Jump to content

Lenovo P70t


qash75
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάτι περίπου τα ίδια και για την κάμερα. Είτε χρησιμοποίησε κάποια άλλη εφαρμογή, είτε βρες τελευταίες εκδόσεις της "μανίσιας" εφαρμογής από τη Lenovo.

Ξέρεις ποια ρύθμιση κάνω για να έχω τη δυνατότερη ένταση στο αυτί μου όταν μιλάω, (δεν εννοώ με τα πλαϊνά πλήκτρα,) ;

Edited by aragorn77

One ring to rule them all, one ring to find them,

One ring to bring them all, and in the darkness bind them!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μετα απο αρκετο καιρο στη μανισια κιτκατ,και επειδη τις τελευταιες μερες μου βγαζε προβλημα με το gps,ειπα να κανω το βημα για την τελευταια miui 8 ,Ολα καλα οι οδηγιες του

UserXp υπεραναλυτικες, ομως θεωρω πως εχει 2-3 προβληματακια-ελειψεις αυτη η ρομ. Ενα πχ απ αυτα ειναι πως με το πατημα των 3 φυσικων πληκτρων κατω,παντα δονειται η συσκευη,ακομα δε κι οταν ειναι κλειδωμενη-σβηστη η οθονη,το οποιο περα απο ενεργοβορο ειναι και εντελως ακυρο,δεν εχω βρει ποια ρυθμιση την απενεργοποιει παντελως τη δονηση αν κι εχω δει τα παντα.Αυτο συμβαινει και στην 7.2.2 που λετε πως ειναι η καλυτερη ρομ? Αξιζει να περασω αυτη ή να περιμενω μηπως ενδεχομένως εχουμε μια νέα μιυι 8 εντος ολιγων ημερων?

 

EDIT: Εβαλα την εφαρμογη του whats up και με δεδομενα μου λεει υπαρχει καποιο προβλημα κι απο wifi μου λεει να βαλω τη σιμ στη θεση 1 lol. η εφαρμογη ειναι στον εσωτερικο χωρο αποθηκευσης και της εχω δωσει πληρη δικαιωματα. Wtf miui? ενα αλλο κουλο ειναι οτι απ το playstore δε μ αφηνει με τιποτα να κατεβασω τις εφαρμογες με δεδομενα ενω eεχω ξετικαρει το αντιστοιχο κουτακι ,περιμενει να συνδεθει μονο με wifi.... tragic

Edited by mamian
Link to comment
Share on other sites

καλήμερα! το κινητο συνεχιζει να μου κανει restart ξαφνικα...! μαλλον οταν ειναι πολλες εφαρμογες ανοιχτες, ή οταν ανοιγω καποια βαρια εφαρμογη (πχ. maps ή viber πχ). ειμαι στην 7.2.2. υπαρχει κατι που θα μπρουσα να κανω, μηπως βελτιωθει αυτη η κατασταση και παμε σε καλυτερη rom? μπορει το κινητο να κανει κακη διαχειρηση της μνημης και να κανει restart? το νοβα που χρησιμοποιουσα δεν υπαρχει πλεον. συγκεκριμενη εφαρμογη που να το ενοχλει δεν νομιζω να ειναι, γιατι δεν το κανει με μια συγκεκριμενη, το εχω τσεκαρει..! υπαρχει καποια λειτουργια να καθαριζει μονο του την μνημη, μπας και σωθω καπως ? εχει κανεις κατι να προτεινει? εχω περιπου 90 εφαρμογες εγκαταστησει, και εχω παγωσει τις εφαρμογες , λογαριασμος mi, αναβαθμιση,mi credit,mi cloud, να ελαφρωσω λιγο την μνημη.
Link to comment
Share on other sites

... ενα αλλο κουλο ειναι οτι απ το playstore δε μ αφηνει με τιποτα να κατεβασω τις εφαρμογες με δεδομενα ενω eεχω ξετικαρει το αντιστοιχο κουτακι ,περιμενει να συνδεθει μονο με wifi.... tragic

