Jump to content

Βοήθεια σε εργασίες


paularas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είσαι σίγουρη ότι δεν πέφτει ο τόνος στη γεν και δοτ ενικού και σε γεν, δοτ και αιτ. πληθυντικού στο «αδέκαστος»;

 

ναι έχεις δίκιο:wink:μπερδεύτηκα με τους τόνους μέσω pc:p

Η λογική είναι ο μόνος τρόπος να κάνεις λάθος με αυτοπεποίθηση;)
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 919
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αντι για τριημρεη στην αθηνα,θα παμε 4ημρη στην Ζαχαρω για να φυτεψουμε καποια δεντρα, μπορει να μου δωσει καποιος ενα λινκ με πληροφοριες για την πυρκαγια για εργασια πριν την 4ημερη?
Link to comment
Share on other sites

η απαντηση είναι 1Δ

 

2α = ι λύση είνει -i

 

2β η λύση είναι το 1+ι

 

 

4α Ζ=χ+yi =>x-yi=-(x+yi) => 2x=0 reZ=0 αρα ζ φανταστικός

 

4β εφαρμόζεις u συζυγής= -u και βγαίνει

Ο βασιλιάς πέθανε.Ζήτω ο βασιλιάς!
Link to comment
Share on other sites

Σωστος ο Blakomon. Λιγο πιο αναλτικα:

 

1.Δ γιατι για να ειναι δυο μιγαδικοι z και w ισοι πρεπει Re(z)=Re(w) και Im(z)=Im(w)

 

2.α. i^1823=i^4*455+3=(1^455)*(i^3)=-i

 

2.β. ειναι το Γ.1+i

 

Αριθμητης: (7-i)(3+4i)=25(1+i)

Παρονομαστης: (3-4i)(3+4i)=25

 

3.α. ειναι το Γ

 

3.β. Λυνεις την εξισωση, και οπου x βαλε το 3-i και θα βρεις οτι το λ=10

.:C E S S N A:.

http://www.alaskastock.com/Pix/302/FP/302FP_DY0034_001_T.JPG

Link to comment
Share on other sites

mporeite na me boithisete se mia askisi?

plz,mperdeytika,:)

http://img211.imageshack.us/img211/6033/askisiff4.th.jpg

 

Φιλε αν θες ποσταρε την ασκηση αυτη εδω οπου μπορεις να γρφεις μαθηματικα συμβολα(με το latex). Θα γραψω την λυση εκει...

 

ΥΓ. εδω

.:C E S S N A:.

http://www.alaskastock.com/Pix/302/FP/302FP_DY0034_001_T.JPG

Link to comment
Share on other sites

mporeite na me boithisete se mia askisi?

plz,mperdeytika,:)

http://img211.imageshack.us/img211/6033/askisiff4.th.jpg

 

Αντικαθιστας στη σχεση z1=iz2συζυγης το z1 k το z2 συζυγη.Με πραξεις στο δεύτερο μελος θα φτασεις στον καινουριο μιγαδικο.Μετα, απο ισοτητα μιγαδικων θα ειναι το Re του ενος ισο με του αλλο κ το Im του ενος ισο με του αλλο.Θα λυσεις το συστημα απαλειφοντας το λ κ λογικα θα καταληξεις σε υπερβολη.

Link to comment
Share on other sites

Αντικαθιστας στη σχεση z1=iz2συζυγης το z1 k το z2 συζυγη.Με πραξεις στο δεύτερο μελος θα φτασεις στον καινουριο μιγαδικο.Μετα, απο ισοτητα μιγαδικων θα ειναι το Re του ενος ισο με του αλλο κ το Im του ενος ισο με του αλλο.Θα λυσεις το συστημα απαλειφοντας το λ κ λογικα θα καταληξεις σε υπερβολη.

 

Ολόσωστα εξισώνεις τα δύο μέλη και μετά λύνεις ως πρός λ αντικαθιστάς σου έχει μείνει μόνο το χ και το ψ οπότε και έχεις την υπερβολή σου κάνοντας πράξεις!Έξυπνη ασκησούλα!

Ο βασιλιάς πέθανε.Ζήτω ο βασιλιάς!
Link to comment
Share on other sites

Λέω σε αυτό το τόπικ να ρωτάμε ότι θέλουμε για ασκήσεις μαθηματικών και φυσικής ώστε να τις έχουμε όλες μαζεμένες και να μην ανοίγουμε συνεχώς νέα τόπικ.

Εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι περί φυσικής:Αν αφήσουμε ένα σώμα να ολισθήσει σε λείο κεκλιμένο επίπεδο τότε θα επιταχυνθεί με επιτάχυνση g ?Και αν ναι τότε ο τύπος που δίνει το διάστημα που διήνησε το σώμα είναι ο ίδιος με της ελεύθερης πτώσης (h=1/2gt^2) ?

