Jump to content

Google Nexus 6 (by Motorola)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

Ναι, με την έννοια ότι η κύρια χρήση του κινητού απαιτεί σήμα

Όχι με την έννοια της συχνότητας

Ίσως βελτιωθεί με την επόμενη έκδοση

Η προηγούμενη έκδοση radio μάλλον λειτουργούσε καλύτερα

 

 

Τι εννοείς εδώ;

Καταρχήν είναι hardware πρόβλημα ή software?

Εμφανίζεται και στην στοκ ρομ ή μόνο στις custom? Πιο ακριβώς είναι το πρόβλημα; Χάνει το σήμα συχνά και μένεις εκτός δικτύου οπότε και δεν μπορείς να πάρεις και να λάβεις κλήσεις;

Lg Optimus 2x --> Lg Optimus 4x --> Motorola Nexus 6 --> Pixel 3 XL
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Για οσους ενδιαφερονται εχουμε ανεβασει με το χρηστη @ left_ace ενα προχειρο unboxing και hands on για το nexus 6p στο νημα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=423545&page=12

Samsung Omnia windows mobile 6.0, Iphone 3gs, Iphone 5, Moto X 2014, Motorola Nexus 6, NVIDIA shield tablet 16GB,Huawei Nexus 6p, Pixel C, NVIDIA SHIELD TV(2017), Google Pixel 2 XL, Google Pixel 4 XL,

και τώρα Samsung NOTE 20 ULTRA 5G.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς εδώ;

Καταρχήν είναι hardware πρόβλημα ή software?

Εμφανίζεται και στην στοκ ρομ ή μόνο στις custom? Πιο ακριβώς είναι το πρόβλημα; Χάνει το σήμα συχνά και μένεις εκτός δικτύου οπότε και δεν μπορείς να πάρεις και να λάβεις κλήσεις;

 

Είναι θέμα λογισμικού και συγκεκριμένα του radio, το τμήμα δηλαδή του firmware που ελέγχει τις επικοινωνίες της συσκεύης (mobile, wifi, gps etc).

 

Κάποια θέματα λήψης του radio στην έκδοση Android 6 στο Nexus6 (radio-shamu-d4.01-9625-05.27+fsg-9625-02.104.img) όπως είπαμε είναι:

 

  • κάποιες στιγμές μπορεί να δείχνει ότι δεν έχει σήμα (0 μπάρες) αλλά στην πραγματικότητα έχει σήμα (γιατί βλέπεις ότι οι εφαρμογές που χρησιμοποιούν ίντερνετ λειτουργούν και μπορείς να δεις και το επίπεδο dBm λήψης στην εφαρμογή NETWORK SIGNAL INFO ότι δεν είναι στον πάτο)
  • κάποιες στιγμές δεν έχει σήμα αλλά είσαι σε περιοχή που θα έπρεπε να έχει

 

Το κόλλημα φαίνεται να λύνεται πατώντας δύο φορές το κουμπί του AIRPLANE MODE

 

Δεν θυμάμαι την ακριβή συχνότητα του προβλήματος γιατί δεν κράτησα το radio του MRA58 για πολύ, αλλά δεν ήταν συχνό.

 

Για να βάλεις το radio προηγούμους Built (π.χ. 5.1.1 LMY48), κατεβάζεις το Factory Image από εδώ και εξάγεις το .img file του radio

(radio-shamu-d4.0-9625-02.101.img)

 

Για να το περάσεις κάνεις τα εξής:

 

(1) Στο PC κατεβάζεις το fastboot (π.χ. από εδώ [TOOL]Minimal ADB and Fastboot)

(2) Συνδέεις το κινητό στο PC μέσω USB

(3) Μπαίνεις σε κατάσταση bootloader στο κινητό (vol down κατά την εκκίνηση της συσκευής)

(4) Μπαίνεις σε command line στα windows (τρέχοντας την εντολή cmd των windows) και επιβεβαιώνεις ότι το PC βλέπει το κινητό δίνοντας από command line την εντολή fastboot devices (θα σου βγάλει το serial number της συσκευής αν η σύνδεση είναι οκ)

(5) Μετά πρέπει να περάσεις με εντολή fastboot flash το image file που θες

Για το συγκεκριμένο radio, π.χ. δίνεις fastboot flash radio radio-shamu-d4.0-9625-02.101.img

 

Δεν είναι θέμα των custom roms, το έχει και το στοκ firmware image. Και οι custom roms δεν αλλάζουν απαραίτητα το radio.

