Jump to content

Βοήθεια σε εργασίες


paularas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όταν εγώ πήγαινα Α' Λυκείου (δεν πάνε και πολλά χρόνια άλλωστε) έκανα μία εργασία για το Peugeot 607... :)

Πήγα σε μία αντιπροσωπία της Pegeot, πήρα τους καταλόγους που κυκλοφορούσαν τότε, έψαξα και πληροφορίες στο internet, και ασχολήθηκα από τον κινητήρα, τα φρένα, το σασί, τις αναρτήσεις, κτλ, κτλ μέχρι και την εμφάνιση (εσωτερικά και εξωτερικά)... Η εργασία αυτή ήταν η πιο δασκεδαστική που είχα κάνει (σε έκταση μου έφτασε τις 37 σελίδες :O). Αφού να φανταστείς μετά τις εξετάσεις ο καθηγητής πήγε και αγόρασε το αμαξάκι! :lol: Εννοείται έβαια πως πήρα 20! :D

Ομοίως μπορείς κι εσύ αν βέβαια ασχολήσαι με το θέμα, να κάνεις για κάποιο αυτοκίνητο που κυκλοφορεί σήμερα! :happy:

Θα σου την έδινα αλλά δυστηχώς μου την κάτησε ο καθηγητής... :wacko:

 

Υ.Γ. Το ξέρω ότι οι έτοιμες εργασίες είναι το καλύτερο, αλλά αν την πάρεις από το internet ιδίως, μπορεί και ο καθηγητής σου να την έχει δει, και τότε την έκατσες... Άλλωστε με τα έτοιμα δεν γίνεται τίποτα!

Οι εργασίες αυτές είναι περισσότερο για το καλό σας, και για να μάθετε να δουλεύετε πάνω σε συγκεκριμένα θέματα! Γιατί όταν θα φτάσεις στο Πανεπιστήμιο ή τέλος πάντων σε κάποιο Τ.Ε.Ι., θα σου είναι αδύνατο να ανταποκριθείς στις εκεί εργασίες που θα έχουν ορισμένο θέμα, για να μην πάω πολύ πιο μακριά (πτυχιακή, κτλ)... Γι' αυτό αφού έχεις όλο το χρόνο να δουλέψεις μέχρι που να παραδώσεις την εργασία, καλά θα ήταν να προσπαθήσεις από μόνος/η σου... Καλό κουράγιο και καλή επιτυχία! :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 919
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η δικη μου ομαδα εχει επιλεξει ως θεμα τα zeppellin και νταξη, δεν ειναι και τπτ... Με το χρονοδιαγραμα που μας εδωσε ο καθηγιτης ουσιαστικα δεν κανουμε τπτ... :p
Link to comment
Share on other sites

και εγώ έχω αυτην την εργασία και την τελείωσα!!!έκανε για το φαινόμενο του θερμοκυποιου και την πλανιτικη σκίαση!!!είναι καλό θέμα αν είναι ψάξε γι αυτο!!:)

Ο ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΕΚΠΕΜΠΕΙ S.O.S !!! ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ!!!

;)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε και γώ 1η λυκείου είμαι, και επέλεξα θέμα<<Κριτήρια Αγοράς αυτοκινήτου>>. Ένα καλό θέμα που μπορείς να επιλέξεις, ειναι η ανακύκλωση και οι Υ/Η. Πολλα θεματα υπάρχουν και γίνεται ευκολα η εργασια...

 

όσο για το πάρτι μεσα στην τάξη συμφωνώ!:lol::lol:

Band Of Brothers Fan!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν πολλα θεματα που μπορεις να αναλυσεις. Εγω περισυ ειχα κανει μια εργασια σχετικα με τις ασχολιες των μαθητων στον ελευθερο τους χρονο. οτι πιο απλο μπορεις να κανεις.;)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αυτό το μάθημα ποτέ δεν κατάλαβα γιατί γίνεται... μεγάλη απάτη!
Maybe I'll hold my breath and jump right in
Link to comment
Share on other sites