Link to comment
Share on other sites

Αν το κεκλιμένο επίπεδο σχηματίζει γωνία 90 μοιρών με τον ορίζοντα τότε ναι ισχύει αυτό που λες :D
Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτό το ήξερα.Για γωνία μικρότερη από 90 υπάρχει τύπος που να δίνει το διάστημα που διανύει το σώμα?
Link to comment
Share on other sites

Λογικα ειναι οι τυποι της ομαλα επιταχυνομενης κινησης απλα οπου υπαρχουν διανυσματικα μεγεθη θα περνεις την καταλληλη συνιστωσα.
Link to comment
Share on other sites

Λέω σε αυτό το τόπικ να ρωτάμε ότι θέλουμε για ασκήσεις μαθηματικών και φυσικής ώστε να τις έχουμε όλες μαζεμένες και να μην ανοίγουμε συνεχώς νέα τόπικ.

Εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι περί φυσικής:Αν αφήσουμε ένα σώμα να ολισθήσει σε λείο κεκλιμένο επίπεδο τότε θα επιταχυνθεί με επιτάχυνση g ?Και αν ναι τότε ο τύπος που δίνει το διάστημα που διήνησε το σώμα είναι ο ίδιος με της ελεύθερης πτώσης (h=1/2gt^2) ?

Δεν πηγαινεις καλυτερα σε ενα φροντιστηριο καλυτερα..:blink: γιατι εδω δεν ειναι το πλεον καταλληλο μερος για μαθηματικα και φυσικη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν πηγαινεις καλυτερα σε ενα φροντιστηριο καλυτερα..:blink: γιατι εδω δεν ειναι το πλεον καταλληλο μερος για μαθηματικα και φυσικη.

Βασικά είναι για μια άσκηση που έχω για το φροντιστήριο και δε θέλω να την αφήσω άλυτη.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά είναι για μια άσκηση που έχω για το φροντιστήριο και δε θέλω να την αφήσω άλυτη.

και θα βρεις την λυση στο myphone :blink: :worry: ???

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ισχυει ΣFx=m.a λυνοντας αυτη τη σχεση θα βρεις την επιταχυνση του σωματος.το διαστημα που διενυσε το βρισκεις απευθειας με θμκε στην αρχικη και στην τελικη θεση ειτε κανοντας αδμε βρισκεις το υψος h του κελιμενου επιπεδου και αφου προφανως ξερεις και τη γωνια βρισκεις το διαστημα s.αυτα....
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν αφήσουμε ένα σώμα να ολισθήσει σε λείο κεκλιμένο επίπεδο τότε θα επιταχυνθεί με επιτάχυνση g ?

 

Φυσικα και οχι...

 

Το σωμα θα εχει επιταχυνση a=g*ημΘ οπου Θ ειναι η γωνια που σχηματιζει με το κεκλιμενο επιπεδο.

 

Αν ειχαμε τριβη τοτε θα ηταν a=g*ημθ-μ*g*συνθ

 

ΥΓ. zafos, νομιζω οτι πιο καταλληλο μερος για να ρωτας τετοιες αποριες ειναι το glyk forum :rolleyes:

.:C E S S N A:.

http://www.alaskastock.com/Pix/302/FP/302FP_DY0034_001_T.JPG

Link to comment
Share on other sites

paidia kaigomai,plz thelo na sigoyreyto to parakato prin to katharograpso sto idio xarti.

http://img213.imageshack.us/img213/1194/sosyq8.th.jpg

 

Το να πάρεις έτοιμες τις απαντήσεις, δε θα σε βοηθήσει να μάθεις!;)

Αν έχεις προσπαθησει να λύσεις την άσκηση και δεν έχεις βγάλει άκρη, είναι ευκαιρία να τη συζητήσεις με τον καθηγητή ή καθηγήτρια σου στο σχολείο.

From the child and from the fool, one learns the truth. :lol:
Link to comment
Share on other sites

Το να πάρεις έτοιμες τις απαντήσεις, δε θα σε βοηθήσει να μάθεις!;)

Αν έχεις προσπαθησει να λύσεις την άσκηση και δεν έχεις βγάλει άκρη, είναι ευκαιρία να τη συζητήσεις με τον καθηγητή ή καθηγήτρια σου στο σχολείο.

tis exo doylepsei sto proxeiro,apla thelo na sigoyreyto kai 100 tois ekato na do tis lyseis..

Epeidi tha to parei na to diorthosei...

Otan ksekiniso front,se liges meres,tha rotiso.

Apla tora ithela mia boithia.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...