγχρονισμός 4 mail ανά μισάωρο, καιρό και google now. NOT BAD. Το παλιό μου κινητό με την ίδια χρήση με φόρτιση από το βράδυ το απογευμα ήθελε φόρτιση. 2 ώρες με το ζόρι sot

Μέγεθος ναι είναι μεγάλο αλλά εγώ βολεύτηκα με το μέγεθος του. ΤΟ παλιό μου που ήταν 4,7 μου φαίνεται μικρό. Χρήση με ένα χέρι αρκετά καλή. Το μόνο που δυσκολεεύομαι να πατήσω είναι το back στην χρήση με το ένα χέρι. Θα το συνηθίσω όμως που θα πάει. :p

Ποιότητα κατασκευής πολύ καλή. Τα πλαινά πλήκτρα είναι στο σωστό σημείο. Η καμπυλότητα του πίσω μέρους βοηθάει πολύ στο κράτημα. Παρά το βάρος του δεν το νιώθεις καθόλου. Πραγματικά καλή δουλειά στην κατανομή του βάρους έχουν κάνει. Τώρα κατάλαβα γιατί έκαναν έτσι το εσωτερικό του κινητου. Για την κατανομή του βάρους . Θα ήθελα και έναν αναγνώστη αποτυπώματος στο σημείο του σήματος την Μοτορόλα στο πίσω μέρος για μπιχλιμπίδι να χω να παίζω :p:p:p

Κάμερα αρκετά καλή αν και δεν την έχω δοκιμάσει πολύ.

To πρόβλημα του radio δεν το έχω καταλάβει ακόμα. Δεν ξέρω αν το έχω ή όχι. Τι πρέπει να δω για να το καταλάβω;

Software. Εδώ δίνει ρέστα. Ήρθε με android 5.0 μετά από 5 updates πήρα το android 6.0 και περιμένω το android 6.0.1. Αυτά είναι. Ταχύτατο δε κολλάει πουθενά και το ui από lolipop και μετά τα σπάει.

 

 

Παρατηρήσεις!

Επειδή εγώ είμαι και developer θα ήθελα να έχεις την δυνατότητα για ADB over wifi. Το έχω δεί μόνο σε custom rom και είναι πάρα πολυ βολικό. Οποιος ξέρει καταλαβαίνει τι λεω

Το άλλο που θα ήθελα είναι να μπορούσες να αλλάξεις τα κουμπιά άμεσης πρόσβασης της status bar κάτι το οποίο έχω δει επίσης σε custom rom.

 

Το μόνο που έχω παρατηρήσει είναι κάτι μικροί ήχοι σαν παράσιτα από τα ηχεία όταν κάνω κλικ σε κάτι τα οποία κρατάνε πολύ λίγο. Μάλλον παίζουν με τον ήχο του κλικ και σταματάνε μετά από λίγο (λίγο εννοώ 1 second). ΤΟ παρατήρησα και τις 2 φορες που η μπαταρία ήταν προς το τέλος(20% κάπου εκεί). Το έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος;

 

 

Ερώτηση. Πως μπορώ να δω την χώρα προέλευσης του κινητού. Αν κατάλαβα καλα υπάρχουν διαφορετικοί αριθμοί έκδοσης; Εμένα λέει MRA58N. Τι σημαίνει αυτό;

 

 

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Χαλάλι τα λεφτά. Πραγματικά το έχω καταευχαρηστηθεί και το έχω μόνο 3 μέρες. Τα καλύτερα έρχονται. Τέλειο κινητό.

Lg Optimus 2x --> Lg Optimus 4x --> Motorola Nexus 6 --> Pixel 3 XL
Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει πως τον τελευταίο καιρό το google now σαν να υπολειτουργεί. Δεν μου βγάζει τις ενημερώσεις που έβγαζε παλαιότερα και κυρίως όταν πρωτοπόρα το πρώτο μου νεξους(5).έχω μπει και ξανακάνει τις ρυθμίσεις των καρτων αλλά μάταια.μου εμφανίζει μόνο τον καιρό και τπτ παραπάνω.παλαιότερα π.χ και στη Θεσσαλονίκη αλλά και σε άλλες χώρες μου έβγαζε σημεία ενδιαφέροντος κλπ.Υπάρχει κάτι που πρέπει να ρυθμισω;

 

 

λοιπον εμενα μου δειχνει 1) καρτα για θερμοκρασια στην περιοχη που ειμαι, 2) καρτα ταξιδιου που εχω να κανω αυριο, 3) πιο κατω το boarding pass του ταξιδιου (δεν δειχνει δυστυχως το barcode, εστειλα feedback, αρα δεν δουλευει), 4) καρτα με πληροφοριες για την κινηση που θα βρω στο δρομο για το σπιτι, 5) καρτα με map για το πού εχω παρκαρει το αυτοκινητο!!!!, 6) καρτα για τις μετοχες (ΔΕΝ ΑΦΗΝΕΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΜΕΤΟΧΗ ΕΛΛ. ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΟΥ) και τελος 7) καρτα για θερμοκρασια περιοχης σπιτιου

Ειναι τέλειο (αν επαιζε και το boarding pass ακομα καλυτερα) ποιος χρειαζεται το passbook

Τα εικονιδια ειναι απαισια, αλλα οποιον αλλο launcher εβαζα, εφτιαχνε τα εικονιδια αλλα δεν ειχα google now.