Eμας (σαν πιο ησυχη ταξη:lol:)Μας εδινε πολλα παραδειγματα...Μας ειχε πει πως δεν χρειζεται σε καποιες περιπτωσεις ουτε καν κατασκευη!!Εργασιες χωρις κατασκευες:

 

1.Μπορεις να παρεις 5 ειδων γαλατα ή και παραπανω..(διαφορες μαρκες:αποβουτηρομενο,αραιομενο κ τα αλλα 4 ή 3 καβονικα ομως αλλες μαρκες κανονικα)Μετα τα αφήνεις ολα σε ενα ψυγειο οπου δεν θα εχει τιποτα μεσα για καποια συγκεκριμενη ωρα.Μετα θελεις να δεις το ph τους με πεχαμετρικο χαρτι(ζητας απο τον καθηγητη)Και μετα αναλογα με το ph κανεις την συγκριση..Κ μην ξεχνας πρεπει οτι επιδρασεις απο την φυση ή οτιδηποτε υπαρξουν πρεπει να τις εχεις υπ'όψην σου γιατι θα σε ρωτησει!!Τωρα πως θα πιστει ο καθηγητης οτι πραγματι εκανες ολα αυτα βγαζεις αρκετες φωτο και βιντεο με αυτα που εκανες..Α και στο τελος περνεις ενα παιδι απο την ταξη και δοκιμαζει τα γαλατα και λεει πιο εχει κρατησει τις ιδιοτητες του!

 

2.Μια αλλη απλη εργασια:Ειχε κανει μια κοπελα.Πηρε νερο απο το ποταμι,νερο απο την βρυση,εμφιαλομενο και απο την βροχη..Και υστερα κοιτουσε να βρει τι θερμοκρασια βρασμου ειχε το καθε νερο..Και στην εργασια της την γραπτη ειχε βαλει πολλες φωτο και βιντεο και την βαθμολογησε πολυ καλα..Αν κανεις ολη την πραξη μετα η εργασια ειναι ευκολη!Αν θες να κανεις ενα απο τα 2 πες μου και θα προσπαθησω να ζητησω απο τον καθηγητη τις εργασιες για να σου τις στειλω!

Nokia 5610[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όταν εγώ πήγαινα Α' Λυκείου (δεν πάνε και πολλά χρόνια άλλωστε) έκανα μία εργασία για το Peugeot 607... :)

Πήγα σε μία αντιπροσωπία της Pegeot, πήρα τους καταλόγους που κυκλοφορούσαν τότε, έψαξα και πληροφορίες στο internet, και ασχολήθηκα από τον κινητήρα, τα φρένα, το σασί, τις αναρτήσεις, κτλ, κτλ μέχρι και την εμφάνιση (εσωτερικά και εξωτερικά)... Η εργασία αυτή ήταν η πιο δασκεδαστική που είχα κάνει (σε έκταση μου έφτασε τις 37 σελίδες :O). Αφού να φανταστείς μετά τις εξετάσεις ο καθηγητής πήγε και αγόρασε το αμαξάκι! :lol: Εννοείται έβαια πως πήρα 20! :D

Ομοίως μπορείς κι εσύ αν βέβαια ασχολήσαι με το θέμα, να κάνεις για κάποιο αυτοκίνητο που κυκλοφορεί σήμερα! :happy:

Θα σου την έδινα αλλά δυστηχώς μου την κάτησε ο καθηγητής... :wacko:

 

Υ.Γ. Το ξέρω ότι οι έτοιμες εργασίες είναι το καλύτερο, αλλά αν την πάρεις από το internet ιδίως, μπορεί και ο καθηγητής σου να την έχει δει, και τότε την έκατσες... Άλλωστε με τα έτοιμα δεν γίνεται τίποτα!