 

Πας στην εφαρμογή "λήψεις" και την ανοίγεις. Πάνω δεξιά έχει ένα κουμπί - το οποίο με μερικά θέματα ΔΕΝ φαίνεται! Πατάς λοιπόν πάνω δεξιά και ανοίγουν οι ρυθμίσεις λήψεων, όπου ορίζεις το μέγεθος που θες ή απεριόριστο... :p

 

...Γενικώς υπάρχουν πολλές τέτοιες καταστάσεις, όντας μέσα σε κάποια εφαρμογή ή/και ρύθμιση πατώντας σταθερά το αριστερό κάτω κουμπί συνήθως ανοίγουν κι άλλες ρυθμίσεις.

 

edit: sfirojohn στην θέση σου θα δοκίμαζα άλλη ρομ, π.χ. την 8 - καμιά φορά παίζει "μαύρη μαγεία" και τα μηχανάκια δεν παντρεύονται καλά με συγκεκριμένο software...

Edited by fufutos
Link to comment
Share on other sites

Πας στην εφαρμογή "λήψεις" και την ανοίγεις. Πάνω δεξιά έχει ένα κουμπί - το οποίο με μερικά θέματα ΔΕΝ φαίνεται! Πατάς λοιπόν πάνω δεξιά και ανοίγουν οι ρυθμίσεις λήψεων, όπου ορίζεις το μέγεθος που θες ή απεριόριστο... :p

 

...Γενικώς υπάρχουν πολλές τέτοιες καταστάσεις, όντας μέσα σε κάποια εφαρμογή ή/και ρύθμιση πατώντας σταθερά το αριστερό κάτω κουμπί συνήθως ανοίγουν κι άλλες ρυθμίσεις.

 

 

Να ,αυτο ηταν τελικα , για το αλλο θεμα με τα φυσικα κουμπια που αναφερω , τι ισχυει?

Edited by mamian
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα έτσι είναι στην 8, τα κουμπιά έχουν πάντα δόνηση ακόμα κι αν απενεργοποιήσεις "τα πάντα όλα". Δεν με ενοχλεί οπότε δεν έδωσα σημασία...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και απο εμένα. Ως απο τους παλαιούς που αγόρασαν το συγκεκριμένο κινητό, αντιμετώπισα και εγώ μαζί με εσάς την μεταβολή του κινητού μας σε μπακατέλα όταν εγκαταστήσαμε την 5,1. Τώρα τελευταία εκτός απο τα κολλήματα που τρώει δεν ενεργοποιείτε με το πλαινό πλήκτρο όταν είναι σε κατάσταση ύπνωσης λες και πέφτει σε χειμερία νάρκη. Επίσης το ίδιο πλαινό πλήκτρο δεν ακούει όταν θέλω να σβήσω την οθόνη του κινητού. Χρειάζεται να το πατήσω αρκετές φορές για να ενεργοποιήσει/απενεργοποιήσει το τηλέφωνο. Πολλές φορές δεν το κάνει καθόλου. Μέχρι τώρα κάτι δούλευε και λόγω του ότι το χρειάζομαι για την εργασία μου (έχω 5 λογαριασμούς email που παρακολουθώ) δεν έχω προβεί σε κάποια εγκατάσταση άλλης rom (να πω την αλήθεια μου φοβάμαι αν μπλοκάρει τι θα κάνω). Γνωρίζεται κάτι για την λειτουργία του πλαινού πλήκτρου που παρουσιάζει αυτή τη δυσλειτουργία? Είναι θέμα software? Πληροφοριακά έχω κάνει επαναφορά αρχικών ρυθμίσεων και το έχω ξαναστήσει.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και απο εμένα. Ως απο τους παλαιούς που αγόρασαν το συγκεκριμένο κινητό, αντιμετώπισα και εγώ μαζί με εσάς την μεταβολή του κινητού μας σε μπακατέλα όταν εγκαταστήσαμε την 5,1. Τώρα τελευταία εκτός απο τα κολλήματα που τρώει δεν ενεργοποιείτε με το πλαινό πλήκτρο όταν είναι σε κατάσταση ύπνωσης λες και πέφτει σε χειμερία νάρκη. Επίσης το ίδιο πλαινό πλήκτρο δεν ακούει όταν θέλω να σβήσω την οθόνη του κινητού. Χρειάζεται να το πατήσω αρκετές φορές για να ενεργοποιήσει/απενεργοποιήσει το τηλέφωνο. Πολλές φορές δεν το κάνει καθόλου. Μέχρι τώρα κάτι δούλευε και λόγω του ότι το χρειάζομαι για την εργασία μου (έχω 5 λογαριασμούς email που παρακολουθώ) δεν έχω προβεί σε κάποια εγκατάσταση άλλης rom (να πω την αλήθεια μου φοβάμαι αν μπλοκάρει τι θα κάνω). Γνωρίζεται κάτι για την λειτουργία του πλαινού πλήκτρου που παρουσιάζει αυτή τη δυσλειτουργία? Είναι θέμα software? Πληροφοριακά έχω κάνει επαναφορά αρχικών ρυθμίσεων και το έχω ξαναστήσει.