 

Μπορείς να διαβάσεις και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Ένταξη αν είναι software Πρόβλημα και λύνεται αλλάζοντας radio είναι μια χαρά. Υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα που έχει παρουσιάσει;

 

Τελικά μάλλον στο nexus θα καταλήξω και όχι στο G4. Δεν αρκεί να έχεις καλύτερο hardware με χάλια software. ΤΟ καλό software αρκεί και εδώ έχουμε pure android κατευθείαν. Διορθώστε με αν κάνω λάθος :P

 

Τώρα ο προβληματισμός που είχα για την μη αποσπώμενη μπαταρία θα συμβιβαστώ. Θα την προσέχω λίγο παραπάνω.

 

Από ότι βλέπω υποστήριξη στο xda υπάρχει και ελπίζω να συνεχίσει να υπάρχει για πολύ καιρό ακόμα για να έχουμε και μεις να παίζουμε λίγο τις ελεύθερες ώρες :P

 

Καλά για root, unlock bootloader, cwm Και τα σχετικά να μην ρωτήσω. Θεωρώ ότι γίνονται όλα έτσι;

Lg Optimus 2x --> Lg Optimus 4x --> Motorola Nexus 6 --> Pixel 3 XL
Link to comment
Share on other sites

Ένταξη αν είναι software Πρόβλημα και λύνεται αλλάζοντας radio είναι μια χαρά. Υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα που έχει παρουσιάσει;

 

Τελικά μάλλον στο nexus θα καταλήξω και όχι στο G4. Δεν αρκεί να έχεις καλύτερο hardware με χάλια software. ΤΟ καλό software αρκεί και εδώ έχουμε pure android κατευθείαν. Διορθώστε με αν κάνω λάθος :P

 

Τώρα ο προβληματισμός που είχα για την μη αποσπώμενη μπαταρία θα συμβιβαστώ. Θα την προσέχω λίγο παραπάνω.

 

Από ότι βλέπω υποστήριξη στο xda υπάρχει και ελπίζω να συνεχίσει να υπάρχει για πολύ καιρό ακόμα για να έχουμε και μεις να παίζουμε λίγο τις ελεύθερες ώρες :P

 

Καλά για root, unlock bootloader, cwm Και τα σχετικά να μην ρωτήσω. Θεωρώ ότι γίνονται όλα έτσι;

 

Όταν μιλάμε για Nexus όλα αυτά που αναφέρεις είναι αυτονόητα.

 

Η μπαταρία θα περάσουν κανένα 2 χρόνια για να χάσει την αντοχή της

Link to comment
Share on other sites

Καλά μετά από 2 χρόνια θα θέλω να πάρω άλλο κινητό πάλι όπως και τώρα μετά από 2,5 χρόνια με το optimus 4x :p:p:p:p
Lg Optimus 2x --> Lg Optimus 4x --> Motorola Nexus 6 --> Pixel 3 XL
Link to comment
Share on other sites

Κάτι ακόμα. Αν κολήσει το κινητό και θες να το κλείσεις τι κάνεις αφού δεν μπορείς να βγάλεις την μπαταρία; εχει reset button?

 

Η αν πέσει σε bootloop πως το κλείνεις;

Lg Optimus 2x --> Lg Optimus 4x --> Motorola Nexus 6 --> Pixel 3 XL
Link to comment
Share on other sites

Κάτι ακόμα. Αν κολήσει το κινητό και θες να το κλείσεις τι κάνεις αφού δεν μπορείς να βγάλεις την μπαταρία; εχει reset button?