Επειδη ειμαι καινουργιος χρηστης ανδροιδ, (πρωτη φορα πιανω non apple κινητό) το google now και το inbox ειναι φοβερα προγραμματα

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εμενα μου δειχνει 1) καρτα για θερμοκρασια στην περιοχη που ειμαι, 2) καρτα ταξιδιου που εχω να κανω αυριο, 3) πιο κατω το boarding pass του ταξιδιου (δεν δειχνει δυστυχως το barcode, εστειλα feedback, αρα δεν δουλευει), 4) καρτα με πληροφοριες για την κινηση που θα βρω στο δρομο για το σπιτι, 5) καρτα με map για το πού εχω παρκαρει το αυτοκινητο!!!!, 6) καρτα για τις μετοχες (ΔΕΝ ΑΦΗΝΕΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΜΕΤΟΧΗ ΕΛΛ. ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΟΥ) και τελος 7) καρτα για θερμοκρασια περιοχης σπιτιου

Ειναι τέλειο (αν επαιζε και το boarding pass ακομα καλυτερα) ποιος χρειαζεται το passbook

Τα εικονιδια ειναι απαισια, αλλα οποιον αλλο launcher εβαζα, εφτιαχνε τα εικονιδια αλλα δεν ειχα google now.

Επειδη ειμαι καινουργιος χρηστης ανδροιδ, (πρωτη φορα πιανω non apple κινητό) το google now και το inbox ειναι φοβερα προγραμματα

 

To Google Now μπορείς να το εχεις σε όποιον Launcher θέλεις... απλά οχι με slide στην οθόνη... πρέπει να πατάς στο εικονίδιο του και θα σου ανοίγει απο εκεί .

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

To Google Now μπορείς να το εχεις σε όποιον Launcher θέλεις... απλά οχι με slide στην οθόνη... πρέπει να πατάς στο εικονίδιο του και θα σου ανοίγει απο εκεί .

Ή απλώς πατάς το home button για 2"

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι μετά από 3 μέρες χρήσης του Ν6.

 

Το μόνο που έχω παρατηρήσει είναι κάτι μικροί ήχοι σαν παράσιτα από τα ηχεία όταν κάνω κλικ σε κάτι τα οποία κρατάνε πολύ λίγο. Μάλλον παίζουν με τον ήχο του κλικ και σταματάνε μετά από λίγο (λίγο εννοώ 1 second). ΤΟ παρατήρησα και τις 2 φορες που η μπαταρία ήταν προς το τέλος(20% κάπου εκεί). Το έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος;

 

Τελικά αυτά τα παράσιτα μου τα κάνει και εν ώρα κλήσης όταν μιλάει ο άλλος ακούγετε ένα σαν φύσημα να το πω;

κάπως και σταματάει όταν σταματάει να μιλάει. Το ίδιο κάνει και όταν κάνω κλικ κάπου. ακούγεται το κλικ και αυτό το φύσημα και σταματάει αμέσως.

 

Το χει προσέξει κανένας;

Lg Optimus 2x --> Lg Optimus 4x --> Motorola Nexus 6 --> Pixel 3 XL
Link to comment
Share on other sites

Ή απλώς πατάς το home button για 2"

 

καλό αυτό, αλλά το slide μου αρεσει περισσοτερο. το καλό ειναι ότι μπορεις να αλλαξεις οτιδηποτε βαριεσαι

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτό με επερχόμενο ταξίδι και την κάρτα στο Google now πώς εμφανίζεται;

 

Εχω την εντυπωση πως εμφανιζεται αυτόματα οταν σου ερχεται το mobile pass στο google mail.

Αν θυμαμαι καλά, οταν μου ερχοταν το boarding pass στο icloud account, ΔΕΝ εμφανιζοταν αυτοματα στο now.

Επίσης αναλογα με την χωρα που πηγαινεις σου εμφανιζει και πληροφοριες

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση πως εμφανιζεται αυτόματα οταν σου ερχεται το mobile pass στο google mail.

Αν θυμαμαι καλά, οταν μου ερχοταν το boarding pass στο icloud account, ΔΕΝ εμφανιζοταν αυτοματα στο now.