 

Δεν ειναι απιθανο να σου χει χαλασει το κουμπι on/off συμβαινει σε ολα τα τηλεφωνα. Βαλε τη miui ρομ που εχει την επιλογη να το αναβεις με τα κουμπια της εντασης ηχου ,και να σβηνεις την οθονη με μια απλη συντομευση κλειδωματος στην αρχικη οθονη

Link to comment
Share on other sites

Όταν συνδέω το κινητό στο PC με καλώδιο δεν το αναγνωρίζει σαν μέσω αποθήκευσης,ουτε μου βγάζει στην μπάρα ειδοποίησεων επιλογή για μέσω αποθήκευσης. Μόνο φορτίζει. Έχει κανείς καμία ιδέα;

Φοράω την miui 7

Edited by pikinos
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τη βοήθεια σας. Μετά από ρουταρισμα μειώθηκε στο 1gbη χωρητικότητα του κινητού, από 16 που ήταν. Σας έχει τύχει; Τι κάνουμε;

One ring to rule them all, one ring to find them,

One ring to bring them all, and in the darkness bind them!

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζει κανείς προβλήματα με το gps?

 

Ψάχνει συνέχεια για σήμα και δεν κλειδώνει ποτέ.

Ορισμένες φορές κλειδώνει στην τρέχουσα θέση μου αλλά όταν βάζω οδηγίες για να με πάει κάπου μου δείχνει την διαδρομή μου αλλά γράφει "αναμονη-αναζήτηση για gps" και κολλάει.

 

Αυτό συμβαίνει τόσο σε google maps όσο και σε here maps.

 

Εχω την 4.4 έκδοση με τα τελευταία της updates.

Link to comment
Share on other sites

Για τον aragorn, κάνε ένα factory reset να καθαρίσει η σαβούρα και βλέπεις…

 

Για το GPS, βάλε μια βοηθητική εφαρμογή π.χ. gps aids να δεις αν κλειδώνει δορυφόρους…

Edited by fufutos
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα Ενώ ήμουν με κιτκατ και ενώ δούλευε κανονικά ξαφνικά Δεν δούλευε καθόλου το γπς, του πέρασα την τελευταία μιουι και όλα κομπλε
Link to comment
Share on other sites

Ναι και μένα ξαφνικά σταμάτησε να δουλεύει.

 

Λογικά με καποιο factory reset ή με αλλαγή rom θα δουλέψει αλλά προς το παρόν ψάχνω να βρω τη λύση.