 

Η αν πέσει σε bootloop πως το κλείνεις;

 

Κρατάς πατημένο το POWER BUTTON για 10'-15'

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

...

Τελικά μάλλον στο nexus θα καταλήξω και όχι στο G4.

...

 

Η επιλογή εξαρτάται από τις παραμέτρους στις οποίες δίνεις βαρύτητα

 

Συν του G4

- Καλύτερη εμφάνιση (υποκειμενικό)

- Καλύτερη κάμερα (και πίσω και μπροστά)

- Υποδοχή microSD, ραδιόφωνο

 

Συν του Nexus 6

- Pure Android

- Άμεσες ενημερώσεις λειτουργικού

- Μεγαλύτερη οθόνη (6" έναντι 5.5")

- Τεχνολογία οθόνης (AMOLED έναντι LCD)

- Ηχεία (δύο ηχεία μπροστά)

 

http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=6604&idPhone2=6901

 

Δες και συγκρίσεις στο youtube

https://www.youtube.com/watch?v=Z1goBMeHrAc

Link to comment
Share on other sites

Κλείνει ή κάνει restart?

 

Συνήθως τα κινητά με αυτό τον τρόπο κάνουν restart αλλά αν έχεις bootloop δε μπορείς να κάνεις τπτ :P

Lg Optimus 2x --> Lg Optimus 4x --> Motorola Nexus 6 --> Pixel 3 XL
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά να κάνω μια ερώτηση έκανα όλη την διαδικασία για να γυρίσω το τηλέφωνο σε στοκ από nexus toolkit αλλά το recovery δεν φεύγει με την καμία ξέρει κανείς τι μπορεί να συμβαίνει? Το τηλέφωνο το είχα πάρει έτσι και γενικά δεν το έχω με την όλη διαδικασία και φοβάμαι να το ξανακάνω μην το μπρικαρω. Το έχω κάνει ήδη δύο φορές

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κλείνει ή κάνει restart?

 

Συνήθως τα κινητά με αυτό τον τρόπο κάνουν restart αλλά αν έχεις bootloop δε μπορείς να κάνεις τπτ :P

 

Και restart να κάνει, δεν υπάρχει πρόβλημα με αυτό

Άλλωστε και στις συσκευές που έχουν προσβάσιμη μπαταρία, αν βγάλεις την μπαταρία και κλείσει, δεν θα την ξαναβάλεις μετά για να το ξαναεκκινήσεις?

Σε αυτή την ίδια κατάσταση που το επανεκκινείς είσαι και με το restart

Αν έχεις bootloop, πατάς το Volume Down και μπαίνεις στο bootloader και μετά στο recovery και κάνεις ό,τι θες

(restore backup, factory reset, μεταφορά αρχείων για εγκατάσταση από το PC ή από OTG USB stick, κλπ)

 

 

Ρε παιδιά να κάνω μια ερώτηση έκανα όλη την διαδικασία για να γυρίσω το τηλέφωνο σε στοκ από nexus toolkit αλλά το recovery δεν φεύγει με την καμία ξέρει κανείς τι μπορεί να συμβαίνει? Το τηλέφωνο το είχα πάρει έτσι και γενικά δεν το έχω με την όλη διαδικασία και φοβάμαι να το ξανακάνω μην το μπρικαρω. Το έχω κάνει ήδη δύο φορές

 

Εννοείς ότι το TWRP παραμένει μέσα μετά το φλασάρισμα του stock Factory Image?

Link to comment
Share on other sites

Και restart να κάνει, δεν υπάρχει πρόβλημα με αυτό

Άλλωστε και στις συσκευές που έχουν προσβάσιμη μπαταρία, αν βγάλεις την μπαταρία και κλείσει, δεν θα την ξαναβάλεις μετά για να το ξαναεκκινήσεις?