Οι εργασίες αυτές είναι περισσότερο για το καλό σας, και για να μάθετε να δουλεύετε πάνω σε συγκεκριμένα θέματα! Γιατί όταν θα φτάσεις στο Πανεπιστήμιο ή τέλος πάντων σε κάποιο Τ.Ε.Ι., θα σου είναι αδύνατο να ανταποκριθείς στις εκεί εργασίες που θα έχουν ορισμένο θέμα, για να μην πάω πολύ πιο μακριά (πτυχιακή, κτλ)... Γι' αυτό αφού έχεις όλο το χρόνο να δουλέψεις μέχρι που να παραδώσεις την εργασία, καλά θα ήταν να προσπαθήσεις από μόνος/η σου... Καλό κουράγιο και καλή επιτυχία! :)

 

+1 Την ιδια εργασια ειχα κανει εγω με θεμα το αυτοκινητο (σχεδιαση/μηχανικα μερη κλπ κλπ) Με την εξαιρεση οτι εγω δεν διαφιμησα αμαξι και ειχα παρει γυρω στο 18 πληροφοριες ειχα παρει απο υπευθυνους του περιοδικου "4 Τροχοι"!!! :p lol:

 

Συμφωνω και σε αυτο που λεει για τις ετοιμες εργασιες. Παιδες καλο το copy ακομα καλυτερο το paste αλλα θελει και λιγο ψαξιμο....απο την δικη μας μερια γιατι αμα γινουμε cheaters απο τωρα θα συνεχισουμε να το κανουμε για μια ζωη!!! ;)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Αγαθά copies κτώνται βλέπω :p Ποιο είναι το πρόβλημά σου ακριβώς, δν ξέρεις να χρησιμοποιείς το powerpoint ή δν έχεις internet? Διάλεξε ένα θέμα να σ'αρέσει και κάνε την εργασία. Προσωπικά έκανα για τον μηχανοκίνητο μοντελισμό και βγήκε μια πολύ καλή εργασία και φυσικά πήρα 20. Εκτός αυτού όμως, ευχαριστήθηκα που έκανα κάτι και έμαθα περισσότερα πράγματα ψάχνοντας για κάτι που μ'αρέσει.

 

Επειδή οι άλλοι είναι χαβαλέδες δν χρειάζεται να γίνουμε όλοι!!! Στρώσου στο pc και κάνε μια εργασία! :)

 

Όσο αφορά τον πανικό φυσικά και γίνεται εντός της τάξεως σε τέτοια μαθήματα(και εννοείται πως συμμετέχουν όλοι :D )

Apple iPhone 3G, Nokia: 3110, 3210, 3330, 8210, 6150, 3410, 6610, 6230, 6670, 6270, N70, 6131, E50, 6500 slide, 1680, E51, 6220c, NEC N400i, Sharp GX17, ETEN: M600+ SE: T610, K800i, W580i(x2), K810i, P990i, W20i(zylo), X10 mini pro, ZTE Blade, LG Optimus Black Now: Apple iPhone 3G, Sony Xperia U
Link to comment
Share on other sites

paidia eimai sto deree kai mas kai sto foundation english language mas zitane sta anevasmena epipeda ek8eseis 800le3ewn..se ena pio anevasmeno epipedo 1.500le3eis..epilegoume emeis to 8ema arkei na nai kalo..prepei na kanw ek8esi 1500 le3eis..imarton..uparxei kanena site me etoimes ek8eseis sta agglika??tnx a lot
Link to comment
Share on other sites

paides o ka8igitis stous upologistes mas evale mia alli ergasia 1500 le3eis..pira 8ema communities..den 3erw oyte pos na arxisw!!!an exei kaneis kamia ergasia me paromoio 8ema na nai kala..aa k prepei na nai sta agglika..alliws pou mporw na psaxw plirofories???
Link to comment
Share on other sites

paides o ka8igitis stous upologistes mas evale mia alli ergasia 1500 le3eis..pira 8ema communities..den 3erw oyte pos na arxisw!!!an exei kaneis kamia ergasia me paromoio 8ema na nai kala..aa k prepei na nai sta agglika..alliws pou mporw na psaxw plirofories???

:google:

Επίσης μπορείς να κάνεις edit το πρώτο σου μήνυμα για να μην ποστάρεις ξανά.