 

Στο φορουμ της λενόβο όπως πάντα κανείς δεν απαντάει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.. Τον τελευταιο καιρο πολλες φορες ειναι σαν να μην εχω gps.. Δεν πιανει ουτε ενα δορυφορο. Ενω καποιες αλλες φορες παλι εχω σημα κανονικα. Εχω το κινητο απο δεκεμβρη κ εχω την εκδοση 4.4.4. Δεν εκανα την αναβαθμιση σε 5 γτ ακουσα απο εσας οτι εχει κολληματα. Μπορειτε να μου πειτε τι φταιει; αν κανω εργ ρυθμισεις θα αλλαξει κτ;;

Συγνωμη. Τωρα διαβασα και οτι οι πιο πανω εχουν τα ιδια θεματα. Δλδ με hard reset εχει δοκιμασει κανενας αν φτιαχνει;γιατι θα προτιμουσα να μην μπω στην διαδικασια να βαζω αλλη ρομ.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το πρόβλημα με το gps, το αντιμετώπισα κι εγώ πριν περίπου έναν μήνα πρώτη φορά και πλέον έχω βρει μία μέση λύση.

 

Αρχικά κατάλαβα πως το πρόβλημα δημιουργείται από δύο εφαρμογές, το google maps κυρίως και μετά από το google play και μόνο εάν έχετε μόνιμα ανοιχτό το gps.

 

Οποτε, κατεβάστε ένα δεύτερο πρόγραμμα πλοήγησης, κλειστε την αναμονή του gps και ανοιγετε το μόνο όταν σας ζητάει το πρόγραμμα. Μετά την δρομολόγηση κλειστε το gps.

 

Εάν ανοίξετε πρώτα το δεύτερο πρόγραμμα πλοηγησησ και βρει κλειδώσει δορυφόρο και μετά ανοίξετε google maps, τότε δεν έχω δει να έχει πρόβλημα, αν και γενικότερα το app google maps κολλαει πλέον.

 

Με λιγότερα λόγια, ανοιγετε και Κλείνετε το gps για τις φορες που το χρειαζεστε, με δεύτερο πρόγραμμα πλοηγησης. Εγω το ρλυσα το θέμα μου έτσι

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με αναβάθμιση σε mui 7.22:

 

Οταν περνάω τον driver του lenovo μου γράφει "device cannot start" και όταν κλείνω το κινητό και πάω να κάνω την διαδικασία του backup, δεν συμβαίνει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω το P70-T(2/16), ποια ρομ να βάλω να έχει και Ελληνικά;;; Ευχαριστώ.

 

σ.σ. Έχω βρει κάποιες αλλά έχω θέμα με την nvram, μπορεί κάποιος να μου δώσει ένα backup της nvram του;; Έχω σήμα αλλά δεν πιάνω 3G-4G. Έχω nvram από Κίνα γιαυτό.

Edited by spysoumi
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, τη γνώμη σας θα θελα. Καταρχήν η τελευταία μιουι που του χω βάλει είναι όντως η καλύτερη ρομ, με τα θέματά της βέβαια.Τώρα τελευταία αυτό που μου κάνει, είναι ότι αλλάζει, και συγκεκριμένα μειώνεται η φωτεινότητα οθόνης πραγματικά όποτε του καπνίσει, ενώ πχ την εχώ στο μέγιστο.

Πέρα απ'αυτά όμως μου έχει βγάλει προβλήματα σε hardware. Το 1ο είναι πως η οθόνη σε μαύρο και τέρμα φωτεινότητα εμφανίζει ακριβώς δίπλα από τα πλήκτρα έντασης Μια πρασινωπη απόχρωση , και όταν πιέζω εκείνο το σημείο ψιλοχανεται.

Είναι θέμα υπερθέρμανσης όπως έχω διαβάσει?

2ο Αργεί να φορτίσει πααρα πολύ σε σχέση με την default Rom που είχα .ορισμένες φορές κολλάει σε ποσοστά φόρτισης. Ο φορτιστής του Δεν έχει θέμα καθώς φόρτιζω κι ένα άλλο κινητό Και φορτίζει κανονικά.