Σε αυτή την ίδια κατάσταση που το επανεκκινείς είσαι και με το restart

Αν έχεις bootloop, πατάς το Volume Down και μπαίνεις στο bootloader και μετά στο recovery και κάνεις ό,τι θες

(restore backup, factory reset, μεταφορά αρχείων για εγκατάσταση από το PC ή από OTG USB stick, κλπ)

 

 

 

 

Εννοείς ότι το TWRP παραμένει μέσα μετά το φλασάρισμα του stock Factory Image?

 

Ωραία αυτό ήθελα. να ξέρω ότι σε περίπτωση bootloop μπορείς να μπεις στο recovery.

Εντάξυ ναι όπως το περιγράφεις και στα άλλα κινητά το ίδιο είναι. Απλά εκεί βγάζεις την μπαταρία κλείνει η συσκευή οπότε μετά ή το συνδέεις στο pc ή μπαίνεις στο recovery

Lg Optimus 2x --> Lg Optimus 4x --> Motorola Nexus 6 --> Pixel 3 XL
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια , δεν άντεξα και το ξανα πήρα το Nexus 6... μου ειχε λείψει αφάνταστα... απίστευτη συσκευη :p:)
giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

QUOTE=Nikos2k5;6409660]Και restart να κάνει, δεν υπάρχει πρόβλημα με αυτό

Άλλωστε και στις συσκευές που έχουν προσβάσιμη μπαταρία, αν βγάλεις την μπαταρία και κλείσει, δεν θα την ξαναβάλεις μετά για να το ξαναεκκινήσεις?

Σε αυτή την ίδια κατάσταση που το επανεκκινείς είσαι και με το restart

Αν έχεις bootloop, πατάς το Volume Down και μπαίνεις στο bootloader και μετά στο recovery και κάνεις ό,τι θες

(restore backup, factory reset, μεταφορά αρχείων για εγκατάσταση από το PC ή από OTG USB stick, κλπ)

 

 

 

 

Εννοείς ότι το TWRP παραμένει μέσα μετά το φλασάρισμα του stock Factory Image?

 

 

 

 

Ναι φίλε μου αυτό ακριβώς

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια , δεν άντεξα και το ξανα πήρα το Nexus 6... μου ειχε λείψει αφάνταστα... απίστευτη συσκευη :p:)

 

Δεν έχεις και άδικο. Μόνο για το 6p θα το άλλαζα αλλά και πάλι δεν τρελαίνομαι

Link to comment
Share on other sites

...

Ναι φίλε μου αυτό ακριβώς

 

Δείχνει λίγο περίεργο αυτό

 

Δοκίμασε και την τελευταία έκδοση του Nexus Root Toolkit (έκδοση 2.0.7) μήπως λειτουργήσει.

 

Αν δεν λειτουργήσει, δοκίμασε να περάσεις χειροκίνητα το stock recovery

(κατεβάζεις το Factory Image, εξάγεις το recovery.img και το περνάς με την εντολή fastboot flash recovery recovery.img, πριν κάνεις το τελικό κλείδωμα του bootloader)

Link to comment
Share on other sites

Ασχολείται κάποιος από δω μέσα με android development να τον ρωτήσω κάποια πράγματα για το κινητό;
Lg Optimus 2x --> Lg Optimus 4x --> Motorola Nexus 6 --> Pixel 3 XL
Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση αρχαριου.

στην εφαρμογή wugs nexus toolkit μετα απο εναν οδηγο που ειδα στο youtube

ο τυπος κανει

full driver installation step 3 google drivers

unlock

launch ->boot kernel->no force encrypt (βοηθαει?)

root

και τελος Launch->recovery->latest TWRP και δεν τικάρει το custon recovery απο την κεντρικη καρτέλα,

επισης να φλασαρω μεσω wugs το radio (launch->radio baseband) για βελτιωση σηματος κλπ κλπ?