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μηπος μπορει να βοηθισεις κανεις; Χρειαζομαι στοιχια για το πως λειτουργει ενα zeppelin, αλλα δεν βρησκω τπτ... μονο για την ιστορια τους βρησκω. Εχει κανεις καπιο σχετικο link;

 

Ακυρο παιδια. Αν εχεις ομως κανεις τπτ για Ανεμογενιτριες και αιολικη ενεργια θα βοηθουσε πολυ!:D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά,θέλω βοήθεια...Έχω εργασία στην τεχνολογία,με θέματα:Ατμοστρόβιλος-Καύση Λιγνίτη-Γεννήτρια-Κύκλος απεσταγμένου νερού...Πού μπορώ να βρω πληροφορίες?Έψαξα στο google,αλλά τπτ...Βοήθεια!!!!!

 

Κάποιος?Σας παρακαλώ,ρε παιδιά,ας βοηθήσει κάποιος!!!!!!!Έχω φάει το νετ και δε βρίσκω τπτ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο topic για να το ρωτήσω αυτό, καθώς δεν αφορά το περιεχόμενο της εργασίας. Πρέπει, όμως, να μάθω αν η πτυχιακή εργασία μετράει για τον καθηγητή που την αναλαμβάνει και σε ποιό βαθμό. Αν έχει κανείς ιδέα θα του είμουν ευγνώμον για την απάντηση... :rolleyes:
http://dragonmoon.ca/main/images/N010_large-100x100.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,θέλω βοήθεια...Έχω εργασία στην τεχνολογία,με θέματα:Ατμοστρόβιλος-Καύση Λιγνίτη-Γεννήτρια-Κύκλος απεσταγμένου νερού...Πού μπορώ να βρω πληροφορίες?Έψαξα στο google,αλλά τπτ...Βοήθεια!!!!!

 

Υπάρχει ένα βιβλίο για 1η τάξη ΤΕΕ που λέγεται Στοιχεία Ηλεκτρισμού η κάπως έτσι. Εκεί μέσα κάτι θα βρείς να σε βοηθήσει.

Στο site της ΔΕΗ μήπως λέει τίποτα;

 

Δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο topic για να το ρωτήσω αυτό, καθώς δεν αφορά το περιεχόμενο της εργασίας. Πρέπει, όμως, να μάθω αν η πτυχιακή εργασία μετράει για τον καθηγητή που την αναλαμβάνει και σε ποιό βαθμό. Αν έχει κανείς ιδέα θα του είμουν ευγνώμον για την απάντηση... :rolleyes:

 

Τι εννοείς αν μετράει για τον καθηγητή; Συνήθως ο καθηγητής που σε αναλαμβάνει εισηγήται και τον βαθμό σου. Εννοείται ότι σε αυτό παίζει ρόλο και τι δουλειά έχεις κάνει εσυ βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο topic για να το ρωτήσω αυτό, καθώς δεν αφορά το περιεχόμενο της εργασίας. Πρέπει, όμως, να μάθω αν η πτυχιακή εργασία μετράει για τον καθηγητή που την αναλαμβάνει και σε ποιό βαθμό. Αν έχει κανείς ιδέα θα του είμουν ευγνώμον για την απάντηση... :rolleyes:

 

 

Εννοείς αν π.χ. θα βγει δημοσίευση απο την εργασία σου; Τότε ναι, μετράει :p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εννοώ πως για σένα η πτυχιακή μετράει (έχει πρακτική αξία) επειδή:

1) αναγράφεται στο πτυχίο σου

2) συντελεί στο βαθμό αυτού

 

Για τον καθηγητή έχει κάποια αξία το γεγονός ότι σε βοήθησε να την κάνεις;

 

Αν όχι, σκέφτομαι ότι ίσος αυτό να μην είναι δίκαιο για σπουδαίες ερευνικές εργασίες (εστώ κι αν αυτές είναι πολυυύ σπάνιες), καθώς φοιτητής και καθηγητής μπορεί να μοιράστηκαν τις ιδέες τους για τη λύση ενός προτότυπου προβλήματος, ενώ η "δόξα" τελικά πάει μόνο στο φοιτητή (στην πράξη βέβαια, συνήθως ακούμε ακριβώς το αντίθετο, αλλά δεν αναφέρομαι τώρα στις περιπτώσεις των καθηγητών που κοιτάζουν να εκμεταλλευτούν).

http://dragonmoon.ca/main/images/N010_large-100x100.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, Χρόνια πολλά και Καλή χρονιά,

 

ξεκινάω να κάνω πτυχιακή εργασία για τη σχολή μου με θέμα: Υλοποίηση σε θεωρητικό επίπεδο ασύρματου δικτύου. Πρέπει να συμπεριλάβω ασύρματα δίκτυα, τρόπο υλοποίησης, τρόπο μετάδοσης, τεχνικές μετάδοσης κτλ. γενικά ασύρματα δίκτυα, χρησιμότητα, εφαρμογές και τέτοια.