Λέτε να έχει σχέση ή αλλαγή Ρομ Η είναι καθαρά για σέρβις μιας και εντός εγγύησης?

Link to comment
Share on other sites

MIUI 8 Android 5.0.2 - x64 (v6.8.18) με Ελληνικά -- Lenovo P70-A

[source: MultiROM]

Κατεβάστε και τοποθετήστε τα παρακάτω στη κάρτα SD του κινητού σας

Ευχαριστώ στον Easyloy

 

Οδηγίες εγκατάστασης

Δείτε εδώ

 

Extra - Σχόλια

  • Ελληνικό & Αγγλικό αλφάβητο στις επαφές v2 - MIUI 8 Android 5.0 - x64 (v6.8.18).
  • 160 χαρακτήρες στα SMS
  • Ελληνικό T9 στον dialer v2
    Μετά το patch, ΠΡΕΠΕΙ να πάτε:
    Επαφές - Ρυθμίσεις - Οργανώστε τις επαφές - Αναδόμηση ευρετηρίου δεδομένων.
  • Dolby atmos για περισσότερο/πλουσιότερο ήχο.
  • Extra στη Κάμερα
  • Double tap 2 wake - Διπλό άγγιγμα για ενεργοποίηση -- Ενσωματωμένο στις Ρυθμίσεις - Οθόνη.
  • Διαφορετική ένταση για κλήσεις και ειδοποιήσεις.
  • Χειρονομίες ανακίνησης / Shake gestures
  • Διπλό χτύπημα στη γραμμή κατάστασης -> κλείδωμα οθόνης.
  • CPU stats και CPU Control στις Επιλογές για προγραμματιστές.
  • Επιλογές για 4G, 3G, 3G/4G, 2G στο Προτιμώμενος τύπος δικτύου.
  • Διόρθωσα την αυτόματη φωτεινότητα (τώρα δουλεύει πολύ καλά).
  • Κατά τη φόρτιση, το LED γίνεται πράσινο στο 100%.
  • Ακόμη 2-3 μικρές διορθώσεις.
  • Πολύ καλή ROM. Η τελευταία που κυκλοφορεί.
  • Η μετάφραση είναι στο 97%.
     
     
  • Αν έχετε πρόβλημα με το USB OTG, βάλτε αυτό.

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα, έχω το P70-T(2/16), ποια ρομ να βάλω να έχει και Ελληνικά;;; Ευχαριστώ.

 

σ.σ. Έχω βρει κάποιες αλλά έχω θέμα με την nvram, μπορεί κάποιος να μου δώσει ένα backup της nvram του;; Έχω σήμα αλλά δεν πιάνω 3G-4G. Έχω nvram από Κίνα γιαυτό.

 

Ψάξε σε αυτό το θέμα. Έχω κάνει δύο ποστ σχετικά με το P70-T (2/16).

 

Δεν ξέρω αν σου κάνει η nvram από το P70-A. Αν θέλεις ανεβάζω την δικιά μου αλλά δεν παίρνω καμία ευθύνη...

[Σε κάποιο από τα δύο ποστ που λέω, αναφέρω και κάτι για nvram, όπως και κάποια link που είχα βρει]

 

Παιδιά, τη γνώμη σας θα θελα. Καταρχήν η τελευταία μιουι που του χω βάλει είναι όντως η καλύτερη ρομ, με τα θέματά της βέβαια.Τώρα τελευταία αυτό που μου κάνει, είναι ότι αλλάζει, και συγκεκριμένα μειώνεται η φωτεινότητα οθόνης πραγματικά όποτε του καπνίσει, ενώ πχ την εχώ στο μέγιστο.

Πέρα απ'αυτά όμως μου έχει βγάλει προβλήματα σε hardware. Το 1ο είναι πως η οθόνη σε μαύρο και τέρμα φωτεινότητα εμφανίζει ακριβώς δίπλα από τα πλήκτρα έντασης Μια πρασινωπη απόχρωση , και όταν πιέζω εκείνο το σημείο ψιλοχανεται.