Επίσης αναλογα με την χωρα που πηγαινεις σου εμφανιζει και πληροφοριες

 

Κατάλαβα. Δεν μπορείς να προσθέσεις εσύ ένα ταξίδι και να σου δείξει διάφορες πληροφορίες δηλαδή.

 

Πάντως, με εναλλαγή της γλώσσας του τηλεφώνου στα αγγλικά γίνεται ακόμα καλύτερο, με φωνητικές εντολές, περισσότερες κάρτες, Google now on tap κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα. Δεν μπορείς να προσθέσεις εσύ ένα ταξίδι και να σου δείξει διάφορες πληροφορίες δηλαδή.

 

...

 

Καποιες εφαρμογές για αυτό είναι οι εξής

 

CheckMyTrip

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.amadeus.cmt.client.android

 

TripIt

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.tripit

Link to comment
Share on other sites

Καποιες εφαρμογές για αυτό είναι οι εξής

 

CheckMyTrip

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.amadeus.cmt.client.android

 

TripIt

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.tripit

Ευχαριστώ Νίκο, θα δοκιμαστούν.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα. Δεν μπορείς να προσθέσεις εσύ ένα ταξίδι και να σου δείξει διάφορες πληροφορίες δηλαδή.

 

Πάντως, με εναλλαγή της γλώσσας του τηλεφώνου στα αγγλικά γίνεται ακόμα καλύτερο, με φωνητικές εντολές, περισσότερες κάρτες, Google now on tap κλπ.

 

Λοιπόν 1) κοντινα αξιοθεατα (με pics) 2) κοντινα σημεια για ληψη φωτογραφιων (με pics) 3) καιρος 4) μεταφραση!! 5) ισοτιμια!!! 6) ωρα στο σπιτι 7) που εχετε παρκαρει (τελειως λαθος, εδω τα' κανε θαλασσα) 8) μετοχες 9) εργα τεχνης σε κοντινη αποσταση (με pics)

to google now ειναι τελειο, ειναι αυτο που λειπει απο την apple η οποια το'χει ριξει στα ρολογακια, αν μονο εφτιαχνε το boarding pass θα ήταν τέλεια. Δεν ξερω αν φταιει η αεροπορικη ή το now για αυτο, όταν πεταξω και με swiss θα δω αν το δειχνει σωστά.

Οταν εχω τοσες ενημερωσεις προτιμω το slide στην αριστερη οθονη

Α επισης το πρωι καρτα "ειναι ωρα να φυγετε γι αεροδρομιο"!!! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Άψογος. Με γλώσσα τηλεφώνου στα ελληνικά όλα αυτά;

Αν χρησιμοποιήσεις launcher με gestures έχεις τη δυνατότητα να ανοίγεις το Google now μέσω χειρονομίας στην οθόνη, ή σε κάποιο εικονίδιο, κάτι που θα σε βολέψει περισσότερο νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Θα τρελαθω.πέρα από κανένα ξεχασμένο αθλητικό ματς και διαδρομή με καιρό τίποτε άλλο .παλαιότερα στο ν5 μου έβγαζε λεωφορεία και αλλά. τώρα μόνο αυτό και αλλαξα κ γλώσσα στα αγγλικά. Λετε να φταίει ή θεσνικη που είναι φτωχή σε αξιοθέατα;αλλά και πριν εδώ ζουσα
Link to comment
Share on other sites

Θα τρελαθω.πέρα από κανένα ξεχασμένο αθλητικό ματς και διαδρομή με καιρό τίποτε άλλο .παλαιότερα στο ν5 μου έβγαζε λεωφορεία και αλλά. τώρα μόνο αυτό και αλλαξα κ γλώσσα στα αγγλικά. Λετε να φταίει ή θεσνικη που είναι φτωχή σε αξιοθέατα;αλλά και πριν εδώ ζουσα

 

:lol::lol:

Μήπως έχεις κλειστό το location history;

Link to comment
Share on other sites

Όχι όλα ανοιχτά.........

Και μετακινείσαι μέσα στην πόλη χωρίς να σου ανανεώνει τίποτα;

Δοκίμασες διαγραφή δεδομένων στο Google app;

Link to comment
Share on other sites

να και μία φορά που κάνω grab το ota url μόνος μου, αφού συνήθως ή δεν είμαι stock ή αργεί πολύ να μου έρθει η αναβάθμιση.

όσοι είστε στην έκδοση MRA58N μπορείτε να την κατεβάσετε από εδώ για sideloading

https://android.googleapis.com/packages/ota/google_shamu_shamu/40b8503e933d417f533d3081d446e19a04aaee2a.signed-shamu-MMB29K-from-MRA58N_full_radio.zip

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 6 (by Motorola)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...