 

όποιος ξέρει το οτιδήποτε, από το που μπορώ να βρω υλικό, σχετικά site, οτιδήποτε, ας με βοηθήσει..

 

Το ίδιο θέμα το έχω βάλει και στο my networks, kκινητά ασύρματα δίκτυα.. δεν ξέρω αν υπάρχει πρόβλημα, αν ναι, φαντάζομαι θα διευθετηθεί..

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Pwleitai kinhto Palm Treo 750 axrhsimopoihto, sto kouti tou. Timh 300€, syzhtisimi
Link to comment
Share on other sites

euxaristw.. prepei na kanw metafrash omws, e? kai fantasou exw na thn paradwsw 31/01
Pwleitai kinhto Palm Treo 750 axrhsimopoihto, sto kouti tou. Timh 300€, syzhtisimi
Link to comment
Share on other sites

Οπωσδήποτε θα κάνεις μετάφραση, εκτός και αν γράψεις την πτυχιακή σου στα αγγλικά? :p:p

Πάντως μην περιμένεις να βρεις πολλά πράγματα στα ελληνικά για το θέμα σου. Οπότε τα αγγλικά είναι αναπόφευκτα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βρεις πολλά sites στα Ελληνικά για το θέμα που σε ενδιαφέρει. Κάποιο συγκεκριμένο δεν ξέρω, παρόλο που έχω μαθήματα στη σχολή μου που έχον σχέση με το αντικείμενο. Επίσης, σίγουρα θα σε βοηθήσει και κάποιο από τα βιβλία της σχολής σου...

 

Αλήθεια, τι σπουδάζεις;

Link to comment
Share on other sites

A=5*(-4)-(-2)*(-6)+4*(-3+6) και πρεπει το αποτελεσμα να ειναι -20

Β=(-8+1)*(-3)-7*(-5+2-7)*(6-4) και το αποτελεσμα 16

Β=5-[-4-(2-7)]+(-9)

Γ=9:(-3)+(-6)*[-10*(7-8)]

 

Β=|-10|+|+8|-|-3|+|11|

 

Τωρα,το * σημαινει πολ/μος και το | απολυτη τιμη...Οποιος μπορει ρε παιδια,ας τις λυσει κι ας ποσταρει η ας στειλει pm...και τα βηματα...Ευχαριστω!

 

Α=5*(-4)-(-2)*(-6)+4*(-3+6)

=5*(-4)-(-2)*(-6)+4*3

=-20-12+12=-20

 

Β=(-8+1)*(-3)-7*(-5+2-7)*(6-4)

=-7*(-3)-7*(-10)*2

=21-(-70)*2

=21+140=161

 

Β=5-[-4-(2-7)]+(-9)

=5-[-4-(-5)]+(-9)

=5-(-4+5)-9

=5-1-9=-5

 

Γ=9:(-3)+(-6)*[-10*(7-8)]

=9:(-3)+(-6)*[-10*(-1)]

=9:(-3)+(-6)*10

=-3+(-60)

=-3-60=-63

 

Β=|-10|+|+8|-|-3|+|11|

=10+8-3+11=26

 

Αυτές είναι οι πράξεις βήμα-βήμα και τα αποτελέσματα.Αυτές οι ασκήσεις βασίζονται στην προτεραιότητα των πράξεων δηλαδή πρώτα κάνουμε τις πράξεις μέσα σε αγκύλες και παρενθέσεις,μετά δυνάμεις, μετά τους πολλαπλασιασμούς και τις διαιρέσεις και τέλος προσθέσεις και αφαιρέσεις....

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...