Είναι θέμα υπερθέρμανσης όπως έχω διαβάσει?

2ο Αργεί να φορτίσει πααρα πολύ σε σχέση με την default Rom που είχα .ορισμένες φορές κολλάει σε ποσοστά φόρτισης. Ο φορτιστής του Δεν έχει θέμα καθώς φόρτιζω κι ένα άλλο κινητό Και φορτίζει κανονικά.

Λέτε να έχει σχέση ή αλλαγή Ρομ Η είναι καθαρά για σέρβις μιας και εντός εγγύησης?

 

Μήπως έχεις την φωτεινότητα στο αυτόματο;

 

Αυτό που λες με την πρασινωπή απόχρωση δεν το έχω ξανακούσει.

 

Η φόρτιση κρατάει περίπου 2 ώρες σε μένα. Δεν κολλάει σε ποσοστά.

 

Αν θες, δοκίμασε την τελευταία MiUI από παραπάνω. Αν σου κάνει τα ίδια (για την πρασινωπή απόχρωση περισσότερο αναφέρομαι), βάλε την μανίσια 4.4 χωρίς root και πήγαινέ το στο σέρβις.

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κι εμένα έτσι είναι στην 8, τα κουμπιά έχουν πάντα δόνηση ακόμα κι αν απενεργοποιήσεις "τα πάντα όλα". Δεν με ενοχλεί οπότε δεν έδωσα σημασία...

 

Απενεργοποίηση της δόνησης: Ρυθμίσεις - Ήχος & δόνηση - Δόνηση κατά το άνοιγμα -> Ανενεργή.

 

Όταν συνδέω το κινητό στο PC με καλώδιο δεν το αναγνωρίζει σαν μέσω αποθήκευσης,ουτε μου βγάζει στην μπάρα ειδοποίησεων επιλογή για μέσω αποθήκευσης. Μόνο φορτίζει. Έχει κανείς καμία ιδέα;

Φοράω την miui 7

 

[Σύνδεσε το κινητό με το PC]

Ρυθμίσεις - Αποθηκευτικός χώρος - Περισσότερα (...) [Τέρμα κάτω είναι η επιλογή] - Σύνδεση USB με υπολογιστή - MTP.

 

Αν δεν βλέπεις την επιλογή Περισσότερα, ποια έκδοση MiUI ακριβώς "φοράς";

 

Παιδιά τη βοήθεια σας. Μετά από ρουταρισμα μειώθηκε στο 1gbη χωρητικότητα του κινητού, από 16 που ήταν. Σας έχει τύχει; Τι κάνουμε;

 

Πως το rootαρες; Έβαλες άλλη ROM;

 

Σχετικά με αναβάθμιση σε mui 7.22:

 

Οταν περνάω τον driver του lenovo μου γράφει "device cannot start" και όταν κλείνω το κινητό και πάω να κάνω την διαδικασία του backup, δεν συμβαίνει τίποτα.

 

Το "device cannot start" είναι φυσιολογικό.

1. Απενεργοποιείς το κινητό

2. Πατάς το κουμπάκι για backup (ή εγκατάσταση άλλης ROM).

3. Τέλος, συνδέεις το κινητό στο USB.

Edited by UserXP
Extra
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, μήπως είναι εύκολο να έχουμε τη ρομ σε άλλο λινκ; Με τη φωτεινότητα και την φόρτιση δεν παρατήρησα ποτέ κάποιο πρόβλημα.ενα πολύ χαζό που κάνει είναι στο status bar άμα πας στο wifi έχει μία συντόμευση να διαλεξεις δυκτιο χωρίς να μπεις στο μενού, ε τι λίστα δεν την ανανεώνει και διχνει και κάτι δυκτια που δεν είναι στην εμβελεια, ή είχα μπει παλιότερα.αν είναι το μόνο δεν πειράζει.

 

Στάλθηκε από το P70-A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...