 

να το προχωρήσω έτσι?

Edited by charlie_GR

Live2Di3 <FFvsSK>

UK burN 4 Me

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση αρχαριου.

στην εφαρμογή wugs nexus toolkit μετα απο εναν οδηγο που ειδα στο youtube

ο τυπος κανει

full driver installation step 3 google drivers

unlock

launch ->boot kernel->no force encrypt (βοηθαει?)

root

και τελος Launch->recovery->latest TWRP και δεν τικάρει το custon recovery απο την κεντρικη καρτέλα,

επισης να φλασαρω μεσω wugs το radio (launch->radio baseband) για βελτιωση σηματος κλπ κλπ?

 

να το προχωρήσω έτσι?

 

Tο boot.img για no force encryption μπορείς να το αφήσεις. Καλύτερα η συσκευή να είναι encrypted, η επιβάρυνση είναι αμελητέα

 

Την εγκατάσταση του TWRP μπορείς να την επιλέξεις είτε τικάροντας κατά το root, είτε μετά όπως το κάνει στο video. Δεν νομίζω να κάνει καμιά διαφορά

 

Για radio, βάλε καλύτερα το προηγούμενο που είναι καλύτερο από το τελευταίο. Οδηγίες εδώ

Link to comment
Share on other sites

Ναι απλά έλεγα μήπως το φλασαρα μέσω wugs γλυτώνοντας στάδια και κλικς..

 

Αν σου δίνει τη δυνατότητα το nexus root toolkit, κάνε το μέσω αυτού

Το ίδιο θα είναι το αποτέλεσμα

Η έκδοση radio στο 5.1.1 ήταν η radio-shamu-d4.0-9625-02.101.img

Link to comment
Share on other sites

Αν σου δίνει τη δυνατότητα το nexus root toolkit, κάνε το μέσω αυτού

Το ίδιο θα είναι το αποτέλεσμα

Η έκδοση radio στο 5.1.1 ήταν η radio-shamu-d4.0-9625-02.101.img

 

tnx νικο την έχω κατεβάσει απο hara75gr!

Live2Di3 <FFvsSK>

UK burN 4 Me

Link to comment
Share on other sites

Μια γρήγορη πληροφορία!!! Το συγκεκριμένο από αμερική θα παίζει εδώ;

http://www.amazon.com/gp/product/B00R1984DI?ie=UTF8&ref_=de_a_smtd&showDetailTechData=1#technical-data

Ξέρω ότι δεν παίζει εγγύηση και για τα μεταφορικά έχω άτομο να μου το φέρει. Α

Link to comment
Share on other sites

Μια γρήγορη πληροφορία!!! Το συγκεκριμένο από αμερική θα παίζει εδώ;

http://www.amazon.com/gp/product/B00R1984DI?ie=UTF8&ref_=de_a_smtd&showDetailTechData=1#technical-data

Ξέρω ότι δεν παίζει εγγύηση και για τα μεταφορικά έχω άτομο να μου το φέρει. Α

 

Αν το βλεπω καλά, λέει $440

Σε ισοτιμία 1.06 που είναι τώρα το δολάριο, αντιστοιχεί σε €415

Μπορείς εδώ να το βρεις στα €395 με εγγύηση

Link to comment
Share on other sites

Αν το βλεπω καλά, λέει $440

Σε ισοτιμία 1.06 που είναι τώρα το δολάριο, αντιστοιχεί σε €415

Μπορείς εδώ να το βρεις στα €395 με εγγύηση

 

Ναι αλλά την ώρα που το ανέβασα είχε 199$ ναι καλά διαβάζεις!!! 199$ (http://www.phonearena.com/news/Amazon-Black-Friday-deals-Motorola-Nexus-6-at-199-LG-Nexus-5X-at-299_id76180) :X απίστευτο vfm!!! Έστειλα στην γνωστή μου αλλά άργησε πολύ να το δει :( και δεν το πρόλαβα...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 6 (by Motorola